LEIDE Leiden: wijkcentrum Roomburg niet dicht woners reageren verdeeld op sloopplannen Kassa! De problemen zijn gezien door het Jeugdinspectieteam endige' carport aan de Uiterstegracht gaat eindelijk dicht 1 Reken maar dat we met alles zo goedkoop zijn! REGIO R1 verwondt loopster elling! Gemeente wil met concurrenten van LWO praten. Leiden zoekt ruimte voor huisarts in Vogelwijk Teleac portretteert Leidse veda-onderzoeker donderdag 6 februari 20o3 p-ii ker Talan gevecht ide knie in den Ende t met nieuwe 117 5 Een winkeldief heeft 1^lag een 30-jarige kle- 2jopster in de Spijker- 3( verwond. Rond twee de man een kleding- ïan de Haarlemmer- 3Vien om er vervolgens 29{ paar spijkerbroeken 2& arm vandoor te gaan. 3 vluchtte de Spijker- 3j in, achtervolgd door i jewerkers van de win kle dief in steeg op zijn 4® stappen liet hij de ballen. Terwijl de kle- ^pster de broeken op- lipte de man weer van duwde haar omver, buit weer en maakte 2|e voeten. De vrouw jjjlhaar val gewond aan 6jd en moest voor be est overgebracht worden jJüMC. De dief vluchtte 4ong van de Lange Ma- ^racht. 39* 63 ^advertentie) rland moet «rika helpen Hoessein verdrijven 4 ?f uw menina |jj eidschdagblad.nl door Wlm Wegman leiden - De gemeente Leiden pie kert er niet over om het buurt centrum Roomburg dicht te laten gaan. De Leidse Welzijnsorgani satie (LWO) dreigt dat te doen als Leiden niet gauw over de brug komt met geld voor de beheer der. Wethouder H. Buijing is ver baasd om het dreigement. Hij meent dat de kwestie allang is geregeld. De wethouder wil hoe dan ook met concurrerende in stellingen praten om welzijnsac- tiviteiten in het buurthuis te or ganiseren. De LWO dreigt haar welzijnsac- tiviteiten in het nieuwe, multi functionele gebouw bij hockey club Roomburg te staken als de gemeente geen extra geld uit trekt. De gemeente betaalde het afgelopen jaar de beheerder van het gebouw en de LWO meent dat Leiden dat moet blijven doen. Gebeurt dat niet, dan staakt de LWO per 15 februari haar activiteiten. In de buurt is de brandbrief waarin de LWO dit dreigement uit, met grote ergernis ontvan gen. Het multifunctionele cen trum, waarvan enthousiast ge bruik wordt gemaakt, is nauwe lijks een jaar geleden openge gaan. Buurtbewoners wijzen er ook op dat de gemeente het voortbestaan van sociaal-cultu rele activiteiten in het centrum garandeerde. Wethouder Buijing deed die toezegging gisteren voor de raadscommissie sociale infra structuur nogmaals gestand. Hij veroordeelde het gedrag van de LWO in harde bewoordingen. „De LWO speelt voor de bühne. De verdeling van die kosten is al maanden geleden geregeld. Het verbaast me wat er nu gebeurt." Toch beloofde de wethouder dat hij binnenkort met de wel zijnsorganisatie om de tafel gaat zitten. Echt toeschietelijk toon de hij zich echter niet: „De ge meente Leiden zal zich alleen maar zakelijker opstellen." Hij beloofde de commissieleden dat als de LWO activiteiten stopt, de gemeente allerlei vergoedingen zal terugvorderen. Dat kan om bedragen gaan van enkele tien duizenden euro's. Tegelijkertijd zoekt Buijing naar andere instellingen voor het buurthuiswerk, om te beginnen in Roomburg. „Ik ben door or- De LWO dreigt haar welzijnsactiviteiten in het nieuwe, multifunctionele gebouw bij hockeyclub Roomburg te staken als de gemeente geen extra geld uittrekt. Foto: Hielco Kuipers we dat met een goedkopere aanbieder beter benutten." Buijing beloofde de commissie verder om op korte termijn con tact op te nemen met de veront ruste gebruikers van het buurt centrum. ganisaties benaderd die mij zei den: de LWO is duur. Wij kun nen het veel goedkoper doen. Ik vind het hoe dan ook interes sant om met hen te praten. De LWO krijgt wat mij betreft con currentie." Opmerkelijk noemde Buijing het ook dat de LWO er niet in slaagt om het buurtcentrum-ge deelte volop te benutten, terwijl de vraag naar activiteiten groot is. „Ik heb begrepen dat er enige 1 is. Misschien kunnen door Wlm Wegman leiden - Ze zijn jong, ze zijn met z'n zessen en ze houden Leiden in de ga ten: het Jeugdinspectieteam. Geen on derwerp is veilig voor ze. Werk, wonen, discriminatie, vrije tijdbesteding, of de gemeente Leiden zelf, de leden van het inspectieteam houden de vinger aan de pols. En ondernemen actie als het no dig is. Tenminste, daar zou het de komende jaren best wel eens naar toe kunnen gaan. Hun eerste stap, een enquête on der de jeugd, is door de Leidse politiek in elk geval met veel waardering ont vangen. En bijna tot hun eigen verras sing, sleepte het jeugdinspectieteam de eerste toezeggingen al binnen. Het team is een initiatief van de Stich ting Alexander, een organisatie voor jeugdbeleid en de LWO. De club moet in kaart brengen wat er onder jongeren leeft en zelf ook initiatieven nemen om zaken voor de jeugd te verbeteren. Sa men met het Sociaal Cultureel Planbu reau heeft het jeugdinspectieteam een enquête uitgevoerd om te kijken hoe jongeren tussen de 12 en 21 jaar tegen verschillende zaken aankijken. Het aantal ondervraagde jongeren was misschien niet indrukwekkend (57) en ook de selectie van de ondervraagden ('gewoon, jongeren op straat en op school') was wellicht niet helemaal zo als een gemiddeld onderzoeksbureau het graag ziet. Maar de uitkomsten wa ren af en toe opmerkelijk. Zo bleken veel Leidenaars tussen de 12 en 21 absoluut niet te weten waar ze met vragen over drugs- en alcoholge bruik terecht moesten. Driekwart van de ondervraagden meende dat de ge meente veel te weinig doet aan discri minatie. Maar waar ze een melding over discri minatie kwijt moesten, daarvan bleken de jongeren evenmin een idee te heb ben. En inspraak, daar hadden ze al he lemaal weinig verwachtingen van. De leden van de raadscommissie voor sociale infrastructuur, die de enquête gepresenteerd kregen, toonden waar dering voor het onderzoek en gooiden in een hoog tempo ideeën en oplossin gen op tafel. Wethouder H. Buijing meldde dat de gemeente bezig is met een speciale in ternetsite, speciaal voor Leidse jonge ren. Het moest een soort elektronische jeugdgids worden, een vervanging van de papieren jeugdgids die de gemeente ooit verspreidde, maar die nauwelijks werd gebruikt. Op de website kunnen jongeren niet al leen te weten komen waar ze met hun vragen terechtkunnen of waar ze vertier kunnen zoeken, maar hebben ze ook de mogelijkheid om met elkaar in dis cussie te gaan. F. van As (Christenunie) raadde de jon geren aan om, als ze worden gediscri mineerd, naar het Meldpunt Discrimi natie te stappen. Of naar de politie. En wethouder M. Rabbae nodigde het In spectieteam uit om een jongerendebat op poten te zetten, om het college en de raad duidelijk te maken wat er on der de Leidse jeugd leeft. Het team had daar wel oren naar. Een andere suggestie van Rabbae werd door de jongeren aanvankelijk niet zo goed begrepen. Hij riep de jongeren op om de veiligheid te verbeteren door bij voorbeeld kapotte straatlampen on middellijk bij de gemeente te melden. Rabbae beloofde dat die dan zo snel mogelijk worden vervangen. „Moet ik nu op elke straathoek gaan kijken of de lamp stuk is?", vroeg een van de leden van het Inspectieteam. Rabbae, zichtbaar enthousiast over zo veel maatschappelijke betrokkenheid, antwoordde dat uiteraard prima is. Waarna de inspectieteamlid een ge zicht trok dat overduidelijk verried dat hij wel wat beters had te doen. „Nou, de wethouder bedoelt toch meer dat je mag bellen als je een keer een ka potte lamp tegenkomt", legde voorzit ter O. Welling van de raadscommissie snel uit Dat vonden de jongeren een uitstekend idee. door Wim Wegman leiden - De gemeente Leiden is hard op zoek in de Vogelwijk naar ruimte voor een huisarts. Daar is in deze wijk dringend behoefte aan, vooral ook als de voormalige verpleegstersflat aan de Rijnsburgerweg wordt omge vormd van een opvangcentrum naar een asielzoekerscentrum, waar mensen over het algemeen langer verblijven. In de Vogelwijk is op dit mo ment een huisarts actief. De buurtbewoners en de gemeente zouden het toejuichen als er een praktijk bijkomt, vertelde wet houder Buijing de raadscom missie voor sociale infrastruc tuur. Een plek om die te vesti gen, is echter nog niet definitief gevonden. Het Poortgebouw van het LUMC en de ruimte van een kindercrèche vielen eerder om uiteenlopende redenen al af, bijvoorbeeld omdat er teveel aan moest worden verbouwd. De herenhuizen langs de Rijn- burgerweg zijn op zichzelf uit stekend te gebruiken, maar die huizen zijn volgens Buijing weer veel te duur. Als de gemeente zo'n pand koopt, moet het die prijs in de huur doorberekenen. Die wordt volgens Buijing dan zo hoog, dat het voor een begin nende huisarts nauwelijks is op te brengen om zich daar te ves tigen. Om de bewoners van de Vogelwijk toch wat te bieden, hoopt de gemeente de wijk bin nenkort een lijst voor te leggen met panden die voor een huis artsenpraktijk geschikt zijn. De buurt heeft ook behoefte aan meer winkels en bijvoorbeeld een postagentschap. Buijing er kende die behoefte, maar meent dat de gemeente op dit vlak wei nig kan betekenen voor de buurt. „De behoefte is bekend, maar we hebben de banken he laas niet aan een touwtje." Kramp 5|jfethouder Hillebrand diirect met de deur in 1villen uw huis slopen, jjïkking van zijn mede- 1 de ruim honderd e op de informatiebij- in het Stadsbouwhuis «komen. De bewoners 9 verdeeld. Sommigen 27',2xlen weg uit hun huis 2,1 Noord en zien nu hun 45;8?ren waren verslagen 3,77 weinig vertrouwen in 32.2X,- 42|2(?lannen van burge- 4.87i wethouders maken |J-»uit van het wijkont- 7,'7$lan voor Leiden- 52 3Cmet de ruimtelijke vi- 22Inbeelding naar werke- 527É beslissende fase is 63 2(De 8emeente "3 13;5$1 200 woningen slo- 36.92i rondom het Kooi- io'^de Groenoordhallen. 27^0 de huizenblokken te- 15,2de Groenoordhallen 43^jillem de Zwijgerlaan 3o!50bijgelegen Koning- 40 9! <^enstwor^nBen °P ^«plaats van de hallen, 4374zen aan het Zwarte aangrenzende deel 4o'9i?larnixtraat. Rondom 46,7Ïcentrum van Noord 4'j^meente de oneven 576 Kooiplein 3 tot en 3 2jpen en de nummers 5 0piet 73 aan de Kooi- ii,7ivoor in de plaats ko- i49?erschillende plekken 2 515 jppartementengebou- i6.64rijfsruimten. g^neenteraad akkoord 23i8cde plannen en een al ^t afgeeft, krijgen de 15.8! v?- 7.9$ 13.03 96,5! 57,4( Ruim honderd inwoners van Leiiden-Noord kregen gisteravond van de wethouders Hillebrand en Buijing (rechts op de foto) te horen dat hun huis voor sloop in aanmerking komt. Foto: Taco van der Eb betreffende bewoners voorrang bij de verdeling van huurwonin gen. Als de huur van de nieuwe woning hoger is krijgen ze een overgangsregeling en ook is er een tegemoetkoming in de ver huiskosten die, legde Hillebrand uit, tussen de 7000 en 10000 gul den ligt. Een man stak direct zijn hand op. „Mag ik morgen dan al weg?", grapte hij. Dit werd niet door iedereen gewaar deerd. „Begrijp je dan niet dat het laaielichters zijn", vroeg een man even later aan hem. „Ze stellen die verhuiskosten niet voor niks voor in guldens. Als je het omrekent naar euro's blijft er helemaal niets meer over van dat bedrag. We moeten de han den ineen slaan en ons met zijn allen tegen de sloopplannen verzetten." Maar daar moest de eerste man niets van weten. „Ben je gek, ik probeer al tijden uit dat bouwval te komen. De kans dat dat lukt, wordt nu een stuk groter." Andere bewoners waren falie kant tegen het plan. Waarom moest het allemaal nog duurder en grootser worden aangepakt in Noord, als er nog veel moge lijkheden zijn binnen de huidige situatie? De Groenoordhallen staan tegenwoordig doorde weeks bijna altijd leeg, in de nieuwe kantoortoren is ook nog volop ruimte, en zo druk is die Willem de Zwijgerlaan ook weer niet. Een rotonde in plaats van een halfverdiepte tunnelbak op de kruising met de Gooimeerlaan was volgens deze groep bewo ners afdoende voor de files tij dens de spitsuren. De bewoners van de flats van Portaal bij de Groenoordhallen grepen hun kans om hun beklag te doen over de staat van de wo ningen. Sloop gaat nog jaren duren en nu al onderhoudt Por taal de woningen niet Dat gaat alleen nog maar erger worden, vrezen de bewoners. De nieuwe directeur van de wo ningbouwvereniging L. de Boer, beloofde beterschap in de vorm van een tijdelijk beheerplan. Ook zegde hij toe veel aandacht te besteden aan de sociale vei ligheid in de flats, mocht er be sloten worden tot sloop. Want in een halflege flat wonen, zo gaf hij toe, kan inderdaad heel vervelend worden als de sociale controle weg valt. Om dat te voorkomen, probeert de wo ningbouwvereniging de wonin gen die op de nominatie voor sloop staan zoveel mogelijk tij delijk te verhuren aan studen ten. Ook worden in sloopflats vaak huismeesters aangesteld die toezicht houden. 16,8(1 24, lf 30,11 3o'o Schoonhoven 217! 4g-^n zich al jaren voort- 5o!5fverlast tegen te gaan, 1016,cxjn de carports achter pgracht op slot. De ot de binnenplaats timer 47 wordt niet net een muur, maar 'functionele ruimte', :beeld als atelier kan thuurd. Dat plan ont- "ojectleider Jo Wuijts Buurt Aan Zet gister een vergadering van sp Oostelijke Binnen- De Uiterstegracht heeft al vijf tien jaar te maken met overlast De problemen concentreren zich rondom de poorten onder de huurhuizen die naar binnen plaatsen leiden. Buurtbewoners klagen over lawaai, bedreigin gen en overlast van dealers, druggebruikers en hangjonge ren. Vooral de carport achter nummer 47 zorgt voor proble men, omdat in één van de hui zen erachter een drugsdealer woonde. Om de afdichting voor elkaar te krijgen, is een wijziging van het bestemmingsplan nodig,-legde Wuijts uit. Onze Buurt Aan Zet probeert dat met een versnelde procedure rond te krijgen. Nor maal duurt het zes maanden, nu moet het binnen drie maanden lukken. Aanvankelijk lag er een plan op tafel om de binnenplaats een voudigweg met hekken af te sluiten. De bewoners waren echter bang dat hekken nog meer agressie uit zouden lok ken. Ook een muur voor de in gang zou de zaak alleen nog maar erger maken, want die trekt weer voetballende jonge- renaanrdachten de bewoners. Wuijts: „In plaats daarvan kwam het idee op om de toegang af te dichten met een functionele ruimte, een atelier bijvoorbeeld, dat verhuurd kan worden aan een stichting. Het binnengebied komt dan in aanmerking voor een opknapbeurt. Misschien kunnen we daar een speeltuin aanleggen." Het idee om de car ports af te sluiten kwam al in 1994 ter "tafel. Na een enquête onder buurtbewoners zag de ge meente er toen van af. Het is niet mogelijk de carport aan twee kanten af te sluiten, vertelde Wuijts. Dat is omdat de vluchtroutes vanuit de huizen uitkomen op de binnenpleinen. In geval van brand moeten de bewoners daar gemakkelijk weg kunnen komen. Wuijts beseft dat het overlast- probleem zich met het sluiten van de ene binnenplaats mis schien verplaatst naar een ande re. „Die kans zit er dik in. Maar de ellende bij die carport achter 47 loopt nu al vijftien jaar. Er zijn al heel veel onderzoeken naar gedaan naar de oplossing. We moeten nu echt ingrijpen, ook al heeft dat gevolgen voor de andere carports. Misschien is het wel zo dat de maatregelen een positieve uitstraling hebben. Dat is wel een beetje wishful thinking. Maar we moeten er gens beginnen." Toch blijft het niet bij deze ene carport. Er is een voorstel in de maak in overleg met LWO, poli tie en bewoners voor een oplos sing op de lange termijn. Dat voorstel moet binnen twee maanden leiden tot 'keiharde aanbevelingen', beloofde Wuijts. „We gaan niet ins Blaue hinein allerlei maatregelen nemen op de Uiterstegracht die bij nader inzien toch niet lopen." leiden - De Leidse onderzoe ker Arlo Griffith staat centraal in Jota!, het wetenschapsma gazine van Teleac. Zondag 23 februari om 16.50 uur vertelt hij op Nederland 1 over Ve da's, Indiase religieuze tek sten die vanaf 1500 voor Christus zijn ontstaan en die generaties lang mondeling zijn overgeleverd. Ze zijn ge steld in Sanskriet, een taal die nu niet meer bestaat, maar worden nog altijd voorgedra gen bij Hindoerituelen en aangehaald door politici Door hun mondelinge over leveringen zijn veel Vedatekt- sten verhaspeld en daardoor onbegrijpelijk geworden. Taalkundige Griffith doet zijn best om ze op te helderen. Hij zoekt onder meer naar tekstvarianten, verschillende manuscripten waarin dezelf de tekst is overgeleverd. Door die met elkaar te vergelijken, wordt de betekenis vaak dui delijker. „Elke letter die je ge lezen hebt, is een overwin ning." Griffiths collega Jan Houben legt in Jota! uit hoe de veda's in het dagelijkse religieuze le ven worden gebruikt Hij ont dekte dat ze vaak dienen om Hindoegezangen te onder steunen. Houben spreekt van 'visualiseren'. Indiase politici bedienen zich graag van ve da's om hun standpunten ge wicht en legitimiteit te geven. Hoe ondoorgrondelijker een tekst, hoe beter. Dat betekent dat ze er juist alle kanten mee op kunnen. Zie ook Regio 2: 'Leidse on derzoekers vertalen 'gevaar lijk' toverboek' (advertentie) Zaterdag I februari jl. vergeleek het TV-programma KASSA* onze actieprijzen met die van onze concurrenten. De conclusie van KASSA: U bent bij Edah het goedkoopste uit Dat is gewoon Edah U kunt de conclusie van Kassa nalezen op www.vara.nl/kassa

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13