LEIDE Rechtzaak dreigt over baggerdepot fór. :iden krijgt op zijn kop voor kapplannen De Stemming REGIO Protest Vrouwenweg tegen bouwplannen ^)ch een c*imeur 'We moeten het hier gewoon uithouden, niet klagen' BREEDEVELD stellingI DE HELE MAAND FEBRUARI 'I" zaterdag 8 februari 2003 R1 IZfarry Kies al 1498 iar motor aret Festival oos van der 4me st: bakker en ap€2 jsjournalist v.rl NEI iliedenbuurt en j^kwartier willen iroepiweede huisarts naaj 8 22f Donderdag berichtte q'evvjsch Dagblad dat de ge- 5 darart* °Pzoe^ 's naar 8e' -ruimte voor een huisarts Tigelwijk omdat daar op ïient maar één huisarts ■'TO be nood blijkt nog hoger n' (§mdat die ene arts op dit ook het Houtkwartier Raadsliedenbuurt be- .jelden bewoners van de- Vei door Robbert Minkhorst leiden - Het conflict tussen Lei den en Zuid-Holland en Bagger depot Zuid-Holland (BZH) over een slibstort in de Oostvlietpol- der dreigt opnieuw voor de rech ter te komen. Beide partijen - provincie en gemeente enerzijds en Baggerdepot Zuid-Holland an derzijds - willen van geen wijken weten. BZH claimt het depot, maar Zuid-Holland en Leiden wil len er niet aan. dgnt (advertentie) lederland moet nerika helpen dam Hoessein i verdrijven Geef uw mening j Met het nieuwe streekplan West voor deze regio heeft de provin cie de slibstort voorgoed de nek omgedraaid. Het depot is ook uit het voorlopige bestem mingsplan van de gemeente -verdwenen. Jarenlang was het de bedoeling om in de Oost- vlietpolder een stortlocatie aan te leggen, waarin het slib uit de ze regio kon worden geloosd. Leiden en Zuid-Holland bogen echter voor de grote weerstand onder Leidenaren. De provincie ging op zoek naar een alternatief en vond dat op de Maasvlakte. Van dat alternatief weigert BZH echter gebruik te maken. Het slib daar naartoe brengen is vol gens het bedrijf twee tot drie keer zo duur als het storten in de Oostvlietpolder. BZH is een dochterbedrijf van onder andere de provincie en het Hoogheem raadschap van Rijnland. Het schap moet de wateren schoon en bevaarbaar houden en daar voor is regelmatig baggeren ver eist. BZH zorgt voor de verwer king van het slib. De patstelling tussen het bag gerbedrijf en de twee overheden duurt al een paar jaar. Niet lang geleden sloot Zuid-Holland een nieuwe overeenkomst met de Slufter, waarmee capaciteit voor te verwerken slib werd gegaran deerd. BZH en het Hoogheem raadschap hebben al van begin af aan gesteld dat zij het zouden vertikken om bagger naar de Maasvlakte te vervoeren. De ex tra kosten voor het brengen van de baggerspecie naar de Slufter zou het hoogheemraadschap dan moeten verhalen op zijn in gezetenen en dat is voor dijk graaf E. baron van Tuyll van Se- rooskerken altijd onaanvaard baar geweest. Het schap en BZH wilden alleen zwichten als er fi nanciële genoegdoening kwam. Dat weigert Zuid-Holland weer. Sterker nog, ook voor het defini tief schrappen van het depot in het streekplan hoeft de provin cie BZH niet te compenseren. Die overtuiging leeft althans bij Gedeputeerde Staten (GS). Het onafhankelijk statenlid T. Jansen betwijfelt dat en heeft er inmid dels vragen over gesteld aan GS. Directeur A. Bresters van BZH is ervan overtuigd dat hij recht heeft op of een schadevergoe ding of een depot in Leiden. „De provincie heeft tot op he den haar schadeplichtigheid niet erkend. Ik denk dat wij re delijk sterk staan, op grond van de hele voorgeschiedenis. Het gaat om de afspraken die in het verleden met de gemeente en de provincie zijn gemaakt. Die heb ben we juridisch laten toetsen. Een rechter zal het dus moeten uitmaken, als het zover komt." BZH heeft al besloten om Zuid- Holland aansprakelijk te stellen voor 'geleden en te lijden scha de'. „De exacte omvang is nog niet bepaald", aldus Bresters. „Het gaat om een aanzienlijk bedrag." Dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken noemde in 2000 De Vrouwenweg wil terug naar Zoeterwoude. Om die wens kracht bij te zetten, ont hulde Peter Moen gisteren met oud- voetbalier Wim Rijsbergen een 'nieuw' plaats naambord: Zoe terwoude. Foto: Henk Bouwman idrag zo'n vijf miljoen euro. Ambtena ren van de provincie waar schuwden GS toen al dat Zuid- Holland het gevaar loopt dat het BZH 'een forse schadevergoe ding" moet betalen. De bevaarbaarheid en de kwali teit van de Leidse grachten en de wateren in de omgeving lij den onder het conflict, zegt een woordvoerster van Rijnland. Er is al een achterstand met bagge ren en die loopt almaar'op. „Er wordt nu gewoon niet gebag gerd. Het alternatief is een stuk duurder. Wij kunnen sowieso de baggerspecie uit Noord-Holland niet kwijt. In Rotterdam willen ze alleen Zuid-Hollands slib." Het verzorgingsgebied van het hoogheemraadschap loopt tot en met Haarlem. door Judith Kloppenburg leiden - Aanvankelijk was het nog rustig. Maar tegen vieren gingen gistermiddag toch de meeste bewoners van de Vrouwenweg in Leiden de straat op om te demonstreren. De actievoerders zijn het niet eens met de bouwplannen van de gemeente Leiden. Burgemeester en wethouders willen een be drijventerrein aan de westzijde van de Eu- ropaweg. Ook hebben zij het plan om het stuk land tussen de Europaweg en de Vrou wenweg tot aan de tuinen toe dicht te tim meren. De bewoners van de Vrouwenweg voelen zich belazerd. „Pas twee dagen van te voren kregen we een brief van de ge meente dat er een voorlichtingsavond zou zijn. Vervolgens werd ons verteld dat we on ze tranen maar moesten drogen omdat er toch niets aan de plannen te veranderen viel. De gemeente heeft besloten en daar mee basta!", baalt woordvoerder van het bewonerscomité Vrouwenweg Peter Moen. „De volgende dag stond in de krant dat de gemeente de moeite had genomen om 'wel twéé' wethouders naar de voorlichtings avond te sturen en dat er 'in alle redelijk heid' met de bewoners is gesproken. Nou, mooi niet! De manier waarop de gemeente de straat over de bouwplannen heeft inge licht, wekt bij veel bewoners irritatie op." Omdat de bewoners het niet eens zijn met de manier waarop de gemeente Leiden met haar burgers omgaat, willen zij, net als vroe ger het geval was, weer bij de gemeente Zoeterwoude horen. Om hun wens nog dui delijker te maken, onthulde Peter Moen met oud-voetballer Wim Rijsbergen een nieuw plaatsnaambord van Zoeterwoude. Rijsber gen was als 'bekend persoon' ingeschakeld om het protest wat meer bekendheid te ge ven. „Een bekende Leidenaar trekt meer belang stelling dan een onbekende demonstrant. In eerste instantie hadden we iemand anders benaderd, maar die liet het op het laatste moment afweten", legt Moen uit. Wim Rijs bergen vertrok opgetogen naar de Vrouwen weg. „Ik had toch een dagje vrij", legt hij uit. „Bovendien kwam ik in mijn jonge jaren re gelmatig op de Vrouwenweg en kan ik mij voorstellen dat de bewoners kwaad zijn. Door mijn verleden als voetballer heb ik veel met gras te maken gehad en ik vind het daarom zonde als het groen langs de Vrou wenweg moet verdwijnen voor een bedrij venterrein." n Wegman Gemeente Leiden heeft stevige kritiek gekregen mmmissie voor beroep- ichriften voor haar im een reeks bomen te M«in Leiden-Noord. Com- 'oorzitter Olivier vond '3n|er waarop de gemeente jissing heeft genomen, Ijp fender de maat. „Er ont ijl de hele procedure zo ir alles. Deze beslissing A|tr^ens °P' Hoewel de x nog moet volgens, liet Olivier duidelijk doorschemeren dat de gemeente Leiden wat hem betreft de hele procedure mag overdoen. Tegen de kap van de bomen - 14 meidooms aan de Charlotte de Bourbonhof - was bezwaar gemaakt door de bomenbond. Die snapte niet waarom de bo men wegmoeten, terwijl ze vol gens de bond nog prima gezond zijn. De bond is bovendien bang voor een grote kaalslag in het gebied, omdat de gemeente de bomen allemaal in één keer wil omzagen. Een woordvoerder van de ge meente stelde dat het meren deel van de bomen is aangetast door bacteriën en gewoon 'op' is. Maar hij erkende ook dat een deel van de bomen nog wel een jaar of vijf meekan. Volgens hem is het echter noodzakelijk dat het bomenbestand in het gebied een grote renovatie ondergaat. „En dan gaat het er net zo toe als bij de renovatie van een flat gebouw. Daar slaat een woning bouwvereniging ook niet twee of drie woningen over omdat die nog wel redelijk in orde zijn." Het bomenbestand rond de Hoven is volgens de gemeen tewoordvoerder bovendien een zijdig. Het bestaat voornamelijk uit meidooms en lijsterbessen. Na de kap moeten er meer ver schillende soorten terugkeren. Voorzitter Olivier van de com missie voor beroep- en be zwaarschriften vond dit verhaal van de gemeente op zichzelf niet slecht. Hij stelde echter dat de gemeente in gebreke was ge bleven, omdat ze deze visie niet eerst aan de bewoners had voorgelegd. „Daar begint alles toch mee. Ik maak grote bezwa ren tegen deze aanpak" De gemeente verweerde zich nog met de opmerking dat de visie uitgebreid was besproken met de wijkgroep. Ook tijdens een rondleiding vorig jaar in de buurt zijn de ideeën van de ge meente uitgebreid aan de orde geweest. En daar waren ook be woners bij aanwezig. Olivier vond het allemaal echter niet overtuigend. „Zo'n visie hoort de normale procedure te volgen. Daar is nu geen sprake van ge weest." 621 np 003. 17-31 Leiden toch maar )i een primeur. De eer- ïnte in Nederland waar ïp bewoners - niet zijn- of wethouder - pleit Petindeling. naa»raar de ene gemeente ise fin hogere overheden laggpdergeschoven bij een ,ljjf jjdaar breekt de pleuris 0jsopstanden, barricades ^tomaten. Er zijn politie- ien die geen ander doel "rvdan een herindeling te °»en. En die krijgen vaak est lveel stemmen ook 1 valais wij allen weten: rtijnft op Leiden. inqagt een hele straat, of zij linaft niet meer bij Leiden _ANte horen. De Vrouwen- gral. na veertig jaar Leidse lAT^sing. liever vandaag weer bij Zoeter- loren. Terug in de OUan de oude familie, md is het verzoek niet. inweg is al veertig jaar ar dig wormvormig :1 voor iets wat zich middelgrote stad pen rijtje huizen met 20Jachter weilanden en aan een polderweggetje Jijen. Typisch Zoeterwou- tt is niet de reden dat de antyrs heimwee hebben, tlaajieeft snode plannen met er. Op een steenworp af- jzeitn het rijtje huizen moet irijventerrein komen, en beton, en dat dan fjgneter hoog, naast je ach- zomeravondbarbe- meer worden wat zijn fijnere toe- xspectieven denkbaar. ■jÉidse wethouders, zeg- fcipewoners van de Vrou- j, die luisteren niet naar vinden het bedrijfsle- QSfle Kamer van Koophan- livte gemeentelijke schat- belangrijker dan het ka- 4-»c oorpooit mee: orfifstis. Er z erspectiev rakter van de Vrouwenweg. Nu een groepje bewoners pleit voor herindeling is de gemeente Leiden overigens opeens tegen. „Herindeling", zei wethouder Ron Hillebrand in de tijd dat hij nog wel eens met het Leidsch Dagblad praatte, „is nooit een oplossing voor problemen." Dat verwacht je niet uit de mond van een man die heeft ge pleit voor annexatie van zowel de Grote Polder als vliegveld Valkenburg en die meewerkte aan een plan om de hele regio maar samen te voegen tot één grote gemeente Rijnstad. „Herindeling is nooit een oplos sing voor problemen." Hille brand zal er nog spijt van krij gen dat hij dat gezegd heeft. Re giogemeenten zullen hem dank baar citeren. Maar de PvdA-wethouder heeft wel gelijk. Dat bedrijventerrein komt er toch wel. Bij welke ge zellige familie de bewoners van de Vrouwenweg straks ook ho ren. Rust Filip van As blijft een onverbe terlijke optimist. Dat moet wel, anders kom je nooit met het zotte voorstel om een regionale lobbyist in te huren. Het raadslid van de Christen- Unie heeft op zichzelf wel een punt als hij roept dat het college in de regio en met de regio op dit moment weinig voor elkaar krijgt. Maar om er dan maar een regionale lobbyist bij te halen Leiden heeft al een keer eerder zo'n type ingehuurd. Die moest voor de gemeente in Den Haag gaan lobbyen. Een vrij overzich telijke taak, zou je denken. Even vragen wat de gemeente wil, de trein naar Den Haag nemen en daar net zo lang het Binnenhof en de ministeries plat lopen tot het geregeld is. Dat moet toch te doen zijn. Maar de lobbyiste werd er gil lend gek van. Als ze ergens fijn voor de gemeente wilde pleiten, kreeg ze geregeld te horen dat dat niet meer hoefde omdat de Leidse wethouders dat net zelf al hadden gedaan. Daar was dus weinig eer mee te behalen en de dame trok al snel aan haar stut ten. Maar goed, dat was in de tijd dat wethouders zelf nog flink aan de weg timmerden buiten de ge meente. Uit de woorden van Van As valt op te maken, dat zij dat nauwelijks meer doen. Hoe wel het natuurlijk ook kan zijn dat hun ideeën over lobbyen drastisch zijn veranderd. Waar Leidse bestuurders 'Den Haag' vroeger platwalsten, schijnen ze nu een of twee keer bij een lands- en provinciebestuurder binnen te wippen om eventjes uit te leggen dat ze iets best wel graag zouden willen. Als het niet te veel moeite is. En als het schikt natuurlijk. En het het rijk of de provincie ook een beetje uitkomt. Dat leidt inderdaad tot vééél minder irritatie. En ook tot veel minder resultaat. Het klinkt aanlokkelijk om er dan maar weer een lobbytype bij te halen. Maar om dan voor te stellen zo iemand te delen met de regio, daarmee verraadt Van As toch een te rooskleurige kijk op de wereld. Een lobbyist die namens Leiden, de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek bijvoorbeeld moet pleiten voor Vliegkamp Valkenburg, waar moet die in hemelsnaam mee terugkomen? Een woon wijk met een start- en landings baan als rondweg? En een han gar als buurtcentrum? Trekken Leidse woningzoekenden straks in de kassen bij Valkenburg? De bollenteelt, gaat die dankzij de lobbyist ondergronds, onder de huizen van Bollenstad? Zigzagt de Rijn Gouwe Lijn straks door elke dorp, elke wijk en elke straat waar de regionale lobbyist mee heeft gesproken? Of moet hij of zij maar wachten tot de regio er uit is en pas dan op pad gaan? Wat de baan op zich wel weer aantrekkelijk maakt. Lekker rust tot aan je vut, wie wil dat nou niet? Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten WoKerink Katwijkse asielzoekers verhuizen naar Leiden door Saskia Buitelaar leioen - Het is maar een kleine auto, waar de twee Iraanse mannen hun dozen in stou wen. De boeken, kleren en huisraad gaan makkelijk op de achterbank van de geleende Suzuki. Aan een bestelbus of verhuiswagen zouden deze verhuizers niets hebben. Hun meubels blijven achter. De ruim dertig asielzoekers die de afgelopen jaren verbleven in het Katwijkse hotel Riche aan de Boulevard, moesten deze week dan toch gaan pak ken. Het Centraal orgaan Op vang Asielzoekers (COA) sluit de opvanggelegenheid in Kat wijk en de negen gezinnen die in afwachting zijn van hun asielprocedure, moeten naar Leiden. Daar krijgen ze kamers in Nieuweroord, het centrum waar nieuwe vluchtelingen en al jaren wachtende asielzoe kers bij elkaar zitten. Het COA sluit landelijk zo'n honderd kleinschalige opvanggelegen- heden, omdat er steeds min der asielzoekers zijn. De gezinnen uit Katwijk verla ten het hotel met pijn in hun hart. Ze zullen het allemaal missen: de vriendelijke hotel eigenaar -„Meneer Max"- het uitzicht op zee, de relatieve rust en ruimte in hotel Riche. Vanaf vandaag zitten ze op kleinere kamers, tussen veel meer asielzoekers uit alle de len van de wereld. De Iraniërs („Ik zeg geen naam, want ook hier lopen spionnen van het regime waarvoor ik. ben ge vlucht") rekenen uit dat ze er zo'n zes vierkante meter op achteruit gaan. Twee kamers van 4 bij 5 en 1,5 bij 3 meter leveren ze in voor twee kamers van 3x3. Eigen douche en wc, een keuken om te delen met de anderen op de gang. Hoe nauwkeurig de omschrij vingen zijn, doet nauwelijks ter zake; de verhuizing voelt als een stap terug. „Na vijf jaar in een asielzoekerscentrum zit ik weer in een opvangcen trum, met zeshonderd andere mensen", zegt een van de mannen. Hij toont slechts lichtelijk zijn ongenoegen. Baalt ervan dat hij met veel pijn en moeite zijn tweede hands computer mee naar binnen mocht nemen, maar zijn computermeubel in Kat wijk moet achterlaten. Dat is lastig werken, in een kamer met slechts een tafel en twee stoelen. Zijn vriend wil helemaal geen kwaad woord spreken. Hij is tevreden, herhaalt hij, met wat hij heeft in Nederland sinds tweeënhalf jaar. Ook al moest hij in Iran een eigen kledingfa- briekje en een winkel achterla ten. „Iran bestaat voor mij niet. Met dit regime is Iran niet mijn land. Maar hier hebben we zoveel hulp gekregen, van de Nederlanders en de over heid. We willen jullie bedan ken. We moeten niet vergeten dat wij asielzoekers zijn. We moeten het hier uithouden, niet klagen." De mannen onderbreken het gesprek bij de voordeur van Riche. Ze stapelen de laatste dozen in de auto en vertrekken voor - waarschijnlijk - de een na laatste rit. Om 13 uur moe ten ze zich melden bij Nieu weroord om een foto te laten maken voor op het toegangs pasje. De Katwijkse huissleu tels leveren ze straks in. De Bosnische Giordana Luto- vac heeft reden om te klagen, vindt ze. „Daar is het ver schrikkelijk", fluistert ze als haar moeder en 4-jarig zoontje naar buiten zijn. „Sommige kamers zijn zo vies en het is zo klein. Ik mag mijn tapijt niet meenemen en de muren niet verven." Ze trekt lijnen rond om het tweepersoonsbed in de Katwijkse kamer, om te laten zien in welke ruimte ze vanaf vanmiddag woont. „We kon den hier bijna normaal wonen. Straks: als dieren." De onzekerheid over nieuwe huisvesting duurde tot afgelo pen maandag. Toen bleek dat ze naar Leiden moesten, elke dag een paar gezinnen tegelijk. Lutovac is een van de laatste. De kamer staat vol dozen en tassen met huisraad. „Teveel spullen", zucht ze. Het opge maakte bed, de koelkast, kas ten en kleden blijven achter voor de kringloop. Haar zoontje is boos, want hij wil na drie jaar niet meer weg van zijn vriendjes in Katwijk. Lutovic is niet van plan haar kind onder te brengen in de kinderopvang van het asiel zoekerscentrum. Ze vindt het er te druk en te wild aan toe gaan, tussen de kinderen uit zoveel verschillende landen en culturen. Een handvol jonge Katwijkse asielzoekers reist tot de zomervakantie dagelijks met de bus naar hun basis school in Katwijk. Het verzoek aan het COA om tot die tijd in Katwijk te mogen blijven, kon niet worden ingewilligd. Ondanks alle tegenslag, is Lu tovic blij dat ze in elk geval niet al te ver bij 'haar' kust plaats vandaan zit. „Beter twee kamers in Leiden, dan vijf in Friesland." (advertentie) KAMPEER- EN ZWERFSPORT Draadbaan 17 (de Baanderij) Leiderdorp, Tel. 071-541 54 43 Geopend di. tlm vr. 09.00 -18.00 uur zat. 09.00 -17.00 uur info@breedeveldkamperen.nl <\^ÜD€> lallenmand

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13