couting eiderdorp it Zandput LEIDEN REGIO Zelf doende leraar helpt niet meer De Leidse banden van de Beatles R3 od beheerst Valentijnsdag LUMC transplanteert 2000ste nier wïïk valhAl vrijdag 7 FEBRUARI 2003 uwe plek nog onbekend inneke Dijke K>rp -Stiekem had de iggroep in Leiderdorp ge- dat de Kleine Zandput vervuild was dan uit on- k blijkt. Maar nu de vervui- tevalt, wil de gemeente er ibouwen om geld te ver voor de verdiepte aanleg A4, en moeten de scouts /aarheen is nog niet dui- <uts hebben hun stek aan ld van dit terrein maar 1 geen last van de vervuil- pd. omdat die goed is af- i „Als het daaronder hart- imerig is en de deklaag is dan zitten wij daar pri- jegt Jan Kees Smits na- ïcouting Leiderdorp, jders van de scouts zijn Et te hoop gelopen na de tatie van het bodemon- k, meldt Smits, penning- ff van het stichtingsbe- joKouting Leiderdorp. Dat f beheert de gebouwen I boten van de Van der jiethorpgroep. Deze week I de gemeente de onder- Ipporten openbaar. „Het irlijk niets nieuws onder zegt Smits. „Zeker de I die in hun jeugd in Lei- woonden, weten nog vroeger spannend was die vuilnisbelt te spelen." er ook ouders zijn die ts wisten, is Smits blij dat neente deze week een iet uiüeg heeft rondge- Volgende week volgt een itiebijeenkomst. e scouts is het jammer 1de 'bush' in een uithoek iderdorp moeten veria- et is voor jongeren na- leuk als je een eigen plek hebt om te spelen, waar je niet stil hoeft te zijn omdat de buren anders boos worden", zegt Smits. De Kleine Zandput be vindt zich tussen de Achthove- nerweg, de Does en de Doesha ven. In 1964 werd de zandput afgegraven en volgestort met klei en veen. Daarbovenop werd sloopafval gestort. De heipalen en ander puin zijn afgedekt, en daarop is een groen, moeilijk begaanbaar landschapje ont staan. Smits weet een paar geschikte plekken in het dorp waarheen de scouting kan verkassen. Ove rigens houdt hij er ook rekening mee dat ze op de Kleine Zand put blijven. „We moeten dan tij dens de sanering weg en komen in een andere accommodatie te rug, maar je moet niet te snel zeggen dat je weggaat als je nog niet weet waarheen." Belang rijkste eis is dat de stek aan het water ligt, zodat de scouts de twintig boten gemakkelijk kun nen gebruiken. Ook moet er plek zijn voor een clubgebouw voor zo'n 180 jeugdleden, dat een stuk groter wordt dan nu het geval is. Wat dat betreft komt verhuizing goed uit, zegt Smits. „Onze ac commodatie is behoorlijk ver ouderd. Bovendien moet ons pand eigenlijk de helft groter zijn, als je kijkt naar de normen van Scouting Nederland." Hij houdt er rekening mee dat de scouts een nieuw pand met andere gebruikers moeten de len. „De scouting heeft het twee dagen in de week in gebruik, en de rest van de tijd staat het leeg." Als de gemeente zich aan de eigen planning houdt, moet de scouting de Kleine Zandput uiterlijk volgend jaar hebben verlaten. Productie en regie van 'A middersummer night's dream' zijn volledig in handen van leerlingen van het Bonaventura College aan de Mariënpoelstraat. Foto: Hielco Kuipers Bonaventura College leert managen en motiveren ig - De bloemenveiling FloraHolland wordt op dit moment ield door rode bloemen. Dat is een gevolg van het steeds po- ;r worden van Valentijnsdag, een uit de VS overgewaaide ge- om een al dan niet geheime liefde op 14 februari te verras- een kaart, cadeautje of bloemetje. ie in Zuid-Europa, Oost-Europa en Groot-Brittannië is een je het belangrijkste Valentijnscadeau. In Nederland worden 1 vaak erbij gegeven, constateert FloraHolland. En daar pro- Ie veiling van. Rode rozen brengen de laatste week 1,05 euro n 87 eurocent een week geleden. Ook andere rode bloemen Óuriums en gerbera's brengen goede prijzen op. door Silvan Schoonhoven leiden - „Ik hoor dat mensen absoluut hun tekst niet ken nen. Morgen wil ik geen papiertjes meer zien!" Leonard Evers (17) is klein van stuk, maar streng voor zijn mede leerlingen tijdens de generale repetitie. Alles, van muziek tot script tot audities, hebben de leerlingen zelf moeten organiseren. De leerlingen in de rol van projectmanagers, dat is de Tweede Fase op zijn best, vindt schoolleider Hans Mank. „Vroeger deden leerlingen mee aan een toneelstuk. Nu zijn ze producent,regisseur organisator én deelnemer." „Ik wil even benadrukken dat dit een doorloop is", roept Leonard in de microfoon, nu op wat luidere toon. „Dat betekent dat je dóórgaat als er iets mis gaat en niet gaat lopen giebelen. Verzin maar een creatieve oplos sing." Links van hem zit het orkestje, rechts staan de el fen uit Shakespeares stuk met plastic ligustertakken om hun hoofd. Alle leerlingen lopen en praten door elkaar heen. Een 'beamer' is zoek, een kostuum is kwijt. Een koning in een hermelijnen mantel staat het aan te kijken vanaf de zijlijn, terwijl hij zich volpropt met Hamka's. Productie en regie van 'A middersummer night's dream' zijn volledig in handen van 6 vwo-leerlingen van het Bo naventura College aan de Mariënpoelstraat. Projecten als dit zijn mogelijk dankzij de zogenaamde Tweede Fa se. Die werd vijf jaar geleden ingevoerd om de aanslui ting met het hoger onderwijs te verbeteren. Binnen het zogenoemde Studiehuis zouden scholieren zelfstandi ger moeten werken, bijvoorbeeld door het maken van opdrachten. Het houden van een enquête bijvoorbeeld. Of het op poten zetten van een toneelproductie. Hans Mank zou vroeger conrector hebben geheten. Nu heet hij 'kernteamcoördinator'. Mank is blij met het Studiehuis en de Tweede Fase. Niet dat hij het nou het paradijs op aarde vindt; leerlingen moeten 'té veel in té weinig tijd'. Maar de Tweede Fase biedt wel ruimte aan projecten als dit. „In de tijd van de mammoetwet ging het om kennisoverdracht. Nu gaat het niet alleen maar om het oplepelen, maar ook om het verzamelen van kennis. Het leren communiceren en plannen." Claire van Ettekoven (18) wist niet dat ze die vaardighe den in zich had, want ze 'was altijd een beetje op de achtergrond'. Met Suzanne Zwart regelt ze nu de de cors. „Je ziet bij jezelf en anderen kwaliteiten naar voren komen die je nog niet kende. Je kijkt ervan op hoe men sen van wie je dat niet had verwacht de zaken aanpak ken. Voor het licht hebben we hulp ingeroepen van technische leerlingen uit de zesde. Wendy heeft alle ver gaderingen en administratie gedaan en de correspon dentie verzorgd. Leonard heeft alle muziek geschreven. Ook de audities hebben we zelf gedaan. Daarna zijn we bij elkaar gaan zitten. Zo leer je ook nog discussiëren en je punt naar voren brengen. Welke kwaliteiten zijn er bij haar komen bovendrijven? Ze zegt het zonder aarzelen: „Organiseren en mensen motiveren. Tijdens de repetities zie je hoe kinderen moe worden. Dan probeer ik ze te laten zien hoe het er straks uitziet. Als ze tastbare dingen zien, zoals kostuums, worden ze vanzelf enthousiaster. Ik had nooit gedacht dat het lastig zou zijn om mensen bij elkaar houden." Zo bleek de planning niet goed in elkaar te zitten, zegt Claire, waardoor ze 'gigantisch op hun smoel zijn ge gaan'. „Daar moet je dan ook razendsnel iets aan veran deren. Daarom hebben we een extra repetitiedag inge last. Die heeft veel goedgemaakt." „Ach, de toets der kritiek van kunstzinnigheid hoeft de uitvoering niet te kunnen doorstaan", zegt Mank voor zichtig. „Het gaat om de weg erheen." Claire gaat het wél om het eindresultaat. „Natuurlijk willen we een mooie musical neerzetten. Dat de spelers hun tekst ken nen. En dat de decors tot hun recht komen." Bij de problemen die ze tegenkomen kunnen ze de lera ren wel om raad vragen, weet ze, maar ze helpen je nooit verder. „Je moet zélf de draad oppakken." Claire ziet dat aspect van de Tweede Fase wel zitten. Le raren geven niet meer voor elke week huiswerk op; je moet zelf regelen dat je het af hebt. Leerlingen moeten kiezen, zegt Mank: studeren in het stiltelokaal, een luis- tertoets doen in de mediatheek of vragen stellen aan de wiskundedocent. Is dat beter dan vroeger? Mank: „Het is veelzijdiger. Vroeger deden ze alleen maar mee aan een toneelstuk. Nu zijn ze producent én regisseur én deelnemer. In deze productie hebben ze moeten zorgen dat ze hun 'cast' bij elkaar kregen met audities. Het script hebben ze zelf geschreven, de mu ziek gecomponeerd. Docenten zijn alleen maar 'proces- sturend'. Die vraagt: wat heb je gedaan? Wat ga je doen? En nooit: ik zou het zó doen als ik jou was." Het Bonaventura College loopt voorop, durft Mank te stellen. Leerlingen moeten hun werkstuk ook presente ren aan de buitenwereld. Het is niet meer inleveren, la ten nakijken en passief je cijfer afwachten. „Ze moeten laten zien: dat heb ik gedaan, dat waren de onderzoeks vragen. Het kan dat ze een 'Powerpoint-presentatie' houden, of een film maken van hun onderzoek." De Tweede Fase verloopt volgens Mank in sommige ge vallen fantastisch, soms rampzalig. De feitenkennis bij voorbeeld, tja, die is er niet meer.Als wiskundige merk ik dat ze niet meer kunnen hoofdrekenen. Ze hebben geen getalsbegrip meer, bij het minste pakken ze de re kenmachine. Op bepaalde momenten is gebrek aan pa rate kennis een gemis. In de Tweede Fase is gekozen voor vaardigheden, en die zijn óók belangrijk. Konden wij vroeger iets presenteren? Konden wij vroeger plan nen? Nee, dat deed de docent voor je." telefoontje van Jürgen Dahlkamp, aggever van het Duitse weekblad ipiegel, naar de redactie van deze l 'Hallo, mag ik een kopietje van ïrhalen die jullie hebben geschre- )ver de vondst van de Beatle-ta- 'orige maand?' Maar dan in het 5 uiteraard. iurlijk mocht hij een kopietje. I waarom belde hij uitgerekend reidsch Dagblad? rst. h, nou ja, hij had begrepen dat de dec$en in Leiden waren gevonden. nkerr e ^et nu even *ets te sne' 8aat: ïen opde-tapes, of eigenlijk de 'Get lo^ Sessions', zijn een verzameling ian> geluidsbanden die in de jaren cell jntig zijn gestolen uit een studio in e b3cenham. Ze bevatten een groot y Unjal nog nooit eerder uitgebrachte Der/Zr11^8 van Beat^es-De portie 1 de banden, nadat ze de bezitters gearresteerd, vorige maand terug, feit zorgde voor opwinding onder aekliefhebbers. Platenmaatschap- '!MI kondigde meteen een cd aan ebell :t nul 1 jaar echt e Lei het m zo d als kort dank an p igenl En n :an il bete ■nieti met enkele onbekende nummers van de tapes. Maar goed, hoe kwam Dahlkamp erbij dat die banden in Leiden waren terug gevonden? Dat had hij gelezen op een website van de Australische krant The Age. En inderdaad: www.theage.com.au meldt dat de banden zijn aangetroffen in 'a warehouse in Leiden'. Bedankt voor de tip Jürgen, we gaan eens op zoek. Een belletje naar de politie Hollands Midden, een voor de hand liggende bron, levert niet direct iets op. De voorlichtster die zich over de tip ont fermt belt weliswaar na een kwartiertje terug met de vraag hoe die website ook alweer heet. („The Age, maar als u in het zoekprogramma Google 'Beatles tapes Leiden' intikt, heeft u het bericht meteen voor u.") Haar volgende me dedeling is echter dat het een zaak van de FIOD is, en dat we daar om infor matie moeten vragen. De voorlichtster mag verder niets zeggen. Bij de FIOD verwijst een vriendelijke De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 dame met dezelfde snelheid door naar het openbaar ministerie in Amster dam, die de zaak heeft overgenomen. En daar flapt een behulpzame woord voerster er meteen een antwoord uit. „Leiden? Welnee, het was toch Lisse? Schrijven ze in Australië dat het Leiden was? Ik haal even het persbericht erbij dat we destijds de deur hebben uitge daan. O, ik zie dat we als plaatsbepa ling 'Zuid-Holland' hebben gegeven. Een beetje ruim, inderdaad, maar dat hebben we gedaan om de privacy van de verdachten te beschermen. Hoe kom ik dan aan Lisse? Schoot me waarschijnlijk als eerste te binnen om dat ik er familie heb wonen." Dan maar een telefoontje naar de an dere kant van de wereld, naar The Age in Melbourne. „Mogen wij spreken met de verslaggever die het bericht heeft geschreven over de vondst van de Beatle-tapes?" Na een kwartiertje komt er een joviaal klinkende Austra liër aan de lijn. Nee, hij is niet de jour nalist die het stuk heeft geschreven, maar hij heeft uitgezocht wie we dan wel moeten hebben. Paul Daley. „Nou mooi, mogen we hem even spreken?" „Nee, want hij werkt in Londen." „Heeft u het telefoonnummer van hem daar?" „Sorry, dat mogen we niet geven. Maar als u het bureau Fairfax in Lon den belt, dan vinden ze hem wel voor u." „Heeft u dóar dan het nummer van?" „Nee, ik heb dat niet direct bij de hand. Maar het staat vast wel in de Gouden Gids van Londen." Dat zul je altijd zien: heb je de Gouden Gids van Londen nodig, is die niet op de redactie te vinden. Maar het inter net biedt uitkomst. Google produceert zelfs een stevige lijst met firma's Fair fax in London, waaronder een ingeni eursbureau en een bedrijf dat opdruk- vellen levert Bij het reclamebureau Fairfax blijken ze echter inderdaad een Paul Daley te kennen. „Mooi, geeft u hem maar." „Dat zal niet lukken, want hij is in Melbourne." „Daar zeiden ze anders dat hij in Lon den zit." „Echt niet." Een e-mailtje naar datzelfde Fairfax le- - vert, raar genoeg, opeens wel resultaat Ergens in de jaren zeventig werden de 'Get Back Sessions', een verzameling van 500 geluidsbanden met een groot aantal nog nooit eerder uitgebrachte num mers van de Beatles, gestolen uit een studio in Twickenham. Foto: archief op, Daley mailt zijn telefoonnummer waarop hij, na enig proberen, inder daad is te bereiken. „Je witl weten, begreep ik, hoe £k weet dat die tapes in Leiden zijn gevonden. Tja, dat heb ik opgepikt uit één van de kranten hier in Engeland. Ik weet al leen even niet meer welke. Was het nou The Times? Of de Daily Mail? Of The Guardian? Nou, die geloof ik niet. Ik weet het niet meer. Ik heb nog ge probeerd om het op te zoeken op in ternet, maar al die kranten hebben be taalsites. Daar kom je dus niet zo maar in. Sorry." En zo zijn we weer terug bij huis, en nog geen steek verder. Maar we zoe ken verder. Dat warehouse komt bo ven water. Wim Wegman leiden - In het LUMC is in janu ari voor de tweeduizendste keer een nier getransplanteerd. De transplantatie verliep succesvol. De nier komt van een levende donor, de neef van de patiënt. Het LUMC verricht zeventig tot tachtig niertransplantaties van de bijna 400 die jaarlijks in Ne derland plaatshebben. Donor nieren zijn steeds vaker afkom stig van levende donoren, stel len de nierspecialisten van het Leidse academische ziekenhuis met spijt vast. Zij zouden veel liever organen transplanteren uit overleden mensen die her sendood zijn gehouden. „Maar aan zulke donororganen is een groot tekort." Op de wachtlijst staan 1.500 patiënten die door het tekort niet kunnen worden geholpen. De meeste van deze patiënten krijgen nierdialyse. Transplantatie-artsen nemen steeds vaker hun toevlucht tot organen van levende organen. Dat zijn in de meeste gevallen nieren. Maar ook stukjes van de lever komen voor transplantatie in aanmerking. Daarnaast is de zogenaamde non-heartbeating donatie in opmars. Dat is het transplanteren van organen kort na een hartstilstand. Met nieren was dit al langer mogelijk. Maar er zijn nu ook enkele non-heart- beating levers met succes ge transporteerd. De transplantatie-artsen en de nierziektespecialisten van het LUMC beschouwen donatie door levende donoren en non- heartbeating donatie als nood grepen. Zij pleiten al jaren voor verandering van de Wet op de orgaandonatie. Iedere Neder lander moet volgens hen in aan merking komen voor orgaan transplantatie. Alleen als er be zwaar is gemaakt, wordt er van transplantie afgezien. Nu is het zo dat alleen iemand die zelf heeft aangegeven beschikbaar te zijn voor orgaantransplantatie in diJimerking komt. LEIDEN LADDER boshuizen - De Ouderen Acti viteiten Commissie Leiden Zuid-West verzorgt zondag van 14.30 tot ongeveer 16.30 uur een ontspanningsbijeenkomst voor 55-plussers in Zorgcen trum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan 1. Onder lei ding van D. Kuiters treedt het zangkoor Zuid-West op. De toegangsprijs is 1,20 euro, in clusief een kopje koffie of thee. haagweg - Wat kan je doen met een computer? Hoe maak je een brief en hoe bewaar je hem? Op dit soort vragen wordt antwoord gegeven tijdens een kennismakingscursus in Wijks- ervice centrum Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. De eerste les is woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Vier lessen kosten 12,50 euro. Aanmelden: tele foon 5313648. pancras - In het Wandelcafé komen Ella de Voogd en Vladi mir Borodin vrijdag 14 februari vertellen over hun trektocht naar de bergen in het noord oosten van Siberië. Gewapend met 60 kilo bagage gingen zij op weg van Magadan naar Suisu- man, een mijnstad, 700 kilome ter naar het noorden. Onder weg deden ze dorpen aan met overblijfselen van fabrieken en van werkkampen. Het Wandel café is vanaf 20.00 uur open in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. De toegang bedraagt 2,50 euro. merenwijk - Communicatie trainer Henk Kooij houdt dins dag de lezing 'Ontdek de kracht van ie stem' in het kader van een lezingencyclus over groei en bewustwording, die tot en met dinsdag 4 maart wekelijks wordt gegeven. Met eenvoudige oefeningen kan de stem mooier worden en zelfs het leven ver anderen. De lezing is in buurt huis Op Eigen Wieken, Valken pad 5. Toegang 9 euro. kooi - Voor de cursus 'Emotio neel Lichaamswerk' worden donderdag 13 en 20 februari gatis proeflessen gegeven in ara aan de Bonairestraat 4. Emotioneel Lichaamswerk is een methode voor persoonlijke groei, bedoeld voor mensen, die nieuwsgierig zijn naar zich zelf en die meer kwaliteit in hun leven willen brengen. De cursus, die donderdag 6 maart begint, bestaat uit 10 bijeen komsten. Informatie bij Peter Meppelink, telefoon 5013115 of www. praktijkdefontein. nl. mors kwartier - De Leidse Welzijnsorganisatie verzorgt woensdag om 10.00 uur een bingo in buurthuis Morsch- wijck aan de Topaaslaan 19. Voor de eerste ronde en een kopje koffie zijn de kosten 1,15 euro, voor elke volgende ronde moet 0,50 euro worden betaald. meerburg - Kinderen tot en met 16 jaar die Arabisch willen leren kunnen daarvoor naar buurtcentrum Matilo, waar op maandag van 17.00 tot 19.00 uur op verschillende niveaus Arabische les wordt gegeven. Bij voldoende deelname wordt hiermee ook op donderdag be gonnen. Per les bedragen de kosten 2 euro. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126, te lefoon 5412515. pancras - In buurthuis de Pan crat aan de Middelstegracht 85 is het zondag om 13.15 uur weer Bingo Binnendijks. De zaal is om 12.00 uur open. Woensdag is er om 13.30 uur bingo voor 50-plussers slaagwuk - In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad 5 kunnen volwassenen morgen om 20.00 uur bingo spelen. Voor 6 euro kan aan ze ven spelronden worden meege daan. De superronde kost 1,50 euro. Zondag is er van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt. Toegang gratis is. (advefentie) STOKKE PEEL' DE NIEUWE STOEL VAN STOK! de natuurlijkste zaak van de wercl VALHAL LEI DERDOR Meubelplein 3 Tel 071-541 34 44 Fax 071-5» 25 71

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11