14i KUNST CULTUUR 'V, - J Werfpop houdt naam ook in de Leidse Hout Tweede voorronde cabaretfestival valt tege Verjongingskuur voor Barok Ensemble V Lakenhal verwerft glas-in-loodramen van Theo van Doesburg Machtsspelletjes bij volle maan Prinsenhof blijkt bezitter Rubr Grateful Dead wordt The Dead Ook Dali-jaar in Nederland Actie tegen einde glasopleiding lflK X>» Feest Sc h wesp Klivijg Recordbezoek Dino Argentino woensdag 12 FEBRUARij The Dead. Foto: AP/Darren Hauck san francisco - De nog levende leden van de band Grateful Dead noemen zich voortaan The Dead. Sinds de dood van zanger Jerry Garcia in 1995 tra den de vier overgebleven leden op onder de naam The Other Ones. Sinds vorig jaar treden de vier steeds vaker op. „Ter ere aan Jerry Garcias nagedachte nis" vinden zij het nu nodig om die naam te veranderen in The Dead. Fans van de Grateful Dead refereren overigens al ja ren aan hun favoriete band als The Dead. Rotterdam - Ook Nederland viert straks mee dat Salvador Dali volgend jaar een eeuw ge leden werd geboren. Wereld wijd zijn er activiteiten. In Mu seum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam komt de expositie 'Dali en de massacultuur'. Dat zal volgens de museumdi rectie overigens pas begin 2005 worden. De expositie is in janu ari 2004 voor het eerst te zien in Barcelona, dan verhuist de ex positie naar Madrid, vervolgens naar St. Petersburg in Florida en ten slotte naar Rotterdam. Amsterdam - Studenten en oud-studenten van de glasop leiding van de Rietveld Acade mie in Amsterdam protesteren tegen sluiting van die opleiding. Ze hebben scherven glas naar binnen gegooid waardoor leden van de medezeggenschapsraad gisteren over gebroken glas moesten lopen. Verder delen de actievoerders stukjes gebroken glas uit, onder het motto 'scherven brengen geluk'. De vermaarde opleiding bestaat sinds 1969, maar ontkomt vol gens de directie van de Rietveld Academie niet aan sluiting we gens een groot financieel te kort door Rody van der Pols vervolg van voorpagina leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal heeft vijf glas-in-loodramen van Theo van Doesburg (1883-1931) verworven. De glazen uit 1917 zijn bijzonder, om dat het de vroegste glasontwerpen van de oprichter van De Stijl betreffen. Het glas-in-lood komt uit de burgemees terswoning van Broek in Waterland. De ramen dateren uit hetzelfde jaar als waarin de kunstenaar, dichter, archi tect en theoreticus Van Doesburg sa men met onder meer schilder Piet Mondriaan en architect Jacob Johan nes Pieter Oud De Stijl oprichtte, een kunstbeweging die al snel een interna tionale aanhang kreeg. Van Doesburg woonde indertijd in Leiden aan het Kort Galgewater. Ook architect Oud speelde een rol bij ontstaan van de ramen. „Hij was na melijk de ontwerper van het burge meestershuis en hielp Van Doesburg aan deze opdracht", zegt Rob Wolt- hoom, conservator moderne kunst van het museum. „De Stijl streefde onder meer naar een samengaan van beel dende kunst en architectuur. Deze ra men zijn daarvan een goed voorbeeld." Dankzij de verlichting van achter stra len de gerestaureerde ramen als nieuw. Het grootste bestaat uit een compositie van abstracte motieven met in het mid den een zwaan met een bundel pijlen, een verwijzing naar het wapen van Broek in Waterland. „De motieven rond de zwaan zijn waarschijnlijk geïn spireerd door een doek van de schilder Vilmos Huszar", zegt Wolthoorn. „Dat doek is verloren gegaan, maar er is een foto van de werkkamer van Van Does burgwaarop het te zien is." De andere vier ramen (Compositie 2) zijn de zogenaamde 'bovenlichten'. Deze zijn al helemaal opgebouwd uit abstracte motieven. Hierin komt een ander streven van De Stijl tot uiting: het tot een minimum beperken van de ex pressiemiddelen. In zijn uiterste conse quentie betekende dit slechts het ge bruik van horizontale en verticale lij nen, de rechte hoek en de kleuren rood, geel en blauw, wit, grijs en zwart. Wie na Compositie 1 en 2, zoals de nieuwe aanwinsten officieel heten, ook Compositie 3, 8 en 9, die De Lakenhal al in zijn collectie had, in ogenschouw neemt, kan deze ontwikkeling duidelijk zien. Met ieder ontwerp neemt de mate van abstractie alleen maar toe. „Ook in dat opzicht zijn we heel blij met deze aanwinst: ze horen hier helemaal thuis", zegt Wolthoorn. Foto rechts: Het eerste glas-in-loodont- werp van de hand van Theo van Does burg, simpelweg 'Compositie i' getiteld. Publiciteitsfoto rr<0>; IB door Herman Joustra vervolg van voorpagina leiden - De naam Werfpop blijft gehandhaafd, ook al verhuist het popfestival deze zomer naar de Leidse Hout. De stichting Werf pop wijst op de lange geschiede nis die onlosmakelijk is verbon den met het Van der Werfpark. „Onze reputatie hebben we aan dat park te danken", zegt Petra van Rossum van de stichting. „We houden ook van dat park. Onze doelstelling is altijd ge weest een festival te organiseren waar de mensen lekker op hun kont in het gras konden zitten en naar een bandje kijken, met een glas bier erbij." Omdat de bodem van het Van der Werfpark in een slechte con ditie verkeert, kan het festival niet meer in dit park worden ge houden. Eerder onderzoek had uitgewezen dat de komst van wederom duizenden bezoekers een aantal bomen in het park wel eens de nekslag zou kunnen geven. Van Rossum: „Op grond van dat onderzoek kunnen we alleen maar zeggen dat het be sluit daar geen festival meer te houden, rechtvaardig is. Het zou zonde zijn als zo'n mooi park kapot gaat, als er allemaal bo men zouden afsterven." Vorig jaar besloot de gemeente vanwege de slechte bodemge steldheid van het park het festi val te verhuizen naar de nabij gelegen Garenmarkt, maar dat vond de organisatie geen suc ces. „Geen gras om op te zitten, alleen maar stenen, slecht ge- luid...Nee, dat was niet een goe de plek Als de gemeente aan die plek had vastgehouden, dan hadden we Werfpop afgeblazen. We zijn zelf gaan kijken naar alle parken in de buurt. Maar in de binnenstad was niks geschikts te vinden. We zijn uiteindelijk zelf met de Leidse Hout op de prop pen gekomen." De stichting kreeg gisteren te horen dat de gemeente na een aanvankelijk 'nee' dat voorstel honoreert Voorlopig voor één jaar. Een evaluatie zal eerst moeten uitwijzen of de Leidse Hout een goede plek is om pop festivals te houden. „Maar voorlopig zijn we ontzet tend blij", zegt Petra van Ros sum. „We weten dat het Van der Werfpark niet meer kan. Dit is dan de next best thing. We kun nen nu ook gewoon doorgaan met plannen, met het zoeken en contracteren van artiesten voor het festival." Eén grote naam heeft de organi satie al weten te strikken: „Brainpower. Geweldig toch?" Ttrai Berlijn - Actrice Loes en regisseur Pieter Ki den gisteren hun ei^ het 53ste Filmfestival vj De vlaggen hingen hal wege de dood van een filmpromotor tijdens di ning van een film. Ook alle frivoliteiten voor 2 schrapt. De Nederlandse film nee zuster* van Krai van het eerste slad makers hadden de gal ling van 'Ja Schwester,£rjg wester' willen opvrolijk maffe danseressen. door. Tijdens de pei probeerde hoofdrols| Luca de boel op te haar 'Rudi Carrel De film dingt in Berlijn] een Gouden Beer. Foto: DPA/Michael Har itel leiden - De tentoonstelling 'Dino Argentino' in Museum Na- turalis heeft in vier maanden tijd bijna 150.000 bezoekers ge trokken. Daarmee is de expositie de best bezochte tijdelijke tentoonstelling van Naturalis sinds dé opening in 1998. 'Dino Argentino' is verlengd tot en met 1*7 augustus. Tijdens de voorjaarsvakantie, van 22 februari tot en met 9 maart, zijn er extra activiteiten: verhalenvertellers vertellen over hoe dino sauriërs worden opgegraven en opgezet. In de cinema draait een BBC-documentaire over de Argentijnse dinosauriërs. theater recensie Wijnand Zeilstra Tweede voorronde van het 25ste Leids Cabaret Festival Gezien: 11/2. Leidse Schouwburg. Na 25 jaar Leids Cabaret Festival kan er blijkbaar toch nog iets unieks gebeuren. Zelden was het kwaliteitsverschil tussen de eerste en de tweede voonronde zo opvallend groot. Dat heeft geleid tot een opmerkelijke con sequentie die nog niet eerder in de geschiedenis van het jubile rende festival is voorgekomen. Morgenavond doen we de eer ste voorronde gewoon nog een keer over. Op één kandidaat (Wietske Loebis) na, zijn name lijk alle kandidaten van de maandag voor de halve finale geselecteerd. Van de tweede voorronde behoort alleen het Belgische duo ManManMan tot de gelukkigen die morgen we derom hun kunsten mogen ver tonen. De clowneske Walter Janssens en Bart Schollaert van Man ManMan zijn inderdaad de red ders van de tweede voorronde die aanmerkelijk minder sterk was dan het veelbelovende be gin van het festival. Misschien toch te vroeg gejuicht. De beide Vlamingen brengen kostelijke en aanstekelijke flauwekul, wat overigens keurig past in de rijke traditie van het Leids Cabaret Festival: een gekke Belg hoort er standaard bij. Natuurlijk kun je je afvragen, of dit optreden niet eerder tot kindertheater dan tot cabaret gerekend dient te wor den. Maar eerlijk is eerlijk, er valt gewoon veel te lachen. We horen bijvoorbeeld een luid ge tik. Er volgt een speurtocht naar de oorzaak hiervan. En wat blijkt: het is getik van tonijn in blik. Grotere nonsens is niet denkbaar, maar de beide heren hebben wel bereikt dat de hele schouwburg moet schaterla chen. Bij de andere deelnemers van de tweede voorronde viel aanzien lijk minder te lachen. Het duo Krikke Ikke (Torre Krikke en Thijs Mensink) zingt üeve liedjes over hunkerende mannen. Het is in opzet en uitvoering ver dienstelijk amateurwerk dat te recht een kans krijgt om zich tij dens een festival te presenteren. Maar meer zit er niet in. Dat laatste kun je niet zeggen van Timo Septer. Zijn optreden ram melt nog aan alle kanten bij ge brek aan podiumervaring. Zoals de jury echter terecht opmerkt, hij kan wel teksten schrijven. Ie mand die biologische wapens omschrijft als wapens met een eco-keurmerk heeft in elk geval fantasie. Bovendien doet hij met zijn geëngageerde betoog recht aan de maatschappijkritische oorsprong van het festival. De twee overige voorrondekan didaten gaan aan zelfoverschat ting ten onder. Gunter Lamoot probeert een graantje mee te pikken van de faam c gen nu eenmaal op I rv| van het absurdistisd hebben. Zijn relaas u8 grootmoeder, een te;r en een lintworm is e at woordenbrij. Het blijft met een risico. Als n' niet aanslaat, ga je vi la'! deruit. En helaas is b overkomen. Zo mogel m ger is de afgang vooi rijn van Bohemën. E nog wel het onderwei 3®! optreden. Zij stelt d v van prijzencircussen 'at. caruitreiking en van ten als 'Idols' aan di kiest daarbij het stijli lel de overdrijving. Ma eL wie een kuil graaft vo ,e* der... In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: toneelvereniging Onder Ons uit Hazerswoude. In 'Studio Ins Blau' klinkt wa pengekletter. Een degen klieft de lucht en wordt razendsnel door een ander blikkerend wa pen opgevangen. Tegenover el kaar staan Ben van Leeuwen en Maarten Belt, de gezworen rivalen Le Vicomte de Valmont en Le Chevalier Danceny in het stuk 'Les Liaisons Dange- reuses'. „We hebben een paar schermlessen gevolgd", zegt Van Leeuwen. „Wantje moet wel een beetje feeling voor die degens krijgen. Anders kan het nog knap gevaarlijk zijn, zo'n schermscène." Dat een dergelijk duel niet mag ontbreken in een stuk dat bol staat van haat, liefde, verraad, intriges en rivaliteit spreekt vanzelf. „Scrupules zijn totaal afwezig. Etiquette is slechts een dekmantel. Moraal bestaat niet, slechts de verovering telt", valt in de aankondiging te lezen. En dat is een accurate omschrijving van het stuk dat toneelvereniging Onder Ons uit Hazerswoude later deze maand opvoert. In het stuk, gebaseerd op de achttiende-eeuwse brievenro man van de Fransman Choder- los de Laclos, spelen allerlei verhaallijnen dwars door el kaar, vertelt Van Leeuwen, ge zeten in het repetitielokaal van kunstcentrum Haagweg 4 in Leiden. „Centraal staat een 'weddenschap' tussen Valmont en zijn vroegere minnares de markiezin van Merteuil. Zij daagt hem uit om een jonge, onschuldige vrouw te verlei den, waarmee ze wraak wil ne men op een voormalige gelief de die op het punt staat met dit meisje te trouwen. Maar zodra er bij Valmont echte gevoelens opspelen, wordt het allemaal een stuk gecompliceerder." Hoewel het oorspronkelijke verhaal zich in de pruikentijd afspeelt, heeft Onder Ons be wust voor een sobere, 'tijdlo ze', aanpak gekozen. „Het is zeker geen kostuumstuk ge worden. Want intriges, machtsspelletjes en seksuele chantage zijn niet typisch voor de achttiende eeuw, maar van Le Vicomte de Valmont (Ben van Leeuwen) tijdens een amoureus samenzijn met courtisane Emilie (Floor van Leeuwen). Foto: Taco van der Eb alle tijden", verklaart Van Leeuwen. Tussen de twaalf acteurs die aan het stuk meedoen, neemt Jacques Verkley een bijzondere plaats in. Deze gepensioneerde boer uit Leiderdorp is namelijk een nazaat van Jan Verkley, de man die in 1854 Onder Ons oprichtte. „Over die man doen nog mooie verhalen de ronde", weet Van Leeuwen. „Omdat het in die tijd erg moeilijk was om aan stukken te komen, reisde Verkley geregeld naar Amsterdam. Hij spande dan zijn paard voor de kar en reed in zijn boerenkloffie naar Leiden. Dit om de 'anti-toneel- boeren' niet voor het hoofd te stoten. Vervolgens verwisselde hij dat voor zijn zondagse pak, waarmee hij dan als een heer in de Amsterdamse schouw burg arriveerde. Vond hij een stuk interessant, dan verdween hij in de pauze achter het to neel om een boerenkaasje te ruilen voor een tekstboekje. Dat werd door de ijverige leden van Onder Ons dan weer over- gepend." Uit die begindagen, bijna an derhalve eeuw geleden, date ren ook nog de regels voor het moment van de opvoering: in januari of februari, het liefst tij dens volle maan. Zo staat het in het reglement van de oudste amateurtoneelvereniging van Nederland geschreven. „Voor de boeren was dat een van de weinige momenten dat ze tijd hadden voor een verzetje", legt Van Leeuwen uit. „De winter- werkzaamheden waren afge rond en het drukke voorjaar stond voor de deur. En omdat er geen straatverlichting was, hadden de boeren het licht van de maan nodig om de weg naar huis weer te vinden." 'Les Liaisons Dangereuses', vrijdag 28 februari in Pleyn '68, Rijndijk 92 in Hazerswou- de-Rijndijk. Vrijdag 7 en za terdag 8 maart, Kunstcen trum Haagweg 4, Leiden. Aan vang 20.30. Reserveren: tel. 071-3416186. Rody van der Pols delft/anp - Het Stedelijk Muse um het Prinsenhof in Delft blijkt al drie eeuwen de onwetende bezitter te zijn van een schilderij van de Vlaamse meester Peter Paul Rubens (1577-1640). Na een onderzoek van een jaar en drie maanden is „voor 98 procent zeker" vastgesteld dat 'Het Salomonsoordeel' van de hand van Rubens afkomstig is, aldus directeur D. Lokin van het Prinsenhof. Hij spreekt van een „aangename verrassing". Op het kunstwerk staat het gru welijke oudtestamentische tafe reel afgebeeld van koning Salo mo en de twee vrouwen die strijden om een baby. Salomo achterhaalt wie de echte moe der is door te dreigen het kind te laten doden. De echte moeder wijst het kind namelijk toe aan de andere vrouw om het leven van de baby te sparen. Het doek is vervaardigd op het Antwerpse atelier van Rubens, tussen 1618 en 1620. Tot nu toe nam men aan dat het rond 1660 was gemaakt door een anonie me navolger van Rubens. De restaurateur van het Prin senhof, Marcel de Man, kreeg tijdens zijn vijftien maanden du rende werkzaamheden aan het schilderij steeds meer het ver moeden dat het doek was ge maakt door Rubens. Hij legde zijn bevindingen voor aan de deskundi Rubenianum in An tv instelling geldt als op het gebied van I gens Lokin onders Belgische deskund vindingen van de van het Prinsenhof. Nader onderzoek i volgt nog, maar de d het Prinsenhof ven er ooit 100 procent dif zal zijn over de.n wijst erop dat Rubed heeft geschilderd. Ma* het werk niet gesigned krijg je nooit absolf heid", aldus Lokin. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Leids Barok Ensemble, concertmeester Roelof Balk, m m.v. Nicola Wemyss, sopraan. Gehoord: 11/2, Lokhorstkerk, Leiden. Het Leids Barok Ensemble lijkt een verjongingskuur te hebben ondergaan. Wellicht heeft dat te maken met de nieuwe profes sionele coach die het zich heeft veroorloofd, de altviolist Tjitte de Vries. Onder leiding van con certmeester Roelof Balk spettert het orkest meer dan ooit, en heeft daarbij nog meer oog voor detail. Ook het originele programma geeft onverwachte kansen. Zoals muziek bij een Comedy van Gottfried Finger, een verras send, galant Concerto Grosso van Pieter Hellendaal, en delen uit de prachtige opera 'Dido and Aeneas' en 'Fairy Queen' van Purcell. Drie componisten die iets hebben met Londen. De Tsjech Finger deed daar mee aan wedstrijden 'muziek com poneren bij theaterstukken', de Rotterdammer Hellendaal ves tigde zich daar in 1752 als musi cus/componist, en de autoch toon Purcell zong er als koor knaap en schreef er zijn opera 'Dido and Aeneas'. Na de pauze valt vooral de Itali aan Giovanni Lorenzo Gregori in de prijzen met twee van zijn zes kleine concerten waar - zo ver we weten - voor het eerst de naam Concerto Grosso boven staat; een concertje dus met een groepje solo-instrumenten die boven het concert uitschitteren. Nu waren die solopartijen nog heel prematuur bij Gregori. Niettemin was er al behoorlijk het wedijverprincipe in te ho ren. Op een kort perfect getimed Adagio knalt het Prest tegenaan. Iets langer L— is het tweede Adagio, dit wordt abrupt wef door een robuust ges gro. Vooral in de snel ge delen is het 1 kei. Balk stimuleert i dan tot het uiterste. F UI supervitaal bruisen d en dansen als Jigs en 9 De verrassing van de mezzosopraan! Wemyss in Purcell. kelend begeleid dooi nuo van klavecimbi dan weer door sfeervol orkest. Haar me wendbare stem overeenkomsten mf gladde Engelse b; als een Emma stem is veel fluwelig uitbundiger lief en 1< zeer melancholisch ondeugend lachen zwelgen in 'If love': sion'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16