t Blix en el-Baradei geven Bagdad een laatste kans BUITENLAND n(< Gerhard Schroder zit op blaren wegens Irak Beurs voor (2e) huis Servië haalt auto's van Tito uit de etalage Rumsfeld biedt zijn excuses aan JMMO Blair wil minder asielzoekers --htenstein huur zaterdag 8 februari 2003 - Bedrijven die een con- je of een presentatie een ider tintje willen geven, }n het Alpenstaatje Liech- in zijn geheel huren, concept 'Rent a State' de klanten symbolisch id met zijn 33.000 inwo- ,Het idee is dat een ind in zijn geheel op- als gastheer van een con- met alle mogelijkheden tot zijn beschikking zei directeur Roland Bü- het toeristenbureau htenstein. Er is één uit- w de regerend vorst, [ans Adam, en leden van ig zijn voor geen enkel ient te strikken. tt vier rechters hof gekozen •k-den haag - Na vier fsf stemrondes zijn giste- lew York weer drie rech- het Internationaal if (ICC) gekozen: Hans- [aul (Duitsland), Adrian (Verenigd Koninkrijk) :a Usacka (Letland). En- eil iemrondes later volgde p-/j$lattmann (Bolivia). Na DDn stemrondes zijn nu vijf- ^^chters gekozen. De stem- gaan door om de reste- ^Hrie vacatures in te vul- jonde militair >ot op zichzelf nfurt - Een Amerikaan- ïair in Duitsland die deze loor kogels gewond raak- t bekend dat hij op zich- Jpft geschoten. De Duitse ■maakte dat gisteren be fje 26-jarige soldaat eer- p raakte maandagoch- wond aan zijn linker- i linkerbeen toen hij op s naar een kazerne in infurt, 100 kilometer ten Ivan Frankfurt. Volgens Jtie klopte zijn verhaal (t de sporen op de plaats f vermeende misdrijf. ker aan de ld gelopen magen - Een enkelwandi- ter met 35.000 ton diesel- n boord is gisteren in het it aan de grond gelopen. ige zou geen sprake e Acushnet, eigendom rederij in de Bahama s, Ventspils in Letland naar de VS toen hij negen 's morgens vast zitten. De tanker, die is gebouwd, voer zon door het Kattegat, de it tussen het Deense ei land en het zuiden van at a tkaj cal Nord-Ost in theater - Gisteravond opende ical-theater in Moskou, oktober Tsjetsjeense :en dagenlang zo'n 800 gijzelden, weer haar Zo'n duizend toe- ts keken weer naar de Nord-Ost, die ook op iste avond in oktober 'oerd. Als gevolg van fcose-gas dat werd ge tij de bevrijding van de 'formes door Russische elite- steunti, zijn in totaal 129 do- pallen. Onder de acteurs, "en andere medewerkers musical vielen zeker slachtoffers. itein Prestige lorgtocht vrij fcL - De Spaanse justitie icherapitein Apostolos R L K \iras van de verongeluk- -anker Prestige gisteren Kritiek op Duitsland niet zo bedoeld bagdad-washington/anp-afp-rtr - Het Iraakse regime lijkt dit weekeinde een werke lijk laatste kans te krijgen om een oorlog te voorkomen. De chef van het VN-inspectie- team Unmovic, Hans Blix, en de baas van het Internationaal Atoomenergie Agentschap IAEA, Mohammed el-Baradei, brengen van daag en morgen een bezoek aan Bagdad. Bei den eisen dat president Saddam Hussein laat zien dat hij nu volledig en zonder dralen gaat meewerken aan de inspecties. Blix zei gisteren al wel tekenen te zien die wijzen in de goede richting. Hij reageerde in Wenen op het nieuws dat inspecteurs voor het eerst met een Iraakse wetenschapper spraken zonder dat er een vertegenwoordi ger van de Iraakse regering bij aanwezig was. Bagdad zou zich ook inschikkelijker opstellen bij het toelaten van spionageviieg- tuigen, aldus de BBC. De VN-wapeninspecteurs in Irak hebben gisteren weer drie Iraakse wetenschappers gehoord zonder de aanwezigheid van een regeringsfunctionaris. Volgens een zegsman van het Iraakse ministerie van buitenlandse zaken duurde de ondervraging 2,5 tot 3,5 uur. Het VN-inspectieteam heeft de ont moetingen niet bevestigd. Blix en el-Baradei brengen 14 februari weer verslag uit aan de VN-Veiligheidsraad. In hun eerste rapportage zeiden ze dat Irak on voldoende meewerkt. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Powell hield eerder deze week een presentatie voor de Veiligheidsraad waarin hij op basis van on der meer satellietopnames en afgetapte tele foontjes wilde aantonen dat Bagdad niet al leen niet meewerkt, maar ook nog steeds gevaarlijke wapens heeft. Veel westerse commentatoren denken ove rigens dat de VS het besluit tot een aanval al lang hebben genomen. President Bush zei donderdagavond dat het 'spel uit is' voor Saddam Hussein. Terwille van de interna tionale eenheid wil hij zich wel scharen ach ter een nieuwe resolutie van de Veiligheids raad, die geweld tegen Irak mogelijk maakt. Frankrijk en Rusland, die beide vetorecht hebben in de Veiligheidsraad, voelen nog al tijd niets voor zo'n oorlogsresolutie. Zij wil len dat de inspecteurs meer tijd krijgen. Een hoge Franse diplomaat repte gisteren zelfs met een Franse blokkade bij de raad als er nu een nieuwe uitspraak zou voorliggen. Aan de Amerikaanse minister Rumsfeld (defensie) lijkt het internationale gekissebis in elk geval niet langer besteed. De diplo matie rond Irak heeft gewoon gefaald, stel de hij gisteren vast. De Britse premier Blair schoot in de verde diging, maar in een andere opmerkelijke zaak. Het zogenaamde 'nieuwe' dossier over Irak dat hij maandag publiceerde, blijkt namelijk, met taalfouten en al, overge nomen uit bestaande studies en artikelen, die deels weer sterk zijn verouderd. Volgens de BBC moest een woordvoerder van Blair erkennen dat de bronvermelding ontbrak, maar hij voegde er aan toe dat het rapport 'accuraat' is. Critici vinden dat de geloof waardigheid van Blair is aangetast, nu hij 'op het internet verzamelde' oude artikelen presenteert als een nieuw regeringsdocu ment. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Donald Rumsfeld, de uitgesproken Ame rikaanse minister van defensie, heeft zich gisteren in Rome verontschuldigd voor zijn onverbloemde kritiek op Duitsland. ,,Ik wilde Duitsland niet kwetsen", zei Rumsfeld. De regering in Washington verwijt Duitsland Amerika's strijd tegen het terrorisme niet te on dersteunen. In Duitsland stak eerder een storm van verontwaardiging op nadat Rumsfeld de Bondsrepubliek voor het Amerikaanse Congres op één lijn stelde met Libië en Cuba. Sprekend over de internationale steun die Washington bij een militaire actie tegen Irak kan verwachten zei Rum sfeld: „Dan zijn er nog drie of vier landen die heb ben gezegd dat ze helemaal niets doen. Libië, Cu ba en Duitsland zijn, geloof ik, degenen die duide lijk hebben gemaakt dat ze op geen enkele wijze zullen helpen." Duitse media, commentatoren en politici waren eensgezind in hun afwijzing van Rumsfelds uit spraken. Maar minister van binnenlandse zaken Otto Schily (SPD) vond een verklaring voor de scherpe toon in Rumsfelds Noord-Duitse wortels. „Bij Bremen zijn ze allemaal een beetje grof in de mond." Ook de directeur van het Aspen-instituut in Berlijn Jefrey Gedmin adviseerde Rumsfelds uitspraken met een korrel zou te nemen. „Wie Rumsfeld kent, weet hoe dat gaat: elke dag een andere belediging. De regering Schroder heeft zich de afgelopen maanden met haar categorische afwijzing van mi litaire steun aan een interventie in Irak in Was hington bijzonder ongeliefd gemaakt. Volgens in gewijden is de persoonlijke verhouding tussen president Bush en Schroder op het ogenblik bene den alle peil. Overigens heeft met name de verge lijking die Schröders voormalige minister van jus titie maakte tussen Bush en Hitier, afgelopen herfst, de verhoudingen verstoord. De conservatieve Rumsfeld noemde Duitsland eerder al een 'probleem' en deelde het land in bij het 'oude Europa', dat zich zou onderscheiden door getwijfel als het erop aankomt het internatio nale terrorisme te bestrijden. De Amerikaanse kritiek op Berlijn stemt niet ge heel overeen met de werkelijkheid. Weliswaar zal Duitsland niet actief deelnemen aan een veldtocht tegen Saddam Hussein, Schroder heeft wel het Duitse luchtruim voor de Amerikanen openge steld en toegestemd in het gebruik van de Ameri kaanse legerbases op Duits grondgebied. Ook zul len Duitse piloten meevliegen op AWACS-verken- ningsvliegtuigen en blijven de Fuchs-pantservoer- tuigen, waarmee chemische en biologische wa pens kunnen worden opgespoord, gestationeerd in Koeweit. Berlijn heeft daarentegen, in tegen stelling tot Nederland, tot nog toe geweigerd om Patriot-raketten aan Turkije te leveren. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Op een 'beats poetry" avond in een club in de hippe Berlijnse wijk Prenzlauer Berg loopt een jongen in trainingsjack het podium op en grijpt naar de microfoon. De zaal is propvol; studenten, krakers, kunstenaars en werklozen luisteren hier op het wekelijkse 'open podium' naar eikaars teksten en gedich ten, die worden ondersteund door stevige ritmes. Als de jon gen enkele minuten op weg is, verandert z'n tekst in een mantra. 'Kein Krieg, kein Krieg, geen oorlog in Irak', schalt het door de ruimte. De menigte joelt en applaudisseert. De Berlijnse subcultuur, zoveel wordt duide lijk, deelt de mening van bonds kanselier Gerhard Schroder (SPD): een oorlog om Irak is fout. In de zuidelijke universiteitswijk Dahlem kijkt de politicoloog, professor dr. Thomas Risse, van het Center for Transatlantic Foreign and Security Policy, met enige verbazing naar de pacifis tische opwinding die zich van Duitsland heeft meester ge maakt. Hij begrijpt dat een meerderheid van de Duitsers zich zorgen maakt en dat dui zenden mensen, daartoe opge roepen door kerken en vakbon den, de straat opgaan om te de monstreren tegen een oorlog te gen Irak. Oorlog is in Duitsland, met dat belaste verleden, altijd een beladen onderwerp. „Maar het is aan politici om de publie ke opinie om te zetten in intelli gente politiek, die ruimte laat om diplomatiek te manoeuvre ren." Dat nu, meent Risse, heeft Gerhard Schroder verzuimd. Risse ergert zich aan de radicaal afwijzende positie die de kanse lier inneemt in de debatten rond militair ingrijpen in Irak. Zelfs al is er een VN-mandaat, zegt Schroder keer op keer, dan nog doet Duitsland niet mee. Risse: Duitse demonstranten houden een Amerikaanse vlag omhoog. Veel Duitsers zijn tegen de Amerikaanse houding en de oorlog in Irak. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach „Hierdoor kan Duitsland niet meer voor een militaire inter ventie stemmen, ook niet als er nieuwe, belastende feiten op ta fel komen. Dat is nieuw. De bui tenlandse politieke schade van Schröders optreden is desa streus. Zijn persoonlijke verhou ding met George Bush is sowie so naar de knoppen. Critici vragen zich af in hoeverre Schröders 'unilateralisme', zoals Risse de 'Duitse weg' omschrijft, berust op diens principes of is ingegeven door de druk der om standigheden. Immers, dankzij zijn anti-oorlogsretoriek, ver mengd met een vleugje anti- Amerikanisme, won Schroder in september nipt de Bondsdag verkiezingen. Risse is overtuigd: „Er zit helemaal geen doordacht plan achter. Tijdens de verkie zingscampagnes is 'Irak' bewust als thema ingezet en vervolgens is Schroder in zijn eigen retoriek verstrikt geraakt." Vijf maanden nadat Gerhard Schroder de verkiezingen won en kort voordat Irak een nieuw slagveld lijkt te worden, wordt Duitsland door de Amerikaanse defensieminister, Donald Rums feld, op een hoop gegooid met 'schurkenstaten' als Libië en Cuba. Landen die 'net als Duits land' geen enkele bijdrage wil len leveren aan de strijd tegen Saddam Hussein. Horst Telt- schik, voormalig adviseur van de kanselier en organisator van een belangrijke, met uitgebreide maatregelen omgeven Veilig heidsconferentie, die dit week einde in München plaatsheeft, betreurt het dat Schroder niet naar Beieren komt om er Rum sfeld te ontmoeten. .Amerika nen stellen het op prijs als ie mand hard en open voor zijn positie strijdt", weet Teltschik. Maar Schroder ging niet op zijn uitnodiging in. Hoe nu verder? Berlijn kan geen invloed meer uitoefenen op de Amerikanen, meent Tho mas Risse. „Dus die optie moe ten we maar vergeten." Terug krabbelen kan Schroder al hele maal niet 'want dan kan hij wel eens ten val worden gebracht als zijn eigen partij en de kie zers in opstand komen'. Uitzit ten dus, en maar hopen dat de gevolgen, ook economisch, voor Duitsland niet te ernstig zullen zijn. Dat onder de Duitse politieke en intellectuele elite anti-Ame rikaanse sentimenten latent zijn, wil er bij Risse overigens niet in. .Afgezien van een klein groepje notoire Amerika-haters richt de kritiek zich toch speci fiek op het beleid van George Bush. Die is in allerlei belangrij ke politieke thema's, zoals het Kyoto-protocol en de discussie rond het Internationale Straf- hof, op een conflictkoers met Europa afgestevend. Dat heeft veel kwaad bloed gezet." Toch kan in het geval Irak niet worden gezegd dat Washington niet omzichtig opereert. Voor alsnog gebeurt er niets buiten de Verenigde Naties om. Risse: „Ja, dankzij Frankrijk dat veel verstandiger heeft gehandeld dan Duitsland. Het zijn ook niet zozeer de Amerikaanse da den, maar het is de retoriek die de mensen afschrikt" Maar Risse vindt het onverstan dig van Europese vredesactivis ten om Bush en zijn team af te schilderen als onverantwoorde lijke cowboys die alleen op de Iraakse olievoorraden uit zijn. „Dat het de VS om olie zou gaan is flauwekul. Nee, dit zijn zeer ideologisch gedreven con servatieven die er werkelijk van overtuigd zijn dat ze de wereld moeten democratiseren. Des noods unilateraal, en gebruik makend van geweld. (advertentie) [ten, nadat de verzeke- aatschappij van het en borgsom van 3 mil- iro had betaald. De i 68-jarige kapitein heeft an tachtig dagen in (est gezeten. De Griekse id an het schip had gewei- :n borgsom te betalen. Stige liep 13 november lar voor de kust van Gali- iet noordwesten van averij op en zonk enkele later. De olie uit het en- idige schip vervuilde gro- n van de Spaanse en Por- JIJP*cust groter risico pai)ansla8en Jgton - De Amerikaanse n9e'|r van justitie Ashcroft Isteren de 'alarmfase', dreiging van aanslagen 494 ft, verhoogd naar het op hoogste niveau. De 5Ü4 alert' staat nu op oranje, ft liet weten dat Ameri- towel in de VS als in het and een groot risico lo- eiwit te worden van een T deltische aanslag. De mi- vees op het toenemende rapporten van inlichtin- 1 yj/l veiligheidsdiensten die ^nuwen voor aanslagen. midden februari zou ter- r/S inetwerk al-Qaeda aan- hebben gepland op ver- ine doelen, waaronder sn woonhuizen. 7,8 en 9 februari Euretco Expo Center Houten met 40.000 woningen uit 15 landen Lezingen gratis toegankelijk voor beursbezoekers Lezingen zaterdag en zondag Grote zaal: lepenzaal: 10.15 -12.00 u. Frankrijk 10.15 -11.15 u. Italië 12.15 -14.00 u. Spanje 11.30 -12.30 u. Hongarije 14.15 -15.15 u. Portugal 13.00-14.00u. Turkije 14.15 -15.15 u. Tsjechië www.imino-intemational.nl Euretco Expo Center MetdoornVade 24 Houten A27; afrit 29; volg borden. Gratis parkeren Open vr 13-18 u. za/2010-17 u. Toegangsprijs 7,50. Kinderen tot 12 gratis. INTER NATIONAL londen/anp - De Britse premier Blair wil het aantal asielverzoe ken in september met de helft hebben verminderd. In een in terview met het BBC-program- ma Newsnight zei hij dat hij het aantal asielzoekers 'de komende maanden' met 30 tot 40 procent wil terugdringen door strengere regels. De roep om maatregelen jegens asielzoekers is de laatste tijd toe genomen nadat bekend werd dat een aantal verdachten van terroristische activiteiten een asielverzoek had ingediend. „Ik denk dat de publieke opvatting totaal is veranderd." Blair erkende in het interview dat er problemen zijn met het terugsturen van personen wier asielverzoek is afgewezen. „De enige manier om hier iets aan te doen is de instroom te stoppen. Als ze eenmaal binnen zijn, is het erg moeilijk hen terug te stu ren, tenzij je erachter kunt ko men uit welk land ze komen en dat land kunt bewegen hen terug te nemen." Het plan van de Con servatieven om asielzoekers met een na binnenkomst op te slui ten in kampen ziet hij niet zitten. „Wij zouden heel veel centra en heel veel kampen nodig heb ben." Later deze maand wordt bekend hoeveel asielzoekers vorig jaar het land zijn binnengekomen. Volgens geruchten zijn dat er 100.000, een recordaantal. In 2001 waren het er 92.000. On langs zijn maatregelen bekend gemaakt om de asielzoekerspro- blematiek te verminderen, zoals beperkingen op uitkeringen, re gistratie door middel van vinger afdrukken en het vastzetten van personen die verdacht worden van terroristische activiteiten. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De Servische rege ring heeft gisteren een veiling van Tito's limousines afgelast. De veiling was op verzet gestuit van historici. Zij hadden de re gering verweten Tito's erfgoed te verkwanselen, uitgerekend in de maand waarin de staat Joegosla vië met een pennenstreek van het federale parlement was op geheven. Een associatie van auto-historici omschreef de voertuigen als 'de mooiste ter wereld'. De auto's, zo stelde de vereniging, behoor den tot het culturele erfgoed van het land en hoorden in een mu seum thuis. Kroatië verkocht toch ook niet het jacht van Tito of diens geboortehuis in Kum- rovec? Dat Tito nooit wat tekort was gekomen tijdens zijn 35-jarige bewind over het toenmalige Joe goslavië, was bekend. „Ik ben blij dat ik je geboortehuis heb gezien", noteerde een vrouw vo rig jaar in het gastenboek, na een bezoek aan Tito's geboorte huis in Kumrovec. „Het is wat bescheidener dan het huis waar je later in woonde. Het is fijn dat je ervoor zorgde dat ik naar school kon. Maar ik had ook graag mijn hand in je porte monnee gestoken." Tito had een mooie vrouw, een rank jacht, een luxe trein, glan zende limousines, hagelwitte maatkostuums en sigaren bij de vleet. Zelfs beschikte hij over een weelderig privé-eiland, Brioni, compleet met dieren tuin en openluchtbioscoop. Maar uiteindelijk waren al deze kleinoden, met uitzondering van de fraaie Jovanka, bezittin gen van de staat Anders dan de latere leider Milosevic, die met zijn vingers voortdurend in de jampot zat, was Tito een - goed gehonoreerde - loonslaaf geble ven. Miljarden euro's bleken weg na de val van Milosevic. De jacht daarop door de Servische auto riteiten leverde niets op. omdat de jagers niet aan de buiten landse rekeningen van de fami lie kunnen komen. Daarom maakten zij deze week maar bekend, enigszins schlemielig, de limousines van Tito te willen verkopen. De auto's die eind deze maand in Belgrado onder de hamer hadden moeten komen, waren voorwaar geen gemotoriseerde koektrommels. Tito, die ge schiedenis schreef door de na zi's eigenhandig uit te roken, had een voorkeur voor het merk van Hitier. Twaalf Merce- dessen zouden in Belgrado bij opbod worden verkocht. De duurste ervan, twee kogelvrije en verlengde exemplaren uit 1967 en '78, moesten elk een half miljoen euro opbrengen. Een Rolls-Royce uit 1960, ruim 600 reserve-onderdelen inbe- Een van Tito's auto's. De veiling is stopgezet. Foto: Reuters/Petar Kujundzic grepen, stond voor twee ton in de etalage. De controverse over de limousi nes moet pijnlijke gevoelens van nostalgie hebben opgeroepen bij Jovanka, de inmiddels 78-ja- rige weduwe. Zij verplaatste zich aan de zijde van haar man in deze limo's door een land dat tot de mooiste in Europa werd gerekend. Dat land bestaat niet meer, en deze week besloten de twee resterende brokstukken (Servië en Montenegro) ook de naam Joegoslavië te begraven. Jovanka werd kort na de dood van haar man uit haar villa in Belgrado gezet. Ze kwam terecht in een bescheidener huis, waar ze nu al ruim twintig jaar haar dagen slijt. Slechts één keer ver brak ze haar stilzwijgen, vorig jaar, toen ze een interview gaf aan het dagblad Blic. Jovanka onthulde dat haar huis al twee jaar niet meer was verwarmd en vaak zonder elektriciteit was, omdat ze van haar karig staats pensioen de rekeningen niet kon betalen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5