'Het zijn nu ook mijn polders geworde O Éi* éskr" REGIO 'Laten de Verenigde Staten en Irak het maar lekker zelf uitzoeke 'Wel je tanden laten zien, maar pas bijten als de VN dat nodig vii NAVRAAG De naderende Valentijnsdag zorgt niet alleen voor een topomzet op bloemenveilingen, ook de handel in de speciale kaarten vaart er wel bij. Maar is Dankzij die Valentijnskaart J164 nou al" J leen maar wonen we nu vufiaar samen leuk voor de com mercie of werkt het écht als je je stille liefde op 14 februari anoniem een bosje rozen of een leuk tekstje stuurt? Voor financieel adviseur RUTH VAN DE VEN {31) is dat geen vraag. Haar relatie werd geboren dankzij het uit Amerika overgewaaide feestje. WOENSDAG 12 FEBRUARI Burgemeester Amy Koopmanschap over haar overstap van Zoeterwoude naar Diemen ev 1-E1 Mev Leid ^ide» Van sche er va van Zioi Dez zich relei Ingv ihaa dive efur emei lard Was dat het enige kaartje dat op de mat lag, die dag? Ja, die dag wel. Voor die tijd kreeg ik ze wel vaker, maar dan ging ik er niet op in, omdat ik niet wist van wie hij was. Of ik wist het wel, maar wilde verder niks met die persoon. Dan stuurde ik wel een kaartje terug, maar daar bleef het bij. Behalve de laatste keer, dus." Komen er nu nog kaarten op 14 februari? „Ja, maar altijd van Don. Dus de spanning rond die kaarten is er nu; wel een beetje af. Ik zou er niet meer op ingaan als ik ze van an déren kreeg, maar ik blijf de traditie om een bloemetje of een kaartje te sturen wel grappig vinden." Goed voor de commercie vooral? „Natuurlijk is het een beetje opgekrikt, maar ik hoor om me heen dat veel mensen er iets aan doen. Die dag heeft ook wel wat, vind ik. En zeker voor ons." tekst: Paul de Tombe foto: Robin van Lonkhuijsen UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mall: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mall: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 07i'5356 300 Spripters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071,5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tqt het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Haar vertrek sloeg bij de Zoeterwoud- se politiek in als een bom. De raadsle den hadden burgemeester Amy Koop manschap (50) maar wat graag langer in hun midden gehad. Volgende maand begint ze in haar nieuwe ge meente Diemen. Met haar kordate optreden oogstte ze in Zoeterwoude veel waardering. Maar hoe kijkt ze zelf terug op de afgelopen vijfjaar? Negen vragen aan de vrouw die in 1997 Amsterdam, waar ze stadsdeel wethouder was voor GroenLinks, ver ruilde voor het platteland. U ging in 1997 van het hectische Am sterdam naar de polder. Was dat geen enorme schok? „Nee. Toen ik hier kwam, was het ook hectisch. Ik had meteen te ma ken met een bomvolle raadzaal. Op de agenda stond toen de bebouwing van de Grote Polder. De mensen stonden met spandoeken in de zaal. En verder was alles hier nieuw voor mij. Dat maakte het leuk en span nend. Ik hou nog steeds van de stad. Lei den vind ik leuk, in Amsterdam kom ik graag. Het is meer dat ik het plat teland er bij heb ontdekt. Het zijn nu ook mijn polders geworden. Wat ik straks het meest zal missen aan Zoe terwoude is het ongedwongene. Ie dereen gaat makkelijk en vriendelijk met elkaar om. Het is de vraag hoe dat elders is. En wat ik ook zal mis sen is het gemak waarmee je hier op de fiets stapt en meteen buiten bent." Bent u zich na zes jaar een echte Zoe- terwoudenaargaan voelen? „Ik denk dat mensen die hier 30, 40 jaar wonen veel meer Zoeterwoude- naar zijn dan ik. Toch heb ik me hier altijd ontzettend welkom gevoeld. Een échte Zoeterwoudenaar ben ik niet geworden. Maar ik heb wel ge probeerd me hier heel goed in te werken en te verdiepen in de proble men die op het platteland leven. On getwijfeld ben ik voor sommige mensen altijd 'dat meisje uit de stad' gebleven. Ik weet nog goed dat de organisatoren van de Polderdag me op de proef wilden stellen en Molden weten of ik wel koeien kon melken. Ik kon het wel - ik had het al eens eerder gedaan - maar het duurde wel érg lang voor de emmer vol was. Het is leuk om op die manier uitge daagd te worden. Daar hou ik van." Medio 2001 zei u dat u best nóg een periode in Zoeterwoude wilde blijven „Er doen zich soms ineens dingen voor. Ik kom uit Amsterdam en ken die regio ook goed. Dat maakte het extra verleidelijk om in Diemen te solliciteren. Maar ik was hier niet uitgekeken. Ik was ook erg kritisch over waar ik heen zou willen. Ik wil de beslist niet overal heen in het land. Friesland? Nee, het is mis schien oneerbiedig om te zeggen, maar daar heb ik niks mee. Ik ben een westerling." Beschouwt u Diemen als opstapje naar een grotere gemeente? „Ik heb geen idee hoe het loopt. Ik ben niet iemand die alles van tevo ren plant. Vrouwen doen dat niet zo. Je hoort wel eens van mannen die hun carrière plannen. Ik kan me daar weinig bij voorstellen. Volgens mij kun je het allemaal wel beden ken, maar pakt het dan toch anders uit. Ik stap heel enthousiast ergens in en gaandeweg zie ik wel hoe het verder gaat. Je weet nooit wat er op je pad komt. Toen ik in de verple ging begon, had ik ook nooit kunnen verzinnen dat ik nog eens burge meester zou worden." Mist u het verzorgende aspect in uw huidige beroep niet? „Het verzorgende zit in me, maar de interesse voor besturen en organise ren ook. De ene kant had ik al aan geboord - ik heb tien jaar in de ver pleging gezeten - en op een gegeven moment ben ik met die andere kant aan de slag gegaan. Daar ging mijn interesse steeds meer naar uit. Ik merk wel dat het heel handig is dat ik in de zorg heb gewerkt. Als ik bij de GG&GD kom of bij een andere in stelling in de gezondheidszorg is het prettig om er een beetje sjoege van te hebben." Bent u nooit moe geworden van die telkens weer oplaaiende discussie over herindeling? Ach, het is iets dat komt en gaat en dat erbij hoort. Soms gaat er ineens weer iemand aan de hekken ramme len. Maar het zou goed zijn als er eens helderheid kwam. Wat Zoeter woude betreft is het duidelijk waar we naar toe willen: naar intensieve samenwerking met andere gemeen ten. Er is geen enkele reden om onze zelfstandigheid op te geven. Dat lost niks op. Of ik derde dat de discussie over herindeling voor de burger nog te volgen is? Nee, dat denk ik niet. Voor hen is niet duidelijk welk pro bleem er met herindeling wordt op gelost. Ik vind dat in ieder geval die vraag beantwoord moet kunnen worden. Voor Zoeterwoude is de 'groene toekomst' van belang. Ga dan zo samenwerken dat je die vei ligstelt. Als daaruit moet volgen dat je sterker bent door samen te gaan, moet je daar voor durven kiezen." Toen u onlangs in een commissiever gadering uw vertrek aankondigde kwamen de emoties los. Had u op dat moment spijt van uw beslissing? „Nee, ik was emotioneel omdat ik er al lang mee rond liep. Toen ik de wethouders en de raadsleden vertel de dat ik wegging, realiseerde ik me pas echt wat het betekent. Het heeft iets heel raars om je afscheid aan te kondigen. Pas op dat moment be sefte ik wat ik achterlaat. Nee, het was geen gevoel van: nu laat ik Zoe terwoude in de steek. Een mens is nooit onmisbaar. Zoeterwoude is heus niet hulpeloos zonder mij. Het is een sterk dorp." U heeft wel eens gezegd: ik hou ervan om dingen voor elkaar te krijgen. Zit u dan wel goed bij de overheid? „Met dingen voor elkaar krijgen be doel ik ook dingen in gang zetten, me actief opstellen, ook al is het re sultaat niet direct zichtbaar. Zo heb ben we ons de afgelopen jaren heel serieus beziggehouden met de pro blemen van de boeren, die het niet gemakkelijk hebben. Je kunt wel roepen dat er in de Randstad plat teland moet blijven bestaan, maar boeren moeten er wel hun brood mee kunnen verdienen! Door in gesprek te gaan met de agrari ërs en je te verdiepen in hun situatie, ideeën aan te dragen, bundel je de krachten. De oplossing is er nog niet maar het onderwerp staat nu wel volop in de be langstel ling. Terwijl we een paar jaar te rug nog vonden dat er geen pro bleem was. Soms is het zon de dat din gen zo intn lang moeten duren. Ik had b beeld graag verder willen zij opknapbeurt van industrie!» {Jj Grote Polder. Procedureel h ons tegengezeten. Wij m a QC onze plannen uitgegaa komst van de Rijn Go Een Lijn, en de halte di een het industrieterre 1 en Maar van de pro ken mochten we da 1 Pe op vooruitlope ajn word je gedwt aten om achterom van en niet voorui ieP( past niet bij m e La amn Hoe hoopt u d n de terwoude strak MP-1 terugdenkt? bple „Als een bestuu |L 's goed benaderba vwv Niet iemand die 0 w>oi en amen tegen zeg iemand die helder 1 voo IMB( agv 21.C ).00 Amy Koopmanschap: „Ik heb geprobeerd me hier heel goed in te werken en te verdiepen in de problemen die o( platteland leven. Maar ongetwijfeld ben ik voor sommigen altijd 'dat meisje uit de stad' gebleven. Foto: Henk 6j KLANKBORD De stelling 'Nederland moet Amerika helpen Sad dam Hoessein te verdrij ven' wordt door een meerderheid van de be zoekers van de internetsi te van deze krant onder schreven. 56 Procent van de deelnemers aan de pei ling is het met de stelling eens. Een selectie uit de reacties: Eef Kemps, Leiden: „Eens. Amerika heeft ons ook bevrijd van Duits land." Bob Mooijenkind, Lei derdorp: „Oneens. Ik vind het onzin dat we de VS zouden moeten hel pen met een oorlog die ze zelf willen beginnen. We zouden er alleen maar problemen mee krijgen." J. van Ulden, Richmond, USA: „Op het moment dat de Westerse wereld het Midden-Oosten ver laat zullen die Arabieren het met elkaar uitvech ten. Uit het feit dat die landen in het Midden- Oosten zich niet hebben verenigd, blijkt dat zij el kaar gewoon niet ver trouwen. En dat terwijl zij wel naar dezelfde kerk gaan. Een vreemde situa tie." T. Boxmeer, Leiden: „Oneens. Gezien de ge schiedenis is het hoogst twijfelachtig dat Amerika de doelen die het noemt - democratie en vrijheid voor de Irakezen - ook daadwerkelijk voor ogen heeft." Janneke, Sassenheim: „Oneens. Straks komt er ook nog hier in Neder land een oorlog. Dat wil len we toch niet? Laten de VS en Irak het maar lekker zelf uitzoeken." A.T.M. Vlasman, Leiden: „Eens, maar enkel en al leen als er geen diploma tieke middelen meer zijn." Kees Koek, Leidschen- dam: „Oneens. Laat die yank het maar zelf op knappen. Hij wil toch oorlogje spelen." Martin van der Kwaak, Leiderdorp: „Eens. Ne derland moet zijn verant woordelijkheden nemen. Het gedraai en het zich niet definitief uitspreken waar Nederland nou voor staat, is typerend voor het gehele politieke be leid van de laatste jaren. Wil Nederland Amerika niet steunen dan moet het land ook de knoop doorhakken om te stop pen met de Europese Unie en de NAVO en een volkomen eigen sociaal beleid gaan voeren. Was Nederland hier vroeger niet sterk in?" Een kwestie van een ge heel andere orde leidt tot de stelling van deze week. In Leiden is aangekondigd dat de burgemeester niet meer bij elke 100-plusser op verjaardagsvisite gaat. Alleen 100-, 105- en 110-ja- rigen kunnen nog op een bezoekje van de burgerva der rekenen. Flauw, of te recht, omdat een burge meester meer heeft te doen? De stelling waarop u tot en met maandag kunt reageren luidt: Elke jarige 100-plusser heeft recht op een bezoek van de burgemeester. Nederland n Amerika helpt Saddam Hoei n y te verdrijv nja Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „De werkelijke feiten zijn nog steeds niet voor de volle honderd procent aan het licht gekomen. Ja, het regime Hoessein heeft een vreemde aanpak als het gaat om het besturen van zijn land. Ja, hij heeft in het verleden Koerden vermoord en geprobeerd Koeweit terug te veroveren. Aan de andere kant heeft hij in het verleden het Westen geholpen met de oorlog tegen Iran. Ik sluit me aan bij de Duitsers en de Fransen. Ga met al je technologie naar verdachte locaties in Irak en kom terug met keiharde bewijzen. Nu gaat het vooral om stemmingmakerij En als Bush open- j lijk verkondigt dat hij het werk van zijn vader wil af maken dan be- grijp ik er hele maal geen snars van." Kamal Khodor (37) uit Leiden, pro jectleider gemeente Alphen aan den Rijn, voorzitter Syrische Cultu rele Stichting, bestuurslid Marok kaanse vereniging Moultaka: „Daar ben ik het zeker niet mee eens. Ik vind dat Nederland goed moet be seffen dat we deel uitmaken van de Europese Unie. Als Nederland aan de kracht en de macht van de euro wil werken - want daar draait het al lemaal om - dan moeten we zeker de VS niet steunen. Bovendien zijn er manieren om het op een vreedza me wijze te laten lopen in plaats van alles platbombarderen en vele on- schuldigen te doden. Saddam Hoes- sein zal de eerste zijn die zich tijdens Mf' aanvallen be- T f schermt. Laat de jT- Wj VS ons niet opfok ken! En tot zaterdag, op de vredesdemon stratie in Amster dam." Dennis Salman (30) uit Noordwijk, lijsttrekker LNP (Lijst Nieuwe Poli tiek) voor statenverkiezingen: „Ben ik het niet mee eens. Voor mij staat nog niet vast dat Saddam Hussein - hoewel je van die man verschrikke lijke dingen kunt verwachten - in derdaad chemische wapens in huis heeft. Bush wil koste wat het kost oorlog zodat hij bij een eventuele overwinning met de eer kan strijken. Ik vind dat Nederland te gemakkelijk achter Amerika aanholt. Bij een oor log zullen vele onschuldige slachtof fers vallen. Het uitbreiden van de VN-wapeninspecties is het enige juiste dat nu moet gebeuren." Reinier Verbeek (37) uit Leiden, ar chitect: „Nee, absoluut niet mee eens. Ik vind dat Nederland hooguit de VN te hulp moet schieten. Met de verborgen agendaatjes van Amerika hoeven wij geen rekening te houden: imperialisme, commerciële belan gen. Tijdens de Golfoorlog heeft de VS besloten om Saddam te laten zit ten. Net zoals besloten is om insta biele situaties in Iran en Afghanistan te laten voortbestaan. Nu wordt er een hele poppenkast opgevoerd en zijn er allerlei drogredenen om Sad dam Hussein weg te krijgen. De hele problematiek in Irak is urgent, dus je moet je tanden wel laten zien. En als het nodig is, en de VN dat ook vindt, mag je best bijten. Maar als je zonder waar- schuwing gaat bij- J ten ben je een valse Eén dag met een speciale betekenis dus? „Kun je wel zeggen. Mijn vriend Don en ik wonen nu vijf jaar sa men en dat is op Valentijnsdag begonnen in Hillegom. Daar woon den we in hetzelfde appartementencomplex: nu wonen we in een koophuis en hebben we net een ander vrijstaand huis gekocht in Nieuw-Vennep. Heel ro mantisch, en dat is allemaal begonnen met dat kaartje." Wat stond erop? „'Ik ken je amper, maar ik hopp dat dat verandert'. Ik had meteen een vermoeden van wie het kwam, omdat ik Don een keer had geholpen toen zijn auto niet wilde starten voor de deur van het appartementencomplex waarin we beiden woon den. Het kon op dat mo ment ook van niemand an ders zijn. Probleem was al leen dat ik niet wist in welke flat hij nou precies woonde, maar ik wist wel in welke auto hij reed. Daarom heb ik het kaartje met mijn antwoord onder zijn ruitenwisser bevestigd: 'Dat hoop ik ook, kom zondag anders een borrel halen'. Die zondag stond hij voor de deur en een paar maanden later woonden we samen." ANNO 1978, zaterdag 11 februari LEIDEN - De sloop van de oude fabriekscomplexen van Zaalberg en Van Wijk in de binnenstadswijk Pancras-Oost komt in zicht. De ge meente heeft gevorderde plannen om de beide fabrieken aan de Ves- testraat af te breken. De verwachting is dat de sloop - kosten bijna 1,2 miljoen - in de loop van dit jaar en volgend jaar wordt uitgevoerd. De gemeenteraad moet binnenkort geld voor de sloop beschikbaar stellen. Leiden is daarvoor echter grotendeels afhankelijk van rijks subsidie. Als de raad met sloop instemt, beslissen burgemeester en wethouders later in welke volgorde Zaalberg en Van Wijk tegen de grond gaan. De fabrieken moeten plaats maken voor woningen en mogelijk ook voor scholenbouw. In het vorig jaar verschenen verbete ringsplan Pancras-Oost is het terrein van Zaalberg aangewezen voor woningbouw. Voor het vrijkomende terrein van Van Wijk wordt in de eerste plaats gedacht aan scholen. Als dat niet mogelijk is, moeten hier ook woningen komen. Sloop van beide fabrie ken moet de aanzet zijn voor verbetering van Pancras-Oost. Dit deel van de binnenstad is sterk verpauperd. Het versterken van de woonfunctie moet de wijk tussen Hooigracht en Herengracht weer aantrekkelijk maken. ANNO 1978, maandag 13 februari HILLEGOM - De toren spits van de hervormde kerk aan het Kerkplein in Hillegom is vanmor gen geheel uitgebrand. De brand brak even voor tien uur uit. De brandweerkorpsen van Hillegom en enkele omliggende gemeen ten hadden de brand ruim een uur later on der controle. De toren was toen inmiddels in elkaar gestort. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Berend Stolk (48) uit Leide intensivecarespecialist in 1 ziekenhuis:Als we Saddai ven vanwege het München w droom dan ben ik wel voor. slecht mens met slechte wa S slechte bedoelingen moet j( t>j handhaven. Als we Saddam H ven louter en alleen vanwej Amerikaanse oliebelangen I gen. Als we Saddam verdrij) einde het machtsevenwicht Midden-Oosten te beïnvloe lijkt mij dat doodeng en kaf beter de afwachtende derdi gj Helaas verdrijven we Sadda j£j wege al deze redenen. Laat land maar zo za meehuppelei mand het m< ben een beet vandaag."!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14