REGIO Nieuwe technieken versnellen aanleg rijksweg 11 'Door geweld laat ik mij niet wegjagen' Alphen legt fundamenten voor het nieuwe stadshart Dirck III ruziet over slijten j Oude Weter 'Pottenkijkers op saf Auto total-loss in Ter Aar ter aar - Een 19-jarige man uit Aarlanderveen heeft zaterdag zijn auto total-loss gereden. De man reed op de Schilkerweg in Ter Aar, in de richting van de Oostkanaahveg, toen hij de macht over zijn stuur verloor. Hij reed tegen een brug en kwam tegen een verkeersbord tot stilstand. Hij is naar het zie kenhuis gebracht. Twee keer rijden zonder rijbewijs roelofarendsveen - Op het Noordplein in Roelofarends- veen werd in de nacht van za terdag op zondag een 25-jarige man uit Nieuwe Wetering voor de tweede keer in korte tijd aangehouden, omdat hij achter het stuur zat zonder rijbewijs. Hij had ook te veel alcohol ge dronken. De man kreeg een rij verbod voor zes uur. Beroving bij Ridderhof alphen aan den rijn - Een 35- jarige Rotterdammer is in de nacht van zaterdag op zondag beroofd in winkelcentrum Rid derhof in Alphen. Drie mannen trapten en sloegen hem en eis ten zijn portemonnee. Daarna dwongen ze hem te pinnen. Dat lukte niet, omdat er geen geld op zijn rekening stond. De mannen gingen er met het geld uit de portemonnee vandoor. Café Choices draait na schietpartij weer alsof er niets gebeurd is Sieraden gestolen hazerswoude/alphen - Uit een huis aan de Dorsvlegel in Ha- zerswoude-Dorp zijn sieraden gestolen. De bewoners van een huis aan de Alphense Van Bra- kelstraat merkten vrijdagavond bij thuiskomst, dat er bij hen was ingebroken. Ook zij zijn sieraden kwijt. Honderdste Zegerplasloop alphen aan den run - Zaterdag 22 februari wordt in Alphen aan den Rijn de honderdste Zeger plasloop gehouden. Dat is een recreatieloop over verschillende afstanden. De starts is om 13.30 uur bij het clubgebouw van AAV36. Informatie op telefoon nummer 0172-417909. Duck Race voor goede doelen alphen aan den rijn - De Al- phense serviceclub Lions Rhijn- hart houdt zaterdag 22 maart een zogenoemde duck race op de Oude Rijn. De opbrengst gaat naar de Hollandsche Nachtegalen, scouting Nahani, verpleeghuis Oudshoorn en IVN Natuur Milieu. door Coen Polack alphen aan den run - In Café Choices in Alphen aan den Rijn was het zaterdagavond druk als iedere week. Vorige week vrijdag werd tijdens een R B-feest in het café een pistoolschot gelost. De kogel schampte een bezoeker. Vrijdagavond bleef Choices dicht op last van de burgemeester. Als straf, maar ook als signaal: het Alphense uitgaansleven tolereert geen geweld. Medewerkers van Choices gingen andere cafés in de stad langs en deelden flyers uit met teksten tegen geweld. Een avond later is de kroeg weer open en rond middernacht staat er een flinke rij voor de deur. Choices ligt aan de Alphense Ju- lianastraat, het uitgaansgebied van de stad. Op zaterdagavond zijn de grote publiekstrekkers Alle Hens, een café met overwe gend wat ouder publiek, Prin senhof - een feestcafé met een wat meer après-skiachtige sfeer - en Querelle, een alternatieve tent waar vooral mensen komen die rustig een biertje willen drin ken en wat willen praten. De dansvloer op de beneden verdieping van Choices is een verzamelplaats van jongeren met allerlei culturele achter gronden. De muziek die er ge draaid wordt is zonder uitzon dering hardhouse of trance. Bo ven, in het 'Amsterdamse café', komen wat oudere bezoekers. Uit de speakers schalt 'Ik bel je zomaar even op'. Ondanks het diverse publiek blijft volgens portier Emad de rottigheid binnen de perken. „Ik sta volgende maand drie jaar voor de deur bij Choices, maar zoiets als vorige week is nog nooit gebeurd", zegt hij.Als portiers weten we normaal ge sproken wie er binnenkomen en wie we maar beter buiten kun nen houden, want Choices heeft een vast publiek. Vorige week, met dat R B-feest was tachtig procent van het publiek ons on bekend. Allemaal mensen die hier anders nooit komen." Bezoekers van de kroegen aan de lulianastraat haasten zich uit de ijzige kou naar binnen. Bij Choices worden ze voor de deur door een portier begroet en meegenomen naar een metaal detectiepoortje. Als ze onder het poortje door stappen, zien de meeste mensen er een beetje hulpeloos uit. Ze kijken de por tier met een onzekere blik aan en hopen dat het poortje niet begint te piepen. Emad: „Vorige week was het deurbeleid nog veel strenger. We fouilleerden met de hand. Met zo'n poort spoor je alleen het metaal op, maar met de hand pak je drugs én metaal en alles wat mensen bij zich hebben wat we hier niet binnen willen. Hoe zo'n pistool dan toch binnenkomt? Tja, Choices is de hele dag open, maar alleen 's avonds is er con trole bij de deur. Als je 's mid dags je pistool in een planten bak verstopt, kun je hem er later weer uitpikken. Verder zijn er tegenwoordig pistolen in de vorm van een pen of een sleu telhanger. Die zijn zo klein, dat je ze gemakkelijk over het hoofd ziet." Choices staat bekend om zijn strenge deurbeleid. De portiers bij de deur schrikken af, en ge ven volgens vaste bezoeker Mi chael Haverkamp ook een veilig gevoel. „Zo'n schietpartij als vo rige week kan overal gebeuren. In Amsterdam is er altijd wel iets aan de hand, maar daar ga ik ook regelmatig naartoe. Ik laat me door geweld niet wegjagen. Ik weet dat ze hier veel investe ren in veiligheid. Daardoor voel ik me ook veilig. Ik schrok toen ik hoorde dat hier schoten wa ren gelost. Het hele dorp had Bij café Choices aan de Julianastraat in Alphen aan den Rijn stond in de nacht van zaterdag op zondag weer de gebruikelijke lange rij voor de deur, ondanks de schietp^ daar vorige week plaatsvond. Foto: Dick Hogewoning het erover, de afgelopen week. Maar ja, ik sta er nu toch weer." Volgens bezoekster Esther van Geels wakkert de beveiliging de agressiviteit juist aan. „De por tiers behandelen je onpersoon lijk en soms zelfs agressief. Ik kan me goed voorstellen dat er mensen zijn die daardoor al op gefokt binnenkomen." Esther is wel geschrokken van de schiet partij, maar is daardoor niet van plan minder in Choices te ko men. „Het scheelt misschien dat ik er vorige week niet bij was, maar ik denk maar zo: vorige week ging het mis, dat zal deze week zeker niet weer gebeuren. Natuurlijk vind ik het erg jam mer, maar dat er hier geschoten werd kwam niet als een comple te verrassing. Laat ik het zo zeg gen: het verbaast me niks dat het hier in Choices is gebeurd." Esther: „Ik ga gewoon niet naar R B-feesten. Ik wil niet discri mineren, maar op R B-feesten komen veel verschillende cultu ren af. Dat botst volgens mij dan ook snel. Ik heb zelf wel wat slechte ervaringen met Marok kaanse jongens. Die komen hier met hele groepen tegelijk bin nen en een woordenwisseling loopt bij hen al gauw uit op een ruzie, waarbij al hun vrienden en iedereen die er omheen staat betrokken wordt. R B feesten betekenen volgens Emad eigenlijk altijd problemen. „Ik stond een keer eerder bij een andere kroeg voor de deur bij zo'n feest en daar werd ook meteen gevochten en uiteinde lijk ook geschoten. Dat soort verhalen hoor je uit allerlei ste den in heel Nederland." Volgens Emad is niet persé de muziek de boosdoener. „We draaien op ie dere avond wel R B, maar af gewisseld met andere muziek. Als je een R B-feest aankon digt, komt er ander publiek en is het meteen mot." Terwijl de rij voor de deur van Choices steeds langer wordt loopt een groepje Marokkaanse en Antilliaanse jongens weg van het café. „Mijn vriend hier mocht niet naar binnen. Omdat hij geen vaste klant zou zijn. Schrijf mijn naam maar niet op, maar ik ben wel een vaste klant, maar mijn andere vrienden niet en die mochten ook gewoon naar binnen. Ze komen uit Den Haag, ik heb ze uitgenodigd en ze hebben veertig kilometer ge- U reden om hier wat te drinken. En dan won de deur teruggestuui „Ze doen nu moeilijl vorige week veel Anti nen hebben gehad a het toen mis ging. Ml nooit problemen. Ikl "8 heb wel wat anders t< in een kroeg te gaans jjs' ten. Het ligt volgens i lemaal niet aan R Brd" gewoon aan drank Je sonen die door de alt f i muij®' anderen van een leeuw. Zo is dat op ie Het ligt niet aan de n alphen aan den run - De fundering voor het stadshart aan de Hoge Zijde in Al phen aan den Rijn is al een eind op streek. Dam wanden voor een parkeerga rage zijn geslagen en de eerste palen ge heid. Inmiddels worden de laatste restjes puin van het oude stadskantoor verwij derd. Met de aanleg van een nieuwe wa terleiding wordt volgend week begonnen. Die leiding moet er komen om voor de omwonenden water te kunnen blijven aanvoeren. Hij wordt aangesloten op de oude waterleiding. Hydron gaat vanaf de Van Boetzelaerstraat met een boorinstal latie onder de Oude Rijn door naar het bouwterrein aan de Julianastraat. Het waterbedrijf denkt daar iets meer dan een week voor nodig te hebben. Het werk heeft geen gevolgen voor fiet sen en voetgangers. Het openbaar ver voer en de hulpdiensten kunnen echter op maandag 24 mei geen gebruik van de centrumroute maken. Nuon gaat ook aan de slag. Op de plek waar een tijdelijk wandelpad tussen het oude postkantoor en de Alphense brug ligt, worden kabels gelegd. In de Pieter Doelmanstraat is gewerkt aan het schep pen van ruimte voor het Stepping Stone- gebouw. Het heien van palen duurt zeker nog tot in maart. Het wegmalen van grondwater en verder afgraven van de bouwput ook. Daarna wordt begonnei^ met de bouw van woningen, vankei en een theater complex. Laatste deel asfaltbaan van 60 miljoen in mei 2004 klaar door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Lang zaam maar zeker krijgt het twee de deel van rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bode graven gestalte. Dat moet ook wel, want dit verlengstuk moet over vijftien maanden de defini tieve verbinding tussen de A4 en de A12 tot stand hebben ge bracht. Vanaf dat moment ligt er een nieuwe asfaltbaan van 60 miljoen euro die, zo hebben be rekeningen geleerd, per etmaal door 44.000 voertuigen gebruikt wordt. „De tijdsdruk is hoog, omdat we afspraken waar moeten maken. Er ligt een keiharde overeen komst waarin staat dat de weg 22 mei 2004 klaar is. Dat gaan we halen", zegt Fokke Timmer. Hij is hoofd van het bedrijfsbu reau van het consortium Nil, die de weg in opdracht van Rijkswaterstaat aanlegt. „Het is een andere situatie als bij de aanleg van het eerste deel tus sen Leiden en Alphen. Daar werd elk stukje weg op een aparte manier aanbesteed. Met gevolgen. Er ontstonden hob bels, die al twee keer weggeno men zijn. Dat zal hier niet voor komen. Misschien kun je zeggen dat wij geleerd hebben van de fouten die daar gemaakt zijn." Volgens Timmer heeft dat voor al te maken met het gebruik van nieuwe technieken voor de fun dering. Het inklinken van de on derlaag gaat op een andere ma nier. Dat levert niet alleen tijd winst op, maar biedt ook een garantie voor de toekomst. Het aanleggen van een asfaltweg op een harde bodem is nauwelijks meer dan een routineklus. Maar op een slappe en drassige veen- bodem, zoals hier, wordt het een ander verhaal. In dit geval is voor een bijzondere aanpak ge- Betonvlechters aan het werk. Foto: Wim Dijkman kozen, die in Nederland nog nauwelijks wordt toegepast Timmer „Het inklinken van de ondergrond gebeurt traditioneel door een zandpakket aan te brengen. Het water wordt door het gewicht van het zand uit de veen- en kleilagen geperst. Die inklinking is op sommige plaat sen wel drie meter. Wij gooien er nog eens extra zand bovenop. Daardoor verkorten we de bouwtijd. Als die weg er een maal ligt, blijft die ook vlak. Dat extra zand bootst het gewicht van het toekomstige verkeer na. Het wordt nadien wel weer weg gegraven." Behalve zand, dat minstens een jaar moet blijven liggen, ge bruikt het Consortium op som mige plaatsen ook blokken piepschuim. Vervormingen worden daardoor volgens de wegenbouwers tot een mini mum beperkt en ook hierdoor kan sneller met de aanleg be gonnen worden. Ten slotte wor den bij het inklinken nieuwe technieken gebruikt. „Tijd is geld, weten ze bij het Consorti um." Het zand, dat uit de Reeuwijkse plassen is opgegraven en per schip naar Zwammerdam is aangevoerd, ligt er inmiddels. Over zes tot acht maanden is de zaak beklonken en wordt er met de aanleg van het asfalt begon nen. Ondertussen concentreert het werk zich vooral op verlen ging van tunneltjes (zoals bij de Oud Bodegraafseweg), het over kluizen van een gasleiding en andere 'kunstwerken'. oude wetering - Slijterij Dirck IE en de gemeente Alkemade hebben een geschil over de in gang van de drankwinkel. De Dirck Hl-vestiging aan de Meer- kreuk in Oude Wetering is vol gens de gemeente te gemakke lijk toegankelijk. Om die reden weigert Alkemade de slijterij een nieuwe drankvergunning te ge ven. De slijter is het niet eens met de interpretatie die de gemeente geeft aan de nieuwe drank- en horecawet, die eind 2000 van kracht werd. Daarin staat dat een slijterij niet in directe ver binding mag staan met een an dere 'neringruimte'. Het is on duidelijk of daarmee alleen win kels worden bedoeld of dat ook de lange gang waaraan de drankwinkel ligt een 'nering- ruimte' is. Rik Groen, als directeur speci aalzaken bij het Dirk van den Broek-concem de baas van alle 53 Dirck m slijterijen, kent één vergelijkbaar geval waarin de ge meente wel een vergunning ver strekte. „Bij Gall Gall in Leeu warden is het zelfs nog erger bc ;el dan in Oude Weteri kregen ze wel een Als je bij de Keuring Waren vraagt wat he tussen Leeuwarder Wetering, dan krijg woord. Ik ben bang ringsdienst hopeloc is." Bij de gemeente ligt inmiddels bij de con de bezwaarschriften ,«4 hoort de commissi! gemeente als van makers. Groen heeft goede t(He het gelijk aan zijn :hr „Voor alle zekerheid rot de verbouwingsplan iu liggen. Maar we veii hei ver niet. Het is tochiig ir van tussen de 10.00 sul euro. En Oude Weti en. onze enige vestigii ler speelt. Wij willen d en Het gaat alles bij elllritj hoop geld. Ik wil ken dat we nu gaanfakl om er over een jaar tic men dat het niet ncjjke weest. Dan trek je jejtafc ren uit het hoofd." e De aanleg van de N11 vanuit de lucht gezien. Foto: Aero Lin Photo door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Alphen trekt een kwart miljoen euro uit om een visie voor de periode tot 2018 te ontwikkelen. Om tot een goede stadsvisie te komen moeten volgens burgemeester en wethouders ten minste 500 Alphenaren een bijdrage leve ren. De gemeente betrekt niet alleen inwoners maar ook buiten staanders bij het opstellen van de visie. Samen werken zij aan drie zogenoemde stadsboeken. Die moeten leiden tot een hel der politie besluit. De visie mag geen 'erwtensoepcompromis' opleveren, vindt het college. Drie bekende Nederlanders worden uitgenodigd om een dagje naar Alphen en de kernen te komen kijken. Aan het eind van hun rondrit mogen deze 'pottenkijkers' hun mening ge ven. Alphenaren nodigen ken nissen of familie van buiten uit voor een 'safari', waarbij ze aan de hand van een spannend dag programma op bijzondere plek ken komen. Ook scholieren van het voortge zet onderwijs won ze maken van de stads No ken. Zij spelen eer tie animatiespel, waan en virtuele stad bouw rot een buitengewone au dering lichten zij l^er toen en gaan met £an bat. En er komt ad gres over sociaal iiton de stad. Burgers beoordelen Si bestand. De gemee hc men met bewoners raa ken op zoek 'diama de devolle elementen ee: Een aantal groter erk houdt een open dag ni ren. En ten slotte oflstc gemeente huiskame met mensen die in phen zijn komen wa0l Voordat er knop doorgehakt komt er* debat, waarvoor all nen worden uitge F j stadsvisie wordt ter Ve aan de gemeentel aa] legd. „Die visie wo van Meden en Per# handvat voor de n van beleid", licht 1 Hub van Wersch toe8

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10