Ambulances voldoen niet: 140 doden f/ïo,se ZATERDAG 15 FEBRUARI A.S. VS vragen Nederland om bijstand Tien marinemannen na 45 jaar Veer een beetje thuis' Komt naar Katwijk, nog... nachtjes slapen voor: Betaalbaar slapen Leidsch Dagblad 071 - 528 14 14 Leidenaars opgepakt voor steekpartij in Rijnsburg LANDELIJKE OPEN ZORGDAG Pleidooi voor betere wagens Universiteit viert 428ste verjaardag 'Verdeeldheid in Europa is bijzonder zorgelijk' Korte gijzeling in Turks vliegtuig 'Sharon sprak met Palestijnen' Overwegend bewolkt Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaing is mijn Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen NR. 43151 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 itandige ama's en niet terug r Vught irnethumor op toor steeds «ilairder uwenweg in gen wil terug Zoeterwoude Molstraat in Lrschoten It weer op slot liphol ziet r toekomst t vijfde baan Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 8 FEBRUARI 2003 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN m WWW.IMMORIJNSTEDE.NL nvm-bo rijnsburg/leiden - Vier Leide- naars zijn aangehouden voor de steekpartij in Rijnsburg op vrij dag 6 december. Het gaat om twee mannen van 21 en 22 jaar en twee vrouwen van 17 en 18 jaar. Het viertal is vandaag voor geleid aan de rechter-commis- saris. De 18-jarige Leidse is in middels naar huis gestuurd om dat zij niets met de daadwerke lijke steekpartij te maken zou hebben. Bij de steekpartij werd een 38- jarige Rijnsburger ernstig ge wond. Hij sprak vier jongeren op scooters aan op het wegha len van een kabouter uit de tuin van een buurman. De Rijnsbur ger werd in de borst gestoken en gewond achtergelaten. De da ders vluchtten met de scooters. De vier Leidenaars zijn onder meer aangehouden naar aanlei ding van tips die volgden op het televisieprogramma 'Opsporing Verzocht'. Zie advertentie. Elders in deze krant DUITSLAND tweede keer in korte tijd chef van het Pentagon, Rumsfeld, de Duitsers de in ingejaagd met stekeli- erkingen over hun op- in de crisis rond Irak. inselier Schroder wijst ie aan een oorlog rigou- Eerder deelde Rumsfeld sterburen in bij het oude irzake doende - Europa. It hij Duitsland op een et Libië en Cuba als het len gaat die geen steun imerikanen verlenen, isch opereert Rumsfeld ar hij legt wel de vinger ïre plek in het verdeelde Hoewel de Duitsers op ritten met de Fransen en wat betreft de aanpak t - oorlog moet door de Idsraad worden gesanc- i en de wapeninspecteurs meer tijd krijgen - is de macht van Duitsland vereldtoneel te verwaar- rankrijk en Rusland be- etorecht en spelen het i ook veel handiger door liet op voorhand uit te legorisch actieve militai- aan de VS te weigeren, Schroder Duitsland in. -debat van meet af aan zijlijn. Alleen als toeval- irzitter van de Veilig- d mag Duitsland 'aanzit- iröder mag wel met zijn van oorlog met zijn ïne coalitie de veriaezin- ben gewonnen, de vraag :m of hij zijn land en op lange termijn een ïeft bewezen, dam al twaalf jaar lang "nationale gemeenschap tuin leidt, staat als een 'en water. Tenzij hij nu van zaken geeft, hetgeen uschijnlijk is, is oorlog jdelijk. De VS zetten nu i 'oorlogsresolutie' en de tieke machine draait - militaire - op volle toe- itsland wordt links en ïpasseerd en lijdt op alle ernstig internationaal Verlies. De Duitse kiezer bhröder vorige week al af i falend economisch be- i Amerikanen zuilen de I na de Irak-oorlog niet en. En Europa blijft - "j Duitsland - zwak i overkomen. (advertentie) ede/gpd - Jaarlijks sterven er meer dan 140 patiënten door een gebrek aan goede ambulan ces. Dat zou voorkomen kunnen worden door de aanschaf van zes of zeven speciale ziekenwa gens voor patiënten van de in tensive care. Dat stelt de arts Arthur van Zanten, secretaris van de Ne derlandse Vereniging voor In tensive Care. De artsenvereniging wil dat het nieuwe kabinet jaarlijks 30 tot 35 miljoen euro uittrekt om die speciale ziekenwagens te laten rijden. „Om te beginnen willen we dat er in twee regio's een proef komt met dat speciale transport. In het noorden van het land en in Amsterdam. Daarna moeten we kijken of we het met zes of zeven speciale ambulances redden." De speciale ziekenwagens - in het jargon: mobiele intensive care units - zouden patiënten voor de intensive care beter kunnen vervoeren. „Het is niet zo dat er nu jaarlijks 141 patiën ten in een ambulance sterven, maar omdat de zorg tijdens het vervoer niet optimaal is, overlij den de patiënten eerder dan wanneer ze mobiele intensive care zouden hebben gehad", aldus de arts van ziekenhuis De Gelderse Vallei. De Nederlandse Vereniging voor Intensive Care wil verder dat het nieuwe kabinet 65 tot 70 miljoen euro beschikbaar stelt om meer artsen voor de inten sive care op te leiden. Volgens Van Zanten wordt 12,5 procent van de capaciteit van de inten sive care in Nederland niet ge bruikt. Dat zou voor een groot deel komen door een gebrek aan gespecialiseerde medici. (advertentie) leiden - Hoogleraren bereiden zich voor op de 428ste dies natalis, het verjaardagsfeest van de Universiteit Leiden, die gisteren in de Pieterskerk is gevierd. Na de verkleed partij in het Academiegebouw op het Rapenburg liepen ze in een lange rij naar de kerk. Daar kreeg hoogleraar bio chemie Piet Borst, verbonden aan het Nederlands Kanker- instituut/Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Amster dam, een eredoctoraat voor zijn werk als kankeronderzoe ker. De jaarlijkse onderwijsprijs van de Leidse Studenten raad voor de beste docent van de Universiteit Leiden ging naar de bioloog Berkhout van de faculteit Wiskunde en Natuurwetenschappen, die geëmotioneerd vertelde dat hij door een reorganisatie zijn baan was kwijtgeraakt. Foto: Henk Bouwman washington/anp - De Verenig de Staten hebben Nederland of ficieel om militaire bijstand ge vraagd voor een eventuele oor log tegen Irak. Dat zei minister De Hoop Scheffer van Buiten landse Zaken vrijdag in Was hington na een gesprek met zijn Amerikaanse collega Powell. De Hoop Scheffer zei dat het kabi net volgende week vrijdag een besluit zal nemen over het ver zoek. Hij wilde niet zeggen wat het verzoek inhoudt. Volgens ingewijden hebben de Amerikanen Nederland niet ge vraagd om mee te doen met mogelijke acties in of boven Irak, maar gaan de gedachten meer uit naar hulp in de directe omgeving, zoals in de Golfoor log in 1991. Toen hielpen Ne derlandse fregatten bij de be scherming van Amerikaanse oorlogsbodems. De Amerikanen hadden de wens voor bijstand al eerder 'in de week' gelegd, maar spraken er nu voor het eerst officieel over. Tot nu toe heeft Den Haag alleen defensieve en facilitaire steun toegezegd, zoals de pa triot-raketten in Turkije of het aanbod aan Amerika militaire goederen te verschepen via de Rotterdamse haven. Het Ameri kaanse verzoek van vrijdag zou daar bovenop komen. Powell en De Hoop Scheffer spraken bijna een uur met el kaar over Irak, het Midden-Oos ten, Afghanistan en Europese veiligheid. Volgens De Hoop Scheffer uitte Powell geen enke le kritiek op het Nederlandse ka binet Powell toonde zich ver heugd met het kabinetsbesluit patriots naar Turkije te sturen. De Hoop Scheffer kondigde in Washington aan dat de regering elk besluit over bijstand vooraf zal voorleggen aan de Tweede Kamer. Dat betekent overigens niet dat het parlement vooraf moet instemmen, benadrukken ambtenaren. Volgens de Nederlandse minis ter willen de Amerikanen rond 14 februari, de dag waarop chef Blix van de VN-wapeninspec teurs opnieuw met een tussen rapportage komt, een nieuwe resolutie aan de Veiligheidsraad voorleggen. Powell verwacht dan de benodigde steun van ne gen andere landen te krijgen, mits geen van de andere vier permanente leden een veto uit spreekt Powell en De Hoop Scheffer wa ren het er over eens dat de inter ne verdeeldheid binnen Europa „bijzonder zorgelijk" is. De Hoop Scheffer sprak na afloop tegen journalisten zelfs van een 'catastrofale ontwikkeling". Vol gens hem doet Nederland erg zijn best een oplossing te vinden voor de Europese verdeeldheid. De minister sprak daarom on langs met zijn Duitse collega Fi scher, zijn Franse ambtgenoot De Villepin en ook met de Griekse minister Papandreou. Griekenland is dit half jaar voor zitter van de Europese Unie. De Hoop Scheffer wil graag een nieuwe bijeenkomst van Euro pese ministers van Buitenlandse Zaken. Pagina Buitenland: Meer over Irak 'Non-kunst' wekt geen verbazing in museum Bilbao madrid/dpa - In het Gug- genheimmuseum voor mo derne kunst in de Spaanse stad Bilbao, was vrijdag en kele uren een schilderij te zien dat door twee mensen illegaal was opgehangen. Museummedewerkers merkten lange tijd niet op dat er iets aan de hand was. De daders wilden naar ei gen zeggen moderne kunst belachelijk maken. Op het schilderij van onge veer 50 bij 40 centimeter, getiteld 'Orkaan van Liefde', was een rode spiraal te zien met daarin een hart. De makers zeiden het werk in vijf minuten te hebben ge maakt. Volgens hen maakt deze stunt duidelijk dat 'al les' wel als 'kunst' kan wor den gezien. Het museum heeft een onderzoek inge steld om uit te vinden hoe de 'kunstenaars' hun schil derij ongemerkt konden op hangen. Istanbul - In een Airbus van de Turkse luchtvaartmaatschappij Turkish Airlines heeft zich gis teravond een kortdurende gij zeling afgespeeld. Nadat het vliegtuig in Istanbul was ge land, nam een man een passa gier en twee leden van de be manning in gijzeling. Hij zei dat hij een bom bij zich had. Na enige tijd bestormden veilig heidstroepen het vliegtuig. Agenten arresteerden de kaper en ontdekten dat de 'bom' die hij bij zich had niets anders was dan een bundel kaarsen. Jeruzalem - De Israëlische pre mier Sharon heeft voor en na de jongste parlementsverkie zingen in het geheim met twee hoge Palestijnse functionaris sen gesproken over een wapen stilstand. Dat meldde de Israëli sche televisie gisteravond. Sha ron sprak met Mahmud Abbas (Abu Mazen), de nummer twee van de PLO, en Ahmed Korei, parlementsvoorzitter. door Saskia Buitelaar valkenburg/katwijk - Acht ge weren, omhoog gericht, vuren op commando tegelijkertijd één keer. Het salvo doorbreekt de mistige stilte op de Katwijkse begraafplaats Duinrust. Met een helder gekletter vallen de weg geschoten patroonhulzen in het grind, voor de voeten van de rouwende families. Een vrouw bedenkt zich geen moment en bukt. De huls verdwijnt in haar jaszak. Die nemen ze haar niet meer af. Het is een onwerkelijke dag voor de nabestaanden van de tien marinemannen die in Katwijk worden begraven, bijna 45 jaar na hun dood in Iran. Drie gene raties familieleden worden jaren na het noodlottige vliegtuigon geluk in Abadan opnieuw ge confronteerd met het verlies. Kinderen groeiden op zonder vader, kleinkinderen zonder opa. Zonder de mogelijkheid zelfs om te gedenken bij een graf, want de Iraanse begraaf plaats was voor de nabestaan den onbereikbaar. Tot vandaag. Deze vrijdag wor den de mannen van de Marine Luchtvaartdienst (MLD) van Valkenburg alsnog in Nederland begraven. „Uw dierbaren zijn weer een beetje thuis," spreekt A. van Dijk, vlagofficier van de MLD, de nabestaanden toe. De marine probeert de pijn van Een eresaluut op de Katwijkse begraafplaats Duinrust: „Uw dierbaren zijn weer een beetje thuis." Foto: Frans Roomer 45 jaar wachten te verzachten met een uitgebreide herden kingsdienst en een begrafenis met militaire eer. In een han- gaar van de vliegbasis Valken burg wachten honderden geno digden, onder wie de burge meesters van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg en de Neder landse ambassadeurs uit Iran en Cyprus. In roerloze stilte verwel komen ze de families van de omgekomen marinemannen. Zij hebben de kist met de stoffelijke resten die de afgelopen dagen in de kapel van de vliegbasis stond, begeleid naar de hangaar. Zodra iedereen zit, schuiven de grote deuren open en worden de kist en bloemenkransen binnenge dragen. Familieleden ontsteken, elk voor hun eigen overledene, een grote kaars. De toespraken en gebeden die volgen zijn emotioneel. Ambas sadeur Gevers van Cyprus had als een van de laatste een onbe zorgd contact met de MLD'ers in Iran. Zijn vader, destijds am bassadeur in Teheran, nodigde hem uit met de mannen te gaan zwemmen, kort voor zij hun vlucht naar Nederland zouden aanvangen. De toespraak herha lend die zijn vader destijds hield bij de begrafenis in Abadan, brengt Gevers de besloten cere monie uit 1958 voor de nabe staanden alsnog heel dichtbij. Ook marinepredikant J. Majoor haalt oude herinneringen bo ven. Uit gesprekken met de na bestaanden weet hij dat de ML D'ers in Iran zich ervan bewust waren dat hun beroep gevaren met zich meebracht. Vooral om dat van het krakkemikkige type vliegtuig dat zij naar Nederland zouden vliegen, er al twee exemplaren naar beneden wa ren gestort met een fatale afloop voor zeven collega's. „De brie ven die hij in de laatste weken naar huis stuurde", zegt Majoor over een van de MLD'ers, „on dertekende hij steevast met: 'tot schrijfs, zullen we maar ho pen'." the en en geloven zijn et om elkaar uit te en, doch om elkaar te vullen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1