Veto België en Frankrijk splijt NAVO Tranen vloeien als Ramon de trom slaat Gemengde reacties op vredesplan II Leidsch Dagblad Schietpartij en onrust in Alphen Bescherming Turkije geblokkeerd Moord op twee vrouwen (75, 69) schokt Nijmegen Benoeming Van der Sluijs in Maarssen nog onzeker Romme en PSV de winnaars NR. 43152 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 10 februari 2003 opige puber rich op na iring abortus rerkeer ondanks trein shop over fgen venkrachten >ren met •rs in ierpaal Diane 'heid doodt de leen wanneer ■ds ziek was bij :heid Veel zon MENTAAR NSTWAPEN jkt soms te lachwek- vaar te zijn. In een sa- waarin de roep om atregelen tegen crimi- geweld bijna dagelijks n, moeten vijfhonderd an het korps Haaglan- k) Den Haag) hun en inleveren. Eén op alten loopt daar onge- e orde te handhaven. Omdat ze gezakt zijn schiettest of deze heie hebben afjgelegd. ■ekend is er niets aan eo verzekert de politie, vooral om kantoorper- »mputermensen die rdig zijn met het bij- ran de schietvaardig- is inderdaad een hele fing dat wij als on- burgers bij de dagelijk- happen niet de kans lo- schietgrage, geünifor- computemerds' over- orden geschoten, even serieus. Het ge- i een onvoorstelbare "an de Haagse korpslei- het ooit zo ver heeft omen. Blijkbaar bepa- snensen zelf of en hoe hietvaardigheid op peil Wie zakt of geen zin 1 het dienstwapen inle- tndat de politie bij denten met onbevoeg- schadeclaims kan ver ft dreigen de Haagse )ok hun handboeien en perspray kwijt te ra- ingang van dit jaar •olitiemensen bewijzen i lastige verdachte kun- meesteren en aanhou- zakt voor de toets 'ge- eersin g" is de sigaar. De I scheelt voor agenten illance wel een hoop normaalste zaak van de at politiemensen goed de straat opgaan en dat digheden jaarlijks wor- ïtsL Maar wie zakt voor ngrijk examen dient on- k bijscholing te krijgen imen opnieuw af te leg- 1 het na drie keer nog moet de vraag worden I f de persoon in kwestie dkt is voor zijn (of haar) 072-5196866 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: I Stuur deze bon in een envelop, V1 I zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonneeservice, I Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I www.leidschdagblad.nl 4 riA'H ni.i.vfVm'M Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is frijn benh-jÊrorummar alphen aan den run Een schietpartij tijdens een R&B- party in een kroeg en verschil lende vechtpartijen op straat. De politie heeft dit weekeinde de handen vol gehad aan scher mutselingen in de Julian astraat, waar een groot deel van de Al- phense horeca is geconcen treerd. De politie hield vijf rel schoppers aan. Een van hen is een achttienjarige Alphenaar. De andere vier verdachten wo nen niet in de regio. Nadat de rust in en om de ho recagelegenheid was hersteld, bleek dat een onbekende schutter binnen een vuurwa pen had gebruikt. Een zeven tienjarige jongen uit Ter Aar, die niets met de problemen had te maken, liep daardoor een schampschot aan de buik op. Na behandeling in het zieken huis kon hij weer naar huis. Hij heeft inmiddels aangifte bij de politie gedaan. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Binnen de NAVO dreigt een nooit eerder vertoonde scheuring, nu België en Frankrijk de plannen voor de bescherming van Turkije formeel blokkeren. Duitsland geeft zijn verzet tegen die voorbereidingen op. De Ame rikaanse minister van defensie Rumsfeld deed het Frans-Belgi sche verzet af met één woord: schandalig. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Michel en zijn Franse collega De Villepin spra ken vanmorgen af om samen een veto uit te spreken over het Amerikaanse verzoek aan de NAVO om militaire hulp en bij stand. De VS willen dat de NAVO Turkije beschermt, om dat die bondgenoot bij een oor log tegen Irak in de vuurlinie ligt. De NAVO-landen werden het vorige week voor de derde keer niet eens over het Amerikaanse verzoek. Secretaris-generaal Ro bertson greep vervolgens naar de zogenaamde 'stilteprocedu- re': vóór 10 uur vanmorgen moesten de drie dwarsliggers schriftelijk verzet aantekenen, anders zou de militaire planning van start gaan. Om negen uur lagen er brieven uit Brussel en Parijs, maar niet uit Berlijn. Volgens minister Michel is er echter geen enkele reden tot ac tie vóór 14 februari, de dag waarop wapeninspecteurs hun tweede rapport presenteren aan de VN-Veiligheidsraad. „Het be ginnen met militaire planning zet de oorlogslogica in gang, en brengt de boodschap over dat het te laat is voor diplomatieke initiatieven", aldus Michel. De halsstarrigheid van Frankrijk en België leidt tot ongekend harde reacties uit de VS. „Schandalig, echt schandalig", is de reactie van Rumsfeld in The Times. „Hoe kun je weige ren een bondgenoot te helpen die zijn nek uitsteekt? Dat is on vergeeflijk." Volgens de Ameri kaanse ambassadeur bij de NAVO Bums staat de geloof waardigheid van de hele allian tie op het spel. De NAVO-raad is vanmorgen in spoedzitting bijeengekomen. Waarschijnlijk zal Turkije zelf vragen om bescherming op grond van artikel 5 van het ver drag, waarin staat dat een aan val op één NAVO-land be schouwd moet worden als een aanval op alle lidstaten. Zo'n rechtstreeks verzoek om hulp maakt het Frankrijk en België moeilijk om opnieuw 'nee' te zeggen. Het staat de Turken echter ook vrij om de NAVO verder te ver geten, en hulp te zoeken bij be vriende landen. Nederland be sloot vrijdag al dat er Patriot-ra ketten naar Turkije gaan. Duits land stuurt ook patriots, die door Nederlandse militairen worden bediend. In uniform en mét de grote trom voor zijn buikje paradeert Ramon door de kantine van sporthal Wasbeek. Foto: Taco van der Eb door Sjaak Smakman sassenheim - 'Feest', roept de-b- jarige Ramon als uit de koffer zijn hartenwens tevoorschijn komt: een grote trom. 'Mamma aan doen', vervolgt hij, als er ook nog een speciaal voor hem gemaakt uniform van het Sassenheimse Adest Musica tevoorschijn komt. Even later paradeert Ramon in uniform en mét de grote trom voor zijn buikje door de kantine van sporthal Wasbeek. Het is een ontroerend moment, zoals er zo veel meer zijn op dit feestje voor de peuter, die het nauwelijks is aan te zien dat hij een levensbe dreigende ziekte heeft. Maar die heeft hij wel, want dat is de reden waarom 'Doe een wens' dit feestje voor hem en zijn familie heeft georganiseerd. Dat begint met een uurtje zwemmen, met zijn 5-jarige broer Meivin en zijn ouders Detmar en Jacqueline. Wasbeek is deze zondagochtend eerder open gegaan, want Ramon mag vanwege het infectiegevaar niet zwemmen met andere kinderen. Met het uniform aan gaat het naar beneden, naar de sporthal. En daar wordt de hartenwens van Ramon vervuld: met de gro te trom meelopen in een echt muziekkorps. De jeugdband van Adest Musica geeft een show en onverschrokken stapt Ramon er tussendoor, af en toe een flinke klap op zijn trommel gevend. Voorzichtig doen de leden van de band een stap opzij als Ra mon er weer tussendoor komt Het wordt de ouders opnieuw te machtig. Detmar is heel stil, de ogen van Jacqueline zijn voch tig. „We wisten natuurlijk wel dat er wat bijzonders zou ge beuren. Maar hier hadden we niet op gerekend. Dit is prachtig, echt prachtig", zegt ze. Ramon is gek op trommels. Al tijd al geweest. Dat heeft hij van zijn moeder, die de trommel stokken hanteerde bij het War- mondse Sint Matthias. Een goe de kennis slaat nog altijd de gro te trom. „Ramon zegt altijd: dat wil ik ook." Thuis heeft hij een drumstelletje, zijn lust en zijn le ven. Maar nu is het wel héél echt. Yvonne Meiman is een van de mensen die verantwoordelijk zijn voor dat feest De Sassen heimse onderwijzeres 'doet' sinds acht jaar het gebied tussen Leiden en Haarlem. Als er van uit de regio een verzoek binnen komt bij de stichting - dat kan van familie zijn, van een zieken huis of van een school - gaat zij er op af. Haar belangrijkste taak is om te gaan praten met de ou ders en het kind - want 'Doe een wens' is er voor kinderen van drie tot achttien jaar - om te kij ken wat de wens is en of de stichting die kan uitvoeren. Een wens kan veel werk zijn. Dat is niet alleen afhankelijk van de wens, maar ook van de me dewerking van bedrijven en in stellingen. Het moet voor niets of op een koopje, want veel geld heeft de stichting niet. Ook voor Ramon heeft iedereen belange loos meegewerkt. Heel soms is het ook te laat, voor een wens. „Ik heb een keer meegemaakt dat een kind overleed een dag voordat de hartenwens vervuld zou worden. Dan denk je bij je zelf: dit kind heeft al zoveel el lende meegemaakt. Had dit daar dan in elk geval niet tegen over mogen staan?", zegt Mei man. Adest Musica speelt buiten op de parkeerplaats nog een num mer. Ramon staat er met open mond naar te kijken. Dan wordt het tijd om in de enorme witte Cadillac te stappen, richting Lisse. Het is tijd voor het laatste bedrijf, pannenkoeken eten. „Ik heb nog nooit bij zoveel van onze mensen natte ogen ge zien", zegt Marilene de Soet van 'Doe een wens'. Meer dan 1100 vervulde wensen 'Doe een wens' is in 1989 naar voorbeeld van de Ame rikaanse Make a Wish Foun dation opgericht in een Voor- houtse huiskamer. Tegen woordig zit de stichting cen traal in het land, in Woerden. Sinds 1989 zijn er meer dan 1100 wensen vervuld, en vooral de laatste jaren neemt het werk een grote vlucht. Vorig jaar werden door de kleine professionele staf en de tweehonderd vrijwilligers 175 wensen vervuld, waarvan twaalf in het 'werkgebied' Leiden-Haarlem. Voor de meeste daarvan geldt dat ze in stilte worden vervuld: het zijn de ouders en kinderen zelf die aangeven of en onder welke voorwaarden ze publi citeit willen toestaan. numegen/gpd - Twee bejaarde vrouwen van 75 en 69 jaar zijn zaterdagmiddag om het leven gebracht in een woning in Nij megen. Van de dader of daders ontbreekt elk spoor. De Nij meegse politie vond de licha men van de twee vrouwen za terdagmiddag in de woning van het oudste slachtoffer. De 69-ja- rige was een overbuurvrouw die dagelijks bij de 75-jarige bin nenliep. Zij had een sleutel van het huis. Ook zaterdag ging zij de woning binnen, waarschijnlijk nadat zij boodschappen had gedaan voor de 75-jarige weduwe. Wat er vervolgens gebeurde, is ondui delijk. De politie wil nog maar weinig naar buiten brengen, maar zeker is dat het om een misdrijf gaat De politie werd gealarmeerd door een buurman van de 75-ja- rige. Hij kreeg argwaan toen zijn buurvrouw niet reageerde op het gebel van de zoon van de 69-jarige. Die zoon was op on derzoek uitgegaan toen zijn moeder wel erg lang wegbleef. Bovendien stond het eten van Tafeltje Dekje al een tijdje on aangeroerd op de stoep voor de woning van de 75-jarige vrouw. Aangezien de achterkant van de woning volgens een ooggetuige met rolluiken was afgesloten, werd de voordeur geforceerd. De agenten vonden beide slachtoffers op de grond in de woning. Buurtbewoners hebben zater dag niets gemerkt. De 69-jarige is aan het begin van de middag nog in de buurtsuper gezien door een van de buurtbewo ners. De 75-jarige leefde tame lijk teruggetrokken. Haar man stierf drie jaar geleden. Kinderen had zij niet, alleen met de 69-ja- rige overbuurvrouw had zij een intensief contact. Een team van twintig rechercheurs onderzoekt de zaak. Aanrijding met dodelijke afloop wassenaar - Een 43-jarige Ha genaar is zaterdag verongelukt in Wassenaar. De automobilist verloor op de kruising Wilhel- minalaan/Groot Haesebroeks- weg vermoedelijk de macht over het stuur. Hij botste tegen een boom, reed vervolgens te gen de middenberm en klapte op een tweede boom. IJs mogelijk fataal voor ruimteveer Houston - Een brok ijs uit een waterafvoer is het ruimteveer Columbia mogelijk fataal ge worden. Dat brok kan de vleu gels hebben beschadigd. Dat heeft de NASA bekendgemaakt. In het verleden heeft zich vaker ijs gevormd aan de waterafvoer, tot grote zorg van de NASA. OPGERICHT 1 MAART 1860 Postcode Telefoon berlun/rtr-afp-anp Een Frans-Duits vredesplan dat een oorlog in Irak moet voorkomen, heeft gisteren en vandaag geleid tot gemengde reacties. Berlijn en Parijs willen het voorstel op 14 februari voorleggen aan de VN-Veiligheidsraad. Die dag ko men ook de wapeninspecteurs met een belangrijk rapport over hun bevindingen. De Duitse minister van defensie Struck zei gisteren dat het plan onder meer voorziet in een gro te, internationale VN-vredes macht in Irak, die de wapenin specteurs moet bijstaan. Ook zouden er meer inspecteurs moeten komen. Irak zou in het plan feitelijk een VN-mandaats- gebied worden. Nederland ziet er maar weinig in, liet minister De Hoop Scheffer van buiten landse zaken weten. Rusland sprak echter zijn steun uit voor het plan. Ook voorzitter Prodi van de Europese Commissie staat er achter. De Amerikaanse president Bush herhaalde giste ren echter maar weer eens dat 'het spel uit is'. De Russische president Poetin sprak gisteren met de Duitse bondskanselier Schroder. Zij waren het erover eens dat de wapeninspecties voorlopig moeten doorgaan. Volgens Poe tin is er nu 'geen basis' voor het gebruik van geweld tegen Irak. Hij is vandaag begonnen aan een bezoek aan Frankrijk, en zal de kwestie-Irak met presi dent Chirac bespreken. Beide landen zouden in de VN-Veilig heidsraad een veto tegen een oorlog kunnen uitspreken. Inmiddels hebben de leiders van de VN-wapeninspecteurs, Blix en el-Baradei, Irak weer verlaten. Blix zei dat er 'teke nen van nieuwe samenwer king' waren, maar dat er na twee dagen gesprekken met het Iraakse regime nog geen door braak is. Blix toonde zich niet tevreden over de lijst met na men van wetenschappers die de inspecteurs van Irak mogen ondervragen. Pagina Buitenland: 'Wij werken voor de VN, niet voor de VS' Amsterdam - De NOS besteedde gistermiddag op twee netten te gelijk aandacht aan de sport en op betaalzender Canal Plus was de voetbaltopper Ajax-Feyenoord te zien. In Göteborg was het Ne derlandse succes bij het WK all- roundschaatsen compleet. Oranje werd één (Gianni Romme, boven ste foto), twee (Rintje Rrtsma), drie (Ids Postma) en vier (Mark Tuitert). In Amsterdam speelden Ajax en Feyenoord een spannen de wedstrijd waarin vooral de doorbraak opviel van de jongere spelers, onder wie Van Persie (middelste foto). De ploegen hiel den elkaar in evenwicht (i-i), waardoor PSV, dat won van RKC, verder uitliep. In Arnhem leed het Nederlandse Davis Cup-team een zure nederlaag tegen Zwitser land. Martin Verkerk (onderste foto), die zaterdag na zijn winst in het dubbelspel tot volksheld werd uitgeroepen, verloor de be slissende partij tegen Michel Kra- tochvil, waardoor Nederland ver plicht is tot het spelen van een degradatie/promotiewedstrijd. De tegenstander is nog onbe kend. Zie verder het sportkatern. Foto's: Juan Vrijdag (ANP), Ron Pi- chel en Koen Suyk (ANP) maarssen/noordwuk - De be noeming van de Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs in Maarssen loopt waarschijnlijk maanden vertraging op en moet misschien helemaal over. Van ochtend kwamen de fractie voorzitters van de politieke par tijen onverwacht bijeen om met de Utrechtse commissaris van de koningin, B. Staal, te praten over de problemen die rond de benoeming zijn gerezen. Een woordvoerder van de com missaris wilde vanmorgen be vestigen noch ontkennen dat minister Remkes van binnen landse zaken wil dat Maarssen de benoemingsprocedure over doet. Wel werd bevestigd dat problemen zijn gerezen rond de benoeming. Dat heeft niets te maken met de persoon van Van der Sluijs, maar alles met de procedure die Maarssen heeft gevolgd. De gemeente droeg onlangs één burgemeesterskandidaat voor aan Remkes. In Leiden, Roer mond, Purmerend en Tiel liet 4 Remkes de procedure overdoen omdat volgens de regels twee kandidaten moeten worden voorgedragen. Dat was ook in deze gemeenten niet het geval. Leiden, Roermond en Tiel zou den een referendum houden waarbij de bevolking kon kiezen tussen twee kandidaten. In Roermond en Tiel trok één van de twee zich terug, waarop de gemeenten het referendum af bliezen en slechts één kandidaat voordroegen. In Leiden stak één kandidaat. Groen, in de ogen van de gemeenteraad zo met kop en schouders boven de an dere sollicitanten uit, dat ook daar van een referendum werd afgezien. In Maarssen is nooit sprake ge weest van een referendum. De vertrouwenscommissie die de kandidaat koos, ging er vanuit dat de voordracht van één kan didaat volgens de Tegels correct was. Van der Sluijs zei vanmor gen nog niet op de hoogte te zijn. „Ik weet van niets en wacht /af." Ja, Naam Straat (Lv.m. controle nabezorgrig) en ontvang de krant eerst 2 weken MD V

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1