Ruim baan voor Schiphol Meer vluchten en minder herrie door nieuwe startbaan ^MISSIE Wij t* v*. UARI i ZATERDAG 8 FEBRUARI 2003 Met de ingebruikneming van de Polderbaan (linksboven op de luchtfoto) wordt Schiphol de luchthaven met de grootste uurcapaciteit buiten de VS. Luchtfoto: KLM Aerocarto Na 35 jaar plannen maken is het zover: de vijfde baan van Schiphol is klaar. Donderdag 13 februari landt het eerste toestel. De luchthaven is blij, want het vliegverkeer kan doorgroeien en de geluidshinder daalt in een groot deel van de regio. Maar er zullen zich nieuwe klagers melden. Een aantal omwonenden krijgt voor het eerst te maken met een drukke vliegroute boven hun huis. door Richard Mooyman Vanaf de grond valt de nieuwe baan nauwelijks op. Ja, er staan hekken en landingslichten, maar het weidse uit zicht over de polder is gebleven. Vanuit de lucht lijkt het echter alsof reuzen een spelletje mikado hebben gespeeld. De Polderbaan heeft een kerf van bijna vier kilometer door het boe renland van de Haarlemmermeer getrokken. Vijf banen telt de luchthaven nu, met de kleine baan op Schiphol-Oost erbij zelfs zes. Voor de Polderbaan moesten 43 boerderijen en woningen wijken. Wegen en vaarten wer den omgelegd, een vuilstortplaats gesaneerd. Het vruchtbare akkerland, waar bieten, aard appelen en graan altijd goed wilden groeien, verdween onder een laag van 270.000 ton as falt. In het midden is de baan anderhalve me ter dik, zodat ook de super-Jumbo van Airbus straks zonder problemen kan landen. De nieuwe baan is zo dicht bij de algemene begraafplaats De Wilgenhof en de joodse be graafplaats komen te liggen, dat de doden voortaan elders ter aarde moeten worden be steld. Alleen in bestaande familiegraven kun nen nog bijzettingen plaatsvinden. De nabe staanden moeten dan wel het geraas van star tende vliegtuigen op de koop toe nemen. De aanleg van de Polderbaan heeft 320 mil joen euro gekost. De luchthaven verwacht nog eens 150 miljoen euro te spenderen aan bijko mende werkzaamheden, zoals de bouw van extra taxibanen. De Polderbaan wordt de drukste baan van Schiphol. Samen met de Kaagbaan gaat deze start- en landingsbaan vanaf 1 november zeventig procent van alle vliegverkeer verwerken. Pas op die datum kan de Polderbaan na een overgangsperiode volle dig worden gebruikt. Vliegtuigpassagiers krijgen volop de gelegen heid om de nieuwe infrastructuur te bezichti gen. Het taxiën van en naar de pieren op Schiphol-Centrum gaat zo'n zes tot tien minu ten duren. De baankop ligt op zeven kilometer van de grote verkeerstoren. Dat is bij slecht weer voor verkeersleiders te ver om voldoende zicht te hebben. Vandaar dat er wordt gewerkt aan een tweede verkeerstorentje naast de Pol derbaan. De eerste plannen voor een vijfde baan date ren uit 1967. Direct was er ook weerstand uit de omgeving. De gemeente Haarlemmermeer en omwonenden spraken zich uit tegen de plannen uit vrees voor een toename van de ge luidshinder. Het project belandde echter door de oliecrisis in de jaren zeventig in de ijskast. Maar de plannen werden weer afgestoft. In de jaren negentig stond de uitbreiding van Schip hol jarenlang prominent op de politieke agen da. Het uitgangspunt daarbij was de zoge noemde 'dubbele doelstelling', het verstands huwelijk tussen economie en milieu. Zowel de luchtvaartsector als de omwonenden moesten beter worden van een vijfde baan. Met deze belofte wist het eerste paarse kabinet in 1995 de groeiplannen door het parlement te lood sen. Maar daarmee was de worsteling om een evenwicht te vinden tussen de belangen van de luchtvaart en die van het milieu nog lang niet ten einde. Terwijl de rapporten met cijfers over geluid en veiligheidsrisico's zich opsta pelden, kon niemand de discussie nog volgen. Zelfs de deskundigen kregen onderling ruzie. De Eerste en Tweede Kamer gingen uiteinde lijk vorig jaar morrend akkoord met de Lucht vaartwet, die het gebruik van de vijfde baan re gelt. Een aantal politieke partijen betwijfelt nog steeds of de nieuwe milieunormen wel ge lijkwaardig zijn aan de oude, zoals door het kabinet uitdrukkelijk is beloofd. De toekomst moet het uitwijzen. In 2005 zal het systeem te gen het licht worden gehouden. Protestboompjes De wereld mag ondertussen ingrijpend zijn veranderd, de startbaan ligt nu opvallend ge noeg precies op de plek die de Bos-Atlas van 1971 aangaf. Er waren alleen meerdere genera ties politici, ambtenaren en luchthavenbe stuurders nodig om het omstreden project tot uitvoering te brengen. Aanvankelijk protes teerden vooral omwonenden, maar later ont popte de milieubeweging zich als een hard nekkig tegenstander. Ondanks talloze acties en procedures zijn de tegenstanders er niet in geslaagd om de aanleg van de baan tegen te houden of te vertragen. Het Bulderbos van Milieudefensie zat de bouwvakkers weliswaar in de weg, maar de graafmachines ploegden lange tijd om de kleumende actievoerders heen. Het stukje grond werd tenslotte op tijd onteigend. De protestboompjes kregen een nieuw tehuis in de Flevo- polder. Het werd daarna stil rond Milieudefensie. „We hebben even een adempauze geno men", meldt medewerker lucht vaart Evert Hassink. „Maar Schiphol is nog niet van ons af." Milieudefensie heeft plannen om zelf geluidmeetposten in te rich ten om het lawaai te controleren. De wet Luchtvaart biedt omwonenden volgens Has sink onvoldoende bescherming. Hij verwijst daarbij naar geluidsprofessor Berkhout, die zijn adviezen aan het ministerie van verkeer staakte omdat het systeem van handhavingspunten niet zou deugen. Volgens Hassink is het aantal meet- en handhavings punten dat de overheid gaat neerzetten veel te klein. Vooral in woongebieden op grotere af stand kan de herrie ongehinderd toenemen, zo stelt Milieudefensie. Volgens Schiphol zal het lawaai op grotere af stand van de luchthaven juist dalen. Verder zullen met name inwoners van Amsterdam, Amstelveen en Zwanenburg minder hinder ondervinden. Het aantal vluchten boven de hoofdstad moet zelfs met ruim de helft afne men. Maar in dunbevolkt gebied boven het Noordzeekanaal, rond Spaamdam en de IJmond zwelt de geluidsoverlast aan. Milieudefensie meent dat de Polderbaan al met al voor een verslechtering zorgt. „De ope ning van de vijfde baan kan volgend jaar in derdaad eerst tot minder overlast leiden", zo stelt woordvoerder Hassink. „Maar dat voor deel zal daarna worden opgesoupeerd door de groei van de luchtvaart." Beeldvorming De Commissie Geluidhinder Schiphol houdt een slag om de arm. „Wat straks de werkelijke effecten ten aanzien van de hinder zijn, zal de praktijk moeten uitwijzen", zo stelt de onaf hankelijke commissie zuinig in de jongste nieuwsbrief. Omwonenden reageren eveneens afwachtend, zo blijkt uit een opiniepeiling in opdracht van Schiphol. Slechts zeventien pro cent verwacht een verbetering, 24 procent denkt dat het slechter wordt. Schipholbaas Gerlach Cerfontaine betreurt al die scepsis. „Als je zegt: we gaan groeien én we produceren minder lawaai, dan gelooft nie mand je", zo verklaarde hij onlangs op een persbijeenkomst. Cerfontaine denkt ook te weten waar al dat wantrouwen vandaan komt: de overheid heeft in het verleden overtredingen van de geluids zone gedoogd. „Men kreeg daardoor het idee dat Schiphol boven de wet stond. Wij hebben nog steeds last van die beeldvorming." De za ken liggen volgens de president-directeur nu totaal anders. De overheid heeft aangekondigd de nieuwe regels streng te handhaven, waarbij desnoods boetes kunnen worden opgelegd aan Schiphol, vliegmaatschappijen en de luchtverkeersleiding. Nu de baan er eindelijk ligt, is Cerfontaine een tevreden man. Volgens hem is een 'duurzame groei' mogelijk van de huidige 400.000 naar circa 600.000 vliegbewegingen. Het aantal pas sagiers kan zo toenemen van veertig miljoen naar zestig miljoen per jaar. Daarmee is de po sitie van Schiphol als mainport en vierde luchthaven van Europa voorlopig veiliggesteld. Schiphol wordt met de vijfde baan -afgezien van de VS- de luchthaven met de hoogste uur capaciteit ter wereld. Het aantal vertragingen bij slecht weer zal dalen, waardoor ook minder reizigers hun aansluitende vlucht zullen mis sen. En dat is goed nieuws voor de KLM, die veel transferpassagiers vervoert. Hoofdgebruiker KIM is dan ook content. „Al leen Parijs heeft nog betere groeimogelijkhe den", aldus directeur Peter Hartman. De luchtvaartmaatschappij investeert de komen de jaren miljarden in stillere vliegtuigen. Dat is niet alleen prettig voor de omgeving, maar ook voor de KLM zelf. Want met de moderne Boeings 777 kunnen binnen de geluidsgrenzen meer vluchten worden uitgevoerd dan met de luidruchtigere Jumbo's van vandaag. Niet doordraven De aanleg van de Polderbaan gaat gepaard met het grootste geluidsisolatieprogramma in Europa. Zo'n 16.000 woningen komen in aan merking voor een isolatiebeurt op kosten van de vliegtuigpassagier. Het project heeft echter vertraging opgelopen, waardoor nog niet alle huizen zijn geïsoleerd. Ander probleem: de kosten dreigen de pan uit te rijzen. De laatste ramingen gaan uit van maar liefst 450 miljoen euro. De KLM waarschuwt ervoor de milieumaatre gelen niet te overdrijven. „We lopen ver voor uit ten opzichte van andere landen", aldus Hartman. „Laten we trots zijn op het pakket milieumaatregelen, maar we moeten opletten dat we niet doordraven. Verder moeten we ons realiseren dat we in een regio wonen waar men een bepaalde dienstverlening wenst. Wat wij doen is de vraag beantwoorden naar mobi liteit." In vergelijking met het buitenland kent Neder land veel klagers over vlieglawaai. Met gemid deld zo'n 170.000 klachten per jaar staat Schiphol in de top van de ranglijst, terwijl het aantal directe omwonenden volgens een inter nationale vergelijking juist laag is ten opzichte van andere grote vliegvelden. Met spanning wordt afgewacht hoe de buren van Schiphol zich gaan gedragen als de nieu we baan open is. De hoop bestaat dat het aan tal klagers zal dalen, maar er wordt rekening gehouden met een stortvloed van reacties van omwonenden die wellicht voor het eerst wak ker worden door een vliegtuig. En waarschijn lijk zal niemand de telefoon pakken om Schip hol te bedanken als het in hun buurt stil blijft. Zesde baan Hoewel de Polderbaan nog in gebruik moet worden genomen, is de luchthaven al druk be zig met studies voor een zesde en eventueel zevende baan voor de periode na 2010. Vol gens Cerfontaine betekent dit niet dat de luchthaven in de toekomst over zes of zeven banen zal beschikken. „Je kunt andere banen sluiten, inkorten of verleggen." Maar dat moet allemaal nader worden bestudeerd. Is het aantal startbanen voor Schiphol dan nooit genoeg? Zo beschikt de veel drukkere luchthaven Heathrow in Londen over slechts twee banen. Maar volgens Schiphol maakt het wisselvallige en winderige Nederlandse kli maat een groter baanstelsel noodzakelijk. Daar komt bij dat veel banen maar in één richting worden gebruikt met het oog op geluidshinder of kruisende vliegroutes. Ook de splinternieuwe Polderbaan zal alleen aan de noordzijde worden gebruikt. Starten en landen aan de zuidkant is taboe. „Eigenlijk zijn het halve banen", aldus Cerfontaine. Maar dan wel halve banen waarop de Europese con currenten jaloers zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 35