De macht is terug bij de koperf REGIO Kiezen tussen kwaad en erger k( Reactie van wethouder Molkenboer-, kaartenactie voor bomen onaanvaard) In Leiderdorp moeten met spoed v meer woningen voor senioren kom TEKOOP NAVRAAG De oorlog met Irak komt dichterbij. Voor Amerika is het overduidelijk dat Saddam Hussein moet worden aangepakt; Europa is verdeeld. De in Leiden wonen- 'Wij moeten gewoon nee^h^fIode- zeggen tegen die haviken' Afbonden <-*-> o aan de Vrije Uni versiteit Amster dam, oud-statenlid voor GroenLinks en actief lid van het pro-Palesti- nacomité 'Stop de Bezetting', put hoop uit de standpunten die Frank rijk, Duitsland en België innemen. Wat limit u van de houding van de Nederlandse regering? „Heel slap en onduidelijk. Een beetje slaafs naar Amerika toe. Amerika is niet onze vijand, het is onze vriend. En als een vriend te arrogant of te militaristisch is moet je 'm daar op wijzen. Je moet zeggen waar het op staat." Enig idee waarom het kabinet op voorhand voor Amerika kiest? „Dat heeft een beetje met het conservatisme van De Hoop Scheffer te maken. Hij is een diplo maat, bij wie de ethiek niet op de eerste plaats staat. Het belangrijkste voor hem is het vriendjes blijven met Amerika. Van daar dat geschipper, om zowel met Amerika als met de Europese landen bevriend te blijven." Wat is wijsheid volgens u? „Hondentrouw mag nu geen rol spelen. De havi ken zitten om Bush heen. Ze hebben al besloten dat die oorlog er moet komen. Wij moeten gewoon nee zeggen tegen die haviken. Geweld heeft een eigen dy namiek van haat en wraak die nu niet worden onderkend. En die hebben ook nog eens een enorme dynamiek in een kaartenhuis als het Midden-Oosten." Steunt u het Frans/Duitse standpunt? Joschka Fischer heeft het geweldig gedaan toen hij Rumsfeld aan pakte. Als in Irak massavernietingswapens worden gevonden moet je ze vernietigen. Het Frans/Duitse vredesplan is een goed alterna tief voor oorlog. Een 'preventieve oorlog' is niet rechtvaardig: het blijft een aanval op een land dat de afgelopen tien jaar niet voor problemen heeft gezorgd in andere landen. Saddam is een dicta tor, maar zo zijn er honderden in de Derde Wereld. En je moet een schurk niet met oorlog proberen te ontwapenen, dat is niet de goede methode." Heeft u nog hoop dat oorlog te voorkomen is? „Het is een 60/40-procentsituatie. Vorige week was ik ervan over tuigd dat de oorlog er zou komen, na dit weekeinde heb ik het idee dat er nog een kans is dat het niet doorgaat. Het verzet in Europa neemt toe; nu heeft ook België zich tegen verklaard en blijkt Rus land zich niet door Amerika te laten omkopen. Er is dus weer een beetje hoop. Op 15 februari hebben we weer een demonstratie te gen de oorlog. Zo moeten we maar verdergaan." tekst: Erna Straatsma foto: EPA/Luke Frazza UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 10 Februari LEIDEN - De 328ste gedenkdag van de stichting der Leidsche hoo- geschool is met zeer veel belangstelling en opgewektheid gevierd. De rector-magnificus mr. H.B. Greven trad des namiddags te 2 uren in het groot auditorium voor een talrijke schaar op tot het houden eener redevoering. Van openbare en particuliere gebouwen wappert de driekleur. In den namiddag werd door studenten van het eerste jaar in enkele versierde wagens een gekostumeerde rijjool gehouden. De ze bracht, als gewoonlijk, veel publiek op de been. In een der rijtui gen met vier vurige paarden bespannen werden de Muzen voorge steld. Juryleden ter beoordeeling van de geestigste of mooiste groe pen reden rond in andere rijtuigen. BINNENLAND - De Koningin déjeuneerde heden bij de Koningin- Moeder. ANNO 1978, vrijdag 10 februari LEIDEN/OEGSTGEEST - Alle bewondering voor Frank Ebskamp en Car lo Beenakker, die gisteren op een toneelavond van de Leidse gymna siasten in het Rijnlands Lyceum in twee verschillende stukken, twee totaal verschillende rollen speelden. Voor de pauze in: 'Met eervol ontslag', na de pauze volgde 'De Harlekinade'. Op de foto een scène uit 'Met eervol ontslag*. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directle@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting- pé-" betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 P/'Haarlem. de.™ /kopers 4 aandelf op zijn ng seren omf teur in te si n 146 L Huizenmarkt in Leidse regio stabiliseert Alle 55-plussers van Leider dorp hebben een brief ont vangen met daarbij een uit nodiging voor een bijeen komst op woensdagmiddag 5 februari om drie uur in de raadzaal. Nou dat hebben we geweten. Ruim voor het tijd stip was de raadzaal tot de laatste stoel bezet en ook op de trappen en buiten de raadzaal in de hal was het een enorme drukte. Zo druk dat wethouder MacGillavry de aanwezigen buiten de raadzaal toezegde een twee de middag te beleggen. Hij had niet gerekend op zo'n enorme toeloop. Maar wat wil je, Leiderdorp kent een heel grote groep 55- plussers en al deze mensen willen nu wel eens weten waar ze aan toe zijn, wat hun woonwensen betreft. Laat de gemeente nu eens wat snel ler zijn met het meedenken met de seniorengreep, wacht bijvoorbeeld niet ti het verlenen van d vergunning aan Vf N met de bouw van torens te beginnen I Al met al is door d( opkomst wel duidf worden dat er de i spoed voor toekon orenwoningen mo betracht. J.G.M. v Voor huizenkopers zijn het be tere tijden. De hectiek op de on roerendgoedmarkt is verdwe nen, de rente staat laag en het aanbod is groot. „De spanning is eraf', zegt Theo de Laat van makelaardij De Laat en Krom hout. „Kopers hebben weer de gelegenheid om te onderhan delen over reële prijzen." Berichten over een economi sche neergang, een vermin derd consumentenvertrouwen en een geringere koopbereid heid hebben de huizenmarkt veranderd. Jarenlang was de huizenmarkt vooral gunstig voor verkopers, die megawin- sten behaalden. Nu de markt stabiliseert, krijgen kopers de kans om in alle rust naar een woning te zoeken. „De tijd dat huizen voor ver over de vraagprijs heen wer den verkocht is voorbij", zegt De Laat, die kantoren heeft in Voorschoten en Leiden. „Ko pers hoeven zich niet meer te laten opjutten door een rij be langstellenden. De rente staat laag en zal de komende weken nog verder omlaag gaan. Je kunt een hypotheek afsluiten en de rente voor tien jaar op 5,4 procent vastzetten." Gezonder Wie zijn huis te koop zet, moet er niet meer vanuitgaan dat de verkoop binnen een week rond is. De Laat: „Op zich niets bijzonders. Het is alle maal een stuk gezonder ge worden." De makelaar zegt gemiddeld vier tot vijf maan den nodig te hebben om een huis kwijt te raken aan een nieuwe bewoner. „Bij hui zen met een prijs tot 500.000 euro is de doorloop vrij redelijk. Bij duur dere huizen heb je meer tijd nodig. Daar is de markt duidelijk een stuk terughoudender geworden. Ik denk dat de slechtere economische per spectieven daarbij een rol spelen. En de dreiging van een oorlog in Irak. Je zou zeggen: wat heeft dat te maken met de huizenmarkt in de Leidse re gio, maar dat merk je echt." De verschillen op de huizen markt kunnen groot zijn, als je gemeenten met elkaar verge lijkt. „We hebben kantoren in Leidschendam, Oegstgeest en Wassenaar en je merkt de on- Jarenlang was de huizenmarkt vooral gunstig voor verkopers, die megawinsten behaalden. Nu de markt stabiliseert, krijgen kopers de kans om in alle rust naf?^1 ning te zoeken. Foto's: Hielco Kuipers »NK 0251 A190A9 derlinge verschillen goed", zegt Merel Pieron van Schou- wenhaghe Makelaardij. „In Leidschendam blijft alles tot ïr ton goed doorlopen. Hier in Oegstgeest stagneert het iets, maar zie je dat het ook weer gaat doorlo pen. En in Wassenaar ligt het behoorlijk stil. Daar heb je na tuurlijk ook maar weinig betaalbaars. Al zie je ook wel weer dat het hele peperdure niet zo aan trends onderhe vig is." Mathilde van Gennep van het Wassenaarse bureau Van Gennep Winters Ma kelaardij heeft niet te kla gen over gebrek aan transacties: „Er wordt ge lukkig voldoende ver kocht, ook in de dure sector. Ik heb net nog een pand van twee mil joen euro verkocht. Nou, da s toch niet mis. Wassenaar blijft voor een bepaalde categorie mensen toch een hele prettige plaats om te wonen. Wel zie je over de hele linie dat het iets rustiger is geworden." In Leiden is de huizenmarkt volgens diverse makelaars 'normaal'. Pieron: „De door loop is goed." De Laat is het met haar eens: „In het hele Leidse gebeuren is niets bij zonders aan de hand." Eenge zinswoningen van om en nabij de 200.000 euro doen het nog steeds uitstekend, zeker als ze in een goede staat van onder houd verkeren. Risico Dat een modaal woonhuis soms toch lang te koop staat is meestal aan de verkopers zelf te wijten, stellen de makelaars. Pieron: „Als koper zien de mensen wel dat het een ko persmarkt is, maar omgekeerd zien ze het niet goed: dat je als verkoper minder eisen kunt stellen en meer geduld moet hebben." Ze adviseert haar klanten meestal om eerst hun oude huis te verkopen en dan pas op zoek te gaan naar een nieuw huis. „Maar er zijn veel klanten die tegen dat advies ingaan en eerst iets kopen. Als het dan tegenzit betaal je een tijd dubbele lasten." De Laat adviseert zijn klanten niet om eerst te verkopen, maar ziet wel vaak dat verko pers nog steeds gokken op een enorme winst. „Dat risico zou ik niet nemen. Je kunt je finan cieel prima indekken tegen dubbele lasten door een iets hogere hypotheek te nemen. Zorg dat het hypotheekbedrag 5.000 euro hoger is en je kunt het een half jaar uitzingen. Wel vind ik het onverstandig als klanten een hele hoge vraagprijs willen hanteren. In meer dan de helft van de ge vallen willen klanten 20.000 euro hoger zitten dan ik advi seer. Dan verwijzen ze altijd naar de situatie van voor11 september', maar dat is ver van de huidige realiteit verwij derd. En dan krijg je het effect van de afgelikte boterham: een huis staat lang te koop en dat schrikt kopers nog meer af. En uiteindelijk moeten de verko pers alsnog hun prijs laten zakken." Doe-het-zelvers Dat de huizenmarkt een 'ko persmarkt' is merken make laars ook aan de vele 'zelf- kopers'. Je hebt toch de tijd, dus waarom zou je niet zelf aan de slag gaan? Het scheelt dui zenden euro's aan makelaarskosten, schreef de Consu mentenbond vorige maand in de Geldgids. pers kregen een reeks doe- het-zelf-tips van de bond. Pieron: „Het heeft ook met internetsites als leisji ïred funda.nl te maken, P1 kopers zelf aan de sl Omdat de markt lan °01 komt bijna alles op .S( denken mensen: het zelf wel. Een ont waar wij een beetje 301 van worden, want s 1311 kopers vergeten van)?? Ook door doe-h(;1P transacties a?„ zen som koe 1 PREEKTIJGERS SCHRIJVENDE LEZERS preek recensie Floor Ligtvoet Dr. Meijering, zondag 9 februari 10.30 uur, Vrijzinnige Hervormd gemeente Oegstgeest, Gemeentecentrum Lijtweg. Dr. Meijering van de Vrijzinnige Hervormde gemeente Oegst geest is een man van de nuance. Hij verdeelt de wereld niet in goed en slecht. De predikant met zijn rustige en heldere stem vermijdt te allen tijde een zwart wit visie te hebben op het men selijk bestaan. De keuze tussen de twee extremen uit de bijbel, God en Satan, is volgens hem niet van deze tijd. Het komt na melijk vaak genoeg voor dat je moet kiezen tussen twee kwa den, geeft hij in het Gemeente centrum Lijtweg toe. Net als vele andere kerkgangers heeft de predikant moeite om in ieder woord van de bijbel te ge loven. „Dat is niet alleen van nu, hoor", stelt hij de aanwezigen gerust. „Dat hadden ze vroeger ook", beweert hij. Zo bestaan er volgens hem al langer twijfels bij de bijbelpassage waarin Jezus Christus in de woestijn tot drie keer door de duivel wordt be laagd (Mattheüs, hfst. 4). Het verhaal gaat als volgt: de duivel vraagt Christus na veertig dagen vasten of hij geen stenen kan omtoveren tot broden. Je zus antwoordt daarop dat de mens niet alleen van broden maar ook bij woorden van God kan leven. Satan neemt hem vervolgens mee naar de heilige stad en daagt hem uit van de tempel te springen zonder zich te bezeren. Christus wil Gods hulp hiervoor niet voor inroe pen. In de Bijbel staat immers geschreven dat men God niet mag verzoeken. Daarna beklimmen de duivel en Christus de hoogste berg ter we reld. Vanaf de berg kijken ze uit over alle koninkrijken. Satan biedt Jezus Christus de macht aan over deze aardse rijkdom. Zijn enige voorwaarde is Chris tus' aanbidding maar de zoon van God voelt er weinig voor. Hij dient de Heer en geen ander. Meijering is verontwaardigd na het voorlezen van het verhaal. „Die berg met dat uitzicht be staat helemaal niet op aarde", roept hij uit. Het is een van de vele elementen die naar zijn mening ongeloofwaardig zijn in de bijbelpassage. „Waarom zou God bijvoorbeeld zijn zoon wil len uithongeren?", vraagt hij zich af. „En hoezo mag hij geen stenen in broden veranderen?" Ondanks dat het verhaal niet kan hebben plaatsgevonden, bevat de essentie wel een kem van waarheid, aldus Meijering. „Het werpt een licht op het le ven van Christus. Er waren voortdurend krachten aan het werk die zijn band met God wil den verbreken." In het huidige leven hoeven kerkgangers daar niet zo bang voor te zijn. „Wij kiezen niet dagelijks tussen goed of kwaad. Eerder tussen minder kwaad en meer kwaad. Neem bijvoorbeeld de kwestie Irak. Een land dat wordt bestuurd door een dictator die in ieder geval vernietigingswapens heeft gehad. Moet je dan ingrijpen?" Het blijft stil in de zaal. „Wat doet zo'n crimineel als hij met zijn rug tegen de muur staat? Zullen de gevolgen als hij zijn gang gaat niet veel groter zijn?" Lastige wagen waarop ook dr. Meijering deze zondagochtend zo snel geen antwoord heeft. „We moeten de afweging maken of we het doen mét of zonder God", vindt de predikant. Maar ook met Gods steun in de rug kan hij niet uitsluiten dat men sen verkeerde beslissingen ne men. „Een keuze vanuit ons ge loof zal altijd een zorgvuldige zijn", verzekert hij. Christenen kunnen dan ongeacht wat er ge beurt het pad tot God betreden. Persoonlijk vindt de predikant het erg jammer dat Christus het laatste voorstel van de duivel heeft afgeslagen: „Een kleine knieval naar de duivel zou toch een zegening voor de wereld hebben betekend. Die had er onder Jezus' leiderschap toch een stuk beter voor gestaan", meent de man. „Je bent toch gek als je niet op dat aanbod in gaat!" Dat hij als voorganger hiermee op de valreep het aan bidden van Satan oogluikend toestaat, kan de pragmaticus schijnbaar niet deren. De reactie van wéthouder Molkenboer op de door veel Leiderdorpers gesteunde SP- ansichtkaartenactie tegen de bomenkap vraagt natuurlijk om een passende reactie. Dat hij bang was stemmen van zijn partij te verliezen aan de SP bij de afgelopen verkie zingen is begrijpelijk. Maar de reacties en de gevoelens van veel Leiderdorpers als belachelijk beschouwen is onaanvaardbaar. Wellicht dient hij wat beter te kijken naar de weg die het landelijke PvdA-bestuur schijnt te zijn ingeslagen. Zij pogen nu eindelijk eens te luisteren naar wat de men sen te zeggen hebben. Po gen, schrijf ik, omdat zijn partij zich voordoet als een kameleon: eerst rood en so ciaal, toen paars en neo-libe- raal en nu weer rood. Maar mag ik de mensen in Leiderdorp erop wijzen dat het acht jaar mede door de PvdA ondersteunde neo-libe- rale paarse beleid er voor heeft gezorgd dat de zorg werd uitverkocht, de wacht lijsten zijn gegroeid, er toege nomen tweedeling is ont staan (privéklinieken - voor- kruipzorg) en veel ziekenhui zen in Nederland werden ge sloten. Zo ook het Alphense zieken huis, dat werd gereduceerd tot opvangpost voor enkel korte opnames. Het resultaat hiervan is dat veel automobi listen (mensen die hulpbe hoevend zijn en bezoekers) naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp kwamen. Doordat ook het Rijnland Ziekenhuis moest uitbreiden ontstonden er parkeerpro blemen. De vele duizenden bomen werden het kind van de reke ning. De aanleg van een ver diepte tunnelbak heeft dus, anders dan de wet doen geloven, niet maken met de!ze p Overigens is het o< j dat wethouder Mo£ nooit de discussie over de actie heeft maar kennelijk dit de pérs wenste te 1 mogelijkheid staat nog altijd open. Daarnaast plaats il lijke vraagtekens b beplantingsbeleid meente. Niet allet er volgens mij veel bomen herplant, idee om bomen te| de Boterhuispold( men belachelijk. is al groen en m< een polder blijvei nen de bomen bin bouwde kom te wi plant. Harre v

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10