TÈ Transport wapens VS in volle gang IETS Het is erop of eronder op 'oorlogstop' EU verkopen? Kabinet geeft groen licht Dubbelslag Alex Agnew op Leids Cabaret Festival Treinen door wisselstoring vertraagd Leiden Leidsch Dagblad Ministeries: Collegegeld fors omhoog Dagblad maandag 17 FEBRUARI 2003 SPRINTERS rTTSTTTiTTr hington zint ncties tegen d-Koreanen [lelijke 1 dag r de zorg Doet eten kunnen [UURTHUIS tijen in Leiden zijn om in buurthuizen. |i best een onderkomen i> de Leidse Welzijnsor- zolang de bijeenkom- r besloten blijven. De idt zich op over het toe- leid van de LWO - en te lde onlangs een open r in het buurthuis Op :ken in de Merenwijk [met aansluitend een ng. De partij, die k weer tussen de men- had het zo mooi dan zoeken we de men- 0n op. organisaties en religi- regingen moeten bij de ter gesloten deuren bor- iscussiëren of vergade- jes winnen is verboden, oordvoerster van de in- in deze krant: neutraliteit van geschonden, mist iedere vorm an- niet minder welkom als zij weten dat welke andere organi- daar maandelijks houdt Bovendien: als uitstraalt dat mag afhu- openbare bijeenkom- I je ook neutraal, [verweert zich met de l dat 'zoiets zich niet n'. De praktijk zal vol- instelling zijn dat de SP hun spreekuren in *en houden, en de WD ïekuur in het theehuis club. heidsstreven van de t wereldvreemd aan. Als ieke partij op goede de wijk in wil om de te zoeken, moet juist [overheidsgeld gefinan- Izijnsinstelling dat niet - De LWO doet er dan I aan snel afscheid te ne- iaar onmaatschappelij- 'gsbeleid. flinkhorst NR. 43158 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 van der Ark de mens die zich n de grenzen van in en waarden |gen weg plaveit den haag/anp - De Amerikanen zijn vanmorgen in alle vroegte gestart met het transport van mi litair materieel per spoor van Duitsland via de Rotterdamse ha ven naar het Golfgebied. Het ka binet gaf de Amerikanen van morgen groen licht om Neder land als doorvoerland te gebrui ken. Uit veiligheidsoverwegingen doet het ministerie van defensie geen mededelingen over het tijdstip van de transporten of over de route. Minister Kamp van defensie zei gisteren nog dat Nederland onmiddellijk moet meewerken als de Amerikanen troepen en materieel willen ver plaatsen. Vandaag vinden vier of vijf transporten per spoor plaats naar Rotterdam. De komende dagen zullen in totaal 25 of 26 treinen rijden. Het railtransport bedrijf Railion is verantwoorde lijk voor het vervoer. De treinen vervoeren onder meer tanks, personeel en allerlei apparatuur. Ze rijden tussen Venlo en Rot terdam. Het Amerikaanse leger heeft de eerste trein bewaakt, maar volgens een Railion- woordvoerder helpen Neder landse militairen ook mee. Nederland stelt ook luchthavens als Schiphol en Eindhoven aan de Amerikanen beschikbaar. In een begeleidende brief aan de Tweede Kamer stelt minister Kamp dat ook België en Duits land hebben gezegd mee te wer ken aan de Amerikaanse trans porten. Bij de bewaking en be veiliging van de transporten worden politie en marechaussee ingezet, maar soms ook Neder landse militairen. De PvdA blijft fel gekant tegen het vervoer van Amerikaanse troepen en materieel over Ne derlands grondgebied. De PvdA, bezig met de formatie van een nieuw kabinet met het CDA, vreest dat via het transport wordt meegewerkt aan de voor bereiding van een oorlog tegen Irak. De PvdA- fractie vergadert vandaag in kleine kring over haar definitieve standpunt. De sociaal-democraten waren eer der al tegen het sturen van Ne derlandse Patriot-raketten naar Turkije. Bij CDA en WD bestaat geen begrip voor de opstelling van de PvdA. „Als de VS zo'n verzoek doen, moeten wij dat gewoon steunen. Ik vind de opstelling van de PvdA volkomen onbe grijpelijk. Het opbouwen van een leger is geen voorbereiding op de oorlog. Het gaat er juist om Saddam Hussein onder druk te zetten", aldus minister Kamp. (advertentie) leiden - De jury- en publieksprijs van het 25ste Leids Cabaret Festival zijn voor de Belg Alex Agnew. Met een ruime voorsprong op zijn concurrenten kreeg hij zaterdag de voor keurstemmen van het publiek. Na Agnew was de groep Schering en Inslag favoriet bij de bezoekers. Als derde eindigde Dorine Wiersma. Ook de vakjury koos uiteindelijk voor Alex Agnew. Doorslaggevend daarbij was volgens jurywoordvoerder Joost Nuissl het perspectief op de langere termijn. Ook al had de jury de nodige kritische aanmerkingen op Agnews optreden, ze acht hem in de nabije toekomst toch de meest kansrijke kandi daat om door te breken naar een groot publiek. Pagina R2: Verrassende ontknoping Leids Cabaret Festival. Foto: Dick Hogewoning leiden - Als gevolg van een wis selstoring bij station Den Haag Hollands Spoor hebben de treinen tussen Leiden en Den Haag vanmorgen met vertra ging gereden. Het mankement ontstond om tien voor zes en duurde tot bijna acht uur. In totaal 14 stoptreinen richting Hollands Spoor werden omge leid naar Den Haag Centraal. De intercity's reden hun nor male traject maar liepen vertra ging op. In de loop van de och tend was het probleem verhol pen. De NS kampte vanmorgen ook met vertragingen bij Leid- schendam, waar een bovenlei ding defect was. Daardoor re den er tot in de loop van de middag minder treinen op de stadslijn tussen Den Haag en Zoetermeer en geen treinen vanuit Den Haag in de richtin gen Pijnacker en Voorburg. De NS zette bussen in tussen Pijn acker en Zoetermeer. Verder waren door een kapotte trein de stoptreinen tussen Gouda en Alpen aan den Rijn ge stremd. Ook hier reden bussen. Tussen Haarlem en Amster dam Sloterdijk reden door een kapotte brug geen treinen. Pagina Binnenland: Gewonden bij treinongeluk Water Noordzee ernstig vervuild den haag - Het water van de Noordzee is zo vervuild geraakt dat aan de Zuid- en Noord-Hol landse stranden zwemmers een verhoogd gezondheidsrisico lo pen. De stranden krijgen dit jaar geen Blauwe Vlag, het in ternationale symbool dat wordt toegekend aan stranden en jachthavens die veilig en schoon zijn. Dat stelt de ANWB, die de toekenning van Blauwe Vlaggen in Nederland coördi neert. Noord-Holland kreeg vo rig jaar nog zes Blauwe Vlaggen, Zuid-Holland twee. De ANWB schrijft de vervuiling toe aan lo zing van ongezuiverd rioolwa ter en ander afvalwater waarin uitwerpselen van mens en dier zitten. Cocaïne belandt bijna in winkels brussel - In België is een partij van 114 kg zuivere cocaïne op het nippertje ontdekt in een la ding bananen bestemd voor su permarkten. Een medewerker van het distributiecentrum van de supermarktketen Colruyt in Halle, vlakbij Brussel, ontdekte de cocaïne in zakken van 1 kilo gram tussen de bananen. Justi tie heeft nog geen idee waar de bananen en dus de cocaïne vandaan komen. Een zegsman schatte zaterdag de straatwaar de van de partij drugs op 16 miljoen euro. Aanwijzing twee kandidaten voor het te houden Burgemeesters referendum op 11 maart 2003. nijmegen/gpd - De 350 lokale Rabobankkantoren moeten veel meer klantgericht gaan werken. Voor de klant betekent het dat ze meer tijd en aandacht krijgen van de bankmedewerkers. Om dat voor elkaar te krijgen, be reidt de bank een grootscheepse reorganisatie voor waarbij in drie jaar tijd zo'n 1200 voltijdba nen verdwijnen. Dat heeft een woordvoerder van de bank van ochtend bevestigd. Baliemedewerkers moeten bij voorbeeld meer commerciële vaardigheden leren. Wie dat niet kan, wordt door de Rabobank bemiddeld naar een functie bui ten de bank. Op het hoofdkan toor wordt ervan uitgegaan dat in heel Nederland zo'n 1200 vol tijdbanen verdwijnen. Maar vol gens de woordvoerder kan dit ook anders uitpakken. „Wellicht worden er meer mensen omge schoold dan we verwachten." door Wilfred Simons/GPD den haag/leiden - Topambtenaren van zes minis teries stellen de informateurs Leijnse (PvdA) en Donner (CDA) voor om het collegegeld te verdub belen tot bijna 2900 euro en de studiebeurs om te zetten in een lening. Deze maatregelen leveren het rijk jaarlijks een besparing op van 700 miljoen euro. Donner en Leijnse hebben het advies van deze topambtenaren, die verenigd zijn in de Cen trale Economische Commissie (CEC), nog niet be sproken. Topambtenaren van het ministerie van financiën gaan deze bezuinigingsvoorstellen nog niet ver genoeg. Zij stellen een pakket vrijblijvende plan nen voor waarmee in totaal 1,9 miljoen euro per jaar bezuinigd kan worden op het hoger en we tenschappelijk onderwijs. Onderdeel van het maatregelenpakket van financiën is de afschaffing van de OV-jaarkaart, een maximale leeftijdsgrens voor deelname aan het hoger onderwijs en af schaffing van financiering van het master-onder- wijs. In het onderwijsveld is met afgrijzen kennis genomen van de voorstellen van de CEC en het ministerie van financiën. Woordvoerder W. van Amerongen van de Universiteit Leiden zegt dat 'onze insteek een geheel andere' is. „Juist in tijden dat het minder goed gaat met de economie, moe ten we in hoger onderwijs investeren", zegt hij. „Onlangs hebben we hiervoor in de Ridderzaal gedemonstreerd. In een eerste reactie noemt voorzitter Noortje van der Meij van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) de ambtelijke voorstellen 'afschuwelijk'. „Er moet niet bezuinigd worden, maar juist geïn vesteerd! De toekomstige groei van de economie moet komen van de kennis die we hebben. Ne derland zit op het niveau van Tsjechië en nog nét boven Griekenland en Turkije." Ook vreest zij voor een 'aanscherping van de sociale verschillen' als hoger onderwijs alleen toegankelijk wordt voor welgestelden. Pagina Ri: Studentenvakbond verwijt adviescommissie 'koehandel' PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mqn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Extra agendapunt Raadsvergadering 17 februari 'Nog steviger bezuinigen op hoger onderwijs' door onze correspondent Hetty van Rooij/ANP brussel - Na een patstelling van een week is de NAVO het eens geworden over militaire steun aan lidstaat Turkije. De Belgi sche regering lag lange tijd dwars, maar volgens de Neder landse NAVO-ambassadeur Pa rijn hield ze zo lang vol om lou ter binnenlandse politieke rede nen. De parlementsverkiezingen staan voor de deur en iedere partij in de Belgische coalitie moest aan zijn trekken komen. Niet door inhoudelijk conces sies af te dwingen, maar puur over de 'verpakking' van de af spraken, zei Parijn letterlijk. Want volgens hem waren de Belgen het er snel mee eens de Turken verkenningsvliegtuigen, luchtafweer en bescherming te gen aanvallen met nucleaire, bacteriologische en chemische wapens beschikbaar te stellen. De moeizame manier waarop de NAVO een uitweg zocht voor de tweespalt binnen de alliantie, voorspelt weinig goeds voor de ingelaste Europese top van van avond over Irak. De top bevat een geweldig risico. In het beste geval wordt de diepe breuk tus sen de landen bepleisterd met mooie woorden. In het slechtste geval levert de bijeenkomst he lemaal niets op en wordt de ver deeldheid alleen maar extra be nadrukt. Wekenlang heeft het Griekse voorzitterschap zijn best moe ten doen om de EU-chefs bij el kaar te brengen. „Je moet niet vergaderen als je niet zeker weet Vele tienduizenden demonstreerden zaterdag in Amsterdam tegen een oorlog in Irak. Foto: ANP/Cor Mulder dat het iets oplevert", filosofeer de vorige week nog een diplo maat. Toch is er alle reden voor Europees topoverleg. Door de verdeeldheid in eigen gelederen is de EU in de kwestie-Irak vol ledig buitenspel gezet. De vraag ligt op tafel of er eigenlijk wel k zoiets bestaat als een eigen Eu ropees buitenlands beleid. En daarmee staat de geloofwaardig heid van de Unie onder druk: als het er echt op aankomt, wat levert Europa dan méér dan mooie woorden? In dje afgelopen maanden slaag de de EU er niet in om tegen over de aanzwellende oorlogsre- toriek van Washington een soli de gematigd geluid te laten ho ren. Drie weken geleden werden de vijftien ministers van buiten landse zaken het er eindelijk ove£ eens dat de wapeninspec teurs meer tijd moesten krijgen. Die moeizaam bevochten ver klaring werd twee dagen later onderuit gehaald door een openbare steunbetuiging aan de Verenigde Staten, ondertekend door de Britse premier Blair, zijn Spaanse collega Aznar en zes andere Europese leiders. De EU wist van niets. De Griekse pre mier Simitis was overal buiten gehouden. Er moet vanavond dus flink wat stoom worden afgeblazen. Het zou de Duitsers een lief ding waard zijn als de EU-chefs er vervolgens in slagen de draad op te pakken waar hij drie we ken geleden is blijven slingeren. De voortekenen zijn niet erg gunstig. Het Griekse voorzitterschap heeft geen groot gezag. Het vooruitzicht dat premier Simitis ervoor moet zorgen dat de bij eenkomst niet in een fiasco ein digt, stemt EU-diplomaten niet erg vrolijk. Kanselier Schroder heeft Simitis ervan moeten over tuigen dat hij de toetredende landen beter buiten de deur kan houden; het wordt al moeilijk genoeg om met vijftien lidstaten ergens te komen. Secretaris-generaal Kofi Annan van de VN is vanavond wel te gast in Brussel. En Simitis heeft als schot voor de boeg alvast ge waarschuwd dat de EU in een 'diepe crisis' belandt, als de EU- leiders er vanavond niet in sla gen om samen een behoorlijke stap vooruit te zetten. Pagina Buitenland: Meer: üver de NAVO en Irak Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1