Amerika staat rood, rood, rood ECONOMIE stel Prijs van vliegticket is zo doorzichtig als matglas met prijsvechten Topeconomen hekelen belastingplannen Bush ~£t wil gouden aandeel en TPG behouden Staalarbeiders demonstreren Textielsuper wint de slag De ziekte van Baumol 'iet industrie -^aald in 2002 uw/urg De omzet van de tie is over heel 2002 met gedaald ten opzichte iarte01. De afname vond id In de eerste drie kwarta- en (Jlaatste drie maanden leidif omzet met 1 procent is kaft blijkt uit cijfers van het D868al Bureau voor de Statis- -stijging was de eerste toename in vijf kwart a- ^LI|grootste omzetdaling s meop het conto van de me- e ^elektrotechnische- en aanïrtmiddelenindustrie. la<; zaterdag 8 februari 2003 •plannen •rbedrijven u m< ,URc - Het Zeeuwse Del- C* r Bedrijf en de Rotter- sjv Waterbedrijf Euro- ch,™ aderzoeken de moge- boóen om voor eind 2003 te het). De nieuwe onderne- -iliè^aat jaarlijks 170 miljoen rinkwater leveren aan ratls ne miljoen huishou- 999 95 miljoen kuub indu c er aan bedrijven. Het verwacht een __2et van 250 miljoen eu- ste Frk!° aac ke groei O Imolens EU Het gebruik van wind- 'e Europese Unie toe. Afgelopen jaar j totale capaciteit met 1 procent tegenover L i totaal konden wind je varin Europa eind vorig j tale'56 megawatt opwek cf blijkt uit cijfers van de ane^e Windenergie Associa- Duitsland, Spanje ebsi$marken beschikken procent van de totale ingscapaciteit van 0()lens. Nederland is in ^51pummer 5, na de drie 'enoemde landen en hu rragdoo België ~nden Tiscali in HfyVanadoo België komt van het Italiaanse de overname is 9,5 hlleuro gemoeid. Wana- van France Tele- „jdwijnt op termijn van 'che markt als internet- 40 voor 85.000 klanten. ^l_jelecom wil saneren en escWi afstoten die geen em I op de markt spelen, slaï 1 m) 705 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het tekort op de federale Amerikaanse begroting loopt dit jaar op naar een record van 304 miljard dollar. In 2004 komt daar nog eens 307 miljard dollar bij. En ook daarna blijft de inkt in de boeken nog jaren rood, rood, rood als het aan president Bush ligt. Ter vergelijking: in de Neder landse rijksbegroting wordt dit jaar gerekend op een tekort van 3,5 miljard euro (net iets minder dan 4 miljard dollar). En dan te bedenken dat de vorige presi dent, Bill Clinton, de begroting van de VS juist zo keurig op orde had gebracht. Hij slaagde er vier jaar lang - met zuinigheid en hulp van een bloeiende econo mie - in om minder uit te geven dan hij aan belastingen binnen- kreeg. De tijden van Ronald Reagan zijn weergekeerd, schreven de Amerikaanse kranten deze week, nadat president Bush zijn begrotingsplannen naar het Congres stuurde. Reagan slaag de er in de jaren tachtig in om zo'n enorme berg schulden te maken, dat achtereenvolgende presidenten er een hele toer aan hadden de begroting weer enigszins op orde te krijgen. George Bush jr. blijkt zeker zo'n grote liefhebber van belasting verlagingen als zijn 'geestelijke' vader Ronald Reagan. Nog gro ter eigenlijk, meent William Ga le, begrotingsexpert bij denktank Brookings. Waar Reagan nog terugschrok van de budgettaire gevolgen van zijn belastingplannen - hij draaide ze na een jaar voor eenderde te rug - denkt Bush alleen aan nog meer belastingverlagingen. Toen Bush president werd in 2001, leken de bomen tot in de hemel te groeien. Het Witte Huis schatte de overschotten in de periode van 2002 tot 2011 opgeteld op 5600 miljard. Maar de economie kwam in een re cessie, 11 september zorgde voor hogere kosten voor veilig heid en defensie, en de glorieu ze financiële prognoses verdwe nen als sneeuw voor de zon. Amerika kwam vorig jaar voor het eerst in de rode cijfers te recht. Volgens sommige experts i/arer Nederland is 02j plan het 'gouden aan- 'N (telefonie) en TPG te geven. De Europese fcie, het dagelijks be- tn de Europese Unie, Nederlandse regering gestuurd met deze op- lederland peinst er ech- ;r en lijkt daarmee af len op een conflict met oissie. 'rlandse overheid heeft iderheid van de aan- de twee bedrijven in iVia een speciale con- leeft de overheid echter recht bij belangrijke be- zoals fusies. Dat wordt ^el een gouden aandeel gH* net wil deze positie be- or (om financiële en maat- ,er lijke redenen, zo liet een erder van minister cDPrst (financiën) gisteren "n het geval van TPG ook een publiek be- tor het gouden aandeel S overheid zeggenschap oorbeeld postbezorging ïvolkte gebieden, ld moet binnen twee I. 1 reageren op de brief Europese Commissie. jij er niet uit, dan moet washington/anp - Een groep vooraanstaande economen heeft scherpe kritiek op de begrotingsplannen van de Amerikaanse president Bush. De wetenschappers heb ben er grote moeite mee dat Bush de belastingen perma nent verlaagt en tegelijk de overheidsuitgaven verhoogt De kritiek komt van tien economen die allen zijn onder scheiden met de Nobelprijs. Onder hen zijn Joseph Stig- liz, Franco Modigliani en Lawrence Klein. Zij hebben een verklaring opgesteld die door een kleine 400 andere eco nomen is ondertekend. De verklaring wordt maandag of ficieel uitgegeven door het economisch instituut EPI, een denktank die in Washington is gevestigd. President Bush zal zijn plannen die dag verdedigen in het Congres. Belangrijk onderdeel is het afschaffen van de belasting op dividend. De economen noemen deze maat regel voor de korte termijn niet geloofwaardig. Verder schrijven ze dat de plannen er niet op zijn gericht om ba nen te scheppen en op de korte termijn niet tot economi sche groei leiden. Volgens de economen zal belastingverlaging de inko mensongelijkheid vergroten. De economen herinneren verder aan de diverse schandalen in het bedrijfsleven. Die leggen samen met de huidige onzekerheid in de we reld veel druk op de economie. De Nobelprijswinnaars hebben een alternatief plan opge steld, waarin de nadruk ligt op tijdelijke maatregelen om de economie te stimuleren. Zo zouden de uitgaven tijde lijk omhoog kunnen en kan door meer doelgerichte be lastingverlagingen de vraag naar producten worden gesti muleerd. Verder zouden er tijdelijke prikkels moeten ko men om investeringen te stimuleren. Kritisch boek hoogleraar over strategie De Amerikaanse president George W. Bush in de Roosevelt Room van het Witte Huis in Washington. Foto: Reuters/Larry Downing en kritische Democraten omdat Bush met instemming van het Congres en de - achteraf onte rechte - verwachting van jaren lange overschotten een om vangrijke belastingverlaging had doorgevoerd. Het is duidelijk dat de belastingkorting van 2001 te groot was, meent Gale. Dit kan Amerika zich niet veroorlo ven, zegt hij, gezien de toegeno men beveiligingskosten en de gevolgen van de naderende pensionering van de baby boomgeneratie voor de Ameri kaanse AOW. Dat verhinderde Bush niet om voor volgend jaar opnieuw hoge belastingverlagingen voor te stellen. De belastingexpert van de Democraten in het Huis van Afgevaardigden John Spratt noemde de begroting van Bush deze week 'de fiscaal schadelijk ste begroting in de geschiedenis van de VS'. Daar is het Witte Huis het niet mee eens. De in vloed van de belastingverlaging is niet zo groot en de tekorten vallen wel mee als je ze afeet te gen de omvang van het budget (2230 miljard dollar) en de eco nomie, zei begrotingsdirecteur Mitchell Daniels. Ter vergelij king: in Nederland komt het verwachte tekort dit jaar neer op ongeveer 2,6 procent van de uit gaven. In de VS is dat volgend jaar zo'n 3,6 procent. Als het aan Bush ligt, volgen er nog jaren van tekorten. Maar het is de vraag wat het Congres doet, dat niet alleen de begro ting van 2004 maar ook die van 2003 nog moet goedkeuren. In Bush' eigen Republikeinse partij lopen conservatieve financiële experts rond die gruwen van re cordtekorten, maar er zijn er nog meer die erg van belasting verlagingen houden. De Demo craten laken de financiële onbe trouwbaarheid van president Bush, noemen de belastingplan nen vooral bedoeld voor de rij ken en wijzen er op dat het alle maal nog erger wordt als de ge volgen van een oorlog in Irak (50 tot 100 miljard dollar) wor den meegenomen in het bud get. Je kunt je afvragen wat er tegen is om de tekorten te laten oplo pen, overheidsuitgaven zwenge len de economie toch aan? Er is weinig tegen als een land kort stondig in het rood staat, meent expert William Gale. Dan helpen tekorten een trage economie de zaak uitgevochten worden voor het Europese Hof. Zo'n procedure zal veel tijd in beslag nemen. Niet alleen Nederland krijgt een brief uit Brussel over gouden aandelen. Ook Italië en Dene marken hebben de commissie iets uit te leggen. Italië heeft via een speciale wet extra invloed in Enel, Eni en Telecom Italia. De nemarken heeft de zeggenschap veiliggesteld in de geprivatiseer de luchthaven van Kopenhagen. Het Europees Hof keurt moge lijk wel een Spaanse regeling goed waarbij de overheid in vloed houdt in ex-staatsbedrij- ven. Donderdag adviseerde ad vocaat-generaal Ruiz-Jarabo om het verzoek van de Europese Commissie niet te honoreren. Volgens de advocaat-generaal is de regeling, waarbij de Spaanse overheid een beslissende stem heeft in Repsol (olie), Telefoni ca, Argentaria (bank), Tabacale- ra (tabak) en Endesa (elektrici teit), niet buiten proporties en daarom toegestaan. In een soortgelijke zaak in Groot-Brit- tannië, waar de overheid in vloed heeft in geprivatiseerde luchthavens, kiest de advocaat- generaal wel de kant van de Commissie. seraing - Ongeveer 5.000 staalarbeiders hebben gisteren in het Waalse stadje Seraing gedemonstreerd te gen de sluiting van twee hoogovens van staalconcern Arcelor. Die sluiting leidt tot nog verder oplopen van de werkloosheid die in Seraing nu al op 27 procent ligt. Bij Arcelor, het vroegere Cockerill-Sambre, verdwij nen door de sluiting in 2005 en 2006 zeker 1700 banen. Bij toeleveranciers zijn indirect nog eens 5000 ar beidsplaatsen in gevaar. Arcelor wil zich concentreren op vestigingen aan zee, die lagere transportkosten hebben. De bonden vrezen dat daarom op de langere termijn ook de koudwalserij in Seraing dichtgaat. Dat zou het einde betekenen van een rijke Luikse staaltraditie. Foto: Reuters Thierry Roge weer op gang. Maai permanente tekorten zijn een heel ander ver haal. Overheidstekorten rem men besparingen, en die leiden op hun beurt tot lagere investe ringen. Ook andere experts zeg gen dat gebrek aan fiscale disci pline een negatief effect heeft op economische groei, omdat het zorgt voor hogere rente en lage re arbeidsproductiviteit. Het Witte Huis heeft zijn begro ting dit jaar veiligheidshalve slechts van een prognose voor vijf jaar voorzien in plaats van de gebruikelijke tien jaar. Maar voor senator Kent Conrad is het gevolg nu al duidelijk. Vijftien jaar zuinigheid wordt in één klap weggevaagd, de staats schuld stijgt weer en de volgen de generatie moet boeten. den haag/gpd - Textielsuper markten zijn in 2002 de win naars geworden van de detail handel. Zaken als Zeeman en Hans Textiel profiteerden enorm van de tendens dat de consument zuiniger is. In het laatste kwartaal steeg de omzet van supermarkten die goedkoop textiel aanbieden met liefst 13,1 procent, over het hele jaar was er een omzetstijging van 10,9 procent. Verliezers zijn de woninginrich ters, die üe omzet in het vierde kwartaal zagen kelderen met 6,5 procent. Gemeten over heel 2002 was de achteruitgang min der dramatisch: 1,7 procent. Voor de hele detailhandel was 2002 een 'mager jaar', zo om schreef het Centraal Bureau voor de Statistiek het gisteren. De meeste detailhandelsectoren boekten een min in de omzet. Winkels kregen gaandeweg het jaar steeds meer last van klanten die het geld in de zak houden. De bestedingen zijn vorig jaar heel bescheiden gegroeid, maar blijkbaar konden grote delen van de detailhandel daar niet van profiteren. Dat deden de doe-het-zelfwinkels en drogiste rijen wel. Slagers en groentewin kels verloren evenals in voor gaande jaren terrein. —j| lat nu niet: vliegen voor ie naar Londen, Kopen- ;Nice? Maar zo aantrek- het lijkt, is het meestal -it de geadverteerde tic- 1 van slechts enkele euro's zijn maar voor ^stoelen beschikbaar, •j gfeel stoelen precies? die het weet. Het zijn Ijzen, melden minuscule onderaan de adverten- Ie bekende prijsbrekers. sdkope stoelen zijn vaak bemachtigen als je 5jvan tevoren je reis «veel maanden van te- fcies? Niemand die het den leek een van de ters zijn leven te bete- _jn advertentie werd ge meld dat voor de genoemde goedkope tickets 65.000 stoelen beschikbaar waren. Maar ook dit is nauwelijks zinnige infor matie. Nergens staat immers over hoeveel stoelen je per vlieg tuig praat en hoe vaak per dag of per week die dan vliegen. „Lokkertjes," noemt een woord voerder van de Consumenten bond dergelijke advertenties. „Ze hopen dat mensen er op reageren, want dan kunnen ze proberen deze mensen een duurder ticket te verkopen. De goedkopere zijn pas weer voor vluchten maanden later be schikbaar. Daardoor is deze vorm van werving ook zo moei lijk te bestrijden. De aanbieding bestaat wel degelijk, maar voor hoeveel mensen zij beschikbaar is... Dat is zo doorzichtig als matglas." De praktijk is nu ook dat als een vlucht voor een bepaalde prijs niet volgeboekt kan worden, er gewoon wat van die prijs af gaat. Het be leid is dus afwach tend: zien hoe de markt reageert. An dersom kan natuur lijk ook Wordt er goed verkocht voor de geadverteerde vluchtprijs, dan kan de prijs worden ver hoogd. De goedkope re tickets zijn dan ge woon 'uitverkocht'. ^an dit systeem zit wel één voordeel," weet beleidsbepaler net zo veel mist zou hangen als waarmee de prijzen van vlieg tickets zijn omgeven, zou er geen vliegtuig meer de lucht ingaan. En het zijn niet alleen de prijsvechters die zich aan die ondoor zichtigheid schuldig maken. Ook de regu liere maatschappijen blazen in dit concert vrolijk hun partijtje mee. Het is de Consumen tenbond een doom in EIGEN BEURS Henk Verhagen van het oog. Zij bereidt de Consumenten- r acties voor om meer bond. „Halflege Hans Senders vliegtuigen komen nauwelijks meer voor. Dat is voordelig voor het milieu, maar voor de klant is het een ramp. Die weet gewoon niet waar die aan toe is." Kortom: als er in werkelijkheid transparantie in vlieg prijzen te krijgen. Zo zouden bijvoorbeeld ook de ver schillende toeslagen meteen in de prijzen van de tickets moeten worden opgenomen. Luchtha venbelasting, veiligheidstoesla gen, boekingskosten, het zijn al lemaal zaken die deel uitmaken van de vluchtprijs. Geen onaan zienlijke bedragen, die (nu nog) bij de prijs van het ticket moe ten worden opgeteld. Henk Verhagen: „Bovendien is die zogenaamde belasting hele maal geen belasting. Het zijn ge woon kosten die in rekening worden gebracht voor het ge bruik van het vliegveld. Maar dat is toch te gek! Er wordt in de bus toch ook geen extra strip af gestempeld omdat de bus een bepaalde halte aandoet. Zeker bij de prijsvechters ben je aan toeslagen vele malen meer kwijt dan aan de prijs voor het ticket zelf." Bij de reguliere maatschappijen speelt ook de geldigheidsduur van retourtickets een rol in de prijs. Dat wordt de passagier echter zelden klip en klaar dui delijk gemaakt. Alleen de ver plichte overnachting tijdens een weekeinde op de plaats van be stemming staat vaak in de ad vertentie vermeld. Die verplich ting is er bovendien alleen maar om de zakenreiziger een duur der business class ticket te kun nen verkopen. Henk Verhagen: Als het even kan, wil een za kenreiziger in het weekeinde ge woon thuis zijn. Dat weten de luchtvaartmaatschappijen don ders goed." Bij al die ondoorzichtigheid zit er voor passagiers die niet te veel willen betalen niets anders op dan te 'shoppen'. Gewoon overal kijken en prijzen opvra gen. Op internet, bij reisagent schappen. „Maar pas op. Boe ken via het internet is niet per definitie goedkoper", weet de woordvoerder van de Consu mentenbond. „Gewone reis agentschappen hebben soms voor aantrekkelijke prijzen op bepaalde vluchten honderden stoelen geboekt en kunnen die dan goedkoop aanbieden." door Richard Mooyman Amsterdam - De KLM moet stoppen met goedkope vluch ten. De luchtvaartmaatschappij kan de concurrentie met Rya- nair en easyjet toch nooit win nen. De KLM doet er daarom verstandig aan om de BasiqAir- vluchten van dochter Transavia de deur uit te doen. Dat betoogde hoogleraar strate gie Pieter Klaas Jagersma giste ren bij de presentatie van zijn boek 'KLM -Waarheen vliegt gij? Jagersma, onder meer docent aan de Universiteit Nyenrode, lichtte de nationale luchtvaart maatschappij kritisch door. Volgens Jagersma ontbreekt het de KLM aan een duidelijke stra tegie. Zo heeft de onderneming geen goed antwoord op de be dreigingen van de Tow cost car riers'. De eigen Britse prijsvech ter Buzz werd plotseling aan Ry- anair verkocht. Op zich vindt hij dat verstandig aangezien de KLM als grote flag carrier te ho ge kosten heeft om de strijd aan te kunnen. Jagersma vindt het tekenend dat Ryanair het ver lieslijdende Buzz al in juni winstgevend denkt te krijgen, door personeel te ontslaan en prijzen te verlagen. Daarom kan de KLM beter ook stoppen met BasiqAir. „Het is een verloren race. Je wordt op den duur toch gemangeld tussen Ryanair en easyjet." Volgens Jagersma moet de maatschappij zich richten op de lucratieve lange-afstandsvluch- ten en een betere service. Dat is volgens hem de enige manier om niet weggeconcurreerd te worden door de easyjets. De hoogleraar stelt dat de KLM de klant te veel heeft verwaarloosd. De KLM heeft ook een veel te ingewikkeld routenetwerk dat handenvol geld kost, aldus Ja gersma. De rijkgevulde kas heeft volgens hem in de hand gewerkt dat er geen duidelijke keuzes zijn gemaakt. Er was toch wel geld om op alle fronten wat te proberen. „Maar de KLM is een luchtvaartmaatschappij, geen vliegende bank" Kritiek heeft Jagersma ook op de bedrijfstop. Topman Leo van Wijk zou fout op fout hebben gestapeld bij het mislukken van allianties met onder meer Bri tish Airways en Alitalia. „Van Wijk zit al 12,13 jaar in de top. Het is hard nodig dat er een an dere leider wordt aangesteld." Er heerst volgens hem binnen de KLM een cultuur van zelfin genomenheid en 'pappen en nathouden', waarbij de raad van commissarissen een onvoldoen de kritische rol speelt. Jagersma heeft nog een belangrijke tip aan de KLM: stap niet in een al liantie met Air France of British Airways. „De KLM moet het zoeken in kwaliteit, niet in groot, groter, grootst." ECONOMIE WIJZER Dit is de eerste bijdrage van onze nieuwe columnist prof. dr. Arjen van Witteloostuijn. Hij is hoogleraar Strategie aan de Durham Bu siness School van de Universiteit van Durham (Groot-Brittannië), alsmede hoogleraar Internationale Economie en Bedrijfskunde aan de Rijks Universiteit Groningen. In de jaren tachtig en negentig was hij verbonden aan de Universiteit van Maastricht, de Universiteit van New York en de Warwick Business School: Zijn management boek 'De anorexias trategie: over de gevolgen van saneren', werd uit geroepen tot 'Boek van het jaar 2000' door de Nederlandse Organi satie van Management Consultants. Opleiding: economie, bedrijfs kunde en psychologie. De ziekte van Baumol is onver mijdelijk en ongeneeslijk. Hoe wel deze ziekte van alle tijden is, heeft het tot de jaren zestig van de vorige eeuw geduurd voordat de Amerikaanse econoom Wil liam Baumol de diagnose glas helder stelde: al lerlei vormen van dienstverlening zijn niet in staat het tempo van de productiviteitstij - gingen in indu striële bedrijfstak ken bij te houden. Het gevolg is dat de achterstand tussen beide de len van moderne samenlevingen groter en groter wordt. Het ziektebeeld kan worden geïllustreerd aan de hand van het Concertgebouw orkest, dat sinds jaar en dag via een onveranderlijk stramien de zelfde 'producten' in de vorm van concerten produceert. Een Bach-concert in 1803 is quasi- identiek aan een uitvoering in 1903 of 2003. Het orkest wordt niet productiever als de dirigent sneller met zijn stokje zwaait. Hooguit kan worden besloten het voortaan te doen met wat klarinettisten en violisten min der, ondanks strijdigheid met de partituur, zodat de kosten per concertminuut afnemen. In vergelijking met de effecten van technische vernieuwingen in industriële bedrijfstakken is dat echter gerommel in de mar ge. Jammer maar helaas: voor de productie van levende Bach- concerten met behulp van een geautomatiseerde lopende band bestaat geen markt. De indu striële revolutie en haar nazaten zijn voor een belangrijk deel aan de dienstverlening voorbijge gaan. Veel vormen van dienstverle ning lijden onder deze hardnek kige kwaal. Het advies van een duurbetaalde organisatieconsul tant wordt van PowerPoint-pre- sentaties niet efficiënter, en de kapper kapt al jaren niet sneller dan-ie kappen kan. Ook een le raar wordt van sneller praten niet veel wijzer. En de leerlingen worden dat zeker niet. De enige alternatieven waarvan wat heü valt te verwachten, zijn schaalvergroting, kwaliteitsver laging, arbeidskostenbesparing en - vooral - combinaties daar van. Van grotere klassen wordt de leraar productiever, en met salariskortingen of overheveling van taken aan onderwijsassis tenten en leesouders wordt de uurprijs van onderwijs verlaagd. Helaas heeft de onderwijskwali teit hieronder te lijden. Dat is extra vervelend in deze moder ne tijden van mondige burgers die hoogwaardige dienstverle ning verlangen, liefst tegen da lende tarieven. Het moeizame gemanoeuvreer tussen kostenbesparing en kwa liteitsverbetering houdt ook de gezondheidszorg al decennia lang in een wurgende houd greep. Met de introductie van hypermoderne management technieken, de invoe ring van een bedrijfs matige aanpak en de lancering van de ene hervorming na de an dere kan deze pijnlij ke spagaat niet wor den voorkomen. De medische stand kan meer en meer, de be- handelinnovaties gaan gepaard met in drukwekkende prijs- Arjen van Witteloostuijn stijgingen, de nieuwe hoogleraar economie medicijnen zijn nooit Rijksuniversiteit Groningen goedkoper en de ver grijzende bevolking vraagt om steeds meer medi sche aandacht. Baumol kan verklaren waarom het met de stijging van de ma cro-economische productiviteit in de Westerse wereld niet wil vlotten, zelfs niet in de hosanna jaren negentig van de vorige eeuw. Alle blabla over de onein dige zegeningen van de nieuwe intemet-economie ten spijt, ver bleken de productiviteitstijgin gen in deze revolutionaire jaren met die in de stoffige jaren vijftig en zestig uit de 20ste eeuw. Geen wonder: het aandeel van de dienstverlening in moderne economieën stijgt jaar na jaar ten koste van dat van industriële activiteiten. Vooral de publieke sector is het haasje. Die bestaat immers bijna alleen uit dienst verlenende bedrijfstakken. Met privatisering, uitbesteding en verzelfstandiging wordt het pro bleem slechts doorgeschoven naar een ander loket. De idee dat een private dienstverlener goedkoper is dan zijn publieke tegenvoeter blijkt vaker wel dan niet op drijfzand te berusten. Helaas is deze wijsheid niet aan de politiek besteed. Alsof de ziekte van Baumol voorgoed is genezen, belooft de ene partij nog omvangrijkere bezuinigin gen dan de andere zonder met een woord te reppen over de negatieve consequenties daar van voor de kwaliteit van de pu blieke dienstverlening. De onvermijdelijkheid van de ziekte van Baumol impliceert dat pijnlijke keuzen niet kunnen worden ontlopen. Het is het één of het ander: of we zijn met z'n allen bereid meer te betalen voor betere dienstverlening, of we nemen een verlaging van de kwaliteit voor lief. Alleen als de meerderheid van de kiezers de tweede optie prefereert, zijn las tenverlagingen via bezuinigin gen op de publieke dienstverle ning een eerlijk alternatief. Belo ven om het één te doen zonder het ander te laten is een vorm van volksverlakkerij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7