'N-Korea kan ook eerste klap uitdelen' fib BUITENLAND Belgische zorg wil Nederlanders wel Joegoslavië (74) sterft op EU-operatietafel Russen willen geen njoe spiek Ruimte-afval mogelijk oorzaak catastrofe ruimteveer Columbia Geweld eist weer levens M-Oosten Executie drie Mexicanen in VS geblokkeerd urverdachten S Engeland De Britse politie heeft f/bi] een reeks invallen Cp, Manchester, Glas- dinburgh in totaal zes en een vrouw aange- »p grond van anti-ter- jetgeving uit 2000. de arrestanten precies herdacht, meldde de jÉt omdat het onder- fTloopt. Huiszoeking bij heeft geen verdachte 1 jjgeleverd, aldus een lÉfordvoerder. iag donderdag 6 februari 2003 agevliegtuig rehaald bMndia heeft naar eigen onbemand spiona- ■g van aartsvijand Pa- F^rgehaald boven de Mn regio Kashmir. Het zich in het Indiase g> yjj hebben begeven. De van de Indiase strijd- vanmorgen komt een »en melding uit Pakis- neerschieten van as spionagevliegtuigje. I^&k toen meteen tegen i dergelijk incident sgevonden. n 15 jaar II Marokkaan - De officier van justi nburg heeft gisteren ar celstraf geëist tegen kaan Mounir el-Mo- De officier achtte be- t de 28-jarige el-Mo; lid is van een in de Y^Tvenstad gevestigde e1che cel van het net- &Saeda van Osama bin HMotassadek was ook #gd voor betrokken ook. dood van de meer iensen die op 11 bij de aansla- Tvv York en Washing- a^firamen. Van de cel in ia^ maakte ook Moham- deel uit, die op 11 131ïr een Amerikaans kaapte en als piloot 0C®Iil tegen het World Tra- F' 1 in New York aan liet loop spot rzoek naar 137ë EU-gelden eÉP?De fraudedienst van se Unie, OLAF, gaat eel onderzoek instel- ekei chtu •eel oi w 'destn 3 elk. besteding van hulp- lestina. De Europese elke maand 10 mil- ÏFranse naar Ghana voor k de. van Guantanamo 'L«e Ondanks de gespannen situatie in Noord-Korea ging gisteren een wegverbinding open tussen Noord- en Zuid-Korea. Bussen uit Noord-Korea passeren Zuid-Koreaanse wachtposten in de gedemilitariseerde zone in Kosung, een stad aan de oostkust van Zuid-Korea.Foto: AP/Ahn Young-joon aan het Palestijnse de begroting te on- »n. Al langer klaagt Israël dat de Palestij - eld gebruiken om ter- financieren. De Eu- jmmissie, het dage- ^-»iur van de EU, heeft verdedigd door te it het Internationaal ^^Fonds de bestedingen Dn treft 1 in Congo bip - Een cycloon die datfgelegen dorpen in de dafBandundu in Mid- 50 trof, heeft 164 men- gekost. Er vielen ïctieönden en woningen 3ofdi)uwgewassen werden je ciAldus de Congolese iceer /an gezondheidszorg e. VcMamba. Van de ge- nag jouden zeker er 200 toe zijn. Mamba zei edrijöngersnood dreigt in komu, 250 kilometer ten emaiten van de hoofdstad Een vliegtuig met an is inmiddels onder- herpjn ook medische be%r de regio gestuurd. 2 Qve 1 Teli e bedi' ™>n Ivoorkust ankrijk gaat zijn troe- )orkust versterken. Op ;nt zijn er bijna 2700 ilitairen. Daar komen De Franse militairen e-pt taak de orde te be- ■1 de in Ivoorkust ver- jFransen te bescher- stad Abidjan heb- ^•Mveer betogers verza- een demonstratie wil- en bij de Franse am- eeDe deelnemers zijn te- l redesakkoord dat vori- Jt gi onder leiding van door 's gesi°ten- Dat voor- L j^j^iame van vertegen- -s ars van de rebellen in P& De Ivoriaanse pre- nkfilragb° g^g gisteren on- d seoul-londen/anp-rtr - Noord- Korea hoeft niet af te wachten totdat het door de Verenigde Sta ten wordt aangevallen, maar zou ook een 'eerste klap' kunnen uit delen. Dit heeft een Noord-Kore- aans regeringsfunctionaris ge zegd tegen de Britse krant The Guardian. „De Verenigde Staten zeggen dat wij na Irak aan de beurt zijn. Maar wij nemen onze eigen maatregelen. Een preventieve aanval is niet het alleenrecht van de VS", aldus onderminister van buitenlandse zaken Ri Py- ong-gap in The Guardian van vandaag. De Noord-Koreaanse partijkrant Rodong Sinmum meldde van daag nog in een commentaar dat een aanval van de VS op een Noord-Koreaanse kemfabriek, een 'totale oorlog' zou ontkete nen. „Het is dom van de VS om te denken dat wij zullen wach ten met onze armen over elkaar, totdat wij worden aangevallen. Wij zullen een eerste aanval be antwoorden met een sterke te genaanval, en een totale oorlog met een totale oorlog", aldus de krant. De VS lieten gisteren we ten 'zeer bezorgd' te zijn over de herstart van de kerncentrale Yongbyon. Gisteren maakte Py ongyang bekend de centrale op nieuw te hebben opgestart, voor het opwekken van energie. De VS eisen nu dat Noord-Korea de kerncentrale stillegt. Volgens Noord-Korea sturen de VS extra militairen naar het Verre Oosten om een aanval uit te voeren op de Noord-Koreaanse kerncen trale Yongbyon. De VS ontkennen van plan te zijn Noord-Korea aan te vallen. Maar de Amerikaanse minister Rumsfeld zei dat Noord-Korea door het herstarten van zijn atoomprogramma angstaanja gende mogelijkheden krijgt: het kan kernwapens maken voor zichzelf of ze verkopen aan een ander land. „Dat is iets wat de wereld zeer serieus moet ne men", zei Rumsfeld. Hij noem de het stalinistische bewind in Pyongyang gisteren een 'terro ristisch regime' Volgens berichten van het Noordkoreaanse staatspersbu- reau KCNA heeft het land de 'nucleaire installaties in het nor male ritme in gebruik genomen om elektriciteit te produceren'. Het gaat uitsluitend om vreed zaam gebruik van kernenergie, zo beklemtoonde het ministerie van buitenlandse zaken in Py ongyang. Noord-Korea is in conflict met onder meer de VS over zijn nucleaire programma. De regering in Pyongyang stelt dat de VS geen diplomatieke op lossing willen zoeken, maar een oorlog voorbereiden. Lokale media hebben gisteren in Py ongyang gemeld dat 'volk en strijdkrachten maatregelen ne men voor zelfverdediging'. Kranten in de VS hebben recent geschreven dat de Amerikaanse marine een extra vliegdekschip naar de regio zou sturen en dat er meer Amerikaanse militairen in Zuid-Korea worden gelegerd. Daar zijn al 37.000 Amerikanen onder de wapenen. Noord-Korea kreeg eerder Ame rikaanse olie in ruil voor de ver mindering van de omvang van het eigen kernenergieprogram ma. Dan zou het geen kernwa pens kunnen maken. Het land is de afspraken volgens Washing ton niet nagekomen en is in het geheim doorgegaan met zijn kemwapenprogramma. De olie leverantie is daarop gestaakt. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - België wil meer con trole op de contracten die Vlaamse ziekenhuizen afsluiten met Nederlandse zorgverzeke raars. De Belgische minister van sociale zaken, Frank Vanden- broucke, wil zo voorkomen dat Nederlanders die meer betalen, eerder worden geholpen dan Belgische patiënten. Vanden- broucke val daarover zo snel mogelijk overleg met zijn Ne derlandse collega. De minister antwoordde dat gis teren op Kamervragen over de 'export' van Nederlanders naar Vlaamse ziekenhuizen. België kent, in tegenstelling tot ons land, nauwelijks wachtlijsten in de gezondheidszorg. „Er is nog steeds meer dan ge noeg ruimte in de Vlaamse zie kenhuizen", zegt Hendrik Her mans van het ministerie van so ciale zaken. Dat er voor sommi ge medische ingrepen een wachttijd is van enkele weken, is volgens Hubert de Vylder van het academisch ziekenhuis in gaza/rtr-dpa-afp - Een Palestijn heeft vanmorgen in Nablus op de Westelijke Jordaanoever twee Israëlische kolonisten doodge schoten. Israëlische militairen schoten op hun beurt de Pales tijn dood. Het conflict tussen Is raël en de Palestijnen heeft ook afgelopen nacht zeker vier Pa lestijnen en twee Israëlische sol daten het leven gekost. Bij Na blus vielen drie Palestijnse ex tremisten een kamp van de Isra ëlische bezettingsmacht aan. Bij het vuurgevecht kwamen twee aanvallers en twee Israëlische soldaten om het leven. Het lot van de derde Palestijn is ondui delijk. Iets eerder stierven twee Palestijnse verpleegkundigen in Gaza-stad bij een aanval van een Israëlische gevechtsheli. den haag/anp - Het Internatio naal Gerechtshof heeft de Ver enigde Staten gisteren bevolen voorlopig af te zien van de exe cutie van drie Mexicanen. Vol gens Mexico waren de drie staatsburgers aangehouden en ter dood veroordeeld zonder rechtsbijstand van hun consu laat of ambassade terwijl de Conventie van Wenen consulai re bijstand voorschrijft. Daarom had Mexico-Stad in ja nuari een soort internationaal kort geding aangespannen tegen Washington. Het bevel dat de president van het Internationaal Gerechtshof, Gilbert Guillaume, gisteren in het Haagse Vredes paleis voorlas, is bindend vol gens internationaal recht. Het blijft geldig totdat het VN-hof in een bodemprocedure heeft be sloten over 'reparaties' van schendingen van de Conventie van Wenen. ningfaadoverdec it dezf nlnglgen tot „loord ;chts„ er dF0N ier gevangene" yjt Amerikaanse gevan- ook kij Guantanamo op ter d de afgelopen drie de ^probeerd zelfmoord te naP ^et 'camP bij de ma- 600 mannen vast- die verdacht worden latschap van al-Qaeda dentf terreurorganisaties. it er een groot aantal ge Taliban-strijders uden. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De Joegoslavische voetbalfederatie nam vorig jaar een kloek besluit: het beëindig de de productie van het natio nale shirt. Dinsdag bleek hoe vi sionair dat besluit was geweest. In een zitting van slechts enkele uren hief het federale parlement het land op. Joegoslavië, sedert 1929 een begrip in de wereld, was definitief op de mestvaalt beland. Ervoor in de plaats kwam een nieuwe staat, Servië- Montenegro. De nationale voetbalspelers blij ven bestaan, hoewel in een an der shirt. Maar hun supporters hebben een probleem. Drie kwart eeuw klonk het trotse 'Joe-go-sla-via!' van de tribunes. Maar hoe moeten zij 'Servië- Montenegro' scanderen? In voetbalkringen wordt de afkor ting gesuggereerd: SM. De poging om Servië en Mon tenegro bijeen te houden heeft iets sadomasochistisch. Het hu welijk was slecht. Voor de Ser viërs was Montenegro weinig meer dan een stuk strand, waar ze in de zomer hun handdoekje konden uitspreiden. En veel Montenegrijnen wilden onaf hankelijkheid, omdat onder dat strand een hoop olie en gas ligt. Maar Brussel vreesde dat een echtscheiding bloedig zou wor den, en stuurde zijn hoogste brandweerman naar het be dreigde gebied. Javier Solana suggereerde een weekendhuwe lijk. Milo Djukanovic Foto: AP/Darco Vojinovic Het nieuwe land heeft een voet balteam, een leger en een zetel bij de Verenigde Naties. Maar verder hebben de beide repu blieken een autonomie die de ergste Belgische federalist doet watertanden. Ze hebben hun ei gen regering, parlement en poli tiekorps. En ze hebben zelfs hun eigen munt. Servië drukt de ou de dinar, Montenegro koestert de euro. Kan een SM-huwelijk standhou den? Waarschijnlijk niet. Maar Milo Djukanovic, premier van Montenegro, stemde ermee in om twee redenen. De eerste was Javier Solana. Als Djukanovic vorig jaar diens bemiddeling had afgewezen, had Mon tenegro de Europese Unie kun nen vergeten. De tweede reden was een exit-clausule. Over drie jaar kan Montenegro alsnog een referendum over onafhankelijk- Zoran Djindjic. Foto: AP/Mikica Petrovic heid houden. Djukanovic zal die verleiding niet kunnen weer staan. Voor Zoran Djindjic, de Servi sche premier, was het weekend huwelijk een goede manier om van Vojislav Kostunica af te ko men. Kostunica was zijn voor naamste politieke tegenstander, maar toevallig ook president van Joegoslavië. Als Joegoslavië ver dween, zou ook Kostunica ver dwijnen. Exit Kostunica dus. De man, die veruit de populairste politicus in Servië is, poogde nog het Servi sche presidentschap te verove ren. Hij won drie verkiezingen, die echter wegens een te lage opkomst ongeldig werden ver klaard. Toen wees het Servische parlement maai' een presidente aan. Natasa Micic is jong en mooi, maar belangrijker dan haar ranke benen is haar loyali- Gent heel normaal. „Dat is stan daard en heeft alles te maken met het operatieplan. Verder is het natuurlijk op sommige afde lingen wat drukker dan op an dere. Bijvoorbeeld op de afde ling hart- en vaatziekten." Diverse ziekenhuizen in de grensstreek hebben een con tract afgesloten met een Neder landse zorgverzekeraar. Zo heeft het Ziekenhuis Oost-Limburg (ZOL) in Genk afspraken ge maakt met de Limburgse CZ- groep; doet het Gentse zieken huis zaken met de OZ-groep, die een deel van Brabant en Zee land bestrijkt, en is ook het Uni versitair Ziekenhuis Antwerpen (UZA) in gesprek. Volgens Vandenbroucke kun nen dergelijke afspraken echter niet worden overgelaten aan de vrije markt.Als we zouden toe laten, dat Belgische ziekenhui zen hogere tarieven aan buiten landse patiënten berekenen, zou een mogelijk gevolg kunnen zijn dat de ziekenhuizen aan de ze patiënten voorrang zouden geven boven Belgische patiën ten. Bijgevolg zou de kwaliteit en de toegankelijkheid van de zorg voor Belgische patiënten in het gedrang kunnen komen." Eerder deze week uitte Vanden broucke ook al zijn bezorgdheid over de toestroom van buiten landse patiënten. ,Als onze buurlanden hun problemen met wachtlijsten gaan oplossen door patiënten naar ons door te ver wijzen, dreigen we straks zelf te kapseizen", waarschuwde de bewindsman bij de onderteke ning van een overeenkomst met zijn Britse collega John Hutton over de behandeling van Britse patiënten in Belgische zieken huizen. In Ziekenhuis Oost-Limburg in Genk worden jaarlijks ongeveer 1300 Nederlandse patiënten ver pleegd. Nog eens 5000 steken de grens over voor een poliklini sche ingreep of consult. Het gaat om vier a vijf procent van alle patiënten, schat Vandeput, die de vrees voor overbevolking niet deelt met de minister. „Op dit moment is er zeker geen sprake van wachtlijsten. Ik zie dat voorlopig ook niet gebeu- In Antwerpen bedraagt het aan tal Nederlanders eveneens maar een klein percentage van het to tale patiëntenbestand. „Onge veer drie procent", zegt Bettina Hubo van het UZA. „Dat komt neer op minder dan 700 men sen op jaarbasis". Ook in Ant werpen is geen sprake van prijs verschillen in de behandeling van Nederlandse en Belgische patiënten. „Bij particuliere pa tiënten wordt de rekening recht streeks naar de verzekeraar ge stuurd. Mensen die ziekenfonds verzekerd zijn, moeten een wat omslachtiger procedure doorlo pen. Zij worden exact hetzelfde behandeld als Belgische verze kerden". Dat houdt onder meer een kleine eigen bijdrage in. Ook de kleinere ziekenhuizen beweren dat er geen prijsver schillen zijn. „In ons ziekenhuis worden incidenteel Nederlan ders opgenomen. Die krijgen dezelfde rekening gepresenteerd als hun Belgische kamergeno ten", zegt directeur-geneesheer Jan Aarts van het Sint Jozef-zie kenhuis in Turnhout. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Een Russische televi siecommentator die nog langer het woord 'keeper' in de mond neemt in plaats van het Russi sche 'vratar' is voortaan straf baar. De Doema, het Russische parlement, heeft gisteren een wet aangenomen die de Russi sche taal zuiver moet houden. Voor politici, ambtenaren en mediafiguren zijn leenwoorden en gevloek voortaan taboe. 'Banaal' en 'absolute nonsens', zeggen critici, alleen 'complete isolatie' kan verhinderen dat een taal verandert. Desondanks stemde een meerderheid van het Russische parlement giste ren in met de wet 'Over de Rus sische taal als taal van de staat'. „Er moet weer respect komen voor de Russische taal", aldus Michail Fjodorov, één van de opstellers van de wet. Het plei dooi kon op grote instemming rekenen van nationalisten, die zich al tijden ergeren aan 'njoe spiek' (new speak), het gebruik van Engelse leenwoorden. Een Rus die 's middags in een restaurant eet, heeft geen 'obed' meer, maar een 'biznislantsj' (businesslunch). Verse sap is fresj (fresh), een meisje heeft een bojfrent (boyfriend) en een kantoor heet tegenwoordig heel chique 'offis' (office). Dit soort 'njoe spiek' doet bij taaipuritei nen de koude rillingen over de rug lopen. De verwerpelijke Amerikanisering van de Russi sche taal moet naar Frans voor beeld nu een halt worden toege roepen. Een ander artikel van de wet stelt bovendien het gebruik van het cyrillische alfabet verplicht. Dat is vooral gericht tegen min derheden uit Tatars tan, waar een Turkse taal wordt gespro ken, en Karelië, dat een Fins dia lect koestert. Beide minderhe den vrezen dat hun talen nu langzaam zullen uitsterven, om dat het cyrillisch onvoldoende klanken kan weergeven. Ze heb ben dan ook een verzoek inge diend bij president Poetin om de wet niet te ondertekenen. De Russische leider zal zelf meer bezorgd zijn over het deel van de wet dat vloeken door politici en mediafiguren strafbaar stelt. Poetin heeft zelf naam gemaakt door te verklaren dat hij terro risten zal 'afmaken in het schijt huis' en onlangs bedreigde hij een journalist nog met castratie, 'zodat er niets meer groeit'. Een uitweg is er overigens wel voor onverbeterlijke vloekers. 'Niet- normatief taalgebruik is toege staan als het een artistiek doel dient. teit aan Djindjic. Javier Solana, de huwelijksbe middelaar uit Brussel, wilde de relatie redden om verdere ellen de te voorkomen. Als Mon tenegro zich had afgescheiden, waren de Albanezen in Kosovo niet meer te stuiten geweest. Die Albanezen krijgen waarschijnlijk toch wel hun zin, maar Solana wil pas aan de status van Koso- vo gaan morrelen als de rust daar is teruggekeerd. Djindjic denkt dat je dan lang kunt wachten. Hij heeft geëist dat reeds dit jaar de onderhandelin gen beginnen. Formeel is Koso vo een provincie van Servië, maar in werkelijkheid wordt de dienst er uitgemaakt door de Verenigde Naties. Djindjic wil van Kosovo af, maar niet zonder slag of stoot. Hij wil het noorde lijke deel, waar de meeste Ser viërs wonen, behouden. Josip Broz Tito, die tot zijn dood in 1980 over Joegoslavië presideer de, zou zich in zijn graf om draaien als hij wist wat er van zijn land was geworden. Joego slavië was onder hem een baken van welvaart en onafhankelijk heid. Nu is zelfs de naam ervan verdwenen. Toen Tito enkele ja ren geleden - in de vorm van een imitator - uit dat graf oprees en in zijn witte pak naar de bin nenstad van Belgrado toog, had hij het gauw gezien. Hij wierp een misprijzende blik op de ver vuilde straten en de verpauper de mensen, en sprak: „Het is beter dat ik terugga naar boven. Het leven is hier te beroerd." Met man en macht wordt nog steeds gezocht naar de talloze brokstukken van de Columbia. Op de foto de berging van een deel van de neus. De dichte naaldwouden en de aanwezigheid van vele meren maakt het opsporen van delen van de uiteengespatte ruimteveer extra moeilijk. Foto: AP/Eric Gay houston/afp-rtr-dpa - Ruimte- afval is mogelijk de oorzaak van de catastrofe met het Ameri kaanse ruimteveer Columbia. De Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA acht het niet meer waarschijnlijk dat een brok isolatieschuim tot het los laten van het hitteschild leidde. NASA-topfunctionaris Milt Hef- lin sloot gisteren in de Ameri kaanse media niet uit dat een klein stuk ruimte-afval het hitte schild van de spaceshuttle be schadigde. Bij het binnendrin gen van het ruimteveer in de dampkring zou de beschadiging tot een kettingreactie hebben kunnen leiden, met het uiteen vallen van de shuttle als gevolg. De manager van het ruimteveer programma, Ron Dittemore, plaatste gisteren op een pers conferentie vraagtekens bij de theorie dat bij de lancering een losgelaten stuk isolatieschuim van een brandstoftank de lin kervleugel van de Columbia be schadigde. Volgens hem was het Souvenirjagers gearresteerd In de Amerikaanse staat Texas heeft de politie twee mensen gearresteerd die ge vonden onderdelen van het zaterdag verongelukte ruim teveer Columbia mee naar huis hadden genomen. Inwo ners van Texas zijn dinsdag gewaarschuwd dat souvenir- jagers met het verzamelen en houden van wrakstukken van de Columbia tien jaar celstraf en een boete van 250.000 dol lar (ongeveer evenveel euro) riskeren. Volgens de autoritei- brok schuim, ongeveer zo groot als een attachékoffer en met een gewicht van 1,2 kilo, simpelweg niet zwaai- en snel genoeg om de tegels van het hitteschild te beschadigen. „Er moet een an dere oorzaak zijn", aldus Ditte- ten zijn meer dan honderd brokstukken van het ruimte veer dat zaterdag boven de staat uiteenspatte, gestolen. Een van de verdwenen stuk ken zou een onderdeel van de centrale computer van het ruimteveer zijn. Inmiddels heeft de Amerikaanse justitie een oproep gedaan: wie mee genomen onderdelen voor vrijdagavond inlevert, krijgt geen straf. Meer dan 13.000 wrakstukken zijn al gevon den. De stoffelijke overschotten van de zeven ruimtevaarders die bij de ramp om het leven kwamen, zijn op een legerbasis in de staat Deleware bijeengebracht. Een NASA-vertegenwoordiging bracht de Columbia-bemanning de laatste eer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9