Sonja Henie, een spijkerharde ijsprinses SPORT Clubliefde 195 LINKS BUITEN Wellicht uitkoop aandelen Lafeber Amsterdam - Als golfspeler Maarten Lafeber dit jaar net zo'n goed jaar heeft als in 2002, worden zijn' aandelen hoogst waarschijnlijk uitgekocht. Voor elk aandeel van 100 gulden is de uitbetaling 180 gulden. Dat is opgebouwd met 5 gulden per jaar plus 50 procent van de in leg. De uitkoop gaat door als Lafeber dit jaar in golfwedstrij- den 465.000 euro of meer ver dient. Dat was zijn totaal aan prijzengeld in 2002. In dit nog maar amper begonnen seizoen staat de teller op 123.000 euro. In 1998 gaf Gilissen Bankiers 7500 preferente aandelen van 100 gulden uit. Zij waren in en kele dagen uitverkocht. De 750.000 gulden inkomsten maakten een profdebuut van vijf jaar van Maarten Lafeber mogelijk. Hondenvanger kan aan de slag athene - De stad Athene moet bij de Olympische Spelen in 2004 vrij van vieze straathon den zijn. Om die reden wordt in de buurt van de Griekse hoofd stad een reusachtige kennel ge bouwd voor de opvang van on geveer duizend zwerfhonden. Het idee om alle honden die de stad bezoedelen af te maken, is door het organisatiecomité van de Spelen verworpen. Mede uit angst voor protesten van die renbeschermers. In de kennel krijgen de honden medische hehandeling, worden ze gevac cineerd en indien nodig gesteri liseerd. Berlusconi wil meer penalty's rome - AC Milan-voorzitter en Italiaans premier Silvio Berlus coni wil meer wissels en straf - schoppenseries in het voetbal. ,,Ik zou willen dat gelijke spelen beslist worden door een straf- schoppenserie. Wanneer een wedstrijd op tv beslist wordt door penalty's gaat het publiek uit z'n dak", aldus Berlusconi, wiens familie het mediabedrijf Mediaset runt. Beste golf ster gaat de uitdaging aan fort worth - De beste golfspeelster van de wereld gaat de uitdaging aan van een offici ële wedstrijd tegen de beste mannelijke professionals. De Zweedse Annika Sorenstam (32) neemt in mei deel aan The Colonial in Fort Worth, Texas, een wedstrijd van de Ameri kaanse tour met een prijzen geld van vijf miljoen euro. The Colonial bevoordeelt techni sche spelers boven de mannen die enorme afstanden slaan, de zogenoemde longhitters. So renstam moet spelen van de zelfde afslagplaatsen als de mannen wil zij aanspraak kun nen maken op een officiële uit slag met bijbehorend prijzen geld. Normaal zijn de afstanden tussen tee en hole voor vrou wen korter. maandag 17 februari Ze zorgde voor een ware revolutie in het kunst rijden, heerste in haar tak van sport als nie mand voor haar en niemand na haar heeft gedaan en werd later als filmster en ijsrevuester steenrijk. De Noorse Sonja Henie (1912-1969) werd door haar ouders al van jongs af aan zorgvuldig naar de top geleid. Pa Henie, een oud-wereldkampioen wielrennen, had er als schatrijke bonthandelaar ook de middelen voor. Als 12-jarige nam Sonja al deel aan de Winterspelen en werd daar laatste. In 1927 veroverde ze de eerste van tien wereldtitels op rij, daarbij kwamen nog drie olympische kam pioenschappen. Maar ze deed meer. Tot haar komst was kunstrijden voor vrouwen niet meer dan wat elegant gezwier geweest Zij liet de zoom van haar rok zo ver oprukken dat er ook gespron gen kon worden, al bleven het altijd enkele axels en rittbergers. En ze was de eerste die haar kür op muziek bracht. Jarenlang bleef ze amateur, maar als papa Henie dat woord uitsprak glimlachten de sportjournalisten en keken de directeuren van ijs paleizen tamelijk zuur. Ze toucheerde heel aardige onkostenvergoedingen. In 1937 werd ze dan eindelijk prof en trok naar Amerika Ze werd meteen de ster in een ijsshow die groot opzien baarde. Maar haar ambities reik ten veel verder. Ze wilde filmster worden en niet zo maar eentje die een stukje schaatste, maar een echte diva Ze bleek het zakentalent van haar in middels overleden vader te hebben geërfd en on derhandelde bikkelhard over een contract met de tsaar van Hollywood, Darryl F. Zanuck van Twen tieth Century Fox. En kreeg in alles haar zin. Haar eerste film, Once in a million (Nederlandse titel: 'Een meisje uit duizenden'), was een daverend kassucces. Haar tweede, Thin Ice, deed er niet voor onder. Eind 1937 bleek ze de best betaalde filmster van heel Hollywood. Zo ging het jaren door. Ze speel de in films en schaatste in ijsshows die ze zelf ont wierp. Miljoenen dollars streek ze emiee op. Het publiek zag een lieftallige ijsprinses die voor be toverend spektakel zorgde, achter de schermen was ze een egocentrische kenau die haar naaste medewerkers schoffeerde op een manier die vaak alle perken te buiten ging. In haar vaderland Noorwegen, in 1940 bezet door de Duitsers, verloor ze alle sympathie toen be kend werd dat ze geweigerd had een financiële bijdrage te geven aan wat werd genoemd 'Klein Noorwegen', een kamp in Amerika waar Noorse vliegers werden getraind om later hun land te hel pen bevrijden. Ver voor de oorlog had ze trou wens al misnoegen opgewekt door de al te amica le manier waarop ze met Hitier en andere nazi kopstukken was omgegaan. Later gaf ze toch een bijdrage aan Klein Noorwegen, maar dat kon de verbittering bij haar landgenoten niet meer onge daan maken. Tussen Sonja en de Noren zou het nooit meer echt boteren. Ze amoureusde wat af binnen en buiten de ijs- show en trouwde twee keer de verkeerde man: de een was een hinderlijke bemoeial, de ander zoop te veel. Zelf raakte ze trouwens ook (on) behoorlijk aan de drank na de Tweede Wereldoorlog. Ze bleef zakelijk, organisatorisch en sportief het ui terste van zichzelf eisen, maar kon dat niet langer meer aan. Ze werd zo mogelijk nog onaangena mer in de omgang. Bezeten was ze van geld en ju welen. Haar derde huwelijk met de Noorse reder Niels Onstadt bracht een beetje rust in haar leven. Hij opende haar ogen voor moderne kunst en met dezelfde bezetenheid als voor het schaatsen be gon ze die te verzamelen. Ze schonk aan Oslo een museum waarin ze haar verzameling onder bracht. In 1969 werd bij haar leukemie geconsta teerd. Onstadt kende de ware aard van haar ziek te, voor haar werd die verborgen gehouden. Ze overleed, nog maar 57 jaar oud, in een vliegtuig dat van Parijs naar Oslo op weg was. Bij haar dood bleek haar vermogen 47 miljoen dollar te bedragen. Ruud Paauw Dit is de tweeënvijftigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Sonja Henie, een ijsprinses met onaangename kan ten. Archieffoto SPORT IN BEELD Tiger Woods pauzeert op de vierde hole. La Jolla, Californië. Februari 2003. Foto: AFP/Mike Nelson Zijn grote liefde voor de voetbalclub Norwich City heeft de Engelsman Neil Bradley na ne gen jaar zijn huwelijk gekost. (Berichtje uit deze krant, eind vorig jaar.) Een gestrand huwelijk, vervelend, maar het kan erger. Veel erger. Norwich verloor in het voor het huwelijksgeluk van de Bradley's fatale weekeinde met 0-3 van Cheltenham Town. Je vraagt je even af wat de heer Bradley somberder zal hebben ge stemd, de echtelijke breuk of de verloren wed strijd. Maar het antwoord dringt zich al op. Ver liezen, van Chél-tén-hdm!Zie daar maar eens overheen te komen. Ergens in Rotterdam loopteen man met John de Wolf. nog met lang haar, op zijn rug geëtst - De Wolfis al naar de kapper geweest en nu maar hopen voor die man dat John niet over een paar jaar ook nog trainer van Ajax wordt - maar in Engeland gaan ze nog net 'n stapje verder in hun verering. Dron ken van geluk gaf een Liverpool-fan in mei 1965 zijn op de dag van het kampioenschap van de 'Reds'gebo ren kind aan bij de burgerlijke stand en gaf haar 0) de namen mee van de spelers van het kampioens elftal, plus reserves. We gaan het hebben over clubliefde. Vorige week zondag speelde het Manchester City van de Groninger Gerard Wiekens tegen het Manches ter United van de Brabander Ruud van Nistel- rooy. Van Nistelrooy opende de score voor UnitedWie kens deed niet mee. U moet weten dat een City-fan een United-fan méér haat dan een Ajacied een Feyenoorder en andersom. Andersom is het zo dat een United-fan behalve haat vooral mededogen voelt voor een City-fan en dat zit de City's weer dwars, dat me dedogen, zeg maar gerust medelijden. Zo lang het geld regeert zal City namelijk altijd in de scha duw staan van United. Altijd? Bijna altijd, ja. Maar soms dus niet. Het kleine City had de eerste derby al gewonnen en de return eindigde zondag in 1-1 en ook al wordt het grote United weer nr. 1 in Engeland, dan nog is City dit seizoen dus de kampioen van Manchester. Dit deed mij denken aan Denis Law en die taxi chauffeur, over clubliefde gesproken. De Schot Law werd groot als Busby-babe en won in 1968 met Manchester United de Europa Cup. In het midden van de jaren '70 bouwde hij af bij de club waar hij het Engelse deel van zijn loop baan begon: City. Als City-speler, in zijn laatste contractjaar, kreeg hij in de laatste minuut van zijn carrière een niet te missen kans om een 2-2 stand om te buigen in een 3-2 zege. De tegenstander. United! Het betrof geen benefietwedstrijd, maar een gewoon compe titieduel. Law scoorde, uit respect voor 'zijn' (City- jsupporters en United, dat daardoor verloor, de gradeerde. Dit (de degradatie van 'zijn' United) greep Law zo aan dat hij met be traande ogen en zonder het eind signaal af te wachten het veld ver lieten nadien nooit meereen bal aanraakte. De taxichauffeur die ik bedoel, een City-fan, vond zijn vrouw na een nachtdienst in bed met Andy Cole en Dwight Yorke, toentertijd het spitsenduo van United. Hij vroeg echtscheiding aan en verklaarde onder ede dat hij zijn echtgenote het overspel graag zou hebben ver geven als zij het bij twee, desnoods drie, City-spelers had gehouden. Ddt is clubliefde. Neil Bradley woonde in Kent en maakte daarom óm de zaterdag een trip van 280 kilometer om Norwich City 'thuis' te zien spelen. Maakte zijn vrouw geen punt van. De slaapkamer van de Bradleys was geel/groen geschilderd, overeenkomstig de clubkleuren van Norwich. Mevrouw Bradley vond het best. De zo mervakanties bracht het stel door aan de kust, in Norwich. Hij bezocht trainingen, zij strand en winkelcentrum. Allemaal okay. Tót hij zich in het echtelijk bed vertoonde met het embleem van de club op zijn ondergoed én op zijn borst. Toen brak er iets bij Joanne Bradley. Aan de rechter verklapte zij nog: „Hij dacht nog dat het sexy was ook'" Waar Joan ne de meeste aanstoot aan nam, de tatoeage of de geelgroene slip, vermeldt het bericht helaas niet. Frank Snoeks UIT HET OOG dwingeloo - Op de Nederlandse kampioenschappen atletiek van 1966 won René van de Water goud bij het verspringen en zil ver op de tienkamp. Daarna be sloot het lid van AV Holland (dat later met De Bataven opging in Leiden Atletiek) te stoppen en zich te richten op zijn maat schappelijke carrière. In 1970 ver trok hij uit Leiden. Nu woont hij in Dwingeloo. René van de Wa ter is 58 jaar en vader van een dochter. Als kind wilde ik vliegen. Ik kon ontzettend hard lopen en goed springen, dat was echt mijn passie. Op mijn twaalfde ging ik kijken bij AV Holland en het eerste interne wedstrijdje won ik meteen. Dat applaus was zalig. Ik had aanleg, was een natuurtalent. Als ik bij de indianen had gewoond, dan hadden ze me waarschijnlijk Rennend Hert genoemd. In 1962 kregen we onze eerste zwart-wit tv en niet popsterren maar hardlopers waren mijn helden. Ik probeerde alles over ze te lezen, het had iets ma gisch voor me. Pas op mijn achttiende ben ik gerichter gaan trainen, toen kon ik daar ook de discipline voor opbrengen. Ik had twee goede trainers, Jan van Heek en Wil Westphal. Het was ook wel een beetje de glorietijd van AV Holland, volgens mij staan er nog steeds records uit die tijd. Ik ging er toen goed tegenaan, ik studeerde wel een beetje, maar dat mocht eigenlijk geen naam hebben. Ik deed medicij nen, maar daar ben ik later ook mee gestopt. Mijn succesjaar was 1966, toen ik nationaal kampioen ver springen werd en tweede op de tienkamp. Die gouden medaille was heel bijzonder. Volgens mij heb ik ook nog steeds het club record verspringen, 7 meter 24, maar dat weet ik niet zeker. Ik was toen 21 en ben gestopt. Ik dacht: als ik Europees kampi oen wil worden, dan moet ik nog tien jaar trainen en ik was het toen eigenlijk al zat om zes dagen in de week op de atle tiekbaan te zijn. De draad brak als het ware, ook al riep ieder een dat ik wel naar de Olympi sche Spelen kon. Maar het was gewoon een beetje over, ik vond het wel goed. Wil je succes hebben, dan moet je ontzettend veel over hebben voor je sport en voor je maat schappelijke ontwikkeling is dat een enorme rem. Ze zeiden wel dat topsport en studie goed sa men gingen, maar je kunt je niet op twee dingen richten. Het begon toen allemaal net professioneler te worden, in de jaren zeventig heeft de ontwik keling naar het semi-professio- nalisme echt doorgezet. Ik ging in militaire dienst en daama ben ik in Ahoy" chef or ganisatie sport geworden, daar heb ik onder andere het ABN- tennistoernooi opgezet. Na een jaar of vijf ben ik regisseur ge worden bij Avro's Sportpanora- ma. Voor de Avro heb ik Ster renslag opgezet, en de Sterkste Man van de Wereld. Met de atletiek bleef ik ook ver bonden, ik was voorzitter van de Europese Jeugdkampioen schappen in Utrecht en voorzit ter van de sectie wedstrijdsport. Na de Avro ben ik naar de Tros gegaan, waar ik showprogram ma's regisseerde en produceer de. Daama ben ik terugge vraagd door de Avro, waar ik hoofd amusement werd. Met de bestuurswerkzaamhe den bij de Atletiekunie ben ik toen gestopt. In 1986 ben ik voor mezelf be gonnen, toen nog vooral als re gisseur en producer van grote evenementen op televisie, zoals Een voor Afrika in 1988 en het World Liberty Concert in Am- hem in 1995. De laatste tien jaar ben ik steeds meer voor het bedrijfsleven gaan doen, recla mefilms, veel video. Voor de te levisie doe ik niet veel meer. Op tv heb je nogal veel seriewerk en dat vind ik minder interes sant. Toen ik stopte met atletiek ben ik gaan tennissen. Dat vond ik ook wat gezelliger. Hardlopen deed ik ook nog wel, maar na mijn veertigste niet meer. Nu is het tennissen ook een beetje over. Ik fiets veel en heb pas een roeimachine gekocht. Toen ik bij Ahoy' ging werken UIT GESPROlf René van de Water. Archieffoto ben ik uit Leiden weggegaan. Sinds drie jaar woon ik in Dwingeloo, een mooie woon omgeving. Ik kom nog wel in Leiden, want ik heb er wat fa milie wonen. Mijn broer heeft een juwelierszaak op de Hoog landse Kerkgracht. Toen ik nog bij de Atletiekunie zat, heb ik ook nog wel de Gouden Spike bezocht. Maar dat is alweer twintig jaar geleden. Nu volg ik de sport alleen nog via de krant en op de tv. Geen seconde heb ik spijt ge had van mijn besluit om te stoppen. Het werk was veelei send en leuk. Dan ben je zo be zig met het heden en wat voor je ligt. Ik kan wel iedere ouder advise ren om zijn kind te laten spor ten. Ik kon me er helemaal in uitleven." IEDE N0S- NL N tenpr Heilil N0S- éOud-lopsc^Hets rechter Joten m; kenstein, [ume moseksuetjjfo th Telegraaf: Homo's vc tye(|e keurige groep. Ze stathuis den of dreigen niet. fi mf lijke groep dus, die j, ,azm rechten zou kunnen q jpSp Dat is mijn grootste fh )pSp ma. Jeroen Heubach, prsgettl Twente, in Voetbal li ^gqu nal: „De voetballerij aparte, onaardige en tènpr wereld en zeker niet $pooi tocht Opsp Tennisser Raemon Qpsp Veronica Magazine: ^a. „Je moet je als sporm pe rij blijven stellen, niet i^NCR! geen toerist zijn en tt^paillii naar het andere ha |ocl Dan ga ik nog liever fezal een restaurant. Nach Arsenal-speler Giovjherhc Bronckhorst in De Vo Eindt „Sommige mensen hun gave nooit. Op A ik wel eens teams u denk: dat is toch ga meer. Ons spel is w liefhebber oogstrelend Motorcrosser Joël Sn Gazet van Antwerpen Als alles klopt, dan met mijn machine, een organisme. Dan helder en in harmon jekcl er zo veel die dat gein 5 De missen." "81i juma Idem: rbi „Qua geluidsoverlast 15 onszelf strenge norrr ben een kind van de aanslag op het milii verschrikkelijk. it. 2 bijtl Dooi oun Erik Huizebosch in S „Het marathonscha. CA staat nog uit jongens Pl™ allemaal veertig uur es de week. Bij ons geen dure auto's. Wij carp7.45 een marathon toe.Sp_ Oud-wielrenner Gertf.00 unisse in Trouw: „Het is mijn wereld, g0 a ook nooit geweest. Ee je hi cus. Dan zie ik oud-i pen in hun apenpakl 1 ze uitgenodigd zijn t baantje hebben gekre e-[ zo zielig, verschrikkelumfl vor Voormalig keeper Jtessc Pfaff in Nieuwe Revu*ant< „Ik heb aantrekki ^irï want ik heb het /e^wet zoals het moet zijn. 1 00. masker op." Bas Roorda, keeper JC, in Voetbal Intern*94 4 ,,Tsja, een beetje ai Play Station zitten, [e hangen en boodschap 5n. 1 hoor je voetballers solid. 1 als ze hun vrije tijd n schrijven. Dodelijk is - sen lachen daar om.151 .4C Autocoureur Christij jqj' over collega Jos Versfoj ar De Telegraaf: 0 Iedereen denkt dat i ^cr aan hem heb, maar a luut onzin. Ik heb Jos keer ontmoet en hoe iemand kunnen ha&ff slechts een keertje e Sjaak Swart, oud-* zaakwaarnemer van der Vaart in Trt „Van der Vaart is 1 een geldwolf. Hij is~ni te liefhebber. Zo eentn gezeik, maar preste gen naar mijn hari[ nooit een griepje den om het een aan te kunnen dot nu geblesseerd, was hij gisternacht u Idem: „Ik had echt g dig. Voor dat zakcenA Ajax verdiende zeh eerste landskarr. trakteerde ik mezelf oj tertje. FC Antwerp-aanvi fan Leleu, in de Ga werpen: d „Ik heb in het verledi xi Iers kort voor de nu dens de rust zien 1 mannen zijn verslat spanning is, grijpen hun sigaretten." Tenniscoach en int^ nooidirecteur Stanle in Algemeen Dagblai 001 „Mijn vader was in sl de politie aan te gevet onwettigs zou hebbi Oi terwijl 99 procent i'rtrfd-l in zo'n geval hun kii 'ij? boel te belazeren. ;hi voorwenden bij trainoi reet met excuses konu kind verliest bij wed strijden - zoiets is killing voor kinde- '9e ren." LE 9.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20