LEIDE Leids lobbywerk 'stelt weinig voor' VITALIS Hillebrand: 'Niet meer dan 40 hectare bedrijven in Oostvlietpolder' Zondagopenstelling AH aan de Hooigracht mag vermoedelijk jaar niet naar ISS Pleidooi voor een nieuw Europees asielbeleid UW 'S? collega': VERNIEUWEND, Spinozaprijs voor Leidse hoogleraren rw.autoheemskerk.com vrijdag 7 februari 2003 doen, de helpt 4n woude 11. el meer et igen 284, WT-: "2. R n, ■HN'- 112,1 Jle regionale Ijieidswijzer 38]flitie, brandweer en 38oien 00*c ïaar weer 242ieidswijzer uit. Het 567^ in een oplage van 115,Bmplaren huis aan 173^verspreid, infor- 633 de bereikbaarheid Schillende diensten 423jvan aspecten op het [veiligheid en leef- 37ibe veiligheidswijzer 6!bm het anderhalf judens die een stic- brievenbus hebben ïnst reclamedruk- i de Veiligheidswij- ;ope lening cucces 6j 13 enkele weken biedt te leningen aan voor ïiïsjocent onder de 62. je. En nu al zijn er en binnen. De goed ig ;en zijn af te sluiten "s' lillende initiatieven ed van volkshuisves- leningen voor het Jjran betonschade Look worden aange- r de verbetering van woningen. door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek hoeft zich er geen zorgen over te ma ken, dat de Oostvlietpolder veel meer bedrijven krijgt dan de ge plande veertig hectare. Dat zei wethouder R. Hillebrand (PvdA- /ruimtelijke ordening) gister avond in de raadscommissie ruimte en groen. Hillebrand antwoordde op vra gen van het CDA. Raadslid J. de Haan vroeg de PvdA'er ophelde ring over uitspraken van Hille- brands partijgenoot M. Norder, gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland. Die zei tijdens een persconferentie over het nieuwe streekplan van de pro vincie dat in ae Oostvlietpolder een beduidend groter bednjven- terrein moet komen. Norder wil minstens het dubbele, dus tach tig hectare of meer. Volgens Hillebrand is dat een 'persoonlijke opvatting' van de bestuurder, één die op dit mo ment niet door de rest van het provinciebestuur wordt gedeeld. Bovendien wees de wethouder erop dat het rijk hoogstens veer tig hectare toestaat. Provinciale plannen gaan misschien boven bestemmingsplannen van ge meenten, het rijk is altijd nog baas boven baas. De Haan was bezorgd, ook om dat de provincie wil instemmen met woningbouw op een deel van Rijnfront in Oegstgeest. Dat is ook de wens van de gemeen te, maar de huizenbouw gaat wel ten koste van een deel van het oorspronkelijk geplande be drijventerrein. Het tekort dat dan ontstaat, moet dan weer el ders worden opgelost. Volgens Hillebrand is er geen relatie tus sen de gewijzigde plannen van Oegstgeest en de inrichting van de Oostvlietpolder. Norder daarentegen gebruikte de ge plande woningbouw op Rijn front juist wél als argument om meer bedrijven te willen in de Leidse polder. In het streekplan van Zuid-Hol land wordt ook de deur openge zet voor woningbouw op of vlakbij het vliegkamp Valken burg. De provincie heeft daar over afspraken gemaakt met het rijk. De Haan baart dat zorgen. Het CDA is nooit een groot voorstander geweest van wo ningbouw op het vliegkamp, maar in het insluiten van de vliegbasis, door rondom alvast huizen te bouwen totdat duide lijk is of het vliegveld kan slui ten, ziet de partij al helemaal weinig. Hillebrand heeft er echter wei nig problemen mee. Uiteindelijk leidt bebouwing tot een afname van het huizentekort in de regio. ChristenUnie beklaagt zich over gebrek aan successen Morgen vindt u de baan die bij u past in door Robbert Minkhorst leiden - Het lobbywerk van Lei den stelt weinig voor. Dat vindt de ChristenUnie. De weinige ver richtingen van het gemeentebe stuur op dat vlak ondermijnen broodnodige successen als de be bouwing van het vliegkamp Val kenburg en de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, geeft het enig raads lid van de partij, F. van As, aan. Hij vindt dat Leiden en omliggen de gemeenten moeten nadenken over de aanstelling van een re gionale lobbyist. Van As tracht al maanden een Leidse lobby op gang te brengen voor dubbel spoor tussen het vijfde station van Nederland (Leiden), en het eerste, Utrecht. Hij schreef een motie die dubbel spoor tot prioriteit bombardeer de en vond steun in de gemeen teraad én bij B en W. Het raadslid vindt dat sindsdien weinig is gebeurd. Hij waar schuwt ook: zonder extra rails mogelijk geen sneltram (de Rijn Gouwe Lijn) tussen Gouda en Leiden, die tot aan Leiden ge bruik maakt van het bestaande spoor. „Tenminste twee van de vier collegepartijen hadden de spoorverdubbeling in hun ver kiezingsprogramma's opgeno men. Dubbel spoor is ook vol strekt logisch: het is de verbin ding tussen het eerste en vijfde station van Nederland en één van de meest storingsgevoelige stukken spoor in de Randstad. 9,81 27,41 2.101 32,34' 46,15] 3,89 ivoorpagina 3^71 42,ooerst had hij enorme 4.9i kan hij opeens rustig 34]10 De van oorsprong z^ïhemicus Oliver Botta 5^!J in december dat de 24ii2kperiment had uitge- 52.25'mee te nemen naar gg pational Space Station 13Nederlandse astronaut 38.02(per zou in oktober 3o]43 op een zogeheten 27^70 naar het ISS en het 15 40t ioinnen meenemen. 43,85pt verongelukken van 7?-°9L 30.68 ttle Columbia is het Kuipers' vlucht wel 6270gaan. Voorlopig gaat 43.25|ar nog wel van uit. j4]|3t zijn training voort. 4i!oojn 'taxivlucht' brengt 4230i Sojoez twee nieu- 4]66^arders naar het ISS. 5,76plaats voor een Euro- g'^tiaut, die als 'toerist' 5*01 boven mag. Hiervoor u.7iESA de Russen twaalf }|]45|ro. Daarna neemt de 25!6ianning de Europeaan i7.oi naar beneden. De 25^5 duurt tien dagen, 23,65even dagen in het ISS J'js'orgebraeht. In die tijd ïs'goors de tijd om het ex- i2,26yan Botta uit te voe- 8,18 96!6o:e shuttle Columbia is 57.50aoeten NASA, ESA en 2474imos het vluchtsche- 3o!o9»sen. Het ISS heeft op i^.oo^t twee Amerikanen 2iNs aan boord, die daar 4i.40ivember zijn. Dit bete- 5i4gé Russen enkele extra )15^00 (advertentie) De belangen worden onder kend. Alleen: wat is er gebeurd? Er is twee keer over gesproken. Gezegd is: hallo, wij willen dit." Van As had zich wat anders voorgesteld. „Twee keer iets zeggen is niet wat ik onder lob byen versta. Dat is overheden en politieke partijen bewerken: je wilt immers een doel bereiken. Alle partijen die met de spoor lijn Leiden-Utrecht te maken hebben, moeten bij elkaar ge haald worden. De gemeenten langs het traject, Railinffabe- heer, de NS. Er moet een heel circuit in werking worden gezet met als opdracht: regel dit." Het gebrek aan initiatief hier voor bij collegeleden vindt Van As symptomatisch voor meer pogingen van Leiden om iets voor elkaar te krijgen. De toe komst van het vliegkamp bij Valkenburg, de dure sloop en renovatie van duizenden huur woningen in de stad: het is noodzaak dat de gemeente daar mensen 'op zet'. Een ander voorbeeld voor de politicus is het verdwijnen van de public-affairsmedewerker. „Zij heeft hele goede dingen kunnen doen voor Leiden, maar ze werd tijdelijk gefinancierd. Toch is ze eerder weggegaan (advertentie) ESA, passen vluchtschema aan vluchten moeten uitvoeren om de bemanning op te halen. Hiervoor hebben ze een half jaar de tijd. Een en ander bete kent dat er voor 'toeristen' als Kuipers waarschijnlijk dit jaar geen ruimte meer is. Het experiment van Botta is een poging om de toestand na te bootsen zoals die moet hebben bestaan tijdens de vorming van het zonnestelsel. Zijn opstelling bevat stof (elliptische silicaat korreltjes), ijs, kooldioxide, stik stof en waterstof. Het stof dient vooral als 'substraat', als een middel om het ijs op te laten neerslaan. Het is al eerder ge probeerd om met dit experi ment op aarde organische mo leculen te maken, maar zonder succes. Om die reden wil Botta het onder gewichtsloze omstan digheden proberen. Dan ont staat er een toestand van 'mi crozwaartekracht': de stofdeel tjes trekken alleen aan elkaar. Niet alleen de ingrediënten ver schillen van die van het gelijk soortige, beroemde Urey/Miller- experiment uit 1953, ook de temperatuur is anders. „De Amerikanen verhitten het water tot stoom, waardoor de reactie heel snel verliep", zegt Botta. „Te snel naar mijn smaak. Ze vonden na afloop wel aminozu ren, maar het reactieproces konden zij niet volgen. Ik wil dat wel kunnen. Er zijn chemische tussenstadia die ik wil analyse ren. Het idee is nu dat het reac tieproces langzamer verloopt doordat ik met ijs werk in plaats van met stoom." RENOVEREN MET UEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur dan de bedoeling was. Kennelijk is er wat gebeurd. Wat er achter zit, weet ik niet Maar ze is ook niet vervangen." Een collega lobbyist zei in 2001 in deze krant dat de wethouders, die elk 'hun eigen winkeltje hadden', haar voor de voeten liepen. „Het is bekend in Den Haag dat Leiden niet overal op zit", gaat Van As verder. „Dus moet je als gemeentebestuur er permanent in investeren. Je betaalt ervoor, maar dat betaalt zich dubbel en dwars terug. Je krijgt dingen voor elkaar waar anders geen geld voor is." Het raadslid legt ook een link tussen lobbywerk en de vergrote samenwerking met de regio en de Bollenstreek. „Een regionale lobbyist is hele maal geen gekke gedachte." Vans As staat niet alleen in zijn kritiek. In een interview met de ze krant geeft WD-staatssecre- taris en oud-wethouder van de ze stad M. Schultz aan dat als de regio haar lobbywerk beter voor elkaar zou hebben, veel meer was bereikt. Bijvoorbeeld in de discussie over Valkenburg. „Ik zie andere regio's en provincies veel meer samen optrekken," zei Schultz in januari. „De wijze waarop elders wordt samenge werkt, heeft mij echt de ogen geopend. Als straks grote pro jecten in de regio niet doorgaan, dringt er hier misschien het een en ander door." Overigens was Schultz in haar Leidse tijd wel verantwoordelijk voor de presta ties van de public-affairsmede werker. Verantwoordelijk wet houder A. Geertsema wil niet reageren. Demissionair minister Nawijn moest tijdens het symposium 'Naar een Europees asielbeleid?' veel kritiek incasseren. Foto: Hielco Kuipers door Wilfred Simons leiden - Zolang nationale rege ringen in de Europese Unie vasthouden aan hun eigen asiel en immigratiebeleid, is het vluchtelingenprobleem onop losbaar. Dat zei Tweede-Kamer lid Lousewies van der Laan (D66) gisteren tijdens een sym posium over immigratierecht in de Leidse Lokhorstkerk. Het de bat was een initiatief van de Stichting Aequilibritas, die in 1997 is opgericht door een groepje Leidse rechtenstuden ten. Om de toevloed van vluchtelin gen te keren, stellen alle Euro pese landen elk om de beurt een strenger asielbeleid op. Het ge volg is dat de vluchtelingen naar het land gaan met het toegeef- lijkste beleid. Elk land wordt zo op zijn beurt het 'afvoerputje' van Europa. Van der Laan en Europarlemen tariër Kathalijne Buitenweg van Groen Links uitten felle kritiek op demissionair minister Hil- brand Nawijn, die het symposi um opende. De LPF staat voor een nationaal asielbeleid en heeft totaal geen belangstelling voor Europa, dat zij als 'ver weg' en 'bureaucratisch' ervaart. „Zo lang die opvatting blijft heersen, krijgen we geen oplossing", al dus Buitenweg. Zij wil dat de Europese landen zo snel moge lijk afspraken maken over twee zaken: er moet een moratorium komen op het maken van natio naal asielbeleid en de EU moet landen die asielzoekers opne men, daarvoor vergoeden. „Dan wordt het aantrekkelijk om asielzoekers toe te laten." Volgens Van der Laan is hét pro bleem van het huidige asielbe leid dat er geen verschil wordt gemaakt tussen vluchtelingen met economische en met poli tieke motieven. „Iedereen moet door de politieke asielprocedu re." Dat moet anders, meent zij. Van der Laan bepleit de opening van 'migratiekantoren' in de vluchtelingenkampen van de Verenigde Naties. Vluchtelingen kunnen zich daar melden en kiezen of zij voor economisch of politiek asiel in aanmerking wil len komen. Politieke asielzoe kers kunnen niet kiezen naar welk Europees land zij willen en ze mogen ook niet meer terug naar het land van herkomst. Economische asielzoekers wor den verdeeld over landen waar behoefte bestaat aan hun exper tise. Zij krijgen een 'greencard' naar Amerikaans model: een tij delijk recht om in Europa te wo nen en te werken. Voorlopig is een Europees asiel beleid nog ver weg. Weliswaar hebben de regeringsleiders be sloten dat het er moet komen, maar volgens de Amsterdamse asielrechtadvocaat F. Koers lo pen de belangen te zeer uiteen. De sluiting van het asielzoekers centrum 'Sangatte' in Frankrijk afgelopen najaar is er het bewijs van, meent hij. De bewoners van Sangatte wilden naar Enge land. Dat weigerde ze op te ne men. Daarmee schoof Engeland het probleem op het bordje van Frankrijk. Koers gelooft dat de Europese landen voorlopig meer zien in het naar elkaar af schuiven van asielzoekers dan in het daadwerkelijk eerlijk te verdelen van de lasten. door Wïm Koevoet leiden - De gemeente Leiden is niet van plan op te treden tegen de winkels van Albert Heyn aan de Hooigracht. Dat ma ken burgemeester en wethouders duide lijk in hun antwoorden op vragen die de CDA-raadsleden J. de Haan, R. Kieft en F. van As van de ChristenUnie ruim vier maanden geleden hebben gesteld. Het college stelt dat Leidse winkels bin nen het toeristisch gebied de mogelijk heid hebben om 'desgewenst elke zon dag open te zijn'. „Tot op heden geven de winkeliersverenigingen de voorkeur aan één koopzondag per maand en rege len zij dit in goed onderling overleg. Maar zou men meer zondagen open wil len zijn, dan kan dat. De supermarkt aan het Stationsplein maakt al langer gebruik van die mogelijkheid." Ook het bezwaar van de vragenstellers dat de Hooigracht 'niet bij uitstek het toeristisch gebied van Leiden betreft', is volgens burgemeester en wethouders niet onoverkomelijk. Ze wijzen erop dat de toeristische trekpleisters als De Burcht en de Hooglandse Kerk nabij de AH-win kel te vinden zijn. En: „Het is niet zinvol om als gemeentelijke overheid aan te ge ven wat nu wel en niet toeristisch is." Uit de verdere beantwoording van de vragen blijkt dat de gemeente zich niet wenst te mengen in discussies en afspra ken die de Leidse winkelsvereniging voert en maakt. Het college geeft te kennen dat het meer waarde hecht aan 'een duidelij ke en breed gedragen maatschappelijke behoefte van de moderne consument om te winkelen of boodschappen te doen wanneer hij dat wil' dan aan het 'collec tieve moment van rust, ontspanning en bezinning' waarvoor De Haan, Kieft en Van As pleiten. (advertentie) leiden - De hoogleraren E. Goulmy (rechts) en F. Rosendaal (links) van het LUMC zijn twee van de vier winnaars van de Spinozaprijs dit jaar. Zij ontvingen hun prijs, een beeldje en anderhalf miljoen euro voor wetenschappelijk onderzoek, in Den Haag uit handen van demissio nair minister van onderwijs M. van der Hoeven (midden). Rosendaal kreeg de prijs voor zijn vernieuwend onderzoek naar risicofactoren voor trombose. Hij ontdekte onder meer dat mensen met een bepaal de genetische afwijking zeven keer zoveel kans op trombose hebben als anderen. Goulmy deed onderzoek om beenmergtransplantaties bij leukemie succesvol te maken. De Spinozaprijs van de Nederlandse Or ganisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) is voor toponder zoekers die baanbrekend wetenschappelijk onderzoek hebben ver richt. De andere twee winnaars zijn H. Barendregt, hoogleraar in de grondslagen van de wiskunde en de informatica van de Katholieke Universiteit Nijmegen, en A. Lagendijk, hoogleraar 'waves in complex media' van de Universiteit Twente. Foto: GPD/ Harmen de Jong VITALIS Bij Kruidvat, Trekpleister, DA, Stip, Uw Eigen Drogist, DIO, ABC en Portegies. Actie loopt t/m 31 maart 2003. De schone vaat droogt extra snel en streeploos op! Dubro heeft ook een nieuwe variant die extra zocht is voor uw handen; Dubro Natuurlijk verzorgend. Voor informatie 0800 - 02 34 566 (gratis) jubf- nozs,Milinek is/ó'pijenonjen-ïn olie .regionale dagbladen-van NRp Dagbladen (oplage mun 2 miljoen) Meoi informatie, e-mail info@NRp.nl o.w NieiïWs getipt voor h :ek naar een vertrouwde occasion? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UT©=H:g:gM^K'E R K Leiden Ruelotarendsveen 5310811 r. (071 )-3312866

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9