REGIO Koos van der Geest: dorpsjournalist en bakkj Openbaar bestuur lijkt spoor volledig bijster 'Het gaat Wiegel alleen om het geld, niet om de patiëntkosten voor fr Ja el< =vo 'Nu denk ik wel eens: hoe heb ik het kunnen opbrengen?' Camera's hebtlVa' in Noordwiji nut al bewezep ZATERDAG 8 FEBRUAI NAVRAAG De huisarts moet uit het ziekenfonds, vindt Hans Wiegel. Nederland kan volgens de voorzitter van de Zorgverzekeraars Nederland ander half miljard euro bespa- ren door de de dokter voor eigen rekening te nemen. HAR MEIJER, die zo ongeveer zijn leven lang huis arts in Leiden was, belicht Wiegels voorstel. Wat is uw diagnose, dokter? „Schandalig! Ik vind dit zo'n trieste opmerking van Hans Wiegel. Het gaat weer eens om het geld en niet om de patiënt. Ik doe promotieon derzoek naar cholera in Nederland. Halverwege de negentiende eeuw moesten patiënten met een briefje van de armbestuurder naar de dok ter. Die kant gaan we op als Wiegel zijn zin krijgt. Dan zijn we straks weer terug bij af." Merkte u ooit wat van een drem pel bij uw patiënten? „Nee, nooit. En dat moet ook niet. De drempel van de praktijk van een huisarts moet laag zijn." Weet u slimmere besparingen in de gezondheidszorg? „.Die kan ik als eenvoudige huis dokter van weleer niet zo één twee drie bedenken. Misschien dat er bij sommige dure medicijnen wat valt te verdienen. Maar in geen ge val Bij de huisarts. Eerst word je tot poortwachter gepromoveerd, en nu willen ze weer een drempel opwerpen. Dat pakt zeer nega tief uit voor eenvoudige mensen. Voor ivelke medische handeling zou u extra geld oi>erhebben?" „Ik kan zo gauw niets bedenken. Correctie van flaporen? Ben je gek, dat kan ook van grote betekenis zijn voor de persoon in kwes tie. Laat ik het omdraaien: ik weet nog wel wat belangrijke zaken die juist in het ziekenfonds zouden moeten, zoals bepaalde voe dingssupplementen. En doet u verder de groeten aan meneer Wie- gel." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 8 februari LEIDEN - "We hebben een voorlichtingsavond voor de toeristische richting gehad. Daar zitten dan zo'n 35 man, meest meisjes. Ik begin dan te zeggen dat meisjes die hostess willen worden of stewardess, niet bij ons moeten zijn. Dan stappen er zo'n 20 op. Er wordt vaak gedacht dat het bij die opleiding gaat om veel reizen en veel trekken. Maar dat is niet waar. De mensen die deze opleiding hebben gevolgd, zitten vaak op kantoor als andere mensen op hun rug in de zon lig gen". Waarmee directeur C.E. van Oort van de Leidse meao-school maar wil zeggen dat de toeristische richting, die bij wijze van experi ment op het ogenblik als enige in Nederland aan zijn school verbon den is, allesbehalve de glamour uitstraalt die er wellicht van ver wacht wordt. Het is een vrij.zware richting, waarin net als bij de overi ge richtingen van de meao-school bijv. veel aandacht wordt besteed aan economie. Vrij veel leerlingen hebben zich daar het vorig school jaar misschien een beetje in vergist. Want van de 21 leerlingen die de 'differentiatie' toerisme volgden, gingen er slechts 12 over van de tweede naar de derde klas. Gebleken is ook dat leerlingen met een leao-vooropleiding het goed doen, terwijl sommige havo-leerlingen, die bijvoorbeeld geen economie in hun eindexamenpakket hebben, al snel dreigen te struikelen. ANNO 1978, woensdag 8 februari LEIDEN - Leerlingen van de toeristische richting met reisfolders en - brochures in de hand. Het zijn artikelen waar ze tijdens de opleiding al veelvuldig mee in aanraking komen. Om nog maar niet te spreken van reisdocumenten, verzekeringen, vervoersproblemen, deviezen, accommodatieboekingen etc. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U nijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: 8.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-maih directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.Id@damiate hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 3 00 Sprinters jrubneksadv.). 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aap portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Allq auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. i/OEG jdige m ee ft de wee I ld te „Schrijven heb ik altijd leuk gevon den. Op school was opstellen maken mijn liefhebberij. Voor de Leidse Courant ben ik op een gegeven mo ment verslagjes gaan maken van wedstrijden van SJZ. Ik deed het graag omdat het ook een beetje pro motie was voor de club waar ik zo bij betrokken was. Toen de Leidse Cou rant zonder correspondent voor Zoeterwoude zat, vroegen ze mij. De directe aanleiding was een fout in de krant, die nooit gemaakt was als er nog een correspondent was geweest. Het ging om een foto van molenaar Willem Borst die een onderscheiding had gekregen. Iemand had erbij ge zet dat de vrouw van Borst naast hem stond, maar zijn vrouw was al overleden. Het was zijn zus! Ik kon het goed volhouden, de com binatie van het correspondentschap met het werk in de bakkerij. Nadat de koerier mijn kopij 's nachts had opgehaald, sliep ik tot half vier. 's Middags, als het werk in de bakke rij klaar was. ging ik weer een paar uurtjes naar bed. Ik heb mijn hele le ven in twee fases geslapen: een korte nacht en 's middags weer. Maar na elf jaar correspondentschap werd het me te veel en ben ik ermee ge stopt. Door het correspondentschap kwam ik in contact met het raadswerk en dat trok me wel. Ik ben een echte Zoeterwoudenaar en er speelden al lerlei zaken waarover ik mijn zegje wilde doen. Heb van 1978 tot '86 voor het CDA in de raad gezeten. Een echt politiek dier was ik niet. Wim van der Post van Progressief Zoeterwoude zei later tegen mij: „Koos, ik kon met jou zo lekker sa menwerken!" Schrijven ben ik nog lang blijven doen. In het clubblad van SJZ heb ik 33 jaar lang een wekelijkse column gehad. Het was mijn uitlaadklep voor alle dingetjes die om de wed strijden heen gebeurden. Twee jaar geleden ben ik ermee gestopt. Sinds mijn ogen zo achteruit zijn ge gaan, is mijn wereld een stuk kleiner geworden. Ik kan ook geen auto meer rij den. Maar zet u daar- Koos van der Geest (69) is Zoeterwoudenaar in hart en nieren. Bij voetbalclub SJZ, maar eigenlijk bij alles wat met het dorp te maken heeft, voelt de vroegere bakker van 't Watertje zich nauw betrokken. De liefde voor Zoeterwoude ging zelfs zo ver dat Van der Geest zich liet overhalen om correspondent Zoeterwoude te worden voor de Leidse Courant. Elf jaar lang deed hij verslag van plaatselijke gebeurtenissen. Als hij bij een vergadering van de gemeenteraad had gezeten, schreef hij 's nachts zijn stuk. Even later, om half vier, ging de wekker. „Nu denk ik wel eens: hoe heb ik het kunnen opbrengen?" DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN over alstublieft zo weinig mogelijk in de krant. Het moet geen klachten- verhaal worden. Gejammer, daar heb ik zo'n hekel aan. Mijn vrouw, die slecht ter been is, en ik vullen el kaar aan. Ze zegt altijd: ik ben jouw ogen en jij bent mijn benen. Sociale contacten zijn voor mij heel belangrijk. Toen ik nog auto reed, zocht ik regelmatig dienstvrienden op. Zes jaar geleden heb ik nog een reünie georganiseerd. We hadden op de militaire koksschool een klas van vierentwintig man. Er zijn er zeven tien op de reünie geweest. Ik ga nog elke dag naar de bakkerij. Mijn oudste zoon Leo heeft de zaak bijna zes jaar geleden overgenomen. Hij redt zichzelf prima en heeft uitstekend perso neel, maar je wilt wat te doen hebben, hè. Ik zie het niet als werk. Het is ge woon een hob by. Mijn eerste klus is 's och- in heb. Ik zou wel veel meer willen .doen, maar dat gaat helaas niet. Mijn vader Leen was ook bakker. Hij kwam uit Oud Ade, maar werkte in Zoetermeer. Op een dag zag hij een advertentie staan voor een baas- knecht' - mooi woord vind ik dat - bij een bakkerij aan 't Watertje in Zoeterwoude. Tegenwoordig zouden we dat een bedrijfsleider noemen. Dat is mijn vader drie jaar geweest. In '32 kon hij de bakkerij overne men. Zijn broer die aannemer was, raadde hem aan om een nieuw pand neer te zetten, omdat het oude niet best meer was. Het waren de crisis jaren, dus dat was een moeilijke be slissing. Achteraf was mijn vader heel bÜj dat hij het advies toch had opgevolgd. Het is nu niet meer voor te M stellen maar er zijn tot ver na de oorlog zes bakkers geweest, alleen al in Zoe- terwoude-Dorp. Daar re ken ik dan ook Van der Hoeven bij op de Vrou- wenweg. Dat was toen nog Zoeterwoude. Rijndijk had ook nog eens twee bakkers. Bij Van der Hoeven heb ik trou wens ook nog een tijdje ge werkt. Dat was omdat die man op een bepaald moment zonder perso neel zat. Mijn vader had met 'm te doen en zei: ga jij daar maar helpen. Ik was de oudste van twaalf kinde ren. Mijn vader keek ernaar uit dat ik hem zou opvolgen. Ik heb er geen spijt van, al heb ik me ook wel een tijdje tot de horeca aangetrokken ge voeld. Dat werd aangewakkerd toen ik in mijn diensttijd acht maanden op de militaire koksschool zat. Van de andere kinderen is niemand in de bakkerij terecht gekomen. Toen mijn vader stopte heb ik de zaak voortgezet met mijn zwager Piet van der Salm. Hij was de ban ketbakker, ik de broodbakker. Ik vond het prettig dat mijn zoon mij wilde opvolgen. Zeker nu je ziet dat het zo goed gaat. Het zat er wel in dat hij ook bakker zou worden. Als kind hielp-ie al graag mee. We heb ben hem eerst de havo laten doen. Dat was op advies van zijn hoofdon derwijzer. Die man zei: dat is een betere basis, want zijn vak leert hij toch wel. In de bakkerij liggen sinds vo rige week een paar plakboe ken met kran ten- brei ad. D fciewe adde jarige St W( knipsels van mijn hand en v^n opvolger onder het motto: 'l welkom voor vers brood en van nieuws'. Hebben de klanten en l lezen als ze even moeten wa .5, Veel mensen vinden dat hee heb in de loop der jaren een nc. chief opgebouwd met foto's 511 11 seis over Zoeterwoude. Omd,em€ niet goed meer zie, knip ik teieJ? woordig niet veel meer uit. L heb ik wel weer de verkiezinjc in Zoeterwoude uit de krant on Er komen wel eens mensen Iün over de vloer van vereniging ie, een jubileum vieren, en die meer willen weten over het van de club. Dat kan nog we laat worden, want dan kome a veel stukken over het dorp te ze ook interessant vinden. Dpn N nen ze niet meer stoppen m< n Vc Voormalig bakker Koos van der Geest: „Door het correspondentschap voor de krant kwam ik in contact met het raadswerk en dat trok me wel. Ik ben een echte Zoeterwoudenaar en er speelden aL zaken waarover ik mijn zegje wilde doen." Foto: Hielco Kuipers SCHRIJVENDE LEZERS Begin januari 2003 verscheen een studie van de Grontmij, waarin een zevental tracé's voor snel trams in de Leidse regio werd verkend. Drie van deze nieuwe lijnen zullen door de binnenstad van Leiden gaan rijden. De nieuwe lijnen zijn geba seerd op de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn (RGL) door de Leidse binnenstad. De drie nieuwe lijnen die ook door Leiden moeten gaan rijden, zijn de volgende: 1. Leiderdorp via Leiden-Noord, naar Leiden CS, door de Breestraat, over de Lammenschansweg, Koninginnelaan, Herenstraat, Vijf Meilaan, naar Voorschoten NS-station. 2. Een variant op 1, met dien verstande dat deze variant doorrijdt naar Leidschendam (om daar aan te takken op het Haagse tramnetwerk). 3. Een directe verbinding tussen Noordwijk en Zoetermeer, dwars door de Leidse binnenstad. Zoals duidelijk moge zijn, zal dit uitgebreide tram netwerk grote gevolgen hebben voor de belasting van de Leidse binnenstad. Ten eerste voor de ver keersveiligheid. Niet alleen de verkeersveiligheid op de Lammenschansweg is met de huidige plan nen omtrent de RGL in het geding, maar ook die in Leiden-Noord, en Leiden Zuid-West, Koninginne laan, Vijf Meilaan, de Herenstraat. Daarnaast voorziet het huidige plan, waarover de gemeenteraad op 29 oktober 2002 heeft besloten, erin om de RGL vier tot acht maal per uur per rij richting door de binnenstad te laten rijden, maar ook twaalf maal per rijrichting is al eens geopperd als frequentie in de spitsuren. Uitgangspunt voor de nieuwe lijnen is dat deze ex tra trams de frequentie niet ophogen (aldus het rapport van de Grontmij), maar de passagiers zou den moeten gaan overstappen op de beide sta tions Leiden-CS en Lammenschans-NS/RGL. Hiermee wordt echter voorbijgegaan aan een gou den regel uit de OV-wereld, namelijk dat wanneer OV-passagiers moeten overstappen gedurende de reis, het OV qua aantrekkingskracht sterk afneemt. Het te verwachten gevolg zal dus zijn dat al gauw zal blijken dat de beoogde frequentie op de Bree straat nooit voldoende is om al deze trams af te wikkelen, en dus zal óf de frequentie worden op gehoogd, óf zal het nu voorziene spoor met uit wijkplaatsen (strengelspoor) aan het begin van de Breestraat verdwijnen. Om plaats te maken voor volledig dubbelspoor op dat deel van de Bree straat. Dit alles heeft natuurlijk ook consequenties voor de veiligheid van fietsers en voetgangers in de Breestraat. Verder zijn de knelpunten in de voorgenomen tra cé's zeer groot (constateert ook het rapport van de Grontmij), en in sommige gevallen zelfs onoplos baar. Bovendien zal de aanleg van nieuwe tramlij nen naast de RGL grote gevolgen hebben voor het stadsbeeld (kappen van bomen, etc). Dan zijn er de kosten. Terwijl de totale begroting voor de Grontmijstudie praat over 800 miljoen eu ro, zijn de drie lijnen die door Leiden moeten gaan rijden nu begroot op ongeveer 425 miljoen euro, maar dit zal zeker nog verder oplopen. (Om een voorbeeld te geven: tussen november 2001 en ja nuari 2003 zijn de geraamde kosten voor de aanleg van de RGL al met 150 miljoen euro opgelopen tot 435 miljoen euro). Het voorgenomen netwerk zal gedeeltelijk middels private investeringen tot stand moeten komen. Waar dit toe kan leiden, ondervindt een ieder die weieens met de NS reist. Daarnaast loopt de reizi ger het risico om met Karlsruhe-prijzen gecon fronteerd te worden: een basistarief van 1,90 euro per rit, ook voor korte binnenstadsritjes, terwijl voor de regio zal worden gewerkt met het zonesys teem van de strippenkaart. Tenslotte. Deze plannen lijken, net als de eerdere plannen om de RGL door de Leidse binnenstad te laten rijden, volledig wereldvreemd. Het regionale openbaar bestuur lijkt wel volkomen het spoor bijster. Om te beginnen, er kan niet automatisch worden uitgegaan van het overstappen van automobilisten naar de tram. Daarvoor is de tram niet concurre rend genoeg, qua reistijd en waarschijnlijk ook niet qua reiskosten. De reistijden van dit nieuwe net werk zijn namelijk niet concurrerend met de reis tijd per auto (bijvoorbeeld een enkele reis van Lei derdorp naar Den Haag CS met de tram zal onge veer 1,5 uur gaan duren, een reistijd die aanmer kelijk langer is dan een reis per auto (inclusief files) Verder, bij overstappen verlies je reizigers (dit wordt bevestigd op de website van het provinciale bureau voor de RGL). De verbinding naar Voor schoten (en verder) stuit op een aantal forse knel punten. Zo zal bijvoorbeeld de kruising met het NS-spoor bij de Herenstraat via een tunnel wor den afgewikkeld (en dit terwijl bij de eerdere dis cussie over de RGL via bestaand spoor, deze situa tie afgewezen werd als zijnde te duur). Een ander knelpunt bestaat uit de kruising met de Churchilllaan. Terwijl de directe omgeving aan drong op een Groene Golf (ter verhoging van de verkeersveiligheid op de Churchilllaan), heeft de gemeente niet aan deze wens willen voldoen. Net als op de Lammenschansweg is gebeurd (waar de omgeving aandrong op een rotonde bij de kruising Koninginnelaan-Zeemanlaan)krijgt de buurt niet waar het om heeft gevraagd, en dit allemaal in af wachting van de eventuele komst van de sneltram. Zo wordt verkeersveiligheid weer eens opgeofferd' ten gunste van toekomstige plannen. Het heeft er alle schijn van dat deze plannenmake rij weer voorgekookt is in politieke achterkamertjes en ambtelijk overleg. Immers, het rapport van de Grontmij is het vijfde concept, gedateerd op 13 au gustus 2002. Binnen de gemeente Leiden zijn er mensen die dus al vroegtijdig inzicht gehad heb ben in deze plannen, en het wekt wederom geen verbazing dat dit niet eerder bekend is geworden. Zouden alle raadsleden hebben geweten dat dit de vervolgplannen waren, en als dit het geval is ge weest, hadden ze dan ook ingestemd met het voornemen om de RGL door de Leidse binnenstad te laten rijden? Een laatste opmerking betreft de winkeliers op de Breestraat. Begin 2002 hebben de winkeliers dui delijk te kennen gegeven dat de gemeente zou moeten kiezen: werd de Breestraat een winkel straat, of een doorgaand verkeer route? In de hui dige RGL-plannen zijn de winkeliers ervan uitge gaan dat de keus van de gemeente op het eerste is gevallen, de nu naar buiten gekomen plannen lij ken echter sterk op het tweede te duiden. Thed van Leeuwen, Leiden. !n aa De gemeente Noordwijk vinnig mera's te duur. De ondemei^ a worden inmiddels wel gedw deze camera's aan te schaffdsoal door een alsmaar brutaler whs ir dende maatschappij. Is. Vc Het Palace Hotel Noordwijk| rondom en in het pand cam De beelden worden digitaal slagen en kunnen eenvoui" het internet worden vercon< Hoewel duur hebben deze ra's hun nut inmiddels bi Bij het doodsteken van een ganger kon het Palace HotelP'*51 beelden afstaan aan de politpte' daarop de steekpartij. at n Zaterdag 1 februari vonden c gangers het erg leuk om ijsbJ"at te gooien, waarbij zij de aut<£at-1 de chef-kok vernielden. Toed11116 daar wat van zei, werd hij di#ens elkaar geslagen en met bloei1 de en twee gekneusde ribben af151 gelaten op de openbare weg.^vve dit voorval stond volledig op9eS en de aanhoudingen zijn eeif J110 dig. Wij willen de camera's meer kwijt. Nu de gemeente'er c En natuurlijk snel komen alsP11- burger de politie om hulp vré Want als de burgers dit ook i°P^ moeten regelen, dan blijven Feld maar weinig discogangers oP m' dat kan natuurlijk niet de bette ling zijn. Je zou het niet zeggW*e maar discogangers zijn ook Ij1®1 sen, waarvan sommigen me#1 dc beestachtig gedrag. 'd11 .Du P. Br#ov< Noo nn< een ïiaa]

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14