Pernix is zeker van promotie SPORT leeuwen Rijnsburgse dammers boeken plichtmatige overwinning Jan Dirk Corts sluit carrière af mini rliezen TOP wil hoofdklasse met opgeheven hoofd verlaten Foreholte vijzelt zelfvertrouwen op tegen Loreal MSV komt over slechte start heen S9 Elfde overwinning op rij maandag 10 februari 2003 Dick Hogewonirig benj =rloo winnaar ^rcompetitie .NBiKEN - Sirnon Apper- rmet overmacht de mpetitie in Havelte q) op zijn naam ge- De 21-jarige inwoner Iwijk zegevierde giste- de derde mountain- Hij nam direct de lei- hudde in de tweede concurrenten af. Ap- na één uur en één voorsprong van twee ip de nummers twee ui ^rie de Jongen Onno j je was ^eer een er", luidde zijn com- Tijdens de eerste nemd de renner vierde, de neden tijdrit won hij. geheveld derde er&se cross dach^Sebaslian Lange- lerde^er^e ge®ncbgd in de CauJe wedstrijd in de plaat SuPerPrest'ge voor De 18-jarige Lissenaar éren in het Noord- arnes opnieuw het !>r zijn landgenoten Bn (winnaar) en Eddy qoorn, die hem één -jJer tijdens het wereld Jpschap eveneens voor- Jas Langeveld in het loka Monopoli net niet hoeg voor brons, dit- arijsihij wel een grote con- rd. Iide Belg Dieter Vant- v^ut, die zaterdag eerste in det Belgische Lille - van itheifrn houden. De afslui- eentste krachtmeting ar opreden in Vosselaar moaangeveld werd zater- r de* Lars Boom tweede ne her. ar et °erwint "fjlaasland ^schaatsen - Sebasti- l[er heeft het Open |s Kampioenschap op geschreven. Het jon- ontalent uit Voorhout er vrijdagavond Robert (Andel) en Erik van poeldijk) naar de dge J wee en drie. Hij le t seizoen vaker indruk ParuVistijs van De Uithof, ron onder meerde ïdstrijd van de strijd ter van Vliet Mara- en eindigde in het al- ilassement als riveede. Jioenschap voor licen- I Hs werd een prooi voor aer Valk uit Pijnacker. ionale schaatser was -•-•'.Peter Aanhane, die I Ifinishte. tte D lb gal de vo weed wei#l eiden J jidré door Jan Bey dammen - Na een plichtmatige 15-12 overwinning op degrada tiekandidaat Nijverdal staat de Rijnsburgse Damclub (RDC) op de gedeelde derde plaats in de hoofdklasse. Veel doet het er niet meer toe voor de Rijnsbur gers, want de nummers één en twee van de hoofdklasse zijn ondanks hun nederlagen in de aajJ. - De vrouwen van £den een 3-2 nederlaag Gebrek aan aanvals- de linksvoorpositie I S1016 manC) bij de )eeltSense P'oe8- -OP die b ik vijf speelsters ge- I', aldus traher Peter i Dat was \ooral be- li de tweede en derde r\ï\ die speldelen werden 3 verloren. De laatste weinig kans. Die l Cr®~® verloren. len van Leytaon verlo- de zesde keer dit sei- r mo1 3"2. Cruciial was de die met 30-28 naar attem ging. De Leider- oeg leunde te veel op iels. ijskracht vanPeter Snie- ner lbet merendeel van de enaai,1 eigen huis te houden, e der6'3 verloot voor de het Per op rij net 4-0. Dit iel Slf Delta te sterk. „We rïor y een slecht» wedstrijd, g mis", vond trainer plaarjere. „We ztten in een niet moeten analyseren >che ï3311 bgt- Als we nog een Terda' dit soort wedstrijden Deter^aan we inde gevaren- niet v voorlaatste competitieronde on bereikbaar. RDC kwam op achterstand om dat Arjan Hogewoning al snel verloor, maar Marc Bremer scoorde op een vreemde manier tegen. Zijn tegenstander sloeg twee schijven en nam bij de uit voering van zijn zet een eigen schijf van het bord. Eén zet later bemerkte hij zijn vergissing en stond hij plotseling twee schij- door Michel van Cent korfbal - Pernix heeft zich op superieure manier verzekerd van promotie naar de eerste klasse. De ploeg van trainer Per ry Venema behaalde zijn elfde overwinning op rij. Merwede was het slachtoffer: 16-8. Het was niet te merken dat de nummers één en twee van de ranglijst in het veld stonden, want het krachtsverschil tussen Pernix en Merwede was enorm groot. De Leidenaars verdedig den dermate scherp dat hun te genstanders nauwelijks vrij kon den komen voor een schot. Het zegt genoeg dat die slechts drie velddoelpunten maakten, de andere ontstonden uit strafwor- pen of vrije ballen. Mark Piket, Huig Schoonderwoerd (4), Saar Karstens en Christian Iindhout (2) lieten na 4-3 het verschil ge staag oplopen tot maximaal tien punten (16-6). Pemix heeft in de komende uitwedstrijd tegen At lantis genoeg aan een gelijkspel om ook vroegtijdig het kampi oenschap te bemachtigen. Fiks liet in de strijd om de twee de promotieplaats dure punten liggen door met 17-9 onderuit te gaan bij DKV(IJ). Coach Theo Vreeken sprak van een complete offday en vond dat zijn spelers gelaten speelden. Zij stonden in mum van tijd 4-0 achter en kwa men er in het vervolg niet meer aan te pas (7-3, 11-5, 16-7). Jelle Hooimeijer was met zes treffers de enige die aanvallend een vol doende haalde. Het enige ande re positieve was dat Matthijs de Visser in de laatste tien minuten zijn rentree maakte nadat hij enige weken geleden zijn vinger had gebroken. Tijdens het derde kwartier maakte De Danaïden een moei lijke fase door bij Ados. De Lei denaars misten op 10-8 een strafworp en verloren Mark Rietbergen, tot dan toe goed voor vier goals, met een enkel blessure. Zij herstelden zich echter knap van deze tegensla gen, vooral door de vrouwen meer in stelling te brengen. Bar- bro Heijman (2), Liesbeth Kalt- hoff, Stephan van Nierop en in valler Aart Tholens brachten hun club weer langszij tussen 11 -11 en 13-13. In de voorlaatste minuut schoot Ame Heijman eindelijk eens met succes over zijn lange verdediger heen. Zijn enige doelpunt was meteen be slissend: 13-14 winst. DERDE KLASSE Met een betere afwerking had Velocitas ruimer kunnen win nen van DES dan met 10-14. De Leiderdorpers hadden bijna voortdurend een voorsprong van twee of drie doelpunten (3-5 rust), totdat deze marge slonk tot één met 9-10. Janneke 01- denkamp, Arjen Bakker en Arjen Kwestro stelden vervolgens orde op zaken (9-13). Oldenkamp ven achter. Reglementair is zo'n fout dan niet meer terug te draaien en de dammer van Nij verdal gaf zijn partij maar met een op. Na een ietwat gelukkige remise van Arjen de Mooij (slechte stand) bracht een degelijke winstpartij van Richard Krom hout RDC aan de leiding. Hans Tangelder werd volledig van het bord gespeeld, maar de Rijns- burgers sloegen terug. Richard Meijer hield op het eerste bord de NK-finaliste Vitalia Doumesh op remise en Cor van Dussel- dorp gaf één bord lager met een fraaie omsingelingstechniek zijn tegenstander het nakijken. Eric Hogewoning vergrootte die voorsprong door een mooie aanval winnend af te ronden, waarna de te lange aanvalspo- gingen van Pieter-Jan Rijken (verlies) alsmede een remise van Eric-Jan van Reenen de over winning niet meer in gevaar brachten. Het Hazerswoudse Samen Sterk kan zich ondanks de 21-6 zege op hekkensluiter Constant/Charlois 2 opmaken voor de degradatienacompetitie. Louis de Frankrijker bracht zijn ploeg door een forcing op voor sprong. Maar Samen Sterk leek de overwinning uit handen te geven toen Richard Treur met een slagzet blunderde en kort erna de partijen van Raymond van Es, Jo Fijen en Micha van Tol in remise eindigden. Erik Hoogendoorn bracht zijn ploeg (schijfwinst) weer op voorsprong en daarna kantelde de strijd in Hazerswouds voor deel. De tegenstander van Bram Doe- speelde mee voor Marjan Sna- tersen, die door een enkelbles sure langere tijd is uitgescha keld. Kwestro viel in voor Iwo Nelson, die last kreeg van zijn schouder. Madjoe kende een droomstart tegen Valto en stond na een kwartier al op 8-2. Dat kon de coach van de tegenstander der mate slecht verwerken, dat hij tegen een rode kaart liep voor het uitschelden van de scheids rechter. De Rijnsburgers lieten zich door alle tumult niet van de wijs brengen en gaven hun ge demoraliseerde tegenstanders korfballes met 25-11. Erwin Kell- ner (8), Michael Star (6) en Arenda Heemskerk (3) waren het best op schot. De beginaanval van Fluks zat niet goed in de wedstrijd tegen lijstaanvoerder Weidevogels, ge tuige één doelpunt in de eerste helft (5-4 rust). Nicole Bierens en Arno van Haarlem, normali ter de schutters in dit vak, scho ten vaak van te ver of anderszins onzuiver. Hun vakgenote Ma- non Oosting maakte nog wel 7- 6, maar andere kansen werden in deze en de volgende aanvals- beurt niet afgemaakt (7-7, 8-8, 8-10). Deze achterstand was niet meer goed te maken: 10-12. Es ther Hoek werd topscoorster met drie doelpunten. Crescendo zette de wedstrijd te gen Oosterkwartier in krap een kwartier geheel naar zijn hand. Linda Meijers, Nisha Verwey, Gertjan Hensing, Michel Wijnen (2) en Thierry Arnoldus bezorg den hun club een droomstart (2-9). De groen-witten speelden met Ben Baak voor Johan Baak, die zijn laatste wedstrijd van zijn schorsing uitzat. Zij lieten na de rust (4-13) de concentratie wel wat verslappen, maar de winst was er met 14-23 nauwelijks minder om. Carola Wijnen maakte als invalster haar debuut in het eerste. KZ Leiden behaalde bij Aurora een knappe 14-18 overwinning. De Leidenaars stonden na een kwartier met 6-4 achter, reden voor coach Erik van Lunteren om opdracht te geven achter te verdedigen. Dat bleek de juiste tactiek, want de thuisploeg had hier totaal geen antwoord op. René Amoldus, Rik Noordervliet (4), Steven Kalkman, Joost Kwestro (2), Viviane Klein en Christel van Lunteren brachten hun club via 8-10 (rust) op een maximale voorsprong van vijf punten (12-17,13-18). Daarmee beleefde de ploeg een goede generale voor de komen de derby tegen Crescendo. De wedstrijd van Sporting Tri- gon tegen Refleks werd Bij een 4-1 stand na zeven minuten ge staakt, nadat bekend was ge worden dat de echtgenoot van de Leidse speelster Brenda Ve nema een hartinfarct had ge had. Zijn toestand was gister avond stabiel. Het duel wordt in zijn geheel overgespeeld. Tim van der Horst neemt namens TOP de mand van DOS/WK onder vuur. Foto: Eric Taal door Michel van Cent korfbal - TOP lijkt zijn langste tijd in de hoofdklasse te hebben gehad. De Sassenheimers kon den hun benarde positie niet verbeteren. Zij verloren met 20- 18 van DOS/WK. „Theoretisch kunnen wij ons handhaven, maar praktisch wordt het heel moeilijk. Wij moeten in elk geval ervoor zorgen dat we er met op geheven hoofd uitgaan", stelde coach Gertjan Kraaijeveld vast. Het blijft voor TOP moeilijk om de hele wedstrijd op topniveau te presteren. De Sassenheimers vertonen steeds kortstondige in zinkingen, die hun tegenstan ders de kans bieden om afstand te nemen. Dat gebeurde ook weer tegen DOS/WK. „Wij heb ben een behoorlijke wedstrijd gespeeld, zeker verdedigend. Al le vier de vrouwen hebben een heel dikke voldoende gehaald, maar de heren waren alleen bij vlagen goed. Daardoor konden we nooit het verschil maken", oordeelde Kraaijeveld. Deze constatering gold vooral voor de tweede aanval, die het helemaal van de vrouwen moest hebben. Johanna van Drongelen en Mascha Nieuwenhuijsen na men alle zes doelpunten in dit vak voor hun rekening, want Steven Baart en Sander Harm- zen kwamen niet van de 'nul' af. In het andere vak maakte Maai ke Moolenaar indruk door on bevangen te debuteren op het hoogste niveau, wat bekroond werd met twee doelpunten. In de eerste helft sloeg de teller van het scoreverloop onophou delijk heen en weer (3-2, 3-5, 7- 6, 8-7, 10-8, 10-11 rust). Dat ver anderde niet na de paalwisse- ling. TOP raakte na een goede opening (12-11) weer op achter stand (13-15), maar kwam toch opnieuw sterk terug. Tim van der Horst en Stanley Lardé her stelden zelfs even het evenwicht (17-17). Trainer Gertjan Kraaije- Handballers Rijnstreek definitief veilig handbal - Foreholte heeft het zelfver trouwen opgevijzeld met een eenvoudige overwinning op Loreal. De Voorhoutse handbalsters wonnen gisteren in de ei gen Gaasbak met 17-8 van de ploeg uit Venlo. Door de verrassende nederlaag van koploper Quintus 2 tegen Leudal glo ren er in de verte zelfs weer titelkansen voor de wisselvallige Voorhoutse hoofd klasser. Foreholte was vooral de eerste helft goed op dreef (11-3). Zeven verschillende speelsters zorgden met gevarieerd spel voor de eerste zeven treffers. Ook in de tweede helft was de thuisclub sterker, maar toen sloop er wat gemakzucht in het team. Maar mede door doelpunten van Helga Janson en Anne Willemsen viel de overwinning ruim uit. Om de kloof met koploper Quintus tot drie punten terug te brengen moet Fore holte morgenavond in eigen hal winnen van ESC '90 uit Stein. Dat duel ging al drie keer eerder niet door omdat de Lim burgers weigerden af te reizen. „Maar als ESC morgen weer niet komt wordt het team uit de competitie geno men", zegt Foreholte-trainster Elly Spreeuw. „Op zich zou dat gunstig voor ons zijn, omdat de bond ons dan één verliespunt uit de uitwedstrijd kwijt scheldt. Maar in sportief opzicht heb ik toch liever dat ESC komt opdagen, des noods met een verzwakt team." De mannen van Rijnstreek verzekerden zich door een 28-21 overwinning op hek kensluiter DIOS van lijfsbehoud in de re gioklasse C. Alleen in de eerste helft was de stugge ploeg uit Den Hoorn gisteren opgewas sen tegen de Alphenaren (10-10). Daarna nam Rijnstreek voor eigen publiek af stand. Remco Pabst (negen treffers) en hoekspeler Niels Franken (zeven doel punten) namen een groot deel van de ves dacht een remisecombinatie uit te voeren, maar Doeves haal de als eerste een dam en won. Ruud de Kooter bleek doortas tender in de tijdnoodfase en Jan Vrolijk pakte zijn voordeel na een moeilijke opening in het middenspel. Martin de Jong ten slotte verras te zijn tegenstander in een remi sestelling, waardoor de uitslag wat geflatteerd uitviel. Noordwijkers kloppen stug WGW veld kreeg echter geen gelegen heid meer om te wisselen in de tweede aanval, want in krap twee minuten was het alweer 17-19. Na 18-20 kwamen Ar- noud Kok en Felix van der Som men alsnog Baart en Harmzen aflossen, maar zij konden in de resterende anderhalve minuut niets meer uitrichten. Met nog drie wedstrijden te gaan moet TOP drie punten goedmaken op Oost Arnhem. Wanneer zij namelijk gelijk ein digen, tellen de onderlinge re- sidtaten en die vallen voor de Sassenheimers negatief uit. Maar het doek kan zaterdag ook al vallen als Oost Arnhem tegen het bijna gedegradeerde De Le ge Geaën punten pakt. TOP - DOS/WK 18-20 (10-11). Doel punten: Tim van der Horst (6), Johan na van Drongelen (4), Stanley Lardé (3) Maaike Moolenaar, Mascha Nieuwen huijsen (2) en Marion Broékhuizen. door Menno Schraven basketbal - BV Leiderdorp had louter vraagtekens, na afloop van de met 49-64 verloren wed strijd tegen Landslake Lions. Drie kwarten lang kon het team van Joris Zandbergen, ondanks de nodige hindernissen, op voorsprong blijven. In het vierde kwart pakte de tegenstander uit Landsmeer alsnog de winst. De 'heren scheidsrechters' kre gen de schuld van het Leider- dorpse verlies. Landsmeer kreeg in de gehele eerste helft welge teld één fout aangemeten, haast een unicum voor een basketbal wedstrijd. Leiderdorp moest daarentegen na drie kwarten al afscheid nemen van center Lon- neke Bransz (vijf persoonlijke fouten) en niet veel later mocht ook de andere lange speelster Mariska van Zegveld definitief een plaatsje op de bank inne men. Beide belangrijke krachten voor Leiderdorp speelden res pectievelijk dertien en tweeën twintig van de volle veertig mi nuten. Zandbergen: „Ze hadden allebei net zo goed thuis kunnen blij ven. Hier was niet tegen aan te spelen. Wij mochten gewoon niet verdedigen, terwijl de te genstander voor gelijksoortige acties niet gestraft werd." Lei derdorp speelde desondanks drie fatsoenlijke periodes. Na tussenstanden van 14-8 en 22- 12 (met twee driepunters van Van Zegveld en Kee Brinks), had Leiderdorp bij de rust nog altijd zeven punten voorsprong (29- 22). In het vierde kwart verloor Leiderdorp alsnog de grip op de wedstrijd en liep de knap opge bouwde voorspong van 42-36 terug tot 44-44. In de laatste twee minuten liep Landsmeer uit van 49-53 naar 49-64. Topscoorster: Porter 10. MANNEN MSV kende in WGW, zoals coach Burhan Alibegovic vooraf had ingeschat, een behoorlijk taaie tegenstander. De Noord- wijkse formatie moest 'vol aan de bak' om een van de slechtste wedstrijdopeningen van dit sei zoen geen nare gevolgen te ge ven. MSV won de wedstrijd uit eindelijk toch nog ruim met 71- 84. Na vijf minuten stond MSV al 13 punten achter, waarbij moet worden aangetekend dat de Helderse tegenstander vrij wel alles raak schoot. Het eerste kwart werd uiteindelijk afgeslo ten op 27-18, waarna MSV het herstel al snel verder doorvoer de. De verdediging werd een stuk agressiever neergezet en WGW werd daardoor in het tweede en derde kwart op res pectievelijk 14 en 16 punten ge houden. Na de geleverde extra krachtsinspanning kon MSV de opgebouwde voorsprong in het vierde kwart eenvoudig handha ven. Topscorers: Van Leeuwen 20, Engel hart 20, Van der Holst 12, Vegter 10 (9 rebounds), Pikaar 5 (10 rebounds). Spannende slotfases pakken voor BS Leiden dit seizoen steeds verkeerd uit. Slechts één keer bereikten de Leidenaars tot dusver de veilige haven in een wedstrijd waarin het er tot het eind toe om ging. Tegen de Am sterdamse studenten van US ging het ondanks een 62-66 voorsprong, met nog minder dan een minuut te spelen op de klok, alsnog mis. Leiden verloor de wedstrijd met 68-66. En dat terwijl Leiden halverwege nog een lichte voorsprong had (29- 31), nadat het team was terug gekomen van een 17-10 achter stand in het eerste kwart. Aan beide kanten werd er hard ver dedigd, waardoor scores redelijk kostbaar werden. Kleine, maar onnodige fouten in de eindfase beslisten uiteindelijk de wed strijd. De tegenstander scoorde daarin 64-66, waarbij Leiden een onnodige persoonlijke fout beging. US benutte de bonus vrije worp, waar Tim Bakker in het vervolg aan de overkant twee strafworpen onbenut liet om Leiden op 65-68 te brengen. Een door coach Martin Hoek stra tevergeefs betwiste loop overtreding van Ewout Crijnen en een onnodige fout van Edgar Verwoerdt in de slotseconden brachten de beslissing definitief. Hoekstra doopte zijn teleurstel ling na afloop vooral in woede op de scheidsrechters, die vol gens hem in de slotfase vrijwel alles in het voordeel van de thuisploeg floten. Toch gaf Hoekstra ook af op zijn eigen team. „Soms luisteren ze niet erg goed, als ik zeg dat ze beslist geen fout moeten maken. Dat gebeurt dan toch, waardoor US een bonus vrije worp krijgt. Als wij de vrije worpen die we krijgen gewoon benutten of als Jerome Hoste niet twee lay-ups mist, win je deze wedstrijd." Toch bleef Hoekstra strijdvaar dig. „Ik ga absoluut een brief schrijven naai- de bond, want deze twee scheidsrechters hoef ik nooit meer te zien." Topscorers: Moinat 18 (11 rebounds), Bakker 16, Hoste 10 (9 rebounds). productie voor hun rekening. Bij de vrouwen in dezelfde klasse ging het degradatieduel Verburch - Stomp- wijk '92 niet 'door omdat de scheidsrech ters ontbraken. Vlak voor het begin van de wedstrijd in Poeldijk kreeg Stompwijk- trainer Jos Stigter het verzoek om de wedstrijd door een gediplomeerde Ver- burch-scheidsrechter te laten leiden. Stigter vond het duel tussen Verburch (rijf punten) en zijn ploeg (twee punten) te belangrijk om het zonder neutrale ar biters te laten afwerken. Een nieuwe datum voor de wedstrijd is nog niet bekend. door Tim Brouwer de Koning marathonschaatsen - Mara thonschaatser Jan Dirk Corts le vert na dit seizoen zijn licentie in. De 36-jarige veehouder uit Koudekerk aan den Rijn stopt met marathons, omdat hij op kunstijs steeds moeilijker met de besten meekan. Ook wil Corts niet meer wachten tot Moeder Natuur weer eens zorgt voor strenge winters in Nederland. „Na twaalf jaar in het A-peloton is het mooi geweest." De Koudekerker, die de laatste jaren uitkwam voor de Koco- mon-ploeg, hakte de knoop door na de wedstrijden op de Oostenrijkse Weissensee. „De sponsor maakte toen tot mijn verrassing bekend dat hij nog drie seizoenen doorgaat", aldus Corts. „Ik vond het niet fair om mijn afscheid pas in oktober, aan het begin van een nieuw marathonseizoen, bekend te maken. Nu kan misschien een andere rijder uit de regio mijn plaats in de ploeg innemen." Op de Weissensee werd Corts twaalfde in het Nederlands kampioenschap en vijftiende tij dens de Alternatieve Elfsteden tocht. „Op natuurijs gaat het nog steeds hartstikke goed. Je kunt wel stellen dat ik op mijn hoogtepunt stop." Jan Dirk Corts Archieffoto: Mark Lamers Het absolute hoogtepunt van zijn schaatscarrière noemt Corts zijn dertiende plaats in de laat ste officiële Elfstedentocht, die van 4 januari 1997. „Maar zelfs als het volgende winter opeens in Nederland begint te vriezen ben ik er niet bij. Want voor een hoge klassering op natuurijs denk ik goede resultaten op kunstijs nodig te hebben. Die behaal ik niet zo veel meer. Voorheen klasseerde ik mij vaak bij de beste twintig, al won ik nooit. Ik ben geen type dat nog jaren blijft doorschaatsen voor een top-dertignotering. Dus ik stop met wedstrijdschaatsen en stort mij op mijn eigen bedrijf."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25