Veel vakanties naar Turkije geannuleerd BINNENLAND 2 Nieuw zorgstelsel: van duurder tot veel duurder Hoogtijdagen asielindustrie voorbij Groenlinks: Onderzoek smeltgevaar 'Petten' etesf Burgemeester Jorritsma Achterop Kenteken verplicht voor brom- en snorfiets Commotie om neppistool in café Leefbaar Rotterdam e vervolgt ^deputeerde Het openbaar minis- de Gelderse ex-gede- Icheerder (PvdA) ver- >r valsheid in ge- het aannemen van oofdi gjve de oud-bestuur- \d°l, en inmiddels ontsla- 07i naar voor dezelfde 1 de rechter komen. K. iam aan het rollen nissaris van de ko- iminga in mei 2001 Oud ïandtekening van Itdekte op een bank- 30 u ,or het evenemen" Lek troom voor wwagens gde jEnergiebedrijf NRE a bewoners van een ntrum in Eind- r_ om niet aan te |t bepaalde de presi- e rechtbank in Den n. De bewoners tnp hadden in kort ast dat ze weer aan- iden worden op het iet. Het energiebe- e stroom af nadat :erd dat er ille- h was afgetapt voor jan hennep. Ook was (neters geknoeid. vergiftigd nen Schoorl ™atsbosbeheer a toezicht op de dui- Noord-Hollandse daar in enkele da- kadavers van zes een buizerd zijn ge- Je zeven dieren ble- vergiftigd. Het gaat r giftige bestrijdings- icarb. Het middel aan licentiehouders trekt, is waarschijn- ïitgezet om zo vlees ken en te doden. woensdag 12 februari 2003 oord zijn door Hans Leber den haag - De gezondheidszorg is een van de be langrijkste onderwerpen tijdens de kabinetsforma tie. De kosten rijzen de pan uit. Dat het huidige stel sel op de schop moet, wordt niet meer betwist. Tien vragen en antwoorden over de komende verande ringen. Een ding is zeker: het wordt duurder, veel duurder. Wat zijn de belangrijkste kenmerken van het nieu we stelsel? Het verschil tussen particulier en ziekenfondsver zekerden maakt plaats voor een algemene 'basis verzekering'. Die verzekert iedereen van een vast pakket aan zorg dat veel zal lijken op dat van het huidige ziekenfonds. Verder gaan de verzekeraars onderling concurreren, net als de ziekenhuizen en andere 'aanbieders' in de zorg, zoals privé-klinie- ken. Wat merkt de burger ervan? De burger gaat in elk geval veel meer betalen. De concurrentie drukt weliswaar de tarieven, maar de vergrijzing maakt de totale zorg duur. Daarnaast komen er steeds betere, maar ook duurdere tech nieken en medicijnen beschikbaar. Om tekorten te voorkomen, zullen premies over enkele jaren honderden euro's per jaar hoger zijn. Hoeveel moeten de burgers meer betalen en hoe haalt de overheid dat geld binnen? Tussen nu en 2007 zullen de kosten stijgen van 40 miljard naar 50 miljard euro, aldus ambtelijke ra mingen. Er zijn twee manieren om de burger de hogere kosten te laten betalen: via hogere premies en door een eigen bijdrage en/of eigen risico in te voeren. Naar verwachting wordt zowel de premie verhoogd als een verplicht eigen risico ingevoerd. Wat doet de overheid om de kosten van de zorg naar beneden te krijgen? 'Concurrentie' is het sleutelwoord. Ziekenhuizen en andere zorgaanbieders moeten met elkaar in prijs gaan concurreren. Ook de verzekeraars zul len onderling moeten concurreren; als ze lage prijzen afdwingen bij zorgaanbieders, kunnen ze lage premies vragen en meer klanten trekken. Mogen verzekeraars de klanten selecteren op ge zondheid? Nee. Nu kan een verzekeraar iemand nog weige ren omdat die al ziek is of een grotere kans op ziekte heeft. In de toekomst mogen nieuwe verze kerden niet worden geweigerd. Kunnen ziekenhuizen wel concurreren? Wel en niet. Er zijn uitzonderlijke of ingewikkelde ingrepen waar dit niet kan. Transplantaties en open hartoperaties zijn kostbare ingrepen die in slechts enkele ziekenhuizen moeten gebeuren. Maar de meeste heup-, oog- of knieoperaties kun nen heel goed met elkaar worden vergeleken. Wie het efficiëntst werkt, kan de laagste prijs vragen. De burger ziet die prijs niet; die betaalt de verzeke raar. Wat merkt hij dan wel van de concurrentie? De kwaliteit zal verschillen. De burger zal meer en meer gaan zoeken naar een ziekenhuis dat het beste uit de testen komt. Nu kan dat nog niet, om dat er geen gegevens zijn waarmee hij de zieken huizen kan vergelijken. Vooral de artsen verzetten zich nog. Zij wijzen erop dat de ene operatie de andere niet is. En de ene patiënt is de andere niet. Waarom is het nieuwe stelsel een hobbel tijdens de kabinetsformatie? De discussie gaat vooral over de manier waarop de premie moet worden betaald. De PvdA wil dat de premie oploopt naarmate iemand meer ver dient. Het CDA vindt dat alle verzekerden eenzelf de bedrag moeten betalen (een 'nominale' pre mie). Komt de huisarts wel of niet in het nieuwe basis pakket? Volgens WD-coryfee Wiegel zou het veel geld op leveren als dit niet gebeurt. Volgens hem moeten mensen zich daarvoor bijverzekeren. PvdA en CDA reageren zeer afwijzend. De huisartsenver- eniging is zelfs furieus over de suggestie; die vreest dat de patiënten vanwege de kosten de huisarts zullen mijden. Wanneer gaat het nieuwe stelsel in? De bedoeling was 2005, maar een vertraging van een of twee jaar is denkbaar. Studenten particulier Ruim 44.000 studenten met een aanvullende studie beurs zijn goedkoper uit met een particuliere verze kering, dan met een zieken- O fondsverzekering. Zij kim- nen door de overstap naar I een particuliere verzekeraar - 19,46 euro per maand be sparen. Dat heeft het inter stedelijk Studentenoverleg (ISO) berekend. Volgens het q ISO komt dit door de stij- 7 ging van de ziekenfondspre- 'K mie. Die raakt de studenten diep in hun portemonnee, want die stijging wordt niet verrekend in de studie beurs. Op dit moment zijn 250.000 studenten verze kerd via het ziekenfonds. omaten emield N - Het bankconcern gaat aangifte doen lieling van drie pin- in Nijmegen en Am- tei een woordvoerder irijf gisteren. De ver- ijn hoogstwaar- jpleegd door dieren- visten, die strijden roefdiercentrum jswijk. De activisten IN Amro haar ban- it BPRC verbreekt. eigenaar ak bekend Twee mannen van ar uit Nijmegen heb- ord op de 41-jarige an een wietwinkel n derde, 45-jarige at vrijwel zeker in mannen wilden op e wietwinkel in Nij- oven, aldus de poli- e overval liep echter delfzijl - Oud-WD-minister en oud-Kamerlid Jorritsma wordt voor een halfjaar waarnemend burgemeester van Delfzijl. Zij kreeg gisteren van wethouder Huisman de ambtsketen omgehangen. Foto: GPD/Han de Graaf ÏZ >rBingo krijgt meer Bo^Ia - De SponsorBingo WQUft vorig jaar een om- ti 68 miljoen euro Wo)at is een stijging van Bel ten opzichte van het (korf. De organisatie 002 ruim 41 miljoen "in goede doelen op Jvan sport, cultuur en *2001 ging het nog Den euro. Dat maak- )r Poelmann van de d Loterij gisteren is het jaarlijkse |-Gala in Amsterdam, nt 29 goede doe- d gaat onder meer :ten voor behoud aal erfgoed. den haag/gpd - Groenlinks wil alsnog een extra onderzoek naar het mogelijke gevaar dat de kernreactor in Petten droog komt te staan en daardoor smelt. De fractie dient daarvoor volgende week in de Kamer in sa menwerking met de SP en de PvdA een mo tie in. In november had staatssecretaris Van Geel (milieu) al aan de Kamer toegezegd dat hij zo'n studie naar een mogelijke kemsmelting zou laten verrichten. Dit gevaar kan zich voordoen na lekkage van koelwater. Later kwam de bewindsman terug op zijn belofte, omdat dit onderzoek een speciale deskun digheid zou vereisen. Het paste volgens Van Geel daarom niet in het onderzoek dat hij liet doen naar het risico van een explosie. Groenlinks is boos over deze afwijzing, om dat het onderzoek naar een mogelijke kem smelting daarmee op de lange baan wordt geschoven. Kamerlid Duyvendak vindt dat Van Geel zich toch tot het uiterste moet in spannen om zo'n onderzoek op korte ter mijn uit te voeren. „De problemen rond de listooi voor genten Van de 500 politie- i het korps Haaglan- het begin van dit instwapen hebben 'eren, krijgen 400 S|1 niet meer terug, h de Haagse burge- *etman en korpschef teren laten weten, ader meer om finan- G U f%cheurs en mensen eigendiensten meer meJdus geen pistool no- (mi iedefeatie over in inkomens szielf bete In ^et art^cel 'Grote 'omen niet rond' in zaterdag 8 februari usievelijk dat het Ni- litgerekend dat een minstens 3.312 euro moet hebben om te dkomen. Het ge- ag is echter de het totaal be amen van de on- ip. Dit betekent groep gezinnen in ote groepen is ver- het omslagpunt op lag. Dat is iets an- •t minimumbedrag om rond te komen. door Dick Hofland den haag - Het is een serieuze bedrijfstak geworden, waarin ruim tienduizend mensen werk vinden en zo'n 1,7 miljard euro per jaar omgaat. Maar de hoog tijdagen voor de asielindustrie zijn voorbij. Dit jaar gaan 33 op vangcentra dicht, worden er acht drastisch ingekrompen en komen duizenden werknemers op straat te staan. Ze gooiden met eieren naar Je burgemeester en stonden te huilen voor de tv-camera's. De inwoners van Kollum waren over hun toeren toen ze hoor den dat er een vast asielzoekers centrum in hun gemeente zou komen. Nu, vier jaar later, zijn de inwoners als een blad aan de boom veranderd. Ze bellen de burgemeester om te zeggen dat ze het vreselijk vinden dat het centrum dicht moet, want het waren zulke leuke en vriendelij ke mensen, die vluchtelingen. Wethouder Koster verklaart de aanvankelijke weerstand door de toenmalige angst na de moord op Marianne Vaatstra. Er gingen geruchten dat de dader uit het asielzoekerscentrum zou komen en daarop schoot het hele dorp in de stress. Daarvan is niets meer te merken, niet in het minst omdat er de afgelopen jaren nul problemen zijn ge weest met asielzoekers. De asielzoekers hebben zich keurig gedragen en zijn ook een economische factor geworden in het Friese dorp met zijn 14.000 inwoners. Ze hebben weliswaar niet veel meer dan veertig, vijftig euro per maand te besteden, maar met enkele hon derden bij elkaar was dat toch een welkome aanvulling voor de middenstand. De gemeente kreeg zogeheten koppengeld, tweehonderd euro per asielzoe ker en hetzelfde bedrag voor huisvesting. Jaarlijks leverde dat de gemeente ruim twintigdui zend euro op. De enige die er volgens wethouder Koster echt aan heeft verdiend, is de cam pinghouder die zijn bedrijf ja renlang verhuurde voor d£ op vang en daarvoor enkele tonnen per jaar ontving. Asielzoekers zijn voor heel Ne derland een industrie geworden. Kwamen in het begin vluchte lingen nog op uitnodiging van de regering naar Nederland, zo als Chilenen, in de loop van de jaren negentig besloten steeds meer buitenlanders uit zichzelf hier naar toe te komen. Vanaf ongeveer 1997 was de toevloed zo groot, dat er een voortdurend gebrek aan opvangplaatsen ont stond, zeker ook omdat de asiel procedures nogal lang duurden. Rond de opvang van asielzoe kers ontstond een zelfstandige bedrijfstak van hulpverleners, asieladvocaten, tolken, verzor gers, onderwijzers, schoonma kers, verhuurders van huisjes, hotelruimte, pensionruimte en campings, winkeliers, de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND), de vreemdelingenpolitie, gemeenten, Vluchtelingenwerk en vrijwilligers. Vorig jaar von den in totaal ruim tienduizend mensen werk in deze sector en ging er 1,7 miljard euro in om. De asielzoeker werd een econo mische factor van betekenis en gaf de sector als geheel grote in vloed bij politieke beslissingen. Ter illustratie: Het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) is de grootste werkgever die onder de CAO Welzijn valt. Er werken vierduizend mensen die opvang verzorgen voor nu nog ongeveer 80.000 asielzoe kers. Maar die hoogtijdagen zijn voorbij. Kwamen in 1998 de Ne derlandse gemeenten nog met een plan om in elke gemeente een asielzoekerscentrum te ves tigen, de nieuwe Vreemdelin genwet van toenmalig staatsse cretaris van justitie Cohen draai de halverwege 2001 de zaken volledig om. Het aantal asielzoe kers liep in dat jaar al meteen met 14.000 terug. Het kabinet- Balkenende deed er nog een schepje bovenop en minister Nawijn (vreemdelingenzaken) liet vorig jaar weten dat eind 2004 de capaciteit moet zijn ge halveerd. Dan moeten er nog 40.000 structurele plaatsen over zijn, verspreid over het land. Na jaren van vrijwel ongebrei delde groei en dito vraag naar personeel en aanpalende dien sten volgt nu de periode van af bouw. Dat daarmee ook een economisch belang in het ge ding is, moge onder meer blij ken uit de claim van een half miljoen euro die de gemeente Stadskanaal heeft neergelegd bij het COA. Deze organisatie zei onlangs bij monde van directeur Janssen de verplichtingen na te komen. „Bij een voortijdige op zegging van een contract zijn er fatsoenlijke procedures en re gels." Het is niet uitgesloten dat andere gemeenten die hun asielopvang zien verdwijnen kemsmelting heb ik zelf altijd iets serieuzer genomen dan het explosiegevaar." Het onderzoek naar het explosiegevaar volg de na de waarschuwing van de Utrechtse kerngeleerde Andriesse dat de reactor in Petten als een. atoombom zou kunnen ex ploderen. Deskundigen onder leiding van de Duitse kerngeleerde Langenbuch conclu deerden echter dat een ontploffing niet mo gelijk is. Duyvendak legt zich daarbij neer. „Als deskundigen tot deze conclusie komen, dan moeten we het daar mee doen." eveneens de hand gaan ophou den. En zoals bij inkrimping van een bedrijfstak gebruikelijk is, verliezen ook hier werknemers hun baan. Tot volgend jaar zijn dat om te beginnen 1.500 men sen die voor het COA werken. Met de bonden is een sociaal plan overeengekomen. Per op vangplek krijgen mensen die er het langst werken een halfjaar de tijd om met deskundige hulp een andere baan te vinden met behoud van salaris. Dat zal veel al werk zijn in de jeugdhulpver lening, kinderopvang en gevan genissen. In die sectoren liggen de banen in het noorden en oosten niet voor het oprapen, terwijl in die regio's vooralsnog de meeste centra dicht gaan. Niet ten onrechte menen de werknemers daar dat ze dubbel worden getroffen. Maar de bonden zijn tevreden, al schetst woordvoerder Bal van CNV Publieke Zaak dat veel werknemers het er emotioneel moeilijk mee hebben asielzoe kers aan hun lot over te moeten laten. „Veel vluchtelingen ko men uitgeprocedeerd op straat te staan, terwijl wij dan bijvoor4 beeld weten dat ze nog een post-traumatisch oorlogssyn droom hebben. Dat doet pijn. Met anderen wordt straks ge sold, want ze gaan van de ene opvangplek naar de andere, van noord naar zuid, van oost naar west en er wordt niet meer ge keken of ze bij familie, vrienden of landgenoten zitten. Natuurlijk vinden mensen het niet fijn om hun werk te verliezen, maar het repressieve beleid van de over heid, de kille benadering van vluchtelingen stuit ons nog veel meer tegen de borst." kabul - Een Afghaanse jongen biedt defensieminister Kamp een ritje achter op zijn fiets aan. Kamp bracht gisteren een bezoek aan de Nederlandse militairen in Afghanistan. Foto: ANP/Hennie Keeris den haag/gpd - Voor brom- en snorfietsen is vanaf 2006 een kentekenbewijs verplicht. Het gaat niet om een kentekenplaat zoals bij een motor en auto maar uitsluitend om een papie ren registratie. Metde registratie die zo'n vijftig euro gaat kosten, moet vooral diefstal worden aangepakt. Dat zei demissionair minister De Boer (verkeer) giste ren. Het is nog niet duidelijk welke sancties worden genomen als een bestuurder niet in het bezit is van een geldig kenteken. Vol gens De Boer wordt overwogen om de brom- of snorfiets in be slag te nemen. Bromfietsen zijn nu uitsluitend voorzien van een geel plaatjè waaruit blijkt dat het voertuig is verzekerd. Maar in deze plaatjes wordt gehandeld zodat lastig is te achterhalen of een bromfiets is gestolen. Het verzekerings plaatje maakt evenmin duidelijk of een voertuig is opgevoerd. Juist dat moet in de toekomst blijken uit de documenten. eindhoven/gpd - Veel Nederlan ders die al een vakantie in Turkije hebben geboekt, besluiten deze alsnog te annuleren of om te boeken naar een andere bestem ming. Ook worden reisorganisa ties vanwege de dreigende oor log met Irak piatgebeld door ver ontruste klanten. Turkije-spécialist Corendon in Haarlem wordt overspoeld met telefoontjes van klanten die vra gen hebben over de veiligheid. Zeker nadat bekend is geworden dat Nederland patriotraketten naar Turkije wil sturen, is de angst volgens directeur Uslu toegenomen. „Gisteren hebben rotterdajm/anp - De opening van het café van Leefbaar Rot terdam is gisteravond ontsierd door ophef over een kunstwerk dat in het café zou komen te hangen. Het werk behelst een neppistool met een losse vinger en een bloedstreep. Omdat Marten Fortuyn, de broer van de vermoorde Pim Fortuyn, deze kunstvorm niet waardeerde, haalde hij het na een korte discussie met broer Simon van de muur. Hij stond geruime tijd met het kunstwerk in zijn handen. Toen het nep pistool echter in andere handen overging ontstond er beroering. Beveiligingspersoneel van de ook aanwezige LPF-voorzitter Maas greep een man die naar het leek in het drukke café met een pistool liep. Hij werd overmeesterd en naar het even verderop gelegen poli tiebureau gebracht. Het bleek de zoon te zijn van kunstenaar Gerrit den Breems, die het ver velend vond dat het werk van op één dag negentig mensen hun vakantie geannuleerd. Ge lukkig zijn er diezelfde dag ook weer boekingen gedaan maar je merkt dat mensen ongerust zijn." De annuleringen zijn niet alleen voor de reisorganisator een fi nanciële klap, ook de klant ziet zijn vakantiegeld verloren gaan. Want zolang er geen negatief reisadvies is uitgegaan, krijgen de mensen hun geld niet terug. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft wel verscherpte reisadviezen uitgevaardigd voor Noord-Afrika en de Arabische wereld. Det betekent dat Neder landers in populaire vakantiebe- zijn vader van de muur was ge haald. De opschudding werd de 71-ja rige kunstenaar te veel en hij werd met hartklachten naar het ziekenhuis gebracht. Zijn 47-ja rige zoon is aangehouden om dat hij een op een vuurwapen gelijkend voorwerp bij zich had. De politie heeft het kunstwerk in beslag genomen. „Het is een imitatiewapen. Dat mag je niet bij je hebben", aldus de politie. Ondanks de aanwezigheid van LPF-kopstukken als Maas, Her ben, Nawijn en Janssen van Raay ging de aandacht dus niet naar hen uit. „Het begon fantas tisch", aldus fractievoorzitter Sörensen van Leefbaar Rotter dam. „Maar ik heb waarschijn lijk een te realistisch kunstwerk gekregen. Het is kort na de moord op Pim gemaakt en beeldt de gebeurtenissen van 6 mei uit. Dat dit allemaal ge beurt, dat iemand moet worden behandeld voor hartklachten is echt heel vervelend." stemmingen als Marokko eri1 Turkije wordt aangeraden extrfr waakzaam te zijn en uit voor-T zorg hun verblijf te melden bij' een Nederlandse ambassade Of-, consulaat. e De Stichting Calamiteitenfonds 1 5 ziet in de oplopende spanniri-i gen rond Irak vooralsnog nog J geen aanleiding om negatieve"^ reisadviezen te geven voor den in noordelijk Afrika en de Arabische wereld. Alleen reizen naar Israël kunnen op grond daarvan kosteloos worden gean nuleerd. Maar voor dit land gold; vanwege de spanningen met d#, Palestijnen al een negatief reisadvies. Boete voor raadslid Het Rotterdamse gemeente raadslid Michiel Smit is gis- teren door politierechter Klein Wolterink veroordeeld t,r tot 600 euro boete. Smit (26) moest voorkomen omdat hij vorig jaar op koningin nedag een ruit van de Pau- luskerk vernielde. De rech ter liet in zijn oordeel mee wegen dat het de tweede keer in korte tijd was dat Smit in de fout ging. Begin april was hij ook al aange houden. Toen werd de zaak iR geschikt. Smit maakt een turbulente week door. iA Maandag werd bekend dat hij uit Leefbaar Rotterdam (LR) stapt omdat zijnaptre- ----- den binnen de fractie regel matig voor spanningen zorgt. „Ik provoceer graag en zoek de randen op van wat kan. Ik houd van de ac- tiegerichte aanpak", aldus 0| Smit die als eenmansfractie -,t, in de gemeenteraad blijft. I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5