Dertig asielcentra spoedig dicht BINNENLAND Grote gezinnen komen niet rond Leven met Leolux Vrees voor paspoortroofbij invoering identificatieplicht Oplossing zedenzaken via landelijke databank stokt Verdachte moord eist tipgeld op Vishandel in Bunschoten verliest geding tegen krant Rechercheurs toch verhoord bij Van Til vantinjlircnsifi Igen melden ia tv-oproep (m - Na een oproep agavond op de televisie ach 25 mensen bij de mield met informatie bhietpartij in Rotter- j rbij de 13-jarige Seder nkwam. Slechts een hen waren ter plekke at incident, aldus de och is de politie blij facties. „Er hebben iu toe vooral mensen ie menen informatie maar we zijn blij ^we tip. Alles kan hel- 3i«t kM De twee Amster- fiolieren, die naar jë zouden zijn vertrok- an de jihad (heilige eel te nemen, zijn Is. Gisteravond melden rgedeerd, weer bij irs. De verdwijning tee jongens, van Ma- e afkomst, leidde tot Bt. De moeder van een pgens vermoedde dat i was geronseld door •Jie extremisten. ac 8 FEBRUARI 2003 iste jongens /eilig thuis den haag/cpd - Dertig van de 120 asielzoekerscentra worden dit jaar gesloten omdat er steeds minder vluchtelingen naar Ne derland komen. „Vraag en aan bod zijn niet in evenwicht. Er zijn gebouwen met ruimte voor tweehonderd asielzoekers terwijl er maar dertig aanwezig zijn. Dat is kapitaalvernietiging", aldus woordvoerder Hommes van het ministerie van justitie. Volgens justitie gaan vooral asielzoekerscentra dicht waar van de huurcontracten aflopen. Het is nog niet duidelijk waar de bewoners van die minder druk ke centra worden onderge bracht. Het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA), ver antwoordelijk voor de opvang, houdt zich nog op de vlakte over de details, maar zeker is dat in de provincie Groningen in ieder geval vijf asielzoekerscentra dicht gaan. Het gaat om centra in Uithuizen, Grootegast, Veen- dam, Siddeburen en Stadska naal. In Friesland staat vast dat er drie opvangcentra dicht moe ten: Kollum, waar de bevolking zich destijds fel verzette tegen de komst van het centrum, Sneek en Leeuwarden. Onlangs kwamen de bewoners van de aanvullende opvang, op het eiland Ameland, in het nieuws. De 58 asielzoekers wil len het eiland niet verlaten. Toch moest een deel van hen naar Kollum, in de wetenschap dat ook die opvang verdwijnt. In Zeeland gaan zes centra dicht. Verder staat vast dat de centra in Loenen, Vledder, Hasselt en De Bilt sluiten. Ook de centra in Ermelo, Oldebroek en Epe staan op het punt gesloten te worden. Directeur Grotenhuis van het kenniscentrum voor vluchtelin gen en gezondheid Pharos, er kent dat de sluiting van de cen tra onvermijdelijk is, maar waar schuwt tevens voor gesol met de asielzoekers. „Het wordt er niet beter op als je met mensen schuift alsof het een baaltje meel is. De asielzoekers zouden er agressief of apatisch van kun nen worden." Directeur Nazarski van Vluchte lingenwerk Nederland is ook be zorgd over de toekomst van de asielzoekers. „Het is slecht als er steeds met asielzoekers wordt gesleept. Dat geldt vooral voor de jongeren. Die nemen niet meer de moeite om vriend schappen te maken", aldus Na zarski. De betrokken gemeentes reage ren terughoudend op het besluit enkele tientallen centra te slui ten. tien fietsen in op internet al an4M - De gegevens van venfietsen in Amsterdam, zelfsüe (ex-)eigenaren aan- Mcjen gedaan bij de poli- enk^i vanaf 1 maart op het telsteOp de website www- ig Bafefstal.nl kunnen po- vist dbpers van een tweede- eel dits op deze manier het fien of de beoogde ondejr gestolen is. De nieu- r aaijink is een initiatief ;g teoente, politie en justi- filmd >orge prestaties leshandeling dat l/D ussEL - De politie ;evalfen nieuwe arrestaties en aip verband met de mis- doog op 1 februari van een rmatfai Capelle aan den IJs- n An-jarige echtgenoot ?drijfrbij ernstig mishan- iliseejat hij een groepje vooivroeg te stoppen te gooien. De po- dinsdag al een 16-ja- te tran aan. De arrestanten >hop|n leeftijd van 14 tot en gen. hr. De man liep een tingefe long, gebroken rib ignein kapotte neus op. liebov werd ook geschopt hieèn. Bovendien werd ze photen een armband. iliteij spet e di Bepakt en bezakt verlaat een ama de campus in Vught. Foto: GPD/Jan Verhoeff iswet beboet Opstandige ama's weigeren terugkeer naar Vught Vijf instellingen ie afgelopen maanden I gekregen omdat er lokt in de openbare De Voedsel en Waren (VWA) heeft dit vrij- ndgemaakt. Het is lerst dat de organisatie .coineft uitgedeeld wegens reden van de Tabaks- oetes variëren van 300 euro. Een woordvoer- j? VWA kon niet zeg- eel elke instelling moet ele moord nere Stad De politie heeft giste- i woning in Almere oorde man (24) en gevonden. In de wo- n ook twee kinderen I jaar en bijna een jaar iren ongedeerd, zo fe politie bekend. De left achttien recher- I de zaak gezet. Die leen wat zich precies ling heeft afgespeeld, nebben inmiddels een g^krzoek uitgevoerd. TEsiachtofferhulp heeft «hulp voelt gedreigd WË- De toekomst van jechtshulp staat op los- ven. Een op handen itswijziging heeft vol- Bureau tot gevolg dat itting zeker de helft '0 medewerkers op int te staan. Twaalf en in het land zouden Ivongen hun deuren fuiten. Woordvoerder J>: „De overheid wil dat lleen nog bezig gaan net het geven van ad- procederen moeten iten aan de sociale ad- Mrakezen in niet terug - Een paar honderd gedeerde Noord-Iraak- 3ekers hoeven voorlo- ffland niet te verlaten. Het heeft dat gisteren $n verband met de (p oorlogssituatie in 3rland. Het 'vertrekmo- duurt vooralsnog een vuGHT/GPD- Uitgeput meldden 35 opstandige ama's zich giste ren aan de poort van de cam pus. Maar alleen wie beloofde zich als gast te gedragen, mocht weer binnen. Donderdagmiddag waren de 35 opstandige minderjarige (en uit geprocedeerde en afgewezen) asielzoekers nog vastbesloten - 'liever sterven in de kou dan te rug naar de campus in Vught' - maar gisterochtend zijn de meesten de uitputting nabij. Na 24 uur bijna zonder eten in de kou, melden ze zich toch maar weer aan de poort. Maar hen wacht geen warme ontvangst. Head of campus Wiessner gaat de jonge vluchtelingen toespre ken, niet met ze praten. Zijn boodschap, in een afgesloten loods buiten het hek, is helder. Negen ama's, die worden be schouwd als de raddraaiers, krij gen de keus: de taxi naar alter natieve opvang in Deelen of de straat weer op. De overigen kunnen ook kiezen voor de straat - met inlevering van kle ding en medeneming van eigen bagage - of zich schikken in de rol van gast op de campus. Dat laatste dient te worden bezegeld met een handdruk met de gast heer. Terwijl Wiessner met de handen op de rug afwacht achter het ge sloten hek, spelen zich ervoor emotionele taferelen af. Het is nu even ieder voor zich voor de hecht geworden groep. Enkelin gen kiezen al snel voor de warmte binnen en schudden hun gastheer onderdanig de hand. Dan wordt het Theofile ze Betala teveel. De 17-jarige jongen uit Ka meroen, die zich wekenlang al lengs meer als daadkrachtig en strijdbaar leider heeft gemani festeerd, barst in huilen uit Voor de camera van televisieru briek Nova houdt het snikken maar niet op„We zijn geen sla ven, we zijn mensen, ik wil me niet laten vernederen. Wat we nu moeten? Ik weet het niet, we weten niks in dit land." Veel jonge vluchtelingen kun nen hun tranen ook niet meer bedwingen. Achter het hek pinkt even later ook een coach van de campus een traantje weg. James uit Ghana - ook lid van de harde kem van het verzet - ontsteekt in woede. „Nooit, nooit zullen ze mijn tranen zien, daar lachen ze alleen maar om." Hij trekt demonstratief zijn groene cam puskleren uit, zijn eigen kloffie aan en roept „Ik ben vrij!" Hij voert een act op met gezang en dans en krijgt al snel een paar andere ama's mee. Een van de jongens die de cam pus weer is binnengegaan, wurmt enkele gouden sieraden door het hek in de handen van een vriend. Wiessner schudt on dertussen weer een binnenko mer de hand. „Dit doet mij ook pijn", verze kert hij desgevraagd, „maar ik hoef hier mijn binnenkant niet te laten zien." Het pas deze week aangetreden campus- hoofd zegt wel degelijk bereid te zijn het strenge regime op de campus aan te passen. .Alles is bespreekbaar, maar wel op mijn voorwaarden." „Nee, dit is geen prettige verto ning", constateert Leny Lunen burg van voodij-instelling Nidos bitter. „Maar het móet zo, het was anders niet meer te beteu gelen. Dit is pijnlijk voor de ama's. Maar je moet niet uit vlakken dat sommigen binnen ook bepaald geen respect heb ben getoond voor medewerkers van de campus en soms regel recht bedreigend zijn geweest" Regime voor de rechter Namens een 15-jarige be woonstervan de ama-cam- pus spant de Stichting Rechtsbijstand Asiel (SRA) een rechtszaak aan tegen het strenge regime van de cam pus. Volgens de SRA is in Vught sprake van vrijheids beneming van jonge asiel zoekers. Dat is in strijd met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Vol gens de Stichting Rechtsbij stand Asiel in Den Bosch is de campus in Vught in de praktijk geen besloten maar een gesloten centrum. De SRA heeft moeite met onder meer de beperking van de bewegingsvrijheid, van het bezoekrecht en de privacy. den haag/gpd - Bijna de helft van de 450.000 gro te gezinnen (vier of meer kinderen) in Nederland zegt niet rond te komen van het inkomen. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Bij grote gezin nen gaat volgens het Grote Gezinnen Onderzoek zestig procent van het inkomen op aan vaste las ten. Vooral de boodschappen zijn een hoge kos tenpost. Het Nibud heeft uitgerekend dat een gezin met vier of meer kinderen netto minimaal 3.312 euro per maand nodig heeft. Als er vier inwonende kin deren zijn, wordt daar gemiddeld 39 procent van het inkomen aan besteed. Vijf inwonende kinde ren slokken 41 procent van het besteedbare inko men op. Hoe meer kinderen er in een gezin met een laag inkomen (minder dan 3.312 euro) zijn, des te minder wordt er uitgegeven aan kleding voor de ouders, recreatie, zoals vakantie en uitgaan en het huishoudgeld. Bij de hogere inkomens wordt niet bezuinigd op het huishoudgeld. Als het echt niet lukt om rond te komen, dan zegt 78 procent van de ondervraagden geld te gebrui ken van de spaarrekening. Want 39 procent van de grote gezinnen spaart voor de studie van hun kinderen of voor een grote aankoop. Als het dan nog niet lukt, wordt er geleend. Schoolspullen, nieuwe (merk)kleren, cursussen, zak- en kleedgeld. Kinderen zijn duur. De Arn hemse Catharina Giesberts-Nijkerk (38) kan er over meepraten. Zij heeft samen met haar man vier kinderen in de leeftijd van 4, 8,11 en 13. On danks dat ze beiden werken en hun inkomen net boven de 3.312 euro zit, moet ook de familie Gies- berts elke maand de eindjes aan elkaar knopen. „Het ziekenfonds, de boodschappen, alles wordt duurder. Daarnaast heeft mijn oudste een beugel waarvan we de helft zelf moeten betalen. Dat tikt aan. Wij komen net rond, maar ik kan me voor stellen dat dat bij heel veel grote gezinnen niet het geval is." De familie Giesberts kan het net bolwerken met anderhalf inkomen. Dat weerhoudt de ouders niet om meer kinderen te willen. „Maar dat laat het budget niet toe, behalve als ik ooit de loterij zou winnen." Ook Jolanda Guijt heeft vier kinderen van 4,10,13 en 15 jaar. Ze is, naast de fulltimebaan van haar man, vanwege de financiële problemen een dag per week gaan werken als zaterdagpostbode. „We moesten de kinderen bijna van muziekles afha len." De familie Guijt zegt een inkomen van minder dan 3.312 euro te hebben. „Eigenlijk hebben we voor onze jongste nog nooit iets nieuws gekocht. We dragen alles af. Ook kunnen de kinderen niet alle sporten doen die ze willen. Er wilde er een op ballet, maar dat gaat gewoon niet." Spijt zeggen ouders niet te hebben. Uit het onder zoek blijkt dat driekwart van de gezinnen bewust voor veel kinderen heeft gekozen. Meer dan de helft vindt een groot gezin altijd gezellig en vindt het huishouden vaak beter georganiseerd dan in een klein gezin. Tachtig procent van de 459 door het Nibud on derzochte gezinnen vinden dat de samenleving niet is ingesteld op grote gezinnen. Zij zeggen dat de overheid het voor grote gezinnen makkelijker zou moeten maken. „Vroeger kreeg je meer kin derbijslag. Dat zou de overheid terug moeten draaien", zegt een van de moeders in het onder zoek. „Ook vind ik dat het mogelijk moet zijn om thuis te blijven om voor de kinderen te zorgen. Misschien door een uitkering voor de moeder, als een soort loon. Want de kinderen in een crèche, daar moet ik niet aan denken. Het zijn tenslotte mijn kinderen." den haag/gpd - De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) vreest dat vooral kinde ren het slachtoffer zullen wor den van paspoortroof bij invoe ring van een algemene identifi catieplicht. Verscherpt toezicht op illegale vreemdelingen maakt jeugdigen makkelijk tot doelwit van roof van legitimatiebewij zen, die vervolgens vervalst en verhandeld kunnen worden. Dat schrijft de beroepsvereni ging van rechters en officieren van justitie in haar advies aan minister Donner van justitie. Donner wil een identificatie plicht voor personen van twaalf jaar en ouder. De NVvR denkt dat mensen bepaalde evene menten niet zo snel meer zullen bezoeken als er een identicatie- plicht geldt. „De inmenging van de overheid is groot indien, bij- - voorbeeld, bij de uitgang van een kerk of van een verenigings gebouw naar een legitimatiebe wijs wordt gevraagd." De NVvR waarschuwt dat een identificatieplicht zijn doel, het terugdringen van strafbare fei ten, mogelijk voorbij schiet. Kin deren van twaalf jaar raken een legitimatiebewijs makkelijk kwijt. Ook vreest de NVvR dat de jeugd makkelijk het doelwit kan Korpsen meldden kwart van alle zaken den haag/gpd - De opsporing van zedenmisdadigers schiet te kort door een gebrekkige uitwis seling van gegevens. Vorig jaar hebben politiekorpsen slechts een kwart van de zedenzaken gemeld bij de landelijke data bank die speciaal hiervoor is in gesteld. Zedenrechercheurs missen daardoor essentiële in formatie over de mogelijke be trokkenheid van verdachten bij andere zaken. Dat zegt landelijk coördinator Hagen van de zedenzaken-data bank Viclas, die is onderge bracht bij de dienst Nationale Recherche Informatie (NRI) in Zoetermeer. Vijf jaar geleden is het uit Canada afkomstige Vi- clas-systeem met hooggespan nen verwachtingen in Neder land geïntroduceerd. In het Algemeen Politie Blad meldt Hagen dat het totale aan tal zedenzaken in het Viclas-sys- teem voor vorig jaar uitkomt op ongeveer 260. Dat aantal 'ver bleekt' volgens de NRI-coördi- nator bij de duizend verkrach tingen en aanrandingen die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) heeft geregistreerd over 2002. Bijna driekwart van de zedenzaken in 2002 is dus niet centraal geanalyseerd en uitgewisseld. Er zijn zelfs politieregio's in Ne derland waar vorig jaar volgens de Viclas-gegevens 'helemaal niet is verkracht of aangerand'. Zelfs in gebieden waar relatief weinig misdrijven plaatsvinden, is dit hoogst onwaarschijnlijk. Hagen mag van hogerhand niet melden om welke regio's het gaat. Van het KLPD, waar het NRI onder valt, mag hij niet met de pers praten. Feit is volgens Hagen dat de Vi- clas-databank vitale gegevens mist. Formeel moeten de korp sen bij elke zedenzaak een lijst met 168 vragen beantwoorden. Het gaat dan niet alleen om de persoon van de dader, maar ook om de mate van geweld bij het delict, gebruikte wapens, en een woordelijke weergave van de communicatie tussen dader en slachtoffer. Hagen erkent dat het invullen van de vragenlijsten veel werk is, maar dat het er toch niet bij in mag schieten. Met Viclas kunnen profielen van daders gemaakt worden, die volgens Hagen van groot belang zijn bij de opsporing. alkmaar/gpd - Hij zit gevangen als verdachte in een moordzaak, maar hij claimt de beloning om dat hij die moordzaak heeft op gelost. özgür, broer van moor denaar Okan, wil de beloning van 25.000 euro hebben die is uitgeloofd voor de oplossing van de moord op Marion van Buur- en en haar dochtertje Romy, ruim vijf jaar geleden, özgur leverde de familie de be vrijdende tip: de plek waar de li chamen door zijn broer Okan waren begraven. Voor het open baar ministerie staat vast dat Okan - die in 1997 aan kanker overleed - zijn ex-vriendin en ei gen dochtertje heeft vermoord in de duinen bij Egmond. Tegenover Marions ouders had özgür verklaard dat hij er bij was geweest toen zijn broer - buiten zijn gezichtsveld - de moorden pleegde. Tegenover de politie verklaarde hij echter dat Okan hem de plek later had aangewezen. Vanwege die tegenstrijdigheden zit hij vast. De advocaat van de familie Van Buuren, Veraart, noemt het 'on gepast en macaber' dat iemand die verdacht wordt van betrok kenheid in een moord, de belo ning opeist. vishandel is besmeurd. „De groothandel trekt zich er niets van aan; wij hebben alles over ons heen gekregen. Maar de rechter oordeelt anders." Advo caat Van der Goen van de vis handelaren laat via een woord voerster weten dat hij het idee heeft dat de eisen 'op formele gronden' zijn afgewezen. Zijn woordvoerster: „Wij overwegen ten sterkste in hoger beroep te gaan." Maandag zal daarover meer duidelijk worden. De Gooi- en Eemlander schreef op 8 november vorig jaar over gebruik van cocaïne in de vis- verwerkende industrie in Bun schoten/Spakenburg. Het artikel schoot visdetailhandelaren in het verkeerde keelgat. Ze meen den in hun eer en goede naam te zijn aangetast. bunschoten-haarlem - De Gooi- en Eemlander hoeft de berichten over cocaïnegebruik in de visverwerkende industrie in Bunschoten/Spakenburg niet te rectificeren. De krant hoeft ook geen 100.000 euro te beta len als voorschot op een eventu ele schadevergoeding. Dit heeft de Haarlemse recht bank gisteren bepaald in het kort geding dat door de Spaken- burgse Vishandelsvereniging was aangespannen tegen de krant. Volgens hoofdredacteur De Vries van de krant toont het vonnis aan dat de artikelen 'journalistiek zorgvuldig tot stand zijn gekomen'. Secretaris Hopman van de Spa- kenburgse Vishandelsvereniging reageert teleurgesteld. Hij blijft erbij dat de goede naam van de enschede/gpd - De twee Twent se rechercheurs, die forse kritiek hebben op het onderzoek naar de Enschedese vuurwerkramp, zijn 'zeer verheugd' dat ze als getuigen door het Gerechtshof zijn opgeroepen. Dit zei hun ad vocaat Peters gistermiddag na de beslissing van het hof in Arn hem. De 'dissidente' brigadiers Paalman en De Roy van Zuyde- wijn worden op 17 maart in het openbaar gehoord. Beide rechercheurs vinden on der meer dat het onderzoek veel te veel was gericht op een tot 15 jaar cel veroordeelde brand- stichte, die volgens hen on schuldig is. Het hof riep ook een reeks andere getuigen op, onder wie de klusjesman van de vuur werkfabriek en de als gedeti neerde 'vermomde' undercover agent tegenover wie de veroor deelde de brandstichting met fatale gevolgen heeft bekend. worden van criminelen die het gemunt hebben op paspoorten. Een intensivering van het toe zicht op illegaal verblijf van vreemdelingen maakt het lucra tief om legitimatiebewijzen van (minderjarige) personen af te pakken en, na vervalsing, te ver handelen. Op zich heeft Donner zelf in zijn wetsvoorstel ook al aangestipt dat een identificatieplicht het ri sico vergroot op diefstal van le gitimatiepapieren. „Maar wij wilden nog een stap verder gaan door te stellen dat kinderen daarbij extra kwetsbaar zijn. Dat zie je ook al bij alle verhalen over jongeren die als een mak kelijke prooi van hun mobieltje en scooter worden beroofd," zegt NVvR-woordvoerder Van der Linden. De NVvR vindt dat de minister voor invoering eerst grondig on derzoek moet doen naar de ef fectiviteit en neveneffecten van een algemene identificatieplicht, vooral in landen die daarmee al ervaring hebben. De woord voerder van de NVvR kon giste ren niet zeggen of er in het bui tenland al voorbeelden bekend zijn van paspoortroof bij jonge ren na invoering van de identifi catieplicht. (advertentie) flingen. I ontwerpen die een leven lang blijven boeien en een museale Aatus bereiken Baanbrekende zitideeën met een eigen karakter en een uitgekiend perfect comfort. Bij Van Til presenteert het legendarische Leolux nagenoeg al haar modellen op een eigen afdeling. a LEOLUX Wibber 116 Friedrich Hill/Scooter Partners 1964/2002 Bekende designklassieker met karakteristieke geometrische ruitvorm. Verrassend comfortabele fauteuil, leverbaar met stoler onderstel of draaivoet op vierkante bodemploal. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Mo-Di-Wo: 9.30-17.30 ut 1823 CJ Alkmaar Do-Vn 9 30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Ze 9.30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vantil.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3