compromis voorbij STOER KAN ER COED UITZIEN BUITENLAND Washington zint op sancties Noord-Korea Arrogantie en wrok bepalen debat over Irak Blair staat onder druk door vredeswil volk Ruzie NAVO door 'Oorlog wordt een ramp voor bevolking Irak' Dwars Frankrijk door truc uit de wind gehouden Amerika noemt confrontatie Irak onvermijdelijk oristen niet en via bladen' - Wetenschappelijke Liften nemen maatrege- te voorkomen dat terro- iordeel kunnen hebben ■jnschappelijke publica- Ihoofdredacteuren van 1 i hebben dit zaterdag pzamenlijke verklaring eten. Publicaties worden n gecheckt op informa- 8 nogelijk door terroristen tien gebruikt om aan- voor te bereiden. laden: Meer is tegen VS Osama bin Laden iworen dat hij de strijd Amerikanen voortzet /e aanslagen tegen ïanse doelen zal plegen, hem zijn na Irak ande- itrtf|ische landen aan de 'als schietschijf voor dienen'. De Saudische ■Havat citeerde gisteren geluidsband die Laden wordt toege- n. De krant kreeg de handen via een inter- "^'^na die banden met de irganisatie al-Qaeda krant drukte geen vol st af, maar meldde de band van 50 minu- eö week is opgenomen. maandag 17 februari 2oo3 e bevestigt urdreiging Het hoofd van de Brit- lienst Scotland Yard dat terroristen in ittannië mogelijk van een vliegtuig neer te erdere berichten daar- 01 ketenden afgelopen grootste anti-terreur- de Britse politie tot nu ohn Stevens van Scot- l sprak gisteren ge- tegen dat premier Blair ar heeft overdreven, daarmee Britten heb- liuir- in overtuigen van de tk van militair ingrijpen ik. tse winnaar <»«ieks Cyprus s Nfli^ Tassos Papadopoulos 'is nu n gekozen tot de nieu- dent van het Griekse ^"«Cyprus. Hij verwierf jriitocent van de stemmen. ■hMige president Glafcos IQ sinds 1993 op het plu- ar Dus zijn nederlaag inmid- tsunitfnd. De uitkomst is van "iivvoor het vredesplan dat "^ïigde Naties voor het e Cyprus hebben opge- VN willen dat beide )r 1 maart hun handte kenen onder het voor- is het nog mogelijk dat •JJjnigd Cyprus toetreedt encdU. Clerides liet zich eer- Ro-sjtief uit over het plan. is juist uiterst toestand sneeuw In de Ameri- s» ioofdstad Washington tg is gisteren wegens eeuwval de noodtoe- geroepen. President or de sneeuw eerder id van zijn buitenver- David verdreven te- :rd naar het Witte Huis. iavid ligt in de staat Ma- waar ook de noodtoe- N* litgeroepen. De ^verplaatst zich nu naar doosten, waar in New larste sneeuwval in tachtig jaar tijd wordt pi. r ~jwe inval «strook feiftskker dertig Israëlische ljs{2 Pantserwagens, verge- iestf' een paar bulldozers, ?c^tend het noorden 3k te ïazastrook binnenge- CanH Zeker twee Palestijnen, je een politieagent wer- ttbij gedood. De Israëli- ^ttingsmacht voert vrij- lijks acties uit in het [mm Gisteren kwamen zes Jen om het leven in Ga- te* bij een grote explosie. |l?aak daarvan is nog on- In Nablus op de Wes- kv» Jrdaanoever werden Palestijnen door chafr soldaten doodge- iep mullah r r in brief id-kabui. - Ook mullah ;pt op tot een heilige egen de VS. Een brief it toegeschreven aan de -leider roept Afghanen ien op een jihad te be- n«» egen de regering in Ka- meldden Afghaanse ,'2Bp,pnochtend. Het is de >er sinds de val van het regime dat een teken n van de leider wordt na*E ;n. Vorige week kwa- e geluidsbanden met ibmT van Osama bin Laden s enbaarheid. Daarmee rel Bin Laden als mul- e Tu»trar te ziln O111803?1 aan 15-daai ikaanse aanvallen op bolwerken, jr Hdh door onze correspondent Harm Harkema londen - De organisatoren spra ken van twee miljoen demon stranten, de politie hield het op minstens 750.000. Feit is dat het aantal Britten dat zaterdag in Londen de straat opging uit on vrede en ongerustheid over een mogelijke oorlog tegen Irak ie ders verwachtingen overtrof. Nooit eerder is in Groot-Brittan- nië op deze schaal betoogd. Bedreigend voor premier Tony Blair, de trouwe bondgenoot van George Bush, was dat het niet alleen de 'usual suspects' waren die de lange mars van Embankment en Euston Square naar Hyde Park ondernamen. Natuurlijk liepen de overjarige hippies mee die in de jaren zes tig hun eerste schreden op het demonstratiepad zetten. En vanzelfsprekend werd er fana tiek gefolderd door de nog steeds niet geheel uitgestorven kaders van de Socialist Workers Party en verklaarde de Marxis tisch-Leninistische Communis tische Partij van Noord-Koerdis- tan dat Amerika de grote vijand van de werkende klasse is. Eveneens van de partij waren in het zwart geklede autonomen met ringen door de neus die 'Fuck Bush' of 'Fuck Blair' schreeuwden. Maar wat bovenal opviel was dat ook zoveel 'ge wone burgers' de demonstratie schoenen hadden aangetrok ken. Niet alleen de grijzende da mes van oecumenische vredes- platforms, met zelfgebreide vre- door onze correspondent Bob Kroon genève - Vertegenwoordigers van 29 landen en 21 internatio nale hulporganisaties waar schuwden de militaire plannen makers gisteren voor de 'ver woestende gevolgen' van een oorlog in Irak voor de bevolking. Op initiatief van Zwitserland was in Genève een tweedaagse conferentie belegd om het werk van hulporganisaties als het Ro de Kruis, het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen (Unh- cr), en het Wereldvoedelpro- gramma (WFP) van de VN te toetsen en te coördineren. Alle buurlanden van Irak, de EU en de lidstaten van de Veilig heidsraad waren uitgenodigd. Irak zelf was niet gevraagd om deze strikt humanitaire confe rentie geen politiek karakter te geven. Washington liet verstek gaan, omdat het de conferentie 'overbodig' vond. Op de bijeenkomst bleek dat vooral Jordanië, Saudi-Arabië en andere buurlanden van Irak in een milde paniekstemming ver keren over het vooruitzicht hon derdduizenden vluchtelingen te moeten opvangen. Op het congres bleek dat donor landen weinig animo tonen om de 100 miljoen dollar die nodig is voor eerste opvang bijeen te brengen, zolang er nog geen sprake is van oorlog. Nauwelijks een tiende van het bedrag is tot dusverre toegezegd. Verschillende rampscenario's passeerden de revue. Momen teel profiteert zo'n 60 procent van de Iraki's van het olie-voor voedselprogramma van de VN, maar als de oorlog lang duurt en de olieuitvoer stokt, zullen mil joenen zijn aangewezen op noodrantsoenen. Organisaties als het Rode Kruis waarschuwen dat Irak na twaalf jaar sancties weinig weerstand heeft tegen welke vorm van conflict ook. Blair hield in Glasgow staande dat zijn houding de juiste is. „Al de monstreren er vandaag een miljoen mensen, dat zijn er altijd nog minder dan de slachtoffers van Saddam." Foto: Reuters/Jeff Mitchell desduiven en bedachtzaam pijprokende echtgenoten, maar ook de John en Mary Browns die van hun leven nog niet eer der hadden gedemonstreerd. Zij vormden in levende lijve de bevestiging van wat opiniepei lingen al eerder hadden bloot gelegd: dat het Britse volk in grote meerderheid van mening is dat Bush en Blair veel te kort door de bocht dreigen te gaan. Negen van de tien Britten zijn tegen oorlog als daar geen man daat van de Veiligheidsraad aan ten grondslag ligt, bijna de helft wil onder geen enkele voor waarde te wapen. In de eigen Labour Partij liggen de opvattingen nog scherper, en wordt al hardop voorspeld dat Blair dient af te treden als hij in het kielzog van Bush zo hoog aan de wind blijft zeilen. Blair weigerde op een congres van zijn partij in Glasgow echter overstag te gaan. Althans: hij houdt eraan vast dat Saddam Hussein eieren voor zijn geld dient te kiezen. Is het niet goed schiks, dan maar kwaadschiks. „De wereld bevrijden van Sad dam Hussein is een humane daad." En dat hij vastbesloten is zijn huidige weg te vervolgen, bleek uit zijn aan de demon stranten gerichte uitspraak: „Ik zie het niet als een eer om im populair te zijn, maar soms is het de prijs van leiderschap en je overtuiging." Blijft de vraag welke weg Blair eigenlijk aan het bewandelen is. Zijn tegenstanders doen het voorkomen alsof hij het schoot hondje van Bush is, maar waar de haviken rond Bush een niet of nauwelijks verholen minach ting voor de Verenigde Naties ten toon spreiden en het liefst zien dat Amerika zijn eigen gang gaat, is Blair tot in het bot door drongen van het geloof dat in ternationale samenwerking de kurk is waarop de wereld dient te drijven. Ook dit weekend herhaalde Blair dat de crisis in Irak via de Veiligheidsraad dient te worden afgewikkeld. Slechts één uitzon dering daarop is mogelijk, zo heeft hij enkele keren eerder al eens verwoord. Dat is als een permanent lid van de Veilig heidsraad op 'onredelijke gron den' een veto zou uitspreken over een nieuwe resolutie die geweld mogelijk maakt. Sommigen concluderen daaruit dat Blair 'dus' bereid is de wil van de Veiligheidsraad te nege ren. De premier heeft echter duidelijk uitgelegd dat zo'n on gewenst veto pas aan de orde kan komen als de meerderheid van de Veiligheidsraad zich heeft uitgesproken voor ingrij pen in Irak. Ergo: als de meer derheid van de Veiligheidsraad tegen militair ingrijpen blijft, zal Blair zich daar bij neerleggen. Knarsetandend en beschadigd, dat wel. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Achttien NAVO-landen zijn er gisteren rond middernacht na een lange vergadering in ge slaagd een einde te maken aan de voortslepende impasse over de bescherming van Turkije. Het moeizaam bevochten compromis werd door secretaris-generaal Ro bertson gebracht als 'een zege voor de solidariteit'. Frankrijk is via een organisatori sche truc uit de wind gehouden. Robertson legde een Belgisch voorstel gisteren voor aan het 'comité voor militaire planning', waarvan Frankrijk al sinds 1961 geen lid is. Via de achterdeur konden achttien NAVO-landen zo samen de militaire details voor de steun aan Turkije rege len, terwijl Frankrijk alleen nog maar hoeft in te stemmen met het principe. Diplomaten in Brussel gaven vanmorgen toe dat daardoor slechts een schijn- overeenkomst is bereikt. Eerder gisteren zat de kwestie uren muurvast De VS, Spanje en Groot-Brittannië wuifden het Belgische voorstel weg, omdat het de NAVO-steun aan Turkije afhankelijk maakt van de ont wikkelingen in de VN-Veilig heidsraad. Uiteindelijk werden de achttien het eens over een af gezwakte tekst, waarin slechts staat dat de NAVO 'de pogingen van de VN om een vreedzame oplossing voor de crisis te vin den zal blijven ondersteunen'. Op een ander punt heeft België wel zijn zin gekregen. Vastge legd is dat de NAVO-steun aan Turkije puur gericht is op verde diging, en dat het bondgenoot schap niet meedoet aan moge lijke aanvallen op Irak. Tot woede van de Amerikanen sleepte de crisis binnen de NAVO lang voort, omdat België, Frankrijk en Duitsland weiger den toestemming te geven voor de bescherming van Turkije. De drie dwarsliggers vinden het daarvoor te vroeg zolang de mo gelijkheden voor een vreedzame oplossing nog niet zijn uitgeput. In een gemeenschappelijke ver klaring hebben zij vannacht vastgelegd dat zij hun NAVO- verplichtingen zullen nakomen, maar tegelijkertijd vastbesloten zijn om te werken aan een vreedzame oplossing. De voort slepende impasse heeft gezorgd voor een dieptepunt in de trans atlantische verhoudingen en een diepe breuk tussen de Euro- Noord-Koreaans stalinisme in zijn volle glorie. Ter ere van de 61ste verjaardag van Kim Jong-il kwam de top van de communistische partij in bijzondere vergadering bijeen in Py ongyang. De 'Geliefde Leider' werd geprezen om zijn 'helderziende wijsheid' en zijn 'onovertroffen volharding'. Foto: Reuters washington-tokyo/anp-afp- rtr-gpd - Het Witte Huis zint op sancties tegen Noord-Korea Dat schrijft The New York Times vandaag. Washington wil ook voorkomen dat Noord-Korea wapens koopt of verkoopt. De VS overwegen daarom schepen met wapentransporten te on derscheppen. In december gebeurde dat al met een schip met scudraketten voor Jemen. De VS hadden ech ter geen recht de lading in be slag te nemen en moesten het schip weer laten gaan. Om her haling van zo'n situatie te voor komen, moet de Veiligheidsraad toestemming geven om Noord- Koreaanse wapentransporten in beslag te nemen. Die raad praat over twee weken ook over de hervatting van het Noord-Koreaanse atoompro gramma. Pyongyang zegt een omstreden kerncentrale weer te hebben op gestart, omdat de VS hun brandstoftoevoer hebben afge sneden. Dat gebeurde toen bleek dat Noord-Korea hield zich niet hield aan afspraken over haar kernenergieprogram ma. De ruzie gaat gepaard met veel verbaal geweld. Vandaag liet Noord-Korea weten dat het een nucleaire oorlog met de VS 'ze ker zal winnen'. De Amerikaan se minister van defensie Rums feld zei vrijdag dat Noord-Korea mogelijk nog voor de zomer vijf of zes kernwapens bezit. De Noord-Koreanen vierden af gelopen weekend overigens feest. De 'Geliefde Leider' Kim Jong-il vierde zijn 61-ste verjaar dag. Zaterdag bleek ook dat Kims tweede zoon, Kim Jong- chol, waarschijnlijk zijn vader opvolgt. Het Japanse persbu reau Kyodo maakte dit op uit een geheim document. De belangrijkste aanwijzing is dat er voorbereidingen worden getroffen voor een persoonlijk heidscultus voor Ko Yong Hee, de echtgenote van de 'Geliefde Leider'. Ze werd tot nog toe op de achtergrond gehouden, maar sinds een paar maanden weet de bevolking van haar bestaan. Dit zou er op duiden dat Chol, de zoon van Ko en Kim, de troon zal bestijgen als Kim komt te overlijden. Chol zou dan de derde Kim zijn die het stalinistische Noord-Ko rea leidt. Kim Jong-il volgde in 1994 zijn vader Kim Il-sung op. Irak niet aan hoofd ontwapehingsberaad Irak zal in maart het voorzit terschap van de VN-ontwa peningsconferentie niet op zich nemen. Dit zegt VN-baas Kofi Annan te hebben verno men van Bagdad. Irak had op 17 maart voorzitter moeten worden. Het voorzitterschap wordt maandelijks bij toer beurt op alfabetische volgor de door de 66 deelnemende landen bekleed. De VS had den ernstig bezwaar tegen het feit dat nu uitgerekend Irak, dat volgens Washington over massavernietigingswa pens beschikt, de voorzitters hamer zou hanteren. pese landen. De EU-regeringsleiders en staatshoofden moeten van avond op hun 'oorlogstop' in Brussel proberen om de sfeer te zuiveren en de samenwerking binnen de EU weer op de rails te krijgen. Dat zal volgens velen een onhaalbare kaart zijn, om dat de verschillen te groot zijn. washington-cairo/ap-dpa-rtr- afp - Een confrontatie met de Iraakse leider Saddam Hussein is onvermijdelijk. Hoe langer er gepraat wordt, hoe geringer druk hij voelt om te doen wat hij moet doen. Dat zei Condoleezza Rice, de veiligheidsadviseur van president Bush gisteren. „Afstel is geen optie", aldus Rice giste ren in het tv-programma Fox News Sunday. Rice zei dat het steeds duidelij ker wordt dat Saddam niet vrij willig zal ontwapenen en dat de VN dat toelaten. Ze zei dat de regering-Bush overweegt een nieuwe resolutie in te dienen bij de Veiligheidsraad die gebruik van geweld tegen Irak sanctio neert, ook al is die eigenlijk overbodig omdat militair optre den al door de vorige resolutie wordt toegestaan. Rice zei herhaaldelijk dat Sad dam nog maar weken en niet maanden heeft om te ontwape nen. De VN-wapeninspecteurs brengen 1 maart weer verslag uit aan de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, maar Frankrijk wil met een resolutie tot 14 maart wachten, wanneer de inspecteurs weer voor de vol tallige raad verschijnen. De Arabische Liga is tegen een door de Verenigde Staten gelei de oorlog tegen Irak. Dat staat in een veridaring die de ministers van buitenlandse zaken van de lidstaten gisteren hebben uitge geven tijdens hun spoedoverleg in de Egyptische hoofdstad Cai ro. Ze werden het niet eens over een nieuwe Arabische top over Irak op 27 of 28 februari. Daar toe had de Egyptische president Mubarak opgeroepen. De Liga verwerpt in de verkla ring 'dreigementen of agressie tegen Irak of een ander Arabisch land'. De Arabische landen roe pen iedereen op 'de onafhanke lijkheid en soevereiniteit van Irak te respecteren' en alle 'vor men van inmenging in binnen landse kwesties te beëindigen'. Uitblijven van steun aan Amerikanen zal leiden tot meer destabilisatie en terrorisme (advertentie) door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het theater van vrijdag in de Veiligheidsraad heeft de kans op eenzij dig Amerikaans militair ingrijpen - met steun van een aantal 'willige naties' - ver groot. Ook de massademonstraties in vele steden hebben de oorlogskans niet ver kleind. Daarmee komt het meest onaan trekkelijke scenario voor ontwapening van Saddam Hussein, Amerikaanse militaire actie zonder zegen van de Veiligheidsraad, steeds dichterbij. Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Een flink deel van de schuld mag op het bordje van de Amerikaanse regering wor den gelegd. Internationale samenwerking is makkelijker te bereiken met iets meer nederigheid en diplomatie dan de rege ring-Bush pleegt te tonen. President Bush gelooft heilig dat anderen vanzelf zullen volgen als hij krachtig leiderschap uitstraalt. Zelfreflectie lijkt hem en veel van zijn ministers vreemd. Er is in de wereld veel onvrede over en angst voor de eigenzinnigheid van de VS, gebaseerd op de manier waarop Was hington sinds het aantreden van Bush al lerlei internationale verdragen (Kyoto, Strafhof) heeft getorpedeerd. Internatio nale samenwerking is goed, zo wordt in Washington gezegd, maar dat lijkt niet erg gemeend. Juist de neiging tot eigen gereid optreden is omgezet in beleid. Amerika heeft preventief ingrijpen tot of ficiële doctrine verklaard. Washington heeft argwaan gewekt over de ware motieven voor een invasie in Irak, door telkens een nieuwe rechtvaar diging aan te voeren. Een supermacht is het aan zijn stand verplicht te luisteren naar bondgenoten, maar Bush walst bij voorkeur over oppositie heen. Het is lou ter pressie: je bent voor of tegen ons. Omdat de neiging bestaat andersdenken den als 'irrelevant' te beschouwen, is de Amerikaanse regering veel te laat begon nen met een pr-campagne in Europa. Ie dereen zou zich vanzelf wel aansluiten, zo werd gedacht. In de Veiligheidsraad leidde all^&versie en wrok over die arrogantie vrijdag tot een ongewone afstraffing: Frankrijk en Rusland kregen applaus voor hun verzet tegen de VS. Een afstraffing die Washington vooral aan zichzelf te danken heeft. De vraag is echter wat de wereld ermee opschiet. Vo rig najaar was al duidelijk dat de VS de route via de Veiligheidsraad kozen, om dat het dé manier was om Saddam met steun van de internationale gemeen schap omver te werpen. Alle landen stemden in november in met resolutie 1441, waarin niet-medewerking van Irak werd gezien als reden voor 'ern stige consequenties', ofwel oorlog. Het komt niet erg geloofwaardig over om daar op het allerlaatste moment voor te rug te schrikken, en te beweren dat het gevaar met nog meer inspecteurs te be heersen is. Het schaadt bovendien de positie van Colin Powell, bijna de enige internatio naal denkende mens in Washington. De 'bange wezels' Frankrijk en Duitsland sterkten alle haviken in de regering-Bush in hun overtuiging dat het 'gedoe' in de VN tijdverspilling is. Uitstel lijkt ook weinig zinvol, behalve om alsnog de rijen te sluiten tegen Sad dam Hussein. Op enig moment zal hij weer beweren dat er niets is, dat de in specteurs daarom niets zullen vinden en dat ze weg moeten. Is dat dan het mo ment waarop Amerikaanse soldaten oor log mogen gaan voeren omdat de Franse president Chirac het goed vindt? Hoe aanstootgevend Bush zich soms ook op stelt, het is onverantwoord het geloof aan te wakkeren dat zijn de regering een gro ter gevaar voor wereldvrede is dan Sad dam Hussein. Het is te hopen dat de ratio aan beide zij den van de Oceaan uiteindelijk overwint. De VS zullen zich moeten realiseren dat samenwerking meer inhoudt dan bond genoten je wil opleggen. Frankrijk en consorten doen er goed aan zich te reali seren dat er geen weg meer terug is, sinds ze resolutie 1441 hebben aangeno men. De VS stimuleren tot nog meer eigenzin nigheid levert alleen ongewenste resulta ten op. Hoe eenzamer de VS staan inzake Irak, hoe groter de kans op terrorisme en destabilisatie. Toyota RAV4. Vanaf €24.150,-/€480,- per maand. ]e kunt alles overzien. |e hóeft de weg niet af, maar je mag wel. Dat je gezien wordt, staat vast! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl leaseprijs (Toyota lease) o.b.v. lull opetational lease. 48 mnd. en 20.000 km p.|. exd. BTW en brandstol. Gecalculeerd met 75% no claim. Pri|S ind BTW, exd. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Brand stofverbruik varieert van 7,1 1/100 km (14,1 km/L) lot 9,3 L/100 km (10,8 km/L), COz IJS - 224 gr/km Wijzigingen voorbehouden. Dislr.: Louwm i Parqui B.V. TOYOTA 'n Wereld vart vertrojt'jwen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5