LEIDE >pen tegen kinderleed Protestknutselen in stadhuis ollege spreidt domheid tentoon Rjifjxl StCUXlt cifwijzill2 Wïlül REGIO R1 I eukje! el Gesjeesde student stalkt rechter Raad van State donderdag 13 FEBRUARI 2003 ■re kinderen Wijkcentrum Roomburg voert actie tegen sluiting ^operatie ifjk onnodig' SJo(Ü#)assoPerat'es zi'n misschien niet üddii Nieuwe therapieën ■..Quairoor zorgen dat het ïjn eiy- een omleiding een vaatverstopping. :ht a^|t je Amerikaanse 1 en er Douglas Losordo. et 'ucbp een driedaags in- 1 Deny congres in Leiden, /eekeL, begint, over zijn Bt Mfoaar een 'natuurlij- ieeft tt Het gaat er daarbij k we«met gen diameter /erzajhonderdsten van ernaar te laten groeien In h^en van enkele milli- ^^^jrsnee. Artsen willen oUantjijke groei sturen, 'erdajjen loopt een onder- ileefvjeze methode. Het den vires is geheel gewijd He?ming en is georga- verty. onder meer het 8e tomen deskundigen gereld, vooral uit de VS. door Wim Wegman leiden - De grote leestafel in de hal van het stadhuis was giste ren voor eventjes een buurthuis, met nogal ongewone activitei ten. Ouderen legden er een pro testkaartje, kinderen maakten protestvlaggetjes, vrouwen klei den er een protestbeeldje en de teken- en schetsclub maakte er een protesttekening. Om kort te gaan, wijkcentrum Roomburg protesteerde gisteren op speelse wijze tegen de dreigende slui ting van het nieuwe buurthuis bij de hockeyvereniging Room- burg. De LWO gooide enkele weken geleden de knuppel in het hoen derhok. De welzijnsorganisatie moet bezuinigen en zegt daar door geen geld meer te hebben voor de gastvrouw van het buurtcentrum. Zij moet aanwe zig zijn als het buurtcentrum open is, als aanspreekpunt voor gebruikers en om bij kinderacti viteiten een oogje in het zeil te houden. Volgens de LWO wei gert de gemeente om in de toe komst geld op tafel te leggen voor deze medewerkster. Zon der gastvrouw is het volgens de LWO niet verantwoord om het centrum open te houden. Bij de buurtbewoners is de drei gende sluiting als een mokerslag aangekomen. Het wijkcentrum is nauwelijks een jaar geleden met veel feestelijk vertoon ge opend en gold, door de nauwe samenwerking met hockeyver eniging en kinderopvang, als de toekomst voor het buurthuis werk. Bij de bewoners van de Burgemeesters- en Professoren- wijk kwam het nog eens extra hard aan omdat het voor de vierde keer in 20 jaar is dat een buurthuis daar op straat komt te staan. De actie in het stadhuis werd gisteren bijgewoond door vele tientallen volwassenen en kin deren uit de wijk. Al knutselend, plakkend, kaartend en kleiend ondersteunden ze de oproep uit de wijk om het centrum open te houden. Gerard Bakker van het actiecomité Behoud Roomburg: „We wilden het niet lijdzaam over onze kant laten gaan. Als we ten ondergaan, moeten we maar strijdend ten onder gaan." Als blijk van protest overhandig den de boze wijkbewoners aan manager Elly van der Horst van de LWO en aan gemeente woordvoerder Fons Delemarre - die namens wethouder Hans Buijing optrad - twee grote en veloppen met handtekeningen. Delemarre kwam trouwens niet helemaal met lege handen. Ten eerste liet hij koffie, thee en li monade aanrukken voor de buurtbewoners. Maar belangrij ker, hij had een brief bij zich waarin wethouder Buijing nog eens onderstreepte wat hij eer der tijdens een commissieverga dering al had gezegd: de ge meente laat het buurtcentrum niet dichtgaan. Van der Horst heeft de hoop dat de gemeente en haar welzijnsor ganisatie er morgen tijdens een gesprek uitkomen. „Het is in elk geval duidelijk dat er grote be hoefte is aan een buurtcentrum in Roomburg. Dat is vanmiddag wel gebleken. Maar het feit blijft dat wij moeten bezuinigen. Daar moet een oplossing voor komen." Secretaris J. Burgmeijer van de Vereniging Professoren- en Bur- gemeesterswijk, die de actie van zijn buurtgenoten van harte on dersteunt, legt de schuld van het conflict geheel bij de LWO. „Het is een stomme streek van de LWO. Het is onzin dat de zaak na driekwart jaar alweer dicht- Al knutselend, plakkend, kaartend en kleiend ondersteunden de actievoerders de oproep uit de wijk om wijkcentrum Roomburg open te hou den. Foto: Hielco Kuipers gaat. Ze moeten het maar oplos sen." Merel ten Braak, die met haar zelfgemaakte protestbord door de hal van het stadhuis huppelt, vindt juist dat Leiden fout zit „Ik vind het stom dat de gemeente Roomburg wil sluiten. Hartstikke stom!" PvdA-columnist hekelt gemeentelijke boycot Leidsch Dagblad wegman columnist en Ed van der Veen ter aan met de ma il het Leidse college vecht met het ilad over een decla- Van der Veen wekelijkse e-mail- van zijn partij het en W 'belachelijk' dij meent boven- college hiermee „j? thos zijn domheid idt, danwel zijn voor de burgers (of vertentie) Anft» Bel: 589 88 87 allebei tegelijk).' Burgemeester en wethouders van Leiden zijn woest op deze krant na een artikel waarin raadslid J. de Coo (LWG/De Groenen) zegt dat het college in Leiden - net als burgemeesters kandidaat H. Groen destijds in Amsterdam - feestjes laat beta len door gemeentelijke dien sten. Burgemeester en wethou ders waren nog eens extra ver bolgen omdat deze krant hun niet direct om een reactie vroeg. Sindsdien krijgt het LD alleen nog het wettelijk minimum aan informatie van de gemeente. In de praktijk betekent dit dat geen enkel verzoek om extra informa tie wordt ingewilligd. Van der Veen zegt in zijn co lumn alle ophef niet te begrij pen. „De Coo is een raadslid dat door de wethouders en vele raadsleden weinig serieus wordt genomen en in vergaderingen door wethouders als Pechtold en Hillebrand met plezier wordt afgeserveerd. Dat raadslid wordt nu plotsklaps door het college heel serieus genomen." Dat de uitlatingen van De Coo niet kloppen, staat voor Van der Veen trouwens wel vast. „Je hoeft niet gedetailleerd op de hoogte te zijn van het uitgaven patroon van het Leidse stadsbe stuur (één keer een gemeentelij ke receptie bijwonen is voldoen de) om te weten dat het geen losbollen zijn." Het voormalige PvdA-raadslid meent dat het college in de krant voldoende aan bod is ge komen toen het een dag later zijn reactie mocht geven. Als het meer had gewild, had het de kwestie verder publiekelijk moe ten afhandelen tijdens een openbare raadsvergadering. Maar „meer nog dan anderen is het Leidse college zelf in staat zichzelf schade toe te brengen. Slechte communicatie en slech te verhoudingen zijn daafbij sleutelbegrippen, of het nu gaat om raadsleden, de regioge meenten, instellingen en andere gesprekspartners in de stad, en de Leidse burgers. Daar kunnen we nu de pers aan toevoegen als gevolg van een door het college geforceerd conflict. Een eenvou dig gesprek in plaats van een op hoge toon gestelde brief had de lucht meteen kunnen klaren. En als het college verwacht dat an deren direct op zijn brieven adequaat reageren, wil het er dan voor zorgen dat aan de ge meente gerichte brieven ook per omgaande op adequate wijze worden beantwoord." De strafmaatregel van het colle ge vindt Van der Veen ook on zinnig. „Want wie worden er nu feitelijk getroffen door de boycot van het Leidsch Dagblad. De krant zelf nauwelijks. Want de journalisten blijven gewoon hun dagelijkse werk doen met het vullen van hun krant met nieuws. Wie de Leidse wethou derscultuur een beetje kent, waarbij de status in hoge mate afhangt van hoe vaak je in de krant komt, weet dat de wet houders nu bezig zijn met een zeer pijnlijke vorm van maso chisme. Dat wordt ze op subtie le wijze ingewreven, elke keer wanneer onder een artikel in het LD de waarheidsgetrouwe me dedeling staat: De gemeente wil niet op de kwestie reageren." De gemeente heeft op dit mo ment niet de behoefte om in het Leidsch Dagblad op Van der Veens column te reageren. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Oud-wethouder C. Waal is nu al afgevallen in de race om het burgemeesterschap van Lei den omdat een aantal Leidse wethouders hem niet ziet zitten. Raadsleden vinden dat geen punt. Ze begrijpen dat de ver trouwenscommissie rekening houdt met de wensen van het college. Vooral Pechtold en Hillebrand kunnen niet goed overweg met Waal. Als columnist van het Leidsch Dagblad heeft Waal zich regelmatig laatdunkend uitgela ten over de kwaliteiten van Pechtold als wethouder kunst en cultuur. En Hillebrand en Waal zijn, hoewel partijgenoten, grote politieke rivalen. Waal hield als burger en als voorzitter van onder meer de Vereniging Oud Leiden bouwplannen tegen (Aalmarktproject en Koninklijk Militair Invalidenhuis) waarbij Hillebrand nauw was betrokken. Met beide plannen was veel po litiek prestige van Hillebrand ge moeid. Op de felle kritiek op het func tioneren van de vertrouwens commissie van haar partijge noot E. van der Veen, tevens co lumnist van de website van de Leidse PvdA, zegt voorzitter van de vertrouwenscommissie Broeyer dat de negen fractie voorzitters „unaniem nog zo ge charmeerd kunnen zijn van een bepaalde kandidaat. Maar als wethouders niet met hem of haar willen of kunnen werken, dan schiet dat niet op. Het lijkt mij ook beter dat je dat vaststelt tijdens de procedure dan na de benoeming. En ja, ik vind dat de vertrouwenscommissie volko men dualistisch opereert. Y. van Delft van Groenlinks deelt het standpunt van Broey er. Ze herinnert eraan dat alle 'gewone' raadsleden de benoe mingsprocedure hebben uitbe steed aan hun fractievoorzitter. „Die moet daarin dus zijn eigen afweging kunnen maken en ik vertrouw erop dat hij dat goed doet. Zou de commissie Peppi en Kokki naar voren schuiven, ja, dan ga ik daarmee niet zo maar akkoord." Ze voegt er nog aan toe dat ze vindt dat bij de beoordeling van kandidaten 'de kwaliteiten' voorop moeten staan, maar dat ze zich kan voorstellen dat bezwaren van wethouders 'meewegen'. Ze er kent dat het stellen van de hij- erin-ik-eruit-kwestie, zoals Pechtold nu zou hebben ge daan, veel verder gaat dan een advies, maar ze wil daar niet verder op ingaan omdat ze zich niet over sollicitanten mag uitla ten. Opvallend is wel dat Van Delft niet weet dat Waal in 1999 en 2000 een column in deze krant heeft gehad. Ze kan daar om ook niet beoordelen of Waals stukjes voldoende reden kunnen zijn voor een blokkade. Fractiegenoot G. van Hees deelt de visie van Van Delft. Zelf zegt hij Waal 'een puike vent' te vin den. En hij is onder de indruk van zijn cv en van de veelheid aan functies die Waal in de Leidse samenleving vervult. „Maar je hebt toch een groot probleem als een kandidaat op de irritatiespieren van collegele den werkt. Ik heb het zelf ook wel meegemaakt bij de vakbond waar ik werk, dat een sollicitant op papier de ideale man lijkt, maar dat zodra je hem spreekt of zodra je anderen over hem hoort spreken, je direct weet dat je hem niet moet aannemen. Ik bedoel: Zalm en Melkert samen, dat werkt ook niet, dat weet ie dereen." D66-raadslid P. Bootsma is ui terst behoedzaam bij de beant woording van de vragen die hem worden gesteld. „Ik word geacht mij in dit stadium niet met de benoemingsprocedure te bemoeien." Na veel heen en weer gepraat wil hij kwijt dat hij het 'zo zijn voor- en nadelen' vindt hebben dat wethouders als adviseurs aanschuiven bij de vertrouwenscommissie. „Voor deel is dat je zo op tijd te weten kunt komen of een kandidaat in het college past, of er met hem kan worden samengewerkt. Want als pas na de benoeming blijkt dat dat niet het geval is, is het heel moeilijk om je van de burgemeester te ontdoen." „Maar", voegt hij toe, „het na deel is dat oude vetes weer kun nen oplaaien." Vetes, waarvan, zo zegt Bootsma, hij niet kan beoordelen of ze echt niet met zand kunnen worden bedekt. lex Korstanje wint prijs van Terre des Hommes mhoven ■^3 [zei dat jongeren zich •rgen maken over hun mobieltje en IftF is? Alex Korstanje, 25 |het ROC in Leiden, {edicht over het kin wereld en bewerkte paar bevriende rap- :iek. Met hun rap- jlen lives' sleepten de renprijs Young Crea- de wacht. Gevolgd tra's van muziekzen- ze volgende week (e maken over kin- India. nje(18) noemt zich .i maar wel een dich- 'xlicht over gestolen ten erigf ^jj anderhalf jaar jerlanrt bleef op de plank ;luicf;Ws de meeste van frconf®" Tot Korstanje dis; 3 ^.e Young Creative l jongerenprijs van ere hulporganisatie lommes, radio 538, ministerie van bui- (Fr.);4kea 1 vanjde ik twee vrienden. proj^n al een tijd een >4 mc ric^ten en door te :ppnhLhun hiphop- ft zei: cc,,uJen nummer en dan eindelijk de bood- |even." lijk van een gedicht s; 10. naken, zegt Korstan- >et ook flowen." Sa- en; 8.rthur uit Leiden (ar- l DNA) en Jon Taiifa am Mic-nificent) aven om die flow in i te krijgen. Op het allerlaatste moment leverde hij zijn demo in. Binnen een week had hij een telefoontje van Terre des Hommes dat hij de eerste ronde was doorgekomen. Korstanje legt de lat hoog. Hij wil met Stolen lives niets meer en niets minder dan „laten zien wat het globale probleem is van de wereld. Kinderarbeid, pros titutie, de kloof tussen arm en rijk, inhalige staatslieden, het komt allemaal aan bod in het rapnummer. „Ik ben al van jongs af aan bezig met dit soort dingen. Ik ben zelf geadopteerd, dat is wel belang rijk denk ik. Toen ik tien maan den oud was, kwam ik uit Co lombia in Nederland. Het leven hier is goed. Toch kon ik niet vergeten waar in vandaan kom. Ik wil zo leven dat ik geen asoci aal persoon word. Colombia is één van de gevaarlijkste landen op de wereld. Ik hield vroeger al spreekbeurten over straatkinde ren in Afrika en over Amnesty International. Ik heb ook altijd bewondering gehad voor histo rische verhalen over grote we reldleiders." Nederland vindt Korstanje 'een lekker, vrij land', maar hij maakt zich zorgen over de verharding van het leven, vooral in de Randstad. Hij hoopt dat Stolen lives als single uitkomt, zodat jongeren aan het denken wor den gezet. „Mensen kunnen zo veel doen tegen misstanden. Ze kunnen oude kleding naar de kledingbak brengen. Wat socia ler met elkaar omgaan. Elkaar wat minder vaak op de bek slaan, misschien." Een beetje meer solidariteit doet de wereld goed, denkt hij. „Veel terrorisme ontstaat omdat de grote landen mensen in de steek hebben gelaten. Ik keur het niet goed hoor, maar terrorisme komt wel ergens vandaan. Zo lang alles in de wereld niet gelijk is verdeeld, zul je altijd terroris me houden. Als Al-Qaida eruit ligt, staat er wel weer een nieu we groep op. Mensen accepte ren niet eeuwig dat ze zo wor den behandeld. De hongers nood in Afrika vergeten we straal, omdat de kwestie-Irak blijkbaar interessanter is." Deel van de prijs is een uitwisse ling met India. Daar ontmoet Korstanje zijn Indiase collega prijswinnaar en schiet hij met de MTV-filmploeg een reportage over kinderarbeid. „Het is, sinds Colombia, de eerste keer dat ik ga vliegen. Helaas mag er maar één persoon mee, maar omdat ik een beetje the mastermind be hind all ben geweest, mag ik mee", zegt Korstanje grijnzend. Omdat hij niet met lege handen uit het vliegtuig wil stappen, be sloot hij ook nog eens een inza melingsactie te houden voor kinderen in Indiase steengroe ven. Hij bedacht daarvoor een „waterdicht, niet-fraudegevoelig systeem, want mensen willen best wat geven, als ze maar we ten waar het heengaat." „Ik wilde daar niet alleen maar als winnaar heen om een repor tage te maken met cameraploe gen. Daarmee schieten die men sen niets op. Veel mensen willen best wat doen, maar denken: wat schiet je ermee op als je één euro geeft? Die ene euro maakt juist een heleboel uit, want die is er daar vijf waard. Die twee euro waar we nu een biertje ex tra van drinken zodat we dron ken naar huis gaan, kunnen we ook in onze zak houden. Dan hebben we de dag ema geen ka ter en zijn die mensen gehol pen. 7p denk ik erover." Alex Kors tanje: „Mensen zouden el kaar wat minder vaak op de bek moeten slaan." Foto: Hielco Kuipers den haag - Een in Leiden wo nend voormalig lid van de Raad van State en haar echtgenoot zijn jarenlang gestalkt door een predikant en zijn zoon uit Al phen aan de Rijn. Voor deze stalking is de zoon gisteren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur en drie maanden voorwaardelijke celstraf. De voorwaardelijke straf moet ervoor zorgen dat de zoon stopt met het hinderlijk belagen van de rechter van de Raad van State en haar man, die eveneens pre dikant is. Beide slachtoffers kre gen van de rechter ieder een be drag van 1775 euro aan schade vergoeding en smartengeld toe gewezen. De straf van de politie rechter is lager dan de 180 uur werkstraf die de officier van jus titie eiste. Het voorwaardelijk deel van de straf en het smar tengeld zijn wel gelijk aan de eis. Voor de rechter van de Raad van State en haar man was de stal king jarenlang een aanslag op de kwaliteit van hun leven. Het echtpaar was het slachtoffer van telefoonterreur tijdens de nacht en vroege ochtend. Daar bleef het niet bij. Per post kwamen tal van ongevraagde bestellingen binnen zoals een pakket met erotische lingerie en inconti nentieluiers. De rechter en do minee werden eveneens gecon fronteerd met ongewenste af schrijvingen voor goede doelen. Tot hun verbijstering zagen zij bijvoorbeeld op hun bankaf schrift een afschrijving van dui zend gulden voor de stichting Molukkers in Nederland. Het kostte hen veel tijd om te rege len dat de pakketten retour gin gen en het afgeschreven geld op de giro terugkwam. De stalking begon in 1999 nadat de Raad van State een uitspraak had gedaan in een door de zoon aangespannen rechtszaak. De man was naar de rechter gestapt omdat hij het niet eens was met de uitslag van een tentamen voor zijn studie sociale geogra fie. De uitspraak van de Raad van State was negatief voor de man. Onder de uitspraak stond de naam van de Leidse rechter, die verantwoordelijk was voor de uitspraak Door een telefoontap lukte het KPN de beller op te sporen. De gesprekken kwamen uit de wo ning van een andere predikant uit Alphen aan de Rijn en zijn zoon. De Alphense predikant was boos op zijn Leidse collega omdat deze zich te veel zou in spannen voor de Samen-op- wegkerk. Voor de Leidse domi nee was deze ontdekking reden om de Alphenaar voor een ker kelijke tuchtcommissie te da gen. Deze veroordeelde de stal- kende predikant tot een voor waardelijke ontzegmng uit het ambt voor de duurvan een jaar. De Alphenaar kon zijn veroor deling niet verkroppen en pleeg de zes weken na de uitspraak zelfmoord. Zijn zoon ging echter vanaf enkele uren na de uit spraak tot op heden onvermin derd door met stalking. (advertentie) Jde stelling Elke jarige 100-phisser heeft recht op een bezoek van de burgemeester II Geef uw mening www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13