'Ik ben nu eenmaal helemaal gek van Jim' MEDIA Zij gelooft, zij niet 'Ik ben geen controversiële dj' 'Lekker in een hokje zitten' JDppassen! W opvolger rgen-Binnen Echte Idols-fan slaapt niet meer, die droomt alleen nog maar De broers Van Es houden het overzichtelijk en On< /an dep l: Parool was ste verkoop juM - Uitgeversconcern "leeft met de verkoop van il voor het laatst een lende krantentitel over- aan een concurrerende Bouwman, directeur stelde gisteren dat er loodsituatie bij een van titels eerder titels zul- ijnen dan dat ze ver- irden. deed zijn uitlating in iggesprek met de VPRO jo 1. Op de vraag of in de nst nog een keer andere ntitels in de verkoop 3 gedaan, verklaarde hij: it niets in de etalage, er ets de deur uit",, en r im'lt i daaraan toe dat het pen van titels eerder een j dan de verkoop ervan, gblad Trouw, een van de IM-krantentitels, heeft d 2004 de tijd om uit de jfers te komen. Draait de (an nog met verlies, zei b«iian: „dan is er een pro- Hij zei geen voorstan- tijn van beperkte ingre- ;ens bij voorbeeld de iethode. Algemeen Dagblad, je dalende oplagecij- le vuurlinie ligt, vindt het belangrijk dat de ;r „goed op koers" >as dan wil hij kijken hoe ^)t) en het Rotterdams Dag- trder kunnen samenwer- '°rpfA: voorlopig presentator 1UM - NOVA stapt voor- f van de dubbelpresenta- komende dagen zit er el- ending slechts een pre- |r. Dat is besloten nadat Dttenberg zich donder- d teruggetrokken als pre- ir wegens een menings- jl met de redactie over J[ programma eruit moet en VARA verklaren "i'^rolgende week bekijken NP^vacature van Rottenberg pvullen. Ze voegen daar- dat 'ondanks hardnek- istratpc^ten de positie van icteur Rik Rensen niet zaterdag 8 FEBRUARI 2003 needf ersum - De VARA-tele- stopt op 22 februari litief met de populaire Oppassen!. De reeks, arenlang heeft gelopen, ,t als opvolger Bergen - j hielen, dat vanaf 1 maart is en. Van de oude bezet- is uiteindelijk alleen Willem Bol te zien, ge lid door Ben Hulsman, ere acteurs in de nieu- erie zijn onder anderen ld Koetse, Ingeborg El- er en Wim van den vel Aanvankelijk bor- rt Bergen-Binnen nog k op Oppassen!, maar verhuist Opa Rogier Bella en haar kinderen f Engeland, en trouwen ty met Maria, waarna zij hun eigen weg gaan. em Bol blijft over in het li maar trekt later in bij oude vriendin Charlot- en oud-zangeres die in jen samen met andere -collega's in een villa mt. Bol krijgt als voor- |y pjnste taak in het veelal "ülente huishouden de jorging van een zeer bij- flere kaketoe. ij vers van de nieuwe zijn onder anderen van Houweninge (hij :f mee aan Oppassen!) Houtappels mee aan de VPRO- Hertenkamp). Hilversum - De EO boort sinds enige tijd ook andere dan de al oude Binnendijkse methodes aan om het geloof te propage ren. Catherine Keyl ging al op zoekt naar God, nu heeft de EO twee hippe meiden ingezet om in kaart te brengen wat het christelijk geloof in het dagelijks leven inhoudt. Voor de elfdelige programmare eks Zij gelooft, zij niet trekken de 26-jarige vriendinnen Mirjam Bouwman en Regina Romeijn met een oude Volkswagenbus door het landMirjam bekeerde zich twee jaar geleden bewust tot het christendom, Regina daarentegen heeft erg weinig op met begrippen als Jezus, ge bedsverhoring, eeuwig leven en goddelijke leiding. Bouwman en Romeijn leerden elkaar kennen tijdens een va kantie in Italië. Hun contact ver waterde, maar toen ze elkaar opnieuw tegen het lijf liepen op Beachpop bloeide de vriend schap op. Mirjam Bouwman is geen onbekende op televisie, ze presenteerde Call-tv en speelde gastrollen in Goede tijden, slechte tijden en Westenwind. Regina Romeijn maakt in Zij ge looft, zij niet haar tv-debuut. De evangelische evenknieën van het Lijst O-duo Bridget en Katja proberen in de eerste aflevering de betekenis en het nut van bid den te achterhalen. De rit naar het strand van Sche- veningen, waar het duo wande laars lukraak vraagt of ze wel eens bidden, doet vrezen voor een nogal oppervlakkig pro gramma. Dat beeld wordt al wat bijgesteld als het busje even la ter koers zet naar een nonnen klooster, waar Bouwman en Ro meijn een gebedsdienst bijwo nen. „Regina gelooft in de kracht en het positivisme van de mens, ik in de kracht van het gebed", zo vat Mirjam de uiteenlopende opvattingen van de vriendinnen kernachtig samen. Het programma is niet geheel ontdaan van ouderwets stichte lijke trekjes, maar is ook modem en sprankelend genoeg om een nieuw publiek aan te boren. De debuterende Regina Romeijn is daarbij een verademing. Ze treedt de gesprekspartners even geïnteresseerd als sceptisch te gemoet. Berrit de Lange Zij gelooft, zij niet, zaterdag EO, Nederland 1, 23.20 uur. Regina Romeijn (I) en Mirjam Bouwman. Foto: EO ;ie staat'. 3 voor ;ere kijkers 0 n'vli/anp -Morgenavond re' e« de Britse omroep BBC io Riijtale) televisiekanaal Daarmee wil de omroep, bijnaam 'Auntie' (tan- jeeft, jongere kijkers te- uit: jen. Die hebben de BBC p ten gunste van de jrciële zenders met Ame- je series en reality-tv. idt alleen 's avonds uit. p is er een kort journaal iverige -veelal zelf gepro- de - uitzendingen varië- series over het leven Trtigers en programma's oemdheden als David meb Beckham tot spelletjes, aan d m grammas r Peter Schat ium - De VPRO-televisie morgenochtend om 11.00 J— Nederland 3 Vrije gelui- ïter Schat' uit. De grens- f jende Nederlandse com- overleed afgelopen week jarige leeftijd. fc-radio brengt vanavond .00 tot 24.00 uur al een )on aan Schat op Radio taan werken onder ande- -e Hans Vonk, Lodewijk Mischa Mengelberg en I I lan Mierlo. door Monique Brandt Hilversum Als ze wakker wordt, draaien haar allereerste gedachten om Jim. Als ze slaapt, gaan haar dromen trouwens ook nergens an ders over. En voor ze in slaap valt, vraagt ze zich altijd af waar Jim op dat moment is. Het is dui delijk: Kaja is, voor het eerst, verliefd. En niet zo'n beetje. De zestienjarige Rotter damse kan nergens anders meer aan denken. Ze eet slecht, slaapt ook al te weinig en kan zich op school amper concentreren. Alleen bij maatschappijleer op maandagochtend, als de les steevast wordt ingeluid door een gesprek over Idols, is ze er helemaal bij. Verder leeft ze eigenlijk alleen maar voor de zaterdagavond, de avond dat ze Hem weer ziet. Op televisie, wel te verstaan. Want haar Jim is op dit moment de Jim van tienduizenden, nee misschien wel honderd duizenden meisjes. Jim Bakkum is dé ster uit Idols, het talentenjachtprogramma van RTL 4. Hind, Dewi, Marieke en alle andere kandida ten die een paar maanden geleden nog ge woon student of scholier waren, hebben het in no time tot een sterrenstatus geschopt. Rustig winkelen, een wandelingetje maken met de hond of even naar de stomerij: het is er voor hen allemaal niet meer bij. „Het gaat gewoon niet meer, het is een compleet gekkenhuis", zegt deelnemer Jamai Loman (16) uit Schoon hoven. „Er komen hele groepen mensen langs mijn huis om te kijken waar ik woon. Fans die je van je fiets proberen af te trekken omdat ze een handtekening willen. Over het algemeen is het allemaal erg leuk, maar er zijn ook mo menten geweest dat ik moest huilen omdat het een beetje te hard ging. Het is niet niks wat er over je heen komt." Kaja is naar eigen zeggen zo'n fan die ferme handtastelijkheden niet uit de weg zou gaan als ze onverhoopt zou stuiten op de vlees en bloed-versie van haar geliefde. „Ik ben nu een maal helemaal gek van hem", giechelt ze. „Jim heeft zo'n lekker koppie, en natuurlijk een ge weldige stem. Ik weet best wel dat heel veel meisjes gek op hem zijn. Hij heeft zelfs een vriendin die een paar jaar ouder is", klinkt het misprijzend. Dan bekent ze zachtjes, buiten gehoorsafstand van de sliert zwaar opgedofte vriendinnen, er zeker van te zijn dat ze voor hem is bestemd, al weet het brandpunt van haar adoratie dat nu nog niet „Dat komt wel. Het móet gewoon." Mobieltjes Deze zaterdagavond is Kaja met 999 zielsver wanten vanuit de Maasstad naar Hilversum afgereisd om het live-programma in de studio bij te wonen. De met spandoeken, beschilder de stukken karton en houten borden beladen horde, voornamelijk bestaand uit tienermeis jes met vaders of moeders, volgt in studio 22 van achter het kordon veiligheidsmensen braafjes de orders van de publieksentertainer op. 'Mobieltjes uit. Geen kauwgom kauwen. Niet eten. Niet teveel staande ovaties.' „Het lijkt wel of ik droom", gilt een meisje te- Deelnemers aan het programma Idols wachten geduldig in een zaal van het Schiphol Airport Hotel op hun oproep voor de auditie. Deze dames wisten echter niet in het gevlei te komen bijde strenge jury. Foto: United Photos de Boer gen haar vader. Hij knikt begrijpend. De aan wezigen van vanavond beseffen maar al te goed welk geluk hen ten deel is gevallen. De kaartjes voor de verschillende uitzendingen, vijftien euro, zijn allang uitverkocht. En dat terwijl de studiotribune onlangs nog is uitge bouwd van achthonderd naar duizend plaat sen. Op internet wordt inmiddels fiks geboden voor Idols-kaarten. Bedragen van zeventig tot honderd euro per kaart zijn niet ongewoon. „Ik weet nog dat we hier begonnen met vier beveiligingsmensen", mijmert een RTL 4-me- dewerker. „Nu zijn het er tien en die zijn hard nodig." Niet voor de vriendinnen Galit, Olga en Dorien uit Breda trouwens, die straks door hun ou ders worden opgehaald. Ze geven weliswaar grif toe dat ze hun longen uit hun lijf hebben gegild toen hun lievelingen - Jamai, Jim en Bas - op het podium verschenen, maar daar blijft het dan ook bij. 'Dat overdreven gedoe', daar houden ze niet zo van. Ondanks de wekelijks groeiende bewondering voor hun favorieten blijven ze nuchter en zijn ze zelfs zo eerlijk te bekennen dat ze Jim dan wel een lekker ding vinden, maar dat zijn zang behoorlijk eentonig begint te worden. „Het leuke van Idols is ge woon om samen naar een programma te kij ken dat iedereen gaaf vindt", zegt Galit. „Het is leuke gesprekstof. Elke maandagochtend wordt er op school nergens anders over ge praat. Alle jongens op school zijn trouwens ja loers op Jim. Hij zou hun meisjes afpakken. Pff, Jim is veel leuker. En daarbij is hij trou wens veel dichter bij dan al die buitenlanders, die grote sterren. De Idols zijn meer als wij. Gewoon." Fans Volgens Suzanne Dólle zijn de drie meisjes uit Breda helemaal fans van nu en is Idols hele maal een programma van nu. De medewerk ster van Kidswise, een Amsterdams onder zoeksbureau dat zich heeft gespecialiseerd in alles wat kinderen en jongeren bezighoudt, geeft toe dat het vereren van idolen van alle tij den is. „Maar er is door de jaren heen wel be hoorlijk wat veranderd in de beleving van de hedendaagse fan." Werden vroeger onbereikbare en vooral rebel se sterren verafgood die het mogelijk maakten weg te dromen uit de dagelijkse worsteling te gen onbeheerst rondgierende hormonen, te genwoordig hebben jongeren die vorm van es capisme eigenlijk niet meer nodig. Ze zijn over het algemeen tevreden met hun leven en hun thuissituatie, hun ouders zijn vrienden in plaats van speciaal voor pubers geschapen pispaaltjes waar bij voorkeur fiks tegenaan ge trapt moet worden. 'Ze willen niet iemand anders zijn, geen droomvoorbeelden hebben, maar wel elemen ten uit dat andere leven in hun eigen leven in tegreren: identity-shopping', zo staat te lezen in het rapport 'Kinderen en Jongeren zijn hun eigen idool', dat Kidswise vorig jaar maakte in opdracht van het uitgeversconcern Sanoma. Het rapport verwoordt hoe kinderen vanaf jonge leeftijd steeds meer keuze krijgen uit steeds meer idolen, waardoor ze zich niet meer langdurig focussen op één favoriet. Zwij melden de veertigers van nu vrijwel hun hele puberteit weg bij The Osmonds, David Cassidy of Madonna, hun kinderen zoeken de variatie. „Je ziet dat kinderen, bijvoorbeeld de fans van Idols, meerdere favorieten tegelijk hebben. En bij het zoeken naar iemand aan wie je je graag spiegelt, wordt veel dichter bij huis gekeken", aldus Dólle. „Het moet iemand zijn die ze zelf ook kunnen worden, het idool moet sterk ap pelleren aan de maakbare ik: wat hij of zij kan is misschien ook voor mij weggelegd." De 'gemarkete' idolen als Sita van Starmaker of de Idols-kandidaten voldoen perfect aan dat RADIOGEZICHT 'it-could-be-me-gevoel', reclametaal voor: het zou mij ook kunnen overkomen. Daarbij is ook de gezamenlijke beleving, ondermeer via Internet, erg belangrijk. Dólle: „Vroeger was je lid van een fanclub en kreeg je één keer per jaar een ledenblaadje. Nu zijn er op internet talloze clubs waar de fans samen kunnen chatten over hun favorieten." Internet Zo is de zestienjarige Maarten van der Rijt uit Wychen, studerend aan een middelbare Ho telschool, zo'n twee uur per dag kwijt aan zijn tien Idols-fansites. Zijn grootste site, gewijd aan Jim Bakkum, heeft 724 leden, bijna alle maal tussen de 12 en 17 jaar, die voor twee eu ro per maand regelmatig langs komen. Maar ten van der Rijt is wel eerder actief geweest op internetsites gewijd aan Big Brother, „maar Idols is anders, veel groter. Het gemeen schapsgevoel onder de fans is groot. Het is leuk om een plek te maken waar fans met el kaar kunnen praten", zegt Maarten. Het idee dat je zo makkelijk een ster kunt worden spreekt jongeren aan. „Iedereen kan meedoen. Iemand als Jamai is echt niet zo speciaal, maar hij heeft het wel mooi gemaakt. Ik heb zelf niet echt een geweldige stem, maar ik doe bij de audities voor de nieuwe reeks zeker mee. Uit straling telt ook, zo weten we door Idols. Dus je weet maar nooit." Ook de zeventienjarige Nickey uit Noordwij- kerhout is actief op internet. Ze chat met co- fans en werkt aan haar Hind-fansite. „Hind is al een paar keer langs geweest op de site, dat is echt geweldig." Verder is ze een gematigd ge dreven fan. Ze kijkt alle uitzendingen en houdt haar site bij, maar bij het hotel gaan posten waar de Idols elke vrijdag repeteren is bijvoor beeld niets voor haar. „Beetje zielige verto ning. Je kunt ze toch op televisie zien?" Ze kent ook jongeren die wekelijks hun gehele beltegoed op sms'en tijdens het stemmen op de kandidaten. Zo gek is Nickey niet. „Het moet leuk blijven. Het bijzondere is dat de kandidaten in anderhalve minuut alles moe ten geven. Presteren. En dan maar afwachten wat het publiek ervan vindt." Kandidaat Jamai beseft terdege dat zijn toe komst afhangt van dat op zijn tijd behoorlijk wispelturige publiek. Indachtig de wijze lessen van zijn recent door RTL 4 ingehuurde mental coach, koestert hij naar eigen zeggen diep res pect voor zijn fans. „Zonder hen zat ik hier niet. Mooi dat ze me accepteren zoals ik ben. Door hen ben ik mezelf geworden." Toch ziet hij ook in dat het zó gedaan kan zijn met de zo rap gewonnen populariteit. Het feit dat de gedoodverfde winnaar Jim onlangs na de stemming in de gevarenzone belandde, was een heuse 'eye-opener'. „Het was echt een schok. Ik kan me op dit moment niet voorstel len dat er leven is na Idols, ik ben er 24 uur per dag mee bezig. Maar onderschat de fans niet. Ze zijn echt heel erg kritisch. Het is echt niet zo dat ze doof en blind achter hun favoriet aan rennen. Voor hetzelfde geld stemmen je trouwste fans morgen op iemand anders. En dan is de droom voorbij." Hilversum - Gebroeders van Es - Hokjesgeestigheden is het eerste televisieprogramma van de broers Marco en Tommy van Es. Morgen is deel zes van de acht- delige reeks te zien. Marco en Tommy over de gedachte achter hun programma: „Vroeger wer den mensen, vanwege de ver zuiling, automatisch in hokjes geplaatst. Nu nemen mensen uit zichzelf plaats in een hokje, waardoor ze eigenlijk alleen maar oog hebben voor zichzelf en niet meer voor anderen. De ze trend willen wij op een hu moristische manier aan de kaak stellen". Marco (33) en Tommy (35) van Es uit Arnhem presenteerden anderhalf jaar lang de satirische rubriek Gebroeders van Es in gesprek in het VPRO-radiopro- gramma De Avonden. Nu ma ken ze voor de RVU een televi sieprogramma met meer sket ches rond de Van Es-broers, en vele andere types. Genie De morgen uitgezonden afleve ring van de Gebroeders van Es- Hokjesgeestigheden heeft sport als centraal thema. Hoofdrol speler is Petertje Koopmans (ge speeld door Marco), volgens zijn ouders een genie op het voet balveld. Vooral moeder Koop- mans zet haar zoon, eigenlijk helemaal geen voetbaltalent, onder druk. Ook een betrokken De Gebroeders Tommy (I) en Marco van Es. Foto: GPD voetbalsupporter speelt een be langrijke rol. Hij is ontdaan dat niet zijn friettent de sponsor is van de plaatselijke voetbalclub, maar een Chinees restaurant. In alle afleveringen bij elkaar ko men in totaal vierenveertig type tjes aan bod. Van een man die allergisch is voor het gezicht van zijn vrouw tot een clown met het motto „als het maar leuk is". Marco: „Er zijn personages die je gemakkelijk speelt, terwijl je in andere personages nog din gen moet ontdekken, iets dat je eigenlijk spelenderwijs doet". Er is van een speciale camera voering gebruik gemaakt: alle scènes lopen zodanig in elkaar over dat het lijkt of één afleve ring van Hokjesgeestigheden in één camerabeweging is opgeno men. De cameraman (met stem van Tommy) is eigenlijk het be langrijkste personage van het programma: hij communiceert met de verschillende typetjes en levert op zijn eigen wijze com mentaar. Een soort parodie op de journalistiek van tegenwoor dig, en de neiging van program mamakers om verhalen naar hun hand te zetten. Duo Marco en Tommy van Es zijn al een paar keer vergeleken met het cabaretduo Kees van Kooten en Wim de Bie. Tommy: „We zijn vereerd, maar wij hebben een geheel eigen stijl en doen andere dingen. Van Kooten en De Bie maken meer gebruik van een realistische typevorm geba seerd op de actualiteit. Wij doen aan psychologisch absurdisme, overdreven, maar wel leuk". Suzanne Vesters Gebroeders van Es, Hokjesgees- tigheden, zondag 22.10 uur, RVU, Nederland 3. Naam: Edwin Diergaarde Leeftijd: 34 Programma's: De Gouden uren, Dier op drie, Cyber Top 50, de Muzieknacht Zenden Radio 3 FM en Radio 2 Altijd al bij de radio willen wer ken? Vanaf een jaar of tien wilde ik het al. Het onzichtbare van ra dio trok me aan. Ik wilde weten wat daar achter de schermen gebeurde. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Toen ik een jaar of veertien was zag ik in de krant onder het kop je 'diversen' een advertentie waarin artiesten en dj's gezocht werden voor lokale radiozen ders. Zo ben ik bij een piratenzender in Amsterdam begonnen. Hart stikke illegaal dus. Wat is je radio-cv? Na die piraat volgde de lokale omroep WAP.S. in Amsterdam, een dancestation. Via een lokale zender in Utrecht kwam ik bij Power FM terecht. Daarna werd ik assistent bij de Stichting Nederlandse Top 40. In 1992 ging ik als dj bij Veroni ca aan de slag en sinds 1998 werk ik bij de TROS. Foto: TROS Wat herinner je van je allereerste uitzending? Bij Veronica presenteerde ik een nachtprogramma tussen 4 en 6. Ek was doodnerveus en weet nog dat het me niet lukte om van tevoren wat te slapen. Ik heb het wel geprobeerd, maar het ging gewoon niet. Van de uitzending zelf weet ik weinig meer. Ik kan me niet herinneren dat er iets mis ging. Ik had het heel goed voorbereid. Niets stond op papier. Alles zat in mijn hoofd. Wat is leuk aan radio maken? Ik ben echt iemand van de feel good radio. Geen gezeik. Een bepaalde sfeer overbrengen bij de luisteraar vind ik leuk. Ik ben geen type dat anderen in de ma ling neemt of overal tegenaan wil trappen. Is radio maken moeilijk? Het kan soms moeilijk zijn. Op momenten bijvoorbeeld dat ik geen inspiratie heb. Die zijn er. Dan weet ik niks leuks te beden ken omdat mijn hoofd vol zit of omdat ik niet zo geconcentreerd ben. Krijg je veel reacties van luiste raars? Ik krijg veel e-mail op zaterdag avond tijdens mijn dancepor- gramma. De mailtjes gaan altijd over de inhoud van het pro gramma. Niet over mijzelf. Ik ben geen controversiële dj. Luister je veel naar de radio? Ja. In de file zap ik van Radio 2 tot Radio 538. Ik ben continu op zoek naar leuke plaatjes. En ik vind het ook leuk om de ver schillen tussen collega's te ho ren. Thuis luister ik minder naar de radio. D^n zijn het cd's of te levisie. Het nieuws volg ik ook via de tv en niet via de radio. Wat is je favoriete programma? Dance Department van Wessel van Diepen. En je favoriete presentator? Jeroen van Inkel en Wessel van Diepen. Van Diepen is een fijne dj om naar te luisteren. Hij is net als ik positief. Hij kletst niet teveel. Het draait bij hem om de muziek. Dat vind ik prettig. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Het Franse muziekduo Air, dat loungemuziek maakt is goed. Een soort jaren '70 pomomu- ziek, ha ha. En Bread uit de ja ren zeventig is nfcoie luistermu- ziek. Maar als ik een cd opzet is het toch heel vaak dancemu- ziek. Ik ben erg dance-minded. Voor welk programma zou je de overstap naar tv maken? Bij Veroncia heb ik ooit inter- netnieuws op tv gepresenteerd. Dat was leuk om te doen, maar ik zou radio nooit helemaal los willen laten. Ik hoef niet zo no dig met mijn kop op tv. Als dj heb ik natuurlijk niet het eeuwi ge leven dus ik denk wel na over mijn toekomst. Ik heb op dit moment niet echt plannen voor een tv-programma, maar het zal wel iets met muziek te maken moeten hebben. Een popkwis of een dance-programma bijvoor beeld. Susanne van Velzen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31