GESPREK VAN DE DAG Lachen achter de pc van de baas i Internethumor op kantoor wordt steeds populairder Winnaars en Verliezers zaterdag 8 februari 2({*! Ig« MENSELIJK Bij kringloopwinkel Emmaus in De Bilt is de afgelopen dagen commotie ontstaan over drie langspeelplaten met TOESPRAKEN VAN ADOLF HITLER en een klein boekje met een rede van de dictator. De winkel verkoopt sinds gisteren de spullen die horen in een thema-etalage over de Tweede Wereldoorlog. Ondanks de commotie over weegt de kringloopwinkel niet te stoppen met de ver koop. ,,Het is niet strafbaar, dat is al uitgezocht", zei J. Vrijhoef van de winkel. ,,We hebben elke maand een the maverkoop en nu kozen we voor het thema Tweede We reldoorlog. Dat Hitier daar bij hoort, daar kunnen wij ook niets aan doen." Mocht de verkoop Hitler-aanhangers trekken, dan haalt Vrijhoef de platen uit de verkoop. De MARCONIST die aan boord was van het Ameri kaanse vliegtuig Enola Gay dat een ATOOMBOM wierp op Hiroshima, is op 77-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Radio officier Richard Nelson zond de historische bood schap 'results excellent' (uitstekende resultaten) naar president Harry Tru man. Dat gebeurde nadat de bom op 6 augustus 1945 boven de havenstad was losgelaten. Het bom bardement kostte onmid dellijk aan 68.000 men sen het leven. Naderhand stierven nog eens duizen den mensen aan de gevol gen van de straling. Drie dagen later werd ook bo ven de stad Nagasaki een atoombom afgeworpen. Sindsdien zijn deze wa pens nooit meer in de strijd gebruikt. Opvallend veel Amerikaanse militairen laten de laatste tijd hun SPERMA invriezen. Je weet immers maar nooit wat die wapens van Saddam Hussein allemaal kunnen aanrichten. Voor je het weet ben je onvruchtbaar. ,,Het zal hun leven niet redden en het beschermt hen ook niet tegen ziekte, maar tenminste kan een man zo zeker een erfgenaam op de wereld zetten", zegt de directeur van een spermabank in Los Angeles. In januari hebben zich 28 militairen aangemeld, tegen welgeteld twee soldaten in heel 2001. Veel mannen komen langsom een dag la ter richting Perzische Golf te vertrekken. In prijzende bewoordingen en met een smakelijk hap je heeft de Britse kroon prins CHARLES in Frank rijk geprobeerd BRITS RUNDVLEES aan de man te brengen. ,,Dit geweldi ge stuk vlees is de vrucht van een manier van leven op het platteland, met een familie op de boerderij", zei de prins, die het vlees diplomatiek vergezeld liet gaan van een Franse rode wijn. Door de gekkekoei- enziekte mocht het Britse rundvlees van 1996 tot ok tober 2002 niet in Frank rijk worden geïmporteerd. De Fransen laten in de win kels het Britse vlees nog al tijd links liggen en dat was reden voor Charles om in hoogst eigen persoon te proberen de verkoop een duwtje te geven. Hij prikte daarom deze week op de Britse ambassade in Parijs met bekende Franse chef koks een vorkje Brits rund vlees. Foto: Reuters Het Paleis van Justitie in het Waalse Bergen dreigt in te storten door de enorme DOSSIERLAST, die er op zolder ligt opgeslagen. De arbeidsinspectie heeft justitie bevo len maar liefst tachtig ton aan archiefmateriaal te verwij deren, omdat het personeel anders gevaar loopt. Ook zijn de nooduitgangen geblokkeerd door een vracht aan dos siers. Als alles over een week niet is verwijderd, laat de inspectie het gebouw sluiten. De arbeidsinspectie trad gisteren op na een verzoek van de vakbonden van justi- tiepersoneel. Vaders die hun kinderen regelmatig voorlezen en meenemen op uitstapjes, spelen een belangrijke rol in de latere studiemoge lijkheden. Uit onderzoek onder 17.000 jongeren blijkt dat kinderen hogere cijfers halen als ze een STERKE VADERFIGUUR hebben, die een actieve rol speelt in hun opvoeding. De conclusies van het on derzoek gelden ook voor kinderen van gescheiden ouders of kinderen met stiefvaders, meldden we tenschappers van de Uni versiteit van Oxford in de Journal of Adolescence. Voorlezen biedt volgens de onderzoekers emotionele veiligheid en ontspanning en is een belangrijke ma nier om normen en waar den over te brengen. DAGELIJKS LEVEN óch Op de computer geestige foto's, filmpjes en cartoons bekijken en doorsturen naar vrienden en collega's is een populair tijd verdrijf geworden onder de kantoorpopu latie. Na '11 september' kent deze grap penmakerij geen grenzen meer. Met een simpele druk op de knop is de verstuurder even de getapte jongen of meid op de werkvloer. Met een nieuwe oorlog in het vooruit zicht sjezen de grollen en grappige plaatjes weer over de digitale snelweg. Werknemers beginnen de dag met een glimlach na een toegestuurd mailtje over Bush die de noodzaak van een mi litaire ingreep uitlegt in een speech waarin iedere oliemaatschappij wel een keer 'subtiel' bij naam genoemd wordt. Moppen hoeven op kantoor niet meer te worden verteld, via de digitale snel weg komen er dagelijks tientallen bin nen. Na een beetje klooien met de com- putertoetsen vervolgen de grappen hun reis weer. Van een bankfiliaal naar een advocatenkantoor en een ministerie naar een accountantskantoor en een su permarktketen. „Om de een of andere reden is een grap als een virus dat zich voortdurend wil voortplanten en nieuwe mensen be smetten. Mensen die een leuke mop ho ren, lezen of zien, krijgen de onbe dwingbare behoefte om haar door te vertellen of te sturen. Men wil even de getapte jongen of meid zijn, maar ook omdat je iets leuks wil delen met vrien den en collega's. En dat kunnen er veel tegelijk zijn", zegt Theo Meder van het Amsterdamse Meertens Instituut. Hij richt zich als volksverhaal-onderzoeker onder meer op humor op het net Het goed kunnen vertellen van een mop is een gave die niet ieder mens heeft meegekregen. Voor het doorsturen van een geinig mailtje is echter geen speci fiek talent nodig. Meder: „Via internet kan iedereen succes boeken, in tegen stelling tot de gesproken grappen. Bo vendien zitten grappen op het internet nogal eens dicht op de actualiteit: een grap over de bommeldingen bij Ikea moet echt meteen worden doorge stuurd, want twee weken later heeft ie dereen haar al gezien en is ze de houd baarheidsdatum voorbij." De grote hausse aan gemanipuleerde plaatjes - want internethumor is vaak vi sueel zodat ze door veel nationaliteiten begrepen kan worden - kwam volgens Meder na 11 september 2001. „Ze gaven de stemming in de maatschappij weer. Als ergens een grap over wordt gemaakt, is het belangrijk voor mensen. Het on derwerp houdt hen bezig, ze maken zich er druk over", aldus de weten schapper. „Vanuit de hele wereld kwamen na de terreuraanslagen 'gephotoshopte' kiek jes en tekeningen van Bin Laden, Bush en de Twin Towers binnen. Daarvoor bestonden dergelijke plaatjes net zo goed, maar was het aantal geestigheden en de omvang van de spreiding veel kleiner", weet Meder. Werkgevers kunnen niet altijd smakelijk lachen om de lachprikkels die via het world wide web tot hun werknemers komen. In het niet aan het werk gerela- "We not EX^ONerate Saddam ■el 1 Is. G Pge Iming Hussein for his actions. We will Mobilize to meet this threat to^. vital interests in the Persian vö» until an ble solution is reached. Our best strategy is to [^jrepared. Failing that, we tU to kick your ass." af Bt. I nge 3 w. die lie in ontwikkeld driedimensionaal aiUM programma. Het swingende venfiets maakte eind jaren negentig zelfsfcle overstap naar de tv-serie My Mcjjen waar hij mocht optreden in enken vi dromen van de hoofdrolspeelsteOp In 1998, het jaar dat 'Dancing Baefst populariteitspiek bereikte, wist dope me 'Bad day at the Office' veel dits o uit te lokken. Menigeen die het fien zag, vroeg af zich of de getoondefcr g toorklerk echt zijn computer aarank ken sloeg terjeni werd gefilmd een verborge mera of dat 1. maal in scènr gezet Welnii der Zande he" gezocht dat 1/d i ste het geval fen i dat een en ai& v< bedacht doog oj nix InformatJn tems, een An-jai kaans bedrijfrbij gespecialiseelat software voovro kingsvideo-i^lle ties. dii De laatste tr^n c volgens Van der Zande 'funshopn 1< het bewerken van afbeeldingen, fer. gaat het dan om reclame-uitinget lc parodieën op de Ben-campagne|n 1 gelijknamige mobiele telefoniebv/v de Nijntje-actie van Sire, zijn hie} wellicht de bekendste. „Met phoi kan iedereen zelf geinige plaatjei ken. Opvallend is dat de kwaliteit-- bewerkingen zelden een rol speel mag de pret niet drukken. De dorj' zeivers hebben de tools, het mea teerde internet- en e-maiigebruik gaat namelijk aardig wat door de baas be taalde tijd zitten, zo bracht het advies bureau Ernst Young in september naar buiten. Een derde van het internet gebruik heeft niets met de baan te ma ken, maar des te meer met het zoeken naar een nieuwe auto, het boeken van een vakantie, bekijken van geinige of pi kante sites/mailtjes en het afhandelen van persoonlijke post." „Mensen werken er niet alleen minder door, ze brengen hun bedrijf ook in gevaar", reageerde een woord voerder van de werkge versorganisatie VNO- NCW destijds. „Met het openen van sites en mail kunnen ze virussen binnenhalen, waardoor het hele netwerk plat gaat. Het openen van bepaalde dubieuze sites kan ook imagoverlies voor het bedrijf beteke nen." Er zijn in Neder land al mensen voor ontslagen. De rechter heeft vooral weinig me delijden met werkne mers die tijdens werktijd pornografische afbeeldingen oproepen, opslaan of ver sturen. Erwin van der Zande probeert de nerd- cult, zoals hij de humoristisch bedoelde websites, foto's en filmpjes noemt, te documenteren op zijn site. Van der Zan de is internetpublicist en was in het 'dotcom-tijdperk' (eind jaren negentig, toen intemetbedrijfjes als paddestoelen uit de grond schoten) mede-oprichter van het ter ziele gegane BitMagic.com. Voor de (on) gein die nu zo populair is, zijn volgens Van der Zande 'nerds' ver antwoordelijk. Nerds zijn lieden die, zo luidt het stereotype, geen smaak heb ben en beter communiceren met com- puters dan met mensen. Ze verspreiden het materiaal via weblogs, e-mail, in nieuwsgroepen en chatkanalen. Een van de eerste filmpjes die een brede online populariteit verkreeg is 'Dancing Baby', in feite een demo van een in 1996 rge !nh1s' de grootste lol." Angelique Mulders M )ok De :(V ndj ?eri Voor meer informatie: www.vanderzande.com www.retecool.com www.politicalhumor.abouLcomeft www.grapes.nl fed www.worthlOOO.com oei eui HA'. PArtPZ. M \J KJ LlÉVÊ-LlNGS-E-X Toch binnenlandse politiek vandaag. Ik zou misschien over het naderend geweld in Irak moeten schrijven. Waarschijnlijk is Nederland binnenkort in oorlog. En niet onder de vlag van de Verenigde Na ties maar op persoonlijke titel Dat heb ik sinds mijn jonge jaren niet meer meege maakt. Een vreemde gedachte. Maar de internationale politiek is niet mijn sterk ste punt. Dus ik laat het dilemma - sturen we wapens of sturen we onderhande laars - even voor wat het is. Binnenlandse politiek dus. De twee groot ste verliezers van de laatste vijfentiuintig jaar heten Brinkman en Melkert. Beiden waren lijsttrekker van een club die lange tijd aan de macht was geweest. Beiden waren door hun voorganger, respectieve lijk Lubbers en Kok, op het schild gehesen. En beiden konden zij onmiddellijk na de stembusuitslag hun biezen pakken. Het CDA en de PvdA kenden de afgelopen jaren ook winnaars: Balkenende en Bos. Mijn vraag: zouden die laatste twee het beter gedaan hebben als ze indertijd in de schoenen van Brinkman en Melkert ge staan hadden? Hadden ze dan ook ge wonnen, net als het afgelopen jaar? Ik ge loof dat niet. Het is waar dat Brinkman hinderlijk voor de voeten werd gelopen doorzijn voorgangeren dat Melkert geen hulp nodig had om te verliezen. Maar toch was het vooral de timing die hen de das om deed. Ze werden lijsttrekker van een club die even niet in de mode was. Als zij Bos of Balkenende hadden geheten hadden ze misschien iets minder verloren. Maar ik denk niet dat het echt veel had uit gemaakt. Brinkman en Melkert gin gen volgens mij ten onder aan een mis sion impossible. Juiste man, fout mo ment. Kent onze politiek ook winnaars die tege lijk verliezers zijn? Daar zijn wel voor beelden van. Zo moest Den Uyl in 1977 de oppositie in ondanks een winst van tien zetels. Maar de nederlagen die ik nu be doel gaan verder dan regeren of niet. Menselijke tragiek ondanks verkiezings winst, daar heb ik het over. Ik ken één voorbeeld: Jan Peter Balkenende. In Mei moest hij regeren met de LPF. Daar zat hij natuurlijk niet echt op te wachten. Duurde gelukkig niet lang. Tweeëntwintig januari kwam zijn her kansing. Hij smeekte Nederland om hem door te laten regeren met de WD. Zonder Herben en de zijnen. Doorregeren mocht. Met de WD mocht niet. En weer moet JP een regering gaan leiden die de zijne niet is. Hoe lang hou je zoiets vol? Natuurlijk, hij is graag premier. Hij staat de pers te woord met diezelfde gelukzalige glimlach die Weisglas vertoont als hij in de Tweede Kamer de hamer mag vasthouden. Moe der. kijk mij eens! Maar toch: als je twee keer premier bent en beide keren van een regering die je eigenlijk niet wilt, dan heeft dat iets. tragisch. Hoe lang kun je getrouwd blijven met Annie tenuijl je diep in je hart verkering wilt met Mientje? Je kunt een buiten lander moeilijk uitleggen hoe de po litiek bij ons in elkaar zit. Winnaars die in de oppositie- banken verdwijnen, zijn na tuurlijk ook lastig te verko pen. Maar winnaars die de baas worden van regerin gen waarzegeen trek in hebben, hoe leg je dat uit? De hele onbegrijpelijkheid van onze politiek, de achilleshiel van ons systeem is nooit zo schrijnend vlees geworden als in de persoon van Jan Peter Balkenende. Ik wens hem sterkte.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2