REGIO 'Verjongingskuur' voor ouderenbeleid m Hangjongeren voelen zich zwartgemaakt door de politie jvangverpleging zinloos bij Hazerswoudse pedofiel' R5 i§ Bijna duidelijkheid over samengaan muziekscholen In de kreukels Stichting Welzijn Ouderen en gemeente Oegstgeest sluiten vrede PrO consulteert achterban over Poelgeest Ter Aar schuift samenwerking op lange baan De collectie 2003 hangt nu in de winkel. njarige jereden ioTEN - Een 7-jarigfiet- ferd gisterochtend, toen Win moeder over de jde Valkeweg in Voor reed, aangereden door onbekende automobi- ir de aanrijding viel de lp het wegdek en liep ;hte hersenschudding [eschaafde knie op. De bilist reed door na het De politie is op zoek automobilist en naar jifietser, die net als het ten val kwam. woensdag 5 FEBRUARI 2003 tegen molens Kir Imr ian den rijn - Alphen in met de plaatsing iolens langs de rijks- voorstel van de SP raad getorpedeerd, neemt Alphen een it op besluiten die nog irallen in Rijnwoude en pude, waar ook de de orde is of er wind- loeten komen langs de N207. Volgens de j tot het behoud van landschap veroorza- idmolens teveel ge it en zijn ze niet ren- SP is het daar niet cheiding Jervoets in den rijn - Vanmor- 1.00 uur heeft me- irvoets uit handen van iter Nico Schoof een :e onderscheiding 4 jfen. Voor haar verdien- i van de Vereniging ibandlozen werd de b benoemd tot lid in de Oranje Nassau. Zij b periode van 1979 tot jningmeester van de lamaast onder meer bij het Kringblad van ;ing, die circa 250 le- rerkiezing ïen an den rijn - De jaar - verkiezing in Alphen Rijn wordt morgen ge il het Parktheater, i, sportvrouw, sport- alle jeugd in die cate- orden gekozen. De igsbijeenkomst begint Gemeenten nemen in maart besluit ne voor jrdorpse - Gerrie Spies heeft |nd een insigne ont- Lit handen van de Bond lijeverenigingen in Ne- ^Spies maakt 25 jaar van het bestuur van de fereniging Leiderdorp t al die tijd haar handen buwen tijdens Konin gen, dodenherdenkin- juderensozen. Spies enige jaren geleden al lelijke onderscheiding Ir prestaties. aver ind irp - De maandelijkse j stichting Pluspunt in >rp staat morgen in het ti de Wet Voorziening ^papten (WVG) en de <&yre bijstand. Mensen Wr weten of en hoe ze ng kunnen krijgen voor en, alarmering, een Leiden cursus, zijn van 7575J 16.00 uur welkom in ipingskerk aan de Van itlaan in Leiderdorp. informatie over de jng van woningen of ragen van een rolstoel, t heeft een gemeente- lar gevraagd om de in- [te verstrekken. De en taagt 3 euro. leiderdorp/alkemade - Het ac countantsrapport over de streekmuziekschool Rijnak koord, met leerlingen in Leider dorp en Alkemade, is klaar. Bur gemeester en wethouders van Leiderdorp vinden dat niets een fusie met de streekmuziek school Leiden en omstreken nog in de weg staat en willen dat de gemeenteraad in maart zijn me ning geeft. Alkemade is nog niet zo ver. Ook die gemeente moet in maart een knoop doorhak ken, maar burgemeester en wet houders nemen nog even de tijd om met de gemeenteraad van gedachten te wisselen over de toekomst van de muziekschool. De wens van de twee muziek scholen om samen te gaan leeft al jaren. Het nut van de fusie is dat er ook les gegeven kan wor den op de kleine instrumenten en dat leraren makkelijker voor elkaar kunnen invallen. Volgens plan worden er lessen gegeven in Leiderdorp en Alkemade. De gemeenten zetten de fusieplan nen tijdelijk in de ijskast toen de streekmuziekschool Leiden ge privatiseerd werd. Eind vorig jaar begonnen de onderhande lingen weer. Een belangrijke hindernis die ze moesten nemen was de financi ële afwikkeling. Leiderdorp vindt dat daarover nu genoeg helderheid bestaat. De gemeen te betaalt zelf het personeel dat ooit moest vertrekken en nu wachtgeld krijgt. De nieuwe muziekschool kost de gemeente verder geen geld. De huidige school is onderdeel van de ge meente. Die moet opdraaien voor eventuele tekorten. Alkemade dubt nog. De ge meente twijfelt tussen fusie met Leiden of zelfstandig doorgaan door lessen te laten geven op scholen, bij de harmonievereni gingen en door inwoners van Alkemade die een conservatori umopleiding hebben gevolgd. Die laatste optie moet niet te veel kosten, omdat het dan te 'elitair' wordt Alkemade is nog bezig met een haalbaarheidson derzoek. voorschoten - Een aanrijding met een bus zorgde er gistermid dag voor, dat deze auto op Veur- seweg in Voorschoten op zijn kant terecht kwam. De twee in zittenden, een 45-jarige Voor schotenaar en een 64-jarige Leid- schendammer, konden zichzelf uit het wrak bevrijden. Zij wer den naar het ziekenhuis Antoni- ushove in Leidschendam ge bracht. De buschauffeur, een 27- jarige Leidenaar, is de veroorza ker van het ongeluk. Hij verklaar de dat hij tijdens het rijden in zijn spullen zocht naar een reistijden boekje. Toen hij zijn aandacht weer op de weg richtte, was een aanrijding met de auto niet meer te voorkomen. Foto: Henk Bouwman door Nancy Ubert oegstgeest - Oegstgeest eist de regie over wonen, welzijn en zorg op, de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) stippelt een nieuwe koers uit. Zo komt een eind aan de belabberde samen werking tussen beide partijen. De twee 'tegenstanders' willen voortaan constructief samenwer ken. De afgelopen jaren hebben ge meente en SWOO flink geruzied over geld en verantwoordelijk heden. Nu is de vredespijp ge rookt. De verzoening is onder meer te danken aan het onder zoek dat bureau Hordijk Hor dijk in opdracht van de gemeen te uitvoerde. Zowel de gemeente als de ouderenorganisatie kun nen zich vinden in de conclu sies en aanbevelingen. SWOO klaagde de afgelopen ja ren bij elke begrotingsronde over haar slechte financiële po sitie en vroeg dan om meer geld. De politiek werd dat spuugzat. De gemeenteraad besloot tot een onafhankelijk onderzoek. Als de experts zouden conclude ren dat de ouderenorganisatie inderdaad veel te weinig subsi die kreeg, zou de gemeente die per in de buidel tasten. Het onderzoeksbureau kwam tot de conclusie, dat Oegstgeest in vergelijking met andere ge meenten een royaal subsidiebe drag verstrekt. Als de gemeente het een beetje slim aanpakt, kan zelfs worden bezuinigd op de ouderenorganisatie. Gistermiddag maakte wethou der Steens de resultaten van on derzoek bekend. Beide partijen kunnen de hand in eigen boe zem steken. SWOO moet het over een andere boeg gooien om de 'moderne senior' beter van dienst te zijn. En ook het ouderenbeleid van de gemeente is aan een modernisering toe. „Logisch", vindt A. Verlaan, in terim-directeur van de SWOO. „Juist bij het ouderenwerk moet je vernieuwing niet uit de weg gaan." Volgens Verlaan is geen doelgroep zo veranderlijk als de 'senioren'. „Twintig jaar geleden was het belangrijk een leuke vrijetijdsbesteding aan te bie den. Toen wisten de meeste ou deren niet hoe zij met hun vrije tijd moesten omgaan. Dat had den ze nooit geleerd. Nu moe ten we rekening houden met de generatie senioren die lang zelf standig blijft wonen, actief is en graag overal over meepraat." De onderzoekers verwijten de stichting dat zij nog te veel na druk legt op de organisatie van activiteiten. „Vooral gericht op de traditionele doelgroep van ouderen." De SWOO werkt nau welijks op basis van de behoefte die bij de senioren leeft. Boven dien moet de stichting haar 'be scheidenheid' opzij zetten en zich oriënteren op een intensie vere samenwerking met andere (zorg) aanbieders en een bredere 'afzetmarkt'. Voorzitter J. Ekel zegt dat zijn organisatie de kritiek ter harte neemt. Om te beginnen gaan bestuur, medewerkers en vrij willigers op cursus om de orga nisatie nieuw leven in te blazen. Uiteindelijk wordt een nieuw werkplan opgesteld. Dat dient nauw aan te sluiten op het be leidsplan dat de gemeente moet ontwikkelen. Het ouderenbeleid van Oegst geest kan een nieuwe impuls ge bruiken, stelt het onderzoeksbu reau. De gemeente heeft te wei nig energie gestoken in het be leid. Wethouder Steens beaamt dat: „Ons ouderenbeleid dateert van 1995 en is dus aan verjon ging toe. Gelukkig krijgen we een nieuwe beleidsmedewerker in dienst die de kar gaat trek ken." Oegstgeest stippelt de politieke lijnen uit en zorgt dat zij de re gie voert over drie speerpunten: informatievoorziening, vrijwilli gers en ouderenbegeleiding. „We hebben in het verleden wel geprobeerd de SWOO een kant op te sturen, maar dat wekte zo veel weerstand op dat we snel weer terugkropen", aldus Steens. „Laten we het erop hou den dat we laat tot inzicht zijn gekomen." SWOO stemt haar dienstverle ning af op de plannen van de gemeente en krijgt dan subsidie voor de geleverde service. De maaltijdvoorziening moet kos tendekkend worden aangebo den. Voor andere diensten, zo als het alarmeringssysteem, zoekt de stichting nieuwe geld schieters. 'Wij willen best zitten, maar wij moeten hangen' door Janneke Dijke leiderdorp - Ze voelen zich 'ge naaid' en 'zwartgemaakt' in de krant. De hangjongeren van de Buitenhofvijver in Leiderdorp rijn niet blij met de uitspraken van politiechef Aad Gravekamp onlangs in het Leidsch Dagblad. Gravekamp zei dat hij zwaar te leurgesteld is in de hangjeugd, omdat rij beloofd hadden rond hun hangplek te tegelen, maar tegels en zand nooit waren ko men ophalen bij de gemeente- werf. Maar volgens de jongeren is dat niet hun schuld. Rond zeven uur 's avonds ont moeten ze elkaar, ongeveer twintig jongeren tussen de 13 en 18 jaar, onder het afdakje van makelaarskantoor Rijnland aan de Buitenhoflaan. Verboden ter rein, zo maakt het bordje aan de gevel duidelijk. Onder het afdak je sta je weliswaar droog, het galmt ook goed en dat is geen pretje voor de mensen die erbo ven wonen. Wie betrapt wordt door een agent, riskeert een boete. Hoe hoog die is? „Veertig euro", klinkt het in koor. „De boete onder de Winkelhof is 90 euro, daarom staan we daar nooit", zegt Robin van der Wal. „Maar niemand van ons heeft hier ooit een boete gehad. Ze dreigen alleen maar en zeggen: als je hier morgen weer staat, gaan we schrijven. De volgende dag zeggen ze dat weer." Door al die loze dreigementen is het Aan het begin van de avond arriveren de eerste jongeren bij de illegale hangplek aan de Buitenhoflaan. „Niemand van ons heeft hier ooit een boete gehad." Foto: Henk Bouwman ontzag voor de agenten tot het nulpunt gedaald. Weggaan wil len ze best, maar alleen als een buurtbewoner het vriendelijk vraagt. Zoals die vader van het kleine kind laatst, dat niet kon slapen. Beschut staan, dat is de wens van de hangjeugd. Dat kon altijd in de hanghut op het eilandje in de Buitenhofvijver, de legale jongerenontmoetinsplek (JOP). Tot een maand of twee geleden. „De JOP ging kapot, net toen het rotweer begon te worden", zegt Gideon. De planken langs de zij kant, die de wind een beetje te genhielden, rijn verdwenen. Dennis Anthonijsz wil het wel even toelichten. „We hadden ruzie gehad met de Turken. Zij hebben de JOP gesloopt, en hij is nooit gemaakt. De gemeente had dat moeten doen, want zij is de eigenaar. Maar zij denken dat wij het hebben gedaan en dus maken ze het niet." Rond die tijd verplaatste de groep zich sowieso al steeds va ker naar de brug of het notaris kantoor. Oorzaak: de bagger- bende naast de hanghut. „Oor deel zelf', zegt Gideon als hij een rondleiding geeft. „De hut is twintig centimeter te laag ge plaatst, dus al het water loopt hierheen. Je moet hier niet met je dure suède schoenen ko men." Daarom maakten ze met de jongerenwerker van Sjelter de afspraak, dat ze het terrein rond de hut zelf zouden betege len. „Er zou iemand van de ge- meentewerf langskomen om af spraken te maken", zegt Gide on. „Maar dat gebeurde nooit." „En toen lazen we dit in de krant", vervolgt Gideon terwijl hij het knipsel uit rijn broekzak vist en het openvouwt. In het ar tikel zegt politiechef Gravekamp dat de jongeren het hebben la ten afweten. „We rijn er meteen achteraan gegaan", zegt Jimmy Tromp. Gideon: „Naar het poli tiebureau, naar de gemeente- werf. Die leidinggevende daar zei dat hij het nooit had aange boden." En daar is de frustratie. „Wij worden zwartgemaakt in de krant. De mensen zien ons toch al voor tuig aan. Negentig procent hier leest het Leidsch Dagblad. Nu denkt iedereen dat het aan ons ligt. Terwijl we het juist willen opknappen. De hut groen verven, klimop ertegen aan, en tegelen. Ik ga wel op mijn knieën ritten." „Dat moet ik zien", giechelt Charissa Men ger. Morgen hebben de jongeren een ontmoeting met de jonge renwerker van Sjelter. „We moe ten afspraken met ze maken", zegt Dermis. Als de plek rond de hut betegeld is en de rijkanten weer betimmerd rijn, gaan ze terug naar de hut, zeggen ze. Robin: „De mensen zeggen dat hangjongeren slecht rijn omdat ze hangen. Wij willen best rit ten, maar we moeten hangen." Van politiechef Gravekamp ei sen ze excuses. Die is dat niet van plan. „Het is wel degelijk zo dat er toezeggingen rijn gedaan, en dat de jongeren het hebben laten afweten. Ik ben er geen partij in, maar zo is het mij ter ore gekomen. Waar ik op zich wel blij mee ben, is dat er door dat artikeltje weer schot in rit" Dat er bij makelaarskantoor Rijnland nooit bonnen worden uitgedeeld, ontkent hij. „Als ze denken dat ze er zonder een bon van afkomen, dan staat ze nog wat te wachten." oegstgeest - Progressief Oegst geest houdt een extra openbare ledenvergadering om te ontdek ken hoe de achterban denkt over de bezuinigingsoperatie/ waarmee de gemeente het mil joenengat in de begroting denkt te dichten. Leefbaar Oegstgeest heeft al drie brainstormavonden achter de rug. Ook de progressieven wil len nu met hun kiezers van ge dachten wisselen over het deba cle. PrO heeft moeite met een aantal oplossingen dat het colle ge heeft verzonnen. De sociale woningbouw schrappen, de ijs baan bebouwen en de Veerpol- der volstouwen met huizen, rijn ideeën die de partij tegen de borst stuiten. De gemeenteraad praat de ko mende maanden over maatre gelen om het tekort van ruim 15 miljoen euro terug te dringen. PrO wil zich daarop voorberei den door eerst een discussie aan te gaan met burgers. De partij hoopt dat leden en niet-leden naar de vergadering komen, die 11 februari vanaf 20.30 uur in de benedenzaal van de Roode Leeuw aan de Dorpsstraat wordt gehouden. PrO belooft de uit komsten van de discussieavond te betrekken bij de besluitvor ming. ter aar - Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop zien geen kans de voorgenomen samenwerking van het ambtenarenkorps op 1 januari 2004 in werking te laten treden. Vooral om technische redenen besloten de colleges een jaar extra de tijd te nemen. De drie Rijnstreekgemeenten kiezen voor samenwerking in" een poging een ongewenste her indeling te voorkomen. „Ieder een is zich van de noodzaak van een verdere samenwerking be wust, maar er moet wel op hoofdpunten antwoord komen op essentiële vragen. En dan gaat het niet alleen over financi en", stelt oud-burgemeester M. Paats van Alphen, die als onpar tijdig voorzitter het overleg tus sen de drie colleges in Liemeer gisteren begeleidde. De drie ge meentesecretarissen van de ge meenten gaan nu een 'sober en snel' onderzoek doen naar de mogelijkheden. De verwachting is dat er binnen twee maanden een voorstel op tafel ligt. undigen adviseren onvoorwaardelijke gevangenisstraf an Schoonhoven kc/hazerswoude - „Ik (bekennende verdachte, Ïde term verkrachting niet eens." Een 42-ja- uit Hazerswoude, die ?Yj|/fwoonplaats vier jonge U «J seksueel misbruikte, in hoger beroep te- vonnis dat hem 12 ti cel en TBS met irpleging oplegde. Zijn ren wilden twee deskun- fren om erachter te ko- dwangverpleging zin |de notoire pedofiel. Die et gerechtshof gisteren at gedwongen behande ling volgens hen zinloos is. De slachtoffertjes varieerden in leeftijd van zeven tot elf jaar. De man misbruikte nog meer meis jes, maar die deden geen aangif te. De verdachte was in het ver leden al meermalen veroordeeld voor vergelijkbare feiten, maar tot nu toe kwam hij er vanaf met een voorwaardelijke celstraf. De vader van een van de slachtof fertjes vertelde gisteren, dat het niet goed gaat met rijn dochter. Ze wil niet praten over het ge beurde en het gaat slecht op school. In een eerder psychologisch rapport stond, dat de seksuele aantrekkingskracht van prepu- berale meisjes op de verdachte 'sterk en duurzaam' is. Hij zou geen emotioneel inzicht hebben in de gevoelens van de slachtof fers. Met 'pseudoinrichten', op gedaan tijdens de therapie, 'sust hij de therapeut in slaap en ver andert niet'. „Zonder motivatie helpt ge dwongen behandeling niet bij een verlangen naar minderjari gen", stelde een klinisch psy choloog en emeritus hoogleraar van de universiteit Utrecht. „Bij deze man is de pedofilie geen echte stoornis, want hij heeft de mogelijkheid om ander gedrag te vertonen. Als hij het had ge wild, had hij het kunnen nala ten." Om het opleggen van TBS met dwangverpleging te recht vaardigen, eist de wet dat er sprake is van een stoornis. „Hij is al uitgebreid behandeld volgens een hele degelijke me thode. Dat is totaal mislukt. An dere methoden rijn er niet. Be handeling heeft dus geen zin. Aan de verlangens valt weinig meer te sleutelen. Daarom pleit ik voor een praktische oplos sing: een lange en onvoorwaar delijke gevangenisstraf." De tweede deskundige, een psy chiater uit Overveen, sloot zich daarbij aan. Een gewone gevan genisstraf sluit volgens hem het beste aan bij de 'beleving van oorzaak en gevolg' bij de ver dachte. „Lik op stuk werkt het beste." Therapie is volgens hem een 'heilloze weg', die alleen werkt aan de 'versteviging van het schild en de camouflage'. „De verdachte riet zelf niet dat hij een probleem heeft en is daarmee onbehandelbaar." Ondanks de adviezen van de twee deskundigen hield de offi cier van justitie gisteren toch vast aan rijn eis van twee jaar met TBS met dwangverpleging. De verdediging houdt het op ge vangenisstraf, eventueel met TBS 'onder voorwaarden'. Het gerechtshof doet 14 februari uit spraak. (advertentie) Je kledingkast vult zich langzaam met de nieuwste voorjaarsmode. Maar wat maakt jouw look voor 2003 nou helemaal af? Juist. Een bril uit de collectie 2003 van Het Huis Opticiens. De nieuwste merkmonturen én topmodellen uit de collectie van Het Huis hangen nu voor je klaar. Het Huis Rinck OPTICIENS LEIDEN - BREESTRAAT 121 - TEL. (071) 512 50 36 DIABETICI KUNNEN IN DEZE VESTIGING TERECHT VOOR SCREENING VAN HET NETVLIES

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17