ECONOMIE Werkloosheid loopt hard op Frans vliegverkeer groeit ondanks TGV Britse minister Brown ontkent boycot euro Stroomstoring door verouderd net Ijlden: Bod j Smedia is bijsterend FNV waarschuwt voor gevolgen van sluitende begroting Prijs garnalen fors gedaald Driekwart van ontslagen KPN'ers weer aan de slag Boortoren voor diamantwinning Privékunst op kantoor fiscaal belast U4V= ng Sphinx na ord ten einde - De staking bij Maastricht is vandaag Bonden en directie gisteravond een ak- bemiddeling door iter Leers van Maas- [t akkoord betekent dat ;ere vergoeding komt jntslagen werknemers idien eerder wordt be- ik krijgen ze doorbe- ;ns hun opzegtermijn. bij de fabrikant van en toiletten begon iphinx, sinds 1999 on- in het Finse badka- xn Sanitec, raamt de jp 200.000 euro per >ise AOW'ers en inleveren ludere japanners krij- ler geld te besteden ïle regering heeft be- koppeling tussen de kering en de prijzen te Aangezien de prijzen al enige tijd aan het n, gaat de AOW-uitke- \ag. De Britse zaken- uncial Times meldde pat de verlaging 0,9 >er maand bedraagt, ieid heeft de ontkoppe- [gedraaid om de finan- n de sociale zekerheid ir te houden. Japan zit |iet probleem van de Cubaanse enindustrie Cubaanse sigarenfa- geven toe dat de ex- geleden onder de we- 10 daling in de vraag goederen. „Toch zijn 64istisch", zei Jaime sigarenfabrikant Ha- de jaarlijkse bijeen- n sigarenliefhebbers Je wereld. Hij vertelde inse sigaren jaarlijks s 240 miljoen dollar j n, ondanks een daling 26ort van 8 tot 9 procent, jj e crisis hebben ook le sigarenindustrie ge- 5|roogkamers voor ta- n werden met de 4t ijk gemaakt. ilaars eisen I3 latuurclubs 1kokkelvissers in de ee hebben negen na- 34inilieuorganisaties 3ijelijk gesteld voor de isultaten van het voor- ien. Door talrijke be- cedures hebben ze af- i lerfst zes weken niet 4irissen, wat heeft gere- 'n een schadepost van uro. De milieugroepen er een einde wordt J aan de mechanische iserij op het wad, om- ote en langdurige 5^n het ecosysteem en leidt tot voedselge- J de wadvogels. Uitgeverij NG kopen Tijdschriftenuitgever 32Üiness Publications wil 4!|ide Haarlemse uitgeef- 32®m ING Nederland, 37,en. De twee bedrijven planden in onderhan- 24^rig jaar stopte VNU 34,aet de tijdschriften In- 52jr Starters en Internet 7 jdat de advertentievo- 22,y achterbleven. De ac- an De Zaak concen- op het midden- en ijf. Directeur Hoekstra ;ever inlijven als aan- het blad Manage- dat zich richt op de •te en grote bedrijven. 32 o.am/anp - De vakb'on- j j| Kiem, CNV Media en U3 zeggen verbijsterd te i5.ï het loonbod dat de in de grafimediasec- 2ijpn gedaan. Er zijn twee 25.hdelingsronden ge- de werkgevers willen 33,ier gaan dan een struc- j||)nsverhöging van 0,17 7jf0p jaarbasis, zo lieten i2.SDnden zaterdag weten. g^Blildigen de grafische i6^fs van woordbreuk, 23,% zich niet houden aan jjjohaal akkoord tussen 29,'ïrs en werknemers. 4i l_8en ^oons^jS"18 voor ingesproken van 2,5 pro- 50,e 0134en zeggen dat ze met eite hun leden ertoe jekregen hun looneis te van 4,5 tot 2,5 procent. V en De Unie vragen de irsorganisatie de af- na te komen. Ze heb- i bezorgdheid overge- tn het kabinet en de in- irs. In een brief aan hun ggen de bonden dat de irsopstelling tot conflic- leiden als die niet snel ing veranderen. maandag lo februari 2003 16,? den haag/gpd-anp - De werk loosheid is in januari in een schrikbarend hoog tempo toege nomen. Circa 29.000 mensen lie ten zich bij de Centra voor Werk en inkomen (CWI) als werkloze registreren. Dat is een ruime ver dubbeling vergeleken met de cember, toen het saldo van in- en uitschrijvingen op 11.000 nieuwe gevallen uitkwam. Volgens CWI- directeur De Groot gaat het om een stijging die in 20 jaar niet is voorgekomen. Het CWI is pessimistisch over de werkgelegenheid in de nabije toekomst. Het voormalige ar beidsbureau verwacht dat de werkloosheid nog verder op loopt. In het midden- en klein bedrijf verdwijnen volgens bran che-organisatie MKB-Nederland dit jaar 50.000 banen. En direc teur De Groot verwacht niet dat het bedrijfsleven genoeg nieuwe banen schept om dit verlies op te vangen. Al met al zijn er, volgens De Groot, jaarlijks 100.000 banen nodig om nieuwkomers op de arbeidsmarkt aan werk te hel pen. Dit gevoegd bij het verlies aan banen in het MKB, zijn in 2003 zo'n 150.000 nieuwe banen nodig. Met eventuele nieuwe ontslagrondes bij de grote be drijven wordt in dit cijfer nog geen rekening gehouden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferde het gemid delde aantal werklozen in het laatste kwartaal van vorig jaar op 182.000. Dat is 47.000 meer dan in dezelfde periode van 2001. Het personeel van de CWI's werkt momenteel ook op zaterdag en in de avonduren om breskens - De garnalenprijzen op de Zeeuwse Visveiling Bres kens zijn gekelderd. Oorzaak is het vrijgeven van de garnalen visserij, nadat de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) enkele weken geleden garnalen- vissers en -handelaren een boe te van in totaal 13,8 miljoen eu ro oplegde vanwege aanvoeraf- spraken. Afgelopen vrijdag werd voor een kilo ongepelde garnalen gemid deld 2,80 euro betaald. Dat is één euro minder dan gebruike lijk rond deze tijd. Daarnaast moeten nog kosten worden ge maakt voor het vervoer, het pel len in Marokko en de opslag in vrieshuizen. Dankzij de nu verboden afspra ken waren de gamalenvissers verzekerd van een redelijke bo terham en was de visserijdruk lager. Doordraai bij de te lage prijzen heeft jarenlang niet plaatsgehad. De producenten organisatie van de Nederlandse Vissersbond heeft inmiddels aangekondigd doordraai te ver goeden tot 1500 kilo per aan voerder per week. Na de boete van de NMa, waar tegen de sector in beroep is ge gaan, zijn de vissers opnieuw met een financiële straf gecon fronteerd. De Noord-Hollandse handelaar G. van der Veen die buiten de vismijnen is gehou den, heeft een rechtszaak tegen de producentenorganisaties ge wonnen. Zij moeten hem 95.000 euro betalen, meldt de Neder landse Vissersbond. Ook tegen dit vonnis wordt beroep aange tekend. Bij diverse CWI's, zoals de voormalige arbeidsbureaus tegenwoordig heten, wordt overgewerkt om de grote toestroom van werklozen te kunnen verwerken. Foto: ANP/Koen Suyk alle inschrijvingen te verwerken. De Groot heeft minister De Geus (sociale zaken) om extra geld en mankracht gevraagd. De FNV zet bij de steeds slechter wordende arbeidsmarkt de hak ken stevig in het zand. FNV- voorzitter De Waal sprak van daag samen met de andere vak centrales met de kabinetsinfor mateurs Donner en Leijnse. De Waal waarschuwt ervoor dat een nieuw kabinet weinig steun krijgt van FNV als het vasthoudt aan de doelstelling om in 2007 een sluitende begroting te heb ben. Als het kabinet deze doel stelling wel in het regeerakkoord opneemt, wil De Waal geen so ciaal akkoord sluiten. Een der gelijk akkoord is nodig voor on der meer loonmatiging. Van De Waal mag in 2007 best een be grotingstekort van 1 procent be staan. Daardoor kunnen de overheidsbezuinigingen beperkt worden tot 5 miljard euro en is een voorgenomen bezuiniging van 14 miljard euro niet nodig. Al te veel bezuinigen doet de economie volgens de FNV-voor- man geen goed. den haag/gpd - Driekwart van alle 2700 KPN-medewerkers die begin vorig jaar boventallig wer den verklaard, heeft inmiddels ander werk. Voor zo'n 200 men sen bood de bemiddeling van de zeven mobiliteitshops die KPN begin vorig jaar opende geen oplossing. Zij zijn de WW in gegaan. Ingrid Mol, bij KPN verantwoor delijk voor de mobiliteitshops, is 'heel tevreden' over het behaal de resultaat. De doelstelling was weliswaar om na een jaar 85 procent van de mensen die in het kader van de grote reorgani satie van 2001 zouden worden ontslagen, aan een nieuwe baan te helpen, maar toen zag de ar beidsmarkt er een stuk 'floris- santer' uit, aldus Mol. Van de groep van 2700 zijn er nog 500 over die via de mobili teitshops nog steeds op zoek zijn naar een andere werkgever. Daar zijn eind vorig jaar 400 werknemers van KPN Entercom bijgekomen die hun baan als nog verloren zagen gaan. Hon derd daarvan hebben al ander werk. In totaal zijn er dus nog 800 boventallige KPN-medewer kers die aan werk moeten wor den geholpen. De mobiliteitshops moeten nu meer moeite doen om vacatures te vinden. „We proberen echt van alles. Binnenkort organise ren we bij voorbeeld samen met het Leids Universitair Medisch Centrum een open dag, waar mensen informatie krijgen over het werken daar. londen/anp - De Britse minister van finan ciën Gordon Brown is tegen de invoering van de euro in Groot-Brittannië. Dat meldde The Sunday Times gisteren. Volgens naaste collega's vindt hij dat de Europese een heidsmunt tijdens de zittingsduur van het huidige parlement en mogelijk zelfs de vijf jaar daarna niet moet worden ingevoerd. Een bron dichtbij de minister zei dat Brown van oordeel is dat invoering tegen de belan gen van Groot-Brittannië ingaat. Brown komt pas officieel met een standpunt na een onderzoek van zijn ministerie over vijf criteria waaraan volgens hem voldaan moet worden, wil Londen deelnemen aan de Eu ropese munt. In het BBC-programma Breakfast With Frost ontkende de bewindsman gisteren de be richten. Hij zei de Britse toetreding niet uit te sluiten. Het onderzoek naar de mogelijk heden voor deelname zal echter wel 'diep gravend en allesomvattend zijn'. De uitkom sten daarvan zullen aan het parlement ge presenteerd worden en via de pers worden gelekt, benadrukte Brown. Volgens The Sunday Times denkt de be windsman dat de invoering van de euro slecht zal uitpakken voor Groot-Brittannië vanwege de slechte prestatie van de Europe se economie en de onwil in de eurozone om tot economische hervormingen te komen. Bovendien zou hij van mening zijn dat het Britse economische beleidsstructuur superi eur is aan die van de euro. Brown is verder bezorgd over de mening van het Britse publiek en de zakenwereld. Voorstanders van de euro in het kabinet dringen bij premier Blair juist op een spoe dige referendum over de kwestie aan. In ju ni komt de regering met een rapport over de gevolgen van de invoering van de euro. Blair wil graag toetreden tot de euro, maar Britse media meldden in januari dat hij zal afzien van een referendum over de euro dit jaar omdat het publiek er nog niet rijp voor is. Verder is de euro bij ondernemers de laatste tijd minder populair. De dreigende oorlog in Irak vormt volgens Blair ook niet het juiste klimaat voor een volksraadpleging over de eenheidsmunt. den haag/anp - De stijging van het aantal stroomstoringen in Nederland kan voor een deel worden toegeschreven aan het verouderde elektriciteitsnet. Dat net is de komende tien jaar aan vervanging toe. Dit zei hoogle raar Smit van de TU Delft zater dag in NRC Handelsblad. De adviseur van onder meer de grote elektriciteitsbedrijven, ba seert zich op internationale cij fers waaruit blijkt dat de gemid delde levensduur van elektrici teitsnetten 30 jaar is. Volgens hem is 10 procent van de Ne derlandse netten die leeftijd ge passeerd en bereikt de komende tien jaar nog eens 40 procent die leeftijd. Het probleem is volgens de hoogleraar vrij goedkoop op te lossen door alleen de zwakke delen in de netten te vervangen, maar de aanvangsinvesteringen daarvoor zijn wel hoog. De be drijven hebben daarvoor geen geld en dat betekent volgens dat de stroom veel vaker zal gaan uitvallen. Ook EnergieNed, de koepel van stroomdistributiebedrijven, ziet de noodzaak van een gedeelte lijke vervanging van de netten in de komende jaren. De organisa tie, die over 2001 een stijging van het aantal storingen met 15 procent registreerde, gaat echter uit van een levensduur van 40 tot 70 jaar. Hoogleraar Smit verklaarde ver der dat vrijwel alle stroombe drijven monteurs hebben die niet voldoende zijn toegerust om storingen te verhelpen. NRC Handelsblad meldde eerder dat de stroomvoorziening door En- eco gevaar loopt doordat mon teurs storingen niet afdoende kunnen oplossen. Eneco heeft dit tegengesproken. Een en an der heeft er wel toe geleid dat de toezichthouder voor de energie sector DTe de betrouwbaarheid van de stroomlevering gaat on derzoeken. Koerswijziging bij schoonmaak-CAO utrecht/anp - FNV Bondgeno ten gaat op een andere manier proberen een nieuwe CAO voor de schoonmaakbranche te be reiken. In plaats van kleinere ac ties gaat de bond nu praten met afzonderlijke schoonmaakbe drijven. Dat zei onderhandelaar Stam gisteren. Verder wil de bond in actie komen 'per inci dent', als bijvoorbeeld een schoonmaker bij wisseling van werkgever er op achteruitgaat. De bond organiseerde vandaag een manifestatie in de Jaarbeurs in Utrecht. FNV Bondgenoten begon de acties uit onvrede over de nieuwe CAO, die is afgesloten tussen de CNV Bedrijvenbond en werkgeversorganisatie OSB. franeker - Het Franeker bouwbedrijf SMST is op dit ogenblik bezig met de constructie van een 37 meter hoge boortoren die is bestemd voor de Zuid-Afrikaanse diamantindustrie. Met de klus is een miljoen euro gemoeid. Tussen de geleidebanen komt een reusachtige boor te hangen van Duitse makelij. Half maart gaat het gevaarte liggend op transport naar Engeland, waar de kolos op een verbouwd schip wordt ge monteerd. De toren wordt voor de kust van Zuid-Afrika ingezet bij de winning van diamant in de zeebo dem. Het land neemt jaarlijks 16 procent van de werelddiamantproductie voor zijn rekening. Foto: GPD/Wietze Landman amsterdam/anp - Een directeur die zijn privé gekochte kunst op kantoor hangt, moet over de waardestijging belasting beta len. Dat is het gevolg van de be lastingherziening die twee jaar geleden van kracht werd. „Nie mand heeft zich gerealiseerd dat dit het gevolg is van de ter be schikking stellingsregeling, zegt fiscalist Hart, tevens lid van de Entertainment Media Group van PricewaterhouseCoopers. Op grond van die regeling stelt de wetgever dat een directeur grootaandeelhouder met een ei gen bv, belasting moet betalen als hij iets ter beschikking stelt aan zijn bedrijf. Bij een kunst werk kan die regeling volgens Hart tot opmerkelijke situaties leiden. „Stel dat een directeur een privé gekocht schilderij van Karei Ap pel op de zaak heeft. Hangt hij het over een paar jaar weer thuis op, dan moet hij over de waar destijging van bijvoorbeeld 10.000 euro belasting betalen. Had hij het kunstwerk thuis bo ven de bank gelaten, dan zou de fiscus hem ongemoeid laten. Het schilderij zou dan in box 3 vallen en zijn vrijgesteld van be lasting." Met deze regeling in het achter hoofd zou een slimme directeur ook een voordeeltje kunnen be halen. Hart: „Stel dat hij een modem kunstwerk koopt dat na een paar jaar in waarde is ge daald. Dan heeft hij een aftrek post gecreëerd omdat het verlies aftrekbaar is." Ze pleit dan ook voor een aanvullende regeling, waarin staat dat kunst niet on der de ter beschikking stellings regeling valt. door Richard Mooyman lyon - Meneer Chaffange neemt de trein als hij van Lyon naar Pa rijs reist. Dat lijkt niet bijzonder, maar deze man is de directeur van de luchthaven Lyon Saint- Exupéry. Volgens hem kun je naar de Franse hoofdstad beter de supersnelle TGV nemen dan het vliegtuig. „De trein is op deze route het beste antwoord." Maar dat betekent niet dat Chaf fange geen ambities heeft. Het aantal vliegtuigpassagiers in Lyon zal wat hem betreft stijgen van 6 miljoen nu naar zeker 10 miljoen in 2010. En het liefst nog veel meer in de jaren daar na. Zijn luchthaven moet na Pa rijs Charles de Gaulle en voor Orly de nummer twee worden van Frankrijk. Want ondanks de opmars van de TGV blijft het Franse vliegverkeer groeien. In Nederland wordt veel ver wacht van de Hogesnelheidslijn (HSL) tussen Amsterdam en Pa rijs, die in 2006 helemaal gereed moet zijn. Milieubewuste poli tieke partijen zien veel in de HSL als middel om het vliegver keer temg te dringen. Maar de praktijk in Frankrijk leert dat de groei van het luchtverkeer uit eindelijk vrolijk doorgaat. Zeker nu zich steeds meer prijsvech ters a la Ryanair melden.. Volgens regionaal directeur De Lapasse van Air France pakt de TGV zo'n 80 procent van zijn vliegtuigpassagiers af als de be stemming binnen twee uur te bereiken is, zoals op het traject Parijs-Lyon. De treinreiziger kan zich zo het gedoe met inchec ken besparen en arriveert bo vendien in het hart van de stad. Bij afstanden van circa drie uur stapt volgens De Lapasse 60 procent over op de trein, zoals onlangs bleek na de ingebruik name van de TGVMéditerranée tussen Parijs en Marseille. Air France moest op deze routes een flinke veer laten, maar re den tot wanhoop is er aller minst. Het in 1994 geopende TGV-station op de Lyonese luchthaven Saint-Exupéry bete kende allerminst de doodsteek voor het vliegverkeer. De lucht haven is inmiddels uitgegroeid tot een regionaal overstappunt voor vliegtuig én trein met jaar lijks nieuwe vliegbestemmingen binnen Frankrijk en de rest van Europa. De passagiers die Air France momenteel tussen Lyon en Pa rijs vervoert, zijn vooral reizigers die in Parijs overstappen op een intercontinentale vlucht. Om de Prijzenslag op traject In Nederland is een tarie- venslag uitgebroken op het traject Amsterdam-Parijs. Spoorwegen én vliegmaat schappijen dingen naar de gunsten van Nederlanders die een paar dagen naar de Franse hoofdstad willen. De snelle trein Thalys biedt mo menteel onder bepaalde voorwaarden enkeltjes Am sterdam-Parijs aan voor 29 euro. Air France heeft recen telijk besloten de tarieven vanuit Nederland naar Franse bestemmingen met maxi maal 40 procent te verlagen. Een enkeltje Parijs komt nu op minimaal 39 euro, exclu- drukke Parijse luchthavens Charles de Gaulle en Orly te ontlasten, zoekt de Franse rege ring al jaren naar een plek voor een derde luchthaven. Na pro testen van omwonenden en Britse oudstrijders -militaire massagraven uit de Eerste We reldoorlog werden bedreigd- be sloot de regering een beoogde locatie ten noorden van de hoofdstad alsnog af te voeren. Vliegvelddirecteur Chaffange ruikt nu zijn kans. Lyon moet Amsterdam-Parijs sief luchthavenbelastingen. Wel moet een maand vooraf worden geboekt. Reisorgani satie Airtrade stunt al langer met enkeltjes Parijs vanaf 19 euro met de Braziliaanse vliegmaatschappij Varig. Het is waarschijnlijk een voor proefje van de verwachte prij zenslag in EuropPDoor de snelle opmars van prijsbre kers als Ryanair en easyjet verlagen de klassieke lucht vaartmaatschappijen steeds vaker hun ticketprijzen. De Franse spoorwegen zullen naar verwachting ook moeten stunten om geen klanten te verliezen aan het vliegtuig. volgens hem die derde Parijse luchthaven worden. De TGV- verbindingen zijn uitstekend en er is ruimte zat. Het aantal start banen kan zonder problemen worden verdubbeld tot vier. Hij ziet Duitsland als lichtend voor beeld. Lufthansa heeft daar naast de thuisbasis Frankfurt een tweede overstapluchthaven gemaakt in München. Chaffan ge hoopt dat er op Lyon zo snel mogelijk intercontinentale lijn diensten worden gestart.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7