LEIDE Terrein aan I Haagweg j vaak overvol Veiligheid zit in onszelf.V CDA'er De Haan wil grip op koopzondagen REGIO Rust, ontspanning en bezieling op zondag bij Velvet R1 "'tisch indeuurwapen tegen ing van Utcentrum flnburg Workshop over verborgen vrouwenkrachten Bernhardstraat deels gesloopt 'Moet alles wat kan ook mogen?' SSL dreigt parkeerruimte te 'kraken' 'i maandag 10 FEBRUARI 2003 IJslan pressi mhi es v ïangc Rus- jnhoo ikver- vang- sde gebii 1035 een lijft zoek naar akantie boer man ans 2 •ii he plek voor Ijshal ■rdag el een empr en hi ikele oostq in hef P°'lt,e heeft zon- 10 ld vroeg een 19-jarige 4 grfangehouden we- uit jlapenbezit Kort voor nde i£tie werc* er geme^ n op de Oude Singel s gra-®Pen 'n 'ucht had eerde grond van zijn nd oirf11 werd hij in de om- Joeste met het wapen erd zA ^ezit- 0o^trof de gen# 0ude Singel een 10 p sroofd n 38-jarige vrouw uit feterdagavond rond negen op de Lam- weg beroofd. Zij liep wee onbekende fear tegen de grond Bhaar mobiele tele- jen. Daarna ging het [door. ronde eswedstrijd openbare biblio- It woensdag 12 fe- ikale voorronde van Ie Voorleeswedstrijd. ipioenen van elf :holen nemen het door een frag- te lezen uit een zelf- lerboek. Een des- bepaalt wie van de dit het beste doet. ijgt een beeldje als ^wisseltrofee die een zijn bezit mag blij- y Itiest naast de kam- twee andere kandi- loor mogen naar de van de provinciale mpioenschappen. pioenschappen :aal van de iteit. De aanvang is Deelnemers van de Iteiten in Roomburg voeren voor het be- hun buurtcentrum. van wethouder de buurtactiviteiten ■^lijven stelt het actie- piet gerust, omdat de geen financiële toe- doet. ers van het buurtcen- Iringen vorige maand van de Leidse Wel- _^isatie (LWO). Daarin LWO zich genood- ^B>er 15 februari met de te stoppen als de ge- iet opdraait voor de Jn het beheer. In de sters- en Professoren- e deze onheilstijding rj s. De buurtactiviteiten •g maar driekwart jaar uwe multifunctionele 1 lett^11 Leidse hockey- maar #ur8 en nu wordt worjpet stoppen. De deel- aden dat zij inzet zijn 'an een al jaren du- steekspel tussen f Cn LWO. J'J^slï Buijing toonde zich >ot; iver deze stellingname renstVO. Volgens hem zijn Ifstofn met de LWO allang Niettemin beloofde hij t weer met de LWO g J! gaan zitten. G. Bak- JBt actiecomité is niet el- 'fcld door Buijings sur; Om te voorkomen dat 24. ate en de Leidse Wel- isatie (LWO) naar el- in wijzen en de deel- n het welzijnswerk de 15. sden is een handteke- ne: fe gestart. Deze hand- a worden woensdag- jnheerp het stadhuis aange- 7 ad^n deel van de buurt- eiten zal die dag aen aan de gemeente- afel op het stadhuis. door Floor Ligtvoet leiden - Vrouwen verwachten dat een ander voor hun veilig heid zorgt, constateert thera peute Ghislaine Laenen. „Dat is jammer, want veiligheid zit in onszelf." Laenen ontvouwde haar theorie over de verborgen vrouwenkrachten afgelopen za terdag in het Leidse stiltecen trum Jethro. Volgens haar zijn in ieders kern unieke kwaliteiten aanwezig. Alleen hebben vrou wen tijdens hun opvoeding en in de maatschappij geleerd om bepaalde rollen aan te nemen. Een voorbeeld daarvan is de rol van de verzorgende moeder. Die denkt pas in de laatste plaats aan zichzelf. Zij is altijd even zachtaardig, vriendelijk en be hulpzaam. „Voor egocentrisme, woede en agressie is geen plaats. Terwijl die kanten ook in de vrouw vertegenwoordigd ho ren te zijn", legt ze uit. „Ik pleit er natuurlijk niet voor dat jullie nu alle negatieve eigenschappen op de omgeving gaan botvie ren", haast Laenen zich te zeg gen. „Een vrouw moet alleen gevoelens van agressie, irritatie en macht niet ontkennen, maar er naar durven luisteren. Wan neer de emoties fysiek worden ervaren en doorleefd, kun je de betekenis ervan begrijpen. Dit geeft inzicht in hoe je concreet met dp gevoelens in het dage lijks leven kunt omgaan. Door deze niet weg te stoppen, kom je weer in balans en wordt je vi taliteit bevorderd", verklaart ze. De negen deelneemsters, genes teld onder een warme fleece de ken, luisteren geboeid. Allemaal hopen ze door het volgen van de workshop dichter bij hun in stinctieve energieën te komen. Laenen stelt daarom voor een meditatieve oefening te doen. De vrouwen sluiten de ogen en zetten beide voeten stevig op de grond. „Dat is nodig om de energie van de aarde goed door het lichaam te kunnen laten stromen", licht Laenen toe. Op haar aanwijzingen laten de da mes een denkbeeldig koord vanuit de chakra rond het mid del naar de aarde lopen. „Ver anker het koord zodat je stevig met de aarde bent verbonden", luidt de opdracht. Laenens licht Vlaamse accent klinkt gerust stellend. „Adem de energie in en alle spanningen uit. Teken in je gedachte een rode cirkel en maak hem zo groot als je wilt. Dat is jouw plek, voor jou alleen. Daar ben je veilig." Een aantal vrouwen slaakt een zucht van verlichting, maar Laenen is Inog niet klaar. „Probeer nu twe? te genpolen te ervaren. Die vari be schermer van anderen en het assertieve deel, opkomen voor jezelf. Kijk hoe je daartussen je eigen veiligheid kunt creëren." Jédidjap Formenoy geeft toe moeite :te hebben met de rode cirkel. „Mijn veiligheid heb ik niet daar maar bij een grote boom gevonden waar ik onder ben gaan staan", vertelt ze. Ze haalt kracht uit het geloof in zichzelf. .Anderen zullen mij al tijd kunnen kwetsen", weet ze, „maar ik ben sterk genoeg. Ik mag er zijn." Voor lang niet alle deelneemsters ligt het gevoel van veiligheid binnen handbe reik. Bij een van hen staat het huilen nader dan het lachen. „Boosheid blokkeert mijn veilig heid. Ik kan er niet goed bijko men", snikt ze verdrietig. „Ik blijf het moeilijk vinden om kracht in de buitenwereld te zien." Laenen strijkt troostend over haar rug. „Laat de boos heid maar loskomen. Je hoeft het niet tegen te houden." Een van de vele manieren waar op verborgen krachten aan het licht komen, is in dromen, aldus Laenen. Antje Patist vertelt dat ze last heeft van een terugkeren de nachtmerrie: „In mijn droom komt een locomotief met den derende vaart op mij afgereden. Hij overrijdt een narcis die ver volgens, als de trein uit het zicht is, weer langzaam overeind komt. Wat zou dat toch beteke nen?" vraagt ze aan de thera peute. Die denkt even na en antwoordt. „De trein overdon dert jou. Hij komt met veel kracht op je af. Realiseer je je dat die kraait van de locomotief je eigen kracht is? Als jij je bewust Antje Patist, Ghislaine Laenen en Willy Nallée (vanaf links) tijdens de workshop over verborgen vrouwenkrachten. 'Een vrouw moet gevoe lens van agressie en macht niet ontkennen maar er naar durven te luisteren'. Foto: Floor Ligtvoet wordt van je eigen kracht, hoef bij Patist. „Ik wist niet dat ik mij „Het is een verademing om nu Willy Nallée resoluut haar je je nooit meer door iemand te al die tijd zo anders heb voorge- uitleg te krijgen." De groep kijkt hoofd. „Nee hoor, mensen die laten overdonderen." Die ver- daan dap ik werkelijk was", tevredenjtoe. Op de vraag of de d*t vinden zijn gewoon bang er klaring raakt een gevoelige snaar fluistert 1-e met vochtige ogen. materie wat zweverig is, schudt aan deel te nemen." door Wim Koevoet leiden - Hans Parlevliet en Mar cel Juu van Velvet Music aan de Nieuwe Rijn vinden dat ze met de zondagopenstelling van hun cd-winkel 'een sociale en cultu rele functie' vervullen. De ge meente Leiden, inclusief het CDA en de Christenunie, zou juist blij moeten zijn met hun initiatief, omdat er nu voor toe risten in Leiden ook op zondag wat te doen is, meent Parlevliet. De twee reageren hiermee op de kritiek van de christelijke partij en, die liever niet hebben dat winkeliers het onderling over eengekomen maximum van twaalf koopzondagen per jaar overschrijden. Volgens CDA- raadslid J. de Haan komt er dan niets meer terecht van 'collectie ve momenten van rust, ont spanning en bezinning' en ligt de 24-uurseconomie op de loer. Parlevliet reageert getergd op de CDA- en CU-campagne tegen zondagopenstellingen. „Vooral over de beginletters van de na men van die partijen heb ik zwaar de pest in. Die c's staan niet alleen voor christelijk maar kennelijk ook voor dwang. Ik respecteer eenieders geloofs overtuiging zolang men die voor zich houdt. Wordt die grens overschreden, dan komt de wortel van al het kwaad bloot te liggen. In het verleden en in de actualiteit liggen de voorbeelden voor het oprapen. Doordat christenen en moslims hun overtuigingen proberen op te dringen is er overal ellende op de wereld. Dan heb ik liever met boeddhisten te maken." Parlevliet zegt geen enkele boodschap te hebben aan de collectieve momenten van rust, ontspanning en bezinning waarmee christelijke partijen schermen. „Hoewel het wel mijn streven is dat onze klanten hier momenten van rust, ont spanning en bezieling hebben." Aan afspraken met andere win keliers over zondagopenstellin gen kan hij niet eens een bood schap hebben, zegt hij, om de doodeenvoudige reden dat hij nooit afspraken met collega's heeft gemaakt. „Zolang ik hier zit, en dat is zo'n twaalf jaar, heb ik nog nooit overlegd. Ik weet vaag iets af van het bestaan van een winkeliersvereniging Pan- cras-West. Ik was en ben daar echter geen lid van en volgens mij bestaat die club niet eens meer." Parlevliet en De Juu zijn blij dat in november 2002 de kogel door de kerk is gegaan. Velvet Music dubde al een jaar over zondag openstelling maar had nog geen oplossing voor het personeels probleem. „We hebben nu een toerbeurtsysteem voor de zon dag", aldus Parlevliet. De Juu zegt over de drijfveren: „Wij willen iedere muzieklief hebber elke dag van dienst kun nen zijn." Hij wijst erop dat Vel vet-winkels in Delft en Rotter dam de Leidse vestiging hierin al jaren geleden zijn voorge gaan. Volgens Parlevliet is het Velvet niet te doen om geld ver dienen of gaten in de markt dichten. De omzetten op zon dag zijn tot dusverre onder die van doordeweekse dagen geble ven. „Op zondag draaien we zo'n beetje kostendekkend." En dat is voor 'chef Parlevliet vol doende. „Ik ben niet zo'n on dernemer bij wie de dollarte kens in de ogen staan." „Ik vind het onjuist om de zon dagopenstelling van Albert Heijn op de Hooigracht en de onze over één kam te scheren. Boodschappen doen op zondag bij AH is een noodzakelijk kwaad. Wij verkopen muziek en vervullen daarom een culturele functie. Onze zondagopenstel ling laat zich beter vergelijken met die van de openbare biblio theek", zegt hij. „Die culturele functie zou worden versterkt als boekwinkels elders in de bin nenstad ook elke zondag open zouden zijn." leiden - Niet delen van het Kooiplein maar de oneven huis nummers van de Bernhardstraat worden gesloopt. Tenminste, als het aan het college van burge meester en wethouders ligt. De sloopplannen maken deel uit van het wijkontwikkelingsplan voor Leiden-Noord. De bewo ners van de woningen die mo gelijk moeten wijken werden vo rige week woensdag op de hoogte gesteld door wethouder Hillebrand en wethouder Buij ing. In de opsomming van de te slo pen woningen zijn het Kooi plein en de Bernhardstraat met elkaar verwisseld. In dit deel van Leiden-Noord wil het college de oneven nummers 3 tot en met 95 van de Bernhardstraat slopen en de oneven nummers 51 tot en met 73 van de Kooilaan. door Wim Koevoet leiden - Het CDA-raadslid J. de Haan wil dat de gemeente meer grip krijgt op de manier waarop de Leidse winkeliersverenigin gen omspringen met de winkel tijdenwet. Alleen zo, redeneert de christen-democraat, kan er nog iets terechtkomen van 'col lectieve momenten van rust, ontspanning en bezinning', of tewel: zondagsrust De Haan overweegt met een voorstel te komen om de afspra ken over onder meer koopzon dagen vast te leggen in een ge meentelijke verordening. Dat heeft als voordeel dat de nale ving kan worden afgedwongen. Volgens De Haan ontbreekt het daar nu aan. „Nu zou een bak ker die het niet eens is met een koopzondag van een grootgrut ter zélf op de filiaalchef moeten afstappen. Het zal duidelijk zijn dat de bakker uit dit voorbeeld geen poot heeft om op te staan." Dat heeft de bakker wel als De Haan zijn zin krijgt. „Er moet een soort cao komen voor on dernemers die algemeen bin dend is", zegt de CDA'er. Hij verwacht dat er voor zo'n voor stel meer steun bestaat dan bij de christelijke fracties alleen. „Ik heb al vaker gemerkt dat chris telijke partijen als het om dit soort vraagstukken gaat op de zelfde golflengte zitten als de SP, ook al bekijkt die partij zondags rust vanuit een andere optiek. Wellicht dat delen van andere fracties, ik denk hierbij aan Groenlinks en de PvdA, er ook ontvankelijk voor zijn." Directe aanleiding voor De Haans actie zijn de antwoorden van burgemeester en wethou ders op de schriftelijke vragen die hij, zijn fractiegenoot R. Kieft en F. van As van de Christen- Unie hadden ingediend over Al- bert Heijn aan de Hooigracht, dat sinds enkele maanden elke zondag open is. Dit tot onge noegen van de drie raadsleden. Zij vinden de twaalf Leidse koopzondagen per jaar voor winkels in het toeristische ge deelte van de binnenstad vol doende. „En bij een toeristisch gebied denk ik", aldus De Haan, „aan de Scheveningse boule vard. Met alle respect voor de bewoners en winkeliers, maar de Hooigracht voldoet niet aan mijn criteria." De drie vinden de antwoorden van burgemeester en wethou ders onbevredigend. De ant woorden komen er kort gezegd op neer dat ook al zou de zon dagopenstelling van Albert Heijn in strijd zijn met de regels, de gemeente daar buiten staat. „Het college", aldus De Haan, „zegt wel waarde te hechten aan een collectief moment van rust, ontspanning en bezinning, maar is niet van plan er ook iets voor te doen, het ziet geen rol voor zich weggelegd. Echt ver rast ben ik niet door deze libera le opvattingen, de verantwoor delijk wethouder (WD' er A. Geertsema, red.) is immers van liberalen huize. Maar zo'n col lectief moment komt niet van zelf tot stand, daar zul je toch iets voor moeten doen." De Haan benadrukt dat hij net zo min als het college 'de ge meente alles wil laten bepalen'. Het zijn ook in zijn optiek de ondernemers zelf die afspraken over aantallen koopzondagen per jaar en extra koopzondagen in december moeten maken. door Timoteus Waarsenburg leiden - Als de Stichting Stads- parkeerplan Leiden (SSL) voor de zomer niet meer ruimte tot haar beschikking heeft, gaat de stich ting over tot het 'kraken' van nieuwe parkeerterreinen. Dat zegt C. Verplancke, directeur van SSL De parkeerplaats aan de Haagweg, die plaats biedt aan noo auto's, staat op sommige dagen zo vol dat de hele Haag weg verstopt raakt. „Het Haagwegparkeerterrein is een groot succes. Maar we moe ten uitkijken dat we niet aan ons eigen succes ten onder gaan", zegt Verplancke. „De doelstel ling van de SSL is het vergroten van de bereikbaarheid van de Leidse binnenstad. Maar bezoe kers die bij ons niet terechtkun nen omdat het te druk is, ko men ook niet meer terug. Al die mensen gaan dus gewoon met hun auto de stad in." Afgelopen zaterdag was het weer zover. Rond het middag uur waren alle plaatsen op het Haagwegterrein bezet. Een rij van auto's op de Haagweg die het terrein op wilden, zorgde voor enorme verkeerschaos. „Normaal duurt de parkeerpiek die tot enorme files leidt op za terdag zo'n anderhalf uur. Deze week duurde die drukte wel drie uur. Rijen met auto's die staan te wachten op de Haagweg tot er weer iemand bij ons wegrijdt. En dat laatste gaat ook niet soe pel, omdat vertrekkende auto's moeten invoegen in het verkeer dat vanaf het Noordeinde de stad uit wil. Precies op de plek waar de stoplichten voor de spoorwegovergang staan." Kritiek heeft Verplancke op de gemeente. „De gemeente weet van deze situatie, ik heb al een paar keer aan de bel getrokken. Maar tot nog toe is er niets ge beurd. Gisteren werd ik gebeld door Pechtold, wethouder ver keer. Waarschijnlijk had hij ook gehoord van de extreme drukte dit weekeinde. Hij heeft nu spoedoverleg beloofd. Een ge sprek met hem, enkele ambte naren van verkeer en vervoer en de SSL. Wij willen, moeten uit breiden om voldoende parkeer ruimte te bieden en de stad te kunnen ontzien." In de nieuwe plannen voor Lei den-Noord staat dat het Pemix- terrein tijdelijk beschikbaar komt voor de SSL. Wanneer dat gaat gebeuren, vermelden de plannen niet. Verplancke: „We hopen dat deze informatie klopt, want er moet iets gebeu ren. Maar officieel weet ik nog van niets. En ik ben nota bene directeur van SSL Als de situatie voor de zomer niet is veranderd, gaan we terreinen aan de rand van stad kraken." De extreme drukte voor het Haagwegterrein leidt niet alleen tot ergernis bij zowel de auto mobilisten als de beheerders van het parkeerterrein maar ook tot onveilige situaties. .Afgelo pen zaterdag hebben mensen van de SSL het verkeer op de Haagweg staan regelen." De gemiddelde bezettingsgraad van het Haagwegterrein, waar bezoekers van de stad kunnen parkeren en zich vervolgens met busjes of bootjes in de binnen stad laten afzetten, is op dit mo ment tachtig procent. Verplanc ke: „Dat betekent dat er maar ergens een feestje of een evene ment hoeft te zijn en we zitten vol. Niet alleen in het weekein de, maar ook doordeweeks. Op zaterdag hebben we ook de be schikking over een terrein aan de Lammenschansweg, bij het ROC. Daar is op zaterdag nog wel wat plaats. Maar als we mensen vanaf de Haagweg daarheen moeten doorsturen, raakt de Witte Singel weer over belast." „Er moet gewoon meer parkeer ruimte aan de randen van de stad komen. Je zou er toch ook niet aan moeten denken dat die honderden auto's die elke dag bij ons staan, voortaan in de binnenstad op zoek gaan naar een parkeerplaats?" De gemeente wil niet op de kwestie reageren. Het CDA en de Christenunie vinden de twaalf Leidse koopzondagen per jaar voor winkels in het toeristi sche gedeelte van de binnenstad voldoende. Archieffoto: Hielco Kuipers Maar als de regels die uit de af spraken voortvloeien niet wor den gehandhaafd, dan is er niets meer dat de Leidse samenleving tegen een 24-uurseconomie be schermt en dat is De Haan, die zichzelf ook al 'geen fan van koopzondagen' noemt, een gru wel. „Er is meer in het leven dan geld verdienen en geld uitgeven. Dat moet ook aan de orde ko men in het debat in de Leidse gemeenteraad over normen en waarden", zegt De Haan. „De grondvraag daarbij is: moet alles wat kan ook mogen?" Kort nadat de schriftelijke vra gen over AH aan de Hooigracht waren ingediend viel bij cd-win- kel Velvet Music aan de Nieuwe Rijn het besluit voortaan de deuren elke zondag te openen. De Haan geeft toe dat de Nieu we Rijn hartje stad is en dus als toeristisch gebied kan worden aangemerkt. Ook erkent hij la chend dat muziek voor sommi ge mensen 'inclusief mijzelf de 'eerste levensbehoefte' is. Toch zou hij liever zien dat ook Velvet Music zich aan de twaalf koop zondagen per jaar houdt. „Maar zonder in een gemeentelijke verordening vastgelegde afspra ken, kan de gemeente niets af dwingen. De kans bestaat dat andere cd-winkels uit concur- rentieoverwegingen het voor beeld van Velvet volgen. Kenne lijk bestaat er bij het college geen behoefte om zo'n proces te stoppen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9