Dioxine-vervuiling treft veehouderijen Actie 8?» BINNENLAND 1 Vijftien jaar geëist voor drama in Roermond Onschuld aangetoond met bodyscanner Hato mg!? Groep Geleide Wapens bereidt zich voor op 'Tulip Guardian' Prinses Margarita haalt uit naar familie Schiphol en Milieudefensie sloten deal over Bulderbos Bioscoopgangers op straat 'UAfï d Van Hout overleden - De man die ntond raakte bij de li- an Cor van Hout is ld alsnog aan zijn ver- n overleden. Het 36- itoffer werd op vrij- uari samen met Van /ordfeeschoten toen ze fes restaurant in Am- schi srlieten. Van Hout, hts n de ontvoering van overleed ter plekke, man werd overge- ir het ziekenhuis. teli unn; )ffici lingi usieverbod fihuizen' ni ekke n ko esl it eet ide ote long* Het landelijke ver- ies en concentraties Jiuizen moet worden i. Ziekenhuizen en sturen willen zelf de ji ziekenhuiszorg in olkte regio's regelen, en de Nederlandse van Ziekenhuizen iet Interprovinciaal >0) in een voorstel s er De Geus van jidheid. Ongeveer jderlanders kunnen i de norm van 45 mi- een ziekenhuis rij- !e, die pleitte voor woensdag 12 februari 2003 unis}e! diei inP<f< vijf?1 het «gij rerdachten Ierland - De twee Polen die bi in Portugal werden Hen op verdenking jkenheid bij de afper- A, zijn uitgeleverd nd. Maandagavond (1 ze in ons land, zo iordvoerder van het listerie gisteren laakt. De twee man- li en 54 jaar worden Slijk nog deze week Ivoor de rechter- f jaar voor choppen e rechtbank in ;eft gisteren een 43- Kemmer wegens Jeroordeeld tot twaalf j rechtbank acht be- ■de man 16 januari pjn 68-jarige invalide |t heeft doodge- ras vijftien jaar te- •ëist. De Haarlem- irklaard dat hij zijn It na een ruzie heeft Hij ontkent echter lachtoffer zodanig ndeld dat hij daar- Jrerlijden. erwijdert it bij station chardp een braakliggend PA Dij het NS-station ntraal heeft de Explo- tuimings Dienst (eren een vliegtuig- irwijderd. Het gaat 3rtig kilo wegende pe 60 LBS. De HOD projectiel afgevoerd *:ot ontploffing ge- t gemeente Gouda k tie stil, omdat vooraf [1 onderzoek aantoon- ;en gevaar bestond jonenden. «jaar cel onmoord :rr--ïen 41-jarige man uit s gisterendoor de i Jj in Zwolle veroor- -vijftien jaar gevange- ir de moord op een itgenoot. De recht- |het bewezen dat de iugustus 2002 het be- slachtoffer van een ampen heeft ge- tduwd. Het vonnis is de eis van de officier den haag/gpd - Tientallen vee houders in het oosten van het land hebben mogelijk met dioxi ne vervuild voer aan hun slacht vee gegeven. Een deel van de die ren is al geslacht. Vermoedelijk is het vlees al in de consumptieke ten terecht gekomen. Minister Veerman van landbouw heeft al le bedrijven die verdacht voer hebben gekregen inmiddels ge blokkeerd. Het vervuilde voer is afkomstig uit Duitsland en werd als ingre diënt van mengvoer gebruikt. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie in Brussel ver wacht dat het om een incidente le zaak gaat. Uit controles op een Duits be drijf in Thüringen bleek op 15 januari dat een partij broodmeel besmet was met dioxine. Uit die partij is in totaal 126 ton naar Nederland geëxporteerd. Neder land werd pas op 7 februari van de besmetting op de hoogte ge steld door de Duitse autoritei ten. „Die informatie kwam op vrijdag en was zo summier dat we pas op maandag aan de slag konden toen we meer duidelijk heid hadden", aldus minister Veerman. Staatssecretaris Ross van volks gezondheid verwacht niet dat de consumptie van het mogelijk besmette vlees een gevaar ople vert voor de gezondheid. Uit het Duitse onderzoek bleek dat de gehaltes dioxine op 3 tot 13 pi- cogram (miljoenste van een mil joenste gram) per gram meel za ten. „Dat is, in het geval van de 13 picogram, net boven de norm", aldus Ross. Het brood- meel is vervolgens gemengd met andere grondstoffen tot veevoer. „En dat voer is dan weer door heel veel dieren opgegeten", al dus een woordvoerder van het ministerie van landbouw. „De kans dat het vlees van de ge slachte dieren te veel dioxine bevat is dus uiterst gering", al dus de woordvoerder. De Voedsel en Warenautoriteit, die het onderzoek leidt, komt vandaag met de eerste beoorde lingen waaruit moet blijken of het Mees al in de schappen ligt. Reeds geslachte dieren die nog bij de slachterij hingen zijn in middels apart gezet en de be drijven die het voer hebben af genomen zijn allemaal geblok keerd. Via slachtingen zal wor den onderzocht of de dieren met dioxine zijn besmet. De Kamerleden Atsma (CDA) en Tichelaar (PvdA) verbazen zich erover dat het ruim drie weken heeft geduurd voordat de Duitse autoriteiten hun Nederlandse collega's inlichtten. Veerman is dat met ze eens. „Maar de Duit se regering is pas op 7 februari ingelicht door de deelstaat Thü ringen. Vervolgens hebben ze ons direct gewaarschuwd. En wij hebben meteen actie onder nomen toen we het bericht kre gen." door Rob Peters roermond - Vijftien jaar en tbs met dwangverpleging. Dat heeft de officier van justitie gisteren in Roermond geëist tegen de man die zij verantwoordelijk acht voor de dood van zes van zijn zeven kinderen in de door hem veroorzaakte vuurzee in juli vorig jaar. De eis is geheel volgens ver wachting, omdat de officier de verdenking moord in deze zaak had laten vallen. De advocaat van de 34-jarige verdachte vroeg de rechtbank hem niet langer dan acht jaar vast te houden voordat hij naar een tbs-kliniek gestuurd wordt. De man ziet zelf niets in een opname in een kli niek. Hij wil zelf zo snel mogelijk herenigd worden met zijn vriendin en dochter Cheyenna, die niet thuis was tijdens de woningbrand in Roermond. De verdachte bleef opmerkelijk koel. Al leen tijdens zijn laatste woord gingen zijn excuses aan zijn schoonfamilie bijna ver loren in iets dat op een sriik leek. „Dit was niet waar ik op uit was", mompelde hij over de gevolgen van het in brand steken van een kinderjasje in de berging onder zijn woning. Officier van justitie Van Heck nam afstand van de stelling dat de hulpverlening heeft gefaald bij het voorkomen van de ramp in het gezin. Ook wees zij absoluut van de hand dat politie en brandweer te laks heb ben gereageerd. „De man was al vanaf 1999 een vaste klant van de alarmcentrale. Hij belde vaak dat er brand was, dat hij ie mand koud ging maken, dat hij zelfmoord wilde plegen. Als de politie kwam werd een dronken man aangetroffen die snel gekalmeerd kon worden. Op 12 juli her haalde zich dat patroon." Zo betoogde de officier van justitie dat de sceptische reactie van de hulpverleners begrijpelijk was toen de man aankondigde dat hij zijn gezin iets aan wilde doen. „Be stel maar vast acht kisten", had hij in een van zijn telefoontjes gezegd. „De vertra ging in de hulpverlening is uitsluitend aan hemzelf te wijten. Zoals hij zichzelf ook in een gemoedstoestand bracht door de hele dag door te drinken. Hij wist dat hij agres sief zou worden wanneer hij gezppen had", aldus Van Heek. Zij eiste geen levenslange gevangenisstraf omdat zij het eens was met het rapport van het Pieter Baan Centrum dat de man in een vlaag van zeldzame zelfdestructie agressief handelde zonder dat hij een echt motief had. Volgens de deskundigen kan een nieuw drama zich voordoen wanneer de verdachte, zonder dat hij heeft geleerd zijn gevoelens te uiten, de relatie met zijn vrouw zal herstellen. Ter zitting passeerde de schrijnende situa tie van het gezin weer de revue. De enor me schuldenlast die ertoe leidde dat de kinderen meer dan eens geen warm eten kregen. Het feit dat een moeder zeven keer per week ging kienen en dat het weekinko- men van 136 euro veel te laag was om de behoeften aan kienen, roken en drinken te bekostigen. In een uitzichtloze situatie, waarbij zoon Pascal ook nog volledig on handelbaar bleek, ontstond een voedings bodem voor een drama na een overigens onbenullige ruzie op 12 juli. Toen stichtte de vader uit pure misken ning brand. Zelf houdt hij vol dat hij niet heeft beseft welke risico hij nam. „Het was een schreeuw om aandacht. Geen opzet om zijn eigen kinderen wat aan te doen", vatte advocate Ter Meulen samen. Zij vond wel dat de hulpverlening eerder had kunnen ingrijpen. Volgens haar heeft de verdachte veel spijt, getuige ook zijn inni ge wens het graf van de zes te mogen be zoeken. Officier van justitie Van Heck is kritischer. „De man zegt dat hij vergiffenis heeft ge vraagd aan Pascal, Davy, Robin, Sharissa, Rowena en Sandelina en dat hij die ook heeft gekregen. Maar zij zijn dood en daar hadden ze niet om gevraagd." De rechtbank doet 24 februari uitspraak ring met de familie. Bij hun hu- wefijk in 2001 in Zuid-Frankrijk ontbrak vrijwel de gehele fami lie. Het paar liet vervolgens zelf verstek gaan bij het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima en bij de uitvaart van prins Claus. Margarita vertelt dat koningin Beatrix haar nichtje in een katte belletje liet weten zichzelf voort aan niet meer als haar peettante te beschouwen. den haag/gpd - Prinses Marga rita voelt zich bedrogen en ver nederd door de rest van de Ne derlandse koninklijke familie. In een interview met HP/De Tijd haalt de dochter van prinses Ire ne en petekind van koningin Beatrix, samen met haar echtge noot Edwin de Roy van Zuyde- wijn uit naar haar familie. „Er is geprobeerd om dat wat mij gelukkig maakt, kapot te maken", zegt Margarita over de 'onbehoorlijke' en mogelijk 'on wettige' tegenwerking van haar huwelijk met De Roy van Zuy- dewijn. Ze zegt zelfs tevergeefs de hulp te hebben ingeroepen van premier Kok en koningin Beatrix om aan het 'getreiter' in de familie een einde te maken. Reden om nu een weinig flat teus boekje open te doen over de gang van zaken binnen de koninklijke familie. Het paar vertelt dat Margarita's vader, prins Carlos Hugo, de beschik king moet hebben gekregen over een dossier van de sociale dienst over Edwin, waarin zou zijn gesuggereerd dat hij homo seksueel was en hiv-drager. Ed win zou hebben gelogen over zijn antecedenten. De Roy van Zuydewijn vermoedt dat het dossier op onwettige wijze bij Minister van justitie Norberto Ribeiro toont trots de bolletjesloze afbeelding van zijn bodyscan. Foto: ANP/Prince Victor willemstad/anp - De eerste keer dat giste ren de bodyscanner op het Curagaose vlieg veld Hato gebruikt werd, hebben vijf passa giers zich vrijwillig laten doorlichten om aan te tonen dat ze geen drugsbolletjes hadden geslikt. Nadat hun onschuld was vastge steld, mochten zij mee met de avondvlucht naar Amsterdam. De 33 passagiers die weigerden zich te laten doorlichten, mochten niet mee met het vliegtuig. Twintig passagiers kwamen über haupt niet opdagen voor de vlucht. Dat is meer dan gemiddeld, zegt een woordvoer der van Justitie op de Nederlandse Antillen. Volgens de woordvoerder heeft de bodyscanner zijn waarde gisteren bewezen. Het apparaat biedt namelijk de mogelijk heid aan vliegtuigpassagiers die ten onrech te worden geweigerd, hun onschuld aan te tonen. Een zogenaamd Hato-team, bestaande uit functionarissen van politie, justitie en doua ne, screent de passagiers op basis van uiter lijke kenmerken, zoals gezwollen lippen en een grijze tong. Daarnaast stelt het team vragen over de prijs van het ticket, waar en wanneer het is gekocht en wie het heeft be taald. Op basis van deze informatie wordt besloten of een passagier met de vlucht mee mag of niet. rwaclf celstraf. De Kampe- t voo| ongeveer 3700 euro ie%n de nabestaanden, uiB >udingen bij 11 Ie slachting cars vvhoek - De politie in Hcfcren in Bergschen- ien mensen aange- jdens een illegale De mannen, die in -liëren van 20 tot 67 len een aantal scha cht. Ze konden na ver liet politiebureau weer De illegale slachting lelijk plaats ter ge lvan het islamitische oslims herdenken fer van Ibrahim siteit krijgt fessor 'e Universiteit van igt een gokprofessor. ider hoogleraar gaat louden met alle as- kansspelen in Ne- in woordvoerder van idse Staatsloterij isteren laten weten, isatie betaalt de latieve aspecten ilen. Het is de be de hoogleraar het brede zin behan- de negatieve kanten, oordvoerder. (advertentie) Krat 24 flesjes a 300 ml 404» prijs per liter 1.15 Perssinaasappels doos ca. 17 kilo Pak 2700 gram of flacon 3 liter OM prijs per kilo 3.14 prijs per liter 2.83 schiphol - In ruil voor geld heeft Milieudefensie het juridische verzet tegen de vijfde baan van luchthaven Schiphol gestaakt. Milieudefensie accepteerde 80.000 gulden onder voorwaar de dat de juridische procedures tegen de onteigening van het Bulderbos werden gestopt. De schikking wordt bevestigd door de advocaat van Schiphol en door Milieudefensie zelf. De rechtbank bepaalde in 2001 dat Milieudefensie het stukje grond aan de 'voet' van de vijfde baan moest verlaten. Schiphol zou een schadeloosstelling van -Aanbiedingen geldig van 10 t/m 16 februari Dat is gewoon Edah amsterdam/anp - De Amster damse bioscoop Pathé De Munt heeft gisteravond een groep van tachtig mensen op straat gezet omdat zij zich misdroegen. Vol gens een medewerker van de bioscoop ontstond er in een van de zalen een 'handgemeen' tus sen een aantal bezoekers. Enke len renden de zaal uit die door anderen achterna werden geze ten. De directie heeft daarop de film gestopt en de mensen bui ten de deur gezet. zijn schoonvader terecht is ge komen. Bemoeienis van konin gin Beatrix wordt daarbij niet uitgesloten. De inhoud van het dossier was overigens niet iets om zich voor te schamen - Ed win werkte in het verleden als vrijwilliger met aids-patiënten. Margarita en Edwin schetsen een beeld van zwartmakerijen, vernederende en pesterige op merkingen van hofhouding en familieleden, en een verwijde nd (advertentie) In de praktijk blijkt dat het Hato-team in vijf tot tien procent van de gevallen een onjuist oordeel velt. „Met dit apparaat voorkomen we gerechtelijke procedures van mensen die ontkennen dat ze drugs in hun maag ver voeren. De rechter heeft bepaald dat we die mogelijkheid moesten bieden", aldus de minister van justitie, Norberto Ribeiro. Ribeiro nam de bodyscanner als eerste in gebruik. Om te onderstrepen dat het appa raat geen gevaar oplevert voor de volksge zondheid, liet hij een röntgenfoto van zich nemen. Het resultaat werd trots aan de pers getoond: de minister had geen cocaïne in zijn maag. 40.000 gulden (ruim 18.000) moeten betalen aan de eigena ren van het Bulderbos. Milieu defensie ging in cassatie. Al snel werden onderhandelingen ge opend tussen de advocaten van Milieudefensie en Schiphol. Campagneleider Wijnhoven be vestigt dat. „Onze advocaat stel de vast dat wij het Bulderbos niet zouden terugkrijgen. Op milieugebied viel er niets meer te winnen. Tijdens de onder handelingen hebben we gepro beerd er zo veel mogelijk geld uit te slepen. Want daarmee kunnen we verder actievoeren. door Rieks Holtkamp de peel - De ronddraaiende ra dar, de kern van het Patriot luchtverdedigingssysteem, maakt een geluid dat het mid den houdt tussen gieren en hui len. Niet voor niets staat er een waarschuwing op het gevaarte. „Voorzichtig: gehoorbescher- ming binnen een afstand van 10 meter vereist." Honderdtwintig radargeleide ra ketten, verdeeld over vijftien lanceerinrichtingen, neemt de Groep Geleide Wapens (GGW) van Luchtmachtbasis De Peel mee naar het zuidoosten van Turkije. Ze kunnen worden af gevuurd op binnenkomende Iraakse Scudraketten. Nederland heeft 32 GEM-raket- ten van de Duitsers overgeno men, omdat die iets moderner zijn dan de Nederlandse PAC-2. „Het wachten is op de introduc tie van de PAC-3 generatie", zei generaal-majoor J. de Jong, Commandant Tactische Lucht macht, gisteren tijdens een bij eenkomst op Luchtmachtbasis De Peel. „Maar die zijn nog in ontwikkeling. Toch is sinds de Golfoorlog het Patriot-systeem aanzienlijk verbeterd. De Jong plaatste de inzet van de Patriots in het kader van de strijd tegen het internationale terrorisme. Zoals Nederlandse F16's ook in Afghanistan bom men afwerpen. 'Tulip Guardian' is de code naam voor de operatie die tot doel heeft om de steden Diyar- bakir en Batman te beschermen. Rond de 370 mannen en vrou wen worden uitgezonden, ver deeld over drie Patriot-units. Niet op basis van vrijwilligheid overigens. „We zijn aangewe zen", zegt verbindingsman ser geant-majoor Jos Quaedvlieg die in 1991, tijdens de Golfoorlog, ook al van de partij was. Quaed vlieg houdt rekening met een duur van zes maanden, maar natuurlijk kan de operatie ook eerder beëindigd zijn. Nederland is met de Verenigde Staten tot nu toe het enige land dat de Turken bijstand biedt bij een mogelijke aanval van Irak. In zekere zin doen de Duitsers, ondanks hun tegenstand tegen de voorbereidingen op een oor log tegen Irak, ook mee door Nederland de afgelopen week de gevraagde raketten toe te zeggen. Zaterdagochtend, het besluit van de regering was nog geen dag oud, is direct een groep voorverkenners naar Turkije vertrokken om poolshoogte te nemen, zegt basiscommandant kolonel Van Hoof. De drie Pa- trioteenheden zelf zullen eerst op een operatiebevel moeten wachten voordat ze daadwerke lijk kunnen vertrekken. Vanaf dat moment duurt het drie we ken voordat de eerste raket - kosten 500.000 euro per stuk - in Turkije kan worden afge vuurd. „Achter elkaar geplaatst is al het materieel dat we moe ten meenemen een stoet van 3200 meter", zegt overste Erik Abma die de leiding heeft van het uit te zenden detachement. „Dat moet allemaal ingescheept worden." En als de honderdtwintig raket ten op zijn? Worden dan nieuwe aangevoerd? Kapitein Scholten, die als voorlichtster meegaat, I moet lachen. „Nou, nou", zegt ze. „Honderdtwintig? Me dunkt? dat lijkt me al heel wat." De groep hing daarna bijna twee uur rond in de omgeving van de bioscoop. De politie stuurde enkele tientallen agen ten naar de plek om een oogje in het zeil te houden. Er is één aanhouding verricht. Tegen el ven vertrokken de raddraaiers, die eerder een gevecht met de politie probeerden uit te lokken. De bioscoop bleef gewoon open en in de andere zalen gingen de filmvoorstellingen door. Militairen van de koninklijke luchtmacht op vliegbasis De Peel laten de pers een Patriot-eenheid zien. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3