LEIDE Leiden neemt het op voor groep illegalen REGIO 3Minister De Geus moet afbraak van ambulancezorg voorkomen3 Burenruzie woedt voort tijdens hoger beroep Rumoer verwacht over nieuw ligplaatsenplan Beter klokkenspel en juridisch bewijs Kamer van Koophandel zet zich in voor vervoersbranche R1 Winterpaleis aan het Steenschuur Studium Generale over collecties dinsdag 11 FEBRUARI 2003 lest natiedorst it in tonen k, b< >rei tón Wil "en op °rc i_. etl litht nos groi 3oaf°p merstraat 20-jarige Leidenaar jk b«cht op de Haarlem- op an zijn mobiele tele- ïkzijfd. Hij liep daar en bü| mobieltje hoe laat en i dat moment kwam angtfer voorbij. De duo- rel riste de telefoon uit aok D het slachtoffer, dan, in hc ij od gewond 7™qrijding ït ZO >rst 15-jarig meisje uit Iteravond gewond •en botsing op de j de Kettingstraat en e Jaagpad. Zij werd aangereden door itomobilist (76) die irrang gaf. Met el is zij naar het ;nhuis overge- Int Italië aar Leiden fsident Ciampi van op woensdag 5 •spraak in het Aca- v van de Universi- Hij doet dat in het in officieel twee dy jk aan Nederland. It, die wordt verge- n vrouw, wordt t door koningin ngen op Paleis Bin Den Haag. Ver- 1 Ciampi premier en de voorzitters de Twéede en de lens in veek lerejaars studenten irsiteit Leiden die als mentor willen de EL CID-week, ning mee hou- :n 11 en 15 au- intamens zijn. Elk Ie Universiteitsraad }n om de EL CID- nenvrij te houden, "{en daar maar zei aar, zo blijkt uit een aor magnificus 8 I de raad, hebben tulteiten genees- nen en rechtsge- ten tentamens. Egyptische ter in LAK Egyptisch - Engelse ft publiciste Ahdaf rijdag 14 februari buck Hurgronjele- t Oosters Instituut ■jersiteit Leiden. Zij e vraag of er sprake lentiteitscrisis on- Jntellectuelen. Sou min Caïro, studeerde Engeland en s en verhalen in Daarnaast schrijft ze ïlturele commen- 8 en recensies voor frabische dag- en 1 De lezing heeft I LAK-gebouw aan iaplaats, zaal 010, 00 uur. ■s komen liversiteit jr; rlingen van zeven- diolen uit de Rand en dinsdag 18 fe- en speciaal voor -kernlid onderwijspro- de Universiteit j in Egaat om 'topleerlin- 1 zes tot acht weken i Duitse taal en cul- kunde, sterrenkun- culturen van China site. Zij volgen col door Wlm Koevoet leiden - Leiden wil een 'eenmalig pardon' voor een groep illegalen. Het gaat om uitgeprocedeerde vluchtelingen die op i april 2001, de dag waarop de nieuwe, veel strengere vreemdelingenwet van kracht werd, al langer dan drie jaar in de stad of elders in het land verbleven. Een brief met het Leidse plei dooi is onderweg naar de frac tievoorzitters van de Tweede Kamer. Dat heeft burgemeester W. Lemstra gisteren bekendge maakt tijdens het wekelijkse persgesprek. Met de brief geeft het college uitvoering aan een motie van PvdA-raadslid H. Jan sen, ingediend tijdens de begro tingsbehandelingen afgelopen najaar. De motie kreeg steun van de hele Leidse gemeente raad, met uitzondering van de WD en het CDA. Het algemene specifieke pardon is volgens PvdA'er Jansen van toepassing op een groep van zo'n tachtig uitgeprocedeerde vluchtelingen. De meeste van hen verblijven al negen jaar in Nederland. Tot 1 april 2001 kon den zij gebruikmaken van ver schillende voorzieningen en hadden ze bepaalde rechten. Die zijn hen afgenomen in de nieuwe wet. Volgens Jansen kunnen ze geen kant meer op en ontbreekt het deze mensen aan elk perspectief. Het college verwoordt het in de brief aan de fractievoorzitters als volgt „Het beëindigen van voorzieningen voor uitgeproce deerde vluchtelingen die al bijna vijf jaar of langer in Nederland verblijven, wringt naar onze me ning met humanitaire beginse len. Terugkeer naar het land van herkomst is immers veelal geen optie en een bestaan in de ille galiteit brengt, voor zowel de betrokkenen als voor de samen leving als totaal, ernstige maat schappelijke risico's met zich mee." Jansen toont zich tevre den met deze formulering. „Er ontstaan zonder twijfel span ningen als er geen enkele op vang is voor mensen zonder huis, zonder geld, zonder kan sen." Het college heeft ook nog een heel praktisch argument voor een eenmalig specifiek pardon. „Met zo'n besluit komt een ein de aan de onzekerheid en psy chosociale spanningen in het gezin van de betrokken vreem delingen. En in het verlengde daarvan kan de personele capa citeit die nu nodig is voor de af handeling van bezwaar- en be roepschriften en voorlopige voorzieningen worden ingezet voor de versterking van veilig heid op andere terreinen." Jansen is blij dat de brief er nu ligt. Ze begon al ongeduldig te worden, zegt ze, en was bang dat het college de zaak 'zou la ten lopen'. „Ik stond net op het punt wethouder Rabbae aan zijn jasje te trekken, maar dat hoeft nu niet meer. Gelukkig maar. De druk om tot zo'n spe cifiek pardon over te gaan, wordt groter, ook in deze regio. Kijk maar naar Noordwijk. Het is goed dat er nu ook een Leids geluid klinkt." leiden - Nadat de verbouwing van het voormalige Kamerlingh Onnes Laboratorium verschillende keren was vertraagd, begint het werk aam het monumentale gebouw aan het Steenschuur nu flink te vlotten. Op de plek waar Heike Kamerlingh Onnes in 1908 voor het eerst helium vloeibaar maakte - waardoor Leiden een tijdlang het koudste plekje op aarde was - wordt ingrijpend gerenoveerd. Als het werk achter de rug is, brengt de Universiteit Leiden er de rechtenfaculteit in onder. Om de bouwvakkers ook tijdens het kille winterweer enigszins gerie felijk te kunnen laten werken, is het Kamerlingh Onnes tijdelijk inge pakt. Het werk liep de afgelopen jaren vertraging op omdat de ver bouwing veel ingrijpender bleek dan gepland en door de vondst van asbest en vervuilde grond. Foto: Henk Bouwman door Rodf Reinders vervolg van voorpagina leiden/regio - Minister De Geus moet alles in het werk stellen om afbraak van de ambulance zorg in de regio Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn te voor komen. Dat eist de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) Hollands Midden. In een be zorgde brief aan de minister van volksgezondheid kraakt de CPA het nieuwe landelijke ambulan ceplan van het RIVM. Uitvoering heeft tot gevolg dat ambulances in deze regio er lan ger over doen om hulp te bie den. Het gevolg is meer doden door hartinfarcten. Onaccepta bel, aldus de CPA. „De CPA en de ambulancediensten hebben nu al moeite om de vraag naar spoed ambulancezorg te kunnen honoreren", klaagt voorzitter A. Bonthuis van de CPA. „Het RTVM-rapport leidt tot verdere afbraak van deze essentiële schakel in de spoedeisende me dische hulpverlening." In het RIVM-plan worden de ambulances gelijk over Neder land verdeeld om overal een zie kenauto binnen vijftien minuten te kunnen krijgen. „Onze regio moet inleveren op de ambulan cezorg om de problemen elders in het land op te lossen", aldus Bonthuis. „Tot nu toe is de am bulancezorg in Hollands Mid den de op twee na snelste van het land. Het grootste deel van de bevolking heeft binnen tien minuten na melding hulp." Het plan is één van de twee sce nario's voor de ambulancezorg die het RIVM heeft bedacht In dit scenario verliest het noorden van Zuid-Holland drie ambu lanceposten (Noordwijk, Noord- wijkerhout en Bergambacht) en krijgt het er één bij in Schoon hoven. In het andere scenario verandert er niets. De voorkeur van minister De Geus gaat uit naar het scenario dat voor deze regio slecht uitpakt „Want dat is de meest efficiënte manier om in heel Nederland te bereiken dat 95 procent van de ambulan ces binnen vijftien minuten op de plaats des onheils is." Het is de tweede keer in een half jaar dat het RIVM met ambulan ceplannen komt Toen in sep tember het eerste plan uitkwam, reageerde de CPA Hollands Midden ook al afwijzend. Het nieuwe plan is volgens de CPA geen verbetering. Bonthuis wil dat er geld komt om een eigen ambulanceplan uit te voeren. Volgens het RIVM zijn de scena rio's voor de ambulanceplaat sen in Nederland zeker nog niet definitief. Het instituut ziet z'n plannen als een analyse van de huidige problemen. den haag - De burenruzie die in 2001 begon en vorig jaar leidde tot een veroordeling wegens mishandeling van een 38-jarige Leidenaar bij de Haagse politie rechter, woedde gisteren in ho ger beroep bij het Haagse ge rechtshof in alle hevigheid voort. Niet alleen de verdachte was naar het hof getogen om alsnog zijn gelijk te halen, ook het vermeende slachtoffer was van de partij. Om een schade claim in te dienen. De president van het gerechtshof moest beide - luid schreeuwende - partijen diverse malen tot de orde roe pen. Het geweld heeft een aanleiding van niks. Een jochie van elf, de zoon van de verdachte, voetbalt op straat en schopt de bal tegen de zijmuur van de woning van de buurvrouw. De buren moch ten elkaar kennelijk al niet, want de futiliteit leidt tot onhebbelij ke opmerkingen over en ween De verdachte had al eens naar de politie gebeld om te zeggen dat hij niet voor zichzelf instond als de buurvrouw hem weer zou benaderen. Dan, op 11 oktober 2001, gebeurt het. De man kan zich niet meer inhouden en duwt de vrouw van haar fiets af. Ze valt. Daarna zou ze nog ge schopt zijn. „Maar dat was om dat ze naar mij trapte", zo luid de het verweer. De vrouw wil een nieuwe fiets van de man. Ze diende gisteren een vordering van 267 euro in De fiets was onbruikbaar gewor den, zegt de vrouw. „Maar ze reed er gewoon op weg, de mensen bij de bushalte hebben dat allemaal gezien", zo brieste de verdachte. De vrouw jam merde op haar beurt dat ze bij haar moeder is gaan wonen om dat zij 'dagelijks met de dood werd bedreigd'. Volgens de ver dachte maakt juist de vrouw yirh rfaaraan schuldig; Mijn zoon kreeg steeds te horen: 'Ik steek je lek!"' De politierechter had vorig jaar een boete van 750 euro opge legd, waarvan de helft voor waardelijk. De nieuwe eis van de hofaanklaagster is een boete van 500 euro waarvan de helft voor waardelijk. Ze zei te vermoeden dat beide partijen schuld had den - 'misschien de ene partij wel iets meer dan de andere'. De verdachte zei zelf dat hij veel over zijn kant had laten gaan, dat hij op tijd de politie had ge waarschuwd ('die niets deed') en dat hem in alle redelijkheid niet verweten kon worden wat hij uiteindelijk heeft gedaan. „Óp een gegeven moment komt er een eind aan je incasserings vermogen, denk ik". Hij deelde het hof mee dat hij -mocht dat de eis volgen - de boete niet zou betalen, maar de vervangende hechtenis van vijf dagen de monstratief uit zou gaan zitten. De Leidenaar had overigens nog geen strafblad. Het hof doet op 24 februari uitspraak. door Wim Koevoet leiden - De gemeente Leiden re kent op 'rumoer' nu het nieuwe ligplaatsenplan voor plezier vaartuigen voor inspraak wordt vrijgegeven. Die verwachting sprak burgemeester W. Lemstra gistermiddag uit tijdens het we kelijkse persgesprek. „Reguleren betekent nu eenmaal rumoer", aldus de eerste burger. Het plan betekent het einde van de vrij staat die de openbare Leidse wateren voor de pleziervaart waren. De verordening is niet van toepassing op woonsche pen, terrasboten en de bedrijfs- vaart. Daarvoor bestaan aparte regelingen. Het aantal aanvragen voor ver gunningen voor ligplaatsen voor de pleziervaart is tussen 1994 en 2001 flink gestegen van 350 naar een kleine 1400 en het laat zich aanzien dat de groei van het aantal Leidenaars met een boot je er nog niet uit is. Volgens de gemeente zijn er maximaal ruim 2000 ligplaatsen te vergeven. In het plan is voor elke gracht en vaart geregeld waar boten kun nen worden afgemeerd. Voor rondvaartboten en watertaxi's zijn vaste plekken aangewezen. Tot dusverre geven vergunnin gen recht op 'een plek'. In het figplaatsenplan is precies gere geld wéér afmeren is toegestaan. Ook komen er nieuwe voor schriften over de lengte- en hoogtematen van boten. Een ambtenaar zei dat de gemeente in het vervolg wil optreden te gen boten die in rietkragen lig gen of het zicht op het stads- schoon aantasten. „Het Rapen burg mag niet vol met boten ko men te liggen." Op de vraag hoe het toezicht is geregeld ant woordde burgemeester Lemstra alleen maar 'goed'. Ook passanten kunnen voort aan niet meer in het wilde weg afineren. Voor deze voorbijgan gers over water, die willen afine ren voor winkelbezoek of een kop koffie, zijn in het lfgplaat- Wiskundigen helpen industrie senplan plekken aangewezen. Zij hoeven 'nog niet', aldus Lemstra, te betten voor hun 'parkeerplaats op het water'. De prijs voor een vergunning voor een vaste ligplaats blijft ongewij- zigd. Het plan is ook ingrijpend voor de afmeerconstructies. Veruit de meeste daarvan moeten worden vervangen door standaardstei gers met voorgeschreven con structies en afmetingen. De be staande bouwwerkjes zijn voor het merendeel zonder vergun ning gebouwd en dus illegaal!. De gemeente en het Hoog heemraadschap van Rijnland zijn gerechtigd de dikwijls slechfi of niet onderhouden construc ties te verwijderen. Verkeersdrukte en wegwerkzaamheden moeten in een oogopslag duidelijk zijn' betrokken bij we- ijk onderzoek en ;ie. Uit deze regio [en mee van het iege en het Rijn- n uit Wassenaar, College uit Alphen 1 en het Visser 't lm in Leiden. door Ma rijn Kramp leiden - De Kamer van Koop handel Rijnland is begonnen met een project dat vertragingen voor vervoerders tot een mini mum moet beperken. De Kamer wil dit bewerkstelligen door wegwerkzaamheden en groot schalige infrastructurele projec ten te koppelen aan de ver wachte economische groei in de regionale vervoersbranche. Op die manier denkt de Kamer in een oogopslag duidelijk te ma ken waar vertragingen en grote drukte op de wegen te verwach ten zijn. De vervoerssector wordt volgens C. Broeksma, secretaris van de Kamer van Koophandel Rijn land, te vaak buiten beschou wing gelaten in de discussie over het dichtslibbende wegen net. „Neem bijvoorbeeld de Rijn Gouwe Lijn. Als die er is, zo hoor je in Leiden, is een verbin ding tussen de A44 en A4 niet meer nodig. Wat een onzin. De bollen gaan in de toekomst niet met de Rijn Gouwe Lijn naar het buitenland. De sneltram biedt de transporteurs dus geen enke le uitkomst." De Kamer is daarom gestart met het project voor de vervoers branche dat wel uitkomst kan bieden, denkt Broeksma. Mo menteel houdt hij zich bezig met de eerste oriënterende ge sprekken met touringcarbedrij- ven, koeriersdiensten, transpor teurs en regionale directies van Rijkswaterstaat De bedrijven wordt naar hun economische verwachtingen gevraagd. Hoe zij de groei van hun bedrijf in schatten en de toekomstige handelsroutes. Broeksma: „Van de overheden willen we weten wanneer zij met welk infrastruc tureel project beginnen. Naast de regionale wegwerkzaamhe den willen we ook de grote pro jecten op het wegennet in de rest van Nederland in kaart brengen. Dat er behoefte is aan afstemming bleek duidelijk tij dens een van onze eerste ge sprekken in Brabant Daar vreest men de heffing op de Duitse snelwegen. Transpor teurs gaan Duitsland waar schijnlijk mijden en gaan niet meer bij Arnhem de grens over maar bij Heerlen, terwijl er in het zuiden grote infrastructurele projecten op stapel staan. Als daar geen rekening mee wordt gehouden kun je de files nu al uittekenen." Maar ook op kleinere schaal is die afstemming broodnodig, meent Broeksma. Hij wijst op de wegwerkzaamheden in en rond om Leiderdorp van een paar jaar geleden. Die waren dusda nig slecht op elkaar afgestemd dat er geen doorkomen aan was voor het verkeer. „Door weg werkzaamheden te inventarise ren voorkom je dit soort ver- keersinfarcten en weten ver voerders ruim van tevoren waar zij oponthoud kunnen verwach ten. Dat is voor deze branche heel belangrijk. Een betrouwba re inschatting van het werk is belangrijker dan de gehaalde snelheid op de weg. Want twee uur extra vertraging betekent soms een tweede chauffeur op de bus." Broeksma hoopt dat dit project niet beperkt blijft tot het werk gebied van de Kamer van Koop-- handel Rijnland. „Het mooiste zou zijn als deze inventarisatie landelijk overgenomen zou woe den: Zodat je in een overzicht alle plannen van Rijkswater staat, provincie en gemeenten bij elkaar hebt, en aan de hand van de drukte op de wegen je* route kunt bepalen. Maak een website voor vervoersreisadvies die chauffeurs met hun boord computer kunnen raadplegen en je bent een heel eind opr weg." door Wilfred Simons leiden - Wat is het ideale vlucht- schema van de KLM? Wat valt er te doen aan de wildgroei van Ja panse oesters in de Oosterschel- de? Welke juridische bewijs kracht hebben microscopische krasjes in een breekijzer? Vijftig wiskundigen van het Leidse Lo- rentz Center proberen elk jaar enkele maatschappelijke en in dustriële problemen op te los sen. Dit jaar doen zij dat in de week van maandag 17 tot en met vrijdag 21 februari in het wiskundegebouw van de Uni versiteit Leiden aan de Niels Bohrweg. Dit jaar stellen de wiskundigen onder meer de vraag in hoeverre microscopisch kleine krasjes of lijntjes in breekijzers of schoen zolen van verdachten herleid kunnen worden tot een 'mis- daadspoor'. Amerikaanse foren sische onderzoekers hanteren als vuistregel dat het bewijs spij kerhard is als vijf lijntjes in het misdaadspoor overeenkomen met vijf lijntjes in het werktuig. De Leidse wiskundigen gaan nu voor het Nederlands Forensisch Instituut berekenen hoe groot de kans is op het vinden van zo'n 'match'. Hiermee kan een openbare aanklager 'krasjesbe wijs', als dat er is, wetenschap pelijk onderbouwen. De wiskundigen gaan ook pro beren om carillons beter te doen klinken. Vanuit het klavier lopen staalkabels naar de klokken, die tot klinken worden gebracht als de beiaardier het bespeelt Het blijkt echter heel moeilijk te zijn om alle staalkabels even strak te spannen, waardoor in de prak tijk sommige klokken harder klinken dan andere. De Leidse wiskundigen gaan proberen om een schema voor de verbin dingsdraden te ontwerpen waarbij dit probleem wordt op geheven. Alle draden moeten dan zó gespannen zijn, dat de afstand tussen alle klepels en al le klokken precies even groot is. Elke klok zal bovendien gemak kelijk door de beiaardier te be spelen zijn. Vrijdag 21 februari om 9.15 zal de beiaardier die het probleem heeft aangekaart, het voor de wiskundigen demon streren op het klokkenspel in het Leidse stadhuis. De werkgroep 'Wiskunde met de industrie' komt gemiddeld twee keer per jaar bijeen op steeds andere locatief in Euro pa. Vorig jaar droegen zij een oplossing aan voor de overver hitting van vissen in het aquari um van Artis. gelijkheid om delen daarvan te verkopen. Studium Generale wil laten zien welke rol soms zelfs heel oude collecties spelen in modern onderzoek. Historicus W. Otterspeer opent de serie met een college over vier pren ten uit 1610, die de destijds 'mo derne voorzieningen' van de universiteit uitbeelden. De aan vang is om 18.45 uur in het LAK- gebouw aan Cleveringaplaats 1, zaal 011. - Het Studium Generale van de Universiteit Leiden houdt vanaf 19 februari een se rie openbare colleges over de universitaire collecties. In de loop van vier eeuwen heeft de universiteit zeer veel materiaal voor onderzoek en onderwijs verzameld. Bij de opening van het aradpmisrh jaar, in septem ber, opperde de toenmalige voorzitter van het college van bestuur L Vredevoogd de mo- In het nieuwe ligplaatsenplan is voor elke gracht en vaart geregeld waar boten kunnen worden afge meerd. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13