erkerk kan karwei niet afmaken tigeren stelen de show in heerlijke klassieker Een, twee, drie en vier rijgt rood intje' s Cup-team verliest van Zwitsers oord komt niet verder dan 1-1 bij Ajax en kan de titel wel vergeten Bondscoach Advocaat rekent op Edgar Davids Argentinië maakt goede indruk SPORT maandag lO FEBRUARI 2003 il - Een 'geintje' van i Henk Vos is door ihter Dick van Eg- jrdagavond verkeerd teerd. In de wedstrijd jraafschap (1-0) gaf nd Vos een rode |ns natrappen na een n de aanvaller en De p-verdediger Michael tiis. Vos: „We staan iep: 'Hé, Kruisie'. Ik log van Feyenoord en ijn voet uit. Echt geen ie beweging. Meer Hij valt ook niet." e helft maakte Henk ge treffer van de wed- Een stralend kwartet: Ritsma, Romme, Postma en Tuitert. Foto: ANP/Juan Vrijdag in van Geen :en prachtig scenario ein volksfeestje lag op :laar, maar een kleine, $de Zwitser schreef ikte. Michel Kratochvil, i de schlemiel van zijn team, brak in het Gei lt zijn dubieuze verle- l Verkerk, zaterdag na gebombardeerd tot inje-held, moest in 6,7-6 (5), 7-6 (6), 6-1) v Kratochvil, waardoor de kwartfinale-wed- l Frankrijk in rook zag rkerk was de man die 1 kon afmaken, nadat ilken het derde enkel- i Roger Federer had 7-6 (2), 6-4, 7-5) en i duel de beslissing tengen. Bondscoach tstra passeerde Rae- er, met diens instem- Rotterdammer zag in roogpartij tegen Fede- hem geen goed had i had - terecht- - alle n in de winning mood n van nieuweling Ver- dag had de Alphenaar ten zien, dat de Davis ven geen vat op hem an de zijde van Paul vas de 24-jarige debu- inaakbaar tegen het lerer/Bastl. De Neder- ttiriier sprak over zijn rol en noemde zijn tper'. ater was Martin Ver- Is één set super. De lie hij had meegeno- dilaan was Kratochvil -in lang te veel: 6-1. man die zich na zijn eerste ATP-zege onoverwinne lijk achtte, bleek kwetsbaar. En erger, Kratochvil bleek mentaal weerbaarder dan waartoe hij in staat was geacht Vrijdag nog had - hij gefaald tegen Schalken, toen hij na een 3-1 voorsprong in de vijfde set toch nog moest buigen. Het was zijn zesde ne derlaag in zeven enkelspelen voor zijn land en zijn vijfde ver lies in vijf sets tegenover nul ze ges. Twee dagen later was hij wel een man van stavast. Kratochvil liet het servicegeweld van Ver kerk (33 aces) over zich heen ko men. In beide tiebreaks had hij nota bené een minibreak tegen. Op 5-4 in de eerste sloeg Ver kerk een dubbelfout, op 6-4 in de tweede kwam de Zwitser met het juiste antwoord op weer een verwoestende opslag. Beide te genslagen betekenden het einde van Martin Verkerk in de sets en leidden uiteindelijk ook de zure nederlaag in. Ineens stelde het dubbelspel van zaterdag niets meer voor, ineens was ook de magie weg. Het publiek in het Gelredome liet zich daarbij van zijn slecht ste kant zien, terwijl beide cap tains - Tjerk Bogtstra en Mare Rosset - voortdurend in conclaaf gingen met de stoelumpire en de hoofdscheidsrechter. Bogtstra hekelde het gedrag van zijn collega-captain. „Ik ben goed opgevoed", zei de bonds coach. „Ik kan me goed gedra gen. Rosset is daar minder goed in." Rosset op zijn beurt; „Ik heb niet geprovoceerd Wij zijn een klein landje, maar moeten we daarom alles maar slikken? Voor mij is het oorlog. Als een bal uit is, moet ik protesteren. De grootste verliezers zijn de scheidsrechters. Die hebben hun werk heel slecht gedaan." Daarna ging het ook nog over tennis. Bogtstra was zo verstan dig om te erkennen dat de ne derlaag niet aan de scheids- en lijnrechters had gelegen. „Je moet zelf winnen. De service van Martin liet het afweten en hij heeft een paar kansjes niet benut. Ik had de hele tijd het idee dat het 6-1, 6-4, 6-4 zou worden. Martin heeft tussen de vijf en tien breekpunten gehad in de tweede en derde set." Verkerk bleef ogenschijnlijk nuchter na de nederlaag. „Het voelt alsof ik het team in de steek heb gelaten, maar ik heb er alles aan gedaan. Ik heb een topdubbel gespeeld waardoor we met 2-1 voorkwamen, maar ik heb helaas het beslissende derde punt niet gemaakt. Dat voelt heel slecht en ik zal er nog wel een tijdje last van hebben." Na het prachtige debuut van Bogtstra als bondscoach 2001, toen Nederland de halve finales haalde, is het Davis Cup-team nu voor de tweede keer op rij veroordeeld tot het spelen van een promotie/degradatieduel, in september. En dan te bedenken dat de kwartfinale-wedstrijd te gen Frankrijk al was gepland. Het Thialf-stadion in Heeren veen zou in april het decor zijn geweest. „Het was eindelijk leuk geweest om daar een keer mon diale sport te bedrijven", zei Bogtstra cynisch. Het was gal genhumor, bijna net zo onge past als de Calimero-reactie van de Zwitsers. Maar het gaf heel treffend het gemoed van de bondscoach en zijn hele team weer. Wat een mooi weekend had moeten worden, eindigde pijnlijk voor Oranje. Raemon Sluiter troost Martin Verkerk, nadat de Alphenaar heeft verloren van de Zwitser Kratochvil. Foto: ANP/Koen Suyk ran Essen IflM - De klassieker ein- 'jHpen 1-1 gelijkspel en IJBoor Feyenoord. Niet durfde trainer Bert ijk na het duel tegen roord kampioenschap [niet in de mond te ne- winnaar was er giste er riks de uitslag, ook in De toeschouwers za- ïerlijk potje voetbal en Rn» vertuigd dat het met Ist van het Nederlands il snor zit. r«>j van alle Nederlandse ïrs, Rafael van der l er nog niet eens bij, •1de er een ongekende id jeugdig talent over lij Feyenoord was daar j Robin van Persie, het i ballertje dat in de win- >t inkeer kwam. Niet ok dat hij op slag van !,_,erdiende gelijkma- Wesley Sneijder en Nigel de Jong van Ajax trachten Robin van Persie de doorgang te beletten. Foto: Hans van Weel likve ker scoorde voor de bezoekers. Ajax wordt geplaagd door een blessuregolf en nog wat andere personele ongemakken. Maar een nood kan soms een deugd worden, zo bleek. Ajax bulkt werkelijk van jonge, uiterst be gaafde voetballers die door Ro nald Koeman zonder enige be denking voor de leeuwen wor den gegooid. Het knappe van Koeman is na tuurlijk dat hij geen moment zeurt over alle afwezigen. Hij constateert nuchter dat hij nog steeds genoeg spelers heeft om een elftal te formeren en geeft spelers als Pienaar (20), Van Damme (19), Sneijder (18) en De Jong (18) alle vertrouwen. Al die tieners die gisteren op het veld liepen, deden alsof het spe len van een topwedstrijd de ge woonste zaak van de wereld is. Geen zichtbare zenuwen, geen onbesuisdheid en allemaal ge zegend met een geweldige tech niek. Opvallend dat de tegenval lende spelers gisteren juist in de groep gearriveerde oudjes ge zocht moesten worden. Ono werd overlopen, de licht gebles seerde Paauwe hield zich slechts met de grootst mogelijke moeite staande en Gerard de Nooij^r bleek het niveau niet aan te kunnen. Hij stapte in de 28ste minuut ook verkeerd waarna Van der Meijde los was. Ibra- himovic kon simpel scoren: 1-0. Op dat moment was die voor sprong in het geheel niet ver diend, want Feyenoord speelde tot dan veel beter dan Ajax. De Rotterdammers zetten veel druk naar voren, stoorden de op bouw van de thuisploeg al in het eerste stadium. Vooral Van Per sie was enkele malen heel dicht bij een doelpunt. De klap van de tegentreffer kwam hard aan, Feyenoord zak te ver weg, maar stond in de rust toch op 1-1. De 1-0 rook naar buitenspel, de gelijkmaker kwam voort uit een echte over treding. Van Persie duwde Chi- vu gewoon weg en tikte de bal daarna binnen, hoewel hij er van overtuigd was dat hij terug gefloten zou worden. Na rust bleek hoe goed sommi ge jonge spelers al zijn. Ajax greep het initiatief vooral door göteborg/gpd - Gianni Romme, Rintje Ritsma, Ids Postma en Mark Tuitert hebben dit week einde op het WK schaatsen all round geschiedenis geschreven door de eerste vier plaatsen te bezetten in het eindklassement. Na het Nederlandse kwartet ein digde de Rus Jevgeni Lalenkov pas op de vijfde plaats. Het is sinds 1935 niet meer voorgekomen dat vier landge noten op de eerste vier plaatsen eindigden van een WK allround. Noorwegen eiste 68 jaar geleden de eerste vijf plaatsen op. De helden van toen waren Staks- rud, Ballangrud, Egnestanger, Haraldsen en Mathiesen. Na de Tweede Wereldoorlog werd op het WK allround vijf keer het podium bevolkt door drie landgenoten. In 1954 (Sjilk- ov, Gontsjarenko, Grisjin) en 1956 (Gontsjarenko, Merkulov, Grisjin) stonden drie Russen op de eerste plaatsen en in 1981 drie Noren (Sjobrend, Stensh- jemmet, Storholt). De Nederlan ders slaagden er pas in 2000 (Romme, Postma, Ritsma) in de prestatie van de Russen en No ren te evenaren. In de laatste tien wereldkampi oenschappen allround won ne gen keer een Nederlander (Rits ma 4x, Romme 2x, Postma 2x en Uytdehaage). Van de dertig po diumplaatsen gingen er achttien naar de vier genoemde Neder landers en de resterende twaalf medailles werden over zeven nationaliteiten verdeeld. De verklaring voor het Neder landse succes is de grote aanwas van talent en het heersende top sportklimaat in het schaatsen. De buitenlandse concurrentie is in de tweede helft van de jaren '90 op achterstand gezet op het gebied van wetenschappelijk onderzoek en trainingsleer. Bo vendien bieden sponsors de Ne derlandse toppers de beste faci liteiten om het schaatsen pro fessioneel te beoefenen. Van de mondialisering van de schaatssport komt dus nog wei nig terecht Goed bedoelde initi atieven blijken in de praktijk moeilijk haalbaar te zijn. De uit spraak van Rintje Ritsma dat het niet de bedoeling kan zijn dat Nederland een buitenlander helpt om wereldkampioen te worden, zegt alles. ISU-voorzit- ter Cinquanta vindt het niet de taak van de mondiale bond om zich te bemoeien met topsport ontwikkeling. Volgens Cinquanta is er niets aan de hand. De ISU-voorman is 'redelijk tevreden' over de in ternationale competitie in het schaatsen: „De Russen komen er aan, de Amerikanen en de Canadezen worden steeds beter en ook op het Aziatisch conti nent gebeuren mooie dingen." Sport 2: Romme allro under van formaat Zeist/ANP - Bondscoach Dick Advocaat gaat ervan uit dat Ed gar Davids zich gewoon in Noordwijk bij de selectie van het Nederlands elftal voegt voor de oefenwedstrijd tegen Argentinië, woensdag in de ArenA. De mid denvelder ontbrak zaterdag tij dens de wedstrijd van Juventus tegen Empoli. Hij zou overver moeid zijn, maar bij de KNVB weten ze niet anders dan dat Davids last van zijn hamstring heeft. „We hebben contact met hem gezocht", aldus een woordvoer der van de voetbalbond. „Hij heeft last van zijn hamstring. Daarom zat hij bij Juventus op de bank. Wij weten niet anders dan dat hij naar Noordwijk komt" De toemee van Argentinië door Zuid- en Noord-Amerika is zeer succesvol verlopen. De ploeg versloeg zaterdag in Miami de Verenigde Staten met 1-0 door een vroege treffer van Luis Gon zalez. Argentinië speelde drie duels in negen dagen. Het team won eerder van Honduras (3-1) en Mexico (1-0). Bielsa liet tij dens de oefenstage louter spe lers opdraven die in de Argen tijnse competitie actief zijn. „Ik wilde hen aan het werk zien, weten hoe zij zich houden in in ternationale wedstrijden." De sterren die in Europa spelen, zoals Ayala, Aimar (Valencia), Zanetti (Inter), Veron (Manches ter United), Saviola (Barcelona) en Claudio Lopez (Lazio Roma), voegen zich vandaag bij de se lectie voor de voorbereiding op het duel met Oranje. het uitstekende spel van Pie naar, Sneijder" en de voor Van Damme ingevallen Boukhari. Bovendien was spits Ibrahimo- vic (ook pas 21 jaar) ongehoord balvast. Optisch was Ajax ster ker, maar de Rotterdamse uit vallen leverden net zo veel kan sen op. Van Persie, Lurling en Van Hooijdonk misten echter, zoals ook Pienaar en Van der Meyde (hij raakte de lat) niet wisten te scoren. PSV was gisteren uiteraard de lachende' derde. De Eindhove- naren liepen uit in de strijd om de titel, waar Ronald Koeman zich nog in hoopt te mengen. Met een achterstand van vier punten kan dat ook nog. Feyen oord loopt al elf punten achter op PSV en weet zich vrijwel ze ker geklopt voor het kampioen schap. Sport 3: Feyenoord zet titel uit zijn hoofd IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Ruud Bröring, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Jan Siemerink wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de Davis Cup-wedstrijd Nederland- Zwitserland in de herhaling. ren, anders kunnen die arme jongens op de baan zich niet concentreren. Ik ken geen en- „De Davis Cup is een fantas tisch evenement, een hele aparte uitvinding, want het maakt van een individuele sport pur sang ineens een teamsport. Plot seling gelden er andere regels en geldt alleen nog maar het lands belang. Er is vrijwel altijd sensatie, door de spanning op de baan, maar vooral ook door de entourage er omheen. Die duizenden luid ruchtige sup porters, watje normaal nau welijks ziet rondom een tennisbaan. Ik heb genoten van de wedstrijden tussen Ne derland en Zwitserland, ook al was de afloop heel teleurstel lend. Ineens staat er zo'n glui perig pestventje uit Zwitser land op de baan, die over een ijzeren mentaliteit blijkt te be schikken en er zomaar met de overwinning vandoor gaat. Wat me minstens zo fascineer de als het tennis zelf, was het gedoe op de tribunes. Ze zeg gen wel eens dat tennis steeds volkser wordt, steeds minder een sport die louter is voorbe houden aan de hogere klasses in de maatschappij. Kan best zo zijn, maar het brave karak ter is in elk geval nog lang niet verdwenen. Ik verbaasde me de voorbije dagen steeds maar weer als ik die scheidsrechter te pas en te onpas om stilte hoor de vragen. 'Quiet please!'Al leen tussen de punten mogen de toeschouwers zich laten ho- kele andere tak van sport waar dat zo is, behalve bij het al even elitaire golf. Stel je eens voor, dat het publiek bij een NBA-bas- ketbalwed- strijd zich stil moet houden als de tegen stander vrije ballen mag nemen! Of als een voetballer een strafschop gaat trappen en het hele stadion muis stil is. Ik zie de beelden nog voor me van Bettine Vriesekoop, die voor tiendui zend Chinezen stond te tafel tennissen. Het is toch juist mooi als we zingen, juichen en aanmoedigen, om onze favo riet aan de overwinning te hel pen? Nee, bij tennis is het zo dat Nederland een punt tegen krijgt, als er iets geroepen wordt tijdens de service van de Zwitsers. En gebeurt het nog een keer, dan gaat de game naar Zwitserland En daarna de set en uiteindelijk zelfs de wedstrijd Ik heb nog even overwogen om me als Zwitser te vermommen, op m'n brom mertje naar Arnhem te rijden en tijdens de opslagen van Martin Verkerk met een joekel van een koebel te gaan ram melen." Ruud Bröring uit Noordwijk is trai ner van FC Lisse.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17