Kabinet zet leger in terreur Wé 'Scholieren naar Tsjetsjenië voor jihad' Leidsch Dagblad Tuchtcollege geeft reumatoloog LUMC waarschuwing na klacht paragnost Duitsland boos op Rumsfeld Proef Leidse Sterrewacht onzeker na ramp Columbia JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Tel.: 071362 30 38 f Slachtoffers vliegramp herbegraven Eredoctoraat kankeronderzoeker Borst Leidsch Dagblad JJagi a NR. 43150 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 kind mag lond best noemen rweer zorgt uu doden, chaos winegevaar Dagblad vrijdag 7 FEBRUARI 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) door Nancy Ubert leiden/oegstgeest - Een reumatoloog van het LUMC heeft van het Regionaal Medisch Tuchtcollege een 'waarschuwing' gekregen. De arts had met zijn behandeling van een pa tiënte, echtgenote van de Oegstgeestse para gnost Jan van der Heide, nauwkeuriger te werk kunnen gaan. Van der Heide, die de zaak had aangezwen geld, is ervan overtuigd dat zijn in augustus 2001 overleden vrouw veel leed bespaard zou zijn als de specialist haar serieus had geno men. De spiritueel hulpverlener verwijt de arts dat die niet heeft geluisterd naar de klachten van zijn patiënte. „Ze leed folterende pijnen, de arts constateerde een slijmbeurs-peesontste- king in de rug en weigerde maandenlang die diagnose te herzien." Vergeefs vroeg het paar om een MRI-scan. „Ik wist dat er iets ernstigs aan de hand was, dat voelde ik." Uiteindelijk heeft het echtpaar dat onderzoek op eigen kosten in een ander ziekenhuis laten uitvoe ren. De scan wees uit dat de vrouw aan kan ker leed en dat de ziekte zich door haar li chaam had verspreid. Adequate behandeling was niet meer mogelijk. Van der Heide heeft zijn relaas vastgelegd in het boek 'Anna, ik dans in mijn hoofd', dat hij in eigen beheer heeft uitgegeven. Het boek is inmiddels ook in een Engelse versie versche nen. Hij beschrijft daarin onder meer het me disch drama. „Ik zou dat boek anders hebben geschreven, als de arts zijn excuses had aan geboden", heeft Van der Heide gezegd nadat het boek op de markt verscheen. De paragnost verwijt de reumatoloog ook dat de arts ernstig tekort geschoten is in zijn na zorg. Het tuchtcollege kan echter niet vast stellen dat de specialist hierin de plank heeft misgeslagen. „Hij heeft getracht zijn medele ven over te brengen, maar heeft dit wellicht niet op een manier gedaan die de klager heeft aangesproken." In zijn beoordeling van de ingediende klacht, schrijft het tuchtcollege ook dat het niet dui delijk is of de vrouw haar pijnklachten zo ex pliciet aan de arts had verteld dat hij verplicht was nader onderzoek te verrichten. Van der Heide en de reumatoloog hebben op dit punt tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Wel is het college van mening dat de arts een paar steken heeft laten vallen. Bij één van de consulten is hij afgegaan op de informatie die de patiënte hem verstrekte. Zij vertelde hem wat haar huisarts had gezegd. Op basis van die mondelinge informatie be handelde de specialist de vrouw. Volgens het tuchtcollege had de arts op zijn minst zelf moeten onderzoeken hoe zijn pati ënte er aan toe was en had hij geen behande ling mogen instellen op basis van 'horen zeg gen'. Woordvoerder Ketting van het LUMC heeft niet de behoefte uitgebreid in te gaan op de uitspraak van het regionaal Medisch Tucht college. „De specialist is voor het merendeel vrijgepleit. Dat ene punt van kritiek zal hij ze ker ter harte nemen." Vrees voor aanslagen na aanval op Irak den haag/gpd - Het kabinet houdt er rekening mee dat Ne derland een doelwit wordt voor terroristische aanslagen als de Verenigde Staten de aanval in zetten op Irak. Vandaag be spreekt het kabinet of de draai boeken voor crisissituaties, die zijn opgesteld na de aanslagen van ii september 2001, moeten worden aangescherpt. Als de nood aan de man komt, zet het kabinet wederom de ma rechaussee en het leger in om strategische doelen te bewaken. In het najaar van 2001 gebeurde dat al eens bij enkele tunnels. Behalve tunnels en bruggen, wordt ook rekening gehouden met aanslagen van moslimterro risten op de (petro) chemische industrie, kerncentrales, vlieg velden, elektriciteitscentrales en de Amerikaanse ambassade in Den Haag en het consulaat in Amsterdam. Ook vitale econo mische centra worden extra be veiligd. Het gaat dan bijvoor beeld om het Botlek-gebied. Een extra punt van zorg zijn de mili taire konvooien die mogelijk van de Amerikaanse legerbases in Duitsland naar de havens van Rotterdam, Vlissingen en Ant werpen rijden. Behalve het inzetten van be roepsmilitairen, overweegt het kabinet ook de nationale reserve in te schakelen. De bijna 3000 vrijwilligers van het Korps Na tionale Reserve trainen met eni ge regelmaat voor het bescher men van strategische doelwit ten. Eenheden van dit korps wa ren ook actief in Nederland toen er aanslagen dreigden op tun nels. Dat gevaar dreigde even na de aanslagen van 11 september 2001 in New York. Premier Balkenende zei eerder deze week al dat 'waakzaamheid geboden is'. „Nederland is geen eiland in de wereld" IENTAAR NIM KOK rkelijke' stap van Wim •'••ommissariaten te aan- ij Shell en ING is met temming begroet Viel 1 ongeveer heel Neder- wat toen 'een overlo- let grootkapitaal' heet- g de voormalige vak- ;r de machtige multi- op een 'maatschappe- woorde' koers zien te naii it je zo'n stap van K)it managers beschul- exhibitionistische zelf- - niet Niet omdat hij nalig vakbondsman en maar eerder omdat is. Een man met een gevoel en een ar- t Een man die de 1 boven de limo prefe man die gewoon is ge was Kok ook de leider i. Een premier (tie in :he groei het antwoord latschappetijke proble- Niet voor niets wordt en als grondlegger van buitenland zo bewon- Idermodel, waarin ar- kapitaal vreedzaam tar existeren. een televisiereclame kijkt, heeft aanvanke- gesldusie een Greenpeace- ise O aanschouwen. Shell j. met het gedoe rond het n eerm de Brent Spar een rtj .e in pubtic relations: als vriend van het irticf edf. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - In Duitsland is met ver ontwaardiging gereageerd op uitlatingen van de Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld. De bewindsman stelde de Bondsrepubliek voor het Ameri kaanse Congres op één lijn met Libië en Cuba, landen die in de ogen van de VS 'schurkenstaten' zijn. Sprekend over de internationale steun die Washington bij een militaire actie tegen Irak kan verwachten zei Rumsfeld: „Dan zijn er nog drie of vier landen die hebben gezegd dat ze hele maal niets doen. Libië, Cuba en Duitsland zijn, geloof ik, dege nen die duidelijk hebben ge maakt dat ze op geen enkele wijze zullen helpen." Duitse media, commentatoren en politici waren eensgezind in hun afwijzing van Rumsfelds uitspraken. „Dit is onaccepta bel", meende de Beierse minis ter-president Stoiber. Een partij genoot van zijn CSU maakte zich openlijk zorgen over Rums felds 'geestelijke gezondheid'. Kanselier Schroder wilde geen officieel standpunt innemen, maar de secretaris-generaal Scholz van zijn SPD zei 'geïrri teerd' te zijn. Rumsfeld noemde Duitsland eerder al een 'pro bleem' en deelde het land in bij het 'oude Europa', dat zich zou valkenburg - Op de schouders van marinepersoneel worden de stoffelijke overschotten van tien slachtoffers die in 1958 omkwamen bij een vliegramp in Iran, uit de kapel van Marinevliegkamp Valkenburg gedragen. In een hangar op het vliegkamp werd vanmorgen een her denkingsdienst gehouden waarna de stoffelijke resten in één kist met militaire eer werden herbegraven op Duin- rust in Katwijk. Het Marinevliegkamp Valkenburg was de thuisbasis van de slachtoffers. De tien bemanningsle den van de Marine Luchtvaartdienst (MLD) verongeluk ten op 10 september 1958, kort nadat ze met hun vlieg tuig waren opgestegen van Abadan in Perzië (nu Iran). Een dag later zijn de stoffelijke overschotten van alle tien inzittenden ter plekke begraven. Na 44 jaar in Iran, ga ven de autoriteiten vorig jaar november plotseling toe stemming om de overschotten naar Nederland over te vliegen. Foto: Hielco Kuipers door Roelf Reinders leiden - Kanker maakt binnen enkele tientallen jaren nog maar zelden dodelijke slachtoffers. Dat voorspelt kankeronderzoeker prof. dr. Piet Borst, hoogleraar klinische biochemie, die vandaag een eredoctoraat van de Universiteit Leiden kreeg. Volgens Borst zijn de behandeltherapieën tegen kanker in de nabije toekomst zo effectief dat er nauwelijks nog mensen aan kanker overlijden. „Mensen gaan dan gewoon aan ouderdom dood." De bijwerkingen van de kankertherapieën zullen veel minder verwoestend zijn dan nu nog het ge val is. „De klassieke chemotherapie doodt élle cel len, de kankercellen alleen een beetje meer dan gezonde cellen." Nieuwe therapieën richten zich vooral op kankercellen en laten gezonde cellen meer met rust in vergelijking met de huidige che motherapie. „Gezonde cellen worden minder aangetast." Borst, algemeen erkend als één van de meest vooraanstaande kankeronderzoekers van de we reld, kreeg het eredoctoraat tijdens de viering van de 428e verjaardag van de Leidse universiteit in de Pieterskerk. De Amsterdamse hoogleraar deed on der meer belangrijke ontdekkingen op het gebied van resistentie van kankercellen tegen chemothe rapie. Hij was directeur van het Nederlands Kan ker Instituut/Antoni van Leeuwenhoek Zieken huis in Amsterdam en werkt, ondanks zijn pensi oen, in dat ziekenhuis door aan kankeronderzoek. Pagina R2: 'Alternatieve therapie is misleidend' (advertentie) Super autowassen 100% Krasvrij In onze nieuwe wasstraat Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten 071-5614455 www.vlietwijk.nl K.IA dealer Leiden e.o. Defensieminister Rumsfeld Foto: AP onderscheiden door twijfels als het er op aankomt het interna tionale terrorisme te bestrijden. De regering-Schröder heeft zich de afgelopen maanden met haar categorische afwijzing van mili taire steun voor een interventie in Irak in Washington bijzonder ongeliefd gemaakt. Volgens in gewijden is de verhouding tus sen president Bush en Schroder beneden het vriespunt. Overi gens heeft met name de vergelij king tussen Bush en Hitler die Schröders voormalige minister van justitie enkele maanden te rug maakte de verhoudingen verstoord. Pagina Buitenland: Meer over Irak amsterdam/gpd - Een 17-jarige jongen van Marokkaanse af komst, die al ruim een week wordt vermist, is begin vorige week vertrokken naar Tsjetsje nië voor de 'heilige oorlog'. De ze 'Khalid' bevindt zich mo menteel in de Oekraïne en is in het gezelschap van de 17-jarige 'Mo', een Marokkaanse leeftijd genoot, eveneens scholier aan een Amsterdamse scholenge meenschap. De verdwijning van de Amster damse scholieren wordt beves tigd door de politie. Hun huidi ge verblijf in de Oekraïne werd vanmorgen in de Volkskrant be vestigd door Aziz Saïdi Rabah, bestuurslid van de Unie van Marokkaanse moskeeën in Am sterdam. Woordvoerder Ad Veen van het Regionaal Oplei- dings Centrum (ROC) in Am sterdam, de school waar in elk geval Khalid een opleiding volg de, houdt nog een slag om de arm. „Ik vind deze berichten zeer zorgelijk, maar we hebben wel eens gekkere zaken meege maakt. Ik moet het eerst zeker weten." De politie in Amsterdam onder zoekt of de jongens zijn geron seld voor de jihad in Tsjetsjenië. De moeder van de vermiste jon gen vermoedt dat haar zoon in een onbekende moskee in Am sterdam is gerecruteerd om mee te vechten in de heilige islamiti sche oorlog. Saïdi Rabah wil niet zeggen of de jongens zijn geron seld of op eigen initiatief rich ting Tsjetsjenië zijn afgereisd. Maar volgens hem hebben de moskeeën in Amsterdam geen rol gespeeld in het besluit van de twee Marokkaanse scholie ren om naar Tsjetsjenië te ver trekken. Bij de politie is vorige week dinsdag aangifte gedaan van de vermissing van de jongen die op het ROC zit. De jeugd- en ze denpolitie onderzoekt de zaak en er is een internationaal sig nalement van de jongen uitge gaan. Of hij daadwerkelijk is ge ronseld, wordt door de politie onderzocht. „We trekken alle sporen van deze vermissing na", aldus een politiewoord voerder. Een woordvoerder van de AIVD wil niet zeggen of de inlichtin gendienst de zaak onderzoekt. Bezetting Palace Hotel valt tegen noordwijk - De bezetting van het Palace Hotel in Noordwijk valt flink tegen. Meer dan de helft van het hotel met 121 ka mers en twintig vergaderzalen staat sinds de opening eind 2001 leeg. Reden voor eigenaar P. Brandjes om directeur J. Wondergem aan de kant te schuiven. De nieuwe man R. Lentze moet het Palace Hotel in beter vaarwater brengen. Vol gens Brandjes was de eerste ja ren gerekend op een bezet tingsgraad van 60 procent van de kamers. Dat bleek veel lager. Werk Van Gogh ontdekt in Japan Tokyo - Een schilderij dat voor 75 euro was getaxeerd, bleek op een veiling in Tokio een origi nele Van Gogh te zijn. Het schilderij toont het profiel van een boerin. De waarde van het werk wordt voorlopig geschat op 22.500 euro. staat Kok evenmin als opetend als milieubescher- r zijn komst krikt onte- >om#k het imago van de j eriDp. Zijn internationale staatsman komt het van pas. het voordeel van de eiel is hij aan zijn status nt; fech niet voor het kar- 1 één van 's werelds ie bedrijven te laten Eén misstapje mag hij •orloven: zijn kwartje. ePari krijgen we dat ooit terug? >per; Experiment dat 'oorsprong van het leven' verklaart blijft mogelijk op aarde door Wilfred Simons leiden - De ramp met het ruimteveer Co lumbia dreigt gevolgen te krijgen voor een experiment van de Leidse chemicus Oliver Botta (34). Hij werkt op de Leidse Sterrewacht aan een experiment dat de oorsprong van het leven op aarde kan verklaren. De Nederlandse ruimtevaarder André Kuipers zou de testopstelling in oktober meenemen naar het Internatio nal Space Station, maar de ramp heeft de vluchtplanning in de war gegooid. De proef is een gewijzigde herhaling van het beroemde Urey/Miller-experiment uit 1953. Deze twee Amerikaanse chemici slaagden er in 1953 in om aminozuren (grondstof voor eiwitten) te vormen uit waterstof, ammonia, methaan en water. Destijds werd gedacht dat de vroege aardatmosfeer uit deze stoffen bestond. Inmiddels zijn volgens Botta de inzichten gewijzigd. „Daardoor is de proef ongeldig geworden." Astrobiologen nemen nu aan dat de oorsprong van het leven niet op aarde ligt, maar op asteroïden en plane toïden die in ons zonnestelsel zijn ge vormd. Hedendaagse astrobiologen vermoeden dat aminozuren gevormd zijn tijdens de samenklontering van ruimtestof tot pla netoïden en asteroïden. Daarbij zouden ijs, waterstof, kooldioxide en stikstof be trokken zijn. Afgebroken stukjes van die hemellichamen vallen als meteorieten op aarde. Zij zouden zich hier verder tot le ven hebben ontwikkeld. De proef van Botta moet het ontstaan van aminozuren in de ruimte simuleren en kan daarom alleen onder gewichtsloze omstandighe den worden uitgevoerd. Pagina Ri: Kuipers vermoedelijk dit jaar niet naar ISS Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Straat Postcode Telefoon Plaats n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 'J H I1I TTTTn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1