Politieke vijanden dwarsbomen Waal Dansende leeuw doet niet zomaar wat fit ambulanceplan kan echt nief REGIO Leiden kan na vijf jaar weer uit eten voor het goede doel Ie houdt Gemeente ruimt Buena Vista op trover aan 0e politie heeft gister- ren na acht uur op de Jcht een 20-jarige Lei- jïgepakt. Hij had kort r samen met drie ande en geprobeerd een Lei- J3) te beroven. Het er stond in een tele- >p de Langegracht te en de verdachte naar tapte en geld eiste. Het èr liet het er echter niet ten riep zijn hond. Bij van het beest maakten Ich uit de voeten. Aan Van zijn signalement feidenaar worden aan- n. Hij bleek ook nog len sterke drank in zijn ïbben die hij bij een kt aan de Langegracht plen. De politie denkt V drie verdachten bin- be kunnen aanhouden. aar Leiden 'pardon' foiet alleen het CDA en haar ook Leefbaar Lei- jen een 'specifiek par- t Leidse illegalen die j 2001 al langer dan In de stad of elders in terbleven. Gisteren be st Leidsch Dagblad dat e een brief aan de amer stuurt met dat let voorstel voor zo'n pardon werd vorig an tijdens de begro- indelingen door PvdA- 1. lansen. Indiaans ijnwerk d de lezingencyclus li en bewustwording ihologe Ellen van de eskundig op het ge- ndiaans medicijn - dag 25 februari de le- H jezelf met dierenes- 1 de hand van voor- n praktische deelna- Ide lezing een bijdrage heelheid kan komen nthese van westerse |jie en Indiaanse wijs- rig wordt gegeven s Op Eigen Wieken, i 5. De toegang be- uro. Volgende week is S lezing in deze serie. bij commissie erfrecht r eerder uit Alphen LEIDEN door Silvan Schoonhoven leiden - Denk je rustig een bord je bami te kunnen eten bij Woo Ping in de Diefsteeg, en daar be gint het al. Op drie televisietoe stellen schettert een onbegrijpe lijke Chinese tegenhanger van het Schlagerfestival. Daar door heen begint in het restaurant een zanger en keyboardspeler met een live Elvis-imitatie. Of dat niet genoeg is, klinkt achter in het restaurant opeens luid ge trommel. Tussen de tafels be gint een broodmagere man zijn set vlijmscherpe zwaarden uit te pakken. Niets aan de hand, het is gewoon Chinees nieuwjaar. De dansende leeuw die even la ter tussen de verbaasde eters door golft, doet dat niet voor de sier. Het is een eeuwenoud Chi nees ritueel, dat verloopt vol gens stringente regels. „Een tijd terug was er een Kung Fu- school die zo'n leeuwenkop ge leend had", vertelt Kung Fu- meester Mark Horton, „en die deden maar wat. De gasten in dat restaurant hebben dat ding toen finaal in elkaar getrapt." Horton runt de Hong Ying School of Martial Arts in de Leidse Koppenhinksteeg. Zijn demonstratieteam, dat gister avond in restaurant Woo Ping het veertiendaagse nieuwjaars feest kracht bijzette, behoort tot de wereldtop. Allemaal kampi oenen en wereldbekerwinnaars, wijst Horton. Zo'n leeuwendans doe je namelijk niet zomaar. „De leeuw buigt zich voor hij de deur binnengaat eerst naar links, dan naar rechts. Dan veegt hij met zijn baard de drempel schoon. Dan pakt hij de krop sla die boven de deur hangt. Hij eet daarvan, gooit wat naar links, naar rechts en de rest, boem, in het midden van het restaurant. Dén pas mag de leeuw naar bin nen. Hij doet dat om boze gees ten te verjagen uit het pand en staat daarom symbool voor ge luk in het nieuwe jaar. „Dat ge loof gaat even diep als wat de mensen hier in de kerk gelo ven", benadrukt Horton. Doodzonde vindt hij het, dat de aandacht voor Chinese vecht sporten zo achterblijft bij die voor karate, dat nota bene een sport is van nauwelijks een paar honderd jaar oud. „Vorig jaar had ik in Leiden het grootste vechtsportfestival in Leiden. Niet één sponsor kon ik krijgen. Ja, een coffeeshop. Het is bela chelijk." De gasten in Woo Ping deinzen achteruit als de leeuw is vertrok ken en Hortons vechters door het restaurant wervelen. Kung Fu-strijders maken hun hoge trappen en laten het metaal van hun rituele zwaarden blinken. Horton zelf geeft als klap op de vuurpijl een demonstratie Chi Gong; „Dat gaat over innerlijke kracht van het lichaam. Niet thuis proberen, dit" Hij pakt een polsdikke stok en drukt die tegen zijn adamsap pel Dan drukt hij de houten punt zo krachtig tegen zijn strot dat het hout vervaarlijk door buigt. Dan neemt hij vier eet stokjes, plaatst ze tegen de keel en drukt ze als lucifertjes stuk tegen zijn hals. „Kijk, geen schrammetje te zien", laat Horton na afloop trots zien. „Op de Beestenmarkt heb ik vorige week een zwaard op mijn keel gekregen. Kijk, zo ging dat." Horton trekt een zwaard uit de schede. Het is buigzaam, maar vlijmscherp. De glanzende punt plaatst hij onder de keel. Hij ademt diep in, drukt, en zie, ook het metaal moet buigen voor Horton's on doordringbare strottehoofd. „Als jij dat probeert, dan heb je een gat in je keel. Maar ik doe dit al dertig jaar. Mensen vinden het gek dat ik een zwaard op mijn keel zet, maar het heeft te maken met het ontwikkelen van energie op de juiste plek. Ik ben ermee begonnen toen ik zeven was." Het gaat ook wel eens fout, ver telt Horton. „Een van mijn leer lingen in Engeland had me een oefening zien doen met een speer die je tegen de muur zet en dan tegen je buik drukt. De dansen de leeuw verjaagt slechte geesten uit restaurant Woo Ping. Foto: Mark Lamers Twee weken geleden krijg ik zijn instructeur aan de lijn, dat hij zich doorstoken heeft in zijn buik. Hij dacht, de instructeur kan het, dus kan ik het ook. Ge lukkig zijn niet alle leerlingen zo stom." door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Oud-wethouder van Lei den en waarnemend burgemees ter van Sassenheim Cees Waal is niet uitgenodigd voor een ge sprek met de vertrouwenscom missie. Daarmee is Waal voor de tweede maal en nu definitief af geserveerd als kandidaat voor het burgemeesterschap van Lei den. Met name wethouder Pecht- old lijkt hiervoor verantwoorde lijk te zijn. Dat Waal en Pechtold geen gro te vrienden zijn, is algemeen be kend. Als columnist van het Leidsch Dagblad heeft Waal veelvuldig Pechtold bekritiseerd. Hij noemde hem onder meer 'junior-wethouder'. Ook schreef Waal dat Pechtold geen ver stand heeft van cultuur. Ingewijden beweerden dat het mislukken van Waals eerste po ging te maken had met een blokkade die wethouder R. Hil- lebrand (PvdA) zou hebben op geworpen. Waal en hij stonden in zowel het verre als het recen tere verleden dikwijls lijnrecht tegenover elkaar. Waal was de grote animator van een referen dum halverwege de jaren ne gentig over het voormalige Ko ninklijk Militair Invalidentehuis. Hij wilde hiermee bouwplannen voorkomen. De gemeente ver loor het referendum. Ook in de discussie over het Aal marktproject speelde Waal een cruciale rol Wethouder Hille- brand moest van die plannen afzien omdat de vele tegenstan ders, onder wie Waal, die ook voorzitter is van de Vereniging Oud Leiden, met een referen dum dreigden. Als compromis werd een projectgroep inge steld, onder voorzitterschap van Waal, die een nieuw plan moest maken voor het Leidse stads hart Ook voor Pechtold waren de druiven zuur. Als lijsttrekker van D66, de referendumpartij bij uitstek, was hij mede door toe doen van Waal gedwongen een volksraadpleging af te blazen. Waal en de zijnen hebben in middels een plan gemaakt dat op een veel groter draagvlak kan rekenen dan dat van de ge meente. Het college en de ge meenteraad moeten zich nog uitspreken over dit plan van de projectgroep Nieuw Aalmarkt plan. Oud-PvdA-raadslid E. van der Veen is boos als hij het nieuws over Waal en de blokkades ver neemt Van der Veen is eerder op de website van de Leidse PvdA al enkele keren fel van leer getrokken tegen de vertrou wenscommissie en de gang van zaken rondom het burgemees tersreferendum. Ook ging hij voor in een handtekeningenac tie tegen de dreigende benoe ming van de als enige voorge dragen burgemeesterskandidaat Groen. „Nou, als de keus Pecht old of Waal is, dan kies je toch voor Waal", reageert hij. „Een wethouder is gemakkelijker ver vangbaar dan een burgemees ter." En: „Als Pechtold daadwer kelijk Waal heeft tegengehou den, dan moet hij maar weg." Hij vindt dat de vertrouwens commissie 'onprofessioneel' is. „De fractievoorzitters moeten besluiten nemen, onafhankelijk van welke druk vanuit het colle ge dan ook." Van der Veen zegt dat hij geen politieke vriend is van Waal, maar wijst erop dat Waal in De venter 'een goeie burgemeester was'. „Met hem kun je tenmin ste ruzie maken in het opeó^ baar. En dan zijn en blijven het politieke twisten." Van der Veen gaat verden „Hfct Leidse burgemeestersrefereét- dum wordt kennelijk andermaal door politieke spelletjes gesabo teerd. Ik vind dat de procedure onmiddellijk moet worden stop gezet. De minister moet zelf maar een burgemeester aanwij zen voor Leiden, zonder Leidse bemoeienissen." Het Leidse CDA-raadslid L Lie- verse zegt het niet bezwaarlijk te vinden dat de vertrouwenscom missie zich mede laat leiden door de afkeer van wethouders van burgemeesterskandidaten. Ze stelt dat het 'niet voor niets' is dat twee leden van het college als adviseur bij de vertrouwens commissie aanschuiven. „En dan kunnen zulke dingen over tafel gaan, dingen waar je nu eenmaal mee hebt te maken." Connie Broeyer, fractievoorzit ter van de PvdA in Leiden en te vens voorzitter van de vertrou wenscommissie, was vanoch tend niet in de gelegenheid om te reageren. leiden - Het gezonken woonschip Buena Vis ta moet worden opgeruimd. Het vaartuig be vindt zich op de bodem van de Oude Rijn, ter hoogte van industrieterrein De Waard. Vol gens een gemeentelijke woordvoerder dreigt het vaartuig te kapseizen en in de vaargeul terecht te komen. Dan is doorvaart van en naar de stad niet meer mogelijk. De gemeen telijke dienst milieu en beheer weet zich bij haar opruimingsactie gesteund door de wrak- kenwet. De kosten komen voor rekening van de eigenaar, van wie de gemeente de identi teit niet wil prijsgeven. Vast staat wel dat het lichten 'een hoop geld' zal kosten, aldus de woordvoerder tijdens een persgesprek. „Voordat er opgeruimd kan worden, moet het lek worden gedicht en moet het woon schip worden leeggepompt. Dat is een hele operatie." Foto: Hielco Kuipers tkqh •voorzitter Bonthuis maakt zich boos f Reinders gk> - Meer doden in en Bollenstreek, Lei- Iphen door een hartstil- ongeluk. Dat is het ario als het door mi- Geus van volks ge il! omarmde ambulance- het Rijksinstituut voor indheid en Milieu loorgaat, beweert de Post Ambulancever- iceposten in Noord- ioordwijkerhout ver iet als één van de twee posten in Leiden. In plan van het RIVM •pen september kwam er ook al slecht vanaf. A Bonthuis, voorzit- le CPA Hollands Mid- tar de Leidse regio bij en burgemeester van terk aan den IJssel, boos. ambulanceplan dat voor deze regio, nou? iet RIVM zich aan de van de minister heeft gehouden: 'Bedenk een nieuwe verdeling van ambulanceposten zodat op iedere plek in Neder land binnen vijftien minuten een ziekenauto kan zijn.' Nu ko men ambulances in Groningen, Friesland en Drenthe vaak te laat. Deze plattelandsgebieden krijgen van het RIVM meer standplaatsen. Maar omdat het allemaal binnen het huidige budget moet, moeten de stede lijke gebieden ambulanceposten inleveren. En dus ook de Leidse regio." Uw protest bij de minister van volksgezondheid tegen het vori ge ambiüanceplan van het RIVM, dat ook al minder standplaatsen opleverde, heeft dus niks geholpen? „Dat is zo. Dus gaan we nog he viger protesteren. Ook nu weer hebben we onze bezorgdheid bij de minister geuit Verder ligt er een protestbrief bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. Als verdere actie nodig is, dan komt die er. We moeten duidelijk maken dat dit plan echt niet kan." Klopt het dat u op uw eerste boze brief aan de minister niet eens antwoord heeft gekregen? „Ja, dat had hij wel moeten doen." Niet echt een beste beurt voor een minister uit een kabinet dat de mond vol heeft van nor men en waarden, toch? „Precies. Deze minister omarmt het plan omdat zo de meeste mensen in Nederland binnen vijftien minuten een ambulance krijgen. Dat is belangrijk, maar dat is slechts één kant van het verhaal. In deze regio is er in de steden als Leiden meestal bin nen een minuut of zeven ne gen een ambulance. Maar als de ziekenauto's in Noordwijk en Noordwijkerhout wegvallen, moeten de ambulances voor de Duin- en Bollenstreek uit Leiden komen. Dat betekent dat het in Leiden, waar veel mensen wo nen, ook weer langer duurt voordat er hulp is. En uit medi sche hoek hoor ik dat als je niet binnen zes minuten bij een hartstilstand bent, dat je al niet eens meer hard hoeft te rijden. Bij elke minuut dat we er langer over doen, neemt de overle vingskans met tien procent af. De Geus en het RIVM staren zich blind op een aanrijtijd van vijftien minuten voor elke plek in Nederland. Maar over de prijs voor de dichtbevolkte, verstede lijkte gebieden die langer op hulp moeten wachten, gaat de discussie niet" Hoeveel extra doden gaan er hier vallen als het plan door gaat? „Dat weet ik nog niet, maar ik heb opdracht gegeven dat uit te rekenen." Waarom krijgt u geen geld voor het ambulanceplan dat u als CPA zelf hebt gemaakt? „Omdat de minister geen extra geld voor de ambulancezorg over heeft Het gekke is dat wij nu de op twee na snelste ambu lanceregio in Nederland zijn - het gros van de bevolking heeft binnen tien minuten een ambu lance voor de deur - terwijl wij zélf nog niet tevreden zijn. Ons eigen plan gaat juist uit van uit breiding met twee extra stand plaatsen. Maar in dit merkwaar dige plan gaan we er twee op achteruit en houden we zes over. Onaanvaardbaar." Uitrukposten Volgens het RIVM-plan dat de voorkeur van minister De Geus heeft, is dit de toe komst van de uitrukposten in de ambulanceregio Hol lands Midden: Noordwijk (De Krom): ver dwijnt Noordwijkerhout (De Zflk): verdwijnt Leiden (Merenwijk): ver dwijnt Leiden (Pesthuislaan): blijft Leiderdorp: blijft Alphen aan den Rijn (De Schans): blijft Ter Aar blijft Gouda: blijft Bergambacht verdwijnt Schoonhoven: komt erbij De CPA Hollands Midden wil de huidige posten uit breiden met twee nieuwe, in Le imuiden en Zevenhui- zen-Moerkapelle. door Eric-Jan Berendsen leiden - Leidenaars kunnen bin nenkort weer op een alternatie ve locatie voor een goed doel uit eten. De stad is een tijdelijk res taurant rijker, gerund door stu denten en andere vrijwilligers. Het zogenoemde Happietaria komt in studentencentrum Plexus aan de Kaiserstraat, waar de voormalige mensa De Bak ook zat Het is van 24 februari tot 15 maart van 18.00 tot 22.30 uur voor iedereen geopend. Happietaria Leiden is een tijde lijk restaurant, waarvan de hele opbrengst bestemd is voor een goed doeL Bij Happietaria kan tegen normale horecaprijzen worden gegeten. De precieze prijzen zijn nog niet bekend, omdat de kok zich nog over de menu's buigt. In veel studentensteden is afge lopen december door studen tenverenigingen een Happieta ria georganiseerd. In enkele ste den is dit een jaarlijks terugke rend initiatief. Dat was in Leiden tot vijf jaar geleden ook zo. Zo werd er in de periode voor Kerstmis in 1996 een tijdelijk restaurant geopend aan de Haarlemmerstraat, in 1997 aan de Botermarkt en in 1998, de laatste keer, aan de Nieuwe Rijn. Het initiatief is nu nieuw leven ingeblazen door een aantal le den van de vier christelijke stu dentenverenigingen van Leiden: Gomarus, Ichthus, NSL en Pa- noplia. Happietaria wordt georgani seerd door een zogeheten Hap pietaria Management Team (HMD- Dit HMT bestaat uit 4 studenten die het dagelijks be stuur vormen. Het HMT wordt ondersteund door de voorzitters van de diverse commissies. In deze commissies werken nu zo'n 30 personen mee. Die zijn bezig (geweest) met onder meer het zoeken van sponsors, mede werkers, koks en natuurlijk een pand. Daarnaast dienen ook veel juridische zaken geregeld te worden. Verder zijn er ook me dewerkers nodig gedurende de tijd dat Happietaria draait. Zij werken in de keuken, maar ook in de bediening en achter de kassa. De opbrengst van Happietaria Leiden is bestemd voor een pro ject van World Vision. Dat pro ject richt zich op de kindsolda ten in Oeganda. Al ruim 30 jaar wordt Noord-Oeganda geteis terd door burgeroorlogen. De kinderen die daar leven kennen geen vrede en worden gedwon gen om mee te vechten en te moorden. Ond^pks de risico's lukt het sommigFkinderen toch om de legers te ontvluchten. Zij komen terecht in twee opvang centra, waar zij worden begeleid door World Vision, met onder meer psychologische hulpverle ning. Ook krijgen de kinderen bijscholing en wordt hun even tueel een vak aangeleerd. Verder komt de stichting World Vision op voor de rechten van het kind en probeert ze het inzetten van kinderen in oorlogen terug te dringen. Happietaria Leiden streeft er naar zoveel mogelijk geld op te halen om de hulp van World Vi sion aan de kindsoldaten te on dersteunen. Als klap op de vuurpijl doneert liefdadigheidsinstelling Wilde Ganzen 40 procent van de totale opbrengst van Happietaria Lei den.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13