LEIDEN REGIO Kleumen met een roos voor Kluivert Wie heeft er een computer voor Lorentzhof? Langstlevende echtgenoot mag het huis houden :e Utrechtse commissaris wil snel Van der Sluijs sPwP R3 Rini Karstens na 28 jaar klaar met commissie erfrecht Giften voor kostschool Ouderen gedupeerd door daad van 'laffe doortrapteling' 'Maarssen is anders dan Leiden' 1L e voor Leidse -Erwteman Mevrouw Cohn-Erwte- Leiden is benoemd tot i de orde van Oranje Vanmiddag heeft zij na scheid genomen als •r van de Nederlandse van de Women Inter- Zionist Organisation Deze vrouwenbewe- zich wereldwijd in voor rele ontwikkeling en de ing van de joodse iden- i haar leden. Daarnaast diverse andere be- e functies vervuld. Lo- •meester Geertsema iar de onderscheiding lag uit in het Joods Cul- :ntrum in Amsterdam. woensdag 12 FEBRUARI 2003 ^dagen OC Leiden i GciEen wedstrijd auto geen magic show, een ^rre 1 en een kooktoernooi. pro ikertjes heeft het ROC da petto voor de bezoe- ope ijn open dagen op vrij- ïterdag in de schoolge- van het ROC Leiden 3 rui lieperpoellaan, Ter e Lammenschansweg immenschanspark in u rijn de Leidse Dreef in 'rak >rp-111 we^ geb°uw el- opleiding haar open ,tuu lt, is te vinden op de rbajwww.rocleiden.nlTij- üe ^voorlichtingsdagen zijn z« i aanwezig om vragen Ier voorden. Geïnteres- IdBO'ers en havisten ag welkom tussen 21.00 uur en zaterdag ).00 en 13.00 uur. door Wilfred Simons leiden - Voor de Leidse oud-no taris Rini Karstens-van Halsema (61) zit het werk erop. Maar liefst 28 jaar was zij lid van de 'commissie erfrecht' van de Ko ninklijke Notariële Beroepsorga nisatie. De belangrijkste veran dering van het nieuwe Neder landse erfrecht is dat het bezit van de overledene naar de echt genoot gaat. Kinderen krijgen een vordering op de langstle vende echtgenoot, die pas op eisbaar is als die overlijdt of fail liet gaat. Nu de wet van kracht is, is de taak van de commissie na maar liefst 47 jaar ten einde. Het lijkt verbazend dat er zo veel jaar gepraat is over een juridi sche verandering die in de prak tijk allang was ingeburgerd, maar Karstens begrijpt het wel. „Voor de politiek viel er weinig eer aan te behalen. Het was in de praktijk immers aardig gere geld. Het parlement redeneerde vaak vanuit het gevoel: 'aange trouwd wordt nooit eigen'. Voorstellen tot wetswijziging be keek het parlement met wan trouwen." Schot kwam er pas in de zaak toen de toenmalige minister van justitie Winny Sorgdrager (D66) in 1995 regeringscommissaris Van Dijk benoemde. Die besloot zo veel mogelijk aan te sluiten bij de praktijk. Hij wilde een 'Ikea-erfrecht', zoals het in de praktijk ging heten, dat toepas baar zou zijn op de situatie van het overgrote deel van de Ne derlanders. Daarin lijkt het nieuwe erfrecht op de wet die sinds 2001 de euthanasie regelt. Die is ook geënt op de praktijk. Eigenlijk begon de herziening van het erfrecht al direct na de Tweede Wereldoorlog. De rege ring vroeg toen de Leidse jurist Meijers (1880-1954) om een ont werp te maken voor een nieuw burgerlijk wetboek, waar het erf recht deel van uitmaakt. Toen hij in 1954 met een ontwerp kwam, werd het de taak van de commissie erfrecht om de uit- werkingsvoorstellen op hun waarde te beoordelen. Rini Karstens, die met haar man Jan een notariskantoor hield aan het Plantsoen, kwam in 1975 bij de commissie. „Ik had altijd al wetenschappelijke belangstel ling. Na mijn studie was ik een tijd assistent bij de afdeling rechtsfilosofie van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en later, tot 1973, was ik medewerker aan de Universiteit Leiden." Toen er kinderen kwamen, moest ze haar wetenschappelijke ambi ties 'een beetje laten varen', zo als ze zegt. Toen zij vanuit de - toen nog - Koninklijke Nota riële Broederschap de kans kreeg om lid te worden, trad ze graag toe. Het advieswerk was te combineren met de inmiddels grote en drukke notarispraktijk en het gezin. De laatste jaren maakte ook Thea Mellema lid, die notaris is in Rotterdam, deel uit van de zeskoppige commis sie. Daarnaast zaten er (kandi daat-) notarissen en hoogleraren burgerlijk recht in uit het hele land. Het probleem in het Nederland se erfrecht was altijd de positie van de langstlevende echtge noot. De regel was dat als één van de echtgenoten stierf, de overgebleven partner en de kin deren de nalatenschap gelijke lijk onder elkaar moesten verde len. Dat kon ertoe leiden dat de andere partner - bijvoorbeeld - het huis moest verkopen of in fi nanciële problemen kwam. Er zijn dan ook regelmatig proces sen gevoerd tussen langstleven de echtgenoten en (stiefkinde ren, tot oktober vorig jaar zelfs nog. Nu was het zo dat het oude erf recht de mogelijkheid kende dat een echtgenoot bij testament op voorhand al zijn nalatenschap verdeelde. „Op het platteland werd daarvan gebruik gemaakt om de boerderij toe te delen aan de zoon die het bedrijf moest voortzetten. De Nijmeegse hoogleraar Luijten propageerde een testament waarbij die con structie werd gevolgd voor ie dereen. Alles wat behoorde tot de nalatenschap van de eerst stervende werd bij testament in eigendom toegedeeld aan de langstlevende", zegt ze in juris tentaai. „De kinderen kregen hun deel in de vorm van een vordering op de langstlevende. Deze vorm van testament vond brede ingang." Perfect was deze regeling niet. Kinderen konden, als ze kwaad wilden, de vorde ring nog tijdens het leven van de langstlevende echtgenoot (ge deeltelijk) innen. Dat kan nu niet meer. De nieuwe wet sluit nauw aan bij de visie die Luijten destijds had. Nederlanders hoeven geen testament 'op de langstlevende' meer te maken. Dat is voor ie dereen geregeld. Nu het advies werk voorbij is, kan de commis sie ophouden te bestaan. „Nu ja, officieel zijn we sla pend", zegt Karstens. „Mocht er in de toekomst toch weer be hoefte komen aan een advies vanuit de beroepspraktijk, dan kan de commissie worden ge wekt. Er moeten dan nieuwe mensen in, want ons oudste lid is 78." Oud-notaris Rini Karstens: „Ik had altijd al wetenschappelijke be langstelling." Foto: Hielco Kuipers leiden - De bijeenkomst die Wo ningstichting Ons Doel uit Lei den hield over kostscholen in Kenia, heeft indruk gemaakt. Ons Doel wil geld inzamelen voor een meisjesschool in het Afrikaanse land. Sinds die ont moeting is 85.000 euro binnen. Drie weken geleden hield Ons Doel zijn nieuwjaarsreceptie in het Rijksmuseum voor Volken kunde. Ter plekke werd een film vertoond over het echtpaar Jap en Ans Verkaart, beiden ook aanwezig in het museum. De twee zetten zich in voor een be tere toekomst voor de jeugd in Kenia. Zij bouwen scholen en steunen gezondheidsprojecten. Na de basisschool worden meis jes als zij geslachtsrijp zijn veelal uitgehuwelijkt. Zo hebben ze weinig aan haar opleiding - bij voorbeeld op een Verkaartbasis- school - gehad. Het echtpaar wil daarom veilige kostscholen bou wen, waar de tieners onderdak en voedsel krijgen een middel baar onderwijs volgen. In januari stond de teller van de inzameling nog op 10.000 euro. Ons Doel heeft voor één kost school (over een periode van vier jaar, de duur van de oplei ding) 160.000 euro nodig. Voor het project is een aparte stich ting opgericht, Leno Letu, Swp- hili voor ons doel. In een brief aan haar relaties meldt de wo ningstichting dat inmiddels al 85.000 euro is bijeengebracht. Hooijdonk zet zijn handtekening op een voetbal, waarmee waarschijnlijk voorlopig niet meer wordt gevoetbald. Hogewoning :nk Ei- door Saskia Buitelaar katwijk - Hebbes. Een handtekening van Pierre van Hooijdonk. Weliswaar niet op een voetbal of mijn T-shirt, maar gewoon in een schrijfblok. Tsja, zelfs een verslaggever doet wel eens gek. Nou ja, een beetje dan, gewoon voor het idee. Want om als een echte fan te kunnen schreeuwen naar de mannen van het Ne derlands elftal en je tranen te moeten be dwingen als ze doorlopen zonder handteke ning te zetten, moet er voetbalbloed door de aderen stromen. En dat is in Katwijk al snel het geval. De training gistermiddag van het elftal van Dick Advocaat op het veld van Quick Boys trekt minstens honderd mensen. Vooral kin deren, die met pen en papier of stift en T- shirt in de aanslag zitten. Klaar om om het hardst te roepen als de spelers langlopen het veld op, of ruim een uur later terug naar de bus. Twee vriendinnen van 11 en 12 jaar hebben hun zakgeld uitgegeven aan een dieprode Valentijnsroos. Voor Kluivert, giebelen ze. Bij de training van maandag stonden ze ook al langs het veld, vertelt Angela van der Bent. Toen is ze op de foto gegaan met Zen den. Toen besloten zij om de volgende dag terug te komen met een rode roos. En van avond staan ze weer te koukleumen, vult Stephanie van Velzen aan, bij de vriend schappelijk wedstrijd tussen Oranje en Ar gentinië. Ze zijn niet de enigen die er bevroren vin gers voor overhebben. In de Katwijkse bi bliotheek waren gistermiddag rond vijf uur opvallend weinig kinderen te bespeuren, terwijl de internetcomputers meestal nog goed bezet zijn tijdens het ontmoetingsuur van het Leidsch Dagblad aan de leestafel. Dat uurtje was dit keer daarom iets vroeger afgelopen, toen duidelijk werd dat het dit keer niet in de bieb, maar bij Quick Boys ge beurde. Het geduld van de fans wordt behoorlijk op de proef gesteld. Op weg naar het veld ne men de spelers nauwelijks tijd voor een foto of een krabbel. Straks, belooft Kluivert de joelende massa. Maar terwijl de voetballers lopen te dampen op het veld, worden de wachtenden op de tribune na een uurtje be hoorlijk koud. Wesley van de Merbel (8 jaar) staat tegen het hek geleund met zijn bal ste vig vastgeklemd. Zijn ogen onder de wollen muts staren afwezig naar het veld. Er is op de bal al een elftal bij elkaar geschreven door de spelers bij eerdere trainingen. Hij wacht nu op Advocaat en Van Hanegem. Maandag wist hij keeper Westerveld, See- dorf en Davids zijn merkstift in de hand te drukken, vertelt de jonge speler bij Katwijk. Dat hij zich nu - bij Quick Boys - in het hol van de leeuw bevindt, doet Wesley niets. „Ik heb veel vrienden die bij Quick Boys spelen en anderen bij Katwijk, maar daarover heb ben we nooit ruzie." Ook hoger op de tribune gaat het er gemoe delijk aan toe. Een groep jongens bezingt beurtelings de ene en de andere club. Even valt het stil, als de meiden vooraan bij het hek roepen dat ze straks van de buschauf feur een bal krijgen van het Nederlands elf tal. Maar dat was een grapje van de chauf feur, stelt Elisa Kuijt (10) al snel vast. „Ze kosten 99 euro, die geven ze niet weg", klinkt het teleurgesteld. Dan is de training afgelopen en verdringen de kinderen zich langs het hek. Een hels ka baal stijgt op als de eerste spelers langslo pen. Boven alle kinderstemmen uit klinkt het nog hardere geschreeuw van een vader.. Ronald de Boer begint meteen te schrijven. Kluivert, zijn belofte alweer vergeten, loopt rechtstreeks naar de spelersbus, wat bij de vriendinnen met de rozen tot enige com motie leidt. Ze wachten nog even om een handtekening van Van Hooijdonk te be machtigen en rennen dan de trap op, naar de achterkant van de tribune, waar ze op de bus kunnen neerkijken. Uiteindelijk vangt Zenden de rozen op. Tweede keus welis waar, maar ook goed, zeggen Stepanie ën Angela een klein beetje teleurgesteld in hun idool. Ook Wesley heeft deze dag geen geluk. Alle spelers die in zijn buurt staan, heeft hij al op de bal. Elisa is wel tevreden. Trots ritst ze haar warme jas open om te laten zien dat er inmiddels acht handtekeningen op haar T- shirt zijn gezet. Ze gaat nog even met een van de meiden in discussie over welke Kat wijkse club dit seizoen de beste is, want dat moet volgens hun in de krant. Dat ze daar zelf in komen, vinden ze eigenlijk ook wel bijzonder. „Zal ik ook mijn handtekening zetten?" P* internetcafé in zorgcen- H°e nLorentzhof heeft net '"Mi jaar gefunctioneerd. Op insdag 27 februari vorig werd het project om ou- en op de digitale snelweg rijgen officieel door oud- ;emeester Cees Goekoop lend. Afgelopen week- le werd de apparatuur uit ïntrum aan de gelijk- ;e hof bij een insluiping thaald. Bewoners van entzhof, maar ook de tbewoners zijn zwaar ge- eerd. Omdat er geen ren van braak zijn, be- taalt de verzekering geen cent uit. Het is voorlopig uit met de digitale pret „Aan het internetcafé is op een laffe manier een eind ge komen", zegt Henk Bakker, die als vrijwilliger het com puteren begeleidde. „Wat zijn er toch misselijke men sen in de wereld" Ook Hiske Gerbrandy, directrice van Lorentzhof, heeft geen goed woord over voor de dader. „Het is een doortrapteling want uit het logboek dat de receptie in het weekeinde bijhoudt, blijkt dat hij de ca- /eide t in ddai hen :oor. e wa set j( dam iwef De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 mera die op de ingang is ge richt voor de diefstal heeft verdraaid. Natuurlijk moet iedere bezoeker zich melden en daar zijn we ook alert op. Maar aan de andere kant willen we ook geen gevange nis van het huis maken hoe wel we wel steeds scherper de bezoekers in de gaten houden." Voormalig burgemeester 'Goe' opende vorig jaar het internetcafé in zijn functie als voorzitter van Seniorweb, een landelijke organisatie die zich inzet om computerge bruik onder ouderen te sti muleren. Het project was al snel een succes. Op de eerste verdieping van het zorgcen trum stonden twee compu ters waarop de bewoners, maar ook ouderen uit de buurt konden fleren) inter netten en e-mailen. Zij maakten met veel plezier ge bruik van de faciliteiten. Maar daaraan is dus een ab rupt einde gekomen. Want het afgelopen weekeinde is uit het internetcafé op on verklaarbare wijze de mo dernste en dus belangrijkste computer gestolen. Een forse tegenvaller voor Lorentzhof en de 119 bewoners van wie de leeftijd gemiddeld ver bo ven de tachtig jaar ligt. Maar niet alleen de Lorentz hof is gedupeerd, ook de be woners van de Professoren en Burgemeesterswijk en Tuinstadwijk zijn hun com puter kwijt. Zij konden na melijk ook computeren in Vorig jaar werd het internetcafé in Lorentzhof op een ludieke manier geopend. Afgelopen weekeinde werd de computer gestolen. Archieffoto: Henk Bouwman Lorentzhof. Voorlopig dus geen e-mails meer van bewoners naar hun kinderen in binnen- en buitenland. Maar aan de an dere kant kunnen zij ook geen foto's meer ontvangen die bijvoorbeeld kleinkinde ren hun sturen via de com puter. Daarnaast is de moge lijkheid verdwenen om, voorzichtig, digitaal te leren bankieren. En dat is jammer, zeker ineen wijk waar al geen bank meer is ën de pin automaten ook nagenoeg zijn verdwenen. Als de oud jes al geld uit de muur durf den te halen. Daarnaast werd de computer ook ge bruikt om bijvoorbeeld brie ven voor de cliëntenraad te tikken. Momenteel bekijkt de direc tie van Lorentzhof of er mis schien via internet een goede tweedehands computer te koop is. Maar zoals bekend zit de zorgsector krap bij kas. Toch moet er een andere computer komen omdat het tweede appa raat, dat de dief heeft laten staan, nauwelijks meer functio neert. Daarom onze oproep: wie heeft er een goede, tweede hands computer voor Lorentz hof? Eric-Jan Berendsen noordwij k/maarssen - Hans van der Sluijs moet snel burge meester worden in Maarssen. Met die inzet gaat de Utrechtse commissaris van de koningin Staal deze week om tafel met minister Remkes van binnen landse zaken. De minister vindt dat Maarssen de benoemingsprocedure voor een nieuwe burgemeester moet overdoen. Staal betreurt dat. Het ministeriële besluit wekt in zijn ogen ten onrechte de indruk dat de vertrouwenscommissie haar werk niet goed heeft gedaan. „Hier was sprake van over macht", zegt Staal. „Deze minis ter houdt te veel vast aan de for maliteiten rond een burgemees tersbenoeming." Volgens Staal komt het 'halsstar rig' vasthouden aan procedures van de minister voort uit de bur gemeestersperikelen in Leiden. Hier zou een referendum ko men, zodat de bevolking kon kiezen uit twee kandidaten. Toen de vertrouwenscommissie uiteindelijk slechts één kandi daat voordroeg, was ook meteen het referendum van de baan. Bovendien was de voordracht van die ene kandidaat, Harry Groen, omstreden vanwege eer der declaratiegedrag in Amster dam en bij het sportcomplex Omniworld in Almere. Daarop besloot de minister dat de pro cedure over moest. Na Leiden stak Remkes ook bij andere gemeenten een stokje voor enkelvoudige voordrach ten. Maar de minister moet niet alle gemeenten over één kam scheren, vindt Staal. „De Maarssense situatie is anders." Tot 4 december waren er twee potentiële kandidaten en van een referendum was geen spra ke. Van der Sluijs, nu nog burge meester van Noordwijk, was de eerste keus. En van onbespro ken gedrag. Wie tweede was, is geheime informatie waarover niemand iets wil zeggen. Op 5 december haakte de num mer twee af wegens een benoe ming elders. Daardoor dachten de commissaris van de koningin en de vertrouwenscommissie dat een enkelvoudige voor dracht in orde was. „Ovër- macht", zeggen Staal en voorzit ter van de vertrouwenscommis sie Swane ook nu nog. Toch lijkt het er op dat Maarssen proble men had kunnen voorkomen toen bekend werd dat Remkes enkelvoudige voordrachten liet overdoen. Staal en Swane vin den het echter 'onbetamelijk' om nummer drie naar voren te schuiven. „Terwijl wij toen al een voorkeur hadden voor Van der Sluijs", aldus Swane. Of Staal Remkes van die ziens wijze kan overtuigen, blijkt deze week. Vaststaat al dat het nog enkele maandqp duurt voor Maarssen definraef een nieuwe burgemeester heeft. De com missaris wil bij de minister aan dringen op een versnelde proce dure. In dat geval duurt het nog zeker tot mei tot de nieuweling er zit. Zowel Staal als Swane zegt dat de 'ingreep' onnodig was. Er is al een wetswijziging in de maak die er in voorziet dat een ge meente geen twee kandidaten hoeft voor te dragen. De Eerste Kamer moet die wijziging nog goedkeuren. De reden voor de wetswijziging is dat de nummer twee altijd in een lastig parket komt als zijn of haar naam bij een voordracht bekend wordt. Die moet weer terug naar de ge meente waar die vandaan komt, in de wetenschap dat daar ie dereen weet dat hij of zij daar eigenlijk wilde vertrekken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15