Bakken vol ellende Raad voor de Kinderbescherming worstelt met procedures en vooroordelen Voor de buitenwacht kan Raad voor de Kinderbescherming het nooit goed doen: of hij grijpt te laat in, of hij is de boeman omdat hij kinderen en ouders uit elkaar rukt. De werkelijkheid is complexer. door Monique de Knegt In de wachtkamer op de gang zit een slank, in zwart gekleed meisje. De kleding is versierd met doodshoofden. Littekens van messneden en sigarettenpeuken op haar armen. Shyama (15) is van huis weggelopen. Toen de politie haar vond, weigerde ze hulp. Een nachtje in de cel zou haar wel op andere ge dachten brengen, dachten ze bij de Raad voor de Kinderbescherming. En nu zegt Shyama inderdaad wel hulp te willen. Raadsonderzoeker Ingrid Molenaar wil crisisopvang voor haar. Want Shyama drinkt, blowt, spijbelt, loopt weg, steelt in de supermarkt en speelt met messen. Thuis heeft ze veel ruzie met haar moeder. Haar vader woont in Suriname en haar oudere zus heeft eerder de wijk ge nomen naar oma. Molenaar tikt het verzoek tot voorlo pige ondertoezichtstelling uit, de teamleider zet een handtekening; nog diezelfde dag geeft de kinder rechter een ondertoezichtstelling af en krijgt een gezinsvoogd mede het gezag over Shyama. Het meisje wordt naar een opvanghuis gebracht waar wonderwel voor zes weken plaats is. Iedereen lijkt opgelucht Hoe vaak moeten ze niet leuren met kinderen? Het halve land afbellen voor een plekje, of genoegen nemen met een noodbed waar iemand maar een nacht mag blijven? Eén keer is er zelfs een kind mee naar huis geno men. Dat kan en mag niet. Maar wat moet je als iedereen 'nee' verkoopt? Shyama is in ieder geval onderdak. Raadsonderzoeker Molenaar heeft nu drie maanden de tijd om de rech ter gedegen te adviseren over een ondertoezichtstelling voor langere tijd. Daarvoor gaat ze praten met de school, de moeder, de zus en moge lijke hulpverleners. Haar bevindin gen worden tussentijds steeds be sproken met de teamleider en ge- dragskundige. Helaas, de rust is van korte duur. Shyama ontpopt zich in het opvang huis al snel als de leider van de groep en jaagt met griezelige verha len iedereen de gordijnen in. Ze ver telt dat ze bij een duivelssekte heeft gezeten, dieren heeft geofferd en in haar arm met een mes de naam van haar band heeft gekerfd. Het op vanghuis is haar zat en vraagt de ge zinsvoogd het meisje te komen op halen. Maar dan is Shyama al gevlo gen: naar haar vriendje Jim, ook vijf tien jaar. Samen gaan ze er met een scooter en pistool vandoor. „We zul len je omleggen", schrijven ze op een papiertje aan moeder. Die doet aangifte bij de politie en belt de Kin derbescherming. Daar ligt het dos sier van Jim al op de stapel kinder leed om te worden behandeld. Zijn moeder had ook al aan de bel ge trokken. Ze wil graag hulp, want het gaat niet goed met haar zoon: Jim spijbelt, blowt de hele dag, slikt pil len, is agressief en brutaal. Zijn moe der kan hem niet meer in de hand houden. Vader is niet meer in beeld. Moeder is voor de derde keer ge scheiden. Voor Shyama wordt bij de rechter om een machtiging gevraagd voor een plek in een gesloten inrichting, want anders is ze via de achterdeur weer verdwenen. Haar moeder is het er volledig mee eens. Vraag is of er plek zal zijn. Als er plaats is, moet Shyama binnen 24 uur worden ge vonden. Anders gaat de plek naar een ander. Tot die tijd zwerven Shyama en Jim ergens op straat. Met gevaar voor diefstal, roof en prosti tutie. De politie heeft beloofd naar het tweetal uit te kijken. In de kamer van Raadsonderzoeker Seretha Riemersma zitten zowaar Veronique en haar moeder en stief vader. Talloze malen is het gezin door de Raad benaderd voor een ge sprek. En natuurlijk kon er niemand opendoen voor de Raad of wijk agent. Ze waren net verhuisd, voor de tiende keer in negen jaar. Moeder zet grote verbaasde ogen op als haar wordt verteld dat Veronique volgens de leerplichtambtenaar vo rig schooljaar hele maanden niet op school is verschenen. Dat moet een misverstand zijn! Veroniques stiefva der zwijgt onderuitgezakt. Veronique zit erbij en kijkt ernaar. Spijkerbroek, coltrui en het haar kortgeknipt, met de kamstreken er nog in. „Ik begrijp er niets van", zegt moeder. „Wij brachten en haalden haar altijd naar en van school." Sinds september zit Veronique in derdaad niet op school, erkent moe der, maar dat heeft alles te maken met de speciale middelbare school die haar heeft geweigerd. Veronique zou voor een speciale middelbare school opnieuw getest moeten wor den en dat vond moeder 'te lang du ren'. Maar nu zit het kind al maan den thuis. „Help me maar dat ze op school komt. Ik heb het ook liever vandaag dan morgenzegt moeder. Raadsonderzoeker Riemersma legt het gezin uit dat ze de ongerijmdhe den over het schoolverzuim zal on derzoeken, omdat er ergens iets niet klopt. Ze rept nog niet over het ver leden, toen Veronique opgenomen is geweest bij pleegouders. Het was kort na de geboorte, er waren finan ciële problemen en wisselende ver blijfplaatsen. Moeder begint zelf over haar 'heel nare ervaringen' bij de kinderbescherming. „Ik had des tijds een gewone man-vrouw discus sie met mijn man waar we zouden gaan wonen. Daarna las ik in het rapport van de Raad terug dat ik een hoog oplopende ruzie had met mijn echtgenoot. Het kind moest daar door naar een observatiekliniek in Hilversum. Ik ben dus heel wantrou wend naar de kinderbescherming! Niets tegen u, maar dat blijft je je le ven bij. De eerste de beste die nu probeert m'n kind weg te haien..." Als Riemersma vraagt of moeder een papier wil lezen en tekenen waarin staat dat de Raad informatie mag in winnen bij huisarts of familie, ko men de emoties los. „Ik wil absoluut niet dat er contact met de vader wordt opgenomen." Stiefvader veert op.Als jullie dat doen, trek ik m'n handen terug! En als jullie gaan in formeren terwijl ik hier ben, kun je de politie en ambulance bellen! Toen hij zijn kind mocht zien wilde hij niet. Ik mag m'n eigen kind al tien jaar niet meer zien!" Moeder sust de boel en belooft nog de vol gende dag naar de speciale middel bare school te gaan om haar dochter opnieuw aan te melden. Een rapport met het schoolkeuze-advies zal ze kopiëren en afgeven. Na enkele dagen belt raadsonder zoeker Riemersma de moeder, die opgewekt meldt dat ze de schooldi recteur heeft gesproken en Veroni que heeft aangemeld. .Ms Riemers ma de directie belt, weet die van niets. Ook is het beloofde rapport nog altijd niet door moeder bezorgd. Riemersma voelt zich belazerd. „Je geeft iemand het voordeel van de twijfel en dan krijg je dit." De twee weglopers Shyama en Jim blijken bij een alcoholist te verblij ven. De politie,is al twee keer aan de deur geweest, maar steeds als het tweetal het busje zag aankomen, vluchtten ze door de achterdeur. Shyama zegt over de telefoon best een gesprek te willen hebben met de gezinsvoogd, maar weigert te wor den opgepakt door de politie. De ge zinsvoogd wil over ruim een week wel in gesprek gaan, maar alleen als het tweetal naar de Raad komt of het Bureau Jeugdzorg. Je moet laten zien wie de baas is, redeneert de voogd. Flauwekul, menen de raadsonder zoekers, die besluiten tot een af spraak met de jongeren in het park. Maar ze komen niet opdagen. Die zelfde dag worden ze aangehouden, met een levensgroot mes in de boodschappentas. Met de machtiging van de rechter kan Shyama nu eindelijk naar een gesloten inrichting worden gebracht. Maar er is geen plek. Tot verbijste ring van de Raad moet de politie het gezochte tweetal laten gaan. De Raad voor de Kinderbescherming wordt ingeschakeld als eerdere hulp niet heeft geholpen. Bureau Jeugd zorg of het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) vraagt Zorgen om een kind Bij welke instanties kunnen ouders en kinderen terecht Bureau Jeugdzorg (BJZ) Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) Indien hulp niet werkt of in geval van acute crisis i Raad voor de Kinderbescherming De Raad onderzoekt de situatie van het kind en vraagt de rechter zonodig in te grijpen. j Indien ingrijpen noodzakelijk word geacht adviseert de Raad de rechtbank: 1 Onder Toezicht Stelling (Ouders krijgen verplicht hulp bij de opvoeding). 2 Ontheffing c.q. ontzetting ouderlijk gezag. De kinderrechter beslist wat er met het kind moet gebeuren. De spreekkamer van de Raad voor de Kinderbescherming oogt gezellig met een beer in de hoek, maar de alarmknop on der de lage tafel (foto onder) neemt elke gedachte van onschuld en vrijblijvendheid weg. Foto's: CPD/Cees Zorn de Raad dan te onderzoeken wat kan worden gedaan. Om tot een goed oordeel te komen over Shyama, voert raadsonderzoeker Molenaar een gesprek met de moeder. Ze wil voor de rechter zo'n compleet mo gelijk beeld kunnen schetsen van de situatie thuis. De spreekkamer oogt gezellig. Maar de alarmknop onder tafel neemt elke gedachte van on schuld en vrijblijvendheid weg. De moeder van Shyama gaat geen stennis maken. In alle rust vertelt de verpleegkundige haar verhaal. Dat haar dochter eerst op het havo zat, maar is afgegleden naar het vmbo. Twee jaar geleden trok de school aan de bel, omdat het meisje na school rondzwierf en niet naar huis ging. „Ik heb mijn dagdiensten toen ver ruild voor nachtdiensten. Maar sindsdien gaat ze 's nachts op pad." Erover praten lukt niet. Het contact tussen moeder en Shyama is slecht. Molenaar vraagt: „Gaat u niet aan uzelf twijfelen?" Moeder: „Nee. Ik wil gewoon dat ze haar best doet, te- nig naar school gaat en alles oppakt. Gewoon wat bereiken in je leven als je zo pienter bent." Molenaar: „Houdt u van haar?" Moeder: „Na tuurlijk. Het is mijn kind." Er valt een lange stilte. Voor het eerst breekt er iets in de moeder en wist ze haar stille tranen met een sjaal. Aan de koffie verzuchten raadson derzoekers dat er donderdag een ba byvan goed tien maanden uit huis moet worden gehaald. Baby Anna woont bij oma, want moeder (32) is verslaafd, lijdt aan schizofrenie, bor derline en verblijft in een psychiatri sche inrichting. Toen ze nog bij het Leger des Heils was, liet ze zich ont vallen dat Anna niet goed zat bij haar oma en een verslaafde broer met aids. Het Leger des Heils scha kelde het AMK in, en dat klopte aan bij de Raad voor de Kinderbescher ming. Een psychiater die het gezin al acht jaar kent, werd om advies ge vraagd. De psychiater acht oma niet in staat tot een goede opvoeding. Ze zou heel agressief omgaan met haar kinderen. Haar dochter liep op haar veertiende van huis en ging samen wonen met een drugsdealer. Niette min komen de kinderen steeds weer terug naar haar. Hèt is volgens de psychiater een ziekelijk contact. De kinderen komen niet los van hun moeder, die nu met Anna weer macht kan uitoefenen over haar dochter Die cyclus moet volgens de psychiater worden doorbroken. Raadsonderzoeker Esther Wolters ziet er vreselijk tegenop. Dit is het werk waar de Kinderbescherming om berucht is, terwijl het jaarlijks misschien één keer voorkomt in een stad. Uit vrees voor verzet worden twéé raadsonderzoekers begeleid door drie agenten in burger. Op de hoek wacht een agent en iets verder op staan twee politie-auto's. Oma doet open voor vijf mensen. „Ik heb niet zo'n goed nieuws", zegt Wol ters. Oma wacht niet af en roept ver schrokken: „Ze komen Anna halen!" De inwonende zoon wordt agressief en schreeuwt dat hij zijn aids tegen hen zal gebruiken. Er blijkt nog een andere zoon in huis. De politie stuurt de raadsonderzoekers naar buiten en halen Anna uit huis. „Het was rampzalig", zegt Wolters naderhand. „De politie deed ons werk. Boven, links en rechts versche nen buren. Schandelijk dat jullie dit doen, zei een van hen. Als iemand goed voor dat kind zorgde, was zij het. Alle vooroordelen over de Raad werden in korte tijd bevestigd. Ik voelde me diep ongelukkig over deze situatie." De volgende dag krijgt oma in alle rust nog eens uitleg. Het gesprek sterkt Wolters in het besluit om baby Anna weg te halen. „Oma heeft het er alleen over dat héér feestdagen zijn verziekt. Geen vraag over Anna. Hoe het met haar gaat. Of ze haar speen wel heeft, of haar lievelings- loiuffel." De weglopers Shyama en Jim heb ben onderdak gevonden bij Jims moeder. De begeleidende voogd is in geen tien dagen meer gezien. De Raad is verbijsterd en belt de voogd, die dezelfde dag nog langs gaat Hij wil Shyama een tweede kans geven. Jim wacht een plek in een gesloten inrichting. De Raad betreurt de hele gang van zaken. Er zit niets anders op dan de machtiging voor een gesloten plek voor Shyama in te trekken. Feitelijk vindt de kinderbescherming het nog steeds de beste plaats voor het meis je, maar het is juridisch niet haal baar. Twaalf dagen nadat baby Anna bij oma is weggehaald, is de rechtszit ting waarop de Raad moet uitleggen waarom een tijdelijke ondertoezicht stelling en uithuisplaatsing gerecht vaardigd was. Omdat de Raad de zaak zo klaar als een klontje vindt, wordt meteen om een langdurige ondertoezichtstelling gevraagd. Op de gang zitten oma en moeder al een uur voor de zitting te wachten. Oma vitaal en scherp, moeder verdwaasd en opgezwollen van de medicijnen. Oma is woedend. „Ze hebben Anna van de ene op de andere dag met vier politie-auto's gehaald. De jeugd politie zei dat ze dit in 23 jaar niet hebben meegemaakt. En waarom? Op basis van een rapport van een psychiater die ik zes jaar geleden één keer heb gezien. Margot heeft wel eens negatieve dingen over de fami lie gezegd, maar toen was ze in de war, hè Margot?" De dochter knikt. Ze is verdrietig. Ze vertelt dat Anna naar haar moeder is vernoemd. Meer kinderen zal ze niet krijgen, snift ze. „Ik ben gesteriliseerd." Oma kalmeert haar. Dan begint de zitting. Moeder staat op en schuifelt met ge bogen knieën de rechtszaal binnen. In haar voetspoor volgen een mede werker van de Raad en twee vrou wen van de voogdij-instelling. Na een kwartiertje komen alle partij en weer naar buiten. In tranen en hoofdschuddend. Oma en moeder zijn verdrietig dat Anna niet onmid dellijk naar huis komt. „Ze willen haar voorgoed afnemen." De Raad en voogd zijn verbaasd over het von nis van de rechter, die slechts tot maart een ondertoezichtstelling en uithuisplaatsing heeft uitgesproken. De rechter wil een nadere toelich ting op de ongezonde relatie tussen moeder en dochter. Oma neemt on dertussen een advocaat om de uit huisplaatsing aan te vechten. En als haar kleinkind dan toch weg moet, kan ze dan niet naar een kinderte huis? „Ik wil niet dat het kind mam ma zegt tegen die pleegmoeder. Ze heeft een moeder en dat is Margot." De Raad is doordrongen van de band tussen ouder en kind. Maar ze moet steeds weer afwegen wat be langrijker is: de affectieve band met moeder of vader, of de ontwikkeling van het kind. „Je kunt moeder blij ven zonder op te voeden. Dat is soms veel beter", weet de gedrags deskundige. De Raad is er zelden op uit het contact tussen ouders en kin deren geheel te verbreken. „Er gaan zelfs kinderen mee naar de gevange nis, op bezoek bij vader, de moorde naar van moeder." Zes weken nadat Anna uit huis is ge haald, mogen oma en moeder hun (klein)kind weer voor het eerst weer even zien. Anna wordt die dag 1 jaar. (De namen van de cliënten zijn vanwege privacy gefingeerd. Óp verzoek van de medewerkers van de Raad zijn ook hun namen veranderd, uit angst voor bedreigingen).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 42