L Chicago krijgt dertien Oscarnominaties GESPREK VAN DE DAG raven ma W M 1 It" s M Eksteroog Nederlandse film genomineerd voor beste niet-Engelstalige film HDC 152 MENSELIJK De huisraad van PRINSES LILIANE, de vorig jaar gestor- vén weduwe van de Belgische koning Leopold III, wordt in september door Sotheby's in Amsterdam geveild. Lilia ns woonde in Argenteuil bij Brussel. Daar stierf ze op 85- jarige leeftijd. Liliane Baels trouwde in 1941 met Leo pold, die al snel omstreden zou raken vanwege zijn keu zes in de Tweede Wereldoorlog. Zijn zoon Boudewijn moest hem daarom al op 18-jarige leeftijd opvolgen. Leo- p6ld had zich ook door het huwelijk met Liliane niet ge liefd gemaakt. Ten eerste was de romance in oorlogstijd, t0n tweede werd het huwelijk aanvankelijk geheim ge houden. Ten derde namen veel Belgen het de koning kwalijk dat hij hertrouwde, omdat ze zijn eerste vrouw n|et konden vergeten: de geliefde, verongelukte koningin Astrid. Twee jongens van 8 en 9 jsjar uit Heerjansdam, die twee weken geleden 24 graven vernielden in hun wponplaats, moeten voor STRAF hun ZAKGELD op sparen. Als ze voldoende gèld hebben moeten ze ie der 24 bossen bloemen ko- p£n. Die worden dan bij de vernielde graven gelegd. De straf is bedacht door de orders. De kinderen zijn nog te jong.voor doorver wijzing naar Bureau Halt. De politie hoopt dat de rrjaatregel effect sorteert. „Als de kinderen er maar wat van leren", zegt een woordvoerster. De veront waardiging was eind janua ri groot toen op een maan dagochtend een bezoeker de vernielingen ontdekte. In de aarde werden voetaf drukken gevonden die ge lijk uitwezen dat de daders kinderen waren. De politie bezocht daarop twee basis scholen in het dorpen stuurde een brief naar ou ders. Aan het einde van de week meldde het tweetal zich bij de politie. - t De financiële afwikkeling van de succesvolle popgroep DEKASTrn de oude formatie wordt voor de rechter uitge vochten. De vijf bandleden vinden dat hun voormalig ma nager Klaas de Jong een te groot deel uit hun gezamenlij ke nalatenschap opstrijkt. Ze eisen morgen voor de recht bank in Leeuwarden dat De Jong 131.000 euro terugbe taalt. Dat bedrag kreeg de ex-manager vorig jaar april als voorschot toen hij ontslag nam en zijn zakelijke belangen in De Kast aan de bandleden verkocht. „Die overeen komst willen ze hu terugdraaien omdat ze denken dat ik er met een goudmijn vandoor ben gegaan", aldus De Jong. „Terecht", zo zegt F. Dijkstra, raadsman van de vijf bandleden. „De Jong heeft bij de boedelscheiding een veel te rooskleurig beeld geschetst van het financiële succes van de popgroep." Foto: ANP Twee Nieuw-Zeelanders zijn vandaag in hun land terug gekeerd van een REIS OM DE WERELD waarin zij naar eigen zeggen in 169 dagen 191 landen hebben aange daan. De neven John Bougen en James Irving zeggen dat zij met 104 luchtvaartmaatschappijen hebben gevolgen. Zij hebben foto's gemaakt voor een boek dat de in Groot- Brittannië gevestigde hulporganisatie Save the Children zal uitgeven. Bougen zei tegen journalisten dat ondanks de angst voor terroristische aanslagen de veiligheid op vliegvelden nog steeds te denken geeft. Wereldreizigers geeft hij het advies voldoende contant geld bij zich te hebben om corrupte douaneambtenaren om te kopen. Presentatrice WENDY VAN DIJK en zanger Xander de Buisonjé heb ben een ZOON gekre gen. Sem Mike van Dijk werd maandag op 21.08 uur geboren en weegt zeven pond. Dat bracht de manager van Wendy van Dijk gisteren naar buiten. De baby werd in he't ziekenhuis geboren, maar om hordes fotogra fen te voorkomen, vertelt de zegsman niet in welk hospitaal. Ondanks de relatiestrubbelingen tus sen de ouders (een ge pland huwelijk ging niet door) was vader Xander toch bij de bevalling aanwezig..Foto: ANP K DAGELIJKS LEVEN WOENSDAG 12 FEBRUAtff Carol II van Roemenië. Foto: GPD De film 'Chicago' met daarin Catherina Zeta-Jones, Richardp e Renée Zellweger kreeg de meeste nominaties. Foto: EPA Dij 1 Een scène uit de firn 'Zus Zo'. Foto: ANP de Staten omdat hij er een veroordeling wegens ontucht met een 13-jarig meis je opliep. Een verrassende genomineer de in de regisseurscategorie is de Span jaard Pedro Almodovar. Zijn film Hable Con Ella deed niet mee in de categorie voor de beste niet-Engelstalige film omdat Spanje een Mexicaanse film (El Crimen del Padre Amaro) had voorge dragen als kandidaat. In diezelfde categorie is dit jaar ook een Nederlandse film genomineerd, Zus Zo van Paula van der Oest. De film ver telt het verhaal van drie zussen die pro beren het huwelijk te voorkomen van hun jongere broer. Hun werkelijke mo tief ligt in hun wens om controle te houden over het familiehotel, zo blijkt in deze situatiekomedie met grimmige grondtonen. De rollen in de film, die in Nederland slechts 45.000 bezoekers trok, worden vertolkt door onder ande ren Monic Hendrickx, Halina Reijn, Sylvia Poorta, Anneke Blok en Jacob Derwig. Van der Oest verwact cel nominatie deuren opent voot on tionale projecten. „Dat wil ie^n d maker natuurlijk wel eens uitj Maar ik ben nu niet meer eeiLy onbekend persoon in een gr<ru overzichtelijk landschap. Ik b|g naderd." De uitreiking van de Oscars viiHoi iHt^rei zondag 23 maart plaats in F AP/GPD/ANP Ook Zimbabwe beschikt over een KNMI. Dat mag niet meer op eigen houtje weersvoorspellingen doen. Die worden voort aan ter goedkeuring voorgelegd aan de president. Die para feert dan al of niet. De man heet Robert Mugabe. Hij heeft Zimbabwe, ooit één van de welvarendste landen van Afrika, in twintig jaar naar de sodemieter geholpen. Dat treurige land wordt geteisterd door eindeloze droogte en daarmee placht dat KNMI daar dag in dag uit te beginnen en te eindi gen. Zo'n weerbericht bevordert niet wat nog rest aan moreel onder het volk. Mugabe pakt derhalve een potlood, krast de droogte door en maakt ervan dat er regen op komst is. Des poten, en Mugabe is een A-merk in deze categorie, plegen zich rechtstreeks naast God te positioneren. In dat opzicht zijn het gelovige lieden. Akkoord, God gaat in laatste instan tie over het weer, maar waarom zou een potentaat God niet een handje helpen? Daar komt de uitdrukking 'de weergo den' vandaan. Dat zijn er minstens twee. In het onderhavige geval dus God en de heer Mugabe. Mugabe zou het zich nog wat gemakkelijk maken indien hij zijn KNMI gewoon opheft. Dat gebeurt nog wel een keer. En ooit komt er regen. Ooit zal Mugabe's eksteroog vochtig weer aankondigen. Voor de volledigheid merk ik op dat ook de ge wone man de dingen wel een beetje a la Mugabe bekijkt. Het is nog niet zo langgeleden dat menige boer in Brabant het Heilig-Hartbeeld van de sokkel haalde en in het veld zette cds het augustus was, hij wilde oogsten en het wilde maar niet droog worden. „Dan gade ge zelf maar eens in de regen staon", zei de boer, kunde ge zelf voelen, hoe da is. "Jezus in de aanhoudende nattigheid, dat betekende dat al snel de kleuren van zijn mantel zouden druipen en tenslotte van zijn hele torso slechts een hoopje gesmolten gips zou resteren. Dat kon natiairlijk niet. Zo ver heeft Onze-Lieve-Heer het in Bra bant nooit laten komen. Dus hield de regen op. Jezus kon weer naar binnen, werd drooggewreven als een verzopen kat en nam lichtelijk verbleekt zijn voorname plaats op het pië destal met het altijd brandende rode lampje weer in. Mugabe zit uiteraard met het omgekeerde probleem. Hij wil juist re gen, maar een tijdje in tropische droogte staan zonder scha duw is evenmin bevorderlijk voor het lichamelijk heil van een Jezus van gips. Zo maakt Mugabe regen in Zimbabwe. Een mens klampt zich in deze weken vast aan zijn weinige zekerheden. Komt er regen in Zimbabwe? Uiteindelijk dus wel. Komt er oorlog om Irak? Hopen doe ik het niet maar vrezen wel, zeker nu Frankrijk, Duitsland en Dries van Agt Koning Carol II van Roemenië was een playboy en schuinsmarcheerder. Hij trouwde drie keer, deed drie keer afstand van zijn rechten op het koning schap en verdreef in 1930 zijn eigen zoon van de troon. Hij trok alle macht naar zich toe, maar moest in 1940 het land verlaten en stierf in ballingschap. Zijn onwettige nazaten strijden nog steeds om er kenning. Morgen wordt Carol samen met zijn maï- tresse herbegraven in Roemenië. Carol van Roemenië baarde ook in een tijd dat de media de gedragingen van leden van een koninklij ke familie nog niet zo onder de loep namen, opzien. Tot op de dag van vandaag wordt er schande van gesproken en moeten rechtbanken zich bezig hou den met de gevolgen van Carols gedrag. Het is dan ook opmerkelijk dat de Roemeense regering in sa menspraak met Carols zoon, ex-koning Mihai (ook wel Michael genoemd), toestemming geeft voor een herbegrafenis. De stoffelijke resten worden vanuit de laatste rust plaats van de Portugese koninklijke familie in Estoril overgebracht naar het klooster van Curtea de Arges, waar in 1938 voor het laatst een lid van de Roe meense koninklijke familie is bijgezet. Nóg opzien barender is het dat ook Carols derde vrouw en voor malige maïtresse, Elena Lupescu, daar komt te rus ten. Carol, geboren in 1893, heeft zijn ouders koning Ferdinand en koningin Maria maar weinig plezier bezorgd. Van vaderlijke raadgevingen moet hij niets hebben en wanneer hij aan het einde van Eerste Wereldoorlog een leuke generaalsdochter tegen het lijf loopt, is het besluit met haar te trouwen snel ge nomen. Carol doet afstand van zijn rechten en in augustus 1918 wordt net over de grens, in het Russi sche Odessa, het kerkelijk huwelijk met Ioana 'Zizi' Lambrino gesloten. Ferdinand krijgt achteraf een briefje waarin hij voor het voldongen feit wordt geplaatst. De wet verbiedt (toekomstige) staatshoofden echter om met een landgenote te trouwen, en van verbintenissen met burgers kan al helemaal geen sprake zijn. Ferdinand laat het huwelijk annuleren, een actie waarover het Roemeense hooggerechtshof zich zelfs dit jaar nog heeft moeten buigen. 'Zizi' krijgt in januari 1920 na melijk een zoon, Carol Mircea, en die vecht nog steeds voor wettelijke erkenning. Carol trouwt in maart 1921 met de Griekse prinses Helena. Het is een verstandshuwelijk dat niet lang stand houdt, maar in oktober 1921 wel een wettige troonopvolger oplevert: Mihai. Carol gaat verder zijn eigen weg. Vrouwen, sportauto's, vliegen, luxe ho tels, dat is het leven dat hem bevalt. Ferdinand ka rakteriseert zijn zoon aldus: „Hij is net een Zwitserse kaas. Op zichzelf goed, maar wel vol gaten." Carol raakt in de ban van een roodharige officiers vrouw, dochter van een joodse apotheker, Elena Lu pescu (naar haar meisjesnaam Wolf). De kroonprins besluit met het haar - ze is inmiddels gescheiden - het land te verlaten en doet in 1926 opnieuw afstand van zijn rechten op de troon. Het paar leidt een luxe leventje in de mondaine oorden van die tijd. Wan gezamenlijk stevig op Bush zijn likdoorns staan te trappen. Zal burgemeester Cohen de boel bij elkaar kunnen houden, nu de afvallige Hirsi Ali onze Mohammedanen aan de pederasti- sche neigingen van de Profeet rich ting de 6- jarigeAisha herinnert? Ik hoop het, maar het geeft te denken dat Khalid en Mo het in Tsje tsjenië ijskoud vonden en om hun jihad te gen de christenhonden voort te zet ten spoorslags rechtsomkeert naar Amsterdam maakten waar tenmin ste de kachel brandt. Kunnen ze in Delfzijl eindelijk rustig gaan slapen? Ik hoop van wel maar twijfel, want ze krijgen Annemarie Jor- ritsma tijdelijk als burgemeester en dat bekent nachtbraken en karaoke. Kortom, vrees en verwarring overal. Ik voel verhoogde pijn lijkheid aan mijn eksteroog. Dat betekent nevel, wind en storm. neer een jaar later Ferdinand sterft, wordi8e volgd door de zesjarige Mihai. es Dat zint Carol niet en samen met verschiïr' tici en militairen beraamt hij een machtsin 1 Hij belooft Elena Lupescu in de steek te li keert in juni 1930 in het geheim terug in I n Drie dagen later is zijn zoon afgezet en is a koning. En Lupescu? Die reist haar minui achterna. Carol is op dat moment al twee jaar offici scheiden van prinses Helena, die echter li heeft over hun zoontje. Nu Carol koning? Helena het veld ruimen. Ze gaat in balliim'.^ Mihai mag haar twee keer per jaar een mi !ie zoeken. In de turbulente jaren dertig we#11, steeds meer macht naar zich toe te trekke 1 een grondwetswijziging vestigt hij een koi,es dictatuur. Aan zijn heerschappij komt eey september 1940 na het uitbreken van de' Wereldoorlog, wanneer Roemenië grote en zijn grondgebied moet afstaan aan Hong: !v' Sovjetunie. iel Carol treedt af en vertrekt naar het buiten hai wordt weer koning, tot de communist de monarchie afschaffen. Zijn vader, die trouwde met Lupescu, sterft in 1953 in Pd6"1 hai komt niet naar de begrafenis. Nu, vijftn ter, stemt hij wel in met bijzetting in het v1 e en ook de verfoeide Elena Lupescu magnj Hans Jacobs De musicalfilm Chicago heeft gisteren de meeste Oscarnominaties in de wacht ge sleept Dertien nominaties, waaronder die voor de Oscar voor de beste film, werden toegekend aan de bewerking van het oorspronkelijke toneelsucces over twee voor moord veroordeelde vrouwen die elkaar beconcurreren om de aandacht van de roddelpers. Chicago zou de eerste musical sinds Oliver! in 1968 zijn die de Oscar voor de beste film wint. Vorig jaar gooide een andere musical, Moulin Rouge, ook al hoge ogen, maar die verzilverde de no minatie voor beste film niet Andere ge nomineerden dit jaar in de categorie voor de beste film zijn Gangs of New York, The Hours, The Lord of the Rings: The Two Towers en The Pianist. Chicago haalde ook nominaties binnen in de categorieën beste regisseur (Rob Marshall), beste actrice (Renée Zellwe ger), beste vrouwelijke bijrol (Queen Latifah en Catherine Zeta-Jones) en beste mannelijke bijrol (John Reilly). Hoofdrolspeler Richard Gere greep naast een nominatie voor beste acteur. Opmerkelijk was de prestatie van Juli- anne Moore, die voor haar rol in Far From Heaven genomineerd werd voor beste actrice en tegelijkertijd meedingt naar de Oscar voor beste vrouwelijke bijrol vanwege haar prestatie in The Hours. De andere nominaties voor bes te actrice gingen naar Salma Hayek, die de Mexicaanse kunstenares Frida Kahlo vertolkt in Frida, Nicole Kidman die schrijfster Virginia Woolf speelt in The Hours en Diane Lane als overspelige vrouw in Unfaithful. De acteerprestatie van Meryl Streep in The Hours werd door de Academy of Motion Picture Arts and Sciences niet gehonoreerd met een nominatie, maar ze dingt wel mee naar de Oscar voor beste vrouwelijk bijrol dankzij haar rol in Adaptation. Daardoor gaat Streep nu de geschiedenis in als meest genomi neerde actrice: zij laat met dertien no minaties de legendarische Katherine Hepbum achter zich, die uit haar twaalf nominaties wel vier Oscars puurde. Dat record kan dit jaar geëvenaard worden door Jack Nicholson, met twaalf nominaties recordhouder bij de mannen. Zijn hoofdrol in About Schmidt kan hem een vierde Oscar op leveren, maar dan moet hij wel Adrien Brody (The Pianist), oudgediende Mi chael Caine (The Quiet American), Ni cholas Cage (voor zijn dubbelrol in Adaptation) en Daniel Day-Lewis (als Bill the Butcher in Gangs of New York) Meryl Streep in de film 'Adap tion'. Foto: Reuters achter zich laten. Gangs of New York verzamelde in to taal tien nominaties, waaronder een voor regisseur Martin Scorsese. Ook re gisseur Stephen Daldry ontving een no minatie voor zijn film The Hours, die in totaal negen nominaties kreeg. Als Ro man Polanski de Oscar voor de beste regie wint, is het nog maar de vraag of hij het felbegeerde beeldje komt opha len. De van oorsprong Poolse regisseur ontvluchtte in de jaren '70 de Verenig- Jack Nicholson in de film 'About Schmidt'. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2