REGIO Windmolens in Rijnwoude stap dichterbij Sociale woningbouw in Watergoed Levenslust Molen De Eendracht geen eenmanszaak meer ÏJoekomst Rijnstreekdorpen staat op het spel R5 Hazerswoude-Dorp: Liever verkeerslichten dan rotonde 'Fuseren met buren verstandig' t— ant sponsor itercomplex i aan den rijn - Bouwon- ig Groep Variant de komende tien jaar Jpmstige grote zaal van juwe theatercomplex in |Het bedrijf trekt daar I gulden voor uit de ■et geld wordt beheerd istichting Theatervoor- ■Alphen, die volgens af- n verband met de stich- jsten tien procent moet a aan de gemeente. De n het theater begint irt en is volgens plan- ind 2004 klaar. De voor- jen beginnen pas in het jr van 2005. jrsie IVN fauna aan den rijn - De IVN r ng voor natuur en mi- icatie) houdt zondag 3-1olursie in het Alphense zaterdag 8 februari 2003 n Sai dat I trk Avifauna. De natuur ing kiest daarvoor, om- Jels in de polder of het ik moeilijk te zien zijn. /ens fe een tocht langs de vo- ch opk jn jje directe omgeving t method leven, krijgen deel heef 0ok een kijkje in de een waar het vogelvoedsel r me^laargemaakt. Vertrek: bij de ingang van het ark. Kosten: 4,50 euro. è?iilidie voor F*)ton II M AAN DEN R,JNKerkeliik ^^eenschapscentrum De TPAfï Alphen aan den Rijn n de gemeente een een- jsubsidie van 8.000 euro uwe investeringen te en W zijn daartoe be- 'oorwaarde dat de acti- n als muziekuitvoeringen natiebijeenkomsten n. Zoniet, dan moet de g het geld teruggeven. ord ^winterende verbis zoeken /oude - Veel vogels uit [e noorden van Scandi- ,1 Rusland komen in de ie Ho^n onze polders foerage- (051j natuur- en milieuver- IVN houdt daarom zon- [ebruari in het Spook- iij Hazerswoude een ideling. Vertrek: bij de vogelhut en het erhuifcrsnest bij de Kruiskade, 0172-471550. 05li ;hor steur Piet Buikstra in De Eendracht aan het werk op de meelzolder. Foto: Henk Bouwman hazerswoude-dorp - De kans op plaatsing van vier windmolens langs de Nu in Hazerswoude stijgt. Omdat uit onderzoek is ge bleken dat de turbines nauwelijks invloed hebben op het landschap en het milieu stellen burgemees ter en wethouders voor om het plan ter inzage te leggen. Tegen de gewoonte in leggen B en W hun voorstel eerst ter goedkeuring voor aan de raads commissie ruimtelijke ordening op 18 februari. Normaal neemt het college een besluit, maar omdat de plaatsing van de tur bines in de omgeving gevoelig ligt, neemt de politiek in een openbare vergadering een be sluit. Vier jaar geleden liep een groot deel van de wijk Rhynen- burch nog te hoop tegen de plaatsing van de windmolens. Maar die bezwaren leken in de loop van de tijd weg te ebben. Burgemeester en wethouders houden er rekening mee dat er niettemin verzoeken om plan- schade binnenkomen. De vijf boeren die zich hebben ver enigd in Windmolenpark Spookverlaat moeten voor die eventuele kosten opdraaien. Het is een voorwaarde van het colle ge om verdere medewerking aan de initiatiefnemers te verle nen. Ook moeten de initiatief nemers alle kosten voor hun re kening nemen die ambtenaren in het gemeentehuis maken. De vier windmolens komen op zestig meter ten zuiden van de Nil. Drie molens staan gepland tussen de Papenvaart en de kruising van het Spookverlaat en de Nil. Een molen komt ten westen van de Papenvaart te staan. Langs de windturbines komt een fietspad. Dit pad ver bindt het Spookverlaat met het Oostvaartpad. Verder maakt het bestemmingsplan het mogelijk dat er antennes op de turbines komen. C. de Groot, één van de initia tiefnemers, durft nog niet te jui chen over deze stap voorwaarts. „We moeten eerst maar die commissie afwachten. We zijn al vier jaar bezig en we hebben nog niets. Ik maak me dus geen enkele illusie." Hij wijst naar Zoetermeer, waar het lukte om in anderhalf jaar een windmo len uit de grond te stampen. De Groot verwacht in 2004 te kun nen bouwen. Wethouder Uljee denkt dat de bouw van de wind molens over een jaar kan begin nen. „Maar dan moet er niets tegenzitten." Leidenaar Piet Buikstra heeft dringend versterking nodig an di erlands iFath .11 aan den rijn - In de jaanse moskee Al Fath in laan den Rijn worden ikort lessen in de Neder- taal en betrokkenheid tiers bij kinderen in de -ieving gegeven. Het ge- ïbestuur van Alphen -aar 46.800 euro voor uit. jen idee van het ID-col- t de stichting Opvoe- hdersteuning Nieuwe door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Als het aan de stichting Korenmolen De Eendracht ligt, staat Piet Buik stra er als molenaar straks niet meer alleen voor. De Leidse mo lenaar in Alphense dienst vindt het na 22 jaar meel produceren eigenlijk welletjes. Hij wil meer tijd en aandacht aan zijn gezin besteden. Daarom moet er hulp komen. „Een gek zoals ik vind je niet meer. Het is een uit de hand gelopen hobby. Mijn vrouw wist waar ze aan begon toen ze me trouwde, maar heeft het toch altijd moeten accepte ren dat ik iedere zaterdag op de molen was", zegt hij nog steeds gedreven. Van een heus afscheid wil hij niet weten, maar de hulp die zich nu al aandient in de twee leerling-molenaars Teun Bouw man en Joram Wijling kan hij goed gebruiken. En er is werk aan de winkel. De Eendracht gaat binnenkort weer volop ma len voor de bakkerij van Hoog vliet. Volkorenmeel en bloem prijken op het verlanglijstje van de supermarktketen. Daarbij wordt volgens de moderne hygi ene-eisen gewerkt, die is ont wikkeld door het Ambachtelijk Korenmolenaarsgilde en het Gil de van Vrijwillige Molenaars is samenwerking met de overheid. Daarmee is voedselveiligheid gegarandeerd. De Eendracht zoekt naar meer molenaars, die hun opleiding van Buikstra (45) kunnen krij gen. Vanaf 1752 is de bovenkrui er aan de Oude Rijn al in bedrijf onder de naam De Twee Ge broeders. Eerst in Zaandam; in 1898 verhuisde de molen naar Alphen, waar hij in 1974 een restauratie onderging. Ook vorig jaar kreeg De Eendracht nog een opknapbeurt. Er werd een nieu we constructie onder de steen zolder aangebracht. Er kwam een volledig nieuwe balklaag en vloer voor de maalzolder. De si lo's zijn vernieuwd. En de trans portsystemen werden aange past. Ook het vijftig jaar oude motorgemaal De Oude Bram wordt gerestaureerd. Kortom: de achtkantige stellingmolen, met een vlucht van 23.70 meter, kan binnenkort weer volop malen. Buikstra glimt van trots als hij over zijn molen vertelt. Merk waardig genoeg heeft hij geen opleiding tot molenaar gehad. „Het klinkt gek, maar ik heb ook niet zoveel met molens als an deren. Ik ben er eigenlijk inge rold door een vriend van me. Die is er drie jaar geleden mee gestopt. Zou ik dat ook gedaan hebben, dan was er voor deze molen geen toekomst meer ge weest. In het belang van de mo len ben ik dus doorgegaan. Maar nu moet er hulp komen. Gelukkig staan er vrijwilligers op. Alleen is het hier niet te doen." De korenmolen is vrijwel uit sluitend op zaterdag in bedrijf. De opbrengst bedroeg ooit een ton meel per week. Dat is later per drie weken geworden. Toen gebeurde dat nog zonder diesel motor. Bakkerij Visser bij 's Mo- lenaarsbrug was de voornaam ste afnemer. De gemeente Al phen aan den Rijn is de eigenaar van de molen. Die steekt er jaar lijks een bedrag van 15.000 euro aan onderhoud in. De stichting wil daarnaast zichzelf bedruipen door de verkoop van meel aan Hoogvliet. „Vroeger bepaalden we als twee molenaars hier alles zelf', zegt Buikstra, die in het dagelijks le ven als spoorwegbouwer actief is. „Dat is anders geworden. We zijn een keer vreselijk op ons bek gegaan toen we een ontslag brief van de gemeente kregen. Terwijl we niet in dienst waren. Nou goed, dat is een heel ver haal. Houd het er maar op dat hier toen twee gestoorden aan het werk waren. Die niets met dat gezeik te maken wilden heb ben." Zijn ontslag diende hij overigens begin januari van dit jaar in. Dingen veranderen. „Er moet een rouleersysteem komen. Voor de rest kan ik komen wan neer ik wil. Ik heb alles geleerd van mijn goede Leidse vriend Marcel Gordijn. Eigenlijk ben ik hier de enige echte molenaar geweest, zij het zonder papie ren. En verder? Ik ben een keer bij de molen De Valk in Leiden binnen geweest. En verder in de Traanroerer in Oude Schildt op Texel. Dat vond ik wel hartstikke leuk als ik ze zag draaien. Maar nu zijn hier jongens die alle mo lens aflopen. Nou, dat is aan de ze jongen dus niet besteed. Ik hoop wel dat De Eendracht op volle kracht blijft doormalen. Dat verdient ze." De nieuwe start van de molen wordt tijdens de nationale Mo lendag op de tweede zaterdag in mei feestelijk gevierd. hazerswoude-dorp - De provincie Zuid-Holland ziet mogelijk af van de aanleg van een rotonde op het drukke kruispunt van de Ge- meneweg en de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp. Provinciebe stuurder Houtman wil twee weken nadenken over het voorstel van de Rijnwoudse wethouder Uljee om het kruispunt te blijven beveili gen met verkeerslichten. Uljee sprak daar gisteren met de gedepu teerde over. Volgens de wethouder kost de rotonde, inclusief de aankoop van de benodigde grond, 2,55 miljoen euro. Vernieuwing van de verkeers lichten en het plaatsing van flitscamera's kost circa zes ton. Op het kruispunt van de Dorpsstraat en de Gemeneweg deden zich de af gelopen zes jaar negen ongevallen voor. Op de aansluiting van de Burgemeester Warnaarkade op de Gemeneweg waren zeven onge lukken. Uljee: ,,Als je de kosten van de investeringen afweegt tegen de verwachte afname van het aantal ongelukken, dan kunnen we beter verkeerslichten houden. Dat heb ik gedeputeerde Houtman verteld. Hij was onder de indruk van mijn verhad." ACHTERGROND V.j -F f ek - De dorpen in de Rijnstreek hebben hun (tijd gehad. Want alle bestuurders zijn het ins dat de gemeenten met uitzondering len aan den Rijn te klein worden om het de inwoners van hen verwachten te doen. ïken Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Lie- n Nieuwkoop naarstig naar een oplossing. Rijnwoudes eerste burger Westra een fusie buurgemeenten wil, broeden de bestuur- Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop op samen- Igvan alleen het ambtenarenapparaat. En Ja- >ude verstevigt de band met Alkemade. Jan op dezelfe voet kunnen de Rijnstreek- ten niet meer, concludeerden de onder van het bureau KPMG al in september In opdracht van de Rijnstreekgemeenten iocht KPMG hoe de gemeenten de belan- jn inwoners, bedrijven en instellingen het ïunnen blijven dienen. Vooral Jacobswoude [inwoners), Liemeer (6.700 inwoners), Ter D00 inwoners) en Nieuwkoop (11.000 inwo- chaatsen op dun ijs, aldus de onderzoekers. te klein om het werk aan te kunnen. Twee Igeleden slaakten de gemeentesecretarissen ïodkreet in hun rapport: 'Opschudden of idding'. Het water stijgt ze tot aan de lip te hoogste ambtenaren verzuipen in het ve- f dat op hen afkomt. er koortsachtig overleg in de Rijnstreek. Ie- stuurder heeft zo zijn eigen ideeën. De buurgemeenten moeten fuseren, roept de e burgemeester Schoof. Volgens Schoof Rijnstreek samen met Boskoop, Zoeter- Alkemade en Bodegraven drie of vier ster- leenten moeten vormen. Want anders be- itraks de aangrenzende grote steden wat er Groene Hart gebeurt. Het Groene Hart telt 700.000 inwoners, maar doordat ze al- onder kleine gemeentebesturen vallen, ze amper wat in te brengen, mend burgemeester Westra van Rijnwou- art zich achter zijn collega. Het twaalf jaar rijnwoude heeft zijn langste tijd gehad, als Westra ligt. Hij lonkt al naar een huwelijk ieterwoude (9.000 inwoners) en Boskoop inwoners), waardoor er een gemeente van 43.000 inwoners ontstaat. Westra vindt verregaande samenwerkingsverban den, zoals in de Leidse regio, 'log, ondoorzichtig en ondemocratisch'. „Het zijn ver-van-mijn-bed shows." Overigens heeft hij de raad nog niet mee. De meeste politici voelen er niets voor om op te gaan in een groter geheel. Maar dat is allemaal emotie, meent Westra, het wordt tijd dat het ver stand gaat spreken. Hij gaat de komende maan den hierover de dialoog aan met de inwoners. Ook Nieuwkoop wil best fuseren, maar de beoog de huwelijkspartners Ter Aar en Liemeer vinden dat nog een stap te ver. Het is de vraag of ze de stem van het volk dragen, want circa 700 onder nemers in de drie gemeenten hebben in novem ber nog aangegeven dat hun belangen het beste kunnen worden behartigd in een grotere gemeen te. De besturen van Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop hebben een voor Nederland unieke tussenstap bedacht. Er komt een ambtenarenkorps voor drie gemeenten die voor het overige zelfstandig blij ven. Het korps wordt minder kwetsbaar en de korte lijnen met de burger blijven, meent de Ter Aarse burgemeester Epskamp die deze week de ambtenarenfusie een jaar uitstelde tot 1 januari 2005. Elders in de Rijnstreek kijken ze met argusogen naar deze constructie. „Drie kapiteins op één schip, is dat niet vragen om moeilijkheden?", vraagt Kees Schippers, gemeentesecretaris van Rijnwoude, zich af. „Drie gemeenteraden en col leges die over een ambtenarenapparaat gaan, is ingewikkeld", zegt ook burgemeester Westra. „Niet de oplossing voor Rijnwoude." Maar oud burgemeester Paats van Alphen broedt in op dracht van Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop rustig door op de tussenstap die uiteindelijk wel tot fusie leidt. Samenwerking, samenvoeging of doormodderen. Daarover praten de Rijnstreekgemeenten al drie jaar. Dat er een probleem is, staat voor iedereen buiten kijf. Het is aan de gemeenteraden om daadkrachtig te werk te gaan, te praten met de be volking en de emoties de baas te blijven. Om maar met de woorden van Rijnwoudes eerste burger Westra te spreken: „Het gedonder hierover moet maar eens afgelopen zijn." Marieta Kroft alphen aan den run - PrO- fessor Joop van den Berg, directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten tussen 1996 en 2002, waakt ervoor ideeën van anderen de grond in te stampen. Zijn eerste reactie op de uitlatingen van de Rijnwoudse burgemeester Westra die wil fuseren met Zoeterwoude en Boskoop is: verstandig. Daarentegen heeft hij bedenkingen tegen de samensmelting van ambtenarenkorpsen in Ter Aar, Liemeer en Nieuw koop. „Een complicatie is dat zo'n ambtenarenappa raat heel moeilijk is aan te sturen door drie gemeente besturen. Dat brengt onver mijdelijk met zich mee dat een ambtenaar als verkeers leider gaat optreden. Je moet je dan afvragen wie het straks voor het zeggen heeft: de politiek of de amb tenaar." Minder vergaand, de inter gemeentelijke samenwer king (waar Jacobswoude en Alkemade op aan koersen), kan volgens Van den Berg goed werken op bijvoor beeld het gebied van ruim telijke ordening, economie en verkeer. „Samenwerking is inderdaad minder demo cratisch. De afgevaardigde wethouder heeft het voor het zeggen. Als er intensief moet worden samenge werkt, kun je je afvragen of je er niet beter aan doet om er dan maar één gemeente van te maken." Een grote stevige gemeente heeft veel voordelen, zoals een minder kwetsbaar amb tenarenapparaat en een de mocratisch besluitvor mingstraject. Maar de af stand met de inwoners kan te groot worden, aldus de voormalig VNG-directeur. „Houdt daarom een ge meente gedecentraliseerd", zo waarschuwt Van den Berg. „Houdt de loketfunc tie in stand in de kernen, zodat de burgers geen lan gere afstand hoeven af te leggen om aan een pas poort, bouwvergunning of bijstandsuitkering te ko men." Ook doet hij de sug gestie om wijkcommissies te creëren. „Geef ze geld om hun eigen wijk op te knap pen. Dan hoef je voor zulke zaken niet de lange bureau cratische weg naar het ge meentebestuur te belopen," Begrip toont de in Alphen wonende professor voor burgemeester Schoof die sterke buurgemeenten om zich heen wil. „Je krijgt an ders het Calimero-effect. Met gemeenten van gelijke grootte praat je op voet van gelijkheid en doe je gemak kelijker zaken." Een impressie van een landhuis dat in Watergoed Levenslust zou moeten komen. Tekening: Adviesbureau Benbouw 'Rijnwoude zou plan moeten omarmen' door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - Zestig wo ningen waarvan zo'n 25 in de sociale huur- en koopsector kunnen aan de Zuiddijk in Ha zerswoude-Dorp verrijzen. Grondeigenaar Nico van der Hulst en Ben Oostdam van ad viesbureau Benbouw dienen het plan 'Watergoed Levenslust' dat ook een strandje en een plas van elf hectare omvat, binnenkort in bij de gemeente Rijnwoude. Oostdam is enthousiast over het plan voor de ontwikkeling van veertien hectare agrarische grond. Hij wijst op een onlangs verschenen artikel in het Leidsch Dagblad. Daarin maakt directeur Bogerd van woning bouwvereniging Habeko zich zorgen over de financiering van sociale woningbouw in Rijn woude omdat de bijdrage van de gemeente steeds kleiner wordt. „Ik heb zeven jaar als burgerlid deel uitgemaakt van de commissie ruimtelijke orde ning en ook moeten constateren dat bouwen voor de lagere inko mensgroepen nauwelijks van de grond kwam", aldus Oostdam. „In ons plan kunnen we veertig procent sociale woningbouw plegen. De overige huizen be kostigen het plan. De gemeente hoeft er dus niet aan mee te be talen. Rijnwoude zou het plan moeten omarmen." Oostdam is in gesprek met een landelijke woningbouwvereni ging die in het project wil parti ciperen. De naam wil hij niet noemen, omdat het nog niet ze ker is of de initiatiefnemers met deze corporatie in zee willen. De vrije-sectorwoningen bestaan voor het grootste deel uit vrij staande landhuizen. „De maxi male inhoud is 500 kubieke me ter. Het worden dus geen kapi tale villa's", merkt Oostdam op. Bang voor de haperende econo mie waardoor de markt voor dure huizen is ingezakt is hij niet. „Voordat dit plan kan wor den uitgevoerd, zijn we een jaar of vier, vijf verder." De Hazerswoudse veehouder Van der Hulst presenteerde vo rig jaar al het plan Watergoed Levenslust. Plaatselijke politici reageerden toen verrast en hui verig vanwege de inbreuk die het plan maakt op het land schap. Maar Van der Hulst was juist op het idee gekomen om de veertien hectare grond die hij zelf niet nodig heeft, een andere bestemming te geven omdat er in de gemeente ^eeds meer be hoefte ontstond aan kleinschali ge recreatie en waterberging. Bovendien viel een hectare bin nen de bebouwingsgrenzen van de gemeente. Inmiddels zijn Van der Hulst en Oostdam zo ver dat ze hun plan officieel bij de gemeente indie nen. Die kan het in de nieuwe structuurvisie (een plan waarin staat hoe de gemeente Rijnwou de er in de komende jaren moet uitzien), meenemen. De raad moet de structuurvisie dit jaar vaststellen. Wethouder Uljee zegt dat het idee hem aanspreekt. „Sociale woningbouw juichen we toe. Al leen moeten we nog wel bekij ken of zo'n plan past in de om geving. Je kunt niet overal zo maar woningbouwplannen ont wikkelen, hoe mooi ze ook zijn. Er moet wel visie op zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17