De nostalgie van Maigret GESPREK VAN DE DAG h>i Knikkerproef Auto's Heineken verkocht Maxima uitgenodigd bij WK snert koken Geboortedag van detectiveschrijver herdacht HOC 152 MENSELIJK Dikke tranen biggelden MARIEKE over de wangen toen ze zaterdagavond te horen kreeg dat Idols voor haar voorbij is. ,,Hetwaseen heftig avondje. Maar het is niet erg om van deze mensen te verlie zen", zegt de Bredase manmoedig. Marieke kwam zaterdag na afloop naast Dewi op de bank te recht. Innig omarmd wachtten de vriendinnen op het verlossende oor deel van de kijkers. Dewi mocht blijven, voor Marie ke was Idols ten einde. ,,lk heb al vaker op de no minatie gestaan om af te vallen, maar dit keer voel de het ook echt als een af scheid. Ik wilde absoluut niet dat Dewi eruit zou gaan. Ze is de afgelopen tijd het dichtst bij me komen te staan, ze verdient het om door te gaan." Het afscheid van Idols betekent volgens Marieke niet dat het nu gedaan is met haar zangcarrière. ,,lk heb de afgelopen weken laten zien dat ik het kan. Dat platencontract gaat er aan komen." Foto: GPD Zangeres ESTHER HART en de formatie Mango Nuts doen mee aan de finale van het Nationaal Songfestival op 1 maart. Hart was zater dagavond tijdens de twee de voorronde van het lied jesevenement de favoriet van zowel de vakjury als het publiek. Ze won met het nummer 'One more night'De Mango Nuts wa ren volgens het publiek goed voor een tweede plaats. De groep zong het nummer 'Time to party'. Ongeveer 30 procent van de televisiekijkers stemde op de 32-jarige Esther Hart. die in werkelijkheid Esther Hartkamp heet. De Mango Nuts kregen 18 pro cent van de publieksstem- men. De Britse popster ROBBIE WILLIAMS is verslaafd aan het kaartspel. Zijn voorliefde voor riskante inzetten heeft hem volgens zijn vrienden de afgelopen drie jaar al ongeveer 3 miljoen euro gekost, meldde de Britse krant News of the World gisteren. De ster, die vo rig jaar een contract van 125 miljoen euro afsloot met de platen maatschappij EMI, heeft vol gens de krant afgelopen zo mer tijdens een avondje pokeren in een casino in Las Ve gas 150.000 euro verloren. Williams is volgens de krant met kaartspelen begonnen met vrienden uit een groep van Anonieme Alcoholisten, waar hij naar toe gestapt was om van zijn alcoholverslaving af te komen. Toen ging het ken nelijk nog om relatief lage inzetten, maar later liepen die op tot meer dan 10.000 euro op een avond. Foto: EPA De man die langer met een KUNSTHART heeft ge leefd dan enige andere pa tiënt, is vrijdag overleden, zeventien maanden nadat hij het hart geïmplanteerd had gekregen. De 71-jari ge Amerikaan Tom Chris- terson, die als tweede pa tiënt ter wereld het experi mentele hart van plastic en titanium had gekregen, stierf omdat een mem braan in het hart 512 da gen na de implantatie was versleten. Dat heeft de fa brikant van het kunsthart zaterdag meegedeeld. Op dit moment zijn nog twee mensen in leven die vorige maand een kunsthart van AbioCor hebben gekregen. De eerste mens die een in wendig kunsthart kreeg, overleed in november 2001 nadat hij vijf maan den met het nieuwe hart had geleefd. Zes anderen stierven kort na de trans plantatie. Het zit RIA VALK ook niet mee. Zag ze einde lijk kans om weer terug te keren in de wereld van de carnavalskrakers, belet Cup-a-Soup haar een nieuwe carnavalshit v te maken. Fabrikant Unilever wil niet dat de zangeres zingt over het dagelijkse tussendoor- tje. Vader Abraham f. 4§É. maakte een liedje met P daarin het refrein 'Geef jNJ? BK, mij maar Cup-a-Soup, gooi de rest maar op de stoep'. Valk zou het lied je zingen om het daarna op cd-single uitte brengen. Dat is nu net waar Unilever over valt. De fabrikant heeft moei te met de beoogde carnavalskraker omdat het zelf wil be palen hoe er over het merk Cup-a-Soup wordt gecommu niceerd. Wij hebben veel geïnvesteerd in het voor ons zo belangrijke merk. Als ze het wel gaat doen, zullen we be kijken of er eventueel sprake is van merkschade", aldus de woordvoerder. Foto: United Photos de Boer DAGELIJKS LEVEN I *EN WAT huE-T uf3. ovE-RHt I-1 NI£~P-S De Parijse commissaris Maigret is in de ogen van de oudere Fransen onsterfelijk. Woensdag 13 februa ri wordt de honderdste geboorte dag van de geestelijk vader van Maigret, Georges Simenon her dacht Schrijver Simenon had zich minutieus in de topografie van de Franse hoofdstad verdiept. Een succesformule, want als de namen juist waren dan moest het verhaal wel kloppen. Het Pa rijs van Maigret. Als commissaris Maigret nog zou leven, zou hij 's ochtends bus 96 in de Rue Jean-Pierre Timbaud hebben genomen om naar zijn werk te gaan. De halte is slechts veertig meter van zijn huis aan de boulevard Richard- Lenoir, nummer 132. Het enige verschil zou zijn dat er geen achterbalkon op de bus meer is, de favoriete plek voor Frankrijks bekendste speurneus om na te denken over de zoveelste moord die hij moet oplossen. Eenmaal uitgestapt bij de halte Boulevard Saint-Michel is het voor de commissaris nog een kleine twee minuten voor hij bij het hoofdbureau van de Parijse moordbrigade op de Quai des Orfèvres nummer 36 is gearri veerd. De twee postende agen ten brengen hun hand naar de pet, de commissaris knikt min zaam en beklimt de 104 traptre den naar zijn bureau op de der de verdieping. Het eerste dat hij doet is de ramen openzetten om zijn blik ongestoord over zijn geliefde Parijs te laten gaan. Zo heeft geestelijk vader Geor ges Simenon het gewild en zo zal het altijd blijven. Maigret is onsterfelijk, althans in de ogen van de wat oudere Fransen. De jongere generaties gaan schou derophalend voorbij aan het fe- nomeen. Wat is er bijzonder aan een smeris die niet eens een rij bewijs heeft, die muntjes in een telefooncel werpt en vervolgens hard gaat schreeuwen omdat-ie bang is niet gehoord te worden, die processen-verbaal op een Olympia-schrijfmachine laat uittikken en die geen kopieerap paraat gebruikt maar vieze don kere velletjes tussen de A-vier- tjes propt en dat carbonpapier noemt. Het Parijs van Maigret. Foto: GPD/Phil Nijhuis En toch... De uitbater van bar-brasserie La Parisienne aan de boulevard Ri- chard-Lenoir 132: „Iedere dag is er wel iemand die vertwijfeld naar de gevel kijkt en zich af vraagt waar in hemelsnaam de ingang van Maigrets apparte ment is." Het is een vreemd pand. Het staat op een driehoe kig eiland, volledig geïsoleerd op Parijs' vreemdste kruispunt De Avenue de la République, de Boulevard Richard-Lenoir en de Rue Jean-Pierre Timbaud heb ben het pand in een ijzeren om singeling en alleen aan de Ave nue de la République is een in gang. Niks nummer 132 aan de Richard-Lenoir dat aan Maigret herinnert. Het is een van de schaarse uit zonderingen in de beschrijvin gen van Georges Simenon die zich verder minutieus in de to pografie van de Franse hoofd stad heeft verdiept De auteur heeft tientallen jaren gebruik ge maakt van een voortreffelijke truc. Hij doorspekte zijn verha len met een groot aantal namen van straten, meer dan driedui zend in totaal. Ook de namen van restaurants en hotels bleken correct. Iedereen was in staat om dat te controleren. En als de namen juist waren, de woorden correct gespeld, dan moest het verhaal wel kloppen. Het decor klopte immers ook. Frédéric Péchenard, hoofd van de Brigade criminelle van Parijs moet er wel om lachen. Péche nard vervult die functie al drie jaar maar voor het publiek blijft hij een grote onbekende. Even als zijn voorgangers, evenals zijn medewerkers die alleen in de openbaarheid treden als ze moeten getuigen bij een rechts zaak. De enige echte beroemd heid bij 'La Crime', zoals de moordbrigade beter bekend staat, is Jules Frangois Amédée Maigret. Een commissaris die nooit heeft bestaan. Maigret is eerder een Parijse commissaris geweest dan een Franse commissaris. Buiten de hoofdstad is Maigret altijd wat verloren en moet steeds de weg vragen. Parijs kent hij als zijn broekzak, de stad heeft topogra fisch geen enkel geheim voor hem. Dat heeft natuurlijk alles te maken met het leven dat Sime non leidde en dat het in Parijs tussen de twee wereldoorlogen in veel opwindender was dan in de provincie. De Belgische auteur is zijn hele leven lang een arrogante vlerk geweest, die er behagen in schiep zoveel mogelijk legendes over zijn doen en laten te creë ren, die het schrijven van de zo veelste Maigret alleen maar in teressant vond om zoveel moge lijk geld te verdienen en die als de geilste bok van het interbel lum iedere vrouw die hij te pak ken kreeg het bed in trok. Wat Simenon te veel had, had Maigret te weinig. De commis saris is eigenlijk een saaie piet, een dooie diender. Simenon maakte van Maigret met opzet geen superheld, iemand die er geen privéleven op nahield en altijd voor de lezer beschikbaar was. Jules Maigret had wel dege lijk een privébestaan. Hij was Monsieur Tout-le-Monde, wel iswaar zonder kinderen maar met zijn zorgzame vrouw Louise, wonend in een klein maar comfortabel appartement aan de Boulevard Richard-Len oir, tussen de République en de Bastille. Dat kinderloze bestaan van de commissaris was overi gens een bewuste keuze geweest van Simenon. Ze vloeide voort uit gemakzucht. „Ik vond het veel te ingewikkeld verhalen te schrijven waarin de commissa ris jengelende kinderen thuis aantrof als hij terugkeerde van zijn werk. Of 's nacnS* uit moest als de babL^ Maigret moest zich I® één ding bezighoud lossen van misdadei J schrijver ooit eens v v| Maigret moet voorn daden oplossen die len in familieverban 'echte' onderwereld commissaris nauwe doen. De commissa veert en combineert deelt niet, laat staan oordeelt. Als de insp vier of diens collega vraagt wat hij ergens zijn standaardantwo crois rien", ik geloof Maigret kan dagenlai brengen in het café öOl renne in de Rue de 1 uit te zoeken of de b van het huis ernaast l een lijk in de kelder 1 brand. Het café besri* heet het nu Royal Ti het enige dat aan Mr nert is de eenzame, 1 gende en pijprokend hoek die een bier be was de drank van M; matig opgedronken serie Dauphine. Die bestaat ook, alleen zi zen er dusdanig dat inspecteur er nooit ven iedere dag kan litlC In tegenstelling tot M Simenon enorm van verdiende bakken m zijn enorme product halen. Ironisch geno Simenon vooral forti een personage te ere volslagen onverschill opzichte van geld. D moraal heeft de afgel tientallen zielenknijp gebracht zich met he meen-Simenon bezij den. En nu deze wee V derdste geboortedag 0Q schrijver wordt herd^ g| aantal alleen maar to Simenon zelfheeft erl om moeten lachen. \n was Maigret slechts e om snel schatrijk te vr® gen bezoekers die hiji Zwitserse periode ro*en zijn protserige landgi g sanne zei hij altijd: ,,i het is allemaal heel e Henk Glimmerveen De overeenkomst met gele koorts en beriberi is dat hij on middellijk en onverbiddelijk toeslaat: de knikkertijd! De ene dag is er nog niks aan de hand, de volgende dag krioelt het van het leven rond de zeven putjes die een cre atieve stratenmaker als cellulitis in het schoolplein heeft uitgespaard. De opwinding wordt van het plein mee naar de huiskamer gevoerd: er moeten twee knikkerzak ken worden aangeschaft en de ooit zo onuitputtelijk lij kende voorraad knikkers dient te worden aangevuld, voor wanneer het broze evenwicht tussen winst en verlies in negatieve zin mocht worden verstoord. Twee knikker zakken? Nee hoor, één is genoeg. Dat ventje - dochter van tien kijkt met nauw verholen minachting naar haar broertje van zes - kan toch niet knikkeren. Hij kan niet alleen niet knikkeren, hij kan ook niet lezen, niet rekenen, niet luisteren, niet voetballen, niet knippen, niet kleuren, niet computeren, niet opblijven, niet uitsla pen, niet... Er zijn fasen in het leven dat jongere broertjes helemaal niets kunnen, in de ogen van hun oudere zus. Dat ze minder zijn dan de primitiefste vormen van leven (omdat die er in sommige gevallen tenminste nog in sla gen zichzelf te klonen) en speciaal in de wereld lijken te zijn gezet om de superioriteit van de oudere zus te onder strepen. Aangezien ik zelfben opgevoed met drie zussen (van wie er één ouder was dan ik) deel ik de absolute onverschil ligheid die mijn zoon jegens de vernietigende oordelen van zijn zus aan de dag legt. Die oordelen beschouwt hij als even ojwermijdelijk als het weer: het komt en het gaat, en je kunt je er wel tegen verzetten, maar dat heeft toch allemaal geen zin. De enige die er zich aan stoort, is mijn eega, die zich geroepen voelt om elke negatieve uit lating van onze dochter jegens onze zoon te corrigeren, haar negatieve broerbeeld bij te stellen en wil oproepen tot harmonie, respect jegens malkander en algehele we reldvrede, te beginnen bij onze huiskamer. Mijn afkeer van alle literatuur en lectuur de opvoeding betreffende, gooi ik alleen overboord op momenten dat ik mijn eigen handelwijze door de wetenschap verklaard zie. De zichtbare afkeer jegens haar broertje is - net als zoveel eigenaardigheden in het leven - niet meer dan een fase in het leven van mijn dochter. En die fase, daar moe ten we doorheen. Het heeft geen zin harder te willen lo pen en bepaalde fasen over te willen slaan. Want voor je het weet ben je niet aan het leren, maar aan het forceren. Met instemming citeer ik hier de ontivikkelingspsycho- loog dr. Ewald Vervaet uit Amsterdam, die in zijn jongste boek 'Groeiendenvijs' de psychologische ontwikkeling van kinderen in allerlei fasen verdeelt. In de periode tot drie jaar onderscheidt hij er niet minder dan tien. En je kunt als ouder op je kop gaan staan of niet, je nazaten moeten er allemaal doorheen. Je kunt de verschillende fasen hooguit wat versnellen, maar de volgorde verander je niet. Veel verder dan kinderen tot drie jaar gaat Vervaet in Groeiendenvijs' nog niet (wel belooft hij nog drie ver- volgpublicaties), maar uit eigen ervaring weet ik dat ook de andere levensjaren in fasen kunnen worden ingedeeld. Wie op vierjarige leeftijd met zwemmen begint, doet er in de regel een jaar langer over dan iemand die op vijfjarige leef tijd begint. En dat is nog maar één voorbeeld, uit mijn eigen, tienjarige praktijk als ontwik kelingspsycholoog. Naar het vervolg van de boeken van Vervaet zijn mijn zoon en ik dan ook niet nieuwsgie rig. Op één punt na, dan. De ontivikkelingspsy- choloog beschrijft in 'Groeiendenvijs' de knik kerproef, bedoeld om de onderscheppingsreactie van een kind te meten. Op een hellingbaan met knikkers kan een kind tussen de 26 en 31 maan den (fase negen) de knikker nog niet met de vin ger stil leggen. Het is steeds te laat. De knikker tot staan brengen lukt de koter pas in fase tien (31-36 maanden). Wij willen alleen nog van Vervaet weten wanneer mijn zoon (78 maanden) kan knikkeren. Reageren?: column@dickvanderplas.nl Een veiling van klassieke auto's van wijlen bierbrouwer Freddy Heineken heeft zaterdagavond in Parijs 670.000 euro opgebracht. Veiling huis Christie's had gehoopt op een opbrengst van 450.000 euro, zei een woordvoerder in het NOS-radiopro- gramma 'Met het oog op morgen'. De Bentley R. Continental uit 1954 le verde het meeste op. De auto werd verkocht voor 240.000 euro, terwijl Christie's had gerekend op een be drag tussen de 130.000 en 160.000 euro. Foto: AFP/Eric Feferberg Prinses Méxima is uit genodigd als eregast op het negende WK snert koken dat vol gende week in Gronin gen plaatsvindt. De or ganisatie, die dat za terdag heeft laten we ten, hoopt Méxima van haar snertapathie af te helpen. De vrouw van prins Willem- Alexander stelde vorig jaar in een vraagge sprek met het Jeugd journaal niet van het typisch Hollandse ge recht te houden. De Rijksvoorlichtings- Foto: ANP dienst (RVD) heeft de uitnodiging in behandeling genomen, maar kan nog geen uitsluitsel geven over de aanwezigheid van de prinses. Maxima zou overigens niet de eerste ko ninklijke snertproever zijn: een paar jaar geleden ging prins Filip van België haar voor. Tijdens een bezoek aan de provin cie Groningen maakte hij tijd vrij om van de winnende soep te komen proe ven. Recenter proefde PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer Bos tijdens een be zoek aan Groningen nog van de lekker ste erwtensoep ter wereld. Op vrijdag 21 februari zullen snertkokers ter wereld weer ten meten. Elk jaar doen er «.«v. tallen deelnemers mee aan he>i g oenschap snert koken.v ren kende de strijd onder Noorwegen, Oostenrijk, riname. De winnaar van de tie was een Nederlander die le werelddelen door elkaar har"" mengd. jj

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2