De Schans logische plek voor een ijshal REGIO Bob gaat nu ook op campagne bij Alphense sportkantines 'y 'Indië is voorbij, maar toch leeft het nog' Rijnland wil actie tegen 'meelifters' Extra kosten voor Rijnwoude bij reconstructie Rijndijk R3 Auto te water Bijeenkomsten Wijk en Wouden -r jiauffeur Indeld n den run - Een 19- thauffeur uit Zwam- |s zondagochtend |je Hooftstraat in Al- Tden Rijn mishandeld kd door zijn klant, een Klphenaar. De dader Jgestapt in de taxi, pn greep deed in het ;van de chauffeur, is ontstond er een b en werd de chauf- MeAlphenaar be- J» chauffeur koos eie- fcjn geld en vluchtte ft. De politie heeft de fr kort daarna aange- v beroofd andtasje in den rijn - Een 33- fcense is in de nacht g op zaterdag op het [ad in haar woon- Ihtoffer geworden van I Twee nog onbeken- [i wisten in het voor- vrouw haar handtas Je maken. In de tas zat jer geld. (ding invloed ietering - Een be- jautomobilist heeft yond op het fietspad tipselaan tussen Nieu- [ng en Rijpwetering f aangereden. De fiet- 7-jarige Leiderdorper _ltbeen- en buikletsel vergebracht naar het 22-jarige automobi- wetering vloog vol- ilitie vermoedelijk (j te hard reed uit de op het fietspad te- Jotste op de fietser. De IQlist bleek ruim twee Degestane hoeveelheid l zijn bloed te hebben. e houdt kers aan i - De politie heeft in ran zaterdag op zon- jmsterdammers aan- i die kort daarvoor igebroken bij een be- le Waaier in Leimui- ieven, één van acht- r ee van negentien jaar W len een computerkast nen, en werden bij |den gezien door een meteen het num- ^Jloorbelde. Kort daar- n de heren bij Bad- fl (Jg aangehouden wor- IOC maandag 10 FEBRUARI 2003 door Joris Rietbroek alphen aan den rijn - Tot nu toe lag de nadruk bij de campagne 'Bob jij of Bob ik?' van 3V0 op het uitgaansle ven. De Alphense Werkgroep Ver keersveiligheid, waar ook 3V0 zitting in heeft, brengt hier verandering in en voert de komende weken een nieuwe campagne. Hiervoor bezoekt de groep alle Alphense sportverenigingen met een kantine waar alcohol wordt ge schonken. Hockeyclub Alphen was zaterdag als eerste aan de beurt om BOB-materiaal, zoals folders, sleutel hangers en bierviltjes, te ontvangen uit handen van 3V0-voorzitter O. Kel terman. Volgens een onderzoek weet 93 pro cent van de Nederlanders inmiddels dat de Bob degene is die nuchter blijft en de rest van zijn gezelschap veilig terugrijdt. Toch is de campagne bij de sportverenigingen volgens Kelterman erg belangrijk. „Het begrip Bob is wel bekend", zegt hij. „Maar het is belang rijk dat ook sporters direct na de wed strijd goede Bob-afspraken maken, voordat ze een pilsje pakken tijdens de derde lielft." Het tijdstip van de materiaaluitreiking, om twaalf uur 's middags, is wel wat ongelukkig gekozen. In de kantine van de hockeyclub gaat de tap namelijk pas na vier uur open en aan personen onder de 16 jaar wordt geen alcohol verkocht, vertelt een bord boven de bar. Alle Alphense sportclubs houden zich aan deze onderlinge afspraak. Rond het middaguur zijn het alleen de jeugdteams die hun wedstrijden spe len. De oudere hockeyers arriveren pas later in de middag. „Misschien is dit niet het beste tijdstip", beaamt Kel terman. „Maar het gaat ons nu toch vooral om de uitreiking van de materi alen. De vereniging zorgt er wel voor dat de spelers alles onder ogen krij gen. Bovendien hoef je hier om vier uur geen toespraakje te houden met alle herrie." Petra van der Heijden, secretaris van de hockeyclub, is enthousiast over de campagne: „Niet alleen de sport, maar ook de gezelligheid staat bij ons hoog in het vaandel. Dus drinken de spelers wel eens wat na de wedstrijd, maar we willen natuurlijk niet dat ze met een slok op achter het stuur gaan zitten." VQlgens van der Heijden was Bob al een goede bekende van de hockeyver- eniging. „Er werd altijd al veel over ge sproken", vertelt ze. „Maar deze cam pagne kan dat nog verder verstevi gen." door Wim van Wanrooy alphen aan den run - De ge meente Alphen en initiatiefne mer Jan Cijsman maken vandaag aan het eind van de middag be kend waar de nieuwe ijshal in Al phen komt te staan. Het is nog onduidelijk welke plek dat pre cies gaat worden, temeer omdat beide partijen aan de vooravond van de persconferentie er het zwijgen toe doen. De partijen hebben er twee jaar voor nodig gehad om een geschikte plaats te vinden. Als de meest recente plannen niet zijn veranderd, wordt het toch het bedrijventer rein De Schans 2. Dat terrein aan de oostkant van Alphen biedt de meeste voorde len. Er is een ruime parkeergele genheid mogelijk en daarmee voldoet De Schans 2 aan een be langrijke voorwaarde. De ijshal heeft volgens de oorspronkelijke berekeningen van Gijsman 900 parkeerplaatsen nodig voor de naar schatting 500.000 bezoe kers per jaar. Een andere voor waarde is een goede bereikbaar heid: de hal grenst op het be drijventerrein aan de rijksweg 11 en de gemeente wil er voor wa ken dat de bezoekers niet dwars door Alphen komen en gaan. Ook het tuinencomplex Spoor- zicht aan de westkant van de Goudse Schouw en een nog niet uitgegeven bedrijvencomplex op de hoek van de rijksweg 11 en de Leidse Schouw voldoen aan de voorwaarden. Maar be langhebbenden zeggen niet bij de plannen betrokken te zijn. Spoorzicht-voorzitter Aad Haagsman zei vanmorgen nog van niets te weten. „Het laatste contact dat we met de gemeente hebben gehad, dateert van vorig jaar. Toen kregen we van de se cretaresse van de wethouder te horen dat er in januari van dit jaar meer bekend zou worden. Als ze iets met het tuinencom plex van plan zijn, zou het toch netjes zijn als we op de hoogte worden gebracht. Ik weet van niks. Bovendien hebben de meeste tuinders nog contracten tot minimaal 2006." De gemeente Rijnwoude komt in beeld bij de derde optie. Op de hoek van de Leidse Schouw en de rijksweg 11 kan de ijshal er alleen op Alphense en Ha- zerswoudse grond komen. Frank Uljee, wethouder van ruimtelijke ordening van Rijn woude, wist vanmorgen van niets. „Als er al een plan is, ken ik het niet. Met ons is er in elk geval nooit over gesproken. Er ligt nog wel een bedrijventerrein van vier, vijf hectare, maar wij zijn geen partij als het gaat om de ijshal", zei de wethouder desgevraagd. Twee jaar geleden, toen Gijsman zijn plannen ontvouwde, dacht deze directeur van Gijsman Van Leeuwen beheer dat een plek op De Schans er niet inzat. Toen richtte hij zijn pijlen nog op een locatie in de richting van Leimuiden. Maar als bestuurslid van de kunstschaatsvereniging Rijnland heeft hij later juist zijn voorkeur uitgesproken voor een bedrijventerrein. „Dat zou uitkomst bieden aan parkeerproblemen. De piekuren voor parkeren liggen juist 's avonds en in het weekend. Be drijven gebruiken de terreinen overdag. Je kunt de parkeer voorziening dan dubbel gebrui ken", stelt hij op de website van Rijnland. Vanmiddag wordt tijdens een presentatie van het onderzoeks rapport duidelijk wat het gaat worden. Gijsman zegt acht tot negen maanden nodig te heb ben om de ijshal te bouwen. De ze kan dan in september 2004 in gebruik worden genomen. langeraar - Een 26-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn is gis terochtend in alle vroegte met zijn wagen in het water beland op de Geerweg in Langeraar. De brandweer heeft de man en zijn 21-jarige passagier - eveneens uit Alphen - uit hun benarde positie bevrijd. De mannen zijn met onbe kend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De oorzaak van het ongeluk is volgens de politie nog onduidelijk. Foto: Hielco Kuipers HAZERSwouDE-rijnduk - De her inrichting van de Rijndijk door Rijkswaterstaat kost de gemeen te Rijnwoude fors meer geld aan begeleiding dan waar vooraf re kening mee was gehouden. De gemeenteraad moet binnenkort beslissen of ze 134.000 euro ex tra wil uittrekken. Het geld is nodig voor ambtelijke kosten in 2002 en dit jaar. De extra kosten worden onder andere veroorzaakt door de ver tragingen die het project heeft opgelopen. Rijkswaterstaat ging er eerder vanuit dat de werk zaamheden aan de weg in 2002 zouden kunnen worden afge rond, inmiddels is duidelijk dat de klus pas dit jaar kan worden afgemaakt. Ook de manier waarop Rijkswa terstaat het werk heeft aanbe steed, overigens op aandringen van de gemeente Rijnwoude om verdere vertragingen te voorko men, blijkt extra begeleidings- kosten te veroorzaken. Rijkswa terstaat werkt volgens een zoge heten 'prestatiebestek', waarbij veel details van de uitvoering aan de aannemer zijn overgela ten. Dat had, stelt het college van Rijnwoude, veel onduide lijkheid tot gevolg. „En de ge meente heeft als wegeigenaar en beheerder alle belang bij een goede en veilige uitvoering", verantwoordt het college de ex tra gemaakte kosten voor bege leiding. „Zo hebben we herhaal delijk aangespoord tot bevorde ring van de veiligheid van weg gebruikers, informatie verstrekt aan de burgers, aanpassingen ontworpen, omleidingsroutes bedacht en klachten behan deld." De gemeentebestuurders lijken inmiddels enigszins geïrriteerd vanwege tegenslagen in het pro ject. Een beetje zuur klinkt het over de ingeboekte 800 arbeids uren voor dit jaar: „Inmiddels lijkt het grootste deel van het werk te zijn uitgevoerd en zou u wellicht kunnen denken dat er niet veel begeleidingstijd meer noodzakelijk is. Gelet op de er varingen van het afgelopen jaar denken we een goede inschat ting te kunnen maken." En: „Bovendien voorzien wij nog dat we veel tijd zullen moeten reserveren voor het moment dat Rijkswaterstaat de weg aan ons wil overdragen. Wij zullen de uitgevoerde wegreconstructie alleen accepteren als de kwali teit goed is." Duik in het verleden op website 'Indisch album' rijnwoude/zoeterwoude Het Land van Wijk en Wou den gaat op de schop. Er ko men woningen, maar vooral ook recreatieruimte en groen. Daarmee moet het gebied tussen Leiden, Zoetermeer en Alphen aan den Rijn aantrek kelijker worden voor de om ringende steden. De gebieds- commissie Land van Wijk en Wouden, waarin gemeenten, waterschappen, maatschap pelijke organisaties en de provincie vertegenwoordigd zijn, nodigt belangstellenden uit voor een discussieavond over de precieze invulling van het gebied op 13 februari in het gemeentehuis van Rijnwoude en op 18 februari in het gemeentehuis van Zoeterwoude. Beiden bijeen komsten beginnen om half acht. Voor meer informatie en aanmelden kan worden gebeld met Maartje van Lies hout: 070-4417140. Nihof iude - Als kind was Patrick Wouters al ïrd in zijn Indische roots. Later dook lliehistorie en hield hij zich veel bezig imonderzoek. Daarbij vroeg hij fami- >r b™ oude foto's. Dat groeide uit tot zo'n er e verzameling dat Wouters besloot om lee te doen. .Achter elke foto schuilt een jppjchiedenis. Die wilde ik vastleggen, om- e geschiedenis is van een generatie die ^rdwijnen is: degenen die geboren wer- I «groeiden in Nederlands-Indië. 'Indië' is naar toch leeft het nog. Ook bij jonge Ik merk het ook mijn eigen kinderen. Ze ten waar hun opa en oma vandaan ko- 1 zomer begon Wouters, die in 1962 in d werd geboren en woont in Hazerswou- met een eigen website: www.indischal- lierop zijn bijzondere foto's en verhalen bijeengebracht. Er staan foto's en we- jigheden op van Wouters' eigen familie, van anderen. Vrienden, kennissen en voorzagen hem van materiaal. Wouters' s dat mensen vaak niet beseffen wat ze X hebben. Ze denken al gauw dat een fo- vonder genoeg is voor de website. „Maar ~de één een persoonlijke herinnering is, tie ander een feest van herkenning zijn." Teg Wouters een fotoalbum onder ogen tillega ooit op een rommelmarkt had ge- ~t album met kiekjes van rond 1920 bleek feitje te zijn. „Er zitten familieprentjes in zien hoe mensen wonen, hoe ze aange- (pozen, hoe ze gekleed zijn, hoe de kin- ilen. Het is net een stomme film. En het is dat ze gemaakt zijn op Sumatra. De Hto's die ik heb, zijn op Java gemaakt. igoat niet elke foto uit Nederlands-Indië in ng voor de website. „Voorwaarde is dat zeggingskracht heeft", aldus Wouters, moet zonder onderschrift iets kunnen Ter de tijd of over een gebeurtenis." igrijke bijdrage aan de website 'Indisch •vert Rob Bouwman uit Leiderdorp. Van I verscheen twee jaar geleden het boek >eders', een eerbetoon aan zijn moeder overleed in een Japans internerings- Java. „Een boek om stil van te worden," uters, die al net zo enthousiast is over de 's en verhalen waarvan Bouwman de aeeft voorzien. Ze beslaan de periode P°- is zelf twee keer jn het land gewd)f3t waar zijn (voor)ouders vandaan komen. In 1992 en in 1993. De laatste reis kreeg een heel bijzonder tint je, vanwege het bezoek aan het graf van zijn opa die overleed in Japans krijgsgevangenschap. Tot een maand voor Wouters' vertrek wist niemand in de familie dat er een graf was. „Het was alleen duidelijk dat hij in 1944 was overleden. Dat had mijn familie van het Rode Kruis gehoord." Navraag bij de oorlogsgravenstichting leerde Wouters dat zijn opa wel degelijk een laatste rust plek op een ereveld had gekregen. Ook lukte het Wouters om nog een ander ontbrekend stukje aan de familiegeschiedenis toe te voegen. Via via kwam hij in contact mg^een inmiddels bejaarde Nederlandse kampcommandant die zijn grootvader van nabij had meege maakt. „Hij kon mij alles vertellen over het leven in het kamp. En hij wist wat niemand in mijn familie wist, namelijk dat mijn opa was overleden aan een simpele griep. Omdat hij ondervoed was, werd die ziekte hem fataal." Patrick Wouters geeft zondag 16 fe bruari om 14.00 uur een presentatie van zijn website in het Indisch Huis aan de javastraat 2-b in Den Haag. www.indischalbum.nl Patricks opa Schelte Wouters was apotheker en werkte in dit ge bouw in Soerabaja. Het pand bestaat nog, maar is volgens Pa trick Wouters onherkenbaar veranderd.^articuliere foto door Roza van der Veer regio - De Kamer van Koophan del voor Rijnland wil dat alle on dernemers gaan meebetalen aan lokale evenementen. Daar voor worden de komende maand de ondernemersvereni gingen van Leiden, Alphen aan den Rijn, Sassenheim, Noord- wijk en Voorhout aangeschre ven. Reden is dat veel onderne mersverenigingen kampen met een groeiend aantal 'meelifters', ondernemers die wel profiteren van de intocht van Sinterklaas of een braderie maar daar geen cent voor op tafel leggen. Ondernemersverenigingen rege len in veel winkelcentra feest verlichting en evenementen maar ook zaken als de hoeveel heid winkeluitstallingen en het schoonhouden van de straat. Doordat steeds minder winke liers zich aansluiten bij deze verenigingen, stijgen de kosten voor de leden. Met het gevolg meer afhakers of minder uitge breide evenementen. In Sche- veningen bijvoorbeeld heeft dat al geleid tot de afgelasting het inhalen van de goedheiligman. Volgens J. Bodewes van de Ka mer van Koophandel is het normaal dat 30 procent van de lokale ondernemers niet mee betaalt aan algemene zaken. Soms ligt het percentage nog hoger. „En dan heb je het niet alleen over de grote ketens. Al- bert Heijn en V&D, bijvoor beeld, doen altijd wel mee." In Haarlem, waar 60 procent van de ondernemers meebe taalde aan de feestverlichting, is het probleem opgelost door alle ondernemers precariobe- lasting te laten betalen. Die op brengst wordt vervolgens door gesluisd naai' de lokale onder nemersclub. Bodewes: „Niet al le gemeenten kennen precario- rechtect Voorhout is daar een voorbeeld van. Wij gaan nu in vijf gemeenten eens kijken wat de ledengraad is van de onder nemersverenigingen en hoe groot de problemen zijn. Want dat die er zijn, is vorig jaar tij dens een eerste bijeenkomst van de Kamer wel gebleken." De volgende stap is om met de verantwoordelijke wethouders om de tafel te gaan zitten om een oplossing te bedenken voor de 'meelifters'. Die plannen worden vervolgens voorgelegd aan brancheorganisaties als het Midden- en Kleinbedrijf, het Hoofdbedrijf van Detailhandel en de Raad van de Nederlandse Detailhandel. Als daar steun voor is, worden de bedachte op lossingen uitgevoerd. Volgens Bodewes profiteert ie dereen van een sterke onderne mersvereniging die niet elke cent hoeft om te draaien. „Ge meentebesturen bijvoorbeeld hebben graag een duidelijk aan spreekpunt. Voor (len is het las tig als ondernemersverenigin gen het niet langer trekken om dat ze steeds meer moeite moe ten doen om mensen erbij te halen. Bovendien kost dit de ge meente zelf geen geld." Ook bezoekers van de winkel centra profiteren van een sterke club ondernemers. Bodewes: „Een winkelcentrum waar niet goed voor wordt gezorgd, is on plezierig. Dat merkje in Amster dam of Den Haag. Daar is het lastiger om zaken als de schoon maak te regelen, loopt het uit de hand met de uitstallingen, wordt een luifel niet onderhou den en komt Sinterklaas niet meer. Als dat wel goed geregeld is, voel je daar als klant plezieri ger. Zonder direct te kunnen aangeven wat het nu precies is. Je hebt gewoon actieve mensen nodig. Net als bij het voetbal. Daar moet ook iemand voor het v^ild en de tribunes zorgen." v

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13