AUTORAI 2003 Compacte auto's Middenklassers Ruimtewagens Toplimousines Stationwagons Nieuws op de RAI Alles bij elkaar zijn er op de vandaag begonnen AutoRAI een kleine 800 auto's te zien. Maar wat zijn nou de bijzonde re modellen en wat hebben de merken aan nieuws te melden? Het aanbod van de AutoRAI hebben wij opgedeeld in negen categorieën. Op deze pagina de compacte auto's, de midden klassers, de stationwagons, de ruimtewagens (mpv's) en de toplimousine's. Goedkoopste en duurste van Fiat De duurste auto op de RAI is dit keer de Ferrari Enzo. Deze kost om precies te zijn 909.770 euro, maar helaas, hij is al uitver kocht. De goedkoopste is nog wel ruimschoots voorradig, de Fiat Seicento, die wordt aange boden vanaf 7525 euro. Beide merken zijn van de Fiat-groep. Niet op de RAI BMW, Mini en Daihatsu zijn de grote afwezigen op de AutoRAI ait jaar. Het publiek kan dus niet genieten van de fraaie roadster BMW Z4, maar ook de Maybach, de nieuwe Rolls-Roy ce Phantom, de Bentley Conti nental GT, de Dodge Viper en de Lexus RX300 zijn niet aan wezig in Amsterdam. Looproute langs studiemodellen Op de tentoonstelling is een conceptauto-route ingericht, waarlangs bezoekers de studie modellen van de verschillende merken tegenkomen. Sommige met carrosserieën waarvan op hónderd meter afstand al te zien is dat het nooit wat zal worden. Maar sommige ook met verbazend realistische techniek of gebruiksmogelijk heden. Junior-RAI Kinderen tot twaalf jaar kunnen zich op de tentoonstelling ver maken in het trapauto-paradijs, waar ze soms in het model van hun dromen kunnen plaatsne men. De Stichting Kinderop vang Nederland zorgt voor de begeleiding. Kinderen tot 4 jaar mogen overigens gratis binnen, tussen 4 en 11 jaar kost de en tree 6 euro. Nieuwe banden Op de AutoRAI presenteert Pi relli het nieuwe bandenmerk Metzeler, dat in de motorfiets wereld al bekend is. Pirelli gaat de nieuwe banden zelf produ ceren en start daar dit jaar al mee. Bij Pirelli is overigens ook de Jaguar XKR zien, waarmee de schurk uit de laatste James Bond film Die Another Day' de Aston Martin van de held 007 achtervolgt. Daarnaast staat op de stand de Mitsubishi Pajero Evo van het team Van Vliet- AVams dat eerder deze maand deelnam aan de rally Le Dakar. Panoramadak achteraf monteren Webasto komt op de AutoRai met een nieuw panoramadak. Hollandia 500 heet het en het is het eerste panoramadak voor inbouw achteraf. Het heeft twee glaspanelen, waarvan het voor ste schuift en kantelt, het twee de eventueel ook. Met klembe- veiliging en voorzien van 'auto- close', zodat het automatisch sluit wanneer het contact van de auto afgezet wordt. Webasto, gevestigd in de buurt van Mün- chen, maakt open daksystemen en verwarmings- en aircoappa- ratuur voor auto's. Nieuwtje is een regensensor, waarbij het dak automatisch sluit zodra het regent. Die sensor wordt in fe bruari leverbaar, vooralsnog al leen voor het open dak Stratos 700. Ander nieuws is een stand kachel die bediend kan worden per telefoon. Massagestoel Savas Seating uit Zaltbommel komt op de AutoRAI met een autostoel met een massagesys teem in het rugkussen. Volgens Savas is er een enorm verschil tussen een standaardstoel in een auto en een maatstoel. Een standaardstoel houdt rekening met gemiddelde eisen voor een gemiddeld mens, terwijl een maatstoel aan specifieke eisen of bijzondere omstandigheden voldoet. Het Zaltbommelse be drijf houdt zich al dertig jaar bezig met ergonomische stoe len. Het past bestaande stoelen aan, maar kan bijvoorbeeld ook irugmassagesystemen in be staande autostoelen inbouwen. VRIJDAG 7 FEBRUARI De Ferrari Enzo op de RAI is met bijna een miljoen euro de duurste, maar hetzelfde concern biedt ook de Fiat Seicento aan. En dat is met een vanafprijs van 7525 euro de goedkoopste auto op de tentoon stelling. Natuurlijk, de Panda is nog iets goedkoper, maar die is op korte termijn na ruim 20 jaar niet meer leverbaar. Trouwens: wie in de accessoireshop bij Ferrari twee van de meest exclusieve schaal modellen bestelt van een Formule 1 motorblok en de F399 Formule 1 stroomlijnneus, betaalt meer dan de aanschafprijs van een nieuwe Seicento S. Suzuki is niet blij met de Seicento, want de Alto doet al jaren mee in de strijd om wie de goedkoopste is. Maar, benadrukt importeur Nimag, de Alto is wel de goedkoopste in het gebruik... ook niet onbelangrijk. Smart staat in Amsterdam met de Crossblade, die dak, portieren en voorruit ontbeert en in een oplage van 2000 stuks gemaakt wordt. Opvallender is echter de Smart Roadster-coupé die binnenkort op de markt komt. Het wagentje staat op het verlengde onderstel van de bekende Smart 'city-coupé' en heeft een wielbasis van 2,36 meter. Van bumper tot bumper meet hij 3,42 meter. De tweezits roadster wordt standaard geleverd met een softtop (zachte kap), maar er is ook een hardtop leverbaar. Bij de kleintjes prijkt ook de Dae woo Matiz. En de Kalos met keus uit twee nieuwe motoren. Op de RAI staat hij er ook als sportieve studie: de Kalos Irmscher. De 5- deurs Matiz, veel gekocht als tweede auto, is Daewoo's meest verkochte model in Europa. De 0.8 liter 3-cilinder motor krijgt nu ge zelschap van een 1.0 liter 4-cilin- der met 62 pk. Daarmee is hij met een leverbaar. Peugeot heeft de 206 die deel neemt aan het wereldkampioen schap rally (WRC). De 206 WRC boekte inmiddels 20 overwinnin gen in drie seizoenen. Bij Nissan zal de nieuwe Micra be langstelling trekken. Klein, maar goed uitgerust en met verrassende vormgeving. Open en dicht en starten zonder sleutel, met keus uit vier benzinemotoren en een (Renault-) diesel. Volkswagen toont drie modellen met een direct ingespoten FSi- benzinemotor: de Lupo, Polo en Golf FSi. De afkorting staat voor Fuel Stratified Injection, kortweg directe benzine-inspuiting. Door die directe injectie en gelaagde verbranding draait de motor tot 15 procent zuiniger. In de Lupo FSi ligt de 1.4 liter 86 pk FSi die vol gens VW met gemak 1 op 20 kan halen. Hij heeft een versnellings bak met Eco-Modus, die automa tisch het ideale schakelmoment zoekt. De bestuurder kan het mo torvermogen volledig benutten door over te schakelen op sport of tip tronie. Het 100-jarige Ford heeft naast de open Streetka, de Sportka, een 3- deurs versie van de Fiesta en de Fusion. Verrassende vorm: de nieuwe Micra. Foto: Nissan De Touran, VW's tegenhanger van de Opel Zafira, komt in april en staat toch op de AutoRAI. Foto: Pon De goedkoopste: Fiat Seicento. Foto: Fiat Bescheiden facelift voor Zafira. Foto: Opel De nieuwe Multivan, opvolger van de Transporter, heeft VW klaar, maar die is niet in Amsterdam te vinden. Maar de Touran, de compacte mpv op basis van de Golf en tegenhanger van de Opel Zafi ra, staat er wel. Nadat lange tijd volge houden werd, dat de auto pas in Genève (maart) openbaar zou worden. Hij wordt in april leverbaar. Nissan heeft een nieuwe mpv, de 9-per- soons Primastar, gebaseerd op de nieuwe bedrijfswagen. Een echte minibus. Bij Peugeot staat de nieuwe Peugeot Partner mpv, een vrijetijdsauto die er iets stoerder uitziet. De 307 SWPack van het zelfde merk beleeft zijn tentoonstellings primeur. De met standaard glazen dak getooide 307 midi-mpv heeft standaard elektronisch geregelde klimaatcontrole, vier elektrische zijruiten, elektrisch ver stelbare en inklapbare spiegels met ver warming, radio/cd speler en een par- keerhulp. Mazda 2 heet de opvolger van de Demio, die als mini-mpv in vier uitvoeringen en Bij Renault schitteren de nieuwe Mégane 3- en 5-deurs en de luxueuze Clio Bil- labong. Ook de nieuwe supersporter Clio V6 staat er en een Laguna met nieuwe 2.0 16V turbomotor en in de fabriek inge bouwde lpg-installatie. Bij Peugeot beleeft de snelle 206 RC zijn Nederlandse primeur. De 3-deurs heeft een 2.0 liter 180 pk benzinemotor en wordt in september leverbaar. De topver- sie van de Peugeot 607, de Executive, staat er, compleet met alarm, xenon kop lampen, stoel- en achterbankverwar ming, 17 inch wielen en lederen bekle- ding. Peugeot scoort al twintig jaar met de au to die aanvankelijk 205 heette en nu 206. Er staan veel versies van deze auto, die momenteel de best verkochte auto van Nederland is. De 206-serie bestaat uit een 3- en 5-deurs, een coupé cabriolet en een SW (stationwagon). MG Rover schitterde in 2001 door afwe zigheid op de RAI. Nu laat het merk nieu we uitvoeringen, motoren en uitrustings niveaus zien en natuurlijk het vlaggen schip XPower SV. Van de Rover Tourer staat er een studiemodel, naast de Rover 75 CDTi, de MG ZT 160 en de MG ZT 135 CDTi. De importeur uit Vianen presen teert bovendien de nieuwe MG ZS Le Mans, een speciale uitvoering van de MG ZS middenklasser met 1.8 liter 120 pk benzinemotor of een 101 pk sterke tur bodiesel. Nieuw voor Nederland is de Rover 75 CDTi commonrail turbodiesel. De tweede diesel voor de 75-range. Ook de MG ZT ZT-T krijgen die dieselmo tor. Honda pakt uit met de nieuwe Accord, maar ook met een hybride van de Civic. De Accord is wat gegroeid en vanaf begin februari te koop vanaf 27.990 euro. De hybride van de Civic wordt eind dit jaar pas leverbaar. Hij heeft een 1.3 liter 4-ci- linder motor, waarvan de cilinders uit te schakelen zijn. Als er kracht nodig is lo- Ongegeneerd kanon met heel veel paardenkrachten: MC Rover XPower SV. Foto: MC Rover Achterruit van Fiat Stilo Multi Wagon kan apart open. Foto: Fiat Opel Meriva, compacte mpv op Corsa-basis. Foto: Opel elf varianten vanaf mei leverbaar wordt. Hij wordt in de Ford-fabriek bij Valencia gebouwd. Na eerder de Mazda 6, expo nent van een nieuwe Mazda-generatie, volgt de Mazda 2, die met een lengte van 3,93 meter ruimte aan vijf volwassenen biedt. De mpv-achtige Toyota Yaris Verso is binnen en buiten opgefrist. Nieuwe kop lampen, een stevigere neus en een gemo derniseerde achterkant, beter afleesbare meters in een nieuw instrumentenpaneel en een andere middenconsole. Elke Ver so heeft standaard voortaan een in hoog te verstelbare bestuurdersstoel en een driepuntsgordel voor de middelste zit plaats op de achterbank. Bij Opel maakt de compacte mpv Meriva zijn Nederlands debuut, naast de ver nieuwde Zafira. De Meriva wordt aange kondigd als een auto met compromisloze veelzijdigheid. Hij moet het succes van de Zafira uitbouwen. Hij kan zonder de stoelen te verwijderen omgebouwd wor den van 5-zitter tot 4-zitter, waarbij de twee achterpassagiers onafhankelijk van elkaar een zitpositie kunnen bepalen. De middelste stoel heeft een 3-punts auto matische gordel en een volledig inschuif bare hoofdsteun. Wanneer de rugleuning van de middelste stoel naar beneden wordt geklapt is die even hoog als de zit kussens van de twee buitenste stoelen. Daardoor kunnen ze aan elke kant over een rail naar voren geschoven worden. Om de laadruimte te vergroten kan elk v$m de twee buitenste achterstoelen af zonderlijk worden geschoven. Het laad vermogen varieert van 490 tot 1300 liter. Met de rugleuning van de passagiersstoel plat kan zelfs een surfboard worden meegenomen. De 'grote Meriva', die Zafira heet, is op gefrist. De auto is een van de weinige Opeis die momenteel goed verkoopt. Hij is snel om te bouwen van 7-zitter tot een auto met twee stoelen en een laadruimte van 1700 liter. De stoelen van de middel ste zitrij zijn voortaan in de verhouding 40-20-40 neerklapbaar. En door neer- Een van de weinige Europese pr op de RAI is de E-klasse Combi1 cedes-Benz, die onlangs zijn we buut beleefde in Detroit. De Italiaanse fabrikant Fiat heef Multi Wagon klaar als opvolger1 Marea Weekend. De Multi Wage een wat hogere zit en een bagag dat kan variëren van een halve t< halve kuub. De achterbank is ve baar en de achterruit is afzondei de klep te openen. In de wat dui uitvoeringen tenminste. pen ze allemaal en is er bovendien hulp van een elektromotor. De Civic bestaat als modelnaam 30 jaar. Toyota heeft de Corolla sedan, nadat eer der de andere versies verschenen. Hij is er met 1.4 en 1.6 liter benzinemotoren met WT-i kleppentechnologie en als D- 4D commonrail turbodiesel. De naam Corolla dateert van 1966 en het model is inmiddels bezig aan zijn negende gene ratie. In totaal zijn er 29 miljoen exem plaren verkocht en Toyota noemt hem de meest verkochte auto ter wereld. Het huidige aanbod omvat een hatchback, wagon, mpv Verso en nu dus ook de se dan. De Toyota Avensis is compleet ver nieuwd. Met een Audi-ach tige uitstraling en voor het eerst een knie-airbag, naast zes andere airbags. De Avensis volgde in 1997 de Carina op, de eerste Toyota die in Europa (Engeland) gebouwd werd. Ook de nieuwe wordt daar gefabriceerd, wederom als sedan, wagon en liftback. De nieuwe auto is 4,63 meter lang en heeft een wielbasis van 2,70 meter. Mo toren worden de 1.6 liter 110 pk, 1.8 liter 129 pk en 2.0 liter 147 pk op benzine en de 2.0 liter 116 pk D-4 common rail die sel. De Avensis wordt leverbaar met spraakgestuurd dvd-navigatiesysteem. Saab, dat van GM steeds nauwer moet samenwerken met Opel om het hoofd boven water te houden, laat de 9-3 Aero Sport Sedan zien. Met 2.0T 210 pk motor, riante uitrusting en sportonderstel. Suba ru heeft de nieuwe Impreza, de wereld- rallyauto Impreza WRC is te zien en ui teraard de vernieuwde Forester, naast de Legacy sedan en touring en de Outback. Bij Opel verschijnt de 125 pk sterke die selmotor in de Astra. De krachtbron is bekend uit de Zafira, Vectra en Omega. Daardoor is bij de Astra keuze uit drie diesels: de 1.7 Dti met 75 pk, de met 125 pk en de 100 pk sterke 2 16V. Tot de standaarduitrusting Astra 2.2 DTi behoort onder me controle, hoofdairbags en zijairb De volledig nieuwe Daewoo E maakt zijn debuut op de RAI. D volger van de Leganza is het top van Daewoo. Krachtbron van de wielaandrijver is de 4-cilinder 2. nemotor met 131 pk. De auto is gerust met zaken als een verstel stuurdersstoel, elektrische raam ning voor en achter, afstandsb centrale vergrendeling en aircon ning. De 4-deurs sedan met een ruim van 420 liter is gegroeid en de Matiz en de Kalos getekend d Italiaanse bureau van Giugiaro. en Evanda zijn direct leverbaar moderne lpg-installatie van Kolt cam. De splinternieuwe Rolls-Royce Phantom ontbreekt helaas. Met de Phaeton en de Touareg is Volkswagen tegenwoordig ook in de top klasse van de partij. Riante uitrusting, heel goede afwerking, sterke motoren en een verfijnd onderstel. De Phaeton is er met V6 en W12 motoren, binnenkort volgt VI0 TDi en later nog een V8. De auto kost minimaal 81.875 euro. De luxe terreinwagen Touareg is er van af 56.500 euro en hij staat te koop met V6 of V10 TDi. De V8 en 2.5 TDi volgen snel. Mercedes-Benz heeft de voortreffelijke nieuwe S-klasse, maar Audi zal meer opvallen met zijn nieuwe A8, een prachtig slanke automo biel van aluminium met vierwielaandrijving, luchtvering, hoogst moderne techniek en een sportief rijgedrag. De goedkoopste (3.7) kost 91.500 euro. De 4.2 komt op 99.900 euro. De nieuwe Jaguar XJ is helemaal uit aluminium opgetrokken, met het oog op (terugdringen van) wagengewicht en duurzaamheid. De ze zevende generatie van de XJ oogt laag en breed en nog vrij tradi tioneel, is wat meer in de richting van de X-type gegaan. De grote Jag met meer binnenruimte komt in het voorjaar en kost vanaf 84.500 euro. Jaguar verkocht sinds 1969 ruim 800.000 XJ's, meer dan de helft van de totale productie. klapbare rugleuningen achter beter lange voorwerpen vervoe den. De Zafira heeft een achterlichten met wit glas voor tingaanwijzers. Optie is xenon Topmodel blijft de Zafira OPC pk turbomotor. Jaguar houdt nieuwe XJ herkenbaar. Foto: Jaguar

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22