ECONOMIE Winst Unileve naar 2,2 mil jar Nieuw bod Getronics is slikken of stikk ABN iets beter dan verwacht iï Campagne over vrije energiemarkt Economie gebaat bij sterke bonden Korting voor ledj van Consumentent Kritiek Greenspan op beleid president Bush Valse euro's in Polen en België Ryanair schrapt Buzz-vluchten Pinverzekering voor ouderen Banen weg bij Nokia netwerk 'Bod Zwanenberg onaanvaardbaar' Shell verhoogt prijzen alweer Autoverkoop 7 procent omlaag 'Sterk bedrijf in moeilijke markt' 'Ijsberg' ontsiert landschap Nieuwe website overheid waarschuwt voor virussen CNV bof over vern van top J) warschau/brussel - Zowel in Polen als in België zijn bendes valsemunters opgerold die ver valste eurobiljetten van 'hoog waardige kwaliteit' produceer den. De bende in Warschau zou voor 1,5 miljoen aan biljetten hebben vervaardigd. Twaalf mensen zijn aangehouden. In Brussel is een bende opgepakt die voor 78.000 euro aan bank biljetten zou hebben geprodu ceerd. Het nepgeld werd in Bul garije gemaakt. Via prostituees is het in Brussel verspreid. frankfurt - De Ierse lucht vaartmaatschappij Ryanair wil stoppen met de Duitse vluch ten van het net verworven Buzz. Volgens de onderneming vliegt de voormalige KLM- dochter op te dure luchthavens (Berlijn, Frankfurt en Düssel- dorf) en zijn deze ook te gevoe lig voor vertragingen. Ryanair maakt liever gebmik van de ei gen routes naar Hahn en Weeze am Niederrhein, zo zegt direc tielid David O'Brien in het blad Wirtschaftswoche. Ryanair maakte twee weken geleden be kend Buzz over te nemen van KLM. utrecht - De ANBO, bond voor 50-plussers, gaat zijn leden ver zekeren tegen beroving binnen twee uur na het pinnen van geld uit automaten. Slachtoffers moeten wel de transactiebon en een aangifte bij de politie kunnen laten zien. De organisa tie biedt haar 180.000 leden de gratis service om het gevoel van onveiligheid bij flappentappen- de senioren te verminderen. Ouderen zijn niet vaker slacht offer van berovingen dan ande ren, maar voelen zich wel on veiliger. Over de condities van de verzekering onderhandelt de ANBO nog met verzekeraar ACE. Helsinki - Nokia, de Finse fabri kant van telecomapparatuur, gaat 550 banen schrappen bij zijn circa 17.500 werknemers tellende netwerkdivisie. Deze divisie heeft te lijden onder be zuinigingen bij aanbieders van telefoniediensten. Opmerkelijk is dat Nokia ook zijn uitgaven voor onderzoek en ontwikke- ~j ling terugschroeft. Het concern geeft daarmee aan somber te i zijn over de toekomstige vraag naar netwerkproducten. De 0 meeste banen verdwijnen in de j 'Verenigde Staten. Daarnaast !"- worden vestigingen in Groot- Brittannië, Zweden en Finland getroffen. Tilburg - De vakbonden noe men het 'eindbod' voor een so ciaal plan van de directie van Zwanenberg Food Group (ZFG) onaanvaardbaar. ZFG wil vesti gingen in Tilburg, Den Bosch en Boekei sluiten. In totaal staan 180 arbeidsplaatsen op de tocht. Voor het sociaal plan f grijpt de directie terug op een plan dat in 2002 werd gemaakt j tij de overname van Boekos in Boekelo. De bonden vinden dat ondermaats. Boekos stond in dertijd op de rand van een fail- Üssement. den haag - Marktleider Shell heeft de prijzen van autobrand stof voor de tweede keer in twee dagen verhoogd. Dinsdag kwam er al 2 eurocent bij, giste ren werd benzine 1 cent per li ter duurder en diesel 2 cent. Shell hanteert nu aan de pomp een adviesprijs van 1,215 euro 1 per liter voor euro ongelood en 1,269 euro voor super plus. Die sel komt op 85,9 eurocent per liter. Shell neemt de internatio nale productnoteringen als lei draad voor dCprijzen van auto- brandstof. Ruwe olie is de afge lopen tijd flink in prijs gestegen door de dreiging van een oorlog tegen Irak. donderdag 13 febru brussel - De autoverkoop in West-Europa is in janauri 7 procent gedaald volgens bran- cheorganisatie Acea. In totaal werden 1,16 miljoen nieuwe auto's verkocht. In vrijwel alle landen gingen de verkopen - naar beneden. In Nederland 2,7 procent. Alleen in Finland, Griekenland, Ierland en Oos- tenrijk was er een stijging. Op merkelijk is de terugkeer van de Japanse merken. Die zagen hun verkopen met gemiddeld 5,4 procent stijgen vooral dankzij Toyota en Mazda. Het kwakke lende Fiat ging met 22,8 pro eent terug, Renault zakte 17,5 procent en VW ging 5,7 procent achteruit me lewis - Een schandvlek in het pittoreske landschap van de South Down in het zuiden van Engeland. Zo kunnen de ongeveer 70.000 koelkasten worden gezien die in een vallei nabij Lewis liggen opgeslagen. De 'ijsberg' van 15 meter hoog en een halve kilometer lang is ontstaan nadat de Europese Unie regels uitvaardigde dat het voor de ozonlaag schadelijke CFC-gas in de koelcircuits moet worden gerecycled. Inmiddels zijn zo'n 100.000 koel- en vrieskisten ontmanteld. Een drie miljoen euro kostende 'koelkastvreter' moet de ontsierende berg de komende maanden ver der reduceren. Foto: EPA/Gerry Penny rotterdam/gpd - Unilever heeft over 2002 een nettowinst ge boekt van 2,2 miljard euro. Dat is 21 procent meer dan in het jaar 2001. De omzet van het Brits-Ne derlandse voedings- en wasmid delenconcern bleef met 52 mil jard vrijwel gelijk aan die van 2001. „Opnieuw hebben wij laten zien hoe sterk ons bedrijf is onder moeilijke marktomstandighe den", zei topman Burgmans van ochtend in een toelichting op de jaarcijfers. Het voor veel bedrijven lastige 2002 was voor Unilever een suc cesvol jaar, onderstreepte Burg mans, waarin de groei van Uni levers leidende merken - die in middels 89 procent van de con- cemomzet uitmaken - 5 tot 6 procent bedroeg. De bruto winstmarge steeg tot 14,9 pro cent (2001:13,9 procent). Unilever investeert de opbreng sten uit de besparingsprogram ma's opnieuw in zijn 400 sterke merken (Omo, Dove, Lipton, Ola). De reclame- èn promotie- kosten voor deze merken waren flink hoger dan in 2001 De herstructureringen in de be drijven liggen op schema. De doelstelling om 1,6 miljard euro op de inkoop te besparen, werd eerder gerealiseerd dan was ge pland. Tegen het einde van het jaar is 0,8 miljard bespaard door de integratie van Bestfoods in de Unileverbedrijven. Ook die be sparing werd eerder behaald, dan gepland. De merken in persoonlijke ver zorging, zoals Dove en Axe, ble ven het goed doen en de marges in huishoudelijke verzorging stegen sterk. Bij de voedings middelen, zoals Becel, Bertolli en Knorr lag de nadruk in het eerste halfjaar nog ding van de inti foods. Voor de van 2002 werd zo sis gelegd met marketin ginsp; heeft geleid tot ei in de groei van de ken, die voor het procent bedroeg. Voor 2003 vei een verdere groei procent van de vit dende merken. Ze naar verwachting procent van de omz Gezien de prestatie gelopen jaar heeft gesteund door stei en verdere kostei alle vertrouwen dat lingen die werden in het reorganisatie naar groei' volledig haald. Dc maai jdad. ,eh in he brede open liets twi it, di dei twi leiu e™* Eu Sb OOI allei jekref bin I leide :noi len gdai vaar wac bev regii iHu: J »gc den haag/gpd - ABN Amro heeft vanochtend voor opening van de beurs iets betere resultaten gepresenteerd over het afgelo pen jaar dan verwacht. De net towinst nam met 2,1 procent toe tot 2,41 miljard euro. Zonder een oorlog verwacht bestuurs voorzitter Rijkman Groenink een stijging van de nettowinst over het lopende jaar. Maar door de politieke onzekerheid en de algehele zwakke econo mie weerhielden de topman er van harde cijfers te noemen in zijn vooruitblik. Analisten en beleggers reageer den positief op het resultaat. Hoewel Amsterdams belangrijk ste beurs graadmeter AEX van ochtend in complete mineur opende, was ABN Amro aan vankelijk een van de minst slecht presterende noteringen. Later op de ochtend zakten de bankaandelen iets weg. Groenink noemde de cijfers over heel 2002 'een sterk resul taat' Hij verklaarde dat onder meer door flinke kostenbespa ringen waardoor de lasten met 6,9 procent daalden. Met name in het vierde kwartaal heeft de bank een flinke groei van de nettowinst laten zien met 28,5 procent. ABN Amro realiseerde met 5,5 miljard euro het hoogste be drijfsresultaat in haar geschie denis. Hoge extra kosten snoe pen echter veel af van dat resul taat Zo moet ook ABN Amro geld bijstorten om de pensioe nen van haar werknemers te kunnen blijven garanderen. Er werd 374 miljoen euro toege voegd aan het pensioenfonds. Moeilijk inbare leningen door onder meer opvallend veel fail lissementen in het tweede kwar taal leidden tot een extra voor ziening van 1,7 miljard euro over het hele jaar, 269 miljoen meer dan een jaar eerder. Ver der heeft de bank ook last gehad van geldontwaarding in Brazilië voor ABN Amro na Nederland en de Verenigde Staten de be langrijkste markt. ABN-schild rukt op Om de herkenbaarheid van het ABN-merk te vergroten komt het groen-gele schild voortaan ook aan de muren bij dochters in de VS en in Europa te hangen. Het beeld merk en de toevoeging ABN Amro worden gebruikt in combinatie met de lokale na men. In de VS zijn dat onder andere LaSalle Bank en Stan dard Federal Bank, in Groot- Brittannië Hoare Govett en de private banken NSMD in Frankrijk en Delbrück in Duitsland. In 2004 volgen an dere dochterondernemingen. De zogeheten rebraiiding wordt ondersteund door een 75 miljoen euro kostende mediacampagne. den haag/gpd - Internetgebrui kers krijgen op hun computer regelmatig een viruswaarschu wing binnen. Om hun netwerk daartegen te beschermen, heb ben grote bedrijven systeembe heerders in dienst. Bij kleine be drijven en particulieren zorgt een virus vaak voor paniek. Voor hen biedt de site 'waarschu- wingsdienst.nl' mogelijk uit komst. Staatssecretaris Joop Wijn (eco nomische zaken) heeft de web site vandaag officieel in bedrijf gesteld. Burgers en bedrijven met maximaal tien computers kunnen zich abonneren op de niet-commerciële dienst die waarschuwt bij nieuwe virussen of op momenten waarop hac kers (inbrekers in het net) de veiligheid van internet in gevaar brengen. „Op de site zetten we onder meer het laatste nieuws over vi rusincidenten", vertelt Esther Schaddelee van het kenniscen trum Computer Emergency Res ponse Team van de Rijksover heid (Cert-Ro), dat de dienst aanbiedt. „Tevens geven we tips voor het oplossen van proble men. Verder kunnen burgers en kleine bedrijven zich abonneren op een maildienst met waar schuwingen." De website vloeit voort uit de plannen die de toenmalige mi nister Van Boxtel (iet) en staats secretaris De Vries (verkeer en waterstaat) in juni vorig jaar presenteerden. Onder meer naar aanleiding van de aansla gen van 11 september 2001 in New York en Washington wilde de overheid een dienst die de veiligheid op internet beter in de gaten houdt. Voor het opstarten werd destijds 600.000 euro uit getrokken. aals ts mi iet ei lapi imes 1 heerlen/anp - De venbond is verontwjRG -1 de salarisverhoging h ira rectie van chemiec^ 0| De bestuurders var krijgen volgens de IP ®a' larisverhoging van |ven- structureel en een brerled procent, terwijl de zich aan de afsprae houden en niet meT stens 2,5 procent kr CNV-bestuurder iprijft gisteren de houdin desl rectie 'volstrekt dig1 te vinden. „In akkoord staat een salarissen boven dl pas te laten lopen stijging van de wed is onbegrijpelijk da zich hier niets an, 0 str 'Th. [aarii hei den haag/gpd - Energie Ned gaat de zeven miljoen Neder landse huishoudens erop wijzen dat ze tijdig hun overeenkomst met de huidige leverancier van gas en stroom moeten opzeggen als ze willen overstappen naar een nieuwe leverancier. EnergieNed, dat de belangen van de energiebedrijven behar tigt, gaat er ondanks de voort durende politieke discussies van uit dat huishoudens en kleine bedrijven vanaf 1 januari 2004 vrij zijn in de keuze van hun energieleverancier. Daarmee is de liberalisering van de Neder landse energiemarkt voltooid. Grote en middelgrote bedrijven hebben al keuzevrijheid. Voorzitter Korff gaat ervan uit dat de gemiddelde opzegtermijn zes maanden is. Nuon (2,6 mil joen klanten) zegt geen opzeg termijn te hanteren; Eneco- /Remu dubt er nog over. Ener gieNed gaat ervan uit dat de overschrijving van de ene naar de andere leverancier vijf dagen duurt. Nuon lanceert volgende maand al nieuwe contracten voor de huishoudens en kleine bedrijven. Op twee- en driejari ge contracten wordt een korting op de rekening beloofd; stan daardcontracten hebben een looptijd van tenminste één jaar. Voor de zomer moet duidelijk zijn of de totale opening van de markt technisch haalbaar is. De opening voor middelgrote be drijven, op 1 januari 2002, ver liep chaotisch. Dertig procent van de bedrijven, tweemaal zo veel als verwacht, kozen voor een andere energieleverancier. Zesduizend bedrijven wachten nu nog op de factuur over de cember. EnergieNed gaat binnenkort peilen hoeveel huishoudens en kleine bedrijven willen overstap pen per 1 januari. washington/anp - Landen waar werknemers goed zijn georgani seerd doen het economisch be ter dan landen waar dat niet het geval is. Uit een rapport van de Wereldbank blijkt dat de werk loosheid in landen met een goe de organisatiegraad lager is. Het rapport werd gisterenn Washington gepresenteerd. De Wereldbank heeft daarvoor meer dan duizend afzonderlijke studies onder de loep genomen. De onderzoekers kwamen tot de slotsom dat werknemers die zich in een vakbond hebben verenigd over het algemeen be ter vereffenen dan hun collega's die zich niet hebben georgani seerd. Verder maken ze minder lange dagen en krijgen ze meer scholing. In landen waar vakbonden ac tief zijn, zijn de inkomensver schillen tussen geschoolde en niet-geschoolde werknemers kleiner dan in landen waar werknemers individueel voor hun belangen moeten opko men. De verschillen tussen wat mannen en vrouwen verdienen zijn er ook kleiner. Relatief gaan vrouwen er door een vakbonds lidmaatschap meer op vooruit dan mannen. De studie haalt enkele voorbeel den aan waaruit blijkt dat lid maatschap van een vakbond duidelijk voordelen heeft. In de VS en Groot-Brittannië zijn zwarte werknemers die lid zijn vaak beter af dan blanke colle ga's die niet zijn aangesloten bij een vakbond. In Mexico en Ca nada is gebleken dat een lid maatschap de discriminatie van inheemse volkeren verkleint. Op macro-economisch niveau valt op dat de productiviteit in landen met vakbonden meestal hoger is. Verder kunnen ze eco nomische tegenslagen makkelij ker opvangen, zo meldt de stu die. De Consumentenbond volgt de ANWB als het gaat om ledenbinding via speciale kortingen voor de leden. In het Gelderse Ede worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de opening van het eerste ANWB-tankstation aanstaande zaterdag. Met een speciale pas krij gen ANWB-leden extra korting op de autobrandstof. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd - Leden van de Consumentenbond krijgen van af de zomer een 'substantiële' korting op geteste artikelen. Met deze geste wil de bond de terug gang in het ledental tegengaan. Het besluit werd afgelopen maandag genomen door de Bondsraad, het hoogste orgaan van de bond, aldus woordvoer der S. Louw. Alleen producen ten van wie het artikel het predi kaat 'goed' krijgt in de test, ko men in aanmerking om de kor ting te geven. De woordvoerder ontkent dat de onafhankelijkheid van de bond of de tests in het geding komt. Ook bedrijven die geen korting geven, worden getest en opgenomen in de testresultaten in de tijdschriften van de Con sumentenbond. De bedrijven die geen korting geven lopen gratis publiciteit mis, want de wel deelnemende bedrijven worden als zodanig apart ge noemd. Louw wil geen uitspraken doen over de hoogte van de korting. „Maar de hoogte moet er wel wat toe doen. Het moet mensen aanzetten tot het lidmaat schap", aldus Louw. De eerste tests met kortingsbonnen hoopt de bond in de zomer af te druk ken in haar blad. Inmiddels zijn er bedrijven gepolst of ze sowie so genegen zouden zijn om mee te doen. De echte respons moet blijken als de bond te tests de boer opi De korting gaat gel bedrag waarvoor h kei is aangeschaft Ij ten hun aankoopt* koningsbond uit d ren naar de produel ducent stort de koi rug op de reken Het lidmaatschap ij kan voor wie regelnf maakt van de kortii| zeer profijtelijk v korting van bijvooil cent levert het vooi aankoop van een V een digitale camen tallen euro's op. HJ schap van de bondr euro. De Consumentenbi eerste consument^ die geldelijk voordt leden probeert te k de ANWB is actief (j Met een speciale p ANWB-leden bij e zinestations kortini autobrandstof. Del binnenkort zelfs eis tions openen waari ting krijgen. Het ledenaantal v mentenbond liep i 20.000 terug tot 621] wens om korting t( door de leden uitg( een vorig jaar gehoj te. washington/rtr - De Ameri kaanse centralebankpresident Alan Greenspan heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden scherpe kritiek geuit op het fi nanciële beleid van president George Bush. Volgens Green span moet het niet een 'stevig verankerde gewoonte worden om begrotingstekorten te laten toenemen'. De bankpresident reageerde daarmee op de ontwerpbegro ting die Bush vorige week in diende bij het Amerikaanse Congres. Die voorziet voor dit jaar een tekort van 304 miljard dollar, oplopend tot 307 miljard dollar in 2004. De regering-Bush wil de komende tien jaar de be lastingen met in totaal 1500 mil jard dollar verlagen. De divi dendbelasting wordt zelfs hele maal afgeschaft. Greenspan juicht dat laatste toe, maar meent dat de economie nu nog geen stimulansen moet krijgen gezien de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten. De begrotingsplannen zijn de afgelopen week al onder vuur komen te liggen van vooraan staande economen. Bush kreeg gisteren wel steun van een an dere groep economen, onder wie drie Nobelprijswinnaars, Milton Friedman, James Bucha nan en Vemon Smith. Zij noe men zijn begroting 'moedig' den haag - Na het nieuwe bod dat de top van Getronics gisteren de obligatiehouders deed is het voor deze groep stikken of slik ken. „Uiteindelijk zullen we wel moeten kiezen voor het kluifje dat ons nu wordt voorgehouden", zegt woordvoerder Frans Faas. Ook de aandeelhouders van het noodlijdende automatiseringsbedrijf zijn de dupe. Door de uitgifte van bijna 11 mil jard nieuwe aandelen verwatert hun be lang tot 3,5 procent De koers van Getro nics werd daardoor gisteren meer dan ge halveerd tot tien eurocent. De Getronics-top was genoodzaakt met het bod te komen, nadat eind vorige maand slechts 24,5 procent van de obli gatiehouders het eerste bod accepteerde. De ICT-dienstverlener, waarbij in dertig landen 25.000 mensen werken, is niet in staat twee obligatieleningen af te lossen die in 2004 en 2005 aflopen. In totaal gaat het om 569 miljoen euro. Vooral de overname van Wang Global voor 1,8 miljard dollar in 1999 hangt Ge tronics als een molensteen om de nek. De resultaten zijn er ver beneden ver wachting gebleven. Daarnaast had Ge tronics te kampen met de wereldwijde malaise in de ICT-sector. Als de obligatiehouders instemmen wordt Getronics bevrijd van een wurgen de rentelast, die het voortbestaan van het concern in gevaar brengt. De automati seerder had eind 2002 een brutoschuld van 615 miljoen euro. Frans Faas: „Economisch gezien is het bod aantrekkelijk, maar zo wordt de om wisseling toch afgedwongen." Faas wilde meer contant geld en vrijwilligheid voor de obligatiehouders. „Dat lijkt er niet meer van te komen. Er wordt nu gewoon gezegd: we zetten een streep door de schuld en ter compensatie geven we je een kluifje. Daarmee moet je het doen." Een positief punt vindt Faas dat de hou ders van preferente aandelen (ING, Fortis en Aegon) hun schuldpapieren nu ook moeten omwisselen. Zij krijgen volgens het voorstel 15 procent van de aandelen. Getronics laat weten dat de preferente aandeelhouders hiermee al hebben inge stemd. Van de kant van de obligatiehou ders is verder ook weinig tegenstand te verwachten. Tijdens de onderhandelin gen heeft meer dan de helft van de bezit ters van schuldpapieren al ingestemd met het nieuwe bod. De overige obliga tiehouders hebben weinig keus om dat voorbeeld te volgen. De obligatiehouders die met Getronics hebben onderhandeld, zullen het voorstel ongetwijfeld een zoge heten dwingend karakter gegeven. Daar door is bij een eventuele tiehoudersvergadering de tweederde van het dan a; taal voldoende. De aand< ben ook weinig altematii genstemmen, blijven ze mi achter. Het faillissement isi kwestie van tijd. Als goe< zij optierechten ter grootte] op het aandelenkapitaal. „In een Angelsaksische 01 den de aandeelhouders n ten horen", meent analist Harten van Rabo Securitii Versatel hebben in feite structie toegepast." Van H< Getronics op deze manier vaarwater komt. „De probl balans worden hiermee vei tronies kan zich nu weer ril teme zaken. Er is tenslotte f ganisatie gaande."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8