KUNST CULTUUR 'Voor extra musicaltheater moet ruimte Descartes kon behoorlijk korzelig uit de hoek komen Naast pop ook cabaret op bevrijdingsfestivals 1 14! P IMfS ir Foto-expositie Riefenstahl ife Amsterdamse galerie Torch Joop van den Ende presenteert plannen voor nieuwe musicals BiHI I CBK Alphen toont rekbaarheid cultureel erfgoed donderdag 6 FEBRUARI* Foto: AP/lan West Hoffman geëerd voor filmcarrière londen - Omringd door foto grafen arriveerde acteur Dustin Hoffman gisteravond in Lon den. Hij is in de Engelse hoofd stad voor de uitreiking van de Empire Film Awards. Hoffman ontvangt een onderscheiding voor zijn inmiddels 35 jaar du rende filmcarrière. Cantate Domino zoekt leden zoeterwoude - Cantate Domi no zoekt nieuwe leden die wil len meezingen op het jubile umconcert op vrijdag 24 okto ber. Het koor kan alle stem soorten gebruiken, maar zoekt vooral bassen en alten. Voor meer informatie: Ineke Droog, tel. 071-5802220 of Annelies van Cromvoirt tel. 071-5802050. Vrouw leidt Opera House londen - Het Britse Royal Ope ra House heeft voor het eerst in zijn bestaan een vrouw be noemd tot voorzitter. Judith Mayhew (54) wordt de opvolger van de in augustus terugtreden de Sir Colin Southgate. Het Opera House is de thuisbasis van zowel het Koninklijke Britse Ballet als de Koninklijke Opera. Southgate heeft de benoeming van Mayhew als zijn opvolgster toegejuicht. amsterdam/anp - Di-reCt, Within Temptation en Dolf Jansen zijn de artiesten die op bevrijdingsdag 2003 elk min stens vier festivals aandoen voor een optreden. Ze worden die dag vervoerd in helikop ters, zoals dat voorgaande ja ren ook het geval was met de topacts. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft dat gisteren laten weten. In alle provincies en in Amsterdam zijn op 5 mei be vrijdingsfestivals. De evene menten krijgen bezoek van bij elkaar naar schatting 700.000 mensen. Voor de leuze van dit jaar is Vrijheid is niet te koop' gekozen. In eerdere jaren werden be kende artiesten als Marco Borsato, Van Dik Hout en Anouk langs diverse bevrij dingsevenementen gevlogen. Met het aantrekken van Dolf Jansen introduceert het comi té voor het eerst een cabare tier als rondreizende act. Het is de bedoeling dat de komen de jaren steeds een cabaretier meedoet. Met het thema legt het comité een link tussen de verdeling van geld, goederen en vrij heid. „Als die verdeling niet rechtvaardig is, is dat een bron voor conflicten en oorlo gen." De drie artiesten zullen ook inhaken op het thema. Within Temptation zal aandacht via- gen voor de strijd van Amnes ty International „tegen rech teloosheid in Rusland". Di rect richt het vizier op Burun di waar de Hutu's en de Tut si's weer moeten samenweri ken. War Child speelt een r<f in het optreden van Jansen. Within Temptation treedt in Wageningen, Groningei Leeuwarden en Zwolle, sen in Vlissingen, Rotterdaj Utrecht, Almere en Amstefj dam en Di-rect in Asser Haarlem, 's Hertogenboscjj en Roermond. Stips terug bij Nits den haag - Toetsenist Robert - Jan Stips keert in het najaar tij delijk terug bij de band Nits. Hij verliet de groep in 1996 na er vijftien jaar deel van te hebben uitgemaakt. Stips bracht sinds dien een aantal soloplaten uit en werkte mee aan concerten van Freek de Jonge. Volgend jaar viert de Nits het 30-jarig bestaan. Dan staat een uitge breide tour op het programma met naast Stips andere oud bandleden. Gezamenlijk gaan zij ook de studio in om nieuwe nummers op te nemen. Doek Jan Steen gestolen honselersdijk - Uit een woning in Honselersdijk is een doek van Jan Steen (1625-1679) ge stolen. Het gaat om het schilde rij 'Kennis bij een dorp aan de rivier'. De politie Haaglanden wil niet meer kwijt dan dat het een „zeer kostbaar schilderij" is. Tegelijk werd volgens de po litie een schilderij meegenomen van Jacobus Storck. De eige naar van de doeken looft 10.000 euro uit voor het terugbezorgen van zijn bezittingen. Brainbox van stal gehaald medemblik - De Nederlandse rock-'n-rollband Brainbox wordt nieuw leven ingeblazen. Op eerste paasdag treedt de groep in Medemblik op met een deel van de originele bezet ting. De band was begin jaren zeventig ontbonden. Brainbox scoorde eind jaren zestig de hits 'Dark Rose', 'Down Man' en 'Summertime'. De band werd in 1968 opgericht door meestergitarist Jan Akkerman en zanger Kaz Lux. Laatstge noemde treedt nu weer op met de oorspronkelijke bandleden Rudy de Queljoe (gitaar) Pierre van der Linden (drums). Verkiezing van mooiste boek leiden - Tot 1 juni kunnen alle Nederlandse kinderen van zes tot en met twaalf jaar stemmen op hun favoriete boek dat in 2002 is verschenen en meedoet aan de jaarlijkse kinderjury wedstrijd. Dit kan middels for mulieren die verkrijgbaar zijn op school, in de bibliotheek, de boekhandel, en via de website www.kinderjury.nl. Op die site zijn alle boeken te vinden die meedoen aan de Nederlandse Kinderjury 2003. door Theo de With scheveningen - Joop van den En- de heeft komend jaar drie nieuwe musicals voor Nederland in petto. 'Lion King' gaat 'Aida' vervangen in het Circustheater in Schevenin gen. 'Mamma Mia' gaat de plaats innemen van 'Saturday Night Fe ver' in het Utrechtse Beatrixthea- ter. En volgende maand gaat de in eigen huis gemaakte musical '3 Musketiers' in première in het nieuwe Luxortheater te Rotter dam. De theaterproducent maakte dat nieuws gisteren bekend in het Circustheater. Dit Scheve- ningse theater viert in 2004 zijn honderdjarig bestaan. Van den Ende wil daarom in het jubile umjaar groots uitpakken met een spectaculaire musical. Zijn keuze is gevallen op de Disney- hit 'Lion King' die in New York en in Hamburg al veel succes heeft. „Daarvoor moet dit thea ter grondig verbouwd worden", vertelt hij op het podium van het Circustheater. „De kelder onder het toneel wordt bijvoor beeld verdiept, zodat er echt een meters hoge rots omhoog kan rijzen. We willen niet onder doen voor Broadway." In Scheveningen wordt momen teel nog de musical 'Aida' ge speeld. Daar wordt op 3 augus tus mee gestopt. De verwach ting is dat op dat moment 1,2 miljoen mensen de musical hebben bezocht. Daarmee staat hij na 'Phantom of the Opera' en 'Miss Saigon' op de derde •»5t. 53 w—R—-v -J -*►>*. Een scène uit de musical in wording 'Lion King', waarmee volgend jaar het 100-jarig bestaan van het Circustheater in Scheveningen wordt ge vierd. Publiciteitsfoto plaats in de rij van best bekeken musicals in Nederland. „Het is mooi om op het hoogtepunt te stoppen", zegt de musicalko ning. „Bovendien is het nood zaak, want we verhuizen 'Aida' met alle kostuums en decors naar Essen in Duitsland." Om de productiekosten te drukken, laat Van den Ende vaker musi cals rouleren tussen theaters in Nederland en Duitsland. Als 'Aida' over zes maanden wordt stopgezet, is 'Lion King' nog niet klaar om opgevoerd te worden. Het gat tussen augus tus en januari wordt opgevuld door 'Sound of Music'. Deze musical toert momenteel langs een aantal grotere schouwbur gen in Nederland, maar blijkt zo succesvol te zijn dat ze voor een halfjaar in Scheveningen een ei gen huis krijgt. „De zegetocht begon in september in Carré en eindigt met een grande finale in het Circustheater. We hebben de eerste cast met Maaike Wid- dershoven en Hugo Haenen be reid gevonden tijd vrij te maken voor Scheveningen", aldus Er- win van Lambaart, directeur van Van den Ende Theaterproduc ties. „De voorstelling wordt ook speciaal voor dit theater aange past. Er komt een groter orkest en een grotere cast. Op het toneel van het Circusthe ater kreeg hoofdrolspeelster Maaike Widdershoven daarom gisteren alvast de sleutel van de kleedkamer van Chaira Border slee, die nu nog elke avond tri omfen viert in 'Aida'. Anderhalf jaar geleden kreeg Borderslee die sleutel juist van Widdersho ven, die toen met 'Elisabeth' af scheid nam van Scheveningen. Widdershoven: „Ik heb het ge voel of ik weer thuiskom, want het succes is voor mij op deze plek begonnen met 'Phantom of the Opera'." Joop van den Ende vertelt dat momenteel hard wordt gewerkt aan 'Lion King'. „De spelers moeten zwart zijn, want het ver haal speelt echt in de rimboe. In Duitsland hebben we de grootst mogelijke moeite moeten doen om de cast rond te krijgen. Daarom zijn we nu al potentiële Afrikaanse kandidaten in een klasje Nederlands aan het leren. Dat hebben we destijds ook met Aziatische spelers gedaan voor 'Miss Saigon'. De musical wordt tenslotte helemaal in het Neder lands gezongen en gesproken." Die taal vormde ook een belang rijk struikelblok tussen Van den Ende Theaterproducties en de twee Abba-heren die de musical 'Mamma Mia' schreven. De producent: „Ik heb anderhalf jaar met Björn Ulvaeus gesprek ken gevoerd en hem er echt van moeten overtuigen dat in een Nederlandse of Duitse versie van 'Mamma Mia' geen Engels talige liedjes passen. Uiteindelijk heb ik zelfs met de vuist op tafel moeten slaan. Ik heb gedreigd me uit het project terug te trek ken." Het deed de heren over stag gaan. Maar er waren meer problemen. Zo kon Van den Ende alleen de rechten krijgen voor theaters met meer dan 1500 stoelen. Het beoogde Beatrixtheater in Utrecht heeft er 'slechts' 1200. Het wordt daarom komende zo mer ingrijpend verbouwd. Er komen een nieuwe entree en een nieuwe foyer. Bovendien je au itent 40-j; irige wordt een balkon in dej^a hangen om het aantal :ieen sen op te krikken. De ^ee 5 van 'Mamma Mia' is »erso op 28 september. In d©stak zijn 22 liedjes van de |met hitfabriek Abba verwerlqüjn De meeste aandacht echter '3 Musketiers' dii de maand al haar pren leeft in het Luxortheatu Kop van Zuid in Rotteip P hoofdrolspelers, Idols-hjji trice Tooske en de uit komstige Bastiaan Ri stonnen de hitparadfegini hun single 'Alles'. H^nv schreven door Bollandeurt land die alle liedjes voo|er J. sical componeerden. )mcj dels zijn 130.000 kaaijeer kocht", meldt Van L<)rp5 „En dat is uniek voor erma temieuwe musical die g wjj mand gezien heeft.jg w 1 gel Aan al deze projecten b den Ende nog niet geno ook druk bezig een niei|g| caltheater van de gronc in Amsterdam. Nadat c( G pen jaren veel locaties kenbrouwerij, IJ-oevePü'>l oost) de revue zijn gefucl« heeft hij nu zijn oog latP166 op een terrein bij de Bvai danks de recessie is het^er; bezoek afgelopen jaar tafy gen procent gestegen",» „Van alle theaterbezoe! 34 procent naar een mNett juist in de categorie 1 jaar scoren we het hoog mee brengen wij zor|^|j cent subsidie het beleii overheid in de praktijk. »UI nieuw musicaltheater r ruimte zijn." D uce is 1 jaar *lv tgai Universiteitsbibliotheek exposeert originele brieven van Franse filosoof door Rody van der Pols leiden - Cogito ergo sum. Ik denk dus ik ben. Dat deze fi losofische constatering uit de koker van René Descartes (1596-1650) komt, is alge meen bekend. Wat minder mensen weten is dat de we reldberoemde Fransman een innige band met Leiden had. Niet alleen woonde en stu deerde de zeventiende-eeuw- se filosoof hier enkele jaren, ook publiceerde hij zijn baan brekende werk Discours de la Méthode bij een Leidse druk ker. In de Universiteitsbiblio theek wordt deze homo uni versalis momenteel geëerd met een tentoonstelling. Aan materiaal geen gebrek. Op de Bibliothèque Nationale in Parijs na bezit de Leidse Universiteitsbibliotheek, de grootste collectie Descartes- handschriften ter wereld, ver telt Eric-Jan Bos. Als een van de samenstellers van een nieuwe uitgave met corres pondentie van Descartes kan hij het weten. In die hoeda nigheid boog de onderzoeker uit Utrecht zich vele uren over de brieven en manuscripten van de filosoof. „Kijk, hij had een heel net handschrift", zegt Bos, wijzend naar een brief in een van de vitrines. „Een model schoonschrift kun je wel zeggen. Uit die manuscripten en brie ven komt een man naar voren die begeesterd was door zijn werk, stelt Bos. Dat werk strekte zich uit over vele ter reinen: metafysica, genees kunde, natuurkunde, muziek theorie, allemaal disciplines die in de zeventiende eeuw nog tot de filosofie werden gerekend. „Maar zijn belang rijkste bijdrage aan de weten schap ligt op het wiskundige vlak", stelt Bos. „Descartes brak de wereld af, om haar in wiskundige ter men weer op te bouwen. Hij ging op zoek naar absolute, onbetwijfelbare zekerheden, die bovendien meetbaar wa ren. Lengte, breedte, diepte, aantal, in dat soort termen beschreef hij de wereld. Het was een revolutionaire, nieu we manier van denken, die de natuurwetenschappen in een stroomversnelling bracht." Descartes' zoektocht naar on betwijfelbare zekerheden wordt door niets zo goed geïl lustreerd als zijn bekende uit spraak: ik denk dus ik ben. „Dat was volgens hem het enige waar je niet aan kon twijfelen", zegt Bos. Vanuit deze onbetwijfelbare zeker heid bouwt Descartes zijn fi losofisch stelsel verder uit. Een van zijn gevolgtrekkingen is dat lichaam en geest strikt van elkaar gescheiden zijn, het zogenaamde 'dualisme'. Over dit onderwerp voert hij een uitgebreide correspon dentie met prinses Elisabeth, de oudste dochter van Frede- rik van Bohemen, wiens ko ningschap slechts één jaar duurde. Nadien woont de fa milie in ballingschap in Was senaar. „Elisabeth blijft Des cartes voortdurend ondervra gen over de relatie tussen li chaam en geest", vertelt Bos. „Het grappige is dat je in an dere correspondenties merkt dat Descartes een ongeduldig man was. Wanneer mensen hem blijven bestoken met te genwerpingen - en in zijn ogen dus niet de waarheid onderkennen - kan hij nogal korzelig uit de hoek komen. Maar met Elisabeth heeft hij ontzettend veel geduld. Uit de correspondentie volgt zelfs een boek 'Passies van de ziel', dat hij aan haar opdraagt." Hoewel het merendeel van Descartes' correspondentie over wetenschappelijke zaken gaat, zijn er ook andersoortige briefjes bewaard gebleven. „Er bestaat bijvoorbeeld een brief waarin Descartes gratie bepleit voor een moorde naar", zegt Bos. „Die man was niet toerekeningsvatbaar op het moment dat hij zijn schoonvader vermoordde, stelt Descartes, hij werd ge tergd door zijn schoonvader. Descartes is zo goed op de hoogte omdat de moordenaar een buurman van hem is in Egmond. Het voorbeeld illu streert hoezeer Descartes be- IUI trokken kon zijn bij de ge- JS* meenschap waarin hij woon- 1 de. Egmond was slechts een van,jeir de vele Nederlandse plaatsjes no} waar hij zich tijdelijk vestigd^^ In Nederland vond Descartes^ niet alleen het liberale, intel-np lectuele milieu waarin hij zijtyje j ideeën het beste kon ontwik-^ kelen, ook trof hij hier de ru% p( van een landelijke omgeving] die hij prefereerde boven het^oc kabaal van de stad. „Zijn n0g mooiste tijd was wat dat be treft op Kasteel Endegeest in Oegstgeest, waar hij op het hoogtepunt van zijn roem verbleef', zegt Bos. „Als hij u zijn raam keek, zag hij de bin~|" nenstad van Leiden, waar hij L- zijn wetenschappelijke con- 1 tacten had. Maar op hetzelfd! moment genoot hij van de rust van het platteland, waar hij ongestoord werken kon." 'Descartes en Leiden', t/m 9 maart in de Universiteitsbi-ieke bliotheek, Witte Singel 27 in Leiden. ip - 1 c _dan beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Met andere ogen', werk van Thea Schulz, Hans Wilschut en Hans Muller. Te zien: t/m 9/3, Centrum Beeldende Kunst, Castellumstraat ie, Alphen a/d Rijn. Open: wo t/m za 11-17 uur, vr ook 18-20 uur, zo 13-17 uur. In het stadhuis worden twee werken van Hans Wilschut en Hans Muller tentoongesteld. In het Alphense Centrum Beel dende Kunst (CBK) is het een zootje. Kriskras door de ruimte staan en liggen een stuk of twin tig houten ledikantjes. Sommige zijn slordig boven op elkaar ge stapeld. Dat er ooit kinderen in de bedjes zullen liggen, is zo goed als uitgesloten. Ze hebben namelijk geen bodem. De bed jes zijn met elkaar verbonden door een slinger van looplam pen, waarvan het kille licht de tentoonstellingszaal nog onge zelliger maakt. Kunstenaar Thea Schulz vervaardigde deze instal latie als reactie op het culturele erfgoed van Alphen aan den Rijn. Drie kunstenaars van bui ten werden gevraagd hun visie op dit onderwerp te geven. Wie een aantal mensen vraagt wat zij verstaan onder cultureel erfgoed zal waarschijnlijk door gaans te horen krijgen dat het daarbij gaat om oude gebou wen, mooie schilderijen en kost bare voorwerpen. De tentoon stelling laat zien dat daar veel meer onder valt Niet voor niets hebben de organisatoren de ex positie de titel 'Met andere ogen' gegeven. Want wie zijn beter in staat om ons bewust te maken van het unieke en bij zondere in onze omgeving dan kunstenaars? Thea Schulz, Hans Wilschut en Hans Muller tonen ons vooral hoe rekbaar het be grip cultureel erfgoed is. Dat je er eigenlijk alles onder kunt la ten vallen wat je om de een of andere reden waardevol vindt. Voor Schulz zijn dat niet de gammele kinderbedjes, maar de gedachte die zij daarmee wil uit drukken. De geschiedenis van Alphen bracht haar aan het den ken over het verschijnsel tijd, over het heden, het verleden en de toekomst Met haar installa tie heeft zij de tijd even stil wil len zetten. De bedjes waren be zig over elkaar heen te tuimelen, maar zijn nu voor een moment tot rust gekomen. Schulz heeft de tijd een ogenblik pas op de plaats laten maken en schept op die manier haar eigen cultureel erfgoed. Vergeleken daarmee is het werk van de twee andere exposanten een stuk tastbaarder. In het stadhuis exposeert Hans Muller een lichtobject dat teruggrijpt op het Romeinse verleden van Alphen. Hij herinnert ons daar mee aan het oude gebruik om de nagedachtenis van keizers die gehaat werden na hun dood te vervloeken. Hun standbeel den werden stukgeslagen, por tretten overgeschilderd en mun ten omgesmolten. Op een grote uit lichtjes bestaande munt laat Muller in hoog tempo teksten, gezichten en een doodshoofd de revue passeren. Het werk van Hans Wilschut vertoont de meeste overeen komst met wat wij traditioneel als cultureel erfgoed beschou wen. Hij fotografeerde diverse plekken van het moderne Al phen: een kruispunt van wegen, huizen aan de Oude Rijn, brug gen, een flatgebouw, de skyline van de stad. Maar ook hij heeft er iets ongebruikelijks mee ge daan. Wilschut maakte zijn fo to's namelijk 's nachts, en voeg de er allerlei lichteffecten aan toe. Het accent valt daardoor niet op de bebouwing, maar op de verstilde nachtelijke sfeer. in b noe irdo amsterdam/anp - Als mens is ze door haar banden met Adolf Hitler nog altijd omstre den, als cineaste en fotografe wordt ze alom beschouwd als een groot talent. Leni Riefen stahl, inmiddels de 100 gepasseerd, expo seert van 15 februari tot en met 15 maart in de Amsterdamse galerie Torch. Ze toont de foto's die ze tussen 1975 en 1980 maakte van de Nuba, een natuurvolk in het zuiden van Soedan. Torch exposeerde al eer der foto's van de hand van Riefenstahl. Toen ging het om een serie over de Olympische Spelen in 1936 in Berlijn. Dat door Riefens tahl op legendarische wijze geregistreerde evenenement werd door Hitier aangegrepen voor propaganda. De naam Riefenstahl werkt bij velen nog als een rode lap op een stier. Een (joodse) New ski lom Yorkse galeriehouder met meer gevoel ',ev) schoonheid dan voor politiek expose^ haar werk enkele jaren geleden en r^g meteen de helft van zijn clientèle kwij Nederland wordt er over het algemeen^ zo heetgebakerd meer gereageerd. Zo i enkele jaren geleden in Den Haag zoo veel problemen een retrospectief van Ril stahls filmwerk getoond. Riefenstahl laat zich zelden meer zienLj onderhoudt eigenlijk alleen nog conta)ntl met de buitenwereld per fax. Jodie Fc zou haar onlangs hebben gefaxt met hetnje zoek haar leven te mogen verfilmen en len. Dat vond Riefenstahl niet eens een r plan, faxte ze op haar beurt: „Ik kan me Jj Foster heel goed voorstellen als vertol^ van mijn leven in een Hollywoodfilm.s Z( Elj enk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16