Wat is beschadigd, herstelt nooit weer' Epidemie van slechthorendheid heeft grote gevolgen Nederland is getroffen door een epidemie van slechthorendheid. Tien procent van alle Nederlanders, anderhalf miljoen mensen, lijdt eraan. Herrie op het werk, popconcerten en vergrijzing zijn de oorzaken. Maar al kennen twee op de vijf Nederlanders iemand met gehoorbeschadiging, toch rust er een taboe op. Een bril is een mode-accessoire, een boortoestel een brandmerk. Grappige nieuwe hoorstoestellen, klein van formaat en met leuke stickers veranderen daar weinig aan. ZATERDAG 8 FEBRUARI 2003 ER BIJ door Esther Hartenberg Felle, witte lichtflitsen schieten door de kamer. Onweer? Nee, bij de familie Groos in Bus- sum gaat de telefoon. Coen Groos (62) is slechthorend. Met deze aan passing weet hij wanneer er wordt gebeld. Groos is met zijn handicap vertrouwd, maar toen de diagnose op 48-jarige leeftijd werd gesteld, had hij het er moeilijk mee. Temeer daar de arts een snelle, complete doofheid voorspelde. Zo goed en zo kwaad als het ging, zette hij zijn werk als docent Engels aan de IVO- Mavo in Utrecht voort. Totdat het tien jaar later echt niet meer ging. Zijn leerlingen fraudeerden tijdens examens. Fluisterend speelden ze antwoorden aan elkaar door en Groos merkte daar niets van. Het aantal slechthorenden in Neder land neemt schrikbarend toe. Verou dering van de bevolking is één van de oorzaken. Uit 'Het Hoogbejaar den Onderzoek' dat het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) eind jaren '80 deed naar meer dan duizend 85-jarigen bleek dat tachtig procent slecht hoorde. ,,Hoe meer ouderen, hoe meer slechthoren den", zegt audioloog dr. Jan de Laat, hoofd van het Audiolo- gisch Centrum van het I LUMC. H Ook lawaai op de werkplek u en vrijetijdslawaai leiden tot j slechthorendheid. Dit zijn bovendien verraderlijke ver- |Pr oorzakers, omdat zij het ge hoor geleidelijk en ongemerkt be schadigen. Ondanks steeds strenge re geluidsnormen en preventieve maatregelen krijgen jaarlijks meer dan 100.000 volwassenen een ge hoorbeschadiging tijdens hun werk. Tweederde van de werknemers in de bedrijfstak die al 'geluidsbelastende industrie' wordt genoemd, draagt geen speciale bescherming. Gehoorbeschadiging komt ook op steeds jongere leeftijd voor. Jaarlijks lopen meer dan 20.000 jongeren ernstige gehoorschade op door be zoek aan disco's of houseparty's. Ook een té hard volume van de walk- of discman is schadelijk. „Het kwaad is al geschied als een jongere na een avondje disco een fluittoon of suizing in zijn hoofd hoort", stelt De Laat. „Wat eenmaal is bescha digd, herstelt nooit meer." Musici en geluidstechnici lopen het grootste risico. Uit een Zweeds on derzoek bleek dat maar liefst 75 pro cent van de musici een vorm van ge hoorbeschadiging heeft. Hoboïst en bestuurslid van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond Mare Stotijn weet dat deze cijfers ook voor Ne derland gelden. „Ons vak is slopend voor je gehoor. Dagelijks worden we aan negentig of meer decibellen (dB) blootgesteld, terwijl 'Brussel' 87 dB als bovengrens stelt." Overgevoeligheid Gehoorschade ontstaat al bij 75 dB of meer. Vooral slagwerkers, koper en houtblazers lopen groot risico. „Fluiten en strijkinstrumenten pro duceren een prachtig geluid, maar zo doordringend dat het door je hoofd blijft piepen", weet Stotijn uit eigen ervaring. Hij speelde vijfen twintig jaar bij de Hoofdstad Operet te en in zijn geval was de piccolo de boosdoener voor de 'piep' in zijn hoofd. „In orkestbakken met beton nen wanden reflecteert het geluid enorm. Ondraaglijk hard soms." Er zijn twee soorten slechthorend heid, weet audioloog De Laat. Er is geleidingsverlies, waarbij het gehoor afneemt als gevolg van beschadigin gen van het trommelvlies of door re gelmatige oorontstekingen. Deze klacht kan genezen. Dan is er per- ceptieverlies, een vorm van gehoor schade waaraan ook Coen Groos leidt. Dit ontstaat als de trilhaartjes in het binnenoor zijn beschadigd of als de zenuwen niet werken. Deze aandoening is ongeneeslijk. Gelui den worden wel waargenomen, maar vervormd doorgegeven. Groos hoort bijvoorbeeld van het ene op het andere moment anders. „Alsof ik onderwater duik." Vereenzaming Twee veel voorkomende gevolgen van perceptieverlies zijn oorsuizin gen en een constante pieptoon in het hoofd. Groos heeft ook nog eens hyperaciisis, een overgevoeligheid voor harde geluiden, die hem zelfs vluchtneigingen bezorgen.Als vier mensen tegelijk schreeuwen, krijg ik een paniekgevoel." Daarnaast be staat er dyplacusis, waarbij beide oren het geluid anders opnemen. Bij geluidsvervorming, ook een vorm van perceptieverlies, hoort een slechthorende links en rechts geen verschillende toonhoogtes. Dat is vooral funest voor muzikanten. De sociale gevolgen van 'verborgen' slechthorendheid zijn ingrijpend. Partners krijgen ruzie omdat zij niet duidelijk met elkaar kunnen com municeren. Zij begrijpen elkaar snel verkeerd en ergeren zich dan aan el kaar. „Mijn vrouw Dini en onze kin deren moesten steeds alles herha len", zegt Groos. Dochter Marijke (21) kan zich dat nog goed herinne ren. „Soms vroeg hij iets dat net al was gezegd", vertelt ze. „Of hij ant woordde steeds met 'ja ja' of 'rede lijk'. Zo'n antwoord past op bijna el ke vraag." Slechthorenden vermijden lawaaie rige gelegenheden als verjaardagen en feestjes. Daardoor vereenzamen ze. Volgens De Laat concluderen vrienden en familie al snel dat hij of zij geen zin heeft om te komen en vragen hem of haar geen tweede keer meer. „De eigenlijke reden is dat ze niet aan gesprekken kunnen deelnemen, ze zijn bang voor sociaal contact." Ook Groos ziet tegen ver jaardagen op. „In het begin doe ik mijn best om een gesprek te volgen, maar de essentie mis ik. Als een ge sprek lang duurt, krijg ik daar de ba len van. Dan doe ik niet meer mee of ik ga gewoon weg." Zijn slechtho rendheid maakt hem onzeker. „Ik antwoord soms verkeerd, doordat ik een gesprek niet volg. Het is erg ver moeiend om steeds geconcentreerd te moeten luisteren." Walkman Slechthorendheid onder werkne mers kost de Amerikaanse economie maar liefst twee procent van het Bruto Nationaal Product, zo blijkt uit cijfers van het onderzoeksinstituut NIOSH, het National Institute for Occupational Safety and Health. Slechthorenden functioneren min der goed op hun werk: ze telefone ren moeilijker, voeren opdrachten verkeerd uit. De Nationale Hoor- stichting heeft die cijfers laten omre kenen voor Nederland. Daar geldt hetzelfde percentage. Kosten: acht miljard euro per jaar. Groos' hoorprobleem veranderde zijn manier van lesgeven. „Ik hield van interactie tijdens mijn lessen. We deden aan toneel, aan rollen spellen. We zongen en speelden gi taar", zegt hij, terwijl hij zichzelf in gedachten weer voor de klas ziet staan. „Heel leuk, maar dat ging niet meer. Ik verloor mijn controle over de klas, verstond leerlingen niet goed en kon vergaderingen niet meer volgen. Soms komisch, maar meestal irritant." Eén geval herinnert Groos zich goed. „Een leerling uit de examenklas zat de hele tijd te lachen. Ik zei er een paar keer iets van, maar hij ging maar door." Hij stuurde de jongen de klas uit. „Hij maakte er stampij over." Groos grinnikt als hij eraan terug denkt. .Achteraf bleek dat de jongen naast hem zijn walkman zo hard had staan dat hij de dopjes op zijn tafel kon leggen. Ik hoorde niets, daarom moest zijn klasgenoot zo la chen." Na elke zomervakantie kostte de gang naar school Groos meer moei te. Tijdens de les raadde hij soms wat een leerling zei. „Dan stak ie mand zijn vinger op en dacht ik dat hij naar het toilet wilde. 'Ga maar', zei ik dan. Bleek hij te willen weten hoe laat het was!" Hij lacht er nu hartelijk om.Als een leerling 'mees ter!' riep, keek ik de verkeerde kant op." Weerstand Ondanks alle sociale nadelen laten honderdduizenden mensen zich niet onderzoeken en niet behande len. Als belangrijkste oorzaak wordt de weerstand tegen het dragen van een hoortoestel genoemd. Volgens directeur Herman ten Berge van de Nationale Hoorstichting wordt zo'n apparaat geassocieerd met oud en gehandicapt. Projectleider Gert Stolk van informatie- en adviescentrum Oorakel voegt daaraan toe: „Met van die dingen achter de oren ziet ieder een dat iemand slechthorend is. Het hoortoestel is taboe." Ook Groos moest slikken toen hij te horen kreeg dat hij een hoortoestel moest dragen. „Daar moet ik dus echt aan geloven, dacht ik na het ad vies van de audicien. Ik associeerde hoortoestellen met ouderen." Groos was pas 48 jaar toen de ouderdoms- doofheid zich voor het eerst mani festeerde. Rechts hoorde hij vijftig procent, links negentig procent. „Het zou steeds meer achteruit gaan, zei de audioloog. Ik was nog zo jong! Het idee alleen al." Voor musici is gehoorschade vaak onbespreekbaar. Het is afgelopen voor een muzikant die maar enigs zins laat merken dat hij slecht hoort, aldus Stotijn. „In de klassieke mu ziek worden topprestaties verwacht. Alle muzikanten in een orkest zijn van elkaar afhankelijk Ze zijn ook heel perfectionistisch. Het systeem staat of valt met de oren. Het klinkt Slechthorende mensen raken vaak geïsoleerd. Foto: Henk Bouwman hard, maar in de klassieke muziek is het: voor jou tien anderen." Pop-, rock- en housemuziek is voor veel muzikanten niet mooi zonder diepe bastonen en dreunende beats. Voorzitter Ton Kohlbeck van de Leidse Vereniging voor Popmuzi kanten, die gevestigd is in het Mu ziekhuis Leiden, verbaast zich soms over het volume dat uit de oefen ruimtes schalt. „Dat zou ik nooit doen, denk ik dan." In de metal is harde muziek een must. „Het gaat dan meer om het volume dan om de muziek", aldus Kohlbeck. Naast een gebrek aan besef speelt volgens hem ook laksheid een rol. „Denk aan Pete Townshend van The Who. Zijn ge hoor ging zo achteruit dat de moni toren op het podium keihard moes ten staan. De andere bandleden konden die herrie gewoon niet meer aan. Toch ging hij door." Oorstukjes De producenten van hoortoestellen doen wel moeite om hun apparaten kleiner en leuker te maken. Voor kinderen zijn er toestellen met ge kleurde oorstukjes waarop plaatjes gedrukt kunnen worden. Kikkers, lieveheersbeestjes en bloemetjes maken het apparaatje aantrekkelij ker. Volwassenen hebben daar echter niets aan. Toch zijn er ook voor hen hele kleine toestellen be schikbaar. Goedkoop zijn die al leen niet. Kinderen krijgen tot 700 euro vergoed, volwasse nen tot 500 euro. Voor dat bedrag is niet veel meer dan een eenvoudig toestel te koop. Het duurste appa raat kost 1500 euro en is niet voor iedere slechthorende ge schikt. Coen Groos werd voor dertig pro cent afgekeurd en ging in plaats van dertig, twintig uur lesgeven. Vijf jaar later gaf hij nog maar tien uur les. In 2000 viel het doek definitief. „Een collega Frans wees mij erop dat er tijdens de luistervaarcügheidstoets Engels werd gefraudeerd. Ik lette al tijd goed op de lippen. Nu bleek dat ze de antwoorden aan elkaar door gaven zonder hun mond te bewe gen. Dat ze toch iets zeiden, kon ik dus niet zien!" De Bussumer kwam in de WAO te recht. Nu heeft hij het dragen van een hoortoestel geaccepteerd. „Ik begon met zo'n huis-, tuin- en keu kenmodel. Dat kon ik alleen harder of zachter zetten." In het begin schaamde hij zich en liet zijn haar groeien, zodat het toestel onzicht baar was. „Nu interesseert het me niets meer wat anderen ervan vin den." Behalve de weerstand tegen het hoortoestel en mogelijke gevolgen voor de beroepsuitoefening speelt gebrek aan besef een grote rol. „Risi co's van te hard geluid worden gi gantisch onderschat", aldus Ten Berge van de Nationale Hoorstich ting. „Harde muziek geeft een kick en de beschadiging wordt pas na verloop van tijd merkbaar." Ook zor geloosheid speelt een rol. „Mij kan niets gebeuren, denken vooral jon geren en musici." Wie het gevoel heeft dat zijn of haar gehoor achteruit gaat, kan de nieu we Nationale Hoortest doen, door te bellen met 0900-4560123. Meer info: www.hoorstichting.nl en www.oorakel.nl i Coen Groos „Nu interesseert het me niets meer wat anderen ervan vinden." Foto: Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 39