Lachen om Hitier, Braun en consorten KUNST CULTUUR 'Je kunt niet elk jaar als clown komen' Strakke enscenering 1 bij Imperium intrigeert: Koffieconcert als champagnei Half miljoen voor Van Gogh Tweede concert van Eminem Samama toch weg bij orkest Concert ter plekke op cd Vervolg op The Godfather Verloren brieven van Van Gogh duiken weer op Stuffed Puppet Theatre speelt in Leids Laktheater Gelegenheid, redt eerste Leidse Bluefl Tweede leven voor kostuums van De Nederlandse Opera 'Boerenvrouw' van Van Gogh. Foto: Reuters/Yuriko Nakao tokio - Een in Japan opgedoken schilderij van Vincent van Gogh is zaterdag geveild voor ruim een half miljoen euro. Op het schilderij, dat aanvankelijk niet als een Van Gogh was herkend, staat een boerin. Het veiling huis raamde de waarde van het ongesigneerde schilderijtje eerst op nog geen 90 euro. Ver moedelijk is het werk in 1884 of 1885 geschilderd. Amsterdam - Ongeveer 18 mi nuten nadat de kaarten voor het eerste concert zaterdag wa ren uitverkocht, werd er een tweede show van rapper Emi nem in Amsterdam Arena aan gekondigd. Eminem zou in eer ste instantie alleen op 18 juni zijn eerste Nederlandse stadi onconcert geven. Het tweede concert vindt plaats op 17 juni. Daar blijft het ook bij, aldus een woordvoerder. den haag - Leo Samama verlaat alsnog het Residentie Orkest. De artistiek coördinator en zijn werkgever zijn tot een schikking gekomen. Het orkest wilde Samama ontslaan. De aanlei ding was diens optreden met een aantal musici uit het orkest tijdens de dienst voor prins Claus op 9 oktober. De Voor- burgse componist en musico loog had deze op de televisie uitgezonden uitvoering van een eigen werk geregeld achter de rug van het orkest om. scheveningen - Fans van Acda De Munnik kunnen vanaf vanavond een deel van het zelf meebeleefde concert op cd mee naar huis nemen. Elk optreden worden snel zes singletjes met elk twee liedjes van het concert geproduceerd, die de fans na afloop kunnen kopen. De lied jes worden voor de pauze opge nomen en gedurende de pauze en het tweede gedeelte van het optreden geproduceerd. new york - De Amerikaanse auteur Mark Winegardner gaat het vervolg schrijven op het maffia-epos 'The Godfather'. Winegardner is gevraagd door uitgever Random House, die de rechten beheert op de oor spronkelijke bestseller van Ma rio Puzo uit 1969. Random House heeft enkele maanden gezocht naar een waardige op volger voor Puzo, die in 1999 overleed. De nieuwe verwikke lingen rond de familie Corleone zullen naar verwachting ook worden verfilmd. keulen/anp - Krap twee maan den voor de 150ste geboortedag van Vincent van Gogh zijn 21 verloren gewaande brieven van de schilder opgedoken. Het gaat om brieven die Van Gogh tussen de zomer van 1887 en de herfst van 1889 aan zijn kunstvriend Emile Bernard schreef. De brieven waren na de eerste publicatie in 1938 spoorloos. De New Yorkse kunsthandelaar en - verzamelaar Eugene Victor Thaw zegt dat hij de brieven in zijn bezit heeft Thaw heeft de geschriften onlangs gekocht van een lid van de familie Roth schild. Wat hij ervoor betaald heeft, wil hij niet zeggen. Thaw zegt dat de brieven wor den opgenomen in de uitgave van Van Goghbrieven die het Van Goghmuseum in Amster dam momenteel voorbereidt. In mei 2001 heeft een onbekende verzamelaar op een veiling bij Drouot in Parijs voor een brief van veel geringere betekenis 160.000 euro betaald. Verschil tussen die brief en de brieven die nu in het bezit van Thaw zijn, is dat de laatste teke ningen bevatten, waardoor de waarde een stuk hoger zou zijn. In de brieven aan Bernard be- schijft Van Gogh zijn vorderin gen bij het schilderen. Hij illu streerde de tekst met tekeninT ge* t OS-Jc Net prog filig DS-J< Ro rrijk: „Bij welk kostuum het hoort? Geen idee. En wat ik ermee ga doen, weet ik ook niet." Foto: ANP/Koen Suyk door Hans Visser Amsterdam - „Die jurk, die móet ik hebben." Wanhoop te kent haar gelaat. „Het moet." Alle drukte om haar heen is weggevallen. Dat komt door die ene lange jurk, zwart met groen, die daar in de verte aan een rek hangt dat nog niet in de verkoop is. Ze wacht en wacht als ging het om de liefde. Tot het rek naar met de jurk voren wordt gereden. Klaar voor de verkoop. Ze springt naar voren om ver volgens dolgelukkig te verdwij nen in het gewoel. Mét de japon die Miranda van Kralingen droeg in Louis Andriessens ope ra 'Rosa'. Zaterdagochtend rond zeven uur begint het al aardige druk te worden voor de ingang van het Amsterdamse Muziektheater. Tot uit Gent zijn mensen naar de Amstel gekomen. Het bericht dat De Nederlandse Opera zijn oude kostuums verkoopt, mist zijn uitverwerking niet En als om twaalf uur onder enig ge juich de deuren open gaan, staat de hal tjokvol met naar schatting 2000 kopers. Als de eerste groep is binnenge laten, paradeert al snel een zwa re man met vrolijk vogelnestje op zijn hoofd door de met kos tuums en accessoires volgepak te foyer. „Bij welk kostuum het hoort? Geen idee. En wat ik er mee ga doen weet ik ook niet. Voor de kinderen, misschien. Maar ik ben er zelf nu tenminste even mee van de straat." Een moment later is hij veranderd in een aap, terwijl hij even aarzelt om voor één euro ook nog bis schop te worden. Anderen weten juist heel goed wat ze met al die kleding gaan doen. Complete rekken vol kos tuums worden schijnbaar onge zien weggereden, afgerekend en verdwijnen dan in klaarstaande busjes van allerhande kleding verhuurbedrijven. Nou ja, onge zien? Een man snelt voorbij met de armen vol uniformen. „Waar vind je ooit zo veel dezélfde uni formen?" Ze verhuizen naar een bedrijf in Enschede. En kijk, daar passeert een heel rek met de laatste acte van Ver di's 'FalstafF. Op weg naar een bedrijf dat middeleeuwse avon den organiseert Wat moeizaam manoeuvreert ook Gerard Berk hout met ruime collectie voor bij. De onderwijzer en oud-ma rathonloper uit Nibbixwoud zit in de cultuur. „Ik organjseéï van alles. En voor het carnaval heb ik ook eens wat anders nodig. Je kunt niet elk jaar als clown op school komen. En kijk hier: een Dickenskostuum. Dat trek ik aan als ik les moet geven over die tijd." Schaterend loop hij naar de kassa. Een eiland van rust in deze vriendelijke chaos is mimespeler Rob van Reyn. Hij zit op een van de brede theatertrappen, in een golf van schoenen. Zijn dochter heeft hem gevraagd als hulpver koper. „Ze maakt schoenen voor de opera." Omdat iedereen zelf zijn weg vindt, heeft hij wei nig te doen. Alle tijd om schets jes te maken van wat zich daar voor zijn begripvolle ogen af speelt „Ik kan me dit wel voor stellen, nu allerlei subsidies wegvallen. Als ik zelf nog een gezelschap zou hebben gehad, was ik hier ook beslist komen zoeken naar kostuums." „Let op", Robby Duiveman, hoofd van de kostuumafdeling en initiatiefnemer van de ver koop. De laatste kostuums van 100 euro gaan in de verkoop. Een gordijn gaat open en weer een rek vol feestelijkheden komt de 'markt' op. Twee dames heb ben tegelijk dezelfde jurk te pak- ken. Bijna een conflict, maar met een enkel woord haalt Dui veman alle spanning uit de lucht. „Ik heb het in Salzburg wel hectischer gezien", zegt hij, een achtergebleven sjaaltje van de grond rapend. Vierduizend van die stukken uit producties die van het repertoi re zijn verdwenen, heeft hij de afgelopen weken door zijn han den laten gaan en van een prijs je voorzien. Van één tot hon derd euro. „De prijzen moesten leuk blijven want je wilt niet met de helft blijven zitten. Deze ver koop is dan ook pure noodzaak. De magazijnen raakten te vol. Natuurlijk gaat het me aan het hart dat sommige kostuums weggaan. Maar het is goed te zien dat die nu een tweede leven beginnen." „Het ook leuk om te merken hoe mensen hier combineren. Je ziet hier soms vier opera's op één lichaam. Maar we doen niet alles weg. Bepaalde kostuums bewaren we als een soort ar chiefstukken. Bijvoorbeeld uit wereldpremières of van be roemde zangers. Daar kun je dan nog eens tentoonstellingen mee maken. Het kostuum van Cristina Deutekom uit 'I Purita- ni' bijvoorbeeld. Of kostuums van John Bröcheler en Charlotte Margiono, die doe je niet'weg." door Kikl van Bilsen leiden - De laatste dagen van Hitier zijn voor veel mensen een bron van inspiratie geweest. Zo ook voor het Stuffed Puppet The atre van Neville Tranter. De ar tiest laat de Führer in de bunker zijn 56ste verjaardag vieren met onder anderen Goebbels, Goering en Eva Braun in 'Schicklgruber'. Het is 20 april 1945 en de Russen trekken de binnenstad van Berlijn in als de mensen in de bunker de dood in hun nek voelen. Hitiers bovenlijf rustend op een houten stoel in een kale studio op de Amsterdamse Wallen: het klinkt op z'n minst vreemd. En het oogt niet minder surrealis tisch. Der Führer is niet alleen; echtgenote Eva Braun heeft zich op de vloer gevlijd en Goebbels, de minister van propaganda, heeft zijn heil gezocht op een ta- feL Minister van luchtvaart Goe ring, de kinderen van Goebbels, Wolf (de hond van Hitier) en de dood zijn ook van de partij. Het illustere gezelschap houdt zich gedeisd. Alleen in dichte nabij heid van Neville Tranter doen de nazi's hun mond wel eens open. Neville Tranter is poppenspeler en -maker. Hij is de man van het Stuffed Puppet Theater, een poppentheater voor volwasse nen. Frankenstein, Molière en Salomé heeft Tranter al ten to nele gebracht. En nu waagt hij zich aan Hitler. Past die wel in het rijtje thuis? De poppenar- tiest vindt van wel. „Ga het rijtje maar af: alle stukken gingen over monsters. Daar kan Hitier ook wel onder worden ge schaard." Niet dat Tranter zelf op het idee voor een voorstelling over de Führer is gekomen. „Drieënhalf jaar geleden trad ik op in Wei- mar. Daar werd toen het Fran kenstein Festival gehouden. Naar aanleiding van mijn stuk over Frankenstein vroegen de Duitsers mij een voorstelling over Hitier te maken." Tranters eerste reactie was 'wat moet ik in godsnaam met Hitier doen?' Zijn tweede 'ja, waarom niet?' „Ik ben eens in gedachten mijn andere stukken nagegaan. De thema's daarvan waren alle erg oud, stonden niet dichtbij de mens van nu", legt Tranter uit. Toen ben ik het onderwerp Hit- Ier als een uitdaging gaan zien. En uitdagingen zijn juist dat wat ik zoek in mijn werk. De van oorsprong Australische artiest - hij verhuisde 25 jaar ge leden naar Amsterdam - neemt een slokje van zijn thee. Hitier en consorten kijken met grote ogen toe. Ze zitten en liggen daar maar dood te zijn in de studio, geven de buitenstaander een 'unheimisch' gevoel. „Wacht maar even". Nog geen twee seconden later hinkelt Goebbels door de oefenruimte, leunend op een kruk. Hoewel de vader en tevens de stem van de poppen een verre van iel klein mannetje is en hij geen moeite doet zich te verbergen, valt Tranter helemaal niet op. Het is Goebbels die alle aandacht trekt Goebbels spreekt, niet Tranter. Met zijn scenarioschrijver Jan Veldman sprak hij af dat over een gevoelig onderwerp als Hit- Ier veel gelachen moet worden. En gelachen kén er worden. Want hoewel de poppen een beetje griezelig overkomen, zijn ze toch vooral vermakelijke kari katuren van de kopstukken van het Derde Rijk. Goering is de grootste pop, met een var kensneus en immense handen en buik. De vingers van zijn lin kerhand vormen het V-teken en die van zijn rechter omklemmen een bijzondere microfoon. „Goering declameert daar wei eens mee - als niemand hem ziet", grinnikt Tranter. „Kijk zo." Goering komt weer even tot le ven. Daarna is de beurt aan de dood, de engste van het hele steL Ook de enige in fleurige kle dij, hij is felgeel. „De dood was de eerste pop die ik maakte voor deze voorstel ling. En ik ben zo blij met het re sultaat. Heel eng, maar ook heel Goebbels en Hitler, zoals ze door poppenspeler Neville Tranter zijn vormgegeven. Foto: GPD/Carla Kogelman clownesk. En zo is de dood ook in het verhaaL Als clown treedt hij drie keer op in het stuk met een act. En tenslotte is hij wer kelijk de dood." Tranter vat de dood bij zijn kladden. De man met de zeis gaat achter Hitier staan, die nog steeds op zijn stoel zit Een heel zachte doch vileine stem sist „Haaah, Hit- Ier." In het stuk zijn fantasie en his torie gemixt. De basis klopt: Hit- Ier was op 20 april 1945 in zijn bunker in Berlijn en hij was jarig op die dag. Ook waren velen met hem in de bunker, onder wie Eva Braun en Martha en Jo seph Goebbels met hun zes kin deren. In het stuk is Martha weggelaten. Daarentegen ver vult Goering wel een hoofdrol in de voorstelling, terwijl hij in werkelijkheid niet in de bunker was. De Eva Braun van papier maché is een zielige dronkelap, de sluier van haar trouwjapon nog op het hoofd. Dat laatste heeft wel weer een link met het verleden - ze trouwde vlak voor haar dood met Hitier - maar al coholverslaafde was ze zeker niet. ,Als ik zo vertel wat er gebeurt, lijkt het of het een zwaar drama tisch stuk is. Maar dat is toch niet zo hoor", zegt Tranter. „Ook jonge volwassenen die niet veel van de Tweede Wereld oorlog weten, kunnen van de show genieten. Het gaat om na zi's maar toch ook weer niet. Het verhaal is een menselijk ver haal met als thema hoe mensen met elkaar en met zichzelf om gaan in een kleine ruimte, vlak voor hun dood. Hoe mensen reageren op extreme situaties. Dat levert hysterie, hilariteit en ook drama op. En drama is waar het in het theater om draait." 'Schicklgruber1, Stuffed Puppet Theatre, dinsdag 18 en woens dag 19 februari, 20.30 uur, LAKtheater, Leiden. leiden - Het sche uw n stori: LLIULIl UtL OtUU j veel of de allereers^f Bluesclub in Q-bus terdag volledig in c lopen, omdat de zou spelen op het 1 ment afzegde. Maar lijk kwam alles tocl 21 zijn pootjes terecht,s de welwillendheid muzikanten, die fl 3 spulletjes inpakten Leiden afreisden. the med; leri infot :ine. ispoi ispor P, iproi ,poi ;poi :RV- illiet icht irhali nde. ittht squi2 Organisator Simon die van de Leidse en terugkerend wil maken („mis: tweewekelijks") was dag eerder een h( schrokken toen Th<'s' Bluesband doodleutff foon meldde dat l{^a den niet doorging, drummer kon niet. eerst daar gaat miji F. Maar Platteel herv snel, pakte zijn adre en begon te telefon zoek naar andere ten. Die vond hij uiteindi paar uur voor het h de Bluesclub: de saxofonist Wouter Amsterdamse gitaris ger Ritch van Gessel Alley Cats). En del damse contrabassist,.... Boer (onder anderei Blues): „Kwart overl het. Telefoon voo(q6 mijn vrouw. Simon, n 18. jeblieft wilde spelen!18 30 ach ja, waarom ook1*111138 Zo gezegd zo ged; legenheidsformatie het podium van schudde de ene bh andere uit de mot met z'n drieën noi gedaan hadden, wel een beetje", la< na afloop. „We kei al jaren. En we hi vaker samen ges[ hartstikke leuk. Oi dit eigenlijk een voor me moeten zijl muziek recensie Lidy van der Spek Koffieconcert Storioni Trio: Bart van de Roer, piano, Wouter Vossen, viool en Mare Vossen, cello. Gehoord: 9/2, Stadsgehoorzaal, Leiden. Het Storioni Trio had zijn sur priseprogramma meesterlijk op gebouwd. Verwachtte de Roco- co-zaal van de Stadsgehoorzaal Schubert, Ravel en Beethoven, het kreeg Schumann-Wieck, Schumann en Brahms. Dat klinkt wat minder veelbelovend, maar Storioni maakte van dit koffieconcert een champagne- feest, delicaat en bruisend. Het samenspel van de gebroeders Vossen en Bart van de Roer is van een grote, sterke schoon heid. Spiritualiteit en dramatiek worden in het nieuwe program ma evenwichtig gedoseerd op gevoerd. Introduceerde de violist Wouter Vossen Clara Schumann's pia notrio in g als een charmant werkje dat Wieck zelf beoordeel de als sentimentele, kin^érach- tige muziek, Storioni maakte er een fraai huzarenstuk van. Zelfs door een tenenkrommende, hoog piepende ruis uit een ver keerd afgesteld gehoorapparaat van een der luisteraars werd dit drietal nauwelijks hoorbaar ont regeld. Het Allegro verrast door een helder thema, dat ketsend tegen elkaar aan wordt gezet in steeds krachtiger geprofileerde lijnen. Tot de piano honingzoet terugviindert naar het beginthe- ma, een melodie waar César Franck jaren later van snoepte. Robert Schumann is wel de meest romantische componist, met de meest contrasterende karaktereigenschappen. Drome rig, dweepziek en teder kon bij hem omslaan in heftig, wild en enthousiast. Maar hij stelde dat flakkerende, virtuoze talent met overgave in dienst van de artis tieke, poëtische idee. En dat ver taalde Storioni in Schumann's Tweede Pianoconcert in F flam boyant en bevlogen. Met ro buust spel van cello en viool zet ten de gebroeders de toon in het 'Sehr lebhaft'. Zeldzaam mooi zingt de viool in 'Mit innigem Ausdruck'. Bart van de - Roer speelt heel natuurlijk, dynamisch verbluffej baar, de strijkers na volgend. Het 'Nicht I lijkt maar nauwelijks 1 den. Gloedvol speelt de cellist, in e lijke' spurt met de 1 tervolgd door een opl pianist. En na de pauze de toPt V met Brahms' Trio in< (1854). Een jeugdwef veel later herzag, zo1 voor Brahms gedrag, denheid van dit werk,r de integratie van tr'" vormen, concentreeiVES meeslepend musici W steeds weer een ba*1 d6 tussen spannen en oi^f Zo is het Adagio een rust, waarin timing Öq^ prioriteit krijgt. Zoal d_|_ Roer inzet met vier grar stappen neerwaarts, donzigste sneeuw, w trio gezamenlijk de tr. gaande lijnen tot een! eenheid smeedt, inten" nicerend verslingerdPge muziek, dat getuigt 1 achtig samenspel. 'LE 19.0 g-Di irhafl 1 ~f 5 Die theater recensie Wijnand Zeijstra Voorstelling: 'Als er geen zwarten bestonden, moesten ze worden uitgevonden' door Toneelgroep Imperium. Tekst Johnny Speight. Regie: Maarten Vonk. Gezien: 7/2, Imperiumtheater, Leiden. Aldaar nog te zien: 13.14,15.20,21 en 22/2. Imperium zoekt graag naar nieuwe wegen binnen het eigen repertoire. Ook de nieuwste productie getuigt van deze zoek tocht. Het resultaat is zonder meer verrassend. Dat komt vooral door de intrigerende op bouw van de strakke enscene ring die men consequent weet vol te houden. Op het podium zijn constant acht acteurs aanwezig: zes vrou wen en twee mannen. Een ieder zit naast een zwart kastje met daarin tal van grote en kleine at tributen, zoals een pistooltje, een schop en een roodwitte blindenstok. Aan weerszijden vier kastjes en vier - in het zwart geklede - acteurs: het is fraai ogende symmetrie. De acteurs vertolken samen een groot aantal rollen. Mannen- en vrouwenrollen lopen kris kras door elkaar. Iedereen speelt in principe alles, geen enkele ac teur heeft een 'eigen' personage. Als er één de rol van arts en de ander van patiënt speelt, dan kan dat gedurende de scène plotseling omkeren; de acteurs wisselen van rol, de arts wordt de patiënt en omgekeerd. Ter wijl beide spelers zich in het midden van het speelvlak bevin den, nemen de acteurs aan de zijlijn ook één van beide rollen aan. Dat is allemaal leuk bedacht. Wil het echter overtuigen, dan komt het op een uitgeldende ti ming aan. Juist op dat punt le veren de spelers een knappe prestatie. De diverse losse scè nes lopen naadloos in elkaar over. En dat is een absolute voorwaarde voor het slagen van dit experiment Af en toe zou het spel iets gestileerder mogen zijn. De acteur of a< de beurt is, grijpt m de kans om een realisi tje neer te zetten. Maa storend is dat niet, het geheel wel wat li doet geen afbreuk ductie. Het effect van dit soort vervreemding de gevoerde gesprei abstracter niveau woi Het zijn als het warek Q4 die al spelend met r den geconfronteerd, cerende titel van het daarbij aan, waar heti de blanke maakt zi< te, omdat hij aan zelfwaarde ontleent, volgehouden opval medestanders gez< contrastwerking woi variaties herhaald: oi daat, dokter - zieke mee wordt een maal mechanisme ontleed denken stemt. Aldus perium een overtuiL gevonden voor deze 'i sche moraliteit'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14