Economie holt achteruit Hoe 100 columns Waal fataal werden Laagste niveau in 20 jaar CPB waarschuwt voor blind bezuinigen Valentijnsdrukte bij 'Altijd Zorg' Duizenden liters brandstof stromen weg in Leiderdorp 'invloed wethouders bij keuze Margarita schendt code Oranjes burgemeester geen probleem' Fusie voetbalclubs 'Kade' ketst af op nieuwe naam DLA^^tste showroom modellen tegen elk fnii iNfMEL"* NA 15 FEBRUARI HEEFT U MISSCHIEN WEL HÉÉL VÉÉL SPIJT. J xKeuhenmaxx Leidsch Dagblad NR. 43155 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 13 FEBRUARI 2OO3 OPGERICHT 1 MAART 1860 SPRINTERS woest op na vonnis over Sharon Korstanje met gedicht ■Jn kinderleed ifdrukken ren steeds TH r het bewijs pua leeft!' in jiseum voor llkenkunde ''rónd! WeiSS een die niemand zegt: ik kan toch ien helpen! Leidsch iH Dagblad vesi Nepbrief over uitvallen stroom zorgt voor onrust in Bollenstreek duin- en bollenstreek - De poli tie in de Duin- en Bollenstreek is gisteren platgebeld over een nepbrief die waarschuwt voor het uitvallen van de stroom voorziening. De brieven zijn dinsdag bij veel adressen in Sassenheim, Lisse, Noordwijk en Hillegom ver spreid. De anonieme afzender verwijst voor meer informatie naar het 0900-8844 nummer van de politie. De gemeenten waarin de brief is verspreid, de politie en het ener giebedrijf NUON hebben inmid dels kennis genomen van de brief. Zij laten weten er niets mee te maken te hebben. Vol gens NUON is er voor de bewo ners in de gemeenten geen en kele reden zich zorgen te maken over de energievoorziening. De politie gaat ervan uit dat het een grappenmaker is. De ko mende dagen worden wijkka- genten op pad gestuurd om mensen te informeren en onrust weg te nemen. Agenten zijn tevens op zoek naar mensen die meer informa tie kunnen geven over de her komst van de brief of hebben gezien dat deze is verspreid. voorburg/gpd-anp - De econo- mie is vorig jaar vrijwel tot stil stand gekomen. In twintig jaar is de economische groei in ons land niet zo laag geweest. Cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vanochtend publiceerde, laten zien dat het bruto binnen lands product (bbp) maar met 0,3 procent is vooruitgekropen. In de loop van het jaar was ook nau welijks herstel te zien. Dat de economie in 2002 nog steeg was voornamelijk te dan ken aan de groei van overheids consumpties. Hieronder vallen onderwijs, openbaar bestuur en vooral de collectief gefinancier de uitgaven voor de gezond heidszorg. Uit- en invoer van goederen en diensten daalde vorig jaar met respectievelijk 1,3 procent en 2,2 procent ten op zichte van 2001. Een daling van de uitvoer kwam het laatst voor in 1982. Het vierde kwartaal van 2002 liet wel een licht herstel zien, de uitvoer nam toe met 1,3 procent. De consumptie van huishou dens steeg vorig jaar 1 procent, dat cijfer is een fractie lager dan in 2001. De groei werd voorna melijk gerealiseerd door de hoge autoverkopen eind 2002 vanwe ge de aangekondigde afschaffing van milieusubsidies. In januari is de verkoop van nieuwe auto's flink teruggevallen. De economie heeft grote be hoefte aan nieuwe impulsen. Dat zou kunnen via geringere bezuinigingen door het nieuwe kabinet. Directeur Don van het Centraal Planbureau heeft coali tie-onderhandelaars van CDA en PvdA blijkens uitgelekte cij fers voorgehouden dat een klein tekort op de begroting in 2007 aanvaardbaar is. Maar CDA-leider Balkenende zei vanochtend voor het begin van een nieuwe gespreksronde met PvdA-onderhandelaar Bos en de informateurs Donner en Leijnse vast te houden aan het wegwerken van de staatsschuld in 2007. Ambtenaren hebben berekend dat het nieuwe kabi net dan 14,5 miljard euro zou moeten bezuinigen. Volgens ingewijden heeft Don vooral gewaarschuwd dat 'blind' bezuinigen schadelijk kan zijn voor de economie. Vorige week becijferde hij dat een feitelijk te kort op de begroting van 0,5 procent in 2007 mogelijk is. Op lange termijn zou het kabinet wel moeten streven naar 1 pro cent begrotingsoverschot. ka lab ^^JGEMEESTER m^da^zing van een nieuwe ad ster in Leiden neemt meerdugrhand groteske vorm de afwijzing van Cees ^nJJicandidaat voor het bur in u^/sreferendum heeft de e exojis^nscommissie uit de ge- ■orfd^ttd de stad een slechte "Wezen. Want niet de avtenin van Waal, maar per- itf-DrU voorkeuren lijken bij deling een doorslagge- te hebben gespeeld. j^resJslukte poging één kan- chtig« ofr te dragen - de om- rondrajany Groen - gaat de "«qWmnüssie opnieuw «*reisn«UL Met de Leidenaar ■eis vtn" bestuurder met een e reis ind|t van dienst, was een t voorhanden die ge- f;rd is de strijd om het meerda^sterschap aan te gaan. pe-M moet worden vastge- pe anets^p het verkeerde niveau ^^Jteld dat Waal niet ge en vopj N'et in de openbaar- referendum, maar cpuntaafilotenheid van de ver- mmissie is over deze idaat een oordeel ge- meerduf wze is dat de vertrou- 8-/,°- 'missie zich heeft laten adviezen van zitten- j^Jjuders. Met name Hille- jse ronfirclA) en Pechtold (D66) ie noverkomelijke proble- met hun prominen- K>t Waal is door zijn ijke rol bij lastige ge- e kwesties en door •«MKieve publieke oordelen aa)Bname Pechtold voor de T/udffs een ongeschikte fi- collegiaal mee samen te •a-/i2-dai eis Rodeer dan merkwaardig gse ron<hVertrouwenscommissie, eb Mi*11 dualistische verhou- gse rondrit tot het college van en wethouders, ^""jlaat leiden door advie- 'macht' die zij juist •leren. Zo is het refe- .'rworden tot een be- tronsje van politici, lijken uit te maken voor Leiden. De treu- moet zijn dat de :k de burgers van de niet serieus der Malen door Wim Koevoet leiden - - Ruim honderd co lumns schreef de afgewezen Leidse burgemeesterskandidaat C. Waal tussen 1996 en 2000 voor de kunstpagina van deze krant en in enkele tientallen daarvan gaat het over (het be leid) van D66-wethouder A. Pechtold, belast met kunst en cultuur. Niet één keer kon er een compliment af. Steevast duidde hij Pechtold aan met 'onze junior-wethouder' en dat sloeg bepaald niet op Pechtolds leeftijd en jeugdige uitstraling alléén. In de ogen van Waal heeft Pechtold totaal geen kaas gege ten van de Leidse kunst en cul tuur en heeft hij alleen maar oog voor 'gemeentelijk geldelijk ge win'. De dienst C(ultuur) en E (ducatie) noemde hij 'Chaos en Ellende'. Dat Pechtold niet door dezelfde deur van de collegeka mer had gekund als Waal is op zijn minst begrijpelijk. De vraag rijst of burgemeester Waal zélf ooit met Pechtold overweg had gekund. De kiem voor de kinnesinne is waarschijnlijk gelegd in 1998. Toen was Waal bezig met de op richting van het Cultureel Plat form Leiden, een soort paraplu organisatie voor tal van lokale instellingen op het gebied van kunst en cultuur. Waal zelfwas en is daarvan de voorzitter. Pechtold liet van meet af aan weten dat hij niet van plan was zich al te veel gelegen te laten liggen aan de invloed van Waals nieuwe club. In een interview met deze krant liet hij blijken dat hij de bedoelingen van Waal en secretaris E. Verheggen wan trouwde. „Beiden stonden op de kieslijsten van respectievelijk de PvdA en LWG/De Groenen. Ze zijn er niet in geslaagd om tot de gemeenteraad door te drin gen en proberen nu via het CPL alsnog hun zin door te drukken over zaken die qua besluitvor ming al ver heen zijn", aldus Pechtold toen. Waal heeft veel van zijn co lumns gebruikt om 'reclame' te maken voor zijn eigen club. En om Pechtold - soms impliciet, soms expliciet - van repliek te dienen. Want Waal voelde zich 'zwartgemaakt', zo schreef hij zelf in het stukje met de kop 'Ju nior-wethouder spreekt voor zijn beurt'. Waal had er geen goed woord voor over dat Pechtold niet van zijn adviezen op het gebied van kunst en cultuur wilde weten, maar dat hij wel Jemey Kaag man, de zangeres van Earth and Fire en tegenwoordig vooral be kend als jurylid van Idols, aan trok als extern adviseur. Op 31 maart 2000 leek Waal de finitief met Pechtold te willen afrekenen. Zijn column van die dag: „In een huis-aan-huisblad las ik onder de kop 'Hop hop paardje' dat Alexander Pechtold (nog steeds de junior-wethou der?) een VIP-kip, een variant van de wipkip, heeft bereden. Het is leuk voor de wethouder, dat hij tijd heeft voor zulke kin derlijke, maar wel gezellige wijk- activiteiten. Hij zou eens tijd moeten vrijmaken om zich met de organisatie van monumen tenzorg bezig te houden." zoeterwoude - Rond Valentijnsdag heeft Karin van Veen van boerde rij 'Altijd Zorg' in de Zoeterwoudse Weipoort het extra druk. Om aan de grote vraag naar hun hartvormige boerenkazen te voldoen, maken Sjaak en Karin van Veen er dan dertig per dag, die ze verpakken in rood plastic. Ze overwegen nu om hun 'Groene-Hartkaas' voortaan al leen nog maar in rood uit te voeren. De rode ogen aantrekkelijker als presentje en lopen beter dan de kazen in naturel verpakking. Volgens Karin van Veen kennen veel mensen de smaak van boerenkaas niet. „Door zo'n hart leren mensen de boerenkaas waarderen. En dat is goed voor de héle sector." Pagina Gesprek van de Dag: Symbolen van liefde. Foto: ANP/Toussaint Kluiters leiderdorp - Bij het tankstation van BP aan de Engelendaal in Leiderdorp is vanochtend 2300 liter euro loodvrij en een kleine 1000 liter diesel in de grond ver dwenen. Na werkzaamheden aan de op slagtank van de benzinepomp sloot de aannemer gistermiddag het leidingstelsel niet af omdat hij in de veronderstelling was dat er geen brandstof zou wor den geleverd. Dat gebeurde wel. Bij het storten stroomde de ben zine daardoor vanochtend re gelrecht de grond in. Door deze manoeuvre is de bo dem naast het tankstation flink verontreinigd. Het Milieuhand- havingsteam van de politie ont bood saneringswerkers van Oranjewoud om direct aan de slag te gaan. Zij moeten de put waarin werd gewerkt zo snel mogelijk afgra ven om ergere vervuiling te voorkomen. De politie onder zoekt nog bij wie de fout ligt: bij de chauffeur van de tankwagen of bij de aannemer die de werk zaamheden uitvoert. Terwijl de brandstof de grond in liep, schampte een voorbij rij dende automobiliste de hekken waarmee de werkzaamheden aan het leidingstelsel waren af gezet Volgens de politie staan de twee ongevallen los van el kaar. De 19-jarige vrouw uit Hazers- woude-Rijndijk sloeg met haar zwarte personenauto over de kop. Ze is met licht letsel naar het Rijnland Ziekenhuis overge bracht. De Engelendaal werd af gezet en rond half negen weer vrijgegeven. Pagina R5: Fietspad blijft dicht wegens brandgevaar Gewonden bij tramongeluk den haag - Zeker zeven men sen zijn vandaag gewond ge raakt bij een kop-staartbotsing tussen twee trams in Den Haag. Volgens een woordvoerder van de politie zijn vijf inzittenden van de trams overgebracht naar een ziekenhuis. Twee anderen konden ter plaatse worden be handeld. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. door Wim Koevoet leiden - Het is niet vreemd en het is ook niet per se bezwaarlijk als de vertrouwenscommissie zich iets aantrekt van het oor deel van wethouders over bur gemeesterskandidaten. Die moeten immers met de nieuwe burgemeester van Leiden wer ken, zeggen de woordvoerders van verschillende fracties. En dan kan het gebeuren dat zelfs iemand met een staat van dienst als Cees Waal - oud-wethouder in Leiden, oud-burgemeester van Deventer, voormalig inte rim-burgemeester van Castri- cum en waarnemend burge meester van Sassenheim - naar de Leidse burgemeesterspost kan fluiten. Leden van de Leidse gemeente raad reageren hiermee op de berichtgeving in deze krant, gis teren, dat sollicitant Waal voor de tweede keer is gestrand in de benoemingsprocedure. Waal heeft dat zelf toegegeven. Tegen hem zouden blokkades zijn op geworpen door twee zittende wethouders, A. Pechtold (D66) en R. Hillebrand (PvdA). De laatste staat, met zijn collega R. van der Sande van de WD, de vertrouwenscommissie als advi seur bij. De raadsleden laten zich niet uit over Waal, of over het feit dat de vertrouwenscommissie geen ge sprek met hem wil. Wel willen sommigen ingaan op vragen over de invloed van leden van het college in het algemeen bij benoemingsprocedures van wethouders. PvdA-fractievoor- zitter C. Broeyer, tevens voorzit ter van de vertrouwenscommis sie, wijst erop dat de vertrou wenscommissie nog volop bezig is met haar werkzaamheden. Bovendien hoeft - puur formeel gesproken - een kandidaat die de negen fractievoorzitters niet krijgt te spreken niet definitief uit de boot te zijn gevallen. „Wij wijzen geen kandidaten af, wij bevelen er twee aan die in het burgemeestersreferendum op 11 maart tegen elkaar uitkomen. De minister is degene die ver antwoordelijk is voor de afwij zing van kandidaten." Broeyer stelt vast dat de twee wethouders die als adviseur bij de vertrouwenscommissie aan schuiven 'geen stemrecht heb ben'. Of ze invloed hebben, hangt volgens haar af van de le den van de vertrouwenscom missie. „Die bepalen of en in hoeverre ze de opmerkingen van de adviseurs laten meewe gen in hun beslissing." Broeyer vindt de bemoeienissen van de wethouders nuttig. „Zij kunnen je immers een beeld ge ven van het functioneren van een kandidaat in het college en beoordelen of kandidaten pas sen in de bestuursstijl van het college. Dat was precies de re den voor de minister om advi seurs een rol te geven in de be noemingsprocedure zoals wij die nu in Leiden volgen." Pagina Ri: Raad heeft begrip voor afwijzing Waal door Bernice Breure den haag - Met de lange klaag zang in de pers over het onrecht dat haar door de koninklijke fa milie is aangedaan, heeft prinses Margarita een ongeschreven co de geschonden. Al eeuwenlang klappen familieleden of andere naasten van het Nederlandse koningshuis niet uit de school over de gang van zaken op de paleizen. Zelfs Emily Bremers, vier jaar lang de gedoodverfde verloofde van prins Willem-Alexander, hield na het verbreken van de relatie haar lippen stijf op el kaar. Ook andere ex-partners van de Oranjes meden de publi citeit. De Oranjes vormen hier mee een positieve uitzondering op andere Europese vorstenhui zen. In Groot-Brittannië ligt het liefdesleven van de royalty nage noeg na elke breuk op straat. „Mijn hele leven ben ik loyaal geweest aan mijn familie, maar op het moment dat ik steun ver wachtte, kreeg ik niets", ver klaart Margarita in het artikel haar openhartigheid. Koningin Beatrix zal er naar verwachting 'ontzettend de pest' in hebben dat haar petekind allerlei triviali- Prinses Margarita en haar echt genoot Edwin de Roy van Zuyde- wijn. Foto: ANP teiten over het paleisleven pu bliekelijk maakt. „Er zal onge twijfeld een familieberaad plaatsvinden over hoe hier mee om te gaan", verwacht Harry van Wijnen, auteur van onder meer 'De macht van de Kroon' en 'De pers en het geheim van Noordeinde'. Maar meer 'dama ge control' zit er niet in. Prinses Margarita en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn zijn immers geen lid van het Ko ninklijk Huis en vallen daarom buiten haar verantwoordelijk- advertentie) HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 I In onze showroom staan nog een aantal prachtige showroomopstellingen inclusief apparatuur en toebehoren die weg moeten en TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD weg mogen. Na zaterdag 15 februari wordt gestart met het afbreken van elke niet verkochte opstelling om plaats te maken voor de allernieuwste opstellingen. Uw kans op een mooie, complete keuken voor een waanzinnig lage prijs is dan voorgoed voorbij. Kom dus snel, want WEG WEG! /'lv honderd ei ééi kciktis, duizend en één Ideeti BEL GRATIS 0800-0232380 VOOR ONZE BROCHURE OF KIJK OP INTERNET WWW.KEUKENMAXX.NL Summiere reactie 'uit liefde voor prinses' De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) laat in een verklaring namens de familie van Mar garita weten de recente me dewerking van de prinses aan een serie weekbladarti kelen te betreuren. De fami lie herkent zich niet in het beeld dat in de artikelen wordt opgeroepen. 'Uit lief de voor prinses Margarita beperkt de familie zich tot deze reactie', aldus het slot van de korte verklaring. In een toelichting legt direc teur Eef Brouwers van de RVD uit dat met 'de familie' wordt bedoeld, „haar vader, haar moeder, haar broèrs, zus en de totale Nederland se koninklijke familie." heid. „Iedereen zit bij de konin gin in de knip, maar de kinderen van Irene heeft ze niet aan een touwtje." Van de Rijksvoorlichtingsdienst valt volgens hem geen actie te verwachten. „De regering heeft hier geen enkele boodschap aan." Tenzij het echtpaar in het aangekondigde tweede deel echte vuiligheid naar buiten brengt. „Als de minister-presi dent hierdoor in verlegenheid wordt gebracht, kan hij er mis schien een paar woorden over zeggen. Maar in principe gaat het hem helemaal niets aan." De basis voor dit familieschan daal is volgens Van Wijnen al gelegd in 1964, toen Irene tegen de wil van haar ouders en zus sen trouwde met Carlos Hugo van Bourbon-Parma. Het gevoel uitgestoten te zijn, niet voor vol te worden aangezien, zit ook bij de jonge generatie diepgewor teld. „De kinderen van Irene hebben hun hele leven lang al een grief tegen de familie ge had." door Willem Spierdijk leiden - De fusie tussen Leid- sche Boys, LFC en VNA gaat niet door. Gisteravond ging de le denvergadering van LFC niet ak koord met de nieuwe naam van de fusieclub. De besturen van de betrokken voetbalclubs aan de Boshuizer- kade stelden voor om de nieuwe vereniging Leidsche Boys/LFC/VNA (afgekort Leid sche Boys LV) te noemen. Dat voorstel werd door de leden van LFC met ruime meerderheid weggestemd. Voorzitter Hans Soet en penningmeester Frits Rijsbergen kondigden daarop hun aftreden aan. Eind vorig jaar bereikten de drie clubs overeenstemming. Strui kelblok was de naam van de nieuwe club. Leidsche Boys claimde dat zijn naam zou voortbestaan omdat die club veruit de grootste van de fusie- partners is. Dat stuitte echter weer op verzet van LFC en VNA. De leden van die clubs wilden wel fuseren, maar wilden ook dat hun eigen naam terug te vinden was in de naam van de fusievereniging. Gisteravond vergaderden de clubs over de nieuwe naam. Bij LFC gingen 23 van de 37 aanwezige leden niet akkoord met de naam Leidsche Boys LV. Bij VNA stuitte de nieuwe naam nauwelijks op verzet Eén van de 25 aanwezigen stemde tegen. Bij Leidsche Boys gingen de 60 le den unaniem akkoord. Leidsche Boys is zeer teleurge steld Het is een enorme klap dat dit niet doorgaat", aldus voorzitter Thijs Neuteboom. (i.vm controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-g.-onummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■lA'.'HH»TTTM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1