ECONOMIE Omzet ei winst DS! gedaald AH profiteert van spaarzaamheid NederlandF; Vandalisme vaker oorzaak vertragingen op spoor Greenspan ziet hei na afloop kwestie Brabant begint pr< met flexibel bust< Garantium Groep uit Alkmaar sleept Dexia Bank voor rechter Brood niet genoeg voor bakkers Hijsen bij Grolsch Verkoop divisie drukt resiJ Massaal weigeren WW toegestaan Rotterdam - De uitkeringsin stantie UWV heeft in 2002 te- -Vecht gehandeld door 288 werk- nemers van de havenpool SHB 'een WW-uitkering te weigeren. Ook mocht de dienst 650 werk nemers op hun uitkering kor ten. Dat heeft de Inspectie \Verk en Inkomen (IWI) ge meld. De SHB wilde uit de fi nanciële problemen komen door circa 950 werknemers te ontslaan en daarna terug te ne men als oproepkracht: SHB zou hun WW-uitkering tot 100 pro- pent aanvullen. Die opzet ging niet door, omdat de UWV mis bruik van de werkloosheidswet ponstateerde. Rabo verlaagt hypotheekrente utrecht - De hypotheekrente blijft dalen. Rabobank rekent vanaf vandaag voor de meeste leningen 0,1 tot 0,3 procent minder. Nog geen maand gele den verlaagden diverse banken, waaronder Rabobank, de rente ook al. Rabobank rekent voor een doorsnee hypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar 4,4 procent rente. Bij 10 jaar is dat 5,2 procent. Shell verhoogt brandstofprijzen den haag - Marktleider Shell heeft gisteren de prijzen van benzine en diesel flink ver hoogd. De adviesprijzen zijn 2 cent per liter gestegen. Een liter euro ongelood komt op 1,205 euro. Super plus kost bij de Shell-pomp nu 1,259 euro en diesel komt op 83,9 eurocent per liter. Shell hanteert de inter- nationale productnoteringen als leidraad voor de prijzen van autobrandstof. Ruwe olie is de afgelopen tijd flink in prijs ge stegen door de dreiging van een oorlog tegen Irak. Makro sluit zes winkels in Taiwan taipei - De Nederlandse zelfbe dieningsgroothandel Makro heeft zijn zes winkels in Taiwan gesloten vanwege tegenvallen de omzetten. Aan het eind van de maand zullen ongeveer 730 medewerkers worden ontsla gen. De Makro's gingen van- 1 daag niet open en op een win kel in de hoofdstad Taipei hing een briefje met de mededeling dat er van 19 tot 25 februari uit verkoop wordt gehouden. Be halve in Taiwan heeft Makro, eigendom van SHV, vestigingen in Thailand, Indonesië, Malei sië, de Filipijnen en China. Op zijn website zegt het bedrijf dat de zaken slecht gaan in Taiwan en Maleisië. Philips met BenO in dvd-bedrijf Amsterdam - Het elektronica- concem Philips richt met het Taiwanese BenQ een nieuwe onderneming op om een snel lere generatie dvd-opname-ap paraten te ontwikkelen. Het nieuwe bedrijf zal Philips BenQ Digital Storage gaan heten. Het Nederlandse concern krijgt 51 procent van de aandelen in handen, de Taiwanese onder neming de rest. Het is de be doeling dat het samenwer kingsverband een marktaan deel van 15 procent krijgt. De jiuidige markt voor dvd-appa- raten is 8 miljard euro waard. Philips en BenQ hopen kosten te besparen en van eikaars ken nis te profiteren. EU duikt in klacht over Windows XP brussel - De Europese Com missie zet haar tanden in een aanklacht die concurrenten van Microsoft hebben ingediend. Producenten zoals Nokia en Sun Microsystems, verenigd in de CCIA, beschuldigen de soft waregigant van monopolisti sche praktijken met zijn bestu ringssysteem Windows XP op nieuwe groeimarkten zoals mo biele telefonie en webdiensten. Volgens de woordvoerster van EU-concurrentiecommissaris Monti zal de klacht worden on derzocht. Dat onderzoek staat los van een ander onderzoek naar de koppeling van Windows met andere Micro- soft-producten zoals Media Player. Ex-topman Yahoo vrijgesproken parus - Ex-topman Timothy Koogle van internetbedrijf Yahoo is door een Franse recht bank ontslagen van rechtsver volging in een zaak over ver meende verheerlijking van na- zi-propaganda. Koogle was aangeklaagd omdat op de vei lingsite van Yahoo nazi-spullen zoals uniformen te koop wer den aangeboden. Volgens de aanklacht zou de ex-topman ,zich hebben schuldig gemaakt aan het rechtvaardigen van misdaden tegen de menselijk heid en het tentoonspreiden van nazi-emblemen en andere prullaria. den bosch - Op de Bakkerijdagen in Den Bosch, die tot en met vandaag worden gehou den, is er veel aandacht voor marketing. ,Van gewoon wit en bruin brood bakken kun je niet meer leven", aldus Jan Westenbroek, directeur van het Nederlands Bakkerij Cen trum. Je moetje onderscheiden. Bakkers redden het als ze zich specialiseren, bijvoor beeld door zich te concentreren op belegde broodjes met een lunchroom of een zelfbe dieningszaak, of als ze het in schaalvergroting zoeken." Verder draait de beurs ook om vakmanschap. Op de foto bekijkt een bezoeker een van massief gebeeldhouwde olifant van witte chocolade. De olifant is gemaakt door Frendy van Eek uit Nijmegen die mee dingt naar de 'Dutch Pastry Award 2003'. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Dylan de Gruijl utrecht - Vandalisme op het spoor zorgt steeds vaker voor treinvertragingen. Vo rig jaar moesten machinisten zo'n dui zend keer plots op de rem trappen van wege incidenten, zoals obstakels op de rails en vernielde schakelkasten. Dat is een stuk meer dan in 2001. Toen veroorzaakte vandalisme zevenhonderd keer treinvertragingen. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van ProRail, die verant woordelijk is voor de railinfrastructuur. Volgens ProRail is de veiligheid niet in het geding. Voorwerpen op het spoor - meestal muntjes die elektrische appara tuur ontregelen of stenen - vormen zel den gevaar voor ontsporing. Ook zijn schakelkasten zo beveiligd dat seinen au tomatisch op rood springen als de appa ratuur wordt gesloopt. Gevaarlijke incidenten door vandalisme doen zich wel voor, maar vormen uitzon deringen. Zo botste in oktober bij Bergen op Zoom een trein op een elektrisch per ronwagentje dat dwars op een spoorweg overgang stond. Ook komt het spora disch voor dat winkelwagentjes op de rails worden 'geparkeerd'. ProRail zei enkele maanden geleden al ernstig bezorgd te zijn over het grote aantal storingen dat mensen veroorza ken. Zo'n 45 procent van alle treinvertra gingen komt door zelfdodingen, verniel zucht en mensen die langs het spoor wandelen. Nu blijkt uit de cijfers over 2002 dat alleen het vandalisme opvallend sterk stijgt. Om vandalisme en zelfdodin gen tegen te gaan plaatst ProRail sinds vorig jaar hekken en beveiligingscamera's langs trajecten waar zich vaak incidenten voordoen. Voor extra maatregelen zijn nog geen plannen. Het is volgens ProRail ook on doenlijk alle trajecten te beveiligen.Als mensen bij het spoor willen komen lukt ze dat toch wel. „Ze klimmen over de hekken of knippen ze kapot. Het is voor gekomen dat ze de hekken gewoon neer halen." NS, die het reizigersvervoer regelen, zeg gen verontrust te zijn over het stijgende vandalisme. „Het kan leiden tot vervelen de situaties", aldus een NS-woordvoer- der. NS en ProRail geven samen voorlichting op scholen over de gevolgen van vanda lisme op en rond het spoor. Reizigersver eniging Rover vindt het toegenomen van dalisme een 'ernstige zaak' en pleit voor meer aandacht voor de opsporing van daders. „Vandalen maken zich schuldig aan poging tot doodslag", vindt woord voerder Spitshorst enschede - Hijsen bij Grolsch. Niet in de figuurlijke, maar in de letter lijke zin. Veertien nieuwe opslagtanks met een capaciteit van 5.000 hectoliter per stuk zijn de afgelopen dagen met een 500 ton zware kraan in de gist- en lagerkelder van de nieuwe brouwerij langs de A35 bij Enschede gehesen. In de 25 meter hoge tanks kan het gerstenat na het brouwproces vier tot zes weken rijpen. In de loop van het jaar worden nog eens 36 tanks uit de huidige brouwerijen in Groenlo ver huisd naar het nieuwe complex. Foto: GPD/Frans Nikkels heerlen/anp - Het chemiecon- cern DSM heeft in 2002 een om zet behaald van 6,7 miljard euro tegenover 8 miljard euro een jaar eerder. De nettowinst kwam uit op 1,2 miljard euro, waar in 2001 1,4 miljard euro onder de streep stond. Dat heeft het bedrijf van ochtend bekendgemaakt. De jaarcijfers zijn beïnvloed door de verkoop van de petro chemie aan het Saudische Sabic in 2002 en het belang van Ener gie Beheer Nederland (EBN) aan de staat in 2001. De nettowinst over 2002 bestond voor 840 mil joen euro uit bijzondere posten. De verkoop van de petrochemie leverde een boekwinst op van 936 miljoen euro. Daartegen over stond een negatieve post van 96 miljoen euro aan voor zieningen en afwaarderingen. Bij de doorlopende activiteiten daalde de omzet vorig jaar 2 procent tot 5,6 miljard euro. Het bedrijfsresultaat steeg daarente gen 14 procent tot 383 miljoen euro. Dat kwam doordat het concern uit Heerlen sterk op de kosten heeft gelet. Bestuurs voorzitter Elverding noemde in een verklaring het resultaat in deze economisch moeilijke tij den 'niet onbevredigend', maar hamerde er wel op dat de winst gevendheid nog bet Elverding toonde tig over 2003. Hij combinatie van oorlog in Irak, de mie en onzekere den in de eindm; concern. Elverding] een verbetering zid de tweede helft van taan kent. Daarom wil hijpat h uitzicht geven overpngel 2003. pip In het vierde kwarufeek 1 kwam het bedrijfspdeh op 96 miljoen ei was in lijn van de tnoet gen. De vergelijkbaijgep3 zet lag in de laatsl den met 1,4 miljard) cent hoger dan in riode van 2001 DSM is zich na de de petrochemie gi de fijnchemie en del^ september nam hetj- Eei edivisie van het Z\ over, de grootste in de 100-jarige van het bedrijf, week werd bekei door tegenvallende de divisie van R( joen minder hoeft r dan de oorspronkc ken 2,25 miljard et washington/anp - De president van het Amerikaanse stelsel van centrale banken, Alan Green span, gaat er vanuit dat de eco nomie van de VS zich kan her stellen als de spanningen rond Irak zijn verdwenen. Zolang de crisis rond de Golfstaat voort duurt, zal het doen van een voorspelling over de economie een zware opgave zijn. Greenspan zei dat gisteren in zijn halfjaarlijkse Humphry- Hawkins-rede voor de banken- commissie van de Senaat, waar in hij zijn gedachten uiteenzet over de toestand van de Ameri kaanse economie. Hij verklaarde dat bedrijven nu niet snel geneigd zijn investerin gen te doen. Daarvoor zijn de onzekerheden te groot. Het ge volg is dat de economie niet snel zal groeien. I' De centralebankpri niet direct in op hetr president Bush onv 700 miljard dollar ii kaanse economie l Bush' Democrat! ten in het Congres tiek op het plan on rikaanse begroti flink door zal oplopeT^ Het bestuur van f banken kwam nieuwe ramingen kaanse economie, nu naar uitziet, zal 4 het bruto binnenla/ dit jaar 3,25 tot 3,5 K dragen. De werkloi 5,75 tot 6 procent L roepsbevolldng uitlf hoger dan voorspellj 2002. amsterdam/gpd - Tegen de veelgeplaagde Dexia Bank is op nieuw een rechtszaak aange spannen. In een kort geding eist Garantium Groep uit Alkmaar 230.000 euro schadevergoeding van de Belgisch/Franse bank. Garantium vindt dat Dexia Bank haar afspraken niet nakomt en zegt dat de bank verzuimt in haar zorgplicht naar cliënten. Tegen Dexia Bank lopen al ver schillende juridische procedu res. Tienduizenden gedupeer den stellen de bank aansprake lijk voor geleden schade door de aanschaf van financiële lease- producten. Een woordvoerder van Dexia Bank laat weten dat de verwijten in het conflict met Garantium 'niet gedeeld wor den'. „Wij hebben het vermoe den dat gebruik wordt gemaakt van de situatie waarin de bank nu verkeert. Maar wij zien de rechtszaak met vertrouwen te gemoet," aldus de woordvoer der. Garantium biedt in samenwer king met de Franse bank Crédit Lyonnais financiële producten aan. De verkoop gebeurt via tus senpersonen als hypotheekadvi seurs of onafhankelijke financië le planners. Geïnteresseerden in de producten moesten een reke ning openen bij Bank Labou- chere, die later opging in Dexia Bank. Na de overname door Dexia ging het mis met de sa menwerking. De overeenkomst werd mondeling opgezegd door de bank Ook weigerde Dexia Bank om gebruikelijke gegevens nog aan Garantium te verstrek ken en zouden klanten uit het netwerk van Garantium zijn ge weigerd. Directeur Plukker van Garanti um wil deze gegevens alsnog via de rechter verkrijgen. Hij vindt dat zijn bedrijf vertrouwen bij de tussenpersonen verliest en vreest voor verdere schade. Ga rantium vraagt ook een bankga rantie van 20 miljoen euro als dekking van nog vast te stellen vervolgschade. Het kort geding dient woensdag 19 februari in Amsterdam. een Kinderspaarrekening. „Klanten laten bij de kassa het liefst de actiekorting bijschrijven, gevolgd door teruggegeven statiegeld", zegt Stefan Swart van AH geldzaken.Als derde spaarmethode ronden ze de bedragen aan de kassa naar boven af. Nederlan ders zijn spaargek en bij Albert Heijn ben je welkom met kleine bedragen. Banken en verzekeraars worden steeds zakelijker, ze sluiten filialen op het platteland. Wij willen die rol best overnemen met een voudige financiële producten." Het past bij de overtuiging van Albert Heijn dat klanten zoveel mogelijk dage lijkse zaken op één plek willen regelen, one-stop-shopping. De super verkoopt inmiddels bijvoorbeeld tickets voor pret parken en prepaid telefoonkaarten onder eigen merk en heeft ook een stomerij- service. Maar met financiële diensten doet Albert Heijn het rustig aan. „In tegenstelling tot bijvoorbeeld Ameri kanen of Britten, moeten Nederlanders Sombere vooruitzichten reden om meer geld opzij te leggen den bosch/gpd - De provincie Brabant begint binnenkort met een proef met variabele tarieven voor het busvervoer. Met de proef loopt de provincie Brabant vooruit op de nieuwe tariefstructuur die over enkele jaren wordt ingevoerd met de komst van de OV-chipkaart. Die chippas, die de huidige strip penkaart zal vervangen, maakt het technisch mogelijk uiteenlo pende tarieven in te voeren. Dat de prijzen voor een kaartje in het openbaar vervoer variabel moeten worden, bepleitte ook voorzitter Testa van werkgevers organisatie Koninklijk Neder lands Vervoer, deze week. Een ritje in de metro zou duurder moeten zijn dan vt op het platteland, De BBA is voorst; abele prijzen. De bi spitsuren duurder dan in de uren bi en een rit op het pl ook goedkoper mi woordvoerder van nisaüe Rover is niet| siast. Volgens hei kwaliteit voor de norm zijn bij het variabele prijzen. „Dfijn s tro's van Amsterdf dus juist goedkopi worden." Rover voorwaarde dat de p openbaar vervoer g lijk moeten blijven. door Achille Prick zaandam - Nederlanders zijn een spaar zaam volkje en nu een oorlogsdreiging ie dereen nog somberder stemt, blijken we meer te gaan sparen dan vorig jaar. Dertig procent van de huishoudens die vorig jaar niets opzij legden, gaat dat dit jaar wel doen. Veel spaarders willen meer apart leggen dan vorig jaar. Belangrijkste rede nen zijn de sombere economische vooruit zichten en het gevoel dat het leven duur der is geworden. Een en ander blijkt uit een representatief onderzoek van onderzoeksbureau NIPO, in opdracht van supermarktketen Albert Heijn. Uit het onderzoek blijkt ook dat de ondervraagden vorig jaar minder hebben gespaard. Volgens de spaarders kwam dat vooral door de euro die zorgde voor prijsstijgingen, waardoor minder ge spaard kon worden. Bijna veertig procent van de huishoudens met een lager inko men, die normaal gesproken sparen voor de kinderen, gaf aan daar vorig jaar niet aan toe te zijn gekomen door de hogere prijzen. Toch nam het spaartegoed in Nederland vorig jaar toe met 13 miljard tot 166 miljard euro. Supermarktketen Albert Heijn profiteert ook van de toegenomen spaarbehoefte nadat het twee jaar geleden onder de naam AH Geldzaken begon met een ei gen spaarrekening. De supermarkt ziet het aantal spaarders sneller toenemen en inmiddels heeft de super 260.000 klanten die via hun bonuskaart kleine bedragen bij elkaar sparen. Cijfers geeft het con cern niet maar het samenwerkingsver band met Aegon levert hoe dan ook geld op. De bank/verzekeraar gebruikt het spaartegoed op de kapitaalmarkt en een deel van de opbrengst is voor Albert Heijn. Volgende week start de super met behoorlijk wennen aan dat s<j sten in een supermarkt. Al ga? sneller; twee jaar geleden voitg acht procent het logisch datd markt ook financiële dienstvéiE - aanbiedt, nu is dat al twintig £ida Kinderspaarrekening is bij vetnin populair dus dat is voor ons Éone sche vervolgstap." zijn Hoewel ook de Kinderspaarreeke tra kapitaal oplevert voor Albfroej kan de keten in de toekomst ar rr tweede voordeel behalen melege goeden. Klanten zouden metht zi op de bonuskaart ook boodsiid kunnen afrekenen, dat bespanen transactiekosten die het nu vaten electronische betaling moet Éi d< Interpay. Voorlopig is dat tecfenh niet mogelijk omdat de pin-aflen onvoldoende beveiligd zijn viiter bruik van de bonuskaart. „Min d tijdje willen we die discussie en 6 breken." «var

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6