ISié Massale betoging tegen de oorlog GESPREK VAN DE DAG GIJ r ZULT NIET IDODEN Miljoenen mensen op de hele wereld de straat op Hipper dan hip op brillenshow Nederlanders weer de straat op voor vrede Smerige gewoonte ||r MAANDAG 17 FEBRUAR MENSELIJK Het damestrio EBONIQUE en zanger ARWIN KLUFT waren zaterdag de winnaars van de derde voorronde van het Nationaal Songfestival. Voor de eerste maal tijdens deze voorselecties waren jury en tv-kijkers het niet met elkaar eens. Heatwave van Ebonique bleek de grote favoriet van de vakjury, Ar- win Kluft metTuriddu kreeg van het kijkerspubliek de meeste stemmen. Zaterdag vindt de vierde en laatste voorronde plaats. De finale van het Nationaal Songfesti val is op 1 maart in de Ahoy. DAVID (22) belandde zaterdagavond sa men met Jim op de bank van Idols bij RTL 4. En voor David werd het de laat ste keer. Jk had er van te voren al reke ning mee gehouden. Van de vijf kandi daten heb ik het meeste op de bank ge zeten. En toen ik naast Jim zat, wist ik het wel. Hij krijgt alleen al veel stem men vanwege alle aandacht die de me dia aan hem schenken." Voor David is de deelname aan Idols een succes. Gis teren heeft hij al meteen een bijeen komst gehad met het 'muzikale promo tieteam' dat hem door Idols is toegewe zen. Met of desnoods zonder dat team is David vast van plan een muzikale solocarrière te beginnen. Foto: GPD Vrouwen mogen in Londen solliciteren op een baan die sinds de veertiende eeuw alleen was weggelegd voor man nen: BEEFEATER in de Tower. Het elitekorps van voormali ge onderofficieren dient in het Londense kasteel als bewa ker van de koninklijke juwelen en als toeristische gids. Vol gens de Britse krant The Sunday Times komen onderofficie ren na 22 jaar dienst in aanmerking voor de baan. Nieuwe beefeaters lerèn het vak van een oudere collega, die het ver haal over de Tower, zijn koninklijke bewoners, gevangenen en vele onthoofdingen mondeling aan ze doorgeeft. 'Niet alleen zonnebrillen, maar de hele optiek is hip', was de bood schap van de derde Eye Fashion Show. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart De winter loopt op z'n einde en de zon wint aan kracht. Binnen kort is het weer dringen voor een drankje bij de strandtenten. Maar voor het zover is moet er natuurlijk wel een bezoek ge bracht worden aan de opticien. De zonnebrillenbranche weet dat de zomerse bril haar prakti sche functie allang ontstegen is. Dat ze het zonlicht tegenhoudt is mooi meegenomen, maar de vorm en het merk zijn belangrij ker dan dat. Daarom toonden alle grote merken zaterdag avond hun nieuwe collectie, tij dens de Eye Fashion Show. In een oude havenloods pas seerden alle hypes van het afge lopen jaar nog een keer de re vue: Breezers, Mexicaanse bier tjes, rosé en sushi. En champag ne is natuurlijk altijd goed, want met het thema 'Night at the beach', wordt wel de beach van Saint Tropez bedoeld. Het con trast met de industriële omge ving van het Amsterdamse noordelijk havengebied kon niet groter zijn. Vanaf de parkeerplaats rennen de gasten rillend de warmte te gemoet. Iedereen speelt het strand-spelletje mee: de korte witte broeken, bloemenkettin- gen en zonnebrillen zijn niet te tellen. Slechts een enkele nuch tere opticien is hier 'puur pro fessioneel'. De houten bankjes langs de cat walk zitten vol. „Zoek maar een plaatsje op de trap", stelt pre sentator Matthias Scholten voor. Als dat vijf minuten later 'plaats jes in het zand' zijn geworden kan de show beginnen. Veel vuurwerk, modellen en een swingende drumband later pe pert Scholten het publiek nog eens in: „Wie nu nog durft te zeggen dat de optiek stoffig is, krijgt van mij een klap." Voor de 20-jarige Thomas Adel- mund uit Capelle aan de IJssel waren de meeste brillen een 'beetje te strak". Hij houdt van wat minder extravagante brillen. „Ik heb het liefst een van Dolce en Gabana, omdat ik daar ook kleding van heb. Zo kleed je je een beetje in één stijl. Ik heb nu drie zonnebrillen, maar ik koop er nog wel een paar voor de zo mer. Mijn vriendin werkt als op ticien, dus dat is wel handig." Wie een hippe zonnebril koopt, krijgt daar status en imago gratis bij. Maar dan moet je het wel exclusief houden, zegt Ton Kool (28), verkoopdirecteur van Fer- re. „Gucci was bijvoorbeeld twee jaar geleden heel hot, maar nu vind je het op elke straathoek en is het meer voor jongeren met een scootertje. Chopard staat nu voor luxe en rijkdom." Tot de zomer kunnen hippe consumenten hun hart ophalen. In april vindt de eerste Eye Fas hion Week plaats. Dan zal de nieuwe ambassadeur van de zonnebril (Jamai van Idols) wel spreken. Matthias Houweling DAGELIJKS LEVEN m. Vele miljoenen mensen hebben het afgelo pen weekeinde overwegend op vreedzame wijze gedemonstreerd tegen een mogelijke oorlog tegen Irak. In tientallen steden gin gen demonstranten de straat op. Het was vooral een protest tegen de Amerikaanse plannen om de Iraakse dictator Saddam Hussein met geweld te verdrijven. De alge mene teneur op de protestbijeenkomsten was dat Saddam en zijn massavernietigings wapens dienen te verdwijnen, maar dat een grootscheepse oorlog niet het geëigende middel is om dat doel te bereiken. De Iraakse staatsmedia zagen de wereldwij de demonstraties daarentegen als een teken van Bagdads 'overwinning' en een 'neder laag' voor Washington. In Bagdad was een menige van een miljoen mensen op de been om steun te betuigen aan de Iraakse leider. Opvallend was dat in de Europese landen waarvan de regeringsleiders een pro-Ameri kaanse lijn volgen, de grootste demonstra ties plaatsvonden. In Spanje gingen tussen de drie en vier miljoen mensen de straat op. Het was volgens de media de meest masscde uiting van protest in de Spaanse geschiede nis. De leuzen waren vooral gericht tegen het beleid van premier Aznar, die na de Amerikaanse president Bush, de grootste voorstander is van de oorlog. In verschillen de steden werd het aftreden van de premier verlangd. In Groot-Brittannië, waar premier Tony Blair ook al pal achter George Bush staat, waren alleen in Londen al meer dan een miljoen demonstranten op de been. Ook hier was de teneur tegen de oorlog en voor meer tijd voor de wapeninspecteurs. In Ita lië waar premier Silvio Berlusconi eveneens de harde lijn van Bush steunt, was het pro test met meer dan drie miljoen deelnemers ook een duidelijk teken van onvrede over de koers van de regeringsleider. In de Duitse hoofdstad Berlijn hadden de organisatoren gerekend op 100.000 deelne mers aan een protestmars, het werden er ruim een half miljoen. Voor de Duitse kan selier Gerhard Schroder, fel tegenstander van een oorlog, betekende deze opkomst een steuntje in de rug. Alleen in de Franse hoofdstad Parijs was de animo om de straat op te gaan minder groot dan in de andere grote Europese steden. Volgens een schatting van het ministerie van binnenlandse zaken namen zo'n 300.000 Fransen aan de manifestaties deel. De in vergelijking met andere Europese hoofdsteden matige opkomst is volgens de organisatoren een logisch uitvloeisel van de officiële Franse houding in het Irak-conflict. Fransen plegen vooral tegen de regerings- politiek te demonstreren maar als de lijn van regering en president conform de op vattingen van het publiek is, is er voor de meeste Fransen geen aanleiding de straat op te gaan. In Australië waren vele honderdduizenden gedurende drie dagen in actie om hun zor gen over een mogelijk oorlog kenbaar te maken. De Australische premier Howard steunt de VS, maar heeft zich nog niet offici eel uitgesproken voor een oorlog. Ook in de VS kwamen vredesactivisten in actie. Aan een betoging in New York deden naar schat ting 100.000 Amerikanen mee. In een snerpende kou hebben za terdag in Amsterdam naar schat ting 70.000 mensen gedemon streerd tegen de dreigende oor log tegen Irak. Het is meer dan twintig jaar geleden dat zo veel Nederlanders de straat op gingen voor vrede. De hoge opkomst verbaast de demonstranten niet. De drei gende oorlog is geen ver-van- m'n-bed-show, maar angstig dichtbij. „Een oorlog zal een golf van ellende en onrust over de wereld teweegbrengen: aansla gen door idioten en stromen vluchtelingen. Natuurlijk moet Saddam verdreven worden, maar niet met militair ingrij pen", zegt de Turkse Z. Arslan uit Zwolle. In bussen en overvolle treinen reisden duizenden demonstran ten zaterdag naar Amsterdam. Er zijn opvallend veel jongeren. „Dit is mijn eerste demonstratie en ik vind het geweldig", zegt de 18-jarige Rena Noordermeer uit Naaldwijk. Het is ijskoud op de Dam en de sprekers zijn moei lijk verstaanbaar, maar Rena er- vaart de demonstratie als een warm bad. „Die sfeer, in de trein al en nu hier weer. Er wordt in ternationaal vast niet naar ons geluisterd, maar voor mij heeft het zin om samen met anderen te laten weten dat je tegen een oorlog bent" 'Niet in mijn naam' staat er op de stickers die de demonstran ten uitgedeeld hebben gekregen en massaal hebben opgeplakt. Er wordt gedanst op Irakese muziek, al was het alleen al om het koude lijf op te warmen. Er is weinig vlagvertoon, laat staan dat er vlaggen in vlammen op gaan, waarvoor tevoren werd gevreesd. De stemming op de Dam is niet anti-Amerikaans, maar vooral anti-Bush. Op de talloze span doeken wordt met de Ameri kaanse president de draak ge stoken. Er is applaus voor de toespraken van de kamerleden Jan Marijnissen (SP) en Femke Halsema (Groenlinks). De af wijkende christen-democrati sche stellingname van Van Agt - ook tegen de oorlog - levert zelfs het spandoek Van Agt for presi dent' op. En overal verwijzen teksten op spandoeken naar een dreigende derde wereldoorlog. Volgens Henri Soerink uit Am sterdam is die tien jaar geleden al begonnen. Op zijn paraplu staat een wereldkaart waarop al le brandhaarden zijn gemar keerd. „Overal zijn volksopstan den door de extreme uitbuiting van de westerse wereld." Het doet hem goed dat steeds meer mensen oog krijgen voor de tweedeling in de wereld en 'wakker worden'. De demon stratie tegen de bommen op Af ghanistan anderhalf jaar gele den werd georganiseerd door hetzelfde Platform tegen de Nieuwe Oorlog maar trok amper vijfduizend mensen. Nu puilt de Dam uit. „Wij bespeuren een kentering", zeggen de vrouwen Gerritse en Roggeband uit Delft en Vlaardingen, die al dertig jaar lang demonstreren voor vrede. „Er zijn veel meer jongeren dan tien jaar geleden die gaan na denken over hoe we met de we reld moeten omgaan." Volgens opiniepeilingen is drie kwart van de Nederlanders te gen een oorlog met Irak als die niet wordt gesteund door de Verenigde Naties. Het publiek in de naburige winkels van de Dam denkt er dan ook niet we zenlijk anders over dan de de monstranten buiten. „Ik de monstreer niet mee, want ik voel me machteloos", zegt een vrouw in de Bijenkorf. „Maar natuurlijk ben ik tegen zo'n oor log. Al die jonge militairen, of ze nou Amerikaans zijn of Irakees, ze zijn voor machthebbers niet meer dan kanonnenvlees. Daar hebben we onze kinderen toch niet voor opgevoed?!" Monique de Knegt In de hele wereld toon den mensen hun afkeer van de oorlog. Van bo ven naar benenden: Tsje chië, Polen, Australië, Frankrijk en de Verenig de Staten. In eigen land moest premier Balke nende het ontgelden (fo to links). Foto's: Reuters/ANP/AP Waar ontstaan smerige gewoonten? Bij mijn zoon ergens halverwege pagina 34 van 'Asterix en de Gothen'. Ik zie zijn linkerhand naar zijn neus gaan, z'n vinger zich een weg banen in een neusgat, daar een klein rondje draaien en met een stevige pork op de wijsvinger weer naar buiten komen. Zonder zijn ogen ook maar een moment van zijn boek te laten afdwalen, laat hij zijn hand omlaag glijden, een vegende beweging maken aan de onderkant van de bank en - met een schone vinger- weer omhoog komen. Daar kan Hans Kazan nog een puntje aan zuigen. Of misschien heeft ie dat wel gedaan. Dat zou in elk geval verklaren waar die pork is gebleven. Dat kinderen smerige gewoonten ontwikkelen, hou je niet tegen. Van zijn eerste tot zijn vierde levensjaar heeft mijn zoon (6) alles wat uitzijn neus kwam met een zekere trots ter verdere verwerking aan mij aangeboden, wat vooral in openbare ruimten en tijdens gesprekken met gezags dragers nog wel eens tot ongemakkelijke taferelen leidde. Dat hij er in de periode daarna voor koos om het restafval van zijn snotproductie onderaan de stoel of (liggend in zijn bed) aan het behang te smeren, vond ik zelf derhalve wel een vooruitgang. Maar daarin sta ik - en niet voor het eerst in de pedago gie zoals die in ons gezin wordt gepraktiseerd - alleen. Mijn echtgenote doet hardnekkige pogingen om hem van deze gedragingen af te helpen. Maar dat is nog een hele toestand. Net als knakken met je vingerkootjes en peute ren aan de velletjes van je nagelriem, is het op merkwaar dige manieren lozen van de inhoud van je neus iets wat je gedachteloos doet. Er zijn mensen die er een balletje van draaien en het dan wegschieten. Er zijn er die aan re cycling doen. En iedereen die wel eens in de file om zich heen kijkt, kan nog wel wat andere creatieve methoden opsommen. Dat kinderen smerige gewoonten ontwikkelen, hou je niet tegen. Interessanter is het van wie ze ze hebben. Althans, voor mijn eega, die van het herleiden van smerige ge woonten ons nageslacht betreffende, een exacte weten schap heeft gemaakt. Het exacte zit erin dat ze altijd exact schijnt te weten dat het van mij komt. Behalve dit dan, weet ik absoluut zeker. Mijn reflex om alles wat me wordt aangewreven meteen te ontkennen, krijgt extra kracht door mijn oprechte ver ontwaardiging. Ik was tot voor kort zelfs de enige racefiet ser in Nederland die onderweg zijn neus snoot in een zak doek. Pas zeer recent, deze winter, ben ik daar om prakti sche redenen mee gestopt. Met mijn dikke handschoenen krijg ik de rits van de zak op mijn rug niet open en heb ik mij - met vallen en opstaan, en dan nog alleen op plek ken waar ik mij onbespied weet - noodgedwongen moe ten bekwamen in het kwalijke 'luchtsnuiten', waarbij je het ene neusgat hermetisch afsluit door er een vinger naast te leggen en het andere leegt door er een krachtige luchtstoot doorheen te blazen. Na enig oefenen weet ik dat je daarbij rekening moet houden met de windrich ting. Maar verder? Altijd een zakdoek bij de hand. Al was het alleen maar om de bullebakken van mijn zoon in op te bergen die hij mij zo trouw hartig aanbiedt. De ergste vormen van verraad zijn die binnen de familiekring. In haar zoektocht naar het 'hoe en waarom van smerige gewoontenkomt mijn echtgenote uiteindelijk uit bij mijn moeder, die weet te vertellen dat de onderkanten van de hou ten leuningen van de rookstoelen die destijds bij ons in de huiskamer stonden, voor mij als 6-jarige de geliefde plekken waren om de inhoud van mijn neus aan te smeren. Als je na drie dagen je handen erlangs haalde, dwarrelde die als confetti op het ta pijt. Waar ik nu blijf, met mijn bewering dat smerige gewoonten niet kunnen worden aangeleerd?, wil mijn vrouw van mij weten. Daar blij fik bij, natuurlijk. Smerige gewoon ten kun je niet aanleren. Die zijn gewoon ge netisch bepaald. Reageren?: coIumn@dickvandcrplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2