Aangenaam OPEN DAG LEIDEN REGIO 'Wel af en toe een lekker toetje nemen, hoor' iti-VS-stemming in Leids Irak-debat □an de SP mag oorlog aan Leiden voorbijgaan Thuiszorg Groot Rijnland Rijnland www.thuiszorggrootrijnland.nl zaterdag 15 februari 2003 10.00 - 16.00 uur II I thuiszorg Groot Rijnland Cursussen en spreekuren rmen chtot tateer lstelli rertentie) Burggravenlaan 250, Leiden Euromarkt 15-17, Alphen a/d Rijn Informatie over de diensten van en het werken bij Thuiszorg Groot Rijnland In gesprek met cliënten en medewerkers Proeflessen van de cursussen Ziekenverzorging thuis en Babymassage* Proeven van de maaltijden-aan-huis Kennismaken met Stoelmassage en Voetreflexmassage Speciaal voor de kinderen: Poppen-consultatiebureau Thuiszorg Groot Rijnland bezit het kwaliteitskeur merk van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (het LVT-certificaat) Voor baby's van 6 weken tot 6 maanden oud. Proeflessen in Leiden van 10.00 - 12.00 uur en in Alphen a/d Rijn van 13.30 - 15.30 uur. Deelname aan de proefles Babymassage na telefonische aanmelding bij GezondheidService, tel. 071 - 516 14 15. I S T I C H T I I G KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? DONDERDAG 13 FEBRUARI 2003 De volgende cursus in Lei den voor kinderen in de leeftijd van acht tot en met elf jaar met overgewicht staat voor het najaar ge pland, maar misschien gaat er nog een eerder van start. Dit hangt af van de interesse, meldt diëtiste Leendertse. „We hebben nu al kinderen op de wachtlijst staan. Met nog een paar erbij lassen we waarschijnlijk een extra cursus in." De cursus van vijf bijeen komsten is gratis. Voor in formatie over gezonde voeding, overgewicht en diëten kunnen belangstel lenden ook terecht op de spreekuren van de diëtis ten van de Thuiszorg Groot Rijnland. Die wor den op verschillende plek ken in de Leidse en Al- phense regio gehouden. Meer informatie geeft de afdeling Voedingsvoor lichting en Dieètadvise- ring, telefoon 0172 503031. slaan? Jullie zijn toch niet op je mondje gevallen. Die kun je be ter gebruiken bij problemen. Na anderhalf uur krijgen de kin deren twee opdrachten mee voor thuis. Ze moeten de ko mende week proberen om der tig keer te kauwen op elk hapje en ze moeten twee verpakkin gen meenemen van gelijksoorti ge producten. Dan gaan we, legt Wendt uit, de ingrediënten ver gelijken van bijvoorbeeld knap pertjes en gevulde koeken. De jongens veren op. „Dan moeten we ze wel eerst opeten." Nou, tempert Wendt het enthousias me. „Je kunt ook voor volle melk en magere melk kiezen." Danny heeft een beter alternatief. Hij gaat voor chips en popcorn. (advertentie) geld op zak naar de middelbare school gaat, is het einde zoek. Dan staat hij net als al die ande re leerlingen elke dag in de snackbar. Voor die tijd moet hij een gezond eetpatroon hebben aangeleerd." Juans moeder probeert haar zoon te behoeden voor haar ei gen jeugdleed. „Want vroeger was ik lang niet zo slank als nu. Net als de rest van mijn familie was ik veel te dik. Op mijn acht tiende ben ik dertig kilo afgeval len. Die jaren daarvoor waren niet leuk. Je kunt met niets mee doen, voelt je geen cent waard. Zo ver laat ik het bij hem niet komen." Zij is niet bang dat haar zoon zijn leven lang moet lijnen. „Dit is geen dieetclub. Sterker nog, diëten worden afge raden. Kinderen leren wat ge zond eten is. Ze komen erachter dat ze niet de enige zijn met overgewicht. Dan hebben ze wat steun." Dat geldt voor de ouders ook, vindt Elvins moeder. „Er zit zo veel meer achter die paar kilo's te veel. Het probleem is vaak groter dan simpelweg te veel eten. Als je daarover praat is er zo veel herkenning." De kinderen bespreken of ze hun klasgenoten en vriendjes moeten vertellen van de cursus. Dewi twijfelt daar namelijk aan. Ze is bang voor pesterij. Maar echte vrienden pesten niet, merkt Elvin op. Hij heeft het verteld in de klas. Maar, tekent zijn moeder daarbij aan, hij heeft er ook de juf voor. „Zij pakt alles op. Beugels, brillen, dikkerds, alles wordt besproken en dat werkt goed." Ook Danny maakt geen geheim van de cursus. Laatst nog schold iemand hem uit voor bolle. Toen heeft hij teruggekaatst dat hij daar sinds kort wat aan deed. „De jongen was gelijk stil en zei dat hij ook wel eens voor dik kerd werd uitgemaakt." Overgewicht komt de laatste de cennia steeds vaker voor. Ruim veertig procent van de volwasse nen is te zwaar. Zwaarlijvigheid begint steeds vaker al op jonge leeftijd. Uit cijfers van de vierde Landelijke Groeistudie uit 1996/1997 blijkt dat één op de acht kinderen in Nederland te zwaar is. Sindsdien is dat per centage alleen maar toegeno men, vermoeden de deskundi gen. Bij minder dan vijf procent van de kinderen komt overge wicht door ziekte, medicijnge bruik of een gendefect. Vaker zijn kinderen te dik door ver keerde eetgewoonten en te wei nig beweging. Met name in de groep van vijf tot en met elf jarigen is meer sprake van overgewicht dan in 1980. De cursus van Thuiszorg Groot Rijnland richt zich op de oudste helft van deze leeftijds categorie, legt diëtiste Charlotte Leendertse uit. Bij kinderen on der de acht jaar ontbreekt zelfinzicht nog en boven de elf wordt het lastig vanwege de pu bertijd. „Dan steken andere pro blemen de kop op en is een speelse cursus niet meer aan hen besteed." Tijdens de bijeenkomst wordt de groep gesplitst. De ouders gaan met Wendt mee naar een ander lokaal om wat dieper op de eetgewoonten van de kinde ren in te gaan. De kinderen pra ten met orthopedagoge Jeanette Anker over wat je tegen pesten kunt doen. Want naast lichame lijke klachten veroorzaakt over gewicht vaak ook psychische problemen. Dikke kinderen worden sneller gepest, kunnen meestal niet goed meedoen met sport en hebben vaak meer moeite om leuke kleren te vin den. Het zelfvertrouwen kan Elvin, Maarten, Danny en Juan hebben het advies van de diëtisten opgevolgd en de afgelopen week allemaal wel wat zoete of vette versna peringen laten staan.Foto: Henk Bouwman daardoor afnemen en dat leidt soms zelfs tot depressies. Maarten, Juan, Dewi, Danny en Elvin hebben daar geen last van. Het zijn allemaal actieve en le venslustige kinderen. Als Maar ten al wordt gepest, gaat het niet over zijn gewicht maar over zijn bril of over zijn zomersproeten. Sommige pesterijen pikt hij wel, andere niet. „Als ze tegen mij zeggen dat ik een brilsmurf ben word ik boos, maar als ze me voor Harry Potter uitmaken laat ik het erbij. Want dan hebben ze eigenlijk gelijk, het is ook wel een Harry Potter-bril." Juan heeft net als Danny slechts af en toe last van pestkoppen. „Maar ik ga wel altijd snel hui len." Vind je dat dan niet verve lend, wil Danny weten die daar ook wel eens last van heeft. „Nee, zo ben ik nu eenmaal." Danny vindt het wel lastig. „Je geeft ze dan toch hun zin." Daar is Elvin het mee eens. Pesten doe je om iemand aan het hui len te maken of boos te krijgen. Elvin heeft er weinig last van. „Het zijn allemaal ukkies verge leken met mij. Ook de jongens uit de oudere klassen. En ik sla ook. Zeker als ze me bolle noe men. Dan krijgen ze een mep en dan houdt het snel op dat ge pest." Danny wil dat ook wel eens proberen. Maar Jeanette brengt de jongens op andere ge dachten. „Waarom zouden jullie stituut Clingendael verbonden Mid den-Oostendeskundige Ruud Hoff en de Koerdistaanse vluchteling Jam al Kadir uitgenodigd. Hij was de enige van de aanwezigen die er openlijk voor uitkwam dat hij hoop te op een Amerikaanse inmenging. Alleen zo kan er een einde komen aan een regiem dat talloze doden op zijn geweten heeft", zei hij. „Ik kan best voor een jaar of twee onder een witte vlag van de Verenigde Naties functioneren." De vier gasten waren het over maar één ding helemaal eens: er komt oorlog in en tegen Irak. Maar op welke gronden? Al-Sawad denkt dat het de regering-Bush alleen maar om de olie te doen. „Als de Verenig de Staten aanvallen, komt er een militaire regering en daarna een burgeroorlog tussen de verschillen de Iraakse bevolkingsgroepen." Ook Van Rossem haalde hard uit naar Bush. Het ligt volgens hem aan Bush' 'conservatieve regering met een conservatieve agenda' dat er oorlog komt met Irak. „Als er ie mand is gezegend door 11 septem ber dan is het George Bush junior, want die geeft hem nu aanleiding om oorlog tegen Irak te voeren." Pijnlijk werd het toen de Koerd Ka dir en de Zuid-Irakees Al Sawad el kaar - verbaal - in de haren vlogen. Dat was toen duidelijk werd dat Al Sawad de Koerden na het eventuele verdwijnen van Saddam Hoessein geen eigen zelfstandige staat gunt. Kadir: ,Als je Saddam kwijt wilt en vrijheid en democratie in Irak voor staat, moet je de wens van het volk respecteren. De Koerden willen een eigen staat." Maar Al Sawads aan dacht ging alleen maar uit naar de vraag hoe Irak gevrijwaard kan blij ven van 'coca cola en Mc Donald's'. „Wij kunnen zonder Amerika ver der", zei hij. Kadir: „Maar met Sad dam Hoessein? Ik wens je succes." Met of zonder Hoessein, Midden- Oostendeskundige Hoff houdt in het geval van oorlog rekening met Vietnam-achtige proporties'. Een langdurige oorlog dus. „Het is ge makkelijker om een oorlog te begin nen dan te beëindigen." grondgebied wordt vervoerd, al is het alleen maar om de eigen bevol king te beschermen. „Er gaan nu ook gevaarlijke stoffen over de weg. Munitie, om maar wat te noemen. Een gemeente moet dat weten, zo dat ze goed in actie kan komen als er een ongeluk gebeurt." SP-fractie- voorzitter Paul Day heeft inmiddels vragen gesteld aan het college of er transporten plaatshebben, wat het college daarvan weet en waarom het - als het vervoer inderdaad plaats heeft - daar de gemeenteraad nog niet over heeft ingelicht. De SP wil binnenkort in Leiden handtekeningen ophalen om zijn eis aan het gemeentebestuur kracht bij te zetten. Initiatieven voor 'oorlogs- vrije gemeenten' zijn inmiddels ook begonnen in de meeste grote ste den, en gemeenten als Weert, Vlagt- wedde, Steenwijkerland en Schijn- del. Het college heeft op dit moment niet de behoefte om in het Leidsch Dag blad te reageren Lorentzhof blij Lorentzhof heeft een nieuwe com puter! Het bestuur van de Stichting Beheer Het Leidse Volkshuis nam gisteravond tijdens een vergadering razendsnel een besluit en betaalt de aanschaf van een computer voor het zorgcentrum tot een maximum van 2.000 euro. Afgelopen weekein de werd de computer uit het inter netcafé in Lorentzhof bij een inslui ping gestolen. Geld van de verzeke ring zat er niet in omdat er geen sporen van braak waren. De bewoners waren daardoor gedu peerd. Geen elektronisch contact meer met familie en geen mogelijk heid meer om administratie te doen voor bijvoorbeeld de cliëntenraad. Gelukkig zit het hart op de goede plek bij de bestuursleden van de stichting. Onder het motto 'we kun nen de veelal oudere bewoners van Lorentzhof niet in de steek laten' is besloten een nieuwe computer te schenken. Bravo! Wim Wegman/Eric-Jan Berendsen irvan debat over een mogelij- i Irak, gisteravond in het ifé De Grote Beer aan de ibrandtstraat, is uitge- en anti-Amerikamanifes- menkomst had veel weg I 'nerale repetitie voor de II instratie zaterdag in Am- lü%t kwam vooral door de IteitTan de van televisie be- oeten j^a-deskundige Maarten esfpi en de Irakese vluchte- J^jver Mowafik Al-Sawad. imst was georganiseerd een aan Groenlinks ge- 8e ;erenorganisatie. Dwars Tekers behalve Van Ros- u enfowad ook de aan het In SP-fractievoorzitter Paul Day heeft het college gevraagd of er militaire transpor ten over Leids grondgebied gaan. Foto: Chris Helgren/ Reuters |n Kramp aarten steekt trots zijn rtjs diëtiste Marja pgt wie zijn eetge- heeft aangepast. Hij uds de chocoladevla (snoept hij minder, en B fijngestampte zoetjes in suiker. Wendt knikt dering. „Maar", drukt jje op het hart, „af en üketf we! een lel<ker toetje er isfr" i zittkjigt met tien anderen van Thuiszorg Groot 311 %oor kinderen met bt. Gisteren was de et oijenkomst in het ge ldende thuiszorginstelling n ^«gravenlaan. De kin- >ver%enthousiast mee. Al- iaal!ten ze de afgelopen derla^t zoete en vette ver- [1 eetin staan. Dat is goed, 1111 va Wendt, als het maar demi dieet gaat lijken. Het /ancjg cursus is de kinde- 1denj speelse wijze te le- n woonde voeding is. ziende een goed eetpa- rcodie leren krijgen ze op e uni|jjd wellicht minder oekiiL „Nu heb ik het nog dentin de hand", zegt El- s eerfcr. „Als hij straks met Ireifl eiden zichzelf uit tot vrije gemeente. Met spe- aan de gemeentegren- Val huwde het gemeentebe- een die het idee had om nnen ïn in Leiden op te stellen, ■clop let was toegestaan. Met ?ld. H ombommen zijn er, voor ,t mei aid, niet opgeslagen in le joe de Burcht is nooit inge- d ïceerbasis voor op het Ueglü erichte strategische kem- af va jit in agde actie krijgt binnen- ïeer ^o'g. als het aan de SP in rs g vine een ruimt Niet over kernwapens, 'cifpak speelt sinds de val van Muur aanzienlijk min- >pa. De SP heeft een actu- op het oog rond de van de wereldvrede: de jouw van de Amerikanen Isen in de Perzische Golf. SP zijn de Geallieerden len deel van hun materi- schappen vanuit Europa ngen naar de Golf. Daar- de havens van Rotter- twerpen ongetwijfeld ge- noedt de SP. De kans dat die militairen en spullen over Leids grondgebied komen, al is het alleen maar omdat ze over de rijkswegen worden gereden, staat deze partij niet aan. Als protest tegen de drei gende oorlog vraagt de SP daarom het gemeentebestuur uit te roepen tot 'Oorlogsvrije gemeente'. Wat houdt dat in? Moet het college van burgemeester en wethouders straks alle vrachtwagens meteen Amerikaans of Engels nummerbord laten controleren? Zover wil Bart Vermeulen, lid van het partijbestuur van de Socialisti sche Partij niet gaan. „Dat lijkt me ook verschrikkelijk lastig. Je kunt moeilijk de rijksweg afeetten en alle vrachtwagens doorzoeken." Toch vindt Vermeulen dat de gemeente alles moet doen om de transporten tegen te houden en die zeker niet oogluikend moet toestaan. „De meerderheid van de Nederlandse bevolking is tegen die oorlog, zo blijkt uit opiniepeilingen. Waarom moeten we er dan wel aan meewer ken?" De gemeente moet in elk geval we ten wat er op de wegen op haar De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 ïome 1 beli eeft zeg \va

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15