Uitleveringen VS voorlopig opgeschort BINNENLAND 2 rf Digitaal recept in strijd tegen foute medicatie Zandschip betrapt op illegaal lozen van olie 77" Steeds meer mensen naar arts voor tekenbeet Maxima doopt haar eerste schip Chronisch ziek kind wil ff contact Na protesten van verdachten Klem onder de vangrail Gesol met uitgebroken ama's Vught Politie Amsterdam aardiger tegen Feyenoord-fans orisme' bij Iknwagenkamp 'IN - Voor de derde ip rij is het zeer onrustig it rond een woonwagen- n Eindhoven. Door (tichting in een transfor- iuis pal voor het kamp, •n duizend huishoudens >ijk Achtse Barrier gister een uur zonder stroom jn. De brand is volgens neester R. Welschen door ampbewoners gesticht, iur R. van Hof van het iteitsbedrijf NRE-net- rakvan 'terrorisme', 'werden bij een inval in inwagenkamp dertien kwekerijen ontmanteld. vrijdag 7 FEBRUARI 2003 '/{v\ 'tpi ',',"(ïre beveiliging ^rechtbanken - De Raad voor de f/Cpraak wil een nieuwe, Cuke standaard voor be- «5g van gerechtsgebouwen il* <fcn. Tijdens een overleg mfde Raad en gerechtspre- ;n is geconstateerd dat ke beveiliging' van ge bouwen lijdt aan 'ach- jg onderhoud'. Aanlei- ")or het overleg is onder jen gijzeling onlangs in n. De Raad sluit niet uit ieer detectiepoortjes ko- r de 28ste r beroofd Het is geen Neder- Becord, maar evenzeer st: een juwelier in Et- jr is gisteren voor de eer beroofd. In alle trokken vier gemasker- Uien met een gestolen ;t metalen rolluik van de Joegen de deur in en er vandoor met voor en- nnen aan juwelen. De ngscamera legde het ta- •ast. Juwelier Theo Lam- voelt zich dieptriest: „Ik -fooAzaak aan mijn dochter ^ojlragen maar als ik dit zo lx offi me wat ^aar 'x |k aangedaan heb. Er en einde aan..." Vol- Federatie Goud en Zil- len de overvallen steeds aler!t'ad'ger' jcht met assen/gpd - Het aantal patiën ten dat zich bij een huisarts meldt met een tekenbeet is in zeven jaar tijd verdubbeld. Dat heeft recent onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) onder alle huisartsen in Nederland uitgewezen. Een teek is een klein spinachtig in sect dat de ziekte van Lyme kan veroorzaken. Uit het RIVM-onderzoek blijkt dat in 2001 ruim 66.000 men sen een teek lieten verwijde ren. Naar schatting twintig procent van de mensen, die door de huisarts werden be handeld, kreeg een rode plek rond de beet en had dus de ziekte van Lyme. De ziekte kan bij onvoldoende behan deling gewrichtsaandoenin gen en aangezichtsverlam ming veroorzaken De teek komt vooral voor in bos- en duingebieden. Sinds kort wordt heel Nederland ge zien als risicogebied voor het oplopen van een tekenbeet. Voor 2001 werden alleen Drenthe, de Veluwe, de kust streek. Zuid-Friesland, de Achterhoek en de Utrechtse heuvelrug aangemerkt als risi cogebied. Dam gaat Het Zwin toch beschermen sn jongens erirden - Een 44-jarige t Leeuwarden wordt ver- an het plegen van on- tgeniet negen jongens van tot zeventien jaar uit en urden en Harlingen. Drie Hooftiegen zouden zijn ver- Infoidoor de man. De andere 3n isiben aangifte gedaan van )emrf- Behalve de 44-jarige een 19-jarige inwoner ïuwarden gearresteerd. Dlgens het OM zelf eerst ffer geweest van de erdachte en ging daarna efen met het misbruik van eren. De twee verdach- eten 18 februari voor de verschijnen. 3n ere aanpak lercriminelen igen - De politie gaat zo de veelplegers anders en. Op deze manier ip-Je politie de criminaliteit :rland uiteindelijk met t 30 procent te kunnen leren. Het is de bedoe- politie en justitie de gingen van veelplegers ^^er zaakgericht, maar ^Hisgericht te lijf gaan. ^ftel beter te gaan samen- PH met maatschappelijke A (onderwijs, gezond- i »rg, gemeente) en te pro- Im notoire criminelen natig van hun proble- te helpen, wil de politie eren. irtcard kost er geen geld ag - Bezitters van een di- ktellietontvanger hoeven {jetalen voor een nieuwe ard, die ze vanaf april I gebruiken om naar te- ianalen te kijken. Eerdere geving dat satellietkij- idraaien voor de kosten op een misverstand. De smartcard, die in de zer van de digitale satel- tanger moet worden ge- vervangt de huidige en ngevoerd om illegale kij- weren. De 'omruüactie' Been voor abonnees die Bbruik maken van het |i Mediaguard. orrijders gaan Ig door tunnel i - Wie op 15 maart dan net geopende Wes- Idetunnel wil rijden, i rekening houden met oud. Ontevreden motor zijn van plan zeer lang- loor de tunnel te rijden t te talmen bij het passe- i de tolpoorten. De mo- irs willen zo protesteren tations |et fejt dat ze hetzelfde (voor een passage door iel moeten betalen als Dbilisten. vlissingen/gpd - Het zandwin- ningsschip Saeftinghe van rede rij Den Herder uit Yerseke is woensdag op de Noordzee be trapt op het illegaal lozen van olie. Een andere, nieuwe grote olievlek bedreigt de kust van Walcheren. Of deze vlek afkom stig is uit de Tricolor (die in het Kanaal is vergaan) is niet be kend. De illegale olielozing door de Saeftinge werd geconstateerd door een controlevliegtuig van BMM, een Belgische overheids dienst die milieu-onderzoek op zee doet. Volgens woordvoerder S. Maebe van BMM gaat het bijna zeker om afvalolie van de motor van het schip. „Onze verbalisanten hebben een proces verbaal op gemaakt dat naar het parket van Brugge gaat. Dat heeft de zaak nu in handen", aldus Maebe. Kapitein A. den Herder ontkent de olielozing. Hij zegt dat hij geen olie heeft geloosd, maar overtollig zand en water uit het ruim heeft gespoeld. „Dit geeft een zandspoor dat vanuit de lucht wellicht zou duiden op een oliespoor." Den Herder zegt keiharde bewij zen te hebben dat zijn tanks on langs zijn schoongemaakt en dat daardoor geen afvalolie in zee is terechtgekomen. De ge zagvoerder is niet aangehouden door de Belgische justitie. Op de Noordzee is ter hoogte van Zeebrugge een nieuwe olie vlek gevonden van ongeveer 11 kilometer bij 2 kilometer. Deze vlek is veel groter dan de restan ten die eerder op de Nederland se kust aanspoelden en drijft in de richting van de kust van Wal cheren. De Nederlandse Rijks waterstaat gaat de vlek niet op ruimen omdat er geen oprui mingsvaartuigen in de buurt zijn. België heeft inmiddels wel een schip gestuurd. De olie be reikt waarschijnlijk zaterdag de kust. De Tricolor lekt ook nog steeds kleine hoeveelheden olie maar die vormen nog geen be dreiging voor de kust in Zee land. Vandaag wordt een dam gelegd in de monding van de kreekgeul op het Nederlandse grondge bied van natuurgebied Het Zwin. Hiermee is een felle ruzie tussen de Belgische gemeente Knokke-Heist en het Nederland se Sluis in de kiem gesmoord. Burgemeester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist had gedreigd zelf een zanddam te Ia- ten neerleggen als Sluis vandaag niet voor twaalf uur 's middags tot actie zou zijn overgegaan. De drijvende dam die de Neder landers hadden neergelegd om de olievervuiling tegen te hou den, bood onvoldoende soelaas. „Gezien de aanhoudende olie vervuiling en de nieuwe olievlek die de kust bedreigt, was een zanddam uiteindelijk de enige optie", verklaart burgemeester E. Brommet van Sluis, die de ac tie coördineert Hij sprak van een unaniem be sluit van het crisiscomité voor het Zwingebied dat gisteren in Oostburg in spoedberaad bij eenkwam. rotterdam - Met een nauwelijks merkbare handbewe ging veranderde prinses Maxima gistermorgen in de Rot terdamse haven bouwnummer 698 van Merwede Scheepswerf in Prins Willem-Alexander, het nieuwe hos pitaalschip van de stichting Varende Recreatie. De prinses gaf een rukje aan een koord en een fles champagne be gon te bruisen tegen de boeg. Het was een ingetogen en beschaafde doopplechtigheid, zonder luide knal en zonder scherven, want die kwamen er dankzij het plastic netje dat de kapotgeslagen fles bijeenhield niet aan te pas. De prinses sprak de gebruikelijke wens tot een behouden vaart uit, drumband OBK uit Pernis speelde het Wilhel mus - dat door opmerkelijk weinig genodigden werd meegezongen - en twee schuiten van de Havendienst brachten een saluut met hun waterkanonnen. Daarna kon de Prins Willem-Alexander (thuishaven Harderwijk) zich; gaan opmaken voor zijn eerste vakantiereis met zieken en gehandicapten. Foto: GPD/Jaap Rozema utrecht/anp - Kinderen en jongeren met een chronische aandoening of langdurige ziekte willen 'ff contact'. In het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht pleitten zij gisteren voor meer compu terprojecten waarmee zij onderwijs op afstand kunnen volgen, artsen kunnen benaderen of con tact met lotgenoten kunnen houden. Er zijn al van dit soort projecten, als webschool.nl en artsenvoorkinderen.nl of digibeter.nl. Volgens zeven van dergelijke organisaties, die de bijeen komst organiseerden, profiteren daar naar schat ting 25.000 kinderen van, terwijl er in Nederland meer dan 250.000 kinderen of jongeren tussen de vier en negentien jaar zijn, die een chronische of langdurige ziekte hebben als astma, epilepsie, reuma, een nieraandoening, hemofilie of kanker. Een computer naast het bed of een inbelvoorzie- ning thuis valt vaak buiten de bestaande wet- en regelgeving. Tal van instanties lijken betrokken, maar niemand draagt de verantwoordelijkheid. Bovendien is er geen sprake van structurele finan ciering voor dergelijke projecten. Staatssecretaris Wijn van economische zaken zei zich wel in te willen zetten voor de opname van iet-toepassingen voor deze kinderen in het ziekte kostenstelsel. Hij gaat daar binnenkort met de mi nister van volksgezondheid, welzijn en sport over praten. Verder wil hij kijken of bestaande projec ten niet opgeschaald kunnen worden en kondigde hij een onderzoek aan naar breedbandtoepassin- gen voor de zorgsector. Ziektekostenverzekeraar Menzis stelde 15.000 eu ro beschikbaar en wil samen met Zorgverzeke raars Nederland bij politiek Den Haag pleiten voor meer iet-voorzieningen voor chronisch zieke kinderen. eindhoven - Een exclusieve sportwagen staat zwaar beschadigd in de berm langs de A2 tussen Best en Eindhoven. Het lage karretje schoot gisteravond bij een eenzijdig ongeval onder de vangrail. Hulpdiensten moesten de vangrail verwijderen om de bestuurder te bevrijden. Deze is met onbekend letstel in het zie kenhuis opgenomen. Foto: ANP/Bert Jansen den bosch/anp-gpd - Een groep van ongeveer 35 alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) doolt sinds gistermor gen door Vught en Den Bosch. Ze zijn gisteren uitgebroken uit de campus in Vught en weige ren daarheen terug te keren. „We gaan nog liever dood in de kou", zei Theophile Ze Betala gisteravond namens de groep. Ze hebben afgelopen nacht doorgebracht in de flat van een Bossche particulier. De groep wil niet terug naar de campus in Vught zolang het regime daar niet verandert. De jongeren zijn vanmorgen opnieuw neerge streken op de NS-station in Den Bosch. Het nieuwe hoofd van de campus, C. Wiessner, wil het verzet van de groep breken door negen 'raddraaiers' naar het asielzoekerscentrum in Deelen te verplaatsen. Voor de overige ama's lag een nieuw, ingekort dagprogramma klaar met meer vrijheden. De opstandige ama's weigerden gisteren aan het eind van de middag echter collectief met Wiessner in gesprek te gaan. „Hij wil niets verande ren." Wiessner had gistermorgen al een dringend beroep gedaan op de politie om de negen te hel pen overplaatsen. De politie weigerde, met als argument dat een ontruimingsbevel van de kantonrechter was vereist. De politie houdt 'met het oog op hun welzijn' de jonge vluch telingen rond het station in Den Bosch in de gaten. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en de politie staan in de kwestie tegenover elkaar. Het COA stelt zich op het standpunt dat het alleen verantwoordelijk is voor die jonge vluchtelingen die op de campus verblijven. „Voor de anderen houdt het nu even op", aldus woordvoerder M. Slager. De politie noemde die opstelling 'kort door de bocht'. „COA en voogdij-instelling Nidos willen ook geen aangifte doen van ver missing. Ze gaan er kennelijk van uit dat een nachtje in de kou de ama's wel zal leren. Zelfs al zijn ze zelf vertrokken, ben je nog verplicht deze kinderen on derdak te verschaffen", aldus R. van Velsen van de politie Bra bant-Noord. De jonge vluchte lingen klommen gistermorgen rond elf uur over het gesloten hek van de campus. De ama's probeerden de trein naar Den Haag te nemen. Ze wilden daar hun nood klagen bij het minis terie van justitie. Het aangedra gen alternatief, een gesprek met burgemeester J. de Groot van Vught, mislukte eveneens. De burgemeester had de handen vol aan een rampen-oefening. door Ferdi Schrooten den haag - Over drie jaar is het medicijngebruik van iede re Nederlander centraal opge slagen. Artsen, apothekers en andere zorgverleners kunnen die gegevens dan overal in Nederland via een computer netwerk opvragen. Op die manier kan worden voorkomen dat mensen ver keerde medicijnen krijgen. Medicatiefouten leiden nu jaarlijks tot 90.000 ziekenhuis opnames en een schade van 300 miljoen euro. Dat stelt het Nationaal ICT In stituut in de Zorg (Nictiz) in Leidschendam. De instelling coördineert met geld en in opdracht van het ministerie van volksgezondheid de in voering van een zogeheten 'digitaal medicatiedossier'. Zorgverleners in de regio Utrecht krijgen naar verwach ting medio 2004 de primeur. Daarna wordt het digitale me dicatiedossier in de rest van Nederland ingevoerd met aansluitingen voor duizenden apothekers en medici. Het is de verwachting dat vooral chronisch zieken en andere patiënten die veel me dicijnen gebruiken, baat heb ben bij het nieuwe systeem. Zij lopen naar verhouding het grootste risico om medicijnen te krijgen die niet bij elkaar passen, zeker als ze te maken krijgen met nieuwe zorgverle ners. Die hebben nu niet altijd volledig inzicht in het medi cijngebruik en specifieke aan doeningen van een patiënt. Door het digitale medicatie dossier wordt dat probleem ondervangen. Een arts kan in één oogopslag zien welke me dicamenten zijn patiënt nog meer gebruikt. Daar kan hij dan rekening mee houden bij het uitschrijven van nieuwe medicijnen. Vervolgens kan de patiënt met een gerust hart zijn medicijnen bij elke apo theek in Nederland ophalen. Nu is een recept ook al bij elke apotheek te verzilveren. Al leen kleeft daar wel het nadeel aan dat een onbekende apo theker niet op de hoogte is van het specifieke medicijnge bruik van nieuwe klant. Ge combineerd gebruik van be paalde medicijnen kan leiden tot ernstige bijwerkingen. Problemen met onduidelijke, met de hand geschreven re cepten behoren door invoe ring van het landelijke medi catienetwerk ookvoor een groot deel tot het verleden. Zodra een nieuw recept is uit geschreven, wordt dit immers ook meteen duidelijk leesbaar aan het digitale dossier van de patiënt toegevoegd. Iedere zorgverlener kan dat nalezen. Alle recente tumult over frau de in de zorg is volgens Nictiz een extra reden om het digita le medicatiedossier in te voe ren. Door medicijngebruik van patiënten digitaal vast te leggen, wordt fraude met re cepten ook moeilijker. Uit frauderapporten van het openbaar ministerie (OM) en verzekeraars blijkt dat er be hoorlijk wordt gesjoemeld met neprecepten. Sommige zorgverleners proberen zo de verzekeraar op te lichten. Het medicatiedossier moet het eerste hoofdstuk worden van een compleet digitaal pa tiëntendossier. Daarin moeten uiteindelijk ook röntgenfoto's, laboratori umuitslagen, echo's en ande re relevante medische gege vens van iedere Nederlander centraal worden opgeslagen. den haag/anp - Minister Donner (justitie) levert voorlopig geen Nederlanders uit aan de Verenig de Staten. De staat wacht daar volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie mee tot de rechter in Den Haag uit spraak heeft gedaan in zaken van Nederlanders die de VS wil be rechten. Het is onduidelijk wan neer de uitspraak te verwachten is. Momenteel lopen vier zaken van verdachten die kort gedin gen aanspanden tegen de staat, om te voorkomen dat ze worden uitgewezen. Zij zijn bang dat ze in de VS geen eerlijk proces krij gen. Drie verdachten worden ver dacht van handel in of smokkel van xtc-pillen, waarvoor in de VS veel hogere straffen worden gegeven dan in Nederland. De meeste Nederlanders die in de VS vervolgd worden voor misda den die met xtc te maken heb ben, krijgen helemaal geen pro ces, omdat ze schuld bekennen in ruil voor een lagere straf. De rechter in Den Haag bepaal de eerder in tussenvonnissen dat de staat meer informatie moest verschaffen over de gang van zaken in de VS, vooral over de tijdsduur van de procedures. De Nederlandse regering be schouwde het als schending van de vertrouwensband met de VS als ze aan die uitspraak zou vol doen en ging in hoger beroep. Het gerechtshof in Den Haag wilde er echter geen spoedpro cedure aan wijden. Nu over weegt minister Donner de hoger beroepen in te trekken, omdat het anders veel te lang duurt voor de uitleveringen weer op gang komen. Waarschijnlijk neemt Donner volgende week een beslissing, aldus de woord voerder. In totaal lopen er in Nederland ongeveer 25 uitleveringsverzcje- ken van de Amerikanen. ïn twaalf gevallen gaat het om per sonen met de Nederlandse na tionaliteit. Uit Brits-Amerikaans onderzoek bleek vorig jaar dat circa 80 procent van de xtc-pil len die in de VS in beslag wor den genomen, van Nederlandse makelij is. De Amerikaanse ver tegenwoordiging in Nederland wilde gisteren niet reageren op de vertraging in de uitleverin gen, zei een woordvoerster van de ambassade. De protesten van verdachten te gen uitlevering aan de Amerika nen kwam op gang na de uitwij zing van een Zwolse discjockey en zijn medeverdachte. Zij wer den begin 2002 aan de VS over gedragen en in New York be recht. Daarna zouden ze, vol gens afspraken in het uitleve ringsverdrag, naar Nederland komen om hun straffen uit te zitten. Tot nu toe is daar niets van gekomen. amsterdam/anp - De Amster damse politie heeft afspraken gemaakt met de supportersver eniging van Feyenoord om de wedstrijd tegen Ajax zondag in de ArenA in goede banen te lei den. Met de afspraken moet de poli tie vriendelijker overkomen bij de Feyenoord-supporters. Een van de toezeggingen is dat leden van de Mobiele Eenheid niet hun helm op hun hoofd dragen, aldus de politie gisteren. Pas als er rellen komen, zetten zij hun helm op. Zonder helm zouden de agenten minder kwaadaardig overkomen. Daarnaast is het plan om de Feyenoord-fans al te fouilleren voordat ze in Rotterdam in de trein stappen, zodat dit niet door de politie in Amsterdam hoeft te gebeuren. Ook is de af spraak gemaakt dat aanhangers direct met de trein worden te ruggestuurd als ze bepaalde lie deren zingen of leuzen scande ren. De Feyenoord-supporters had den om die afspraken verzocht na een confrontatie tussen de twee voetbalclubs vorig jaar in Amsterdam. De Rotterdammers dienden toen een klacht in bij de politie wegens mishandeling. Volgens de Feyenoord-aanhan- gers raakten tien tot twintig mensen gewond omdat ze wa ren geslagen door de ME. Het onderzoek naar de klacht loopt nog. De Amsterdamse politie brengt zondag 250 tot 300 agenten op de been voor het treffen tussen de twee clubs.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5