Aan elastiek naar recordsprong SPORT 2 Krajicek weigert aan afscheid te denken Flitsende start van Alinghi Challenge in America's Cup 'stu Skiër OosteC'" hikt tegen topdertig a Atleten zoeken vorm op NK indoor op weg naar wereldkampioenschap Uitspraak rechter he positief effect op Tij Jaspers en Burgman derde op WK drieban» Bettini eerste aan Middellandse Zee Marseille - Paolo Bettini (28) heeft de Ronde van de Middel landse Zee op zijn naam ge schreven. De winnaar van de wereldbeker van vorig jaar liet zich in de afsluitende ploegen tijdrit niet van de eerste plaats verdrijven. De laatste etappe leverde een zege op voor de Italiaanse formatie Fassa Bortolo. De ploeg van Rabo bank eindigde gisteren als tweede, waardoor Bram de Groot naar de vierde plaats in het eindklassement schoof. Wellens pakt wereldbeker hoogerheide - Bart Wellens heeft gisteren in Hoogerheide de wereldbeker veldrijden ge wonnen. De Belg eindigde in de vijfde en laatste wedstrijd als tweede, achter landgenoot Sven Nys. Derde werd ook een Belg, Ben Berden. Wellens hield door zijn tweede plaats precies genoeg punten over om Nys achter zich te houden. Beste Nederlander was giste ren Thijs Verhagen, die zeven de werd. Williams wint in Antwerpen Antwerpen - De Amerikaanse tennisster Venus Williams is in de finale van de Diamond Games, het WTA-toemooi van Antwerpen, niet in problemen gekomen. De als tweede ge plaatste Belgische Kim CÜjsters kon de favoriete gisteren niet verontrusten: 6-2 6-4. Als Wil liams volgend jaar weer het toernooi wint, mag ze de wis seltrofee (een racket met 700 diamanten) houden. Friesinger ook eerste op 3 km baselga dl pine - Anni Friesin- ger heeft gisteren de wereldbe kerwedstrijd 3000 meter in Ba selga di Piné op haar naam ge schreven. De Duitse schaats ster, die zaterdag ook al de 1500 meter won, klokte een tijd van 4.11,04 en liet daarmee de concurrentie ver achter zich. Gretha Smit belandde net naast het podium. De rijdster van DPA werd vierde (4.18,04). Zege Lalenkov op 1500 meter baselga di pine - Jevgeni La lenkov heeft gisteren tijdens de wereldbekerwedstrijden in Ba selga di Piné de 1500 meter ge wonnen. De Russische rijder klokte een tijd van 1.51,17 en bleef daarmee twee Nederlan ders voor. Mark Tuitert werd tweede (1.51,85), Erben Wen- nemars eindigde als derde: 1.52,05. Ids Postma kwam in Baselga tot 1.53,62 (zevende). Squasher Berden verliest finale kuala lumpur - Tommy Ber den is er niet in geslaagd het eerste grote internationale toernooi op zijn naam te bren gen. De Almeerse squasher verloor gisteren in de finale van het open Maleisisch kam pioenschap van de plaatselijke favoriet Mohamed Azlan Is- kander. Berden, die als eerste was geplaatst, domineerde al leen in de derde game: 10-15 9-15 15-35-15. Tourrecord golfer Ernie Els perth - Emie Els heeft zoals verwacht de Johnnie Walker Classic in Perth gewonnen. De Zuid-Afrikaanse golfer kwam uit op een totaal van 259,29 onder par, en een record op zowel Lake Karrinyup als op de Europese Tour. De in bloed vorm verkerende Zuid-Afri kaan verbeterde met zijn ver richting een negentien jaar oud record van de Canadees Jerry Anderson. Die won in 1984 de Europese Masters in Zwitserland met -27. Voor Els was het alweer de vierde zege van het seizoen op vijf starts. ,,Het gaat tot dusver formida bel en ik houd ervan in Austra lië te spelen", reageerde Els, die er dit jaar nu twintig ron den golf heeft opzitten en daarin op 100 onder par staat. Boksster Laila All blijft winnen Louisville - Supermiddenge- wicht Laila Ali heeft bij haar eerste optreden in de geboor testad van haar beroemde va der overtuigend haar IBA-we- reldtitel verdedigd. De 25-jari- ge dochter van Mohammed Ali won in de nacht van vrijdag op zaterdag in Louisville met technisch knock-out in de vier de ronde van haar landgenote Mary Ann Almager. Voor 4000 toeschouwers moest de scheidsrechter de ongelijke strijd afbreken. Laila Ali is al veertien profduels ongeslagen. Haar negen jaar oudere uitda ger incasseerde in haar twin tigste partij haar zesde neder- maandag 17 februal aukland/anp - De Alinghi Challenge heeft een flitsende start gemaakt in de finale van de America's Cup. Het Zwitser se jacht, met de Nederlanders Pieter van Nieuwenhuyzen en Peter van Niekerk onder de be manningsleden, won in het openingsweekeinde beide con frontaties. Het prestigieuze zei- levenement, sinds 1851 op de agenda, gaat over maximaal ne gen races. De Alinghi, de uitdager, profi teerde zaterdag voor de kust van Auckland van materiaal- pech op de boot van team Nieuw-Zeeland. Gisteren werd de winst geheel op eigen kracht verdiend door goede samen werking aan boord en het grote tactische inzicht van schipper Russell Coutts. Het verschil op de finishlijn was slechts zeven seconden. Team Nieuw-Zeeland werd in de eerste wedstrijd, gevaren in zwaar weer, getroffen door rampspoed. De titelverdediger gaf na nog geen half uur op doordat er van alles en nog wat kapot ging aan boord. Nog nooit in de 152-jarige geschie denis van het befaamde evene ment was een race zo snel voorbij. Het ontbrak er nog aan dat de gloednieuwe boot van schipper Dean Berker, met het revolutio naire aanhangsel aan de romp, zonk in de Hauraki Golf, zoveel water kwam er binnen en zo groot was de materiaalschade. Het jacht moest, tevens met een gebroken giek en een ge scheurd zeil, naar de haven worden teruggesleept. „Het mag duidelijk zijn dat wij zwaar teleurgesteld zijn", zei Barker, eenmaal veilig aan wal. „We hadden vandaag heel veel boze geesten aan boord." De Alinghi, met de Nieuw-Zee- landse schipper Russel Coutts, voltooide de eerste race zonder noemenswaardige problemen. Gisteren konden Barker en •rk ipmc erdag ij, vc De bemanning van de Zwitserse boot Alinghi is druk in de weer met het zeil. De tactiek van schipper Russell Coutts levert de Zwitsers een 2-0 voorsprong op tegen Nieuw-Zee land. Foto: AP Photo consorten tot hun genoegen constateren dat er met de con structie van de NZL-82 niets mis is. Op het laatste rak bleek Coutts. voor veel Zwitserse francs ingehuurd, in samen spraak met tacticus Brad Butter- worth toch de slimste koers te hebben gekozen. Hij bleef als schipper voor de elfde keer op rij ongeslagen in de finale van de America's Cup. Dat was een verbetering van het honderd jaar oude record van Charlie Barker. Deze Amerikaan won tussen 1899 en 1903 negen maal achtereen. Coutts is voorne mens de begeerde trofee, ook wel de ,Auld Mug" genoemd, voor het eerst naar Europa te halen. De nieuwe nederlaag is voor de Kiwi's ongetwijfeld een psycho logische domper. „Toch némen we uit deze race veel positiefs mee", hield Barker zich groot. „Want we weten dat de Alinghi te verslaan is. We hebben hier van geleerd en zullen niet nog maals dezelfde fouten maken." ansa sankt moritz/anp e(jen terbaan hikt tegen d, De 5 van de wereld aan sei2 De 24-jarige Nijn» £oacl digde gisteren als 28^ COnt reldkampioenschapp Hör ski in Sankt Moritz 0nd Het eindresultaat i »orlof schaduwd door de ti over de eerste mat» finishte Oosterbaan J--. mikte op een plaats dertig", bekende hij |üj< ik keihard voor gev* sultaat was een zw^ter Ier." Met 53,29 secern aan hij 0,31 tekort op qptie ir dertig. jUCn Een plaats bij de egiche: had Oosterbaan de ;n.Vi ven in de tweedei jTht grote sprong voon* [jn N ken. „Dan was ik als »r 28, eersten gestart, vótjvoor kanonnen. Nu gingi !rbin' dertig naar beneden telrot getrapte piste. De rq 108.( een beetje verdwenen, 31 het beste van probs ken." Met de 28e plaats L wel aan de limiet vaf landse Ski Verenig! 'de verlangde van Or~ plaats bij de eers behoud van diens i NSV-team dat kanji financiële „Daardoor blijf ik re voor een plaats in h team van 2006", liseerde hij zich norm van een plaa ste vijftien nog erg\J „Ik heb het gevoel| progressie heb gen zondag heb laten zi gen de topdertig aa pel moet ik over." De Kroaat Ivica Kos slalom, voor de 1 Zurbriggen en de gio Rocca. Kostelici Janica, zaterdag h len op de slalom b aan B - Ir nog ij AZ tope Likh i Ers Schaatsster presteert weer door Pim van Esschoten gent - Ook in kommervolle tijden zijn er altijd weer atleten die de Nederlands Kampioenschappen aangrijpen om van zich te laten horen. Lieja Tunks deed het in Cent zelfs letterlijk, met een agressieve kreet die haar stoot met de kogel naar een internatio naal aansprekende afstand (18,69 meter) begeleidde. Monique de Wilt hield het bij een vreugde kreetje na haar nationaal record met de polsstok. Zonder voorzitter en - erger - hoofdsponsor, bevestigde de NK te Gent (een indoorbaan heeft Nederland ook al jaren niet meer) het beeld van steeds ver der afkalvend atletenveld. In de breedte wordt het van kwaad tot erger, de titelstrijd op 1500 en 3000 meter bij de vrouwen stond al niet meer op het pro gramma. En toch. De smalle top houdt het kaarsje brandende. Monique de Wilt (26) is zo'n volhouder, die ooit bij toeval een polsstok in haar handen kreeg en sedert vijf jaar een internationale subtopper is. Wisselvallig als ze is, piekte ze zaterdag met een sprong over 4,45 meter. Met een wonderlijk verhaal op de achter grond. Een jaar geleden, tijdens een trainingsstage in Zuid-Afiika, deed ze haar aanloop steeds met forse wind in de mg. Ze draaide vervolgens een puik in- doorseizoen, waarin ze haar na tionaal record verbeterde tot 4,44 meter. Dat bedacht De Wilt zich toen ze na de zomer aan haar wintertraining begon. Ze traint nu met een elastiek. Niet zoals sprinters, die het elastiek uitrekken om de weerstand zo groot mogelijk te maken. Juist andersom. Ze trekt het elastiek uit en wordt in haar aanloop als Atletieksuccessen voor bobsleeërs Het is een wonderlijke verzameling atleten, die zich twee keer week verzamelen om onder de hoede van Peter Verlooy bij het Utrechtse Hellas te trainen. Patrick van Balkom en Jacqueline Poelman zijn de bekendste namen. Totdat het lente wordt en ene Jochem Uytdehaage zich meldt om enkele maanden mee te trainen. Er zijn er meer. Marcel Weiten kwam ooit uit het American foot ball. wilde sneller worden, kwam via de atletiek in de bobslee te recht en was deelnemer aan de Olympische Spelen in Salt Lake City in de nationale viermansbob met piloot Arend Glas. Ook Jeanette Pennings combineert bobsleeën met atletiek. Zaterdag wilde ze in Gent meedoen op de 60 meter horden. Een admini stratief foutje verhinderde haar deelname. Pennings werd zó kwaad dat ze zich maar opgaf voor de 60 meter zonder hekjes. In alle boosheid pakte ze brons. Timothy Beck was net als Weiten starter in de slee van Glas in Salt Lake City. Zaterdag werd hij voor het eerst nationaal kampi oen in de atletiek, op de 60 meter. „Ik had al wel tien zilveren en bronzen medailles. Dat goud komt nooit meer, dacht ik." Want Beek maakte jaren terug de overstap naar de bobslee. Maar terug uit Salt Lake City werd hij gebeld door Peter Verlooy. Of hij wilde deelnemen in de estafetteploeg. Het doel: Athene 2004. Een uit gelezen kans voor Beck, die individueel - zo weet hij - nooit tot de Olympische Spelen zal reiken. het ware gelanceerd. Het dwingt De Wilt sneller te handelen, zo dra ze aan het einde van de aan loop de stok in de bak moet plaatsen en snelheid moet om zetten in hoogte. Ze is niet de enige die het doet. De Wilt: „Maar wel de enige die er ook echt mee springt. Waar om? Ik denk omdat ik er gek ge noeg voor ben." Hoeveel harder ze met elastiek gaat, heeft ze niet gemeten. „Maar het is aanzienlijk. In het begin dacht ik ook steeds dat ik zou gaan vallen. Het dwingt je controle te houden, het maakt je agressiever." En met name daarin is ze vooruit gegaan. „Ik ga er nu vol in. A was het van daag nog niet helemaal goed. Ze heeft nog een maand de tijd voor het WK indoor in het En gelse Birmingham. Dat geldt dus ook voor Amoud Okken, die op zijn 800 meter nog niet aan de limiet (1.47,50) voldeed, maar al wel is aangewezen. Want Ok ken is geoormerkt als 'toernooi- tijger' door de technische staf bij de KNAU. Bovendien trainde hij outdoor tot een week geleden. Zijn seizoenspiek moet nog ko men. Okken en De Wilt dus naar Bir mingham. Net als Patrick van Balkom, Lieja Tunks, Gert-Jan Liefers, Rens Blom en Bram Som. Over de startbewijzen voor hoogspringer Wilbert Pennings en hordeloper Marcel van der Westen moet uiterlijk 3 maart een besluit vallen. Pennings worstelde zaterdag met een hoogte van 2,16 meter, maar werd met de geslaagde derde en laatste poging nog nèt nationaal kampioen. Zoals ook Rens Blom bijna hoofdschud dend het goud kreeg omgehan gen. Pas in zijn derde poging ging de polsstokhoogspringer over een hoogte van 5,45 meter. De rest was toen al uitgespron gen. „Dat wachten al die tijd... Maar ik neem dit mezelf wel Monique de Wilt springt naar een Nederlands record polsstokhoog springen met een hoogte van 4.45 meter. Hiermee pakt ze tevens de Nederlandse titel indoor. Foto: ANP baselga di pine/anp - Haar le ven veranderde toen Team Timmer flopte. Vanaf dat mo ment, zomer 2001, werd de naam Marianne Timmer niet alleen geassocieerd met schaat sen, maar ook met conflicten en rechtszaken. Bijna twee jaar later kan de rijdster van Spon sor Bingo Loterij zich eindelijk weer volledig op de sport con centreren. Dat leverde direct resultaat op. De rechtbank in Groningen be paalde woensdag dat Timmer haar voormalige coach Wopke de Vegt, destijds ingehuurd voor Team Timmer, geen ver goeding hoeft te betalen. Met die uitspraak lijkt de schaatsster eindelijk dat mislukte avontuur te kunnen vergeten. „Ik ben echt heel opgelucht", sprak ze in Baselga di Piné. „Ik voel me bevrijd." Hoeveel kilo ze voor haar ge voel heeft meegetorst zal nooit duidelijk worden („dat is moei lijk om op een weegschaal te leggen") maar voor de Sappe- meerse viel duidelijk een last van de schouders. Haar coach Jac Orie merkte 't al in aanloop naar de wereldbeker-wedstrijd. Timmer was opgewekter. Ook op de schaatsbaan had de uit spraak van de rechter een posi tief effect. Timmer was in de B- groep het snelst op de 1500 me ter en bleek uiteindelijk de bes te Nederlandse van de dag. „Die problemen g druk en stress, weer dit, dan weer£ zorgde me veel ver te me bovendien 4 Nu kan ik me i schaatsen bezigl rechter heeft een h slissing genomen. tisch." Timmer reed in I en was daarmee sl conde langzamer Klassen, de nu de A-groep. Win was een klasse .Aangezien ik 's c B-groep reed, had Ij waar ik stond. Voc ging het redelijk, j bochten beter 1 den." Een indicatie watjj (WK afstanden) kreeg Timmer nietf renveen, tijdens 1 kerfinale, zal dui waartoe ze in staalj geacht. Ze wil danjl 500, 1000 als 1500nr In Heerenveen ook eindelijk de i vorm te bereiken, het laatst had in 2 WK sprint (brons).j pen tijd heb ik g beste eruit te hall „Natuurlijk ging er^ in bijvoorbeeld 1" zitten. Maar dat v_ excuus gebruiken."|b kwalijk. Ik weet niet, alles irri teerde me vandaag." Een weekeinde eerder verbeter de de Limburger zijn nationaal record in Potsdam tot 5,72 me ter. Afgelopen donderdag was hij te gast in het televisiepro gramma Vak M. „Leuk, ik heb nog een uur na zitten praten. Ik was pas om half drie 's nachts terug in Leverkusen." In zijn woonplaats versloeg hij vrijdag toppers als Tim Lobinger en Björn Otto. En zaterdag weer in actie in Gent. „Maar dat mag geen excuus zijn." Maar zelfs als Blom volledig van slag is, pakt hij de titel. Het zegt genoeg over de breedte in de Nederlandse atletiek. De Wilt had in ieder geval nog tegen stand van Sandra van der Geer, die haar een half jaar terug bij de NK in Sittard nog verraste. door Sjoerd Bootsma Rotterdam - Richard Krajicek speelt deze week tijdens de dertigste editie van het ABN AMRO World Tennis Tournament tegen Tommy Robredo wellicht voor de laatste keer in Ahoy'. Maar de aanko mend toernooidirecteur laat zich de wet niet door anderen voorschrijven. „Het is best mogelijk dat ik na deze week niet meer in Ahoy' speel. Iedereen vraagt me wanneer ik stop, maar voorlopig ben ik nog bezig en speel ik nog tot en met de US Open." Een paar dagen na New York, 1 septem ber, wordt de Muiderberger geacht het vaandel over te nemen van Stan Franker. Maar de tennisser bereidt zich nog niet echt voor op zijn nieuwe functie. „Ik heb mijn mening aan Stan gegeven bij de ver deling van de wildcards. Verder zal ik de ze week misschien een of twee dagen met hem meelopen." De tweevoudig toemooiwinnaar (1995 en 1997) speelde door blessures sinds 1999 niet meer in Rotterdam. Deze week train de Richard Krajicek drie keer. „Woensdag twee keer twintig minuten, donderdag een uur, vandaag een set. Ik heb geen last van mijn elleboog. Toch wil ik eerst afwachten hoe de eerste partij gaat. Ik ben benieuwd." De Nederlander speelde nog nooit tegen de 21-jarige Tommy Robredo. „Het is een Spanjaard, maar geen typisch Spaan se speler. Hij kan op allerlei banen uit de voeten. Het is een jongen die graag mooie ballen slaat, maar daardoor ook fouten maakt." Krajicek verrichtte de loting voor het hoofdtoernooi met Jan Siemerink. De Nederlanders koppelden twee landgeno ten aan elkaar: Raemon Sluiter en Martin Verkerk. Rotterdammer Sluiter was niet blij met de koppeling aan zijn trainings maat. „Ik had tegen iedereen willen spe len, tegen Roger Federer of Tim Henman, maar niet tegen Martin. Niet zo zeer om dat het Martin is, maar het is toch een ander geval. Het is lastiger." Op de ATP-tour speelden Sluiter en Ver kerk, die in Ahoy' ook in het dubbelspel uitkomen, nog niet tegen elkaar. In de Nederlandse confrontaties (toernooien en competitie) leidt Verkerk met 3-0. De meest recente overwinning dateert van half december, toen de Alphenaar nota bene in Rotterdam de finale van de Mas ters won. „Het zal een spektakel voor het publiek worden," voorspelde Sluiter voor de partij, die op zijn vroegst dinsdag avond wordt gespeeld. Verkerk verloor gisteren zijn finale tegen Alexander Was- ke in Lübeck. Toevallig genoeg won maat Sluiter in 2002 in de Duitse Hanzenstad. Sjeng Schalken komt vanavond als eerste Nederlander in actie. De Limburger neemt het op tegen Christopher Rochus, die als één van de vier winnaars - ten koste van Dennis van Scheppingen (7-5 6-3) - uit het kwalificatietoernooi over bleef. Peter Wessels kwam als vijfde Ne derlander via de voorronde in het hoofd toernooi. De Elburger speelt tegen Jonas Björkman, gisteren in Marseille verlie zend finalist tegen Roger Federer: 6-2 7-6. viersen/gpd - Haarlemmer Rai- mond Burgman is samen met Dick Jaspers bij het wereldkam pioenschap driebanden derde geworden. In de strijd om het brons werd gastland Duitsland verslagen. Nederland mocht vanwege de behaalde resultaten in het verle den twee teams afvaardigen. Nederland B, met John Tijssens en Jean- Paul de Bruijn, haalde ondanks slechte moyennes van met name Tijssens, verdienste lijk de kwartfinale. Daarin wer den ze kansloos uitgeschakeld door Jaspers en Burgman. Toch kwam het vervolgens niet tot een herhaling van de finale van vorig jaar, toen Duitsland A te sterk bleek voor Nederland A Beide teams mochten het wel tegen elkaar opnemen, maar 'slechts' met de derde plaats als inzet. Turkije en Griekenland, beide nog nooit wereldkampi oen, verschalkten de groot machten in de halve finale. Rai- mond Burgman won daarin nog wel van de Turk Tazdemir, maar Dick Jaspers verloor met grotere cijfers van Semih Sayginer. „Ba len natuurlijk", i „We kwamen voor de wereldtfll heeft een geweldig speeld; ik was iet (4. Maar voor de kan het geen 1 keer andere teams len." Jaspers zocht^je voor zijn iets mintken bij zijn ogen. „Ik h last van mijn chrotfbjj ken ogen. Nu ooi halve finale. Waai ecj het niet. Misschien 0, felle licht of omdat rokeriger is dan noTvj wel dat ik de langej^g door te vaak miste, jo0 „Oranje Boven", fl er mond Burgman jjr glimlachend toe Jaspers tenminsti b brons had verovt Duitsers te kloppfde versloeg Martin Hfeei Jaspers bleef met we fers de baas over ('da dolph. Turkije pakte uiteiij h reldtitel door vrij jen Griekenland te versie

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14