BINNENLAND t Commando vredesmacht overgedragen VERS EN VOORDEEL hotelbon.nl 'Ambassade VS verplaatsen' Laatste emotionele groet aan Sedar ,0.69 4.89 Veel agenten moeten dienstwapen inleveren J Buren geschokt door dubbele moord Almere Nederlandse handlanger Hussein gezocht Vrouw houdt huis op basis Koude jaagt 'jihad-gangers' weer naar huis Hoogste alarmfase ISAF-wissel 'Amerika gedraagt zich te vaak onverantwoordelijk' 0(1 Broccoli 011 Slavinken 0(1 Witte of bruine bolletjes n "70 FEBRU^ leester .jd-minister Jorrits- js sinds vanochtend jid burgemeester van lar aanstelling volgt jek van partijgenoot als eerste burger van »se gemeente. Die a een vorige week rd rapport waarin gemeente Delfzijl [milieu- en hinder- hingen die zij aan lad verstrekt te con- i-groningen - Na af- wedstrijd Ajax en zijn er gisteren bui ion rellen uitgebro- Ajax-supporters en ie mobiele eenheid, iemensen zijn daar- 1 geraakt. De politie tig Ajax-supporters ïld. den voor openlijke 'uilen i^ing. Ook vooraf- weer h|en na afloop van de n er enfC Groningen - aan heli gisteren mensen Voorgien wegens vernielin- er meénlijke geweldple- Austn i de ad LfhJeuwkerk zich ziek - Na Felix Rotten- Matthijs van Nieuw- peer te zien als pre- an Nova. Van Nieuw- Eich afgelopen vrij- emeld na een conflict lactie. Het verschil It over de formule van je donderdag al tot Öeve vertrek van de jft van het presenta- jttenberg. s jsche le bab [zich ;houd idadq ?ens v maandag 10 februari 2003 in Rijen tijen zijn in de nacht ag op zondag op ver- voomIver.kiezi,;pbr0rfn evel van de Turkse isters met racistische ilakt. Het is niet voor at de posters opdui- n. Een deel van de ont een doodskop, kruis en teksten als to be white' en 'Wig- e'. Als waarschuwing res van blanken die ogen van neonazi's ils kleurlingen. n die erban /ereld auwe missa ineert staan e insp illega ;rgens intwo jeloof igenla - caféloor kust e de fde naast erdwenen lder lfC S1016 °l'evlek jrdag voor de Zeeuwse i best; ^alTi -I den haag/anp - Van alle 3.200 politiemensen in het korps Haaglanden hebben vijfhonderd agenten begin dit jaar hun dienstpistool moeten inleveren. Dat komt omdat zij niet zijn ge slaagd voor de jaarlijkse schiet^ test of die niet hebben afgelegd. Dit bevestigde zaterdag een po litiewoordvoerster van het korps. De voorzitters van de drie grootste fracties in de Haagse gemeenteraad willen van burge meester Deetman daarover op heldering. De betrokken agenten moeten nu werk gaan doen waarbij de kans op het gebruik van e^n wa pen minimaal is. Het gaat dan om politietaken als bureauwerk, posten en wijkzorg. Van de vijf honderd mensen die nu geen wapen meer mogen dragen, draait het grootste deel al dien sten waarbij het dienstpistool niet nodig is. „Het zijn agenten die de burgers niet zo snel op straat zal tegenkomen. Ook zijn het mensen die gedetacheerd zijn of politiemensen die zwan ger zijn en daarom geen schiet oefeningen doen." Omdat het korps Haaglanden zegt veiligheid hoog in het vaan del te hebben, gaan de wapen loze agenten de test wel over doen, net zo lang totdat ze wel slagen. De woordvoerster bena drukt dat het aantal agenten dat nu geen wapen draagt, geen probleem oplevert voor het korps en de veiligheid van de mensen in het bijzonder. In zijn algemeenheid lopen poli tieagenten in de toekomst de kans om alle wapens in te leve ren als ze niet slagen voor de zo geheten 'toets geweldsbeheer- sing'. Degenen die de test niet doorstaan, moeten naast het dienstpistool ook hun busje pepperspray en handboeien in leveren. Een pantservoertuig bewaakt sinds vanochtend het Amerikaanse consulaat in Amsterdam. Foto: ANP/Evert Elzinga door Hugo van den Broeke almere - Een woordenwisseling, een handgemeen. Zoiets komt wel eens voor. „Er gebeurt hier regelmatig iets in de straat", zegt de bewoonster van Johannes Vermeerstraat nummer 70 in Al mere. Ze wil niet te veel in de tails treden. Maar de moord op haar buurvrouw Monica (27) en haar vriend Campbell (24) is toch van een andere orde. „Ik vind het vreemd dat dit hier naast is gebeurd." De moeder van Monica trof vrij dag beiden levenloos aan, haar kleindochtertjes van zeven jaar en acht maanden, op wie ze zou oppassen, waren ongedeerd. De buurvrouw kende het stel niet goed. De omgebrachte Mo nica omschrijft ze als een vrien delijke, aardige vrouw. „Met haar praatte ik wel eens in de tuin." Ze zou rechten studeren en bij een reisbureau werken. Sinds de geboorte van hun bei der dochtertje (de jongste, de oudste heeft een andere vader) zou Campbell vaker aan de Jo hannes Vermeerstraat vertoe ven. Of ze wel eens ruzie tussen beiden heeft gemerkt?Ach, ie dereen heeft wel eens ruzie." Die bewuste morgen moet er toch wel iets aan de hand zijn geweest, meent ze. „Ik werd ge woon zoals altijd om tien over zeven wakker, maar had toen het gevoel dat ik geschreeuw had gehoord." Twee huizen verderop is de be woonster erg van slag van het gebeurde. Ze had voor de komst van de zwaailichten, van de am bulances en politie, niets bijzon ders gemerkt. Haar tienjarige dochtertje wel. „Ik heb gegil ge hoord", vertelt het meisje tot verrassing van haar moeder. „Ik vind het vooral zielig voor dat meisje", zegt ze. „Of ik me nu onveilig voel in de buurt? Ik weet het niet", reageert haar moeder desgevraagd. De politie heeft achttien men sen op het onderzoek gezet. den haag/anp - De Nederlandse regering gaat de Amerikaanse ambassadeur vragen de ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag te verplaat sen. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken vandaag bevestigd. Het gebouw staat nu midden in het centrum van Den Haag in de nabijheid van het regeringscen trum. Vandaag voerde de marechaussee de bevei liging van de ambassade en het Amerikaanse con sulaat in Amsterdam 'wegens de huidige interna tionale ontwikkelingen' op. „Als je de veiligheids maatregelen structureel van aard wil maken, is de den helder/gpd - Volgens niet officieel bevestigde berichten is de 60-jarige Frans van Anraat uit Den Helder nauw betrokken ge weest bij de opbouw van het wapenbestand van de Iraakse dictator Saddam Hussein. Hij staat hoog op de lijst van door de Verenigde Staten gezochte handlangers van de Iraakse lei der. Van Anraat is van huis uit een chemicus, die naar verluidt met zijn eigen bedrijf FCA Contrac tor in Zwitserland al minstens 20 jaar grote hoeveelheden grondstoffen voor het dodelijke mosterdgas aan Hussein levert. In 1988 gebruikte Saddams leger het dodelijke gas bij de aanval op de Koerdische plaats Halab- ja, waarbij duizenden onschul dige burgers een gruweldood stierven. De BVD, nu Algemene Inlichtingen en Veiligheids Dienst (AIVD) geheten, zou over Van Anraat de afgelopen jaren een dossier hebben aangelegd. De Amerikaanse douane zou hem in de jaren tachtig al op de internationale opsporingslijst hebben gezet. Van Anraat werd 60 jaar geleden geboren in Julianadorp. Hij komt vermoedelijk al, sinds hij in 1989 voor de westerse autori teiten naar Irak vluchtte, niet meer in Nederland. De 85-jarige moeder van Van Anraat, woon achtig in Den Helder, wil desge vraagd niets over de hele situatie kwijt. „Het spijt me heel erg waargenomen, lijkt te renen. Dit bevestigde 'j Ivoerster van Rijkswa- ,u'r steren. Vrijdag werd er be icht dat de oliev,ek' M; lijk afkomstig van de iken vrachtvaarder Trico- Qje ig zou aanspoelen. 'enz sinds gisteren geen (jat waargenomen. ooit v - kan itonoxide ,"v' urtcentrum iduct M In bewonerscen- geno 5eest in de Biïlmer 1x1 forti m z'ïn gisteravond e cre ensen onwel gewor- ^Hjkoolmonoxidevergifti- U D irandweer constateer- ;en koolmonoxide- j- iwezig was in het et jiPjfrum, waar op dat mo- dansgroep aanwezig ens de GG&GDwa- dapFchten mild en hadden lerd; 00rnameüjk last van iar tó1 en misselijkheid. n gewonden e Teekpartij café 'aard - Bij een steek in café in Valkens- afgelopen nacht ne- ;n gewond geraakt, inde 34-jarige man uit (aard, één van de twee felijke daders, is aange- De identiteit van de irdachte is bij de poli- d, maar nog niet aan- n. Aanleiding voor de lij was volgens de café- - die zelf verwondin- de borst opliep - het an een lastige klant. bia: Oorlog i pedofielen De Gambiaanse minis- nenlandse zaken, SBadjie, heeft een oor- fekondigd tegen met fristen (waaronder Ne- |e) die zich in het Afri- nd schuldig maken l>filie. De uitspraken pwindsman volgen op "catie, zaterdag, van een Het onderzoek is ver- ïr de internationale or- Terre des Hommes in ferking met de Gambi- feanisatie Child Protec tee. De kinderen zou- lueel worden misbruikt l op zo'n 25 kilometer van de hoofdstad Ban- it Ne. volkel - In alle rust en onder het oog van surveillancecamera's heeft een 32-jarige actievoerster gisterochtend op de vliegbasis Volkel drie com municatieschotels vernield. De marechaussee schat de schade op zo'n 500.000 euro. De apparatuur was bevestigd op bunkers waarin volgens de vrouw Amerikaanse kernraketten liggen. De actievoerster had het hekwerk rond de basis opengeknipt en was tot bij de schotels gekomen. Daar werd ze kort na haar daad aangehouden door de marechaussee. De actie is een protest van het Vredesaktiekamp tegen de dreigende oor log in Irak. Volgens woordvoerster Moors heeft de activiste met een voorhamer op de communicatieschotels geslagen, de draden losgeknipt en de schotels van het dak gegooid. „Laat dit een begin zijn van het ontwapenen", aldus Moors. Foto: Reuters/Peter van den Oetelaar amsterdam/anp - De twee 17- jarige scholieren uit Amsterdam die op weg waren naar Tsjetsje nië, zijn weer thuis. Het duo verdween vorige week om ver moedelijk mee te doen aan de jihad, de gewapende strijd in naam van de islam. Ze zijn te ruggekeerd omdat het onder meer te koud was. A. Saïdi Rabah van de Unie van Marokkaanse Moskeeën in Am sterdam (UMMA) heeft vrijdag avond al met de jongens gespro ken. Zij vertelden hem dat zij de trip zagen als een 'ontdekkings reis'. „De jongens hadden op internet gezien wat er met de mensen in Tsjetsjenië gebeurt", aldus Saïdi Rabah. „Dat een Rus iemands keel doorsnijdt en de buik van een zwangere vrouw wordt opengetrokken. Naar aanleiding daarvan beslo ten de scholieren het zelf waar te nemen en naar de Russische deelrepubliek af te reizen. Tegen Saïdi Rabah hebben ze 'voor 100 procent' bevestigd dat het een eigen initiatief was en dat ze niet door iemand zijn benaderd om met guerrillastrijders mee te vechten tegen de Russen. Ze kwamen echter niet verder dan Oekraïne. Ze vonden het erg koud daar en het reizen daar was niet zo eenvoudig als in Ne derland. Daarop hebben de jon gens de trein terug naar Amster dam genomen. Burgemeester Cohen is blij dat de jongens weer terug zijn. Hij weet echter nog niet precies wat er is gebeurd. Nederlanders zouden in en andere Europea- le praktijken zijn be- rotterdam/gpd - Popartiest Sting had nooit kunnen vermoeden dat zijn 'Every breath you take, I'll be watching you' twintig jaar laten gebruikt zou worden als muzikaal eerbetoon aan hen die geweld dadig van het leven werden beroofd. Het was eerst Puff Daddy die op de tonen van het nummer van The Police een ode bracht aan de vermoorde rapartiest No torious Big. Sinds dit weekeinde is het nummer ook een blijvende herinnering aan Sedar Socrates Soares, een vermoor de tiener uit Rotterdam-Zuid. „Wie had gedacht dat jij zou gaan, zo plotseling, zo snel?", sprak een nicht van Sedar. „Er zijn nog zoveel dingen die we hadden kunnen delen als je er nog zou zijn...", vertelde een ander familielid. Een andere naaste beloofde 'bij elke traan speciaal voor hem te zullen glimlachen'. „Rust zacht lieve Sedar." Ook voetbalmaten van Transvalia en schoolgenoten van de Maarten Luther- school spraken lieve woorden. „Degene die jou neerschoot, geloofde vast niet in engelen", meende een klasgenoot. „Want een engel, dat was jij." Een andere scholier vertelde: „We zullen je nooit ver geten. De plek waar jij in de klas zat, zul len we altijd intact laten." De ontroerende woorden, gedichten, songs en gebeden werden moeder Soares en een paar andere vrouwelijke familiele den zaterdag te veel. Zowel in de kerk als op de begraafplaats moesten zij worden weggedragen, omdat de emotie hen te veel werd. De Rotterdamse bisschop Van Luyn, die de kerkdienst zaterdag voorzat, hield de bijna vijfhonderd aanwezigen in de kerk voor 'deze diepe droefheid en terechte verontwaardiging' te gebruiken om de samenleving te verbeteren. „Een kind van 13 is slachtoffer geworden van ge weld. Dit mag niet ongestraft blijven", sprak de bisschop. „Laat dit een protest zijn tegen de toenemende agressie in on ze maatschappij. De samenleving moet veranderen. En wel grondig. We moeten elkaar leren accepteren, rechten van an deren respecteren en leren anderen niet te schaden." Na de emotionele dienst, die bijna 2,5 uur duurde, verplaatsten de aanwezigen zich stapvoets naar de nabij gelegen Zui derbegraafplaats. Op straat sloten hon derden anderen - die geen kaartje wisten te bemachtigen voor de kerk - zich aan bij de rouwstoet. Op de begraafplaats sprak pastoor Visser de hoop uit dat de straten voortaan schoon zullen zijn van geweld en dat kin deren kunnen spelen zonder ruw te wor den verstoord. „Lieve Sedar, jij bent ons verlangen naar een toekomst zonder ge weld. Naar een samenleving waarin ver schillende culturen elkaar volledig res pecteren en waar mensen bij elkaar kun nen schuilen." Na deze woorden ging de kist de grond in en lieten familieleden dertien blauwe ballonnen los. „Blauw omdat het je lieve lingskleur is en dertien voor elk jaar dat je bij ons mocht zijn." huidige locatie van de ambassade niet de meest handige", aldus de woordvoerder. Eerder had de gemeente Den Haag 'de lastige ligging' al onder de aandacht van de ambassadeur gebracht, aldus een zegsman van de gemeente. De marechaussee heeft vandaag op verzoek van de regering de omgeving van beide Amerikaanse diplomatieke gebouwen afgezet. Daarbinnen staat een pantservoertuig en voeren bewapende mare chaussees patrouilles uit. De gebouwen werden ook na de aanslagen in de Verenigde Staten van 11 september 2001 extra bewaakt. tasjkent/anp - Duitsland en Ne derland hebben vandaag het commando van de internationale vredesmacht ISAF in Afghanistan overgenomen. De Turkse gene raal Hilmi Akim Zorlu droeg de leiding over aan de Duitse luite nant-generaal Norbert van Heyst. De Nederlandse brigade-generaal Bertholee is plaatsvervangend commandant. Duitsland en Nederland leiden de vredesmacht van 4.800 mili tairen uit 22 landen gedurende een half jaar. In Afghanistan zijn vanaf deze week ongeveer 650 Nederlandse militairen gelegerd. De internationale veüigheids- macht ISAF in Afghanistan heeft voor de commando-overdracht, vanochtend, de hoogste alarm fase afgekondigd. Dat bevesti gen bronnen die nauw betrok ken zijn bij de overdracht van het commando van Turkije aan Nederland en Duitsland. De Duitse veiligheidsdienst meldde onlangs dat zij vreest voor ontvoeringen of aanslagen op ISAF-militairen. Het Neder lands kabinet schreef vorige week aan de Tweede Kamer dat de risico's voor de Nederlandse militairen aanzienlijk zijn, maar verantwoord worden geacht. „Een zeer direct veiligheidsrisico voor de Nederlandse militairen in ISAF gaat uit van de kans op aanslagen door antiwesterse elementen", schreef het kabinet. Dan gaat het om Taliban, al- Qaeda en eenheden van de krijgsheer Hekmatyar die de re gering van Karzai vijandig ge zind is. Minister Kamp kondigde donderdag aan dat hij deze week een nieuw analyse van alle risico's voor de Nederlandse mi litairen presenteert aan de Tweede Kamer. (advertentie) maar ik weet er niets van af', is het enige wat ze meldt. Vervol gens wordt het telefonisch con tact verbroken. Een eerdere poging om haar thuis te spreken te krijgen, mis lukt eveneens. Andere familiele den van Van Anraat hebben al zeker zo'n zestien jaar geen con tact meer met hem gehad. De regiopolitie Noord-Holland Noord en het openbaar ministe rie (OM) in Alkmaar zeggen dat dit soort aangelegenheden bui ten hun competentie vallen. Van Anraat staat volgens de politie woordvoerster bijvoorbeeld niet 'op de telex': het opsporingsre gister voor voortvluchtige mis dadigers. Het landelijk OM wei gert ieder commentaar. De Hotelbon jaarkaart; 1 jaar lang met z'n tweetjes onbeperkt in hotels overnachten. Keuze uit maar liefst 1700 hotels in heel europa. Nu slechts 55,- l bestel 0600 Van Agt haalt uit naar VS en kabinet amsterdam/anp - Het is 'ver wonderlijk' dat premier Balke nende en minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) een oorlog tegen Irak steunen als de VN-Veiligheidsraad daar niet mee instemt. Dat zei voor malig minister-president Van Agt (CDA) gisteren in het televi sieprogramma Buitenhof. Volgens Van Agt moet Neder land de VS niet zomaar steunen in een oorlog tegen Irak. Hij vindt de Verenigde Staten geen betrouwbare partner. .Amerika gedraagt zich te vaak onverant woordelijk", aldus de ex-pre mier. Van Agt voerde aan dat Amerika internationale verdragen niet serieus neemt. Als voorbeeld noemde hij de weigering van Amerika om het klimaatverdrag van Kyoto te steunen en het In ternationaal Strafhof, dat in op richting is in Den Haag, te er kennen. De spanningen tussen Israël en de Palestijnen spelen volgens Van Agt een cruciale rol bij een eventuele Amerikaanse aanval op Irak. „De Amerikaans-joodse lobby zal Bush niet van zijn ge drag ten aanzien van Irak weer houden", zei de oud-bewinds man. Van Agt vindt dat eerst het 'ui terste plus' moet worden be proefd voordat er tot oorlogvoe ring met Irak wordt overgegaan. Hij ondersteunt dan ook het Frans-Duitse vredesinitiatief om meer wapeninspecteurs en VN- (advertentie) Ex-premier Dries van Agt. Foto: GPD/Roland de Bruin militairen naar Irak te sturen. De Hoop Scheffer liet in een re actie weten dat hij de uitspraken van Van Agt afkeurt. „Van Agt is een goede vriend van mij, maar met deze uitlatingen ben ik het absoluut niet eens", aldus de minister. Ook het CDJA, de jongerenorga nisatie van het CDA, ergert zich aan de 'enthousiaste houding' van De Hoop Scheffer 'om Irak een lesje te leren'. De Neder landse regering en de CDA-frac- tie lopen te gemakkelijk achter de Amerikanen en de Britten aan 'het oorlogspad op', zo liet het CDJA gisteren in een verkla ring weten. 500 gram kilo, kilo 1.38- zak 10 stuks, W n.mit.«M U. Z, De Van/voof-aanbledlngen zijn alleen geldig met Cfl Bonuskaart tot en met 16 februari 2003. cn Nu een vollere tas voor minder geld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3